Studio Hrdinů

Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny

Premiéra: 16.9.2016 | 1:20x
Dramaturgie: Jan Horák. Scéna: Antonín Šilar. Kostýmy: Adriana Černá. Hudba: Ivan Acher. Režie: Kamila Polívková.
Poslední uvedení: září 2020.
Divadelní debut známého českého spisovatele, který se krom tématu „domovina“ zabývá i životním osudem herce a truhláře Stanislava Majera, jakož i příběhem Studia Hrdinů a s ním spojených tvůrců. Co je Česko? Kde Česko začíná a kde končí? Kdo chce v Česku žít? Kdo tady žije, a proč? Cítí se zde Majer a jemu podobní jako doma, či jako v cizině? Za jaké situace by Majer a jemu podobní přijali Česko za svůj domov? Kdo nebo co nese vinu za současnou nechuť Majera a jemu podobných k Česku? Nese vinu za nechuť současný český prezident...?


inscenace již byla stažena z repertoáru

Studio Hrdinů
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
66 %
kontroverzní inscenace (348.)
66731000
Volby

Hodnocení (81)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  60 %
24.5.2022 | 1939 hodnocení
Lukáš Dubský  70 %
12.10.2018 | 1064 hodnocení
+ souhlasím
Uvedením této hry právě ve Studiu Hrdinů vzníká velmi zábavný kontrapunkt. Polívková s Majerem totiž Zábranského text, se kterým se vnitřně neztotožňují, shazují a ironizují. Působí to dost netradičním dojmem, odstup navíc chrání Zábranského hru před tezovitostí. Velkým kladem je soustředěný herecký výkon S.Majera. Divák, který je přístupný dialogu s "druhou stranou", v inscenaci najde jistě dost podnětů k zamyšlení, jelikož takto argumentačně podložená obhajoba prezidenta Zemana a jisté nekulturnosti v naší domovině není úplně obvyklá. Více viz blog (více v článku na blogu)
Jiří Koula  50 %
25.1.2018 | 1600 hodnocení
+ souhlasím
Sečteno a podtrženo, skončím, kde jsem začal. Předchozí řádky se vztahovaly k Zábranskému - postavě. Nevím, kdo je David Zábranský - člověk, neznám ho, setkal jsem se s ním jen skrze jeho hru Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny, na základě této zkušenosti můžu říct maximálně to, že Zábranský - dramatik mě moc nebaví. Nebo naopak mě pouze baví, inscenace ve Studiu Hrdinů je zábavná, na čemž má rozhodně zásluhu i herec Stanislav Majer a možná režisérka Kamila Polívková, pokud Majera vedla. Co se ale skrývá za touto zábavností? Nevím, já nic nenašel. Více viz blog.
Veronika Boušová  80 %
29.4.2017 | 277 hodnocení
Lukáš Holubec  70 %
6.11.2016 | 726 hodnocení
+ souhlasím
Dramaturgie, scéna, kostýmy, hudba, režie. To vše se povedlo, navíc se k tomu přidal s precizním a charismatickým výkonem Stanislav Majer. Jenže se obávám, a už to tak i vypadá, nejvíce se bude mluvit o textu Davida Zábranského. O jeho provokativní výpovědi. Ano, špatně napsaný text to jistě není. Pokud vám ovšem narcismus a egoismus autora nebude příliš vadit. Zda přistoupíte na to, že si napsal na sebe reklamu. Hru doporučuji, ale aby dostála svému poslání (ač pochybuji, že nějaké bylo úmyslem), přál bych si, aby se ze Studia Hrdinů projela po rudé politické mapě naší domoviny.
Michal Novák  70 %
28.10.2016 | 1138 hodnocení
+ souhlasím
Od Zábranského „žert, satira, IRONIE a hlubší význam“? Bavil jsem se tím, jak mnohé „teze“ nešly herci a truhlářovi Stanislavu Majerovi přes pysky, ovšem jako profesionál text metal do publika s vážnou tváří, protože pokládat závažné otázky kolem zahnívajícího stavu naší domoviny je třeba. Na této inscenaci, kromě interpretačního výkonu herce a truhláře Stanislava Majera, je nesmírně cenný ten otazník na konci, prostor pro hlavinky diváků. Více takových berhardovských spílání! (P.S. Evidentně patřím mezi lidi typu Majer.)
Jan Pařízek  80 %
17.10.2016 | 868 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Velmi dobře napsané a též zdařile přednesené a ztvárněné. S. Majer v tomto směru předvedl opravdu skvělý výkon. Nijak nenudí, nepoučuje, nemoralizuje, pokud něco tak hlavně pobaví. Z mého pohledu je zde jasná snaha nezaujmout nějaký konkrétní postoj a spíše obecně reflektovat stav současné společnosti, což se myslím podařilo dosti slušně. Celkově inscenace, která zaslouží pozornost a bezesporu zanechá nemalý dojem.
Helena Grégrová  80 %
19.9.2016 | 1593 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny. Herec a truhlář Majer reprodukuje stanoviska právníka, šéfredaktora a spisovatele Zábranského ke stavu naší domoviny. Herec a truhlář Majer, režisérka a kostýmní výtvarnice Polívková a právník, šéfredaktor a spisovatel Zábranský pojmenovávají stav naší domoviny. Herec a truhlář Majer, režisérka a kostýmní výtvarnice Polívková a právník, šéfredaktor a spisovatel Zábranský po bernhardovsku spílají pokrytectví a předsudkům naší společnosti.
S trefnou naléhavostí, sympatickým (sebe)ironickým nadhledem a gradační silou. Tleskám!
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Rejpalka  50 %
15.7.2021 | 187 hodnocení
+ souhlasím
Je magor Zábranský? Je magor Majer? Je magor Polívková? Upřímně nechápu, jestli to celé bylo myšleno vážně. Ale Majer...na truhláře dokonalý. Je to tak půl na půl, buď se bude líbit nebo ne. Tak trochu mindfuck.
Studený Čumáček  70 %
3.1.2021 | 366 hodnocení
+ souhlasím
75%
záznam
Jaký Majer, taková domovina, ba jó. Honem vymezme hranice domoviny, to je důležité především pro lidi typu Majer, ti by bez vymezení zcela ztratili tvar i objem... neříkal něco takového ten, co tvrdí, že herec a truhlář Majer není? Za to může Polívková a Zábranský, fuj!
Tak je tedy domovina vyřešená tou absurdní Sněžkou textu, který ne-Majer interpretuje, nebo jen dudá umělecké blbiny?
Byla by to sranda, jen vyslovit a zároveň odstřelit řečené. Jenže teď je 2021 a už zas předepisují, co v domovině nesmíme. My prý nesmíme ven z domoviny a ještě bychom měli tleskat...Majera na ně.
Reny50  30 %
16.11.2020 | 37 hodnocení
+ souhlasím
Zapamatovat si takovouto přehršli textu, a odehrát vše takto brilantně, je neskutečné. Stanislavu Majerovi skládám velkou poklonu. Bohužel energii investoval do rádoby intelektuální politicko-společenské hry nadhazující témata z naší historie a současnosti, ze kterých nevyplývá vůbec NIC. Co si z tohoto má divák odnést? Že je škoda, že bylo národní obrození, přestali jsme mluvit německy a uvrhlo nás to o století zpět? Že všichni prezidenti po r. 89, ačkoliv každý jiný, tak všichni byli dobří? Uff... "Intelektuálové" možná chrochtají blahem, jak si večer užili, ale pro mě ztracený čas.
Zdeněk Malinský  50 %
12.3.2020 | 59 hodnocení
+ souhlasím
Cenami oceněné, divácky velmi navštěvované úspěšné představení. Nutno ocenit výkon Stanislava Majera, ale jinak mě to ale vůůůůůbec neoslovilo.
Jerman  80 %
13.7.2019 | 127 hodnocení
+ souhlasím
Výborný stand up Stanislava Majera v Zábranského kontrovezním monologu, který jde "proti proudu" politicky korektního myšlení voličů TOP09 a Prahy sobě. Vzhledem k tomu kde se to hraje (Hrdinové Praha 7) nechce se skoro věřit, že to autor myslel vážně v prvním plánu.
LavinieCamui  80 %
20.6.2019 | 726 hodnocení
+ souhlasím
Výborné herecké sólo Stanislava Majera, vynikající režie. Nečekaně zábavné podání textu.
MartinB  90 %
29.5.2019 | 112 hodnocení
+ souhlasím
Kontroverzní a velmi zajímavá záležitost.
Geniální Stanislav Majer! Jsem rád, že jsem tuhle inscenaci viděl.
Carevic  90 %
28.5.2019 | 21 hodnocení
+ souhlasím
Stimulující, zajímavý text fungující na několika rovinác. Majer výborný. Jsem rád, že slipy zůstaly.
Lenka1211  80 %
13.1.2019 | 24 hodnocení
+ souhlasím
Představení jsem neviděla v jeho "domovině", ale v rámci festivalu českého divadla "Ein Stück: Tschechien 2018" v Berlíně. Byla jsem ráda, že po hře samotné následovala debata s Davidem Zábranským, Stanislavem Majerem a Kamilou Polívkovou, ve které se pro mě vysvětlil rozpor mezi textem hry a jejím zpracováním. Jde zkrátka o kus, který je hodně spjat s aktuální dobou, vyvolává mnoho otázek, což osobně považuju za přínosné.
A herecký výkon Stanislava Majera je opravdu obdivuhodný!
Ester_L  10 %
26.11.2018 | 122 hodnocení
+ souhlasím
Za mě pseudo intelektuálština o prdu. Snobismus pro chudé.
Barka  40 %
19.4.2018 | 295 hodnocení
+ souhlasím
Body dávám především za výkon Standy Majera, zvládnout takovýto text s přehledem a přirozeně je skutečně neskutečné. Jinak mě inscenace absolutně neoslovila, měla jsem obrovský problém udržet pozornost a celou dobu jsem si kladla otázku, proč vlastně tento text vznikl. Já to nevím. Jak už tady padlo níže, přijde mi to celé značně pseudointelektuálské a rádoby šokující. Nevyhýbám se divadlu, které se opírá o aktuální politické a společenské problémy, ale potřebuji to asi o dost stravitelnější formou.
Františka Tranová  70 %
7.3.2018 | 18 hodnocení
+ souhlasím
Provokativní a aktuální představení, které donutí diváka k zamyšlení. Majerův herecký výkon je fenomenální, ovládnout prakticky sám jeviště není snadné. Zároveň Zábranského text nabízí vyvážený poměr provokace a hloubky.
Czerwa  70 %
12.2.2018 | 37 hodnocení
+ souhlasím
Svižné tempo, skvělé téma i zpracování, nechybí tomu myšlenka a Stanislav Majer velmi příjemně překvapil.
Potěšil mě i fakt, že nešlo o snahu prostě jen pobavit. Pár zábavných momentů tam je, ale primárně o ně vůbec nejde.
JimmyII  90 %
30.1.2018 | 22 hodnocení
+ souhlasím
Velký divadelní a společenský zážitek, který lze popsat a interpretovat tolika způsoby, že je těžké vypíchnout jeden z nich. Osobně mám problém se Zábranského názory, které považuji za provokativní pózu, kterou ale deklamuje tak vehementně, že těžko soudit skutečný záměr. Přesto jde o trefný políček a zrcadlo české společnosti, respektive její umělecké, elitářské části. To vše ve vynikající režii Kamily Polívkové a s bezkonkurenčním výkonem Standy Majera.
Dzaamek  60 %
8.6.2017 | 73 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
nějak jsem od toho čekal víc ...
E.ka  100 %
16.5.2017 | 27 hodnocení
+ souhlasím
Bezkonkurenční. K zamyšlení. Skvělá kombinace Zábranský-Polívková-Majer.
Michkyse  70 %
12.4.2017 | 100 hodnocení
+ souhlasím
Kvalitu hry pohrávající si s náhledem na naši domovinu dnešních dnů hodnotím o hodně níž než bravurní herecký výkon Stanislava Majera, za který přidávám deset procent navíc...
Jaroslava Šimáková  100 %
11.4.2017 | 139 hodnocení
+ souhlasím
Čirá krása po všech stránkách. Nutno vidět!
Janis  80 %
9.4.2017 | 278 hodnocení
+ souhlasím
Oceňuji umně manipulativní provokaci autora textu, to, jak předjímá a distribuuje převzetí zodpovědnosti (za předvedení hry i přijetí textu diváky), jak si až jízlivě pohrává s protagonisty, diváky. Zdánlivě jsou tak před námi nejvíc exponováni (zde skvělý!) Majer a Zábranský, trochu v zákrytu je Polívková, o které se jakoby "dovíme" jen málo. Ovšem ona byla pův. hybatelem a sledujeme, jak výzvu DZ přijala. I ji tak DZ vtáhl na pódium (což ona jindy činí svým hercům, nutí je exponovat se až osobně).
O to víc jde o její typické totální divadlo, jdoucí na dřeň, provokující, jsoucí tady a teď.
Národosolsobě  60 %
24.3.2017 | 324 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
text nabízí zhruba to, co komentáře na serveru novinky.cz, i když zajímavějšími jazykovými prostředky. inscenace jej prezentuje dosti ironicky a pan Majer to, zdá se, ví, a je to docela zábava ho sledovat. úsměv vázne, když během besedy s autorem textu vyjde najevo, že to bylo psáno tzv."vážně" a  má jít zřejmě o jakousi...výpověď?..reflexi..?
Guildenstern  60 %
8.2.2017 | 418 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Dramatik Zábranský mluví ústy herce a truhláře Majera především o sobě, o herci Majerovi, režisérce Polívkové, Studiu Hrdinů, divadle Komedie a exilu režiséra Pařízka, o stavu naší domoviny minimálně. Hodně návštěvníků asi dle ohlasů z médií čeká nějakou obhajobu Zemana, ano to jméno tam občas padne, ale dle mého názoru jsou v textu myšlenky a názory formulovány velmi matně, autor proti sobě nestaví argumenty a prezentované fakty (např. že Havel, Klaus a Zeman byli stejně dobří) spíš jen naťukává. Takové trochu Spílání publiku typu Majer, no jo, jenže za co? I tak stojí za vidění.
Srna  30 %
11.1.2017 | 77 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
Hodnotím kladně výkon S. Majera. Zapamatovat si tenhle pseudointelektuálský výron je opravdu slušný herecký výkon. V textu se najde pár myšlenek, ale vystačily by tak na max. 20 minutový monolog.
Vladimír Rogalewicz  30 %
9.12.2016 | 761 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
Jalové pseudofilozofování bez valného smyslu, které je nakonec apoteózou hospodského světového názoru, který má pro všechno jednoduché (a radikální) řešení, a také oslavou prezidenta Zemana coby autentického reprezentanta lidu. To je pro radost (ve Studiu hrdinů velmi intelektuálního) publika doplněno několika bonmoty. Co naplat, že je text umně inscenovaný a obdivuhodně interpretovaný, když se jedná o bohapusté žvanění.
Modrý Tygr  60 %
21.9.2018 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Představení stojí za návštěvu, ale asi už trpí tím, že je dlouho po premiéře (nebo jsme chytli špatný den). V některých částech příliš trčela kostra interpretační linie textu (emoce herze kulhaly za příliš nasílu použitými výrazovými prostředky). Hodně mě rušily chyby mluveného projevu - 1. špatné důrazy na předložky úplně rozbíjejí rytmiku textu a taky redukují přenos informace divákovi, protože prostě jsou nepřirozené; 2. fakt ošklivé samohlásky "I" (myslím, že to je leností pusy, a ne režijním záměrem); přijde mi, že to jsou věci, které by profesionál neměl ve svém výkonu připustit.
Koxi  80 %
18.5.2023 | 41 hodnocení
Tomáš Chaloupecký  80 %
16.5.2023 | 24 hodnocení
TereHun  90 %
30.3.2023 | 37 hodnocení
Plšík  60 %
3.6.2021 | 732 hodnocení
Kokosbaba  40 %
18.11.2020 | 119 hodnocení
Bernardblack  40 %
17.11.2020 | 311 hodnocení
Chupetica  10 %
17.11.2020 | 149 hodnocení
Anca.rambo  60 %
8.4.2020 | 108 hodnocení
Jantarovájovana  80 %
10.3.2020 | 24 hodnocení
Oliverpiv  70 %
28.2.2020 | 73 hodnocení
Pop  80 %
19.9.2019 | 81 hodnocení
Tretisestra  70 %
6.6.2019 | 50 hodnocení
Kyselina  80 %
29.5.2019 | 8 hodnocení
Bigboy MN  70 %
29.5.2019 | 36 hodnocení
KlaMar  100 %
25.3.2019 | 25 hodnocení
Barbora23  80 %
14.3.2019 | 42 hodnocení
Zardoz  80 %
2.3.2019 | 5 hodnocení
Xcepek  60 %
15.11.2018 | 622 hodnocení
Artaud  80 %
14.10.2018 | 216 hodnocení
VeruS.11  90 %
30.5.2018 | 90 hodnocení
MarekLinhart  50 %
22.5.2018 | 152 hodnocení
Graiv  80 %
8.5.2018 | 114 hodnocení
Martatrdlo  20 %
11.3.2018 | 13 hodnocení
Svinibrodská zeleň  40 %
23.2.2018 | 45 hodnocení
Mahulena  50 %
15.2.2018 | 11 hodnocení
Hacko  80 %
28.1.2018 | 72 hodnocení
Radkak  90 %
11.1.2018 | 81 hodnocení
MorIska  60 %
4.1.2018 | 49 hodnocení
Nakafishie  70 %
2.1.2018 | 29 hodnocení
Dolente  90 %
8.12.2017 | 70 hodnocení
Teres  70 %
10.11.2017 | 231 hodnocení
-zuz-  80 %
25.10.2017 | 7 hodnocení
Alidgy  50 %
20.10.2017 | 19 hodnocení
Unionboy  20 %
5.10.2017 | 394 hodnocení
Michalsky  100 %
20.9.2017 | 12 hodnocení
Architekt  70 %
17.6.2017 | 35 hodnocení
Mirka_divadlo  30 %
4.6.2017 | 59 hodnocení
Janha  100 %
3.6.2017 | 135 hodnocení
Radiator  60 %
26.5.2017 | 87 hodnocení
Ttie  70 %
19.4.2017 | 26 hodnocení
Weller  60 %
20.3.2017 | 65 hodnocení
Vltava  40 %
19.3.2017 | 47 hodnocení
Klob  100 %
25.2.2017 | 128 hodnocení
Marcela  50 %
9.12.2016 | 415 hodnocení
Proda  60 %
11.11.2016 | 21 hodnocení
Lisarah  70 %
3.11.2016 | 78 hodnocení
Fingee  90 %
26.10.2016 | 46 hodnocení
Marie friedlova  80 %
18.10.2016 | 73 hodnocení
Wittgenstein  10 %
8.4.2017 | 3 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.