Divadlo Na Fidlovačce

Po Fredrikovi

Premiéra: 28.4.2018
Původně uváděno na Komorní Fidlovačce.
Překlad: Miroslav Pošta. Dramaturgie: Kateřina Jonášová. Hudební spolupráce: Diana Šoltýsová. Pohybová spolupráce: Rostislav Šrom. Výprava a režie: Lukáš Pečenka.
Poslední uvedení: září 2020.
Monodrama současného švédského autora. Je jako výkřik - vyjadřuje zároveň ohlušující radost z vášně, z lásky a z krásy života, zároveň bolest zklamání, temnotu pomsty a smutku ze smrti...
14!  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo Na Fidlovačce
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
84 %
84461000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 70 %
Jiří Landa 70 %
Volby

Hodnocení (44)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  70 %
3.2.2020 | 1881 hodnocení
+ souhlasím
S monodramatem o homosexuálovi, který se nakazil virem HIV, se čeští diváci měli možnost již nejednou setkat. Toto zpracování při srovnání s dalšími českými nastudováními obstojí. Pro hru jsou vhodnější ty nejkomornější sály. Režisér Lukáš Pečenka s větším prostorem pracoval adekvátně, pokusil se odstup jeviště a hlediště zmírnit. Obstál i ve vedení jediného herce Jana Fanty, jenž hrál velmi niterně a s velkým nasazením a divákům příběh působivě zprostředkoval. Jen na samotném konci se ztrácel poměrně významný podtext, což mohlo být ovlivněno již režijním výkladem.
Jiří Landa  70 %
22.5.2018 | 2973 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Přestože J. Fanta nemá tolik hereckých zkušeností, postavu životem nadšeného mladíka, který potkává svoji vysněnou lásku, ale také zklamaného, strachem zmítaného a deziluzí trpícího kluka, vystihl věrohodně. Určitá zaváhání v momentech, kdy má přecházet v dialozích z jedné postavy na druhou, přisuzuji právě jeho menším jevištním zkušenostem. To se však reprízami poddá. Lépe se mu dařilo v monolozích. Velkou zásluhu na pozitivním dojmu z inscenace má režie L. Pečenky, který inscenaci udal správné tempo, oceňuji jeho práci s detaily a zdařile vybraný hudební podkres. Pěkně vystavěný závěr.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Annikka  60 %
25.9.2020 | 133 hodnocení
+ souhlasím
Nevyhnu se srovnávání a Lupták mě strhnul více. Nicméně stále silný příběh a velmi náročný herecký part?
Lelka111  100 %
9.2.2020 | 19 hodnocení
+ souhlasím
Uchvacují výkon hlavního hrdiny, otvírá tabuizované témata takovým způsobem, z kterého mrazí a zároveň je pochopitelný, uvěřitelný a pravdivý.
R.JELEN.21  100 %
31.1.2020 | 204 hodnocení
+ souhlasím
Tahle hra není pro každého takže pokud vám vadí
1 - Téma homosexuality
2 - HIV téma
Obecně prostě tohle téma není nic pro vás tak můžete přestat číst tu, tahle hra není pro vás to pravé ořechové.
Pokud jste ještě nepřestali číst, tak vřele doporučuji navštívit, už jen protože nejspíše v březnu bude derniera. Pokud se přece jen rozhodnete pak vás čeká úžasný Jan Fanta, kterému v tohle monodrama úplně patří jeviště (především ztvárnění maminky, bylo TOP). Není nouze o zábavné momenty i momenty k zamyšlení a rozhodně nelituji, že jsem šla.
JirkaS  70 %
21.9.2019 | 275 hodnocení
+ souhlasím
Jak převést na jeviště silný intenzivně gradující text pro jediného herce? Na Fidlovačce se rozhodli pro výrazně ilustrativní pojetí a pro takové výrazové prostředky, jež sice mohou lahodit oku a vnímání publika, ale mnohdy odvádějí pozornost od síly a vyznění samotného autorova sdělení. Neustálé pobíhání Jana Fanty sem a tam, neustálé převleky, energičnost, to všechno se nehodí do silného textu o nákaze virem HIV. Možná i díky tomu na mě inscenace emocionálně vůbec nezapůsobila a já tak zůstal téměř nedotčen, byť Jan Fanta v jediné roli dělal, co mohl. Ale špatné to taky nebylo. /20.9.2019/
Čiko  90 %
6.6.2019 | 921 hodnocení
+ souhlasím
Viděl jsem 4 Fredriky a tenhle byl jednoznačně nejlepší. Jan Fanta hrál s naprostou lehkostí, uvěřitelně. Výborná také režijní práce Lukáše Pečenky. Zmenšený prostor Fidlovačky inscenaci vůbec neuškodil i proto, že ho Jan Fanta dobře zapracoval do inscenace.
Trafalgaros  40 %
9.5.2019 | 34 hodnocení
+ souhlasím
Fantovi jsem to nevěřil.
Kristián F.  80 %
6.4.2019 | 61 hodnocení
+ souhlasím
85% Představení scénicky zvládnuto o mnoho lépe než v Divadle Letí (česká premiéra představení). Naopak věrohodnost postavy Johana je poněkud slabší. Oceňuji skvělou práci se světlem a hudebním doprovodem. Začínající herec Jan Fanta se skvěle popasoval se ztvárněním dialogu a občasnou interakcí s diváky. Brunnův text diváky přinutí k hlubším myšlenkám o vztazích i samotné chorobě.
Henry  90 %
22.3.2019 | 51 hodnocení
+ souhlasím
Kolik že to hlavnímu představiteli a zároveň jedinému herci je? Ano, 23 let. A sám s přehledem utáhne dvouhodinové představení. A stačí mu křeslo, lampa, deka, klavír, telefon, kulich, šála. Jan Fanta (popíjejíc na jevišti fantu v plechovce), se s nelehkým úkolem a závažným tématem popasoval skvěle. Představení krásně plyne, dvě hodiny uletí jako nic. A dostalo se nám pořádné porce zábavy, smutku, dojetí, pěkné hudby, originálních režijních nápadů (např. psaní klíčových hesel a důležitých dat na zástěnu), ale i hodně důvodů k zamyšlení.
Lenkad  50 %
19.3.2019 | 65 hodnocení
+ souhlasím
Je mi líto, ale mě bohužel hlavní hrdina nepřesvědčil. Zejména jsem se ztrácela ve scénách, kdy vedl fiktivní dialog - kromě skvěle zvládnuté matky jsem měla trochu problémy odlišit, jestli mluví za sebe nebo za svůj (na jevišti nepřítomný) protějšek. Velmi jsem se bavila u scény "pomsta ve třech krocích", ta měla nápad a spád.
Rejpalka  90 %
1.11.2018 | 178 hodnocení
+ souhlasím
85%. Bylo by to víc, kdyby nebylo představení přerušeno přestávakou. Ale jinak musím chválit - scéna, režie, hudební doprovod ale hlavně vynikající Jan Fanta. Stojí to za návstěvu a představení mě donutilo podívat se i na druhou verzi v Praze.
Lucas89  100 %
26.9.2018 | 33 hodnocení
+ souhlasím
Od neuvěřitelně vtipného začátku se dostaneme k velkému smutku a to vše tak skvěle vyjádřeno výborným výkonem Jana Fanty. Ten kluk má velký talent a i díky němu jsem moc rád, že jsem Po Fredrikovi viděl.
MartinB  100 %
8.8.2018 | 96 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
...jaksi nemám slov. Vlastně tři. Fenomenální FANTAstický výkon!
Kvapnik25  100 %
24.7.2018 | 61 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Nemám výhrady! Mladý herec Jan Fanta si se svou postavou opravdu vyhrál a vtáhne vás do děje od začátku do konce. Myslím, že o něm rozhodně ještě uslyšíme.
J.anek  70 %
5.6.2018 | 415 hodnocení
+ souhlasím
Po Ivanu Luptákovi a Matyáši Řezníčkovi je tu další Johan. I tenhle je sympatický, disponuje charizmatickým hlasem a vizáží modela. Dokáže být autentický, ale věrohodnosti svých předchůdců nedosahuje. Pár klacků mu pod nohy hodila režie. Přestávku v monodramatu zvládne málokdo. Dalším úskalím je doslovnost, všechno je ilustrováno a dost to zdržuje a někdy i nudí. Nemluvím o tom, že Fanta pije fantu, jen se nepracuje se znakem, se zkratkou. A do třetice - herci chybí odstup, nadhled, moc do toho šlape. Snad je na vině i prostor. Je to dobré, ale nemá to potřebnou sílu. Tak třeba časem.
MSpa  80 %
19.5.2018 | 47 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Vynikající Jan Fanta jako Johann podává velmi přesvědčivý výkon a předvádí doslova paletu různorodých emocí.
Zdařilá režie Lukáše Pečenky nepůsobí statickým dojmem, představení je neustále v pohybu a velmi působivě (zejména v samotném závěru) se tu zachází se scénou. A ta hudba!
Antioch  100 %
14.5.2018 | 149 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
II. premiéra 12.5.2018
KSnow  100 %
29.4.2018 | 102 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Takovou emocionální smršť jsem na divadle snad ještě nezažila. Tahle inscenace vás úplně pohltí, a třeba i zapomenete, že na jevišti stojí výborný herec, a budete jen vnímat ty intenzivní pocity, které tak přesvědčivě vyjadřuje a které přenese i na vás. Honza Fanta je v jedné vteřině personifikací krásné naivní zamilovanosti a v té druhé bezchybným výrazem nejistoty a utrpení, skvěle zvládá nejen přechody mezi emocemi, ale i mezi jednotlivými postavami. Je to výjimečné. Nadějné. Dojemné. Zdrcující. A ta poslední scéna! Tohle prostě musíte vidět - nebo to spíš spolu s hlavní postavou prožít.
Domi.Mac  50 %
29.4.2018 | 71 hodnocení
+ souhlasím
Za poslední čtvrt rok jsem viděla tři monodramata, novinka Fidlovačky navzdory silné propagaci mezi silné zážitky nepatří. Dlouhé, ale nosné, mně dosud neznámý Fanta v hlavní roli neoslnil. Nebývá zvykem u monodrama nepochválit herecký výkon, zde nemohu jinak. Navzdory dobrému typu nevytváří celistvou postavu, neoplývá charismem nezbytným pro tento typ divadla, v momentě, kdy hra sází jenom na projev Fanty je nezajímavá, mnohdy trapně přehraná, jindy interpretem nepřesně zahraná. Zůstává mi zde však nápaditá režie, výborný soundtrack a krásná scéna. Škoda toho obsazení, čistých 50%.
DivadelniFan  100 %
27.4.2018 | 288 hodnocení
+ souhlasím
Tohle opravdu nemá chybu! Výborně napsané představení, perfektně zrežírované a excelentně zahrané jedním z největších talentů českého divadla Janem Fantou! To, co tento mladý muž předvádí dvě hodiny na jevišti, je obdivuhodné! Za mě jednoznačně adept na Thálii. Jeho výkon pobaví,ale i rozbrečí. Ukáže se zde v několika polohách a všechny zvládá bravurně! Scéna i kostýmy líbivé a hezky využité. Hudba vynikající! Neváhejte a běžte se přesvědčit sami. Právem si tento Johan zaslouží dlouho trvající potlesk ve stoje a ovace přítomných diváků všech věkových kategorií na každé repríze (viděl jsem 6x).
Bara.hnupova  100 %
25.4.2019 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Skvělé představení plné energie. To co tam Jan Franta předvádí 2 hodiny je neskutečné. Pobaví i rozbrečí.
Pilulka  90 %
26.2.2019 | 3 hodnocení
+ souhlasím
Chválím, kolik poloh dokázal tak mladý herec - Jan Fanta - zahrát! Od začátku do konce jsem seděla přikovaná k sedadlu a všechno jsem mu věřila. Velmi doporučuji.
MartinaN  100 %
31.5.2018 | 2 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Po prvních třech minutách vás Jan Fanta vtáhne do děje a už nepustí. Dýcháte s ní, prožíváte s ním radost, ale i bolest a hlavně... pláčete s ním. Protože prostě musíte... Protože jeho Johan je zcela pravdivý a uvěřitelný.
Inscenace, která se vám vryje do paměti, inscenace, ze které vás až mrazí, když cítíte to, co je prožíváno na jevišti, inscenace, která má hloubku. Jsem dojatá a děkuji!
Charli  100 %
18.5.2018 | 2 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Naprosto skvěle napsané a zahrané monodrama, které plně předčilo má očekávání. Představení vás vezme na divokou jízdu plnou jak dobrých, tak špatných emocí. Jan Fanta bravurně ztvárňuje vyprávěný příběh do kterého diváky vtáhne a dokáže v mžiku obrátit náladu scény vzhůru nohama. I přes všechna neštěstí ale odcházíte z představení plni života.
Applejuice  90 %
8.1.2023 | 308 hodnocení
HodnaTeta  90 %
16.1.2020 | 136 hodnocení
Stolistr  90 %
7.11.2019 | 43 hodnocení
Eden  80 %
24.6.2019 | 43 hodnocení
Tarbík  70 %
5.6.2019 | 147 hodnocení
Michalmusek  90 %
5.6.2019 | 281 hodnocení
Snekac  90 %
26.5.2019 | 213 hodnocení
Dajcik  90 %
26.5.2019 | 252 hodnocení
Unionboy  80 %
26.5.2019 | 357 hodnocení
Gimli35  80 %
6.4.2019 | 176 hodnocení
Dzaamek  60 %
18.3.2019 | 72 hodnocení
Lumca  70 %
27.2.2019 | 350 hodnocení
Iveta314  70 %
3.12.2018 | 21 hodnocení
MichaelaSlavikova  100 %
8.11.2018 | 27 hodnocení
Simplyclare  80 %
16.10.2018 | 28 hodnocení
Pin pin  100 %
11.10.2018 | 47 hodnocení
MarekLinhart  40 %
13.5.2018 | 152 hodnocení
AStark  100 %
8.4.2019 | 2 hodnocení
Kralupy  100 %
19.3.2019 | 4 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.