Klicperovo divadlo Hradec Králové [hlavní scéna]

Pěna dní

Premiéra: 12.3.2016 | 2:15
Překlad románu: Svatopluk Horečka. Scéna: Jakub Kopecký. Kostýmy: Simona Rybáková. Hudba: David Smečka a kapela Mastix. Režie: SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský).
Poslední uvedení: rok 2018.
Divadelní adaptace slavného románu, nevšední milostný příběh nejen pro notorické snílky. Surreálné výlety do fantazie, touha, jazz, láska, svět obrácený naruby i přítomnost v prchavém okamžiku. Bohatý mladík Colin vlastní krásný byt a dokonalého šéfkuchaře. Jeho o něco chudší přítel Chick zase neúnavně sbírá a šíří dílo filosofa Jeana Sol-Partra a miluje svou Alise. Colin zase miluje Chloe, ta však po svatbě onemocní zvláštní nemocí. V plicích ji vykvete leknín. Léčí se velmi obtížně a musí mít kolem sebe stále spoustu květin...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Klicperovo divadlo Hradec Králové
Hodnocení inscenace
Redakce
73 %
Uživatelé
75 %
75441000

Volby

Hodnocení (49)

HODNOCENÍ REDAKCE
Anežka Kotoučová  60 %
(zadáno: 6.5.2017, počet hodnocení: 214)
+ přínosný / zajímavý komentář
Pěna dní jako 10. nejdůležitější dílo 20. století je velmi svérázná kniha a lze jí pojímat subjektivně a různorodě. Já chápu L´Écume des jours jako nejpůsobivější a nejcitlivější příběh mladé lásky, jaký kdy vznikl. Bylo proto vskutku rozrušující sledovat především v první polovině expresivně přepjatou a křečovitou skutrovskou inscenaci (jednoznačně iritující jsou scény s Dupontem). O to víc potěšil alespoň náznak té citlivosti ke konci. Burácející Mastix nekompatibilní, vyzdvihovaná scéna krásná, ale nevyužitá. Hradecké Pěně jednoznačně škodí hype, který se kolem ní vytvořil.
Pavel Širmer  70 %
(zadáno: 16.1.2017, počet hodnocení: 1694)
+ přínosný / zajímavý komentář
Vianův román je svou formou a poetikou specifický, objevení klíče pro jevištní zpodobnění vyžaduje značnou invenci. SKUTŘI nalezli vlastní jazyk. Hudebně vynikající, scénicky pozoruhodné. Problémem pro někoho může být vcítit se do hlavních hrdinů, jejichž nitro neměli herci v přemíře vnějškových prostředků moc šancí odhalit. Je však třeba ocenit uchopení a rozvinutí románových motivů. Tým se s obtížně interpretovatelnou látkou popral úspěšně!
Jan Pařízek  80 %
(zadáno: 15.1.2017, počet hodnocení: 793)
+ přínosný / zajímavý komentář
Především vynikající po audiovizuální stránce. Výtečná scéna, kostýmy i hudební složka. Zvolený způsob zpracování myslím dobře vystihuje atmosféru tohoto díla a dokáže diváka silně upoutat a místy doslova pohltit. Silné, surrealistické, melancholické, expresivní a vůbec tak trochu šílené a divné. Takže přesně takové jaké by to mělo být. (viděno v Divadle v Dlouhé)
Michal Novák  90 %
(zadáno: 28.9.2016, počet hodnocení: 1068)
+ přínosný / zajímavý komentář
Konečně se někomu podařilo se vším všudy převést na jeviště tuto „románovou poezii“ s jejím surreálným laděním, hravostí, bohatou symbolikou a především existenciální podstatou, včetně toho šíleného emocionálního oblouku (a beckettovské tečky). Duo SKUTR v Pěně dní naplno zúročilo neustálé rozvíjení své poetiky, nebo jim předloha tak sedla? Obojí, neboť tady se nic klopotně nevymýšlí, M.K. a L.T. jednoduše vycházejí z Viana. Groteskní vykloubenost, jímavé okamžiky, skvostná dramaturgická stavba, zapojení vizuální, zvukové/hudební stránky, nespočet divadelně půvabných momentů…a herci famózní.
Kateřina Jírová  70 %
(zadáno: 9.9.2016, počet hodnocení: 315)
+ přínosný / zajímavý komentář
Zdařilý pokus o přepis kultovního románu, avšak jistě se dalo z předlohy vytěžit více. Zhlédnuto na Mezinárodním festivalu DIVADLO. (více v článku na blogu)
Lukáš Dubský  70 %
(zadáno: 17.3.2016, počet hodnocení: 890)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Na obtížně inscenovatelném románu nechali Skutři opět zapracovat svou divadelní imaginaci a výsledkem je hravá a výtvarně propracovaná inscenace. Mísí se v ní absurdita, fantaskní motivy, surreálné prvky s velkou láskou i utrpením. První polovina je trochu ukřičená a funguje hlavně v jednotlivostech, teprve při vážnější druhé polovině se vyklene důmyslný dramatický oblouk. Skutři umí úžasně aranžovat mizanscény - tentokrát se mi nejvíc líbila apokalyptická pouť Alice po knihkupectvích, kde pálila spisy filozofa Partra. Herci tradičně skvělí, tentokrát je doprovází i divadelní kapela Mastix.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
AdelOne  90 %
(zadáno: 21.1.2020, počet hodnocení: 23)
přínosný / zajímavý komentář
Překrásná předloha, snová scéna. Svým hereckým výkonem vynikal Jan Sklenář
Hoolek  60 %
(zadáno: 13.4.2018, počet hodnocení: 29)
přínosný / zajímavý komentář
ta knížka pro mě byla jedním z největších literárních zážitků (jak bych ji ale viděl dneska?). četl jsem ji kdysi dávno v mládí a přišla mi hodně "důležitá". ze zpracování divadelního jsem měl obavy - a přes skvělou scénu, herecké výkony atp. - jsem v tom představení hloubku tyhle knížky zas tak nenašel. a pro toho, kdo předlohu nezná vůbec, to mohl bejt trochu zmatek. ale zpracování jo.
2mig1  100 %
(zadáno: 28.2.2018, počet hodnocení: 25)
přínosný / zajímavý komentář
Svěží, v duchu předlohy. Výborná režie, skvělí herci, originální scénografie a geniální využití Svatební písně Hany Hegerové.
Anah  90 %
(zadáno: 26.2.2018, počet hodnocení: 184)
přínosný / zajímavý komentář
Duo SKUTR má nekonečnou studnici nápadů, člověk neví kam se má dříve dívat a kterou postavu sledovat. Všichni herci naprosto úžasní, nádherná scéna, vynikající kapela pro mě skvělá podívaná, snad by stálo za to vidět celé představení ještě jednou a znovu si to užít.
Pavel Pešek  90 %
(zadáno: 27.1.2018, počet hodnocení: 28)
přínosný / zajímavý komentář
Hledaje balzám na duši rozbolavělou pěnou svých vlastních dní, aaajajaj, neovlivněn sice, jako autor předlohy, válkou, (ale jen prezidentskými debatami, aajajaj), vnořil jsem se do Pěny vianovsky SKUTŘÍ. Viděl jsem herecky kreativní, mastixově hudební, scénograficky oceněnou (2016) a žasnutí umožňující inscenaci. Ne, balzám jsem nenašel. Byl to zážitek enervující, rozechvívající, slzy do očí místy nutící a začasté fagotovsky neu(po)chopitelný. Ale MAGICKY KRÁSNÝ. Až vykvete leknín na mé pravé plíci, chtěl bych mít alespoň tolik fantazie, kolik jí v sobě má tato inscenace. Aaajajaj.
Denisa H.  70 %
(zadáno: 1.6.2017, počet hodnocení: 314)
přínosný / zajímavý komentář
75 %, protože 70 je málo, ale 80 hodně. Když se řekne Pěna dní, vybaví se mi úchvatná scéna. A jelikož neznám předlohu, tak i myšlenka, že tak fatální onemocnění je vyobrazeno jako rozkvétající leknín... Ze závěrečné scény s Chickem mi dodnes tuhne krev v žilách (viděno v lednu 2017 v Dlouhé). Klicperák je divadlo, které se může chlubit velmi kvalitním hereckým souborem - v této inscenaci to opět potvrdil. Díky své surreálnosti nejde o hru, která by byla vhodná pro každého diváka, ale i ten, který takový styl nevyhledává, může odcházet velmi spokojen - jsem toho důkazem.
Vratislav Honzálek  70 %
(zadáno: 11.4.2017, počet hodnocení: 109)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Inscenace, která pro někoho může být docela těžko stravitelná i hodnotitelná. Je to prostě takový mix artového divadla (i na HK) / alternativy / surrealismu / romanťárny okořeněný sem tam nějakým vtipem.
Také jsem na to zprvu koukal, ale pak jsem se nějakým způsobem naladil a ve výsledku jsem měl celkem dobrý pocit, ač mi vše jasné nebylo.
Plusy jsou jednoznačně hudba (živá kapela), scéna (chápu proč hra dostala cenu) a herci. A muselo to dát obrovskou práci.
Ale někoho to může i dost nudit.
Monulinka  80 %
(zadáno: 20.1.2017, počet hodnocení: 386)
přínosný / zajímavý komentář
Kdo román zná, nejspíš inscenaci ocení více, mám pocit, že některé snové surrealistické odbočky byly jen lehce nastíněny a proto nemusely tak vyznít. Stejně jako ostatní oceňuji skvělou scénu (byť prakticky neměnnou), kostýmy a hudbu včetně živé kapely. Druhá hutnější polovina se mi líbila víc a závěrečná scéna excelentní. Za tu zaokrouhlím nahoru :) 75 % (15.1., Divadlo v Dlouhé)
Jenda.matousek  70 %
(zadáno: 9.12.2016, počet hodnocení: 337)
přínosný / zajímavý komentář
Střídání extrémních poloh (imprese - exprese) může být pro diváka poněkud náročné a přiznám se, že se mi na to občas nekoukalo úplně lehce, možná by režijní invenci neuškodilo občas trochu zkrotit, nicméně převládl ve mně pocit, že toho ve 2hodinové inscenaci bylo řečeno a obsaženo opravdu hodně. Obzvláště hudebně-výtvarná složka je působivá, herecky poctivé, musím říct, že mě linka kolem Chicka a Alice tolik nezaujala, ale to je ale i věcí předlohy. Styl SKUTRu se zde dost přiblížil stylu Drábkovu.
Jirkan  90 %
(zadáno: 11.9.2016, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
8.9. 2016 - Festival Divadlo / Plzeň, 15.1. 2017 - DvD: Hravé, dojemné, humorné, skutrovské a klicperovské. Velký podíl na té divadelní radosti má i živá hudba. Herecké výkony zaujmou. Dlouze jsem přemýšlel jak toto hodnocení pojmout, protože celé je to jízda a nikdo nepoleví. Je v tom tolik nápadů, že je škoda je prozrazovat. V první části se hodně bavíte a s přicházejícím finále tuhne úsměv, u mnohých asi došlo i k dojetí. A to nejsou všechny důvody proč si z Prahy udělat výlet do Hradce nebo si počkat (snad) na další hostovačku... :-)
Teres  50 %
(zadáno: 13.5.2016, počet hodnocení: 126)
přínosný / zajímavý komentář
Achjó...
Krásné a nápadité kostýmy, scéna, hudba a některé inovativní režijní nápady. To je tak vše co je na této inscenaci plusové. Bohužel jsem se po přestávce začala dost nudit a modlit se za brzký konec. A to už jsem viděla ledacos...
Co se týče hereckých výkonu, tak Marie Poulová je takový herecký kolovrátek. Je totiž naprosto jedno, jakou postavu zrovna ztvárňuje, protože všechny mají naprosto stejné tiky...
Kata_rina  100 %
(zadáno: 13.5.2016, počet hodnocení: 45)
přínosný / zajímavý komentář
Dokonalé.
Aelinwen  70 %
(zadáno: 12.4.2016, počet hodnocení: 14)
přínosný / zajímavý komentář
Jsem z této inscenace v rozpacích. Vlastně bylo všechno správně: skvělé téma, scéna, kostýmy, hudba (Mastix!), nepřeberná škála skvělých nápadů, které člověk jistě všechny nezaregistruje na první shlédnutí. Báječné kompletně všechny vedlejší postavy i postavičky. Chybělo mi ale to teplo a okouzlení, se kterým jsem zatím vždy odcházela z představení mých oblíbených režisérů.
Bohužel mám pocit, že pro mě to nefungovalo u představitelů dvou hlavních rolí. Já jim prostě tu lásku nevěřila. A M. Poulová se opravdu ve svých rolích hodně opakuje.
Koeman2  90 %
(zadáno: 3.4.2016, počet hodnocení: 138)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Neuvěřitelná invence nápadů, střeštěností a absurdit ve fantaskním světě režijního dua SKUTR. Propojení výtvarné, hudební (Mastix), pohybové a herecké složky a skvělé herecké výkony hlavním mužských protagonistů (Zavičár, Sklenář, Zapletal) - to vše dělá z obyčejného milostného příběhu Colina a Chloe neobyčejný divadelní zážitek.
Mandevillek  100 %
(zadáno: 20.3.2016, počet hodnocení: 42)
přínosný / zajímavý komentář
Není co dodat: dojemné, krásně snové, scéna výborná, kostýmy rovněž. A hudba! Výborná byla myška, celá linie s Partrem, shánění práce, kuchař, Ježíš... a tak by se dalo pokračovat do nekonečna. Trochu mě vyděsil jen pudlík a byl jsem rád, že sedím o řadu vedle :) U závěrečného monologu Marie Poulové si ovšem člověk nemůže nevzpomenout na velmi podobný, podobně přednesený a stejnými pohyby rukou (jen místo sekery jsou růže) doprovázený monolog v Oněginovi.
Vlatyes  80 %
(zadáno: 20.3.2016, počet hodnocení: 51)
přínosný / zajímavý komentář
Moc zajímavé představení! Skvělí herci - především Míra Zavičár! Velice zajímavá scéna, kdy se divák dívá do pokoje jakoby zvrchu. Vhodné doplnění hudbou a zajímavými kostýmy. Neuvěřitelné množství nápadů, které tuto prý nezfilmovatelnou knihu dobře přenáší na jeviště.
Janas  80 %
(zadáno: 16.3.2016, počet hodnocení: 17)
přínosný / zajímavý komentář
živá hudba super, krásné kulisy a kostýmy
MichaelaG  10 %
(zadáno: 13.3.2016, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Jedním slovem propadák. Celou dobu jsem se modlila, aby už byla přestávka a o přestávce odcházela. , které dávám je za kostýmy.
Kajetán Devátý  100 %
(zadáno: 12.3.2016, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Nádherné představení, nezapomenutelný zážitek na celý život, všichni byli naprosto vynikající, skvělé fantastické herecké výkony úplně všech, nádherná scéna a úchvatné kostýmy, geniální úžasná režie, jedinečné propojení výkonů výborných herců s jejich perfektním a profesionálním muzikanským mistrovstvím. Zážitek se nedá vyprávět, to se musí vidět na vlastní oči. Moc děkujeme Klicperovu divadlu a SKUTRum.
Kedy  80 %
(zadáno: 14.10.2020, počet hodnocení: 93)
Suchdolak  80 %
(zadáno: 28.3.2020, počet hodnocení: 12)
Isa Johanovská  30 %
(zadáno: 2.1.2020, počet hodnocení: 85)
Kosan  80 %
(zadáno: 15.12.2018, počet hodnocení: 192)
Dajcik  90 %
(zadáno: 25.11.2018, počet hodnocení: 203)
Čiko  0 %
(zadáno: 11.4.2018, počet hodnocení: 770)
Matab  90 %
(zadáno: 15.1.2018, počet hodnocení: 15)
Zahon.blaha  100 %
(zadáno: 6.12.2017, počet hodnocení: 18)
Zizzi  70 %
(zadáno: 4.10.2017, počet hodnocení: 43)
Petula  90 %
(zadáno: 20.9.2017, počet hodnocení: 29)
Dezodoo  60 %
(zadáno: 30.6.2017, počet hodnocení: 91)
LukasCitnar  70 %
(zadáno: 26.2.2017, počet hodnocení: 37)
Terez  70 %
(zadáno: 26.2.2017, počet hodnocení: 92)
Petra.  70 %
(zadáno: 18.2.2017, počet hodnocení: 44)
Verapi  70 %
(zadáno: 16.1.2017, počet hodnocení: 96)
Kevinator  80 %
(zadáno: 15.1.2017, počet hodnocení: 192)
Michal Vávra  80 %
(zadáno: 14.11.2016, počet hodnocení: 22)
Unionboy  70 %
(zadáno: 13.11.2016, počet hodnocení: 269)
Xcepek  80 %
(zadáno: 24.9.2016, počet hodnocení: 555)
Zoe.x  50 %
(zadáno: 11.9.2016, počet hodnocení: 27)
Capinka  90 %
(zadáno: 26.8.2016, počet hodnocení: 72)
UnStable  50 %
(zadáno: 29.4.2016, počet hodnocení: 27)
Ivi  80 %
(zadáno: 3.4.2016, počet hodnocení: 27)
Keyja  90 %
(zadáno: 13.3.2016, počet hodnocení: 44)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.