Divadlo Petra Bezruče

Na Větrné hůrce

Premiéra: 3.2.2012. Dramaturgie: Marta Ljubková. Výprava: Marek Cpin. Výběr hudby a režie: Jan Mikulášek.
1:45x | Poslední uvedení: prosinec 2013.


Dramatizace klasického románu o lásce a pomstě. Láska drsnější než yorkshirská blata, neodvratná a krutá pomsta za křivdy minulosti, tajemství a přízraky, bolest i radost, láska i nenávist...


inscenace již byla stažena z repertoáru

oficiální ankety:
nominace na Cenu Alfréda Radoka 2012 za Nejlepší inscenaci roku
Sylvie Krupanská - nominace na Cenu Alfréda Radoka 2012
Tomáš Dastlík - nominace na Cenu Alfréda Radoka 2012
Tomáš Dastlík - Cena přehlídky České divadlo za nejlepší mužský herecký výkon

v anketě portálu i-divadlo.cz:
významné umístění v kategorii Nejlepší inscenace roku 2012
Sylvie Krupanská - významné umístění v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon roku 2012
Tomáš Dastlík - významné umístění v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon roku 2012
Divadlo Petra Bezruče
Hodnocení inscenace
Redakce
81 %
Uživatelé
83 %
83341000
Volby

Hodnocení (45)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Pavla Haflantová 90 %
(zadáno: 30.5.2013, počet hodnocení: 325)
přínosný / zajímavý komentář
Tomáš Dastlík je ďábelský, geniální, mrazivý...Tomáš Dastlík na hrad!
Pavel Širmer 70 %
(zadáno: 30.4.2013, počet hodnocení: 1606)
přínosný / zajímavý komentář
Romantický román není snadné „povýšit“ na tvar, který by překročil mantinely žánru. Tvůrčímu týmu s J. Mikuláškem v čele do značné míry podařilo, ale přesto se jinak působivá inscenace neobešla bez problémů. Záměrná strohost výpravy byla na místě, ale moderní výtvarné ladění nekorespondovalo s laděním románu. Inscenaci by více slušela stylizace odkazující k době děje, jako tomu bylo například u Evžena Oněgina. Rovněž zajímavé posuny nemusely být každému blízké. Režisér se silným souborem výborně pracoval, herci pod jeho vedením podali mimořádné výkony, které si zasluhují pozornost.
Veronika Steffanová 50 %
(zadáno: 22.4.2013, počet hodnocení: 87)
přínosný / zajímavý komentář
Krásný, silný příběh o lásce a nešťastných vztazích v rodině ve dobrém podání herců z Divadla Petra Bezruče. Dojem ale nakonec kazí příliš mnoho věcí: umolousaná, vizuálně nezajímavá a trochu i nepraktická scéna, podivné kostýmy a zdlouhavý děj, který už půl hodiny před koncem zoufale žadoní o přestávku.
Kateřina Jírová 90 %
(zadáno: 16.4.2013, počet hodnocení: 309)
přínosný / zajímavý komentář
To, co jsem četla kdysi dávno, jsem dnes viděla na jevišti. Výtečná Sylvie Krupanská. "Co o tom budeš psát?" "Nic, to stačí jen podepsat." (Vždycky jsem Heathcliffa milovala ještě více než d´Artagnana). Opisuji od Veroniky Boušové - opravdu nevšední zážitek.
Jiří Koula 80 %
(zadáno: 14.1.2013, počet hodnocení: 1565)
přínosný / zajímavý komentář
Pane jo, nikdy by mě nenapadlo, že mě Emily Brontëová může tak bavit. Sylvie Krupanská s Tomášem Dastlíkem si získali výjimečné místo v mém diváckém srdci.
Helena Grégrová 70 %
(zadáno: 8.12.2012, počet hodnocení: 1431)
přínosný / zajímavý komentář
75%. Cesta do hlubin nejďábelštějších zákoutí Mikuláškovy obrazotvorné duše!
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 10.11.2012, počet hodnocení: 2895)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace byla na úkor příběhu, na můj vkus, až přespříliš překombinovaná, J. Mikulášek mohl svoji fantazii tentokrát trošku krotit. Zcela mi také nesednul začátek, dlouho jsem se musel uměle koncentrovat, abych udržel pozornost. Výborné herecké výkony T. Dastlíka a především S. Krupanské. A jako vždy, perfektní scéna M. Cpina a přesný hudební výběr pod taktovkou samotného režiséra. Narozdíl od kolegů mě "Hůrka" tolik nepohltila, i když se nepochybně jedná o nadprůměrnou produkci. Ovšem v porovnání s jinými pracemi tohoto režiséra nepatří mezi ty nej.
Lukáš Dubský 90 %
(zadáno: 2.11.2012, počet hodnocení: 848)
přínosný / zajímavý komentář
Po Gottlandu asi nejlepší Mikuláškova režie. Grotesknost se mísí se syrovostí, román je zhuštěn do necelých dvou hodin a je zcela oproštěn od jakéhokoliv romantického balastu. Úplně bych nesouhlasil s tím, že je to o lásce a nenávisti, protože té lásky je tam skutečně poskrovnu. Inscenace je doslova nabita negativními emocemi, místy velmi působivě ztvárněnými. První hodina je vynikající, po smrti první Kateřiny už bohužel krutost nemá kam gradovat, takže se situace už jen opakují. Herci jsou tradičně výborní - nejvíce mě zaujala Sylvie Krupanská.
Anežka Hrebiková 90 %
(zadáno: 11.4.2012, počet hodnocení: 212)
přínosný / zajímavý komentář
Docela dost mě to dostalo.
Značně subjektivně osekané,ale zhuštěné, což vůbec není na škodu, neboť po takovém zážitku by už nikdo nemohl prohlásit,že Bronteová vytvořila něco na způsob červené knihovny.
Pesimistické, ale realistické,zobrazující stále aktuální neduhy společnosti a jedince (rasismus, emoce).
A jako obvykle symbolistické,ale srozumitelné i pro neobeznámené diváky.
Opět vynikající Tomáš Dastlík i živočišná Sylvie Krupanská.
Jen škoda,že se Mikulášek neobjeví u Bezručů i příští sezonu - bude mi tam chybět.
Veronika Boušová 100 %
(zadáno: 5.4.2012, počet hodnocení: 277)
přínosný / zajímavý komentář
Po všech stránkách výborně zvládnutá inscenace přesně vystihuje charaktery osob, jak je známe z knižní předlohy, a současně je aktualizuje. Dovolím si osobní poznámku: obrazy, které vznikly v mé fantazii kdysi dávno při četbě románu E. Brontëové se během představení opět vynořily a splynuly s děním na jevišti. Opravdu nevšední zážitek.
Jan Pařízek 90 %
(zadáno: 4.4.2012, počet hodnocení: 784)
přínosný / zajímavý komentář
Opravdu divadelní zážitek! Výborná režie, scéna i doprovodná hudba. Výtečný Tomáš Dastlík v hlavní roli, kterému bych za tento výkon přál i nějaké to ocenění. Vedle něj též velmi dobrá Sylvie Krupanská a Tereza Vilišová. Jednoznačně stojí za vidění.
(shlédnuto v Divadle v Celetné)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Lukka 90 %
(zadáno: 7.1.2015, počet hodnocení: 15)
přínosný / zajímavý komentář
nemám slov
Aleš K 100 %
(zadáno: 11.6.2014, počet hodnocení: 22)
přínosný / zajímavý komentář
Ve hře jsou postupy, které jsou velice originální, velice nezvyklé a velice zdařilé! Jsem rád, že jsem toto představení (jako hostující v divadle V Celetné) mohl vidět. Rozhodně doporučuji!
Jenda.matousek 70 %
(zadáno: 2.11.2013, počet hodnocení: 332)
přínosný / zajímavý komentář
Myslím si, že toto nemá s předlohou už příliš společného. Ačkoliv můžeme pozorovat řadu dobrých nápadů a zajímavých scénických řešení, přijde mi, že se (podobně jako u Oněgina) rezignovalo na vysvětlení motivace postav a zvrhlo se to víceméně jen v ta jatka. Vyloženě špatně vyložená mi přišla postava Heathcliffa, jehož proměna v násilníka byla dost na vodě, i charakter Kateřiny je bohatší. Potěšilo by mě, kdyby inscenace byla delší (s přestávkou!) nebo kdyby se hrála jen část do smrti Kateřiny (podobně jako na Prádle). Herecky je soubor velice dobře disponován, zaujala mě zejména T. Vilišová.
Mart 100 %
(zadáno: 1.5.2013, počet hodnocení: 49)
přínosný / zajímavý komentář
Letos nejlepší, co jsme viděl. Opravdu skvělé.
Ryhop 70 %
(zadáno: 17.4.2013, počet hodnocení: 145)
přínosný / zajímavý komentář
Výborně zahraný psycho, o tom žádná. Ale na rozdíl od podobných her mi byl osud všech postav úplně u zadku - nebudu zkoumat, kde byla chyba.
EvelineS 100 %
(zadáno: 17.4.2013, počet hodnocení: 39)
přínosný / zajímavý komentář
Jedním slovem ÚŽAS A OBDIV...strhující podívaná, děj který váš vtáhne na jeviště a s herci prožíváte každý okamžik. Dlouho se mi nestalo, že bych z divadla odcházela a musela si utřídit myšlenky. Herecké výkony a sehranost souboru je dokonalá. Pro mě tato inscenace a divadlo zaujalo jednoznačně 1.místo v mém žebříčku.
Frankovka 90 %
(zadáno: 16.4.2013, počet hodnocení: 223)
přínosný / zajímavý komentář
Pro mě zatím nejlepší co jsem od Mikuláška viděl. A jak je zvykem při jeho režii, opět to byl herecký koncert. V této hře - jako bonus navíc - nádherné hlasy jednotlivých vypravěčů.
Vitounek 80 %
(zadáno: 16.4.2013, počet hodnocení: 102)
přínosný / zajímavý komentář
Viděno v Divadle v Celetné 15.4.
Naturalistické, syrové zpracování, které nás naprosto vtáhlo do děje. Byl jsem rád, že je mezera mezi první řadou a jevištěm. Výborné herecké výkony, zejména Sylvie Krupanská byla famozní.
BlaBla 80 %
(zadáno: 16.1.2013, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Využila jsem hostování Divadla Petra Bezruče v Divadle Komedie a nelitovala. Jen jsem se trochu bála, aby to zlo nepřeskočilo z jeviště až do první řady, ve které jsem seděla, tak přesvědčivě to totiž bylo zahrané. A taky se mi líbilo, jak Sylvie Krupanská dokázala odlišit postavu matky a dcery.
Furciferka 80 %
(zadáno: 1.11.2012, počet hodnocení: 247)
přínosný / zajímavý komentář
Představení plné antihrdinů, mrazivé a opět s jasně rozpoznatelným Mikuláškovým rukopisem plným metafor a symbolů.
(1.11.2012, Praha, Divadlo Komedie)
Vladimír Rogalewicz 90 %
(zadáno: 3.4.2012, počet hodnocení: 586)
přínosný / zajímavý komentář
Koncentrát zla. Dramatizace s minimem slov. Jan Mikulášek jakoby režíroval toto představení pro sebe a nezajímal se, co tomu řekne publikum. To je ovšem fascinované úžasnou hereckou akcí, která slouží jedinému účelu. Znamenití Sylvie Krupanská a Tomáš Dastlík, i ostatní byli velmi dobří. Nicméně opět platí, že divák má problém se s postavami ztotožnit, nechat se vtáhnout do děje; vše sleduje jakoby zvenku: odtud těch minut 10%. (Divadlo v Celetné, Praha, 3.4.2012)
Jirkan 90 %
(zadáno: 3.4.2012, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
3.4. 2012 (Divadlo v Celetné): Šel jsem kvůli tomu, že je to Mikulášek s Bezruči, ale nic jsem nečekal a přišlo jen velké překvapení. Moc se mi to líbilo a zobal jsem všem protagonistům z ruky (v čele se S. Krupanskou a T. Vilišovou a T. Dastlíkem). Režie mne hodně překvapila. Mikulášek zachovává svoji stylizaci a metaforické promlouvání, ale herci mají mnohem větší prostor na "rozehrání se". Řada obrazů je opravdu velmi emotivních (až někdy drsných). Inscenace má dobrý spád. Víc takových kousků v Praze, prosím. Dávám skoro 100%.
Fleurinka24 90 %
(zadáno: 5.8.2019, počet hodnocení: 7)
Paya888 90 %
(zadáno: 4.11.2017, počet hodnocení: 271)
Jajiii 90 %
(zadáno: 17.10.2017, počet hodnocení: 13)
Kaťka chichi 90 %
(zadáno: 30.3.2015, počet hodnocení: 81)
Klaram 90 %
(zadáno: 8.11.2014, počet hodnocení: 82)
Heeder 100 %
(zadáno: 12.6.2014, počet hodnocení: 36)
Nudnik 80 %
(zadáno: 5.2.2014, počet hodnocení: 14)
Lucka. 90 %
(zadáno: 1.7.2013, počet hodnocení: 102)
Keyja 60 %
(zadáno: 26.6.2013, počet hodnocení: 43)
Janha 90 %
(zadáno: 25.4.2013, počet hodnocení: 122)
Martin_Macho 80 %
(zadáno: 18.1.2013, počet hodnocení: 158)
LavinieCamui 80 %
(zadáno: 25.12.2012, počet hodnocení: 310)
K.havlas 90 %
(zadáno: 8.12.2012, počet hodnocení: 11)
Gabrielle 80 %
(zadáno: 1.12.2012, počet hodnocení: 93)
Holga 100 %
(zadáno: 25.9.2012, počet hodnocení: 22)
IlDivino 90 %
(zadáno: 17.5.2012, počet hodnocení: 106)
DavidK 70 %
(zadáno: 13.4.2012, počet hodnocení: 23)
Princezna Evženka 80 %
(zadáno: 5.4.2012, počet hodnocení: 95)
Národosolsobě 80 %
(zadáno: 4.4.2012, počet hodnocení: 294)
Rivah 30 %
(zadáno: 13.3.2012, počet hodnocení: 212)
Claire 60 %
(zadáno: 18.2.2012, počet hodnocení: 100)
Peetra 80 %
(zadáno: 15.2.2012, počet hodnocení: 153)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.