Divadlo Petra Bezruče

Na Větrné hůrce

Premiéra: 3.2.2012 | 1:45x
Dramaturgie: Marta Ljubková. Výprava: Marek Cpin. Výběr hudby a režie: Jan Mikulášek.
Poslední uvedení: prosinec 2013.
Dramatizace klasického románu o lásce a pomstě. Láska drsnější než yorkshirská blata, neodvratná a krutá pomsta za křivdy minulosti, tajemství a přízraky, bolest i radost, láska i nenávist...


inscenace již byla stažena z repertoáru


Volby

Hodnocení (51)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavla Haflantová  90 %
(zadáno: 30.5.2013, počet hodnocení: 344)
+ přínosný / zajímavý komentář
Tomáš Dastlík je ďábelský, geniální, mrazivý...Tomáš Dastlík na hrad!
Pavel Širmer  70 %
(zadáno: 30.4.2013, počet hodnocení: 1787)
+ přínosný / zajímavý komentář
Romantický román není snadné „povýšit“ na tvar, který by překročil mantinely žánru. Tvůrčímu týmu s J. Mikuláškem v čele do značné míry podařilo, ale přesto se jinak působivá inscenace neobešla bez problémů. Záměrná strohost výpravy byla na místě, ale moderní výtvarné ladění nekorespondovalo s laděním románu. Inscenaci by více slušela stylizace odkazující k době děje, jako tomu bylo například u Evžena Oněgina. Rovněž zajímavé posuny nemusely být každému blízké. Režisér se silným souborem výborně pracoval, herci pod jeho vedením podali mimořádné výkony, které si zasluhují pozornost.
Veronika Steffanová  50 %
(zadáno: 22.4.2013, počet hodnocení: 87)
+ přínosný / zajímavý komentář
Krásný, silný příběh o lásce a nešťastných vztazích v rodině ve dobrém podání herců z Divadla Petra Bezruče. Dojem ale nakonec kazí příliš mnoho věcí: umolousaná, vizuálně nezajímavá a trochu i nepraktická scéna, podivné kostýmy a zdlouhavý děj, který už půl hodiny před koncem zoufale žadoní o přestávku.
Kateřina Jírová  90 %
(zadáno: 16.4.2013, počet hodnocení: 328)
+ přínosný / zajímavý komentář
To, co jsem četla kdysi dávno, jsem dnes viděla na jevišti. Výtečná Sylvie Krupanská. "Co o tom budeš psát?" "Nic, to stačí jen podepsat." (Vždycky jsem Heathcliffa milovala ještě více než d´Artagnana). Opisuji od Veroniky Boušové - opravdu nevšední zážitek.
Jiří Koula  80 %
(zadáno: 14.1.2013, počet hodnocení: 1598)
+ přínosný / zajímavý komentář
Pane jo, nikdy by mě nenapadlo, že mě Emily Brontëová může tak bavit. Sylvie Krupanská s Tomášem Dastlíkem si získali výjimečné místo v mém diváckém srdci.
Helena Grégrová  70 %
(zadáno: 8.12.2012, počet hodnocení: 1500)
+ přínosný / zajímavý komentář
75%. Cesta do hlubin nejďábelštějších zákoutí Mikuláškovy obrazotvorné duše!
Jiří Landa  70 %
(zadáno: 10.11.2012, počet hodnocení: 2908)
+ přínosný / zajímavý komentář
Inscenace byla na úkor příběhu, na můj vkus, až přespříliš překombinovaná, J. Mikulášek mohl svoji fantazii tentokrát trošku krotit. Zcela mi také nesednul začátek, dlouho jsem se musel uměle koncentrovat, abych udržel pozornost. Výborné herecké výkony T. Dastlíka a především S. Krupanské. A jako vždy, perfektní scéna M. Cpina a přesný hudební výběr pod taktovkou samotného režiséra. Narozdíl od kolegů mě "Hůrka" tolik nepohltila, i když se nepochybně jedná o nadprůměrnou produkci. Ovšem v porovnání s jinými pracemi tohoto režiséra nepatří mezi ty nej.
Lukáš Dubský  90 %
(zadáno: 2.11.2012, počet hodnocení: 951)
+ přínosný / zajímavý komentář
Po Gottlandu asi nejlepší Mikuláškova režie. Grotesknost se mísí se syrovostí, román je zhuštěn do necelých dvou hodin a je zcela oproštěn od jakéhokoliv romantického balastu. Úplně bych nesouhlasil s tím, že je to o lásce a nenávisti, protože té lásky je tam skutečně poskrovnu. Inscenace je doslova nabita negativními emocemi, místy velmi působivě ztvárněnými. První hodina je vynikající, po smrti první Kateřiny už bohužel krutost nemá kam gradovat, takže se situace už jen opakují. Herci jsou tradičně výborní - nejvíce mě zaujala Sylvie Krupanská.
Anežka Kotoučová  90 %
(zadáno: 11.4.2012, počet hodnocení: 216)
+ přínosný / zajímavý komentář
Docela dost mě to dostalo.
Značně subjektivně osekané,ale zhuštěné, což vůbec není na škodu, neboť po takovém zážitku by už nikdo nemohl prohlásit,že Bronteová vytvořila něco na způsob červené knihovny.
Pesimistické, ale realistické,zobrazující stále aktuální neduhy společnosti a jedince (rasismus, emoce).
A jako obvykle symbolistické,ale srozumitelné i pro neobeznámené diváky.
Opět vynikající Tomáš Dastlík i živočišná Sylvie Krupanská.
Jen škoda,že se Mikulášek neobjeví u Bezručů i příští sezonu - bude mi tam chybět.
Veronika Boušová  100 %
(zadáno: 5.4.2012, počet hodnocení: 277)
+ přínosný / zajímavý komentář
Po všech stránkách výborně zvládnutá inscenace přesně vystihuje charaktery osob, jak je známe z knižní předlohy, a současně je aktualizuje. Dovolím si osobní poznámku: obrazy, které vznikly v mé fantazii kdysi dávno při četbě románu E. Brontëové se během představení opět vynořily a splynuly s děním na jevišti. Opravdu nevšední zážitek.
Jan Pařízek  90 %
(zadáno: 4.4.2012, počet hodnocení: 819)
+ přínosný / zajímavý komentář
Opravdu divadelní zážitek! Výborná režie, scéna i doprovodná hudba. Výtečný Tomáš Dastlík v hlavní roli, kterému bych za tento výkon přál i nějaké to ocenění. Vedle něj též velmi dobrá Sylvie Krupanská a Tereza Vilišová. Jednoznačně stojí za vidění.
(shlédnuto v Divadle v Celetné)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Teddy  90 %
(zadáno: 17.5.2022, počet hodnocení: 216)
přínosný / zajímavý komentář
Smutný a krutý příběh o drsném vyřizování křivd z minulosti. V roli Heathcliffa Tomáš Dastlík. Jeho cynismus a ďábelská touha po pomstě vyvolávala až strach. Jeho lásku Kateřinu ztvárnila výborným způsobem Sylvie Krupanská.
Romana35  100 %
(zadáno: 7.4.2022, počet hodnocení: 253)
přínosný / zajímavý komentář
Tohle byl pro mne divadelní zážitek. Strhující představení, výborně zachycena pochmurná atmosféra, přesně vystiženy charaktery jednotlivých postav příběhu. Tomáš Dastlík jako Heathcliff neuvěřitelný. Sylva Krupanská jako Kateřina rovněž. Představení Divadla Petra Bezruče jsou pro mne zárukou kvality.(škoda, že bydlím tak daleko). Tak alespoň ze záznamu (DRAMOX). Díky.
Studený Čumáček  70 %
(zadáno: 8.7.2021, počet hodnocení: 338)
přínosný / zajímavý komentář
67%
Především estetický kousek sám o sobě, hezká ukázka rané Cpinovy krabičky. Herecky již horší, vyniká Tomáš Dastlík jako Heathcliff, hlavním ženským postavám se v první půlce podařilo nevítaně místy splynout. A další otázka:Kam sakra zmizel Harenton a tím pádem dílko utonulo v temné depresi?
Lukka  90 %
(zadáno: 7.1.2015, počet hodnocení: 15)
přínosný / zajímavý komentář
nemám slov
Aleš K  100 %
(zadáno: 11.6.2014, počet hodnocení: 22)
přínosný / zajímavý komentář
Ve hře jsou postupy, které jsou velice originální, velice nezvyklé a velice zdařilé! Jsem rád, že jsem toto představení (jako hostující v divadle V Celetné) mohl vidět. Rozhodně doporučuji!
Guildenstern  70 %
(zadáno: 2.11.2013, počet hodnocení: 360)
přínosný / zajímavý komentář
Myslím si, že toto nemá s předlohou už příliš společného. Ačkoliv můžeme pozorovat řadu dobrých nápadů a zajímavých scénických řešení, přijde mi, že se (podobně jako u Oněgina) rezignovalo na vysvětlení motivace postav a zvrhlo se to víceméně jen v ta jatka. Vyloženě špatně vyložená mi přišla postava Heathcliffa, jehož proměna v násilníka byla dost na vodě, i charakter Kateřiny je bohatší. Potěšilo by mě, kdyby inscenace byla delší (s přestávkou!) nebo kdyby se hrála jen část do smrti Kateřiny (podobně jako na Prádle). Herecky je soubor velice dobře disponován, zaujala mě zejména T. Vilišová.
Mart  100 %
(zadáno: 1.5.2013, počet hodnocení: 49)
přínosný / zajímavý komentář
Letos nejlepší, co jsme viděl. Opravdu skvělé.
Ryhop  70 %
(zadáno: 17.4.2013, počet hodnocení: 145)
přínosný / zajímavý komentář
Výborně zahraný psycho, o tom žádná. Ale na rozdíl od podobných her mi byl osud všech postav úplně u zadku - nebudu zkoumat, kde byla chyba.
EvelineS  100 %
(zadáno: 17.4.2013, počet hodnocení: 39)
přínosný / zajímavý komentář
Jedním slovem ÚŽAS A OBDIV...strhující podívaná, děj který váš vtáhne na jeviště a s herci prožíváte každý okamžik. Dlouho se mi nestalo, že bych z divadla odcházela a musela si utřídit myšlenky. Herecké výkony a sehranost souboru je dokonalá. Pro mě tato inscenace a divadlo zaujalo jednoznačně 1.místo v mém žebříčku.
Frankovka  90 %
(zadáno: 16.4.2013, počet hodnocení: 244)
přínosný / zajímavý komentář
Pro mě zatím nejlepší co jsem od Mikuláška viděl. A jak je zvykem při jeho režii, opět to byl herecký koncert. V této hře - jako bonus navíc - nádherné hlasy jednotlivých vypravěčů.
Vitounek  80 %
(zadáno: 16.4.2013, počet hodnocení: 106)
přínosný / zajímavý komentář
Viděno v Divadle v Celetné 15.4.
Naturalistické, syrové zpracování, které nás naprosto vtáhlo do děje. Byl jsem rád, že je mezera mezi první řadou a jevištěm. Výborné herecké výkony, zejména Sylvie Krupanská byla famozní.
BlaBla  80 %
(zadáno: 16.1.2013, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Využila jsem hostování Divadla Petra Bezruče v Divadle Komedie a nelitovala. Jen jsem se trochu bála, aby to zlo nepřeskočilo z jeviště až do první řady, ve které jsem seděla, tak přesvědčivě to totiž bylo zahrané. A taky se mi líbilo, jak Sylvie Krupanská dokázala odlišit postavu matky a dcery.
Furciferka  80 %
(zadáno: 1.11.2012, počet hodnocení: 249)
přínosný / zajímavý komentář
Představení plné antihrdinů, mrazivé a opět s jasně rozpoznatelným Mikuláškovým rukopisem plným metafor a symbolů.
(1.11.2012, Praha, Divadlo Komedie)
Vladimír Rogalewicz  90 %
(zadáno: 3.4.2012, počet hodnocení: 705)
přínosný / zajímavý komentář
Koncentrát zla. Dramatizace s minimem slov. Jan Mikulášek jakoby režíroval toto představení pro sebe a nezajímal se, co tomu řekne publikum. To je ovšem fascinované úžasnou hereckou akcí, která slouží jedinému účelu. Znamenití Sylvie Krupanská a Tomáš Dastlík, i ostatní byli velmi dobří. Nicméně opět platí, že divák má problém se s postavami ztotožnit, nechat se vtáhnout do děje; vše sleduje jakoby zvenku: odtud těch minus 10%. (Divadlo v Celetné, Praha, 3.4.2012)
Jirkan  90 %
(zadáno: 3.4.2012, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
3.4. 2012 (Divadlo v Celetné): Šel jsem kvůli tomu, že je to Mikulášek s Bezruči, ale nic jsem nečekal a přišlo jen velké překvapení. Moc se mi to líbilo a zobal jsem všem protagonistům z ruky (v čele se S. Krupanskou a T. Vilišovou a T. Dastlíkem). Režie mne hodně překvapila. Mikulášek zachovává svoji stylizaci a metaforické promlouvání, ale herci mají mnohem větší prostor na "rozehrání se". Řada obrazů je opravdu velmi emotivních (až někdy drsných). Inscenace má dobrý spád. Víc takových kousků v Praze, prosím. Dávám skoro 100%.
Plšík  70 %
(zadáno: 1.11.2021, počet hodnocení: 657)
Janinka123  80 %
(zadáno: 4.8.2021, počet hodnocení: 124)
Unionboy  80 %
(zadáno: 29.7.2021, počet hodnocení: 311)
Fleurinka24  90 %
(zadáno: 5.8.2019, počet hodnocení: 7)
Paya888  90 %
(zadáno: 4.11.2017, počet hodnocení: 303)
Jajiii  90 %
(zadáno: 17.10.2017, počet hodnocení: 13)
Kaťka chichi  90 %
(zadáno: 30.3.2015, počet hodnocení: 82)
Klaram  90 %
(zadáno: 8.11.2014, počet hodnocení: 82)
Heeder  100 %
(zadáno: 12.6.2014, počet hodnocení: 36)
Nudnik  80 %
(zadáno: 5.2.2014, počet hodnocení: 15)
Lucka.  90 %
(zadáno: 1.7.2013, počet hodnocení: 102)
Keyja  60 %
(zadáno: 26.6.2013, počet hodnocení: 44)
Janha  90 %
(zadáno: 25.4.2013, počet hodnocení: 126)
Martin_Macho  80 %
(zadáno: 18.1.2013, počet hodnocení: 158)
LavinieCamui  80 %
(zadáno: 25.12.2012, počet hodnocení: 584)
K.havlas  90 %
(zadáno: 8.12.2012, počet hodnocení: 11)
Gabrielle  80 %
(zadáno: 1.12.2012, počet hodnocení: 93)
Holga  100 %
(zadáno: 25.9.2012, počet hodnocení: 22)
IlDivino  90 %
(zadáno: 17.5.2012, počet hodnocení: 106)
DavidK  70 %
(zadáno: 13.4.2012, počet hodnocení: 23)
Princezna Evženka  80 %
(zadáno: 5.4.2012, počet hodnocení: 95)
Národosolsobě  80 %
(zadáno: 4.4.2012, počet hodnocení: 305)
Rivah  30 %
(zadáno: 13.3.2012, počet hodnocení: 259)
Claire  60 %
(zadáno: 18.2.2012, počet hodnocení: 100)
Peetra  80 %
(zadáno: 15.2.2012, počet hodnocení: 156)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.