Národní divadlo [Stavovské divadlo]

Věc Makropulos

Premiéra: 18.11.2010 | 2:15
Úprava: kol. Dramaturgie: Martin Urban, Jakub Režný, Marta Ljubková. Scéna: Robert Wilson, Karel Kut. Kostýmy: Jacques Reynaud, Yashi Tabassomi. Hudba: Aleš Březina. Režie: Robert Wilson, Ann-Christin Rommen.
Poslední uvedení: březen 2014.
Fantastická komedie se záhadnou, až detektivní zápletkou přinášející pohled do světa operních div, do světa zdegenerované šlechty i maloměšťáků. Záhadná famme fatale Emilia Marty převrací naruby život každého, s nímž se setká. Tajemství dlouhověkosti musí být navždy pohřbeno...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
63 %
Uživatelé
66 %
kontroverzní inscenace (210.)
66741000
Volby

Hodnocení (83)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  70 %
14.9.2012 | 1066 hodnocení
+ souhlasím
Esteticky velmi vytříbená inscenace. Wilsonovo scénické pojetí se s Čapkovým textem nijak netluče, ale ani ho nijak nepovyšuje. Velmi vhodné je obsazení Soni Červené do titulní role Emilie Marty. Z úst 87leté herečky zní některé repliky mnohem věrohodněji, než by to mohla dokázat nějaká čtyřicetiletá herečka.
Pavla Haflantová  80 %
7.1.2012 | 355 hodnocení
+ souhlasím
Opět se mi osvědčilo si o kontroverzním představení něco načíst, vědět, do čeho jdu. Já byla naprosto nadšená! Paní Červená pro mě byla mnohem přesvědčivějši Makropulos než paní Kolářová ve Vinohradském - v jejím podání jsem totiž neviděla jakousi (na Vinohradech) nevysvětlitelnou zamilovanost napříč generacemi, ale spíš neodolatenou, sebezničující fascinaci. Mrazivé...

Takto podaný text - dobře, spíš myšlenka - mi sedí, hraje na mé vnitřní struny a já si říkám, jen houšť!
Lukáš Brychta  60 %
11.12.2011 | 186 hodnocení
+ souhlasím
Přísná stylizace, která se v zásadě neproměňuje, se po čase stává spíše vězením, které brání životnosti inscenace. Vznikají tak obrazy, které jsou jistě působivé, ale časem nudí. Výrazně nerealistické herectví nedrží všichni herci a tak se i snaha o strojovost rozpadá a obrazy přestávají fungovat.
Jiří Koula  60 %
13.6.2011 | 1600 hodnocení
+ souhlasím
viz blog
Michal Novák  60 %
12.1.2011 | 1139 hodnocení
Pavel Širmer  40 %
10.1.2011 | 1939 hodnocení
+ souhlasím
Líbila se mi formální jednota, důsledné dbaní na souhru scény, světelných efektů, kostýmů, hudby i specifické a výborně zvládnuté stylizace herců (zaujali mě zejména P. Beretová, J. Bidlas či F. Rajmont). Vizuální dokonalost však pro mě byla trochu málo. Režisér text zredukoval, ale vnějškovými prostředky myšlenkové ochuzení nenahradil. S. Červená je výjimečná osobnost, ale přes úctu k ní jsem nemohl uvěřit, že je předmětem touhy tolika mladších i starších mužů. Nenašel jsem smysl režijního pojetí, inscenace na mě působila jako forma bez obsahu, některé výjevy vyznívaly i trapně.
Jan Pařízek  70 %
6.1.2011 | 869 hodnocení
+ souhlasím
Rozhodně netradiční a jiné, ale pro mě ne špatné. Tedy kdybych musel srovnávat, tak "klasické" pojetí co jsem viděl ve Vinohradském divadle s Danielou Kolářovou se mi líbilo o něco více. Nicméně i toto představení má své silné stránky. Audiovizuální dojem je opravdu působivý. Několikrát mě kombinace hudby a obrazů na scéně vtáhla silně do hry. Uznávám, že z Čapka jako takového to tolik nemá, ale i přesto to u mě fungovalo. K tomu všemu výborná Soňa Červená. Krom ní bych vyzdvihl ještě Pavlu Beretovou a Jan Bidlase.
Helena Grégrová  60 %
20.11.2010 | 1599 hodnocení
Jiří Landa  70 %
19.11.2010 | 3002 hodnocení
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Slamajak  60 %
12.6.2020 | 71 hodnocení
+ souhlasím
65 %. Pojetí se mi líbilo, ale ke konci se mi (u záznamu inscenace) chtělo krapet spát. Ale velké plus za lehkou ironizaci, skoro až groteskní pojetí, místy až barokní herectví s přehnanou gestikulací a mimikou a za scénu a kostýmy.
Ba-jo  60 %
30.3.2014 | 240 hodnocení
+ souhlasím
Velmi netradiční pojetí...možná až moc velká zkratka, nevím zda by Čapek byl spokojen. Neuvěřitelná Soňa Červená, skvělé udělaná hudba. Jen ty herci fungující jako pimprlata..nevím nevím
Chamyl  0 %
4.3.2014 | 26 hodnocení
+ souhlasím
Toto není divadlo, ale obyčejná manýra. Celé je to o to smutnější, že právě Čapek tyto "umělecké" berličky vůbec nepotřebuje.
Helena  70 %
1.2.2014 | 15 hodnocení
+ souhlasím
Mám pocit, že dneska už se Čapkovy hry dají hrát jenom takhle pitoreskně nějak, čas - a dnes už i dobré rozbory a kritiky - ukázaly slabiny textu. To ale neznamená, že by tam musely být delší, zbytečně monotónní pasáže (na konci první poloviny zejména).
Pan Kolpert  90 %
18.9.2013 | 116 hodnocení
+ souhlasím
Nádherná podívaná, skvělá hudba. Těžko si dnes lze představit tuto hru zpracovanou jako klasickou činohru.
Guildenstern  70 %
9.5.2013 | 419 hodnocení
+ souhlasím
Nabušený vizuál zde převládá nad obsahem. Oku lahodící kostýmy a choreografie, uchu lahodící hudba... Bohužel o samotný příběh tu vůbec nejde, mám pocit, že koncepce by se dala velice snadno naroubovat úplně na kteroukoli hru. Neříkám, že dnes Čapkův text není spíše úsměvný, ale takto se příběh stává dosti nepřehledným, nelogickým a všechny myšlenky jsou pouze naťukávány. Je zajímavé (nebo to byl záměr?), že režijnímu vedení a stylizaci se dobře podvolili pouze mladší herci, starší zůstávají víceméně civilní a sami sebou. Lze doporučit k vidění spíše jako audiovizuální umělecké dílo.
Kytina  90 %
7.5.2013 | 177 hodnocení
+ souhlasím
Prvních pár minut trochu šok..ale na konci mi nestačily ruce na tleskání! Zajímavé zpracování.
Teufel  50 %
5.4.2013 | 71 hodnocení
+ souhlasím
Hudebně a výtvarně skvělé představení, jednolité, bezpochyby do detailu vymazlené... rostoucí spisy v AK mě nadchly... jenomže, není to málo Antone Pavloviči? Obsah jen mimochodem, spíš autorům překáží.
Obrazová dokonalost mi nebyla dost, takže jsem měl pocit, že se pořád na něco čeká. Čas na přestavbu scény, kdy pan Javorský musí s minimem prostředků zaujmout publikum je šíleně dlouhý a aby bezobsažnost vynikla ještě lépe, opakuje se text 3x. Mluvení na mikrofon mě vysloveně štvalo, Dikce hlavní představitelky taky. Celkově: Spousta evidentní kvality a přitom rozpačitý výsledek.
Furciferka  100 %
20.1.2013 | 255 hodnocení
+ souhlasím
Absolutní divadlo.
Kristýna  50 %
16.5.2012 | 6 hodnocení
+ souhlasím
Představení vybočující ze všech konvencí. Perfektně zpracovaná vizuální stránka - kostýmy, líčení. Obsahově hodně ořezané, kdo nezná obsah, téměř nepochopí děj. Některé zvukové efekty byly krajně nepříjemné. Postránecký úžasný výkon. Shodli jsme se na tom, že představení připomínalo styl Tima Burtona. Ne všichni tento styl zkousli, protože v druhé polovině představení značně prořídly řady.
Onsteri  50 %
14.5.2012 | 92 hodnocení
+ souhlasím
Představení ve mě vzbudilo značné rozpaky. Určitě bych to vidět znova nechtěla. Ale zajímavé to rozhodně bylo..doporučuji těm odvážnějším.
Fr2709  80 %
30.12.2011 | 182 hodnocení
+ souhlasím
Jde o to, kdo jde na klasiku - tak pro toho to jistě není, ale kdo chce vidět zajímavě ztvárněnou inscenaci a oprostí se od předchozích nastudování, tak ten si jistě přijde na své.
Ryhop  20 %
18.12.2011 | 145 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Možná budu za barbara, ale pro mě to bylo obrovské utrpení. Zvuk mi častokrát trhal uši a paní Červenou jsem opravdu, ale opravdu nerozdýchal. Nechci být hnusný, ale aby femme fatale hrála babička šišlající si (jakoby?) přes uvolněnou protézu zkratkovité repliky, čímž poblázní (proboha jak? proč? čím?) část mužského osazenstva? A našly by se další nepochopitelnosti, jako předlouhá výměna kulis "maskovaná" dost nudným výstupem... Prostě ne, nesedlo mi to téměř absolutně.
Vladimír10  90 %
11.11.2011 | 576 hodnocení
+ souhlasím
Uvažování autorovo je Wilsonem pojato jako rej veselých šašků, kteří se ženou za svými nesplnitelnými touhami, mezi které patří i nezískatelná nesmrtelnost. Všechny podřadné figurky jsou imaginárně ovládány tajemným mužem s hůlkou. Vše je umocněno pestrou hrou s barevnými světly a hudbou. Herci se přizpůsobili novému způsobu inscenování excelentně. Téměř všichni dodržují přesně zadané pohybové kreace. Menší problémy s přizpůsobením jsem zaznamenal pouze u M. Donutila a P. Pelzera. Nejvíce charismatická je bezpochyby Soňa Červená, jejíž závěrečný monolog je dojemnou třešničkou na dortu.
Síma  10 %
19.5.2011 | 116 hodnocení
+ souhlasím
NEEEEE!!!TO NEEEE!!
Lentilie  40 %
27.3.2011 | 63 hodnocení
+ souhlasím
Po shlédnutí traileru, jsem se celkem těšila na něco nového a zajímavého, ale představení mi nenabídlo ani o malinko víc než trailer. Na pohled sice pěkné, ale jinak nic. Druhou polovinu táhla výborná Soňa Červená, byla však sama. Navíc postavy Janka a Kristýny mi neuvěřitelně lezly na nervy. Čapkův text sice není nic moc, takhle prázdný mi ale nepřišel.
Sonic  100 %
26.3.2011 | 331 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Úchvatné propojení výtvarné stylizace se zvukem a tomu všemu podřízené herectví. Snad poprvé jsem si připadal, jak na scéně některého z londýnských či newyorských divadel. Třeba si Wilson k další adaptaci vybere o něco zajímavější drama než to, už poněkud vyčpělé, Čapkovo. Na druhou stranu o děj samotné hry v této inscenaci vůbec nejde.
Foook  10 %
25.3.2011 | 41 hodnocení
+ souhlasím
Přes některé zajímavé momenty je inscenace značně nudná. Tak dítě do 10 let se může pobavit. Nádherný Čapkův jazyk je ponížen do stále opakovaných frází, které můžou pouze provokovat.
Zeleny Karkulka  10 %
29.12.2010 | 5 hodnocení
+ souhlasím
Pokud se neco podobneho dnes povazuje za umeni, pak to svedci o uplne citove vyprahlosti a absenci klasickeho vzdelani. Jeste i druhy den zustavam otresen ubohosti celeho projektu, protoze predstavenim se to nazvat neda. Zamer byl snad originelni, ale vysledek je spatny. Figury jednaji bez logiky, bez citu a ani stilizace neni dotazena k dokonalosti. Totalne odcizena plitka sou nekolika do omrzeni se opakujichc efektu.
Vladimír Rogalewicz  100 %
28.12.2010 | 763 hodnocení
+ souhlasím
I připravenému divákovi chvíli trvá, než přijme poetiku představení. Pokud se ale poddá R. Wilsonovi, nelituje. V představení je dokonalá souhra všech složek - scény a kostýmů, světel, hudby, herecké akce i mluvy, vše je přísně stylizované a podřízené vyznění hry. Herci ukázali, že dokážou přesně vyhovět představám režiséra. Jako vždy výborná paní Červená. Událost sezóny.
Maxim de Winter  90 %
6.12.2010 | 91 hodnocení
+ souhlasím
Pani Cervena byla opet fantasticka. Dosti nekonvenci pojeti Capkovi hry pod taktovkou R. Wilsona vyvolava pocit prazdnoty a strnulosti spolu s vybornou napinavou atmosferou. Jen role Vladimira Javorskeho mi prisla trochu nadbytecna.
Jirkan  70 %
4.12.2010 | 564 hodnocení
+ souhlasím
3.12. 2010: Věděl jsem do čeho jdu. Text je proškrtaný, ale kdo z dnešních inscenátorů neškrtá? Pohybově zajímavé a někteří herci překvapují (např. pan Postránecký). Hudba perfektní! Díky formě pro mne v první části trochu chybělo napětí, ale dotvářela jej hudba, druhá část lepší. Paní Červená je opravdová Dáma. Chápu, že forma je tak jiná, že publikum může inscenaci milovat nebo nenávidět, nic mezi tím.
Vorisek  90 %
3.12.2010 | 65 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Nechápu nízkohodnotiče. Cožpak se hraje na našich scénách někde lepší divadlo? Připadal jsem si jak na divadle, které stvořil dokonalý stroj, hraném prostřednictvím živých herců. Jen ti sem tam vyvedli diváka z krásného obrazu. I z pohledu Čapka jsem nebyl nikterak zklamán. A před paní Červenou smekám.
Antioch  40 %
19.11.2010 | 149 hodnocení
+ souhlasím
Barevné ale nudné. (II. premiera 19.11.2010)
Petr.trep  70 %
19.11.2010 | 171 hodnocení
+ souhlasím
Nevím, jestli se smát, nebo jestli brečet, nevím jestli z toho udělali frašku nebo dílo. Každopádně chválím hudbu, kostýmy, líčení a hlavně choreografii, ta byla bezchybná! Kritizuji ale hodně mluvení přes mikrofony, chvílemi jsem měl podezření, že to je dabované :) Rozhodně mě to nenechalo chladným a rozhodně to chci vidět znova.
Divadelnik  10 %
19.11.2010 | 138 hodnocení
+ souhlasím
Hrůza,hrůza,hrůza!Dal bych 0%
Pisquosus  80 %
16.2.2014 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Krásné, skvělé představení plně audiovizuálních prvků. Stará hra v "moderním" hávů. Vřele doporučuju!
Clementine  80 %
26.11.2013 | 3 hodnocení
+ souhlasím
Cela hra by se tam snad ani nevesla, takze Capek byl do jiste miry potlacen. Nicmene skvela scena a provedeni a samozrejme Sona!
Tonick73  60 %
2.12.2011 | 3 hodnocení
+ souhlasím
Tak ze samotného Čapka zbylo málo, pokud člověk netrvá na obsahu, ale nechá se strhnout formou, která působí ve všech aspektech jednotně, celistvě a nápaditě, může to být i docela zajímavá podívaná.
UFON  10 %
29.12.2010 | 4 hodnocení
+ souhlasím
Ani činohra, ani balet, ani operetka a ani japonské divadlo. Bezduchý mumraj za enormní peníze. Něco jako film "Karlík a továrna na čokoládu", i když ten je možná zábavnější. Zbytečbá a samoúčelná Wilsnova onanie... K tomu všemu převážně počítačová hudba vykradená ze starých cajdáků a zvuk pres zesilovač. Ubohé a předražené.
Tomáš Chaloupecký  60 %
16.5.2023 | 24 hodnocení
Kjama  80 %
5.2.2022 | 113 hodnocení
Lenka5  20 %
19.3.2019 | 18 hodnocení
Kosan  70 %
15.12.2018 | 258 hodnocení
Dajcik  70 %
2.12.2018 | 269 hodnocení
Lovin  80 %
8.5.2018 | 254 hodnocení
Jana.janka  70 %
5.6.2017 | 68 hodnocení
Plšík  70 %
30.3.2016 | 740 hodnocení
Kačísek  20 %
19.1.2016 | 11 hodnocení
Pevos  70 %
5.4.2015 | 92 hodnocení
Cindy.92  90 %
4.4.2015 | 314 hodnocení
Tomkom  90 %
4.1.2015 | 89 hodnocení
Matouš Hájek  80 %
30.11.2014 | 57 hodnocení
Graiv  80 %
30.4.2014 | 114 hodnocení
Luciferka  50 %
1.2.2014 | 13 hodnocení
Janaa  70 %
26.12.2013 | 32 hodnocení
Jaja70  40 %
18.12.2013 | 54 hodnocení
LavinieCamui  80 %
18.12.2013 | 732 hodnocení
Kamihous  80 %
12.10.2013 | 32 hodnocení
Derryl  100 %
26.4.2013 | 62 hodnocení
SirThompson  60 %
8.2.2013 | 53 hodnocení
Blomma  100 %
24.1.2013 | 18 hodnocení
Spiteri  60 %
9.1.2013 | 54 hodnocení
Subaudition  50 %
2.1.2013 | 28 hodnocení
Teres  60 %
18.11.2012 | 231 hodnocení
Jarin  50 %
7.11.2012 | 140 hodnocení
Dementikovka  80 %
31.5.2012 | 28 hodnocení
Národosolsobě  50 %
5.4.2012 | 324 hodnocení
Malaindianka  90 %
25.3.2012 | 56 hodnocení
Thais  60 %
29.1.2012 | 7 hodnocení
HDR  70 %
29.12.2011 | 21 hodnocení
Roro  90 %
28.12.2011 | 36 hodnocení
Zezuha  70 %
26.11.2011 | 36 hodnocení
Watchandgo  70 %
13.11.2011 | 28 hodnocení
Cimr  80 %
8.11.2011 | 107 hodnocení
Lumca  80 %
9.10.2011 | 353 hodnocení
V.morava  80 %
30.9.2011 | 574 hodnocení
Čiko  60 %
27.6.2011 | 1011 hodnocení
Peetra  90 %
26.1.2011 | 164 hodnocení
Riko.ray  100 %
22.1.2011 | 5 hodnocení
Viklina  100 %
15.1.2011 | 54 hodnocení
Kobla  60 %
3.11.2012 | 2 hodnocení
Dular  90 %
7.3.2011 | 3 hodnocení
Lub.pospichal  90 %
22.1.2011 | 3 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.