Městská divadla pražská [Divadlo ABC]

Ferdinand von Schirach

Teror

Premiéra: 11.11.2017. Překlad: Ondřej Šebesta. Dramaturgie: Věra Mašková. Scéna: Adam Pitra. Kostýmy: Dana Hávová. Režie: Ondřej Zajíc.
2:35


Dokumentární drama, jež doslova obletělo celý svět. Soudní přelíčení, které nastoluje mravní rozpory současného světa, má tu zvláštnost, že se diváci stávají přímými aktéry děje. Ojedinělý divadelní počin, angažovaný společenský čin, jehož cílem je aktivizovat publikum a učinit ho spoluviníkem, spolupachatelem a spolutvůrcem předváděného děje...
inscenace není vhodná pro děti
Městská divadla pražská
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
61 %
Hodnocení redakce
Helena Grégrová 70 %
Michal Novák 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

Hodnocení redakce:
Helena Grégrová 70 %
(zadáno: 4.12.2017, počet hodnocení: 1270)
přínosný / zajímavý komentář
Znepokojivá sonda do svědomí každého z nás a nelichotivé zrcadlo současného světa, který mj. marodí rozkladem pozitivních hodnot. Diváku, zasedni na místo soudního porotce a spolurozhodni. Tumáš na první pohled poměrně jasně rozhřešitelný případ, na který ti ovšem v průběhu přelíčení nejednou argumenty obžaloby, obhajoby a svědků pootočí optiku náhledu. Vyrovnej se s nepříjemnou konfrontací morálních a právních principů a jejich dopadů. Stěžejní trumf hra ale vynese až po skončení, kdy tě doznívající otazníky nutí i zpětně přemítat nad tím, zda jsi vlastně hlasoval správně. A včil mudruj!
Michal Novák 70 %
(zadáno: 12.11.2017, počet hodnocení: 946)
přínosný / zajímavý komentář
24 % vs. 76 % (výsledek z 11.11.17) MDP se zapojila do celosvětové sítě divadel uvedením netradičního dokudramatu, představení, jež stojí na jiných hodnotách a funguje skrze jiné siločáry, než jsou výkony herců nebo ruka režisérova. Ostatně o pauze o tom nediskutuje nikdo, probíhá debata jiného druhu, a to je ohromné. Nevídaná aktivizace myslí! Divadlo ústy Soudce položilo otázku (ne nepodobnou Sofiině volbě), na niž neexistuje nesporná odpověď, a implicitně pojmenovává záhubnou hyperkorektnost, nevnímání reality, politickou impotenci, zákonodárné chyby a letargii společnosti. Nutno zažít!
Hodnocení uživatelů:
Monulinka 80 %
(zadáno: 5.1.2018, počet hodnocení: 294)
přínosný / zajímavý komentář
Tato inscenace většinu zaujme svým celkovým pojetím, iluze zúčastnění se soudního přelíčení je opravdu věrohodná. Je na každém, aby se k případu sám nějak postavil a odpověděl si na spoustu otázek. Velmi oceňuji nasazení této hry, která vzbuzuje takovou diskuzi. Z herců bych vyzdvihla Z. Kalinu. 75 %
Eviik 80 %
(zadáno: 19.12.2017, počet hodnocení: 232)
přínosný / zajímavý komentář
75 %. Zajímavý divadelní experiment, který se dle mého názoru velmi povedl. Divák se stává porodcem v soudním případu, který nemá jasnou odpověď. Soudní proces mne natolik vtáhl, až jsem chvílemi zapomněla, že sedím v divadle. Učinit rozhodnutí v závěru nebylo vůbec jednoduché. Hlava mi říkala vinen, srdce naopak nevinen. Ať je konečný verdikt jakýkoliv, o správnosti rozhodnutí, potažmo celé inscenaci, budu přemýšlet ještě hodně dlouho a za to si tvůrci zaslouží pochvalu.
Šarpej 20 %
(zadáno: 19.12.2017, počet hodnocení: 3)
Ala 70 %
(zadáno: 18.12.2017, počet hodnocení: 93)
přínosný / zajímavý komentář
Moc zajímavý titul nutící k zamyšlení. Na naší repríze 18.12.2017 zvolili diváci přesně sedmdesáti procenty nevinu.
Mjetelova 100 %
(zadáno: 9.12.2017, počet hodnocení: 34)
přínosný / zajímavý komentář
Výborné představení s diváckým vstupem a neskutečně sugestivními výkony herců. Část diváků sedí přímo na pódiu jako porota u soudu, my byli však radši v klasickém hledišti - herci přeci jen více hráli do hlediště, než se otáčeli. Na konci představení každý divák dostane hlasovací krabičku a po sečtení hlasů soudce přečte rozsudek. I uvaděči byli stylizováni do rolí justiční stráže, prostě představení dotažené až do posledního detailu. Většinu herců jsem neznala, ale zaujali mě a budu si je pamatovat. Kritizovaný výkon pana Kašmarčíka mi vůbec nevadil, naopak se mi líbil.
Alcha 70 %
(zadáno: 21.11.2017, počet hodnocení: 51)
Adelafray 70 %
(zadáno: 14.11.2017, počet hodnocení: 13)
Blumarik 60 %
(zadáno: 13.11.2017, počet hodnocení: 173)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavý formát inscenace, který od diváka vyžaduje maximální soustředění. Od herců pak maximální pečlivost, neboť co nepodají přesvědčivě, diváci použijí proti nim. Představení má jedno velké mínus a to je Milan Kačmarčík opět v hlavní roli.
Suzana 50 %
(zadáno: 13.11.2017, počet hodnocení: 151)
přínosný / zajímavý komentář
+7% za otázku vyžadující odpověď
Tomas22 10 %
(zadáno: 12.11.2017, počet hodnocení: 14)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
S litosti musim rici, ze lituji herce, kteri nemaji na vybranou a musi jednoduse prijmout, v ramci sveho angazma, kazdou roli. Snad nikdy jsem se tak silne nenudil, jako pri vcerejsi premiere Teroru v Divadle ABC.
Obsazeni Pana Kacmarcika do jedne z hlavnich roli byla dalsi obrovska chyba. Jako kdyby se reziser jiz neponaucil ze hry Macbeth, ktera dopadla take velmi zle.
Snad se bude brzy v Mestskych divadlech prazskych blyskat na lepsi casy.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.