Národní divadlo [Stavovské divadlo]

Věc Makropulos

Premiéra: 18.11.2010. Úprava: kol. Dramaturgie: Martin Urban, Jakub Režný, Marta Ljubková. Scéna: Robert Wilson, Karel Kut. Kostýmy: Jacques Reynaud, Yashi Tabassomi. Hudba: Aleš Březina. Režie: Robert Wilson, Ann-Christin Rommen.
2:15 | Poslední uvedení: březen 2014.


Fantastická komedie se záhadnou, až detektivní zápletkou přinášející pohled do světa operních div, do světa zdegenerované šlechty i maloměšťáků. Záhadná famme fatale Emilia Marty převrací naruby život každého, s nímž se setká. Tajemství dlouhověkosti musí být navždy pohřbeno...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
63 %
Uživatelé
66 %
66721000
Volby

Hodnocení (81)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Lukáš Dubský 70 %
(zadáno: 14.9.2012, počet hodnocení: 852)
přínosný / zajímavý komentář
Esteticky velmi vytříbená inscenace. Wilsonovo scénické pojetí se s Čapkovým textem nijak netluče, ale ani ho nijak nepovyšuje. Velmi vhodné je obsazení Soni Červené do titulní role Emilie Marty. Z úst 87leté herečky zní některé repliky mnohem věrohodněji, než by to mohla dokázat nějaká čtyřicetiletá herečka.
Pavla Haflantová 80 %
(zadáno: 7.1.2012, počet hodnocení: 325)
přínosný / zajímavý komentář
Opět se mi osvědčilo si o kontroverzním představení něco načíst, vědět, do čeho jdu. Já byla naprosto nadšená! Paní Červená pro mě byla mnohem přesvědčivějši Makropulos než paní Kolářová ve Vinohradském - v jejím podání jsem totiž neviděla jakousi (na Vinohradech) nevysvětlitelnou zamilovanost napříč generacemi, ale spíš neodolatenou, sebezničující fascinaci. Mrazivé...

Takto podaný text - dobře, spíš myšlenka - mi sedí, hraje na mé vnitřní struny a já si říkám, jen houšť!
Lukáš Brychta 60 %
(zadáno: 11.12.2011, počet hodnocení: 186)
přínosný / zajímavý komentář
Přísná stylizace, která se v zásadě neproměňuje, se po čase stává spíše vězením, které brání životnosti inscenace. Vznikají tak obrazy, které jsou jistě působivé, ale časem nudí. Výrazně nerealistické herectví nedrží všichni herci a tak se i snaha o strojovost rozpadá a obrazy přestávají fungovat.
Jiří Koula 60 %
(zadáno: 13.6.2011, počet hodnocení: 1565)
přínosný / zajímavý komentář
viz blog
Michal Novák 60 %
(zadáno: 12.1.2011, počet hodnocení: 1067)
Pavel Širmer 40 %
(zadáno: 10.1.2011, počet hodnocení: 1639)
přínosný / zajímavý komentář
Líbila se mi formální jednota, důsledné dbaní na souhru scény, světelných efektů, kostýmů, hudby i specifické a výborně zvládnuté stylizace herců (zaujali mě zejména P. Beretová, J. Bidlas či F. Rajmont). Vizuální dokonalost však pro mě byla trochu málo. Režisér text zredukoval, ale vnějškovými prostředky myšlenkové ochuzení nenahradil. S. Červená je výjimečná osobnost, ale přes úctu k ní jsem nemohl uvěřit, že je předmětem touhy tolika mladších i starších mužů. Nenašel jsem smysl režijního pojetí, inscenace na mě působila jako forma bez obsahu, některé výjevy vyznívaly i trapně.
Jan Pařízek 70 %
(zadáno: 6.1.2011, počet hodnocení: 784)
přínosný / zajímavý komentář
Rozhodně netradiční a jiné, ale pro mě ne špatné. Tedy kdybych musel srovnávat, tak "klasické" pojetí co jsem viděl ve Vinohradském divadle s Danielou Kolářovou se mi líbilo o něco více. Nicméně i toto představení má své silné stránky. Audiovizuální dojem je opravdu působivý. Několikrát mě kombinace hudby a obrazů na scéně vtáhla silně do hry. Uznávám, že z Čapka jako takového to tolik nemá, ale i přesto to u mě fungovalo. K tomu všemu výborná Soňa Červená. Krom ní bych vyzdvihl ještě Pavlu Beretovou a Jan Bidlase.
Helena Grégrová 60 %
(zadáno: 20.11.2010, počet hodnocení: 1434)
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 19.11.2010, počet hodnocení: 2895)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Slamajak 60 %
(zadáno: 12.6.2020, počet hodnocení: 38)
přínosný / zajímavý komentář
65 %. Pojetí se mi líbilo, ale ke konci se mi (u záznamu inscenace) chtělo krapet spát. Ale velké plus za lehkou ironizaci, skoro až groteskní pojetí, místy až barokní herectví s přehnanou gestikulací a mimikou a za scénu a kostýmy.
Ba-jo 60 %
(zadáno: 30.3.2014, počet hodnocení: 212)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi netradiční pojetí...možná až moc velká zkratka, nevím zda by Čapek byl spokojen. Neuvěřitelná Soňa Červená, skvělé udělaná hudba. Jen ty herci fungující jako pimprlata..nevím nevím
Chamyl 0 %
(zadáno: 4.3.2014, počet hodnocení: 22)
přínosný / zajímavý komentář
Toto není divadlo, ale obyčejná manýra. Celé je to o to smutnější, že právě Čapek tyto "umělecké" berličky vůbec nepotřebuje.
Helcza 70 %
(zadáno: 1.2.2014, počet hodnocení: 15)
přínosný / zajímavý komentář
Mám pocit, že dneska už se Čapkovy hry dají hrát jenom takhle pitoreskně nějak, čas - a dnes už i dobré rozbory a kritiky - ukázaly slabiny textu. To ale neznamená, že by tam musely být delší, zbytečně monotónní pasáže (na konci první poloviny zejména).
Pan Kolpert 90 %
(zadáno: 18.9.2013, počet hodnocení: 105)
přínosný / zajímavý komentář
Nádherná podívaná, skvělá hudba. Těžko si dnes lze představit tuto hru zpracovanou jako klasickou činohru.
Jenda.matousek 70 %
(zadáno: 9.5.2013, počet hodnocení: 332)
přínosný / zajímavý komentář
Nabušený vizuál zde převládá nad obsahem. Oku lahodící kostýmy a choreografie, uchu lahodící hudba... Bohužel o samotný příběh tu vůbec nejde, mám pocit, že koncepce by se dala velice snadno naroubovat úplně na kteroukoli hru. Neříkám, že dnes Čapkův text není spíše úsměvný, ale takto se příběh stává dosti nepřehledným, nelogickým a všechny myšlenky jsou pouze naťukávány. Je zajímavé (nebo to byl záměr?), že režijnímu vedení a stylizaci se dobře podvolili pouze mladší herci, starší zůstávají víceméně civilní a sami sebou. Lze doporučit k vidění spíše jako audiovizuální umělecké dílo.
Kytina 90 %
(zadáno: 7.5.2013, počet hodnocení: 162)
přínosný / zajímavý komentář
Prvních pár minut trochu šok..ale na konci mi nestačily ruce na tleskání! Zajímavé zpracování.
Teufel 50 %
(zadáno: 5.4.2013, počet hodnocení: 62)
přínosný / zajímavý komentář
Hudebně a výtvarně skvělé představení, jednolité, bezpochyby do detailu vymazlené... rostoucí spisy v AK mě nadchly... jenomže, není to málo Antone Pavloviči? Obsah jen mimochodem, spíš autorům překáží.
Obrazová dokonalost mi nebyla dost, takže jsem měl pocit, že se pořád na něco čeká. Čas na přestavbu scény, kdy pan Javorský musí s minimem prostředků zaujmout publikum je šíleně dlouhý a aby bezobsažnost vynikla ještě lépe, opakuje se text 3x. Mluvení na mikrofon mě vysloveně štvalo, Dikce hlavní představitelky taky. Celkově: Spousta evidentní kvality a přitom rozpačitý výsledek.
Furciferka 100 %
(zadáno: 20.1.2013, počet hodnocení: 247)
přínosný / zajímavý komentář
Absolutní divadlo.
Kristýna 50 %
(zadáno: 16.5.2012, počet hodnocení: 6)
přínosný / zajímavý komentář
Představení vybočující ze všech konvencí. Perfektně zpracovaná vizuální stránka - kostýmy, líčení. Obsahově hodně ořezané, kdo nezná obsah, téměř nepochopí děj. Některé zvukové efekty byly krajně nepříjemné. Postránecký úžasný výkon. Shodli jsme se na tom, že představení připomínalo styl Tima Burtona. Ne všichni tento styl zkousli, protože v druhé polovině představení značně prořídly řady.
Onsteri 50 %
(zadáno: 14.5.2012, počet hodnocení: 92)
přínosný / zajímavý komentář
Představení ve mě vzbudilo značné rozpaky. Určitě bych to vidět znova nechtěla. Ale zajímavé to rozhodně bylo..doporučuji těm odvážnějším.
Fr2709 80 %
(zadáno: 30.12.2011, počet hodnocení: 159)
přínosný / zajímavý komentář
Jde o to, kdo jde na klasiku - tak pro toho to jistě není, ale kdo chce vidět zajímavě ztvárněnou inscenaci a oprostí se od předchozích nastudování, tak ten si jistě přijde na své.
Ryhop 20 %
(zadáno: 18.12.2011, počet hodnocení: 145)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Možná budu za barbara, ale pro mě to bylo obrovské utrpení. Zvuk mi častokrát trhal uši a paní Červenou jsem opravdu, ale opravdu nerozdýchal. Nechci být hnusný, ale aby femme fatale hrála babička šišlající si (jakoby?) přes uvolněnou protézu zkratkovité repliky, čímž poblázní (proboha jak? proč? čím?) část mužského osazenstva? A našly by se další nepochopitelnosti, jako předlouhá výměna kulis "maskovaná" dost nudným výstupem... Prostě ne, nesedlo mi to téměř absolutně.
Vladimír10 90 %
(zadáno: 11.11.2011, počet hodnocení: 374)
přínosný / zajímavý komentář
Uvažování autorovo je Wilsonem pojato jako rej veselých šašků, kteří se ženou za svými nesplnitelnými touhami, mezi které patří i nezískatelná nesmrtelnost. Všechny podřadné figurky jsou imaginárně ovládány tajemným mužem s hůlkou. Vše je umocněno pestrou hrou s barevnými světly a hudbou. Herci se přizpůsobili novému způsobu inscenování excelentně. Téměř všichni dodržují přesně zadané pohybové kreace. Menší problémy s přizpůsobením jsem zaznamenal pouze u M. Donutila a P. Pelzera. Nejvíce charismatická je bezpochyby Soňa Červená, jejíž závěrečný monolog je dojemnou třešničkou na dortu.
Síma 10 %
(zadáno: 19.5.2011, počet hodnocení: 115)
přínosný / zajímavý komentář
NEEEEE!!!TO NEEEE!!
Lentilie 40 %
(zadáno: 27.3.2011, počet hodnocení: 63)
přínosný / zajímavý komentář
Po shlédnutí traileru, jsem se celkem těšila na něco nového a zajímavého, ale představení mi nenabídlo ani o malinko víc než trailer. Na pohled sice pěkné, ale jinak nic. Druhou polovinu táhla výborná Soňa Červená, byla však sama. Navíc postavy Janka a Kristýny mi neuvěřitelně lezly na nervy. Čapkův text sice není nic moc, takhle prázdný mi ale nepřišel.
Sonic 100 %
(zadáno: 26.3.2011, počet hodnocení: 331)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Úchvatné propojení výtvarné stylizace se zvukem a tomu všemu podřízené herectví. Snad poprvé jsem si připadal, jak na scéně některého z londýnských či newyorských divadel. Třeba si Wilson k další adaptaci vybere o něco zajímavější drama než to, už poněkud vyčpělé, Čapkovo. Na druhou stranu o děj samotné hry v této inscenaci vůbec nejde.
Foook 10 %
(zadáno: 25.3.2011, počet hodnocení: 41)
přínosný / zajímavý komentář
Přes některé zajímavé momenty je inscenace značně nudná. Tak dítě do 10 let se může pobavit. Nádherný Čapkův jazyk je ponížen do stále opakovaných frází, které můžou pouze provokovat.
Zeleny Karkulka 10 %
(zadáno: 29.12.2010, počet hodnocení: 5)
přínosný / zajímavý komentář
Pokud se neco podobneho dnes povazuje za umeni, pak to svedci o uplne citove vyprahlosti a absenci klasickeho vzdelani. Jeste i druhy den zustavam otresen ubohosti celeho projektu, protoze predstavenim se to nazvat neda. Zamer byl snad originelni, ale vysledek je spatny. Figury jednaji bez logiky, bez citu a ani stilizace neni dotazena k dokonalosti. Totalne odcizena plitka sou nekolika do omrzeni se opakujichc efektu.
Vladimír Rogalewicz 100 %
(zadáno: 28.12.2010, počet hodnocení: 614)
přínosný / zajímavý komentář
I připravenému divákovi chvíli trvá, než přijme poetiku představení. Pokud se ale poddá R. Wilsonovi, nelituje. V představení je dokonalá souhra všech složek - scény a kostýmů, světel, hudby, herecké akce i mluvy, vše je přísně stylizované a podřízené vyznění hry. Herci ukázali, že dokážou přesně vyhovět představám režiséra. Jako vždy výborná paní Červená. Událost sezóny.
Maxim de Winter 90 %
(zadáno: 6.12.2010, počet hodnocení: 91)
přínosný / zajímavý komentář
Pani Cervena byla opet fantasticka. Dosti nekonvenci pojeti Capkovi hry pod taktovkou R. Wilsona vyvolava pocit prazdnoty a strnulosti spolu s vybornou napinavou atmosferou. Jen role Vladimira Javorskeho mi prisla trochu nadbytecna.
Jirkan 70 %
(zadáno: 4.12.2010, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
3.12. 2010: Věděl jsem do čeho jdu. Text je proškrtaný, ale kdo z dnešních inscenátorů neškrtá? Pohybově zajímavé a někteří herci překvapují (např. pan Postránecký). Hudba perfektní! Díky formě pro mne v první části trochu chybělo napětí, ale dotvářela jej hudba, druhá část lepší. Paní Červená je opravdová Dáma. Chápu, že forma je tak jiná, že publikum může inscenaci milovat nebo nenávidět, nic mezi tím.
Vorisek 90 %
(zadáno: 3.12.2010, počet hodnocení: 59)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Nechápu nízkohodnotiče. Cožpak se hraje na našich scénách někde lepší divadlo? Připadal jsem si jak na divadle, které stvořil dokonalý stroj, hraném prostřednictvím živých herců. Jen ti sem tam vyvedli diváka z krásného obrazu. I z pohledu Čapka jsem nebyl nikterak zklamán. A před paní Červenou smekám.
Antioch 40 %
(zadáno: 19.11.2010, počet hodnocení: 149)
přínosný / zajímavý komentář
Barevné ale nudné. (II. premiera 19.11.2010)
Petr.trep 70 %
(zadáno: 19.11.2010, počet hodnocení: 157)
přínosný / zajímavý komentář
Nevím, jestli se smát, nebo jestli brečet, nevím jestli z toho udělali frašku nebo dílo. Každopádně chválím hudbu, kostýmy, líčení a hlavně choreografii, ta byla bezchybná! Kritizuji ale hodně mluvení přes mikrofony, chvílemi jsem měl podezření, že to je dabované :) Rozhodně mě to nenechalo chladným a rozhodně to chci vidět znova.
Divadelnik 10 %
(zadáno: 19.11.2010, počet hodnocení: 113)
přínosný / zajímavý komentář
Hrůza,hrůza,hrůza!Dal bych 0%
Pisquosus 80 %
(zadáno: 16.2.2014, počet hodnocení: 2)
přínosný / zajímavý komentář
Krásné, skvělé představení plně audiovizuálních prvků. Stará hra v "moderním" hávů. Vřele doporučuju!
Clementine 80 %
(zadáno: 26.11.2013, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
Cela hra by se tam snad ani nevesla, takze Capek byl do jiste miry potlacen. Nicmene skvela scena a provedeni a samozrejme Sona!
Tonick73 60 %
(zadáno: 2.12.2011, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
Tak ze samotného Čapka zbylo málo, pokud člověk netrvá na obsahu, ale nechá se strhnout formou, která působí ve všech aspektech jednotně, celistvě a nápaditě, může to být i docela zajímavá podívaná.
UFON 10 %
(zadáno: 29.12.2010, počet hodnocení: 4)
přínosný / zajímavý komentář
Ani činohra, ani balet, ani operetka a ani japonské divadlo. Bezduchý mumraj za enormní peníze. Něco jako film "Karlík a továrna na čokoládu", i když ten je možná zábavnější. Zbytečbá a samoúčelná Wilsnova onanie... K tomu všemu převážně počítačová hudba vykradená ze starých cajdáků a zvuk pres zesilovač. Ubohé a předražené.
Lenka5 20 %
(zadáno: 19.3.2019, počet hodnocení: 18)
Kosan 70 %
(zadáno: 15.12.2018, počet hodnocení: 187)
Dajcik 70 %
(zadáno: 2.12.2018, počet hodnocení: 197)
Lovin 80 %
(zadáno: 8.5.2018, počet hodnocení: 209)
Jana.janka 70 %
(zadáno: 5.6.2017, počet hodnocení: 45)
Plšík 70 %
(zadáno: 30.3.2016, počet hodnocení: 523)
Kačísek 20 %
(zadáno: 19.1.2016, počet hodnocení: 11)
Pevos 70 %
(zadáno: 5.4.2015, počet hodnocení: 90)
Cindy.92 90 %
(zadáno: 4.4.2015, počet hodnocení: 314)
Tomkom 90 %
(zadáno: 4.1.2015, počet hodnocení: 79)
Matouš Hájek 80 %
(zadáno: 30.11.2014, počet hodnocení: 57)
Graiv 80 %
(zadáno: 30.4.2014, počet hodnocení: 105)
Luciferka 50 %
(zadáno: 1.2.2014, počet hodnocení: 13)
Janaa 70 %
(zadáno: 26.12.2013, počet hodnocení: 32)
Jaja70 40 %
(zadáno: 18.12.2013, počet hodnocení: 50)
LavinieCamui 80 %
(zadáno: 18.12.2013, počet hodnocení: 310)
Kamihous 80 %
(zadáno: 12.10.2013, počet hodnocení: 32)
Derryl 100 %
(zadáno: 26.4.2013, počet hodnocení: 62)
SirThompson 60 %
(zadáno: 8.2.2013, počet hodnocení: 53)
Blomma 100 %
(zadáno: 24.1.2013, počet hodnocení: 18)
Spiteri 60 %
(zadáno: 9.1.2013, počet hodnocení: 54)
Subaudition 50 %
(zadáno: 2.1.2013, počet hodnocení: 28)
Teres 60 %
(zadáno: 18.11.2012, počet hodnocení: 126)
Jarin 50 %
(zadáno: 7.11.2012, počet hodnocení: 140)
Dementikovka 80 %
(zadáno: 31.5.2012, počet hodnocení: 28)
Národosolsobě 50 %
(zadáno: 5.4.2012, počet hodnocení: 294)
Malaindianka 90 %
(zadáno: 25.3.2012, počet hodnocení: 56)
Thais 60 %
(zadáno: 29.1.2012, počet hodnocení: 7)
HDR 70 %
(zadáno: 29.12.2011, počet hodnocení: 21)
Roro 90 %
(zadáno: 28.12.2011, počet hodnocení: 36)
Zezuha 70 %
(zadáno: 26.11.2011, počet hodnocení: 36)
Watchandgo 70 %
(zadáno: 13.11.2011, počet hodnocení: 28)
Cimr 80 %
(zadáno: 8.11.2011, počet hodnocení: 107)
Lumca 80 %
(zadáno: 9.10.2011, počet hodnocení: 326)
V.morava 80 %
(zadáno: 30.9.2011, počet hodnocení: 557)
Čiko 60 %
(zadáno: 27.6.2011, počet hodnocení: 740)
Peetra 90 %
(zadáno: 26.1.2011, počet hodnocení: 153)
Riko.ray 100 %
(zadáno: 22.1.2011, počet hodnocení: 5)
Viklina 100 %
(zadáno: 15.1.2011, počet hodnocení: 54)
Kobla 60 %
(zadáno: 3.11.2012, počet hodnocení: 2)
Dular 90 %
(zadáno: 7.3.2011, počet hodnocení: 3)
Lub.pospichal 90 %
(zadáno: 22.1.2011, počet hodnocení: 3)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.