Městské divadlo Mladá Boleslav [velká scéna]

Chaplin

Premiéra: 29.5.2015 | 3:00
Podle hry Jana Mikuláška a Vladimíra Fekara „Charlie ve světlech moderní doby“ a podle autobiografie Charlese Chaplina „Můj životopis“. Dramaturgie: Lenka Smrčková. Scéna: Michal Syrový. Kostýmy: Agnieszka Pátá-Oldak. Pohybová spolupráce: Vlastimil Červ. Režie: Pavel Khek.
Poslední uvedení: listopad 2019.
Hra o osudech Charlese Spencera Chaplina, jehož spletité životní cesty jakoby mapovaly pohnuté osudy 20. století. Chaplin měl hluboký vztah k nemocné matce, prošel čtyřmi manželstvími. Byl posedlý filmem, měl konflikt s americkou justicí. Měl ale velký dar najít v každé lidské situaci humor. Při pohledu na Chaplina si lze s odstupem položit otázky, co má dělat umělec v tomto přízemním světě, nebo co má dělat člověk v odlidštěném světě...?
  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Městské divadlo Mladá Boleslav
Hodnocení inscenace
Redakce
68 %
Uživatelé
88 %
88371000
Hodnocení redakce
Jiří Koula 60 %
Pavel Širmer 60 %
Jiří Landa 70 %
Lukáš Dubský 80 %

Volby

Hodnocení (41)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Koula  60 %
(zadáno: 19.9.2016, počet hodnocení: 1598)
+ přínosný / zajímavý komentář
O této inscenaci se toho napsalo tolik pochvalného, že jsem nejspíše očekával více, než jsem mohl dostat. I tak mě ale zarazilo, jak nezajímavá mi přišla, převyprávěný Chaplinův život mě přes veškeré zvraty i přesný Rumlův výkon nijak zvlášť nezaujal. Ale soudě dle reakcí publika "jen" nepatřím do cílové skupiny.
Pavel Širmer  60 %
(zadáno: 28.6.2016, počet hodnocení: 1808)
+ přínosný / zajímavý komentář
Inscenace je povrchnějším průletem Chaplinovým životem. Chvílemi se hraje navážno, jindy se snahou o nadhled a odstup. Celek pohromadě drží, ale dramaturgicky a režijně trochu skřípe. Pohybově výtečný M. Ruml v titulní roli se víceméně vypořádal s problémy koncepce. Pokus S. Černodrinské o ztvárnění několika epizodek se pro někoho může stát noční můrou. Nespornou hodnotou je i upozornění na méně známé okolnosti Chaplinova života. V Praze či na festivalech by možná inscenace senzaci nezpůsobila, ale divadlo se hraje především pro místní. Pro ty může být návštěva i zážitkem na celý život.
Jiří Landa  70 %
(zadáno: 13.6.2016, počet hodnocení: 2928)
+ přínosný / zajímavý komentář
Postihnout v rámci tříhodinové inscenace život Ch. Chaplina je náročný úkol, s nímž se tvůrci i přes daň určitého zjednodušení některých epizod z hercova života utkali úspěšně. Zásluhu na tom má nejen "filmový" koncept inscenace, ale zejména pak M. Ruml v titulní roli, jenž dokázal postihnout široké spektrum nejednoznačné Chaplinovy povahy. Škoda, že takovou precizností nedisponovali i herci z "company". Zejména pak karikaturní ztvárnění postav S. Černodrinskou celému konceptu dost uškodilo. Dojemně lidskou postavu sluhy Henryho ztvárnil P. Bucháček. V MB vznikla inscenace hodná pozornosti.
Lukáš Dubský  80 %
(zadáno: 13.5.2016, počet hodnocení: 957)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Působivá procházka životem Charlieho Chaplina, které by pomohlo drobné krácení. Mnoho scén je stylizovaných jako němá groteska, komické scény se prolínají s vážnými. Hlavní zásluhu na úspěchu inscenace má M. Ruml v titulní roli - Chaplinova gesta, chůzi, mimiku má přesně odpozorované. Netvoří ale jen nějakou kopii, ale plnokrevnou postavu se všemi klady a zápory. Za zmínku stojí i P. Bucháček jako saturninovský sluha Henry, který dokáže báječně pointovat jednotlivé scény. Jediné, co jsem příliš nepochopil, byl výběr hudby. Proč podbarvovat scény z 20. let hudbou Beatles?
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Majdin_kulturni_svet  100 %
(zadáno: 19.3.2020, počet hodnocení: 162)
přínosný / zajímavý komentář
20.5.2016. Vynikající Matouš Ruml. Celý sál tleskal ve stoje asi deset minut. Bomba.
Honza_v_botach  90 %
(zadáno: 11.11.2019, počet hodnocení: 40)
přínosný / zajímavý komentář
(M) 95 % Směšně neveselý a nevesele směšný příběh ?krále komiků?.

Zachycuje jeho životní peripetie, úspěchy i strasti, jeho dar najít v každé lidské situaci humor, jeho posedlost filmem, vášeň k Mozartově hudbě, ale i jímavý vztah k matce, konflikt s americkou justicí a následným vyhoštěním z USA.

Matouš Ruml se za ztvárnění titulní role dostal do širší nominace na Cenu Thálie 2015.
Monty70  90 %
(zadáno: 15.10.2019, počet hodnocení: 187)
přínosný / zajímavý komentář
Obsazení Matouše Rumla do role Chaplin bylo trefou do černého. Neuvěřitelný výkon. Přestože patří představení svojí délkou k těm náročnějším (cca 3 hodiny), ani na chvilku se mě nezmocnila nuda. Inscenaci doprovází hudba Beatles, asi záměr režiséra.
Divadelní fanatička  100 %
(zadáno: 4.3.2019, počet hodnocení: 12)
přínosný / zajímavý komentář
Výborné představení. Krásně zpracovaný příběh filmového génia Charlieho Chaplina. Opravdu obdivuhodný výkon Matouše Rumla, Chaplinovi je skutečně podobný a jeho pohyby a gesta má skvěle naučené. Chvílemi divák opravdu věří, že se na jeviště dívá na Charlieho Chaplina. Nádherný zážitek, mohu jedině doporučit.
Teddy  90 %
(zadáno: 11.10.2018, počet hodnocení: 216)
přínosný / zajímavý komentář
Tři hodiny uběhly jako voda. Matouš Ruml je skvělým Chaplinem. Typově je zvolený velice dobře, vzhledem se slavnému komikovi podobá, navíc dokáže dobře napodobit jeho typické pohyby. Představení se snažilo zachytit ty nejdůležitější okamžiky Charlese Chaplina a myslím, že se mu to podařilo. Přes dlouhou stopáž inscenace ani na chvilku nenudí. Vzniklo velice poutavé představení, které ráda všem doporučím.
Anah  100 %
(zadáno: 20.9.2018, počet hodnocení: 184)
přínosný / zajímavý komentář
První polovina vás hodně pobaví,druhá hodně dojme.Končili jsme se slzami v očích. Matouš Ruml byl famózní
Monulinka  90 %
(zadáno: 17.5.2018, počet hodnocení: 391)
přínosný / zajímavý komentář
M. Ruml - bravo!!! Ch. Chaplina má nastudovaného opravdu geniálně a jeho etudky jsou perlou inscenace. Nicméně hra celkově byla velmi zajímavá a poučná, co se týče Chaplinova života, závěr dojemný. Překvapila mě i poměrně velkolepá scéna, s použitou hudbou jsem se však úplně neztotožnila. Z dalších herců stojí za vyzdvihnutí P. Bucháček. Určitě doporučuji! (viděno na hostování na Kladně)
Leafeltova  100 %
(zadáno: 26.3.2018, počet hodnocení: 111)
přínosný / zajímavý komentář
nádherné představení a poklona Matoušovi Rumlovi, jeho výkon byl oslňující
Denisa H.  90 %
(zadáno: 7.3.2018, počet hodnocení: 339)
přínosný / zajímavý komentář
95 % inscenaci, ale 1000 (tisíc) % Matouši Rumlovi! Jako Chaplin je geniální a jeho napodobování Chaplina jsem se nemohla nabažit.
Z jeho kolegů na jevišti mě více zaujal ještě P. Bucháček jako Henry.
Tři hodiny zdají se sice být dlouhá stopáž, nicméně nudit jsem se nestihla. Snad jsem se jen přistihla při přemýšlení, zda bude přestávka nebo ne.
Inscenace je vtipná i smutná, veselá i vážná a její závěr krásný, že mi skoro slza ukápla. Moc ráda bych si představení někdy zopakovala, je úžasné! Doporučuji všemi 20!
Romana35  100 %
(zadáno: 29.11.2017, počet hodnocení: 253)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Bravo Matouš Ruml. Jeho Chaplin je herecky přesný - klobouk dolů. Ruml je tři hodiny Chaplinem, aniž by jen na chvilku vypadl ze své role. Perfektní výkon. Z ostatních herců - nemůžu jmenovat všechny, tak jen za mě výborný Aleš Petráš jako kameraman Rollie a herecky dobře ztvárněný komorník Henry v podání Petra Bucháčka.
Bflmpsvz  100 %
(zadáno: 14.11.2017, počet hodnocení: 13)
přínosný / zajímavý komentář
Vstupem do divadla jsem znejistěl, neb jsem se dozvěděl, že to je kus tříhodinový. Po prvních minutách jsem však zjistil, že mým tělem probíhá takový ten teplý pocit blaha. To když jsem viděl M. Rumla v roli Charlieho, viděl jsem, že umí. Nějak jsem začal věřit, že to nebude nuda a to se potvrdilo. Střídání humorných scén s vážnějšími i muzika chlapecké kapely Beatles mi sedla. Matouši Rumle, sleduji Vás! Doufám, že budete na sobě dál pracovat, potřebujeme skvělé herce, dobrých je dost!
**Zajímám se o budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.** ch.chaplin
Fedorocko  80 %
(zadáno: 22.2.2017, počet hodnocení: 650)
přínosný / zajímavý komentář
Opravdu skvělý Matouš Ruml. Výborné představení,kde i při poněkud větší délce se pořád něco děje a divák je stále vtažen do hry. Líbilo se moc.
Vratislav Honzálek  90 %
(zadáno: 22.6.2016, počet hodnocení: 109)
přínosný / zajímavý komentář
21.6.2016 - Divadlo Evropských regionů Hradec Králové
Kde divadlo sehnalo Matouše Rumla tedy nechápu, jen mochu říct, že tak autentického Chaplina jsem vůbec nečekal a až do konce jsem byl vždy příjemně překvapen! Celkově velmi nápadité veselo/hořké představení, kde se pořád něco děje, takže ty 2h+1h mi uběhli celkem rychle. Rozhodně nejlepší životopisné divadlo, co jsem viděl a standing ovation toho byly důkazem.
Barka  90 %
(zadáno: 21.6.2016, počet hodnocení: 281)
přínosný / zajímavý komentář
Moc krásné představení. Musím navíc obrovsky ocenit, že při náhlé indispozici Petra Prokeše po odehraných patnácti minutách ho operativně zaskočil pan režisér Khek, který v civilu a s textem v ruce zbytek představení odehrál. Tomu řikam obětovat se pro diváka :)
Lukasxy  60 %
(zadáno: 29.1.2016, počet hodnocení: 20)
přínosný / zajímavý komentář
Možná bych neměl hodnotit, protože nejsem zrovna fanoušek životopisných her a filmů kvůli jejich lineárnosti a epizodnosti. V tomto směru není Chaplin logicky jiný a přestože herci jsou většinou skvělí, inscenace chvílema vtipná a přechody mezi životními obdobími přirozené, stále je to jen klasický kolovrátek epizod.
BloggarSumec  100 %
(zadáno: 8.10.2015, počet hodnocení: 55)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Strhující příběh krále komiků s vynikajícím Matoušem Rumlem, nad jehož výkonem člověk zírá a říká si, to snad ani není možné. Na jevišti je opravdu Chaplin a ne Ruml, který ho hraje. Ale i ostatní herci odvádějí výborné výkony. Např. Petráš, Mikeska, Milková, Černodrinská nebo v postavě komorníka Henryho Bucháček. Vše plyne ve strhujícím tempu a my se dozvídáme mnoho zajímavostí ze života tohoto slavného muže, kterého Amerika na sklonku jeho života nepřijala zpět. Jako vždy u Pavla Kheka nádherná hudba přesně podtrhující dané situace. Vřele doporučuji všem.
Kuri-noha  90 %
(zadáno: 15.6.2015, počet hodnocení: 9)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Ty bláho, ty bláho! Ruml je 3 hodiny Chaplinem a to při sebemenším gestu a u každého slova, každým pohledem... Tříhodinová biografie filmové hvězdy nejzářivější je plná hodnotnách faktů, které sice chronologicky nezapadají do sebe a časová linka tak místy ustupuje příběhu a koukatelnosti, nicméně víc toho do 3 hodin snad ani nacpat nešlo. A to byl z 88 let života Charlese jen zlomek. Výborná scéna a režie, ale Ruml opravdu ční.
Matěj Zelinka  100 %
(zadáno: 2.6.2015, počet hodnocení: 17)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Tomuto představení není co vytknout. Odcházel jsem se slzami v očích a smutný z toho, že už to skončilo. Matouš Ruml a jeho 50. premiéra nemůže dopadnout jinak než Thálií.
Ach  100 %
(zadáno: 27.6.2017, počet hodnocení: 4)
přínosný / zajímavý komentář
Matouš Ruml ve své celoživotní roli.
Sendy  90 %
(zadáno: 4.12.2019, počet hodnocení: 153)
Verapi  90 %
(zadáno: 20.11.2019, počet hodnocení: 96)
ŠímaK.  60 %
(zadáno: 11.2.2019, počet hodnocení: 8)
Jant  70 %
(zadáno: 20.1.2019, počet hodnocení: 24)
Janisska  90 %
(zadáno: 10.10.2018, počet hodnocení: 5)
Kajavhaji  90 %
(zadáno: 29.3.2018, počet hodnocení: 55)
Piretro  80 %
(zadáno: 15.3.2018, počet hodnocení: 36)
Unionboy  70 %
(zadáno: 4.8.2017, počet hodnocení: 315)
Prynychovi  90 %
(zadáno: 16.6.2017, počet hodnocení: 25)
KSnow  80 %
(zadáno: 28.4.2017, počet hodnocení: 102)
IlMagnifico  60 %
(zadáno: 18.3.2017, počet hodnocení: 107)
M_marek  70 %
(zadáno: 22.2.2017, počet hodnocení: 50)
Sluha  70 %
(zadáno: 18.10.2016, počet hodnocení: 197)
Cylindr  90 %
(zadáno: 27.6.2016, počet hodnocení: 9)
Marcela  80 %
(zadáno: 7.6.2016, počet hodnocení: 410)
Santigulka  100 %
(zadáno: 18.4.2016, počet hodnocení: 5)
Al Bunda  100 %
(zadáno: 15.11.2015, počet hodnocení: 37)
Scoobi  100 %
(zadáno: 2.6.2015, počet hodnocení: 97)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.