Studio Hrdinů

Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny

Premiéra: 16.9.2016. Dramaturgie: Jan Horák. Scéna: Antonín Šilar. Kostýmy: Adriana Černá. Hudba: Ivan Acher. Režie: Kamila Polívková.
1:20x

Osoby a obsazení
Mluvčí - Stanislav Majer
Lidé typu Majer - Karolína Babíčková / Alžběta Bohdanová / Ladislava Čížková / Taťána Havlová / Michaela Heřmanová / Markéta Hlinovská / Alena Joachimsthalerová / Anna Mášová / Petra Mikulková / Barbora Mikušová / Pavla Nešverová / Markéta Polívková / Klára Rotterová / Oleksandra Sydorenko / Diana Šeplavá / Štěpánka Tůmová / Zdeňka Valšíková / Magdaléna Vlková / Barbora Vrablíková / Lukáš Adam / Tomáš Blatný / Čeněk Folk / Pavel Hermanovský / Antonín Holub / Pavel Jánský / Tomáš Kesl / Antonín Kvasnička / Šimon Kučka / Aleš Němec / Jáchym Sůra / Pavel Širmer / Ondřej Štefaňák / Louis Traore / Antonín Valšík / Kamil Valšík / Dominik Vršanský / David Zábranský / Tomáš Zajíc...

Divadelní debut známého českého spisovatele, který se krom tématu „domovina“ zabývá i životním osudem herce a truhláře Stanislava Majera, jakož i příběhem Studia Hrdinů a s ním spojených tvůrců. Co je Česko? Kde Česko začíná a kde končí? Kdo chce v Česku žít? Kdo tady žije, a proč? Cítí se zde Majer a jemu podobní jako doma, či jako v cizině? Za jaké situace by Majer a jemu podobní přijali Česko za svůj domov? Kdo nebo co nese vinu za současnou nechuť Majera a jemu podobných k Česku? Nese vinu za nechuť současný český prezident...?
oficiální ankety
Stanislav Majer - Cena divadelní kritiky v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon roku 2016

v anketě portálu i-divadlo.cz:
Stanislav Majer - 1. místo v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon roku 2016
Studio Hrdinů
Hodnocení inscenace
Redakce
71 %
Uživatelé
65 %
65681000
Termíny představení
28.1. (Čt) 20:00 ZRUŠENO (nouzový stav)
4.2. (Čt) 20:00 ZRUŠENO (nouzový stav)
29.3. (Po) 20:00 75. REPRÍZA Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
celý program divadlaaktivovat hlídání nových termínů
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (75)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Lukáš Dubský 70 %
(zadáno: 12.10.2018, počet hodnocení: 852)
přínosný / zajímavý komentář
Uvedením této hry právě ve Studiu Hrdinů vzníká velmi zábavný kontrapunkt. Polívková s Majerem totiž Zábranského text, se kterým se vnitřně neztotožňují, shazují a ironizují. Působí to dost netradičním dojmem, odstup navíc chrání Zábranského hru před tezovitostí. Velkým kladem je soustředěný herecký výkon S.Majera. Divák, který je přístupný dialogu s "druhou stranou", v inscenaci najde jistě dost podnětů k zamyšlení, jelikož takto argumentačně podložená obhajoba prezidenta Zemana a jisté nekulturnosti v naší domovině není úplně obvyklá. Více viz blog (více v článku na blogu)
Jiří Koula 50 %
(zadáno: 25.1.2018, počet hodnocení: 1565)
přínosný / zajímavý komentář
Sečteno a podtrženo, skončím, kde jsem začal. Předchozí řádky se vztahovaly k Zábranskému - postavě. Nevím, kdo je David Zábranský - člověk, neznám ho, setkal jsem se s ním jen skrze jeho hru Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny, na základě této zkušenosti můžu říct maximálně to, že Zábranský - dramatik mě moc nebaví. Nebo naopak mě pouze baví, inscenace ve Studiu Hrdinů je zábavná, na čemž má rozhodně zásluhu i herec Stanislav Majer a možná režisérka Kamila Polívková, pokud Majera vedla. Co se ale skrývá za touto zábavností? Nevím, já nic nenašel. Více viz blog.
Veronika Boušová 80 %
(zadáno: 29.4.2017, počet hodnocení: 277)
Lukáš Holubec 70 % Tip Lukáš Holubec
(zadáno: 6.11.2016, počet hodnocení: 663)
přínosný / zajímavý komentář
Dramaturgie, scéna, kostýmy, hudba, režie. To vše se povedlo, navíc se k tomu přidal s precizním a charismatickým výkonem Stanislav Majer. Jenže se obávám, a už to tak i vypadá, nejvíce se bude mluvit o textu Davida Zábranského. O jeho provokativní výpovědi. Ano, špatně napsaný text to jistě není. Pokud vám ovšem narcismus a egoismus autora nebude příliš vadit. Zda přistoupíte na to, že si napsal na sebe reklamu. Hru doporučuji, ale aby dostála svému poslání (ač pochybuji, že nějaké bylo úmyslem), přál bych si, aby se ze Studia Hrdinů projela po rudé politické mapě naší domoviny.
Michal Novák 70 %
(zadáno: 28.10.2016, počet hodnocení: 1067)
přínosný / zajímavý komentář
Od Zábranského „žert, satira, IRONIE a hlubší význam“? Bavil jsem se tím, jak mnohé „teze“ nešly herci a truhlářovi Stanislavu Majerovi přes pysky, ovšem jako profesionál text metal do publika s vážnou tváří, protože pokládat závažné otázky kolem zahnívajícího stavu naší domoviny je třeba. Na této inscenaci, kromě interpretačního výkonu herce a truhláře Stanislava Majera, je nesmírně cenný ten otazník na konci, prostor pro hlavinky diváků. Více takových berhardovských spílání! (P.S. Evidentně patřím mezi lidi typu Majer.)
Jan Pařízek 80 %
(zadáno: 17.10.2016, počet hodnocení: 784)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Velmi dobře napsané a též zdařile přednesené a ztvárněné. S. Majer v tomto směru předvedl opravdu skvělý výkon. Nijak nenudí, nepoučuje, nemoralizuje, pokud něco tak hlavně pobaví. Z mého pohledu je zde jasná snaha nezaujmout nějaký konkrétní postoj a spíše obecně reflektovat stav současné společnosti, což se myslím podařilo dosti slušně. Celkově inscenace, která zaslouží pozornost a bezesporu zanechá nemalý dojem.
Helena Grégrová 80 %
(zadáno: 19.9.2016, počet hodnocení: 1434)
přínosný / zajímavý komentář
(+3)
Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny. Herec a truhlář Majer reprodukuje stanoviska právníka, šéfredaktora a spisovatele Zábranského ke stavu naší domoviny. Herec a truhlář Majer, režisérka a kostýmní výtvarnice Polívková a právník, šéfredaktor a spisovatel Zábranský pojmenovávají stav naší domoviny. Herec a truhlář Majer, režisérka a kostýmní výtvarnice Polívková a právník, šéfredaktor a spisovatel Zábranský po bernhardovsku spílají pokrytectví a předsudkům naší společnosti.
S trefnou naléhavostí, sympatickým (sebe)ironickým nadhledem a gradační silou. Tleskám!
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Studený Čumáček 70 %
(zadáno: 3.1.2021, počet hodnocení: 248)
přínosný / zajímavý komentář
75%
záznam
Jaký Majer, taková domovina, ba jó. Honem vymezme hranice domoviny, to je důležité především pro lidi typu Majer, ti by bez vymezení zcela ztratili tvar i objem... neříkal něco takového ten, co tvrdí, že herec a truhlář Majer není? Za to může Polívková a Zábranský, fuj!
Tak je tedy domovina vyřešená tou absurdní Sněžkou textu, který ne-Majer interpretuje, nebo jen dudá umělecké blbiny?
Byla by to sranda, jen vyslovit a zároveň odstřelit řečené. Jenže teď je 2021 a už zas předepisují, co v domovině nesmíme. My prý nesmíme ven z domoviny a ještě bychom měli tleskat...Majera na ně.
Reny50 30 %
(zadáno: 16.11.2020, počet hodnocení: 27)
přínosný / zajímavý komentář
Zapamatovat si takovouto přehršli textu, a odehrát vše takto brilantně, je neskutečné. Stanislavu Majerovi skládám velkou poklonu. Bohužel energii investoval do rádoby intelektuální politicko-společenské hry nadhazující témata z naší historie a současnosti, ze kterých nevyplývá vůbec NIC. Co si z tohoto má divák odnést? Že je škoda, že bylo národní obrození, přestali jsme mluvit německy a uvrhlo nás to o století zpět? Že všichni prezidenti po r. 89, ačkoliv každý jiný, tak všichni byli dobří? Uff... "Intelektuálové" možná chrochtají blahem, jak si večer užili, ale pro mě ztracený čas.
Zdeněk Malinský 50 %
(zadáno: 12.3.2020, počet hodnocení: 57)
přínosný / zajímavý komentář
Cenami oceněné, divácky velmi navštěvované úspěšné představení. Nutno ocenit výkon Stanislava Majera, ale jinak mě to ale vůůůůůbec neoslovilo.
Jerman 80 %
(zadáno: 13.7.2019, počet hodnocení: 62)
přínosný / zajímavý komentář
Výborný stand up Stanislava Majera v Zábranského kontrovezním monologu, který jde "proti proudu" politicky korektního myšlení voličů TOP09 a Prahy sobě. Vzhledem k tomu kde se to hraje (Hrdinové Praha 7) nechce se skoro věřit, že to autor myslel vážně v prvním plánu.
LavinieCamui 80 %
(zadáno: 20.6.2019, počet hodnocení: 310)
přínosný / zajímavý komentář
Výborné herecké sólo Stanislava Majera, vynikající režie. Nečekaně zábavné podání textu.
MartinB 90 %
(zadáno: 29.5.2019, počet hodnocení: 58)
přínosný / zajímavý komentář
Kontroverzní a velmi zajímavá záležitost.
Geniální Stanislav Majer! Jsem rád, že jsem tuhle inscenaci viděl.
Carevic 90 %
(zadáno: 28.5.2019, počet hodnocení: 21)
přínosný / zajímavý komentář
Stimulující, zajímavý text fungující na několika rovinác. Majer výborný. Jsem rád, že slipy zůstaly.
Lenka1211 80 %
(zadáno: 13.1.2019, počet hodnocení: 24)
přínosný / zajímavý komentář
Představení jsem neviděla v jeho "domovině", ale v rámci festivalu českého divadla "Ein Stück: Tschechien 2018" v Berlíně. Byla jsem ráda, že po hře samotné následovala debata s Davidem Zábranským, Stanislavem Majerem a Kamilou Polívkovou, ve které se pro mě vysvětlil rozpor mezi textem hry a jejím zpracováním. Jde zkrátka o kus, který je hodně spjat s aktuální dobou, vyvolává mnoho otázek, což osobně považuju za přínosné.
A herecký výkon Stanislava Majera je opravdu obdivuhodný!
Ester_L 10 %
(zadáno: 26.11.2018, počet hodnocení: 99)
přínosný / zajímavý komentář
Za mě pseudo intelektuálština o prdu. Snobismus pro chudé.
Barka 40 %
(zadáno: 19.4.2018, počet hodnocení: 253)
přínosný / zajímavý komentář
Body dávám především za výkon Standy Majera, zvládnout takovýto text s přehledem a přirozeně je skutečně neskutečné. Jinak mě inscenace absolutně neoslovila, měla jsem obrovský problém udržet pozornost a celou dobu jsem si kladla otázku, proč vlastně tento text vznikl. Já to nevím. Jak už tady padlo níže, přijde mi to celé značně pseudointelektuálské a rádoby šokující. Nevyhýbám se divadlu, které se opírá o aktuální politické a společenské problémy, ale potřebuji to asi o dost stravitelnější formou.
Františka Tranová 70 %
(zadáno: 7.3.2018, počet hodnocení: 18)
přínosný / zajímavý komentář
Provokativní a aktuální představení, které donutí diváka k zamyšlení. Majerův herecký výkon je fenomenální, ovládnout prakticky sám jeviště není snadné. Zároveň Zábranského text nabízí vyvážený poměr provokace a hloubky.
Czerwa 70 %
(zadáno: 12.2.2018, počet hodnocení: 31)
přínosný / zajímavý komentář
Svižné tempo, skvělé téma i zpracování, nechybí tomu myšlenka a Stanislav Majer velmi příjemně překvapil.
Potěšil mě i fakt, že nešlo o snahu prostě jen pobavit. Pár zábavných momentů tam je, ale primárně o ně vůbec nejde.
JimmyII 90 %
(zadáno: 30.1.2018, počet hodnocení: 22)
přínosný / zajímavý komentář
Velký divadelní a společenský zážitek, který lze popsat a interpretovat tolika způsoby, že je těžké vypíchnout jeden z nich. Osobně mám problém se Zábranského názory, které považuji za provokativní pózu, kterou ale deklamuje tak vehementně, že těžko soudit skutečný záměr. Přesto jde o trefný políček a zrcadlo české společnosti, respektive její umělecké, elitářské části. To vše ve vynikající režii Kamily Polívkové a s bezkonkurenčním výkonem Standy Majera.
Dzaamek 60 %
(zadáno: 8.6.2017, počet hodnocení: 69)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
nějak jsem od toho čekal víc ...
E.ka 100 %
(zadáno: 16.5.2017, počet hodnocení: 27)
přínosný / zajímavý komentář
Bezkonkurenční. K zamyšlení. Skvělá kombinace Zábranský-Polívková-Majer.
Michkyse 70 %
(zadáno: 12.4.2017, počet hodnocení: 100)
přínosný / zajímavý komentář
Kvalitu hry pohrávající si s náhledem na naši domovinu dnešních dnů hodnotím o hodně níž než bravurní herecký výkon Stanislava Majera, za který přidávám deset procent navíc...
Jaroslava Šimáková 100 %
(zadáno: 11.4.2017, počet hodnocení: 139)
přínosný / zajímavý komentář
Čirá krása po všech stránkách. Nutno vidět!
Janis 80 %
(zadáno: 9.4.2017, počet hodnocení: 247)
přínosný / zajímavý komentář
Oceňuji umně manipulativní provokaci autora textu, to, jak předjímá a distribuuje převzetí zodpovědnosti (za předvedení hry i přijetí textu diváky), jak si až jízlivě pohrává s protagonisty, diváky. Zdánlivě jsou tak před námi nejvíc exponováni (zde skvělý!) Majer a Zábranský, trochu v zákrytu je Polívková, o které se jakoby "dovíme" jen málo. Ovšem ona byla pův. hybatelem a sledujeme, jak výzvu DZ přijala. I ji tak DZ vtáhl na pódium (což ona jindy činí svým hercům, nutí je exponovat se až osobně).
O to víc jde o její typické totální divadlo, jdoucí na dřeň, provokující, jsoucí tady a teď.
Národosolsobě 60 %
(zadáno: 24.3.2017, počet hodnocení: 294)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
text nabízí zhruba to, co komentáře na serveru novinky.cz, i když zajímavějšími jazykovými prostředky. inscenace jej prezentuje dosti ironicky a pan Majer to, zdá se, ví, a je to docela zábava ho sledovat. úsměv vázne, když během besedy s autorem textu vyjde najevo, že to bylo psáno tzv."vážně" a má jít zřejmě o jakousi...výpověď?..reflexi..?
Jenda.matousek 60 %
(zadáno: 8.2.2017, počet hodnocení: 332)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Dramatik Zábranský mluví ústy herce a truhláře Majera především o sobě, o herci Majerovi, režisérce Polívkové, Studiu Hrdinů, divadle Komedie a exilu režiséra Pařízka, o stavu naší domoviny minimálně. Hodně návštěvníků asi dle ohlasů z médií čeká nějakou obhajobu Zemana, ano to jméno tam občas padne, ale dle mého názoru jsou v textu myšlenky a názory formulovány velmi matně, autor proti sobě nestaví argumenty a prezentované fakty (např. že Havel, Klaus a Zeman byli stejně dobří) spíš jen naťukává. Takové trochu Spílání publiku typu Majer, no jo, jenže za co? I tak stojí za vidění.
Srna 30 %
(zadáno: 11.1.2017, počet hodnocení: 54)
přínosný / zajímavý komentář
(+3)
Hodnotím kladně výkon S. Majera. Zapamatovat si tenhle pseudointelektuálský výron je opravdu slušný herecký výkon. V textu se najde pár myšlenek, ale vystačily by tak na max. 20 minutový monolog.
Vladimír Rogalewicz 30 %
(zadáno: 9.12.2016, počet hodnocení: 614)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Jalové pseudofilozofování bez valného smyslu, které je nakonec apoteózou hospodského světového názoru, který má pro všechno jednoduché (a radikální) řešení, a také oslavou prezidenta Zemana coby autentického reprezentanta lidu. To je pro radost (ve Studiu hrdinů velmi intelektuálního) publika doplněno několika bonmoty. Co naplat, že je text umně inscenovaný a obdivuhodně interpretovaný, když se jedná o bohapusté žvanění.
Modrý Tygr 60 %
(zadáno: 21.9.2018, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Představení stojí za návštěvu, ale asi už trpí tím, že je dlouho po premiéře (nebo jsme chytli špatný den). V některých částech příliš trčela kostra interpretační linie textu (emoce herze kulhaly za příliš nasílu použitými výrazovými prostředky). Hodně mě rušily chyby mluveného projevu - 1. špatné důrazy na předložky úplně rozbíjejí rytmiku textu a taky redukují přenos informace divákovi, protože prostě jsou nepřirozené; 2. fakt ošklivé samohlásky "I" (myslím, že to je leností pusy, a ne režijním záměrem); přijde mi, že to jsou věci, které by profesionál neměl ve svém výkonu připustit.
Kokosbaba 40 %
(zadáno: 18.11.2020, počet hodnocení: 107)
Bernardblack 40 %
(zadáno: 17.11.2020, počet hodnocení: 277)
Chupetica 10 %
(zadáno: 17.11.2020, počet hodnocení: 105)
Anca.rambo 60 %
(zadáno: 8.4.2020, počet hodnocení: 57)
Jantarovájovana 80 %
(zadáno: 10.3.2020, počet hodnocení: 15)
Oliverpiv 70 %
(zadáno: 28.2.2020, počet hodnocení: 73)
Pop 80 %
(zadáno: 19.9.2019, počet hodnocení: 62)
Tretisestra 70 %
(zadáno: 6.6.2019, počet hodnocení: 50)
Kyselina 80 %
(zadáno: 29.5.2019, počet hodnocení: 8)
Bigboy MN 70 %
(zadáno: 29.5.2019, počet hodnocení: 24)
KlaMar 100 %
(zadáno: 25.3.2019, počet hodnocení: 25)
Barbora23 80 %
(zadáno: 14.3.2019, počet hodnocení: 42)
Xcepek 60 %
(zadáno: 15.11.2018, počet hodnocení: 551)
Artaud 80 %
(zadáno: 14.10.2018, počet hodnocení: 216)
VeruS.11 90 %
(zadáno: 30.5.2018, počet hodnocení: 90)
MarekLinhart 50 %
(zadáno: 22.5.2018, počet hodnocení: 152)
Graiv 80 %
(zadáno: 8.5.2018, počet hodnocení: 105)
Martatrdlo 20 %
(zadáno: 11.3.2018, počet hodnocení: 13)
Svinibrodská zeleň 40 %
(zadáno: 23.2.2018, počet hodnocení: 45)
Mahulena 50 %
(zadáno: 15.2.2018, počet hodnocení: 11)
Hacko 80 %
(zadáno: 28.1.2018, počet hodnocení: 56)
Radkak 90 %
(zadáno: 11.1.2018, počet hodnocení: 80)
MorIska 60 %
(zadáno: 4.1.2018, počet hodnocení: 49)
Nakafishie 70 %
(zadáno: 2.1.2018, počet hodnocení: 29)
Dolente 90 %
(zadáno: 8.12.2017, počet hodnocení: 57)
Teres 70 %
(zadáno: 10.11.2017, počet hodnocení: 126)
-zuz- 80 %
(zadáno: 25.10.2017, počet hodnocení: 7)
Alidgy 50 %
(zadáno: 20.10.2017, počet hodnocení: 19)
Unionboy 20 %
(zadáno: 5.10.2017, počet hodnocení: 228)
Michalsky 100 %
(zadáno: 20.9.2017, počet hodnocení: 12)
Architekt 70 %
(zadáno: 17.6.2017, počet hodnocení: 35)
Mirka_divadlo 30 %
(zadáno: 4.6.2017, počet hodnocení: 27)
Janha 100 %
(zadáno: 3.6.2017, počet hodnocení: 123)
Radiator 60 %
(zadáno: 26.5.2017, počet hodnocení: 86)
Ttie 70 %
(zadáno: 19.4.2017, počet hodnocení: 26)
Weller 60 %
(zadáno: 20.3.2017, počet hodnocení: 58)
Vltava 40 %
(zadáno: 19.3.2017, počet hodnocení: 47)
Klob 100 %
(zadáno: 25.2.2017, počet hodnocení: 128)
Marcela 50 %
(zadáno: 9.12.2016, počet hodnocení: 407)
Proda 60 %
(zadáno: 11.11.2016, počet hodnocení: 21)
Lisarah 70 %
(zadáno: 3.11.2016, počet hodnocení: 78)
Fingee 90 %
(zadáno: 26.10.2016, počet hodnocení: 46)
Marie friedlova 80 %
(zadáno: 18.10.2016, počet hodnocení: 73)
Zardoz 100 %
(zadáno: 2.3.2019, počet hodnocení: 2)
Wittgenstein 10 %
(zadáno: 8.4.2017, počet hodnocení: 3)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.