Národní divadlo [Stavovské divadlo]

Zahradní slavnost

Premiéra: 13.6.2013. Dramaturgie: Daria Ullrichová, Jan Tošovský. Kostýmy: Kamila Polívková. Hudba: Roman Zach. Scéna a režie: Dušan D. Pařízek.
1:35x | Poslední uvedení: leden 2016.


Absurdní komedie o kariérismu. Stále velmi současný příběh přizpůsobivého snaživce, který se prožvaní do lepší společnosti likvidátorů a zahajovačů a požadované mimikry dokáže přijmout tak dokonale, že ho ani vlastní rodiče nepoznávají...


inscenace již byla stažena z repertoáru

oficiální ankety:
Vladimír Javorský - nominace na Cenu Alfréda Radoka 2013 (nejlepší mužský herecký výkon roku)
Cena Divadelních novin za tvůrčí počin sezony 2012–2013: Dušan D. Pařízek za režii
Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
59 %
Uživatelé
63 %
63491000
Volby

Hodnocení (57)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Helena Grégrová 60 %
(zadáno: 6.6.2017, počet hodnocení: 1434)
Lukáš Holubec 60 %
(zadáno: 21.9.2015, počet hodnocení: 663)
Jiří Koula 30 %
(zadáno: 17.3.2014, počet hodnocení: 1565)
přínosný / zajímavý komentář
34,99% Nastal čas se sem tam přestat schovávat za složité racionalizující konstrukce v blozích, mně se tato inscenace prostě nelíbila, nesedla mi, minula mě, považuji ji za zbytečnou, trapnou, sprostou, kopající do těch, kteří si to stejně neuvědomí, Havlovy myšlenky, které by se na dnešek daly naroubovat (na rozdíl od některých odborníků si nemyslím, že hra samotná tak nenapravitelně trpí svázáním s dobou vzniku, to je spíše zbožné přání než odraz reality), podle mě Pařízek použil špatně, škoda řemesla (č)i umu prakticky všech zúčastněných padnoucích vedle.
Jiří Landa 50 %
(zadáno: 18.12.2013, počet hodnocení: 2895)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
45% Typický příklad toho, kdy snaha režiséra o co největší novátorský pohled na starou známou látku zabije její kouzlo a vlastně i hlavní myšlenky. Tato režisérská travesti naprosto se neslučující s Havlovou poetikou, která navíc mnohé zkrácením textu znejasnila, mě míjela. Přesto musím ocenit Pařízkovu práci s herci, kteří mile překvapili v dosud nevídaných polohách. Za všechny bych rád jmenoval především M. Pechláta, V. Javorského a J. Mílovou. I přes výčet negativ je mi však tato snaha, seč ve výsledku nevydařená, tisíckrát milejší, než výkladově ploché inscenace nejmenovaných režisérů.
Veronika Steffanová 60 %
(zadáno: 16.11.2013, počet hodnocení: 87)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
První co mi přišlo na mysl bylo "zase ta kostka". Chápu, že je to geniální scénický prvek, ale viděla jsem ho už potřetí a přijde mi tak nějak ohraný. Samotná inscenace mě příjemně překvapila, byla celkem snadno stravitelná, vytáhla z Havlova textu stále aktuální "kecání o ničem, které vypadá že je o něčem, i když je o ničem" i zkomolené universální poučky. Měla jsem možná štěstí, že publikum dobře reagovalo i na Javorského snahu o zpříjemnění a zlidštění slavnosti. S tím spojená práce se světlem v sále mi přišla originální a nevtíravá. Přesto finální osobní zásah chyběl. Nevím ale proč...
Lukáš Dubský 70 %
(zadáno: 8.11.2013, počet hodnocení: 852)
přínosný / zajímavý komentář
Havlova hra je jako dobře vysoustružený stroj. Každá replika má své přesné místo, hra se slovy ukazuje dramatikovo mistrovství, ale zároveň také odkrývá Havlovu největší slabinu. Zahradní slavnost je totiž především intelektuální hříčkou, která diváka nemá šanci výrazněji emocionálně zasáhnout. Text hry je zřetelně usazen v 60. letech a v narážkách na komunistickou frazeologii, ale režiséru Pařízkovi se daří škrty hru aktualizovat, takže rozhodně nevyznívá zastarale. 65%
Jan Pařízek 80 %
(zadáno: 17.9.2013, počet hodnocení: 784)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Byl jednou jeden hloupý chytrý Hugo, který do světa šel a krásně to tam zahrál na všechny strany. Aneb jak je důležité mít nemít vlastní názor, vždyť c je vlastně a i b. A takové f nemusí být jen o nýbrž také ř :)
Přiznám, že jak Havla příliš nemusím, tak tato inscenace se povedla. Opravdu pěkné hraní si se slovy. Zpracování zdařilé, nečekaně srozumitelné, vtipné a dynamické. A povedlo se také zapojení diváků. Až na několik málo obrazů si hra udržela mou pozornost. Výborný M. Pechlát a V. Javorský, byť ani ostatní nezklamali. Též pochvala pro doprovodnou hudbu R. Zacha. Za mě krásných 75%.
Pavel Širmer 60 %
(zadáno: 12.7.2013, počet hodnocení: 1639)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Originální a vtipná hra by snesla inscenování v původní podobě i po padesáti letech od svého vzniku. Režisér D. Pařízek se ve své úpravě přesto pokusil o odstranění „zastaralých“ prvků. Tím byl však text bohužel částečně zbaven svého kouzla, trochu utrpěl i z hlediska srozumitelnosti, adekvátní obohacení nebylo nalezeno. Naopak skvěle vyšla práce s hledištěm, publikum se vlastně nenápadně stalo hostem na zahradní slavnosti (s odkazem na Spílání publiku 2010). Z herců nejvíce vynikl V. Javorský. Přes rozporuplný výsledek bychom však snahu o jiný a smysluplný pohled na látku neměli zatracovat.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Lexter 60 %
(zadáno: 28.2.2018, počet hodnocení: 11)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělá hra. Průměrně inscenovaná..
NinadeL 40 %
(zadáno: 13.5.2017, počet hodnocení: 115)
přínosný / zajímavý komentář
Nikdy nemám dobrý pocit z boření hranic mezi jevištěm a hledištěm. S Havlovými texty problém nemám, s jejich dnešní inscenací ano. Nedokážu spokojeně sedět ve Stavovském a uhýbat roli toaletního papíru. Pokud je toto cesta naší hlavní scény, inklinuji čím dál tím více k pasivnímu diváctví puritánských královských Vinohrad. Což mi přijde jako vyslovená škoda.
Eninae 70 %
(zadáno: 2.3.2016, počet hodnocení: 29)
přínosný / zajímavý komentář
Bavilo.
AliV 50 %
(zadáno: 13.12.2015, počet hodnocení: 93)
přínosný / zajímavý komentář
Po všech negativních ohlasech a obavách jsem nakonec byla příjemně překvapená. Vynikající výkony Vladimíra Javorského i Martina Pechláta a dobrá prostřední část, ovšem rozpačitý začátek i konec.
Zdarda 50 %
(zadáno: 4.11.2015, počet hodnocení: 76)
přínosný / zajímavý komentář
Autoři říkají, že má Zahradní slavnost stále současný příběh, ale sami ten příběh zabíjí mimopříběhovými ozvláštněními. Režisér Pařízek se snaží o moderní invence, kdy divák vidí na jevišti velikou krychli a herci se svlékají do polonaha, ale tyto a ještě další akce vyznívají samoúčelně a zbytečně. V inscenaci "vítězí" forma nad obsahem, což je smutné, protože Havlův text má i v dnešní době hodně co říct.
Vladimír Rogalewicz 90 %
(zadáno: 6.5.2015, počet hodnocení: 613)
přínosný / zajímavý komentář
Po přečtení reflexí na této stránce jsem nic moc neočekával. O to větší bylo moje překvapení. Představení se mnou rezonovalo od začátku do konce. Dušan Pařízek z té hry dostal naprosté maximum. Havlova poetika se neztratila, a navíc se ukázalo, že tato hra není konzerva a má co říct dodnes. Jediné, čím hra není, je pietním textem Mistra inscenovaným podle kanonizovaných vzorců. A to je snad dobře!
Bob marley 50 %
(zadáno: 13.1.2015, počet hodnocení: 18)
přínosný / zajímavý komentář
Něco mi tam chybělo. To téma je samozřejmě aktuální (a bude zřejmě vždy), ale nebýt tam výjimečný herecký výkon p. Javorského, nedopadlo by to představení u mně zrovna nejlépe. Zkrátka a jednoduše, víte že to představení není špatné, ale očekáváte že jendou uvidíte zpracování ještě o level lepší.
Eviik 60 %
(zadáno: 29.4.2014, počet hodnocení: 288)
přínosný / zajímavý komentář
Bez znalosti původního scénáře jsem se ve hře trochu ztrácela. Pár momentů pobavilo - zejména Vladimír Javorský a jeho interakce s diváky.
Sendy 50 %
(zadáno: 28.4.2014, počet hodnocení: 153)
přínosný / zajímavý komentář
55%
Lucilla 50 %
(zadáno: 27.4.2014, počet hodnocení: 214)
přínosný / zajímavý komentář
Na me to bylo az moc absurdni. Zabava to sice byla, ale ... Nicmene hudba byla vyborna a scena s kostkou se mi moc libila.
Monulinka 60 %
(zadáno: 27.4.2014, počet hodnocení: 386)
přínosný / zajímavý komentář
Takovou párty ve Staváku jsem nečekala... Interakce s diváky výborná, stejně tak hudba R. Zacha a herecké výkony v čele s V. Javorským! Text jsem bohužel neznala, takže možná škrty způsobily to, že jsem se místy v přívalu slov ztrácela a ke konci pozornost už dost upadala, asi jsem nepřišla ve správném intelektuálním rozpoložení. Ale jinak krásně absurdní. 55 %
Furciferka 80 %
(zadáno: 30.3.2014, počet hodnocení: 247)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Ano, je to spíš představení pro diváky, kterým se stýská po staré Komedii. A ano, asi to není to, co by tradiční divák Stavovského divadla očekával. A dobře tomu. Už bylo na čase.
Ba-jo 70 %
(zadáno: 30.3.2014, počet hodnocení: 212)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi aktuální hra s excelujícím Javorským a Pechlátem.
JimmyII 80 %
(zadáno: 17.1.2014, počet hodnocení: 22)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Vynikající, citlivá a moderní úprava (včetně proškrtání textu) Havlovy stále trefné klasiky. Dušan Pařízek přenesl na prkna Národního divadla svěží vítr a ukazuje dlouholetým abonentům tvář moderního divadla. Navíc s vynikajícím výkonem Vladimíra Javorského a standardně dobrým Martinem Pechlátem.
Janis 70 %
(zadáno: 16.12.2013, počet hodnocení: 247)
přínosný / zajímavý komentář
Ačkoli zcela rozumím režisérově snaze krátit a "aktualizovat" Havlův text, myslím, že se zásahy úplně nepovedly a inscenaci v jistém smyslu i uškodily (skoro se mi zdá, že mladším mohly Havla víc vzdálit).
Javorského výkon byl ovšem dominantní a chvílemi mimořádný, pro mladého diváka ale věc zůstává těžko stravitelná. Jak se ostatně ukázalo při naší návštěvě ND, kdy třicátníci během(!) představení arogantně komentovali kvalitu inscenace, ostentativně odcházeli uprostřed děje i během děkovačky.
Jinak manipulace s publikem - připomínka nucené socialistické "zábavy" - mě slušně mučila...
Taťka 70 %
(zadáno: 14.12.2013, počet hodnocení: 17)
přínosný / zajímavý komentář
Obavy z Havla ve Stavovském se nepotvrdily. Velký prostor i náročný text (i díky velkému množství zásahů do něj) se podařilo zvládnout. Myšlenkově to ale bohužel sedí pořád v 60. letech.
Falos 70 %
(zadáno: 2.12.2013, počet hodnocení: 224)
přínosný / zajímavý komentář
martin pechlat nic moc
Jirkan 80 %
(zadáno: 10.10.2013, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
10.10. 2013: Tady je pěkné, jak inscenační tým boří mýtus prostoru Stavovského divadla a činoherního souboru ND. Byl jsem překvapený, jak živě publikum reaguje, to jsem nečekal. S radostí jsem sledoval práci všech herců, nikdo nevyčnívá. Je to opravdu vyvedený kousek, bavil jsem se. Jistě, Havlův text a Pařízkova režie nezaručují fraškovitou řachandu pro zájezdy diváků, ale o to si vážím inscenace více. V rámci průřezu práce činohry ND doporučuji, Dočekalova snaha pozvat zajímavé tvůrčí osobnosti se v tomto případě vydařila.
Janebova 50 %
(zadáno: 4.7.2013, počet hodnocení: 18)
přínosný / zajímavý komentář
Netradičně pojaté, s odstupem pár týdnu jej však hodnotím jako spíše vydařené. Svlékat hlavní postavy do naha nebylo zcela nutné...
Petr.trep 60 %
(zadáno: 29.6.2013, počet hodnocení: 157)
přínosný / zajímavý komentář
Když se řekne Jaroš, ozve se Jaroš... :)))
Podusak 80 %
(zadáno: 25.6.2013, počet hodnocení: 34)
přínosný / zajímavý komentář
Naprosto perfektní představení. Typický moderní styl D. Pařízka, známý z divadla Komedie. Všem divákům původního divadla Komedie mohu jedině doporučit. Pro typické diváky Stavovského divadla možná moc moderní, ale aspoň nějaký čerstvý vítr do plachet. Jen tak dál. Cítíte to? :-)
Vladimír10 10 %
(zadáno: 17.6.2013, počet hodnocení: 374)
přínosný / zajímavý komentář
Tento styl inscenování divadelních textů by se možná hodil na jeviště bývalého Divadla Komedie, ale nikoliv na profilovou scénu ČR. O současném šéfovi činohry přestávám mít po tomto striptérském excesu dobré mínění. Většině diváků kolem mě připadal obnažený V. Javorský oplzlý a nechutný. Představitel Huga Pludka svým výkonem též nijak neoslnil. Nucená spolupráce s hledištěm byla na bodu mrazu. Režisér D. Pařízek si neuvědomuje, že pravidelné publikum Stavovského divadla je zvyklé na jiný typ inscenací. Po Králi Learovi tak přišlo další úchylné představení, které nebude mít dlouhého trvání.
Frankovka 50 %
(zadáno: 17.6.2013, počet hodnocení: 223)
přínosný / zajímavý komentář
Moc jsem se těšil...
Průměrné představení, které mě nevtáhlo ani na okamžik. Škoda.
Klara.obrova 90 %
(zadáno: 21.9.2013, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Jedna z nejlepším inscenací, jakou jsem za poslední dobu viděla.
Supreme Dalek 70 %
(zadáno: 26.6.2013, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
Byť jsou recenze na tuto inscenaci neskutečně vyhrocené, nejde dle mého ani o nactiutrhání Havlovy předlohy, ani o divadelní revoluci. Příjemné, vtipné, místy trochu rozvleklé, velmi mírně modernizované a textově maličko prokrácené. Celkově tedy lehce nadprůměrné, zábavné představení - což je na poměry činohry ND pořád velmi dobrý výsledek oproti obvyklé ubíjející unylosti.
Noneto 80 %
(zadáno: 30.9.2018, počet hodnocení: 48)
Veronikaw 80 %
(zadáno: 12.1.2018, počet hodnocení: 64)
Andyjak 60 %
(zadáno: 21.4.2017, počet hodnocení: 24)
Plšík 70 %
(zadáno: 30.3.2016, počet hodnocení: 523)
Jamie Winston 90 %
(zadáno: 29.3.2016, počet hodnocení: 18)
Dvopet 90 %
(zadáno: 2.1.2016, počet hodnocení: 104)
Teatrix 50 %
(zadáno: 23.10.2015, počet hodnocení: 30)
SakuL 70 %
(zadáno: 1.4.2015, počet hodnocení: 64)
GrooveJump 10 %
(zadáno: 25.3.2015, počet hodnocení: 18)
Magdeburg 60 %
(zadáno: 1.3.2015, počet hodnocení: 14)
Lukrativni 50 %
(zadáno: 13.10.2014, počet hodnocení: 75)
Wingri 60 %
(zadáno: 16.4.2014, počet hodnocení: 26)
Foook 30 %
(zadáno: 9.2.2014, počet hodnocení: 41)
Lumca 60 %
(zadáno: 7.2.2014, počet hodnocení: 326)
Sam198 70 %
(zadáno: 5.2.2014, počet hodnocení: 69)
Luciferka 50 %
(zadáno: 1.2.2014, počet hodnocení: 13)
LavinieCamui 80 %
(zadáno: 18.12.2013, počet hodnocení: 310)
Derryl 80 %
(zadáno: 11.12.2013, počet hodnocení: 62)
J_V 60 %
(zadáno: 22.11.2013, počet hodnocení: 47)
Princezna Evženka 40 %
(zadáno: 18.11.2013, počet hodnocení: 95)
Spiteri 60 %
(zadáno: 18.11.2013, počet hodnocení: 54)
IlDivino 80 %
(zadáno: 25.6.2013, počet hodnocení: 106)
Artaud 80 %
(zadáno: 20.6.2013, počet hodnocení: 216)
Holubetz 60 %
(zadáno: 20.2.2019, počet hodnocení: 4)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.