Městská divadla pražská [Divadlo Rokoko]

Strýček Váňa

Premiéra: 4.6.2016. Překlad: Leoš Suchařípa. Dramaturgie: Jiří Janků. Scéna: Jaroslav Milfajt. Kostýmy: Kateřina Hájková. Hudba: Vladimír Nejedlý. Režie: Petr Svojtka.
2:25 | Poslední uvedení: listopad 2018.


Tragikomedie o velkých touhách a nenaplněných snech, variace na téma zmarněného života na ruské provincii konce 19. století. Konflikt mezi zidealizovaným a skutečným všedním životem, zklamané lásky, nenaplněné ambice, naděje v lepší budoucnost a rozčarování z reality...


inscenace již byla stažena z repertoáru

v anketě portálu i-divadlo.cz:
Jaroslav Milfajt - významné umístění v kategorii Jiný umělecký počin roku 2016
Městská divadla pražská
Hodnocení inscenace
Redakce
72 %
Uživatelé
74 %
74451000
Volby

Hodnocení (51)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Pavla Haflantová 70 %
(zadáno: 24.11.2016, počet hodnocení: 325)
přínosný / zajímavý komentář
75%
Zdařile a poměrně klasicky zinscenovaný Čechov. Z hereckých výkonů bych rozhodně vyzdvihla Ninu Horákovou (i když tu ošklivku jí lze opravdu jen těžko věřit), Aleš Procházka s Vasilem Fridrichem byli též výborní.
Anežka Hrebiková 80 %
(zadáno: 23.10.2016, počet hodnocení: 212)
přínosný / zajímavý komentář
V současnosti zřejmě jedno z nejlepších představení MDP. Vynikající scéna připomínající díla M. V. Vasněcovova a příjemná hudba (až na příšerné předěly po 1. a 3. dějství). Nejzajímavější postavou je jednoznačně doktor Astrov. Aleš Procházka jej hraje jako ryze čechovovskou figurku a naprosto tak zastiňuje V. Fridricha jako Váňu. Jde-li o dámy, Z. Kajnarová je bohužel velmi slabá, Jelenu ani v nejmenším nepostihla. Naopak, výborná N. Horáková zpodobňuje Soňu jako vnitřně velice silnou dívku bez známek patosu. A Věra Janků by měla zlepšit pravoslavné křižování se, to bylo hodně odbyté.
76%
Jan Pařízek 70 %
(zadáno: 12.9.2016, počet hodnocení: 784)
přínosný / zajímavý komentář
Rozhodně dobře zpracovaná ruská klasika. Lehké zkrácení hře prospělo, má to lepší spád a více se zde zdůraznily stěžejní témata. Jednotlivé scény působily veskrze dobrým dojmem, měly svůj potřebný dopad a bez problémů udržely moji pozornost. Velký podíl na tom má také velmi dobrý výkon trojice A. Procházka, N. Horáková a Z. Kajnarová, kteří jsou pro mě hlavní tahouni této inscenace. To celé je doplněno velice příjemnou scénou i povedenými kostýmy. 75%
Michal Novák 70 %
(zadáno: 8.7.2016, počet hodnocení: 1067)
přínosný / zajímavý komentář
75 % Tento Strýček Váňa začíná u precizního vykreslení postav tohoto hořkosměšného panoptika. Pokračuje budováním vědomí ulpívajícího času a na bedrech stěžejních postav je břímě života snad i viditelné. Dalším kamenem inscenace je náladotvorná scéna Jaroslava Milfajta. Petr Svojtka rozehrává více než hru o krizi středního věku sled obecných kauzalit, když se do života vkrade sžíravost, otupělost, žití z povinnosti, nenaplněné sny, osobnostní neobratnost, v neposlední řadě vztek. Vasil Fridrich v krásné a emocionálně skvěle ztvárněné roli (jeho živelný herecký naturel a Vojnickij?...ano!).
Jiří Landa 60 %
(zadáno: 13.6.2016, počet hodnocení: 2895)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenaci se po formální stránce nedá téměř nic vytknout. Ať už se jedná o krásně výtvarně řešenou podzimně laděnou scénu, pečlivě sladěné kostýmy i solidní herecké výkony, z nichž vystupují zejména N. Horáková, V. Fridrich a A. Procházka. Jenže za tím vším jsem postrádal přesvědčivější režijní uchopení textu, které by mi sdělilo odpověď na otázku, proč došlo zrovna k tomuto dramaturgickému výběru. P. Svojtka sice hru převedl na jeviště v pěkném inscenačním hávu, jako režisér se však k žádnému autorem nabízenému tématu nevyjádřil. A to je zrovna v této podivné době, v níž žijeme, velká škoda.
Lukáš Dubský 80 %
(zadáno: 11.6.2016, počet hodnocení: 852)
přínosný / zajímavý komentář
Svojtka sází především na pečlivé prokreslení charakterů jednotlivých postav. V tom mu hodně pomáhají i představitelé hlavních rolí - především V. Fridrich jako žárlivostí sžíraný Vojnickij a A. Procházka coby světácký doktor Astrov. Serebrjakov je v podání Z. Dolanského spíš starým a nemocným mužem než Vojnického konkurentem. Inscenaci se podařilo na jeviště přenést posmutnělou atmosféru, ve které všichni žijí v přeludu a tak nějak z povinnosti, ale nevyhýbá se ani humorným momentům. Velmi pěkná je podzimně laděná scéna J. Milfajta.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Vaklav 70 %
(zadáno: 25.11.2018, počet hodnocení: 246)
přínosný / zajímavý komentář
Vzhledem k tomu, že jsem viděl derniéru, tak na hru už zřejmě nevyrazíte.
Nicméně, dovolím si hru jako celek pochválit - od scény, přes zpracování bez rádobymoderních výstřelků až k hereckým výkonům drtivé většiny herců.
Přišlo mi, že po přestávce hra čekala určitý čas na větší impulz k navození atmosféry, která se přestávkou rozředila. Více mě zaujala a vtáhla část první. Proto tedy "jen" 70%.
Kateřina Vodáková 70 %
(zadáno: 30.4.2018, počet hodnocení: 105)
přínosný / zajímavý komentář
Celkově vydařeně vystavěné. Herecký um V. Fridricha mě začíná bavit čím dál víc. Okouzlující Z. Kajnarová a brilantní A. Procházka je úplně jako prototyp figurky z pera Čechova. A kostýmy se opravdu povedly!
Freebird 90 %
(zadáno: 24.1.2018, počet hodnocení: 50)
přínosný / zajímavý komentář
Vychutnával jsem si každou chvíli. Pečlivá psychologická kresba postav. Výborná Nina Horáková a skvělý Aleš Procházka.
Ivelly 80 %
(zadáno: 16.1.2018, počet hodnocení: 30)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Jsem velmi ráda, že mým prvním setkáním s divadlem Rokoko byla inscenace Strýček Vana. Zajímavým řešením je scéna - krásný podzim v přírodě a jako kontrast - pozdní a smutný podzim v duších postav. Hudební doprovod hry taky nemá chybu. Všichni herci předvedli skvělé herecký výkony. Ale nejvíc se mně zalíbili báječný, charismatický Aleš Procházka a tichá skromná Nina Horákova. Bylo mně strašně lito, že jsem neměla kytičky. Zasloužili je všichni.
Jewel 80 %
(zadáno: 4.12.2017, počet hodnocení: 21)
přínosný / zajímavý komentář
Aleš Procházka a Vasil Fridrich jsou tahouni představení. Neméně skvěle sekunduje Nina Horáková. Kdo však táhne celek zpět je Zuzana Kajnarová, její postavu jsem jí nevěřila, nějak neměla duši a nebyl zřetelný charakter.
Antioch 70 %
(zadáno: 22.11.2017, počet hodnocení: 149)
přínosný / zajímavý komentář
repríza 21.11.2017
Suzana 50 %
(zadáno: 19.10.2017, počet hodnocení: 269)
přínosný / zajímavý komentář
+5 za podzimní scénu
Dr.mvdr 80 %
(zadáno: 15.8.2017, počet hodnocení: 86)
přínosný / zajímavý komentář
Příjemné překvapení z klasiky. Pánové Fridrich a Procházka jsou znamenití, jednovrstevně pojatá postava Zuzany Kainarové mě mile překvapila, ovšem z pojetí scény jsem nadšený nebyl. Jinak za poslední roky vážně nejlepší ruská klasika, kterou jsem v Praze viděl, děkuji.
Denisa H. 70 %
(zadáno: 4.6.2017, počet hodnocení: 307)
přínosný / zajímavý komentář
Upustit od všemožných okatých rádoby modernizací klasik není vždy na škodu, na konci loňské sezóny to dokázala MDP inscenacemi Evžen Oněgin a Strýček Váňa. A možná kdybych nejdříve viděla Váňu, hodnotila bych vyššími procenty, nicméně Evžen Oněgin mě uchvátil jako první a Strýček Váňa tak pro mě za ním o něco zaostává. Za extra pochvalu ale stojí určitě nádherná scéna v barvách podzimního listí a výkony A. Procházky s N. Horákovou. 75 %.
Studentice 80 %
(zadáno: 31.5.2017, počet hodnocení: 71)
přínosný / zajímavý komentář
Představení se mi velmi líbilo. Výkony herců byly báječné, nikdo z nich nepřehrával. Nejvíce mě zaujal asi pan Aleš Procházka. Dále se mi líbilo ztvárnění scény, které příjemně doplňovalo a nijak nerušilo.
NinadeL 70 %
(zadáno: 14.5.2017, počet hodnocení: 115)
přínosný / zajímavý komentář
S Čechovem je dobré začínat na malých komorních scénách vzdorujícím avantgardě. Navíc zdejší báječná scéna s nápadem Jaroslava Milfajta si žije svým vlastním životem a dává hereckým výkonům cele vyniknouti. Lze se tedy kochat i soustředit na obsah.
J.S. 90 %
(zadáno: 13.4.2017, počet hodnocení: 126)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Drama o plynutí času, který těm, co nestihli včas žít, bere naději a smysl dalšího života. Inscenace výborně pracuje s textem, s jeho jemnými náznaky a skrytými významy, aniž by se nutila do násilných aktualizací či ozvláštňujících výkladů. Přes vnějškovou nedějovost textu se daří diváka udržovat v neustálém napětí. Jde o poctivě provedeného Čechova, který zanechává silný emocionální zážitek. Výrazově zajímavá je scéna v barvách podzimního lesa podtrhující melancholickou náladu. Herecky vyniká A. Procházka v roli doktora.
Margaret 70 %
(zadáno: 2.4.2017, počet hodnocení: 92)
přínosný / zajímavý komentář
Tento Čechov je zinscenován klasicky bez žádných výstřelků. Scéna v podzimní náladě, posmutnělá atmosféra a skvělý Aleš Procházka v roli Astrova.
JirkaS 90 %
(zadáno: 8.3.2017, počet hodnocení: 231)
přínosný / zajímavý komentář
Úchvatné provedení klasického textu. Při příchodu do hlediště mě zaujala už samotná scéna stylizovaná do barev podzimního listí, a hra samotná můj dojem potom dokonale umocnila. Všichni herci podávají kvalitní až úchvatné výkony, obzvláště Aleš Procházka s Vasilem Fridrichem předvádějí dokonalé souznění se svými postavami. Celkové pojetí hry plně ctí autora a jakékoliv inovace nebo modernizace se zde k mému příjemnému překvapení nekonají. Představení samotné ve mně rezonovalo ještě pár dní po zhlédnutí. Byl to vynikající zážitek! /Viděno 11. února 2017 v rámci Představení pro nezadané/
Fr2709 80 %
(zadáno: 28.2.2017, počet hodnocení: 159)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Představení jsem navštívil ze zvědavosti a moc jsem toho neočekával. O to více jsem byl mile překvapen. Scénou počínaje a hereckými výkony konče. Jak krásně a poutavě se dá udělat klasika. Vřele doporučuji.
Lukas.cerny 90 %
(zadáno: 12.2.2017, počet hodnocení: 23)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělé! Nadšení z pojetí scény a stylizace postav při ctění předlohy. Výkonem zaujali především Aleš Procházka, Vasil Fridrich, Zuzana Kajnarová. (28.9. a 19.12.2016)
Johnes 70 %
(zadáno: 22.1.2017, počet hodnocení: 14)
přínosný / zajímavý komentář
Vasil Fridrich a Aleš Procházka mě moc bavili. Navíc příjemné překvapení v podání Niny Horákové, i když tu ošklivku Soňu ji opravdu věřil jen málokdo. :-) 75%
Jindrah 90 %
(zadáno: 16.1.2017, počet hodnocení: 27)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi povedené, herci se do své práce položili, klasické představení bez samoúčelných nápadů režiséra.
Monulinka 70 %
(zadáno: 9.9.2016, počet hodnocení: 386)
přínosný / zajímavý komentář
Malý prostor divadla Rokoko inscenaci vyloženě sluší a scénografie je kouzelná. V. Fridrich skvělý, nezaostal ani A. Procházka nebo N. Horáková. Řekla bych, že ty klasicky zpracované klasiky se MDP daří docela obstojně (alespoň co jsem mohla dosud vidět) a já Čechova navíc miluju. Jen je tahle inscenace poněkud rozvleklá a já mám z textu vždycky trochu depku :) 75 % (6.6.2016)
Petr.trep 70 %
(zadáno: 23.6.2016, počet hodnocení: 157)
přínosný / zajímavý komentář
tak nějak mezi 60% - 70%... nechápu nehodící se hudbu během přestavby! Příjemná Nina Horáková!
Marek515 90 %
(zadáno: 18.6.2016, počet hodnocení: 60)
přínosný / zajímavý komentář
Vytecni V.Fridrich a A.Prochazka. Vysoce precizni herectvi, ktere se dostane pod kuzi. I diky minimalisticke scene duraz zustava na postavach a textu. Vysledkem je vytvoreni prave te cechovovske atmosfery zmaru, prazdnoty a beznadeje, kterou od tehle inscenace ocekavam. No a nemuzu nevyzvednout znamenity vykon N. Horakove v roli utrapene Soni. Podtrzeno secteno, muzu jen doporucit.
Eviik 80 %
(zadáno: 7.6.2016, počet hodnocení: 288)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
85 %
Možná lehce depresivní hra o "podzimu života" (který evokuje i nádherná scéna), která se tématem nijak nevymyká z autorovy tvorby.
Již na druhé premiéře byli herci se svými postavami výborně sžití a představení utíkalo naprosto plynule. Hereckým výkonům vévodí zejména Vasil Fridrich a Aleš Procházka, ale celkově bych asi těžko hledala slabší článek. Kromě scény se mi velmi líbily kostýmy a jejich černobílá symbolika a hudební předěly mezi jednotlivými dějstvími. Strýček Váňa se zařadil mezi hry, na které ráda zajdu zas.
Lucilla 80 %
(zadáno: 7.6.2016, počet hodnocení: 214)
přínosný / zajímavý komentář
85%
Krom nadherne sceny a vymazlenych kostymu, coz trkne kazdeho na prvni dobrou, jsou nejvetsim kladem predstaveni V.Fridrich a A.Prochazka. Panove na sebe slysi, jsou sehrani a dnes podali vyborne vykony. Moc se mi libila i N.Horakova. Tahle hra o nenaplnenych snech, promarnenem zivotu a vire, ze jednou bude lip, se Rokoku opravdu povedla.
Vonneg 40 %
(zadáno: 1.6.2018, počet hodnocení: 4)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělá scéna a hudba. Stran hereckých výkonů mne zaujal snad jen Vasil Fridrich. Režijně mi to přišlo poněkud nudné ( byť to o nudě bylo). Možná kdybych neměl nedávné srovnání stejné inscenace od brněnského HaDivadla, hodnotil bych lépe..
K_kovandova 60 %
(zadáno: 14.2.2020, počet hodnocení: 48)
Eurotours 80 %
(zadáno: 5.2.2019, počet hodnocení: 39)
Munoz 70 %
(zadáno: 1.12.2018, počet hodnocení: 107)
Rimich 80 %
(zadáno: 18.10.2018, počet hodnocení: 22)
VeruS.11 80 %
(zadáno: 30.5.2018, počet hodnocení: 90)
Františka Tranová 70 %
(zadáno: 8.3.2018, počet hodnocení: 18)
Pepa Franta 80 %
(zadáno: 28.1.2018, počet hodnocení: 6)
Marcela 80 %
(zadáno: 16.1.2018, počet hodnocení: 407)
Blahme 60 %
(zadáno: 6.12.2017, počet hodnocení: 62)
Alcha 80 %
(zadáno: 19.11.2017, počet hodnocení: 105)
VáŠa 70 %
(zadáno: 31.8.2017, počet hodnocení: 25)
Pavlouš 80 %
(zadáno: 22.7.2017, počet hodnocení: 54)
Furciferka 70 %
(zadáno: 26.6.2017, počet hodnocení: 247)
Maybe 40 %
(zadáno: 18.5.2017, počet hodnocení: 69)
Tomsely 50 %
(zadáno: 4.5.2017, počet hodnocení: 25)
Moriarty 70 %
(zadáno: 29.4.2017, počet hodnocení: 16)
Divadelnik 80 %
(zadáno: 21.3.2017, počet hodnocení: 113)
J64 70 %
(zadáno: 18.1.2017, počet hodnocení: 55)
Panapollon 90 %
(zadáno: 13.9.2016, počet hodnocení: 51)
Kritik 90 %
(zadáno: 20.6.2016, počet hodnocení: 70)
Artran 70 %
(zadáno: 19.11.2017, počet hodnocení: 2)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.