Národní divadlo [Stavovské divadlo]

Vítejte v Thébách

Premiéra: 31.5.2018 | 2:30
Překlad: Lucie Kolouchová. Dramaturgie: Ilona Smejkalová. Scéna: Henrich Boráros. Kostýmy: Linda Boráros. Hudba: Jan P. Muchow. Režie: Daniel Špinar.
Poslední uvedení: říjen 2019.
Současná britská politická hra na současné téma, ale s antickými figurami. V jednom textu se potkává dnešní Evropa a antické Řecko. Ironický přístup k minulosti i současnosti se týká nás všech: všichni přece věříme, že politická změna je možná. Zdevastované Théby se pokouší na nohy pozvednout prezidentka Eurydika. Ženu v čele státu přichází „poučit“ athénský vládce Théseus. Věštec Teiresiás však připomíná, že se i Athény stanou obětí vlastní chamtivosti...
14!  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
64 %
Uživatelé
57 %
kontroverzní inscenace (358.)
57511000
Volby

Hodnocení (58)

HODNOCENÍ REDAKCE
Michal Novák  60 %
27.12.2018 | 1155 hodnocení
+ souhlasím
Zřetelný otisk antických motivů může být pro zkušeného diváka bezpochyby zajímavým stavebním kamenem textu. Další devízy jako by už v něm chyběly, především silnější dějová linka, tempo, inscenaci by možná slušelo výraznější dramaturgické přišpendlení. Rozkročení mezi satirou a obžalobou, s vpády extravagance (většinou determinující charakter postavy), je celkem obsáhlým mixem. Řada momentů výmluvně koresponduje s aktuálními politickými problémy, je to potřebné divadlo odpudivých charakterů (s bravurní schopností postav to maskovat a prezentovat opak), přesto tomu něco chybí…
Iva Bryndová  50 %
21.12.2018 | 551 hodnocení
+ souhlasím
55% - Hra sama je zajímavá, nesmírně mě bavilo, jakým způsobem pracuje s antickými motivy, jak je upravuje k obrazu svému a mění marné boje antických hrdinů s předurčeností a božími záměry. "Baví mě" na jevišti i myšlenka všeničící války v dnešní době (Dánská občanská válka pro mě byla "hitem" minulé sezóny). Ale nefungovalo to - přes skvělé herecké výkony a nesmírně zajímavou scénografii. Přišlo mi to zoufale nedotažené, nezapůsobila na mě jakákoli myšlenka - žádná atmosféra - vím, o čem to bylo, ale... s koncem hry nepřišla žádná katarze. Jakoby hra prostě bez jakéhokoli smyslu vyšuměla.
Lukáš Dubský  70 %
27.9.2018 | 1132 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
75%. Text je aktuální, reaguje na problémy současné světové politiky, ale není to jen nějaká agitka. Na povrch tu zdařile vyplouvají manipulace a pokrytectví, které jsou často maskovány za slovo diplomacie. Důležitá je tu i ženská tématika a zábavné je pohrávání s antickými mýty. Špinarovo pojetí je stylizované, lehce groteskní, ale stále je to ostře formulované politické divadlo. Za některé charaktery by si člověk velmi lehce dokázal dosadit mnohé reálné politiky. Herecky slušné, nikdo zde výrazněji nevyčnívá ani nezaostává. Místy trochu ukřičené, ale jinak skutečně zajímavá inscenace.
Pavel Širmer  50 %
20.6.2018 | 2012 hodnocení
+ souhlasím
Autorka se snažila více či méně známé antické motivy zpracovat s nadhledem a odkázat k politickému dění současnosti. V antických charakterech Buffiniová našla materiál pro variování, v němž si vedla mnohem vtipněji a funkčněji než v promyšlení dějové linky. Vzhledná výprava, zdařilá hudba. Herci dali jednotlivým postavám výrazné tváře a i přes občas extravagantní uchopení obhájili jejich pozici. Režijně zkoordinované do navenek efektního tvaru. Odkazy ale bohužel vesměs neměly potřebný účinek, aby inscenace odpovídajícím způsobem rezonovala.
Helena Grégrová  80 %
17.6.2018 | 1664 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
75 %. Značně nelichotivý, velmi trefný obraz politických nešvarů, jejichž pokřivený kód jeví se nezničitelný navzdory tisíciletým zkušenostem. Po všech stránkách precizní inscenace zatraceně aktuálního textu se vzácně vyrovnanými hereckými výkony a silnou výpovědní hodnotou, z níž by vnímavému divákovi mělo přinejmenšim zatrnout. Tleskám a v zádech mi mrazí z položených znepokojivých otázek.
Jan Pařízek  70 %
12.6.2018 | 900 hodnocení
+ souhlasím
Rozhodně velmi zajímavé spojení antiky se současným světem, které se povedlo moc pěkně skloubit dohromady. Díky tomu vzniká řada unikátních obrazů, replik a narážek, jenž jsou hlavní devízou této inscenace. Zároveň, paradoxně, mi toto částečně bránilo k nějakému silnějšímu prožitku, neb jsem to bral hlavně jako fikci a nenašel si k tomu osobnější vazbu. Mísí se tady jak satira, tak antické drama a syrový obraz aktuální světové politiky, ale vlastně to není pořádně ani jedno. Přesto všechno ale platí, že to dokáže zaujmout a vyvolat otázky. Navíc musím pochválit výbornou doprovodnou hudbu.
Anežka Kotoučová  70 %
30.5.2018 | 230 hodnocení
+ souhlasím
Ryze současná inscenace, jež v sobě nezapře především chytrý a dobrý text Moiry Buffini, který elegantně propojuje antické příběhy (zejména Sofoklovu Antigonu a Senecovu Faidru) a politickou realitu. Právě politická rovina v Čechách zřejmě nevyzní tak pregnantně jako třeba v kolonialistické Británii, ale stále tu je ještě silná feministická linka, včetně jemných narážek na MeToo. Skvělý je imerzivní začátek, v některých okamžicích však inscenace trochu ztrácí tempo. Herecké výkony jako již tradičně u Špinara obecně výborné, po vizuální stránce je vše na vysoké úrovni.
76%
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Jirik_cs  40 %
29.6.2022 | 15 hodnocení
+ souhlasím
Odešla jen asi čtvrtina či třetina lidi během přestávky, takze to úplně hrozný nebylo.
Slamajak  80 %
2.10.2019 | 72 hodnocení
+ souhlasím
Výborná hra, vynikající scénografie a zvuk, skvělé herecké výkony. Možná chyběla výraznější dějová linie, ale hra hezky odsýpala. Mrzí mě, že jsem byl na derniéře, tohle bylo jedno z těch představení, která bych si možná rád zopakoval.
Studený Čumáček  70 %
27.9.2019 | 409 hodnocení
+ souhlasím
"Největším problémem Théb jsou samy Théby."
Mnoho řečí, vzletných prohlášení, stisků rukou a až krystalických kazuistik, jak člověk jako jedinec může reagovat v posttraumatickém stresovém syndromu.
Bojující Eurydika (J. Stryková), vlastními běsy posedlý princ Tydeus (R. Mácha), snaživá Taltýbie (M. Preissová), bolestně křehký Polykleitos (J. Štěpnička), válčící Milétus (P. Batěk) a mlčením promlouvající Antigona (M. Borová), to jsou tváře i oběti občanské války, která ve skutečnosti neskončila...
RaB  30 %
9.9.2019 | 364 hodnocení
+ souhlasím
Upřímně - nevěděl jsem, jestli odejít nebo být nadšený.
Herecky skvěle zahráno (zejména Jana Stryková předvádí excelentní výkon), zpracování také dobré. Některé dialogy jsou opravdu náročné. Je potřeba také částečně vědět historii (protože jinak vám postava Antigony přijde mimo). Jako celek vás to donutí přemýšlet o hrozně věcech - značná nadčasovost.
Nicméně co mi vadilo je zasazení takto moderního díla do Stavovského divadla. Tam to prostě nepatří. Na Novou scénu ND dobře ale do historické budovy ne.
Vladimír Rogalewicz  80 %
9.6.2019 | 801 hodnocení
+ souhlasím
Viz velice trefné hodnocení Lukáše Dubského. Snad jen dodám: nedívá se na to příjemně.
Alzbeta.m  40 %
28.4.2019 | 48 hodnocení
+ souhlasím
Tato inscenace měla mnoho předpokladů, aby uspěla. Dobré herecké obsazení, zajímavý námět, prostor... avšak mě velmi zklamala. Postrádala jsem výraznější a jednotnější dějovou linku a ztrácela jsem se v symbolech a jejich sdělení. Na jevišti se toho chvílemi dělo tolik, ale zároveň nic. Druhá polovina oproti první mírně gradovala, ale stejně se jí nepodařilo uspět. Inscenace mi nesdělila to, co podle mého měla - odcházela jsem s rozpačitými pocity.. Nutno vyzdvihnout práci scénografa, který hře rozhodně napomohl a diváky od začátku scénou fascinoval.
Nada FM  60 %
20.4.2019 | 15 hodnocení
+ souhlasím
Zpracování příběhů antických hrdinů se zasazením do současnosti a s jakýmsi porovnáním s dnešní politickou situací zní velmi zajímavě. Bohužel i přesto mě tento divadelní kus příliš nenadchl. První polovina pro mě byla zajímavá a dynamická, s příchodem druhé u mě toto nadšení bohužel opadlo. Chyběla mi nějaká větší podstatná dějová linka. Bohužel napětí, které na scéně jistou dobu vládlo se pro mě jen změnilo v kontroverzní, nudnou exhibici umírání. Občas jsem se také mírně ztrácela v použití některých symbolů... Na druhou stranu se mi velmi líbila scénografie a herecké výkony byly skvělé.
Lenka Rzepková  50 %
18.4.2019 | 24 hodnocení
+ souhlasím
Nedá se popřít,že se jedná o kontroverzní a expresivní Špinarův kousek!Na mě toho bylo ale všeho moc-moc kostýmů,moc symbolů,ve kterých jsem se občas ztrácela,moc dialogů, moc sprostých slov (byla všechna potřeba?). Nevěděla jsem, na co se soustředit dřív a v konečném důsledku se mě to nedotklo.Zároveň ale musím vypíchnout zajímavou scénu a originální pojetí.Z divadla jsem odcházela v rozpacích a rozpaky nadále přetrvávají. Za mě více fungovala druhá polovina, která byla dynamičtější.Nevšední pojetí.Ovšem někdy méně je možná více.Otázkou zůstává,zda by se pak nejednalo úplně o jinou inscenaci.
Dedimor  70 %
17.2.2019 | 15 hodnocení
+ souhlasím
Trochu jsem měla problém v pojetí demokracie, které z historického hlediska bylo vnímáno poněkud odlišně. Tudíž v kontrastu s antickými mýty zcela nesedí a představení hranici nikterak nereflektovalo. Nicméně skvělá aktuální hra. Na tato prkna, pro mne, nečekané pojetí. Navíc jinak kombinace antických motivů a současné politiky byla uchopena velmi povedeně.
Hanavelka  0 %
18.12.2018 | 24 hodnocení
+ souhlasím
Odpad!V úvodu postavy polité červenou barvou znázorňující zřejmě krev vulgárně řvou do publika.Scéna kupa hadrů z BRITTEXU.Dialogy nesmyslně proložené vulgarismy s presentací psychicky nemocného polonahého individua,které to možná ani nehraje.Nezbytná cigaretka na jevišti bez jakéhokoliv smyslu.Pan J.Štěpnička obalen do maxi pupínkaté fólie,kterou na sobě práská.Ještě chyběla E.Salzmannová nahoře bez a bylo dokonáno. Plakát na hru je zavádějící s dějem nemá nic společného.Současná britská politická hra je o tom jak ubít beztrestně Slovana Zdeňka M. řetězem.Jinak bufet ve Stavovském skvělý.
Zma  90 %
2.12.2018 | 37 hodnocení
+ souhlasím
Působivá scéna, výborné nápdy, skvěle zahrané. Jen se mi to nějak nehodilo do prostor Stavovského divadla.Divadlo poloprázdné,všichni jsme byli posazeni do přízemí.Starší diváci asi překvapeni, kde se octli, čekali zřejmě jiné představení. Velká škoda.
Michvon  80 %
14.11.2018 | 193 hodnocení
+ souhlasím
Skvělý aktuální text, vynikající hudba a scéna, výborné, vyrovnané herecké výkony. Špinar umí vést herecký soubor skutečně jako soubor, opět nikdo nevyčnívá, nikdo nezaostává.
Velmi ostrý nástup, vojenské scény měly obecně sílu. Spojení antiky se současností dodává na intenzitě a naléhavosti.
Hlediště poloprázdné, do konce vydrželo ještě míň diváků, asi není každý zvědavý na náročnou, znepokojivou hru. My jsme však odcházeli nadmíru spokojeni.
MMK  80 %
14.11.2018 | 178 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Obsahově velmi zajímavé - pokrytectví a povýšenost Západu, kdy nahlas kritizuje něco, co sám podporoval či způsobil. Mocný vůdce, který je osobně zbabělec. Jen v českém prostředí tato témata nejsou moc "sexy", a proto je hlediště Stavovského d. poloprázdné. (Smekám klobouk před herci, že hrají i za těchto podmínek naplno.) Hra by se proto hodila spíš do menšího divadla typu Rokoka.
Adaben  40 %
22.10.2018 | 47 hodnocení
+ souhlasím
Hra jako napsaná je zajímavá, jenže se obávám, že samotná Špinarova inscenace mi zase dlouho v paměti neuvízne. Herci se snaží (například J.Stryková, P.Battěk a další), ale něco tomu všemu chybí, a zase z toho vychází jen takový rej na velkém jevišti. A tak po pár dnech mi zůstává v paměti jen pár věcí (upadlá kabelka z tribuny, zpěv K.Winterové), škoda. Ze Špinarových inscenací v ND, které jsem viděl, mne skutečně chytla patrně jen Pýcha a předsudek.
Antioch  50 %
10.10.2018 | 149 hodnocení
+ souhlasím
repríza 9.10.2018
JirkaS  50 %
18.6.2018 | 350 hodnocení
+ souhlasím
Jsem rozpolcen. Na jednu stranu aktuální hra poukazující na politické hry, nesmyslnost válek, naivní představy o míru a naději a hašteření o moc. Navíc ta scéna je do posledního detailu dokonalá. Na druhou stranu jsou tyto myšlenky sdělovány problematickou formou. Předně se zde neustále řve a křičí. Proboha, proč? Kam se v divadlech vytrácí běžná mluva? Problém mám rovněž s tím, že inscenace kolem mě projela jen jakoby z rychlíku. Žádné emoce, žádná síla, s výjimkou pana Štěpničky a krví a mocí posedlého Radúze Máchy zde nejsou ani výrazné herecké výkony. Pan Špinar to umí i lépe! /17.6.2018/
Monday  10 %
18.6.2018 | 34 hodnocení
+ souhlasím
Utrpení pro diváky, herce, kulisáky. Nedalo se to vydržet. 10% dávám jen za okamžik, kdy K. Winterová zpívala. To mě vytrhlo z letargie, bohužel to bylo příliš krátké. Mám ráda moderní divadlo, většina Špinarových her se mi líbila, ale tady to je krok vedle. Pokud chce někdo vidět kvalitní hru reflektující současný stav světa, doporučuji Divadlo Na Zábradlí, Dánská občanská válka. Tam se taky křičí, mluví sprostě a celé je to dost depresivní, ale nebylo to to jediné.
Jirkan  60 %
17.6.2018 | 564 hodnocení
+ souhlasím
17.6. 2018: Přílišná stylizace kostýmů na první dobrou prozrazují charaktery postav. Řada scén či výstupů pouze načrtnuta povrchně. Jindy, kdy se to střetává s antikou, je to až směšné. Špatný výkon D. Matáska. To je všechno pomyslná jedna miska vah. Pak je tu vydařená scéna, hudba. Zajímavá K. Winterová. Využitá příležitost J. Strykovou. Velmi zajímavá dramaturgická práce (škrty, když si pročtete text v programu). A to vše ještě podtrženo překvapením do jak politického textu se D. Špinar pustil... celek ale rozpačitý.
Čiko  50 %
17.6.2018 | 1085 hodnocení
+ souhlasím
Špinarovy režie jsou buď opěvované, nebo zatracované. Dle hodnocení tomu u této (kontroverzní) inscenace není jinak. Já se tentokrát přesto pohybuji někde mezi... Dokážu si představit, že by šlo tuto hru zinscenovat daleko nudněji. Já jsem se nenudil, ale bylo to o fous:-)
honzy  10 %
15.6.2018 | 284 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
Pokládám si otázku,pro koho divadelníci z činohry Národního divadla s režis.Špinarem vlastně svoje inscenace připravují?Většina jejich "kousků" se nedá zhlédnout.Nejnovější hra ve Stavovském divadle VÍTEJTE V THÉBÁCH je toho zářným příkladem.Téměř polovina diváků různé věkové kategorie prchla z divadla o přestávce a zbylí návštěvníci přetrpěli II.polovinu představení a vesměs odcházeli velmi nespokojeni,až znechuceni.Lituji herce,kteří musejí v tomto uječeném paskvilu účinkovat.Pokud p.Špinar chce experimentovat a šokovat,ať si vybere alternativní divadelní scény a neleze do hist.prostor ND.
Ba-jo  90 %
1.6.2018 | 241 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Velká spokojenost po všech stránkách. Konečně se na prknech ND realizoval velmi silný,nosný a současný text. To vše v jisté Špinarově režii, se skvěle promyšlenou a krásnou scénografií, která efektně ilustruje, že antický háv, je pouze prostředkem a nikoliv tématem. Herecké výkony ve vysokém a vyrovnaném standardu. Nikdo nezaostává, nikdo ani příliš zbytečně nevyčnívá.
Jaroslavz  100 %
1.6.2018 | 76 hodnocení
+ souhlasím
Tak to se povedlo. Výborná hra, Špinarova režie má tah a obejde se bez schválností. Scéna, hudba, kostýmy, všecko super. A kroutící se Radúz Mácha na podpatcích nemá chybu.
KSnow  90 %
1.6.2018 | 106 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Svěží současná inscenace, která do ND rozhodně patří. Geniální text upozorňuje na problémy, jako je arogance a pokrytectví Západu při jednání s okolním světem, jeho spoluvina na současných konfliktech, ale i sexismus v politice, současná vyprázdněnost politických vůdců či otázka uprchlíků, na které tu koukáme z druhé strany. Do toho obvykle nápaditá režie Špinara, účinný soundtrack a pregnantní scénografie - výsledkem je to nejlepší, co v téhle sezoně ND nabídlo. Mimochodem, hned první scéna byla luxusní! A na skvělého Tydea Radúze Máchy jen tak nezapomenu.
Ana64  40 %
22.4.2019 | 4 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace Vítejte v Thébách pro mě měla obrovský potenciál, který ale bohužel nebyl proměněn. Nabídla divákům velmi zajímavou scénu, kvalitní herecké výkony i zajímavý děj. Společně tyto prvky ale zkrátka nefungovaly. Inscenace se velmi táhla a od začátku spíše degradovala. Osobně bych jako nejzajímavější moment označila velmi dynamických prvních pět minut. Ty diváka vtáhnou do děje a navnadí ho na zajímavou podívanou, o to větší pak přichází zklamání.
Mata  100 %
16.6.2018 | 4 hodnocení
+ souhlasím
Jak odvážné rozhodnutí uvést v klasicistní budově Stavovského divadla tak moderní dílo ! Ze všech představení ND, které jsem měl možnost v posledním roce shlédnout, se mi ?Vítejte v Thébách? líbilo jednoznačně nejvíce. Hra má napětí a spád, nenudil jsem se ani jedinou sekundu. Herecké výkony tradičně perfektní, zejména Stryková a Matásek opravdu potěšili. Geniální je scéna, kostými i hudba. Tleskám !!!
Applejuice  60 %
8.1.2023 | 367 hodnocení
Mordydy  80 %
10.12.2022 | 19 hodnocení
LavinieCamui  70 %
16.3.2022 | 806 hodnocení
Mefistofela  30 %
9.1.2022 | 58 hodnocení
Hacko  70 %
30.9.2019 | 76 hodnocení
LuKrej  60 %
8.9.2019 | 95 hodnocení
Alcha  90 %
10.6.2019 | 130 hodnocení
Weller  60 %
24.4.2019 | 65 hodnocení
Leiurus  60 %
22.4.2019 | 36 hodnocení
Lucas89  70 %
5.4.2019 | 35 hodnocení
Valerius  50 %
3.4.2019 | 70 hodnocení
Teejay  30 %
12.3.2019 | 66 hodnocení
MicRuz  40 %
28.2.2019 | 19 hodnocení
Pauko  80 %
21.1.2019 | 22 hodnocení
Michkyse  50 %
21.11.2018 | 100 hodnocení
Lumca  60 %
21.11.2018 | 364 hodnocení
Vladimír10  20 %
24.9.2018 | 622 hodnocení
LucieSykorova  80 %
25.6.2018 | 167 hodnocení
Gaspoda  70 %
18.6.2018 | 53 hodnocení
Oliverpiv  50 %
13.6.2018 | 74 hodnocení
Andro  10 %
13.6.2018 | 46 hodnocení
Suzana  60 %
11.6.2018 | 333 hodnocení
Slavek53  70 %
1.6.2018 | 90 hodnocení
MarekLinhart  40 %
1.6.2018 | 152 hodnocení
Dramaholik  60 %
1.6.2018 | 135 hodnocení
Lerus  50 %
30.5.2018 | 50 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.