Národní divadlo [Stavovské divadlo]

Vassa Železnovová

Premiéra: 27.10.2021 | 2:00x
Překlad: Alena Machoninová. Úprava: Marta Ljubková, Jan Frič. Dramaturgie: Marta Ljubková. Scéna: Dragan Stojčevski. Kostýmy: Marek Cpin. Hudba: Jakub Kudláč a citace. Režie: Jan Frič.
Návrat k původní verzi hry, kterou autor na sklonku života přepracoval. Příběh o ženě, která vezme pevně do rukou otěže své rodiny a přitom ji přivede k záhubě. Vassa Železnovová je podnikatelka, Vassa Železnovová je matka, Vasse Železnovové umírá manžel, Vasse Železnovové se nějak nepovedly děti. Naštěstí nejstarší dcera se vrací z ciziny a mohla by jí pomoct dát všechno dokupy...
Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
59 %
kontroverzní inscenace (63.)
59671000
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
9.11.Čt19:00 vstupenky
11.11.So19:00 vstupenky
15.11.St19:00 vstupenky

Volby

Hodnocení (74)

HODNOCENÍ REDAKCE
Michal Novák  70 %
28.12.2022 | 1124 hodnocení
+ souhlasím
Manifestační dekonstrukce Gorkého hry s drtivou silou ukazuje opaky, než bychom normálně čekali, nestmelující vazby. Je to velká metafora nejen toho, v čem jsme žili (inscenace katapultuje myšlenky do 90. let), ale i principů dneška, jež vytěsňují morálku. Tvůrci na rodinném společenství demonstrují absolutní dno a setrvávání v krizi empatie. Drobné stylizace v šachovnicovém pohybu postav nebo znázornění animozit / závislostí nabízejí další konotace. Divákům, kteří neprchají, zbude příznačná otázka: Cože co?, nebo dojem z přehnaných „metafor“. Jsme svědky moderního herectví. Kromě toho si řeknete, že použití mikroportů má taky jednou smysl.
Helena Grégrová  70 %
29.10.2022 | 1575 hodnocení
+ souhlasím
Tak předně - velrybu (rozuměj: dědictví) je potřeba před porcováním řádně omýt, to dá rozum! Prostřednictvím modelu jedné bizarní, nefunkční rodiny je nastaveno neúprosné zrcadlo společnosti: morální hodnoty se rozpadají, slova ztrácí obsah a city chladnou. Z toho obludného defilé pokřivených povah místy až mrazí, stejně jako z neskrývaně netrpělivého čekání na to, kdy konečně už nemocný otec a majitel firmy zaklepe bačkorama. Jedna generace odchází, ta nastupující, zdá se zjevně, svět nespasí. Tleskám herecké práci všech, interpretačně náročnou stylizaci zvládli výtečně.
Jan Pařízek  70 %
23.10.2022 | 859 hodnocení
+ souhlasím
Hodně mi sedla zvolená forma zpracování, typ ala rozhlasové hry. Skvěle vynikly jednotlivé dialogy, motivace, vztahy mezi postavami. Dobře odvedená práce také na pohybové složce a využití prostoru jeviště. K tomu výborná doprovodná hudba, jež místy dotvářela opravdu krásně bizarní scény. V neposlední řadě pak výtečné po herecké stránce. Všichni aktéři zaslouží potlesk, mile rád pak vyzdvihuji Z. Stivínovou, P. Beretovou a R. Mikluše. Určitě to nesedne každému, ale za mě povedené. 75%
Iva Bryndová  80 %  Tip Iva Bryndová
30.6.2022 | 441 hodnocení
+ souhlasím
Rušivé zvuky v pozadí evokující rozpadající dům, ač se před diváky rozkládá dnešní hala, vedení promluv přímo do hlediště namísto toho, aby se jimi postavy obracely na sebe a interagovaly, moderní stylizace téměř prázdné rozsáhlé scény; to vše zdůrazňuje chlad na jevišti a odcizené vztahy mezi postavami, které se téměř nikdy neobracejí na sebe, a ač si šeptají tajemství, díky mikroportům je všichni slyší. Vztahy jsou rozbité, hodnoty se vytrácejí, rodina rozpadá. To vše provázené mnoha inscenačními nápady, jejichž významy mohou diváci hledat. Neříkám, že se mi to vždy "správně" povedlo, ale inscenace mi nabídla velmi intenzivní zážitek.
Kateřina Jírová  70 %
22.5.2022 | 343 hodnocení
+ souhlasím
V odcizeném prostoru strohých zdí někdejších kancelářských open space. Uprostřed stojí obrovský rodinný stůl, u kterého si chce Vassa, matka rodu, hrát na rodinnou idylku. Všechny postavy jsou nešťastné a pohybují se poněkud mechanicky, jako by sledovaly neviditelné čáry na podlaze. Ač hra ruského dramatika, na city duše krajiny širé se tady vůbec nehraje, vše je strohé a chladné. Pokud chce někdo nějaké city, buď umře, nebo je poslán z domu. A Vassa nakonec v dopsaném závěru doplatí na svůj životní postoj a (ne)výchovu svých dětí.
Pavel Širmer  70 %
17.12.2021 | 1919 hodnocení
+ souhlasím
Ocenit je třeba už samotný návrat ke Gorkého dramatu s nadčasovou nemilosrdně pragmatickou titulní hrdinkou. Tvůrci pečlivě promysleli koncepci a důsledně jí vše přizpůsobili. Počínaje volbou první verze, novým překladem a jeho úpravou, přes scénografii, hudbu, až po precizní práci se soustředěnými herci, kteří ctí jednotný styl. Smysluplné využití mikroportů umožňuje zaznamenávat nejjemnější nuance. Pozornosti hodný počin uspokojí spíše náročnější část obecenstva, i při opakované návštěvě lze pochopit mnoho nového. Určitá řešení či symboly mohou mást, je možno je rozporovat, ale i vyvolání diskuze byl třeba záměr...
Anežka Kotoučová  60 %
27.10.2021 | 228 hodnocení
+ souhlasím
Oproti svým předchozím hrám v ND nemá Frič u Vassy tolik možností filozofovat, tudíž se jde rovnou k jádru a obnažení rodinných vztahů a jejich totálnímu rozpadu. Text je vhodně přepracován a aktualizován, smysl tentokrát dávají i mikroporty, které navozují komorní pocit rozhlasové hry. Fričovi se znovu podařilo množství scén, stejně tak ale v některých okamžicích divák tápe po smyslu jevištní akce. Skvělé jsou každopádně herecké výkony: dominantní Zuzana Stivínová, Veronika Lazorčáková v neobvyklé poloze i skvělá Jana Pidrmanová jako prostoduchá Natálie. Lehce nadprůměrná inscenace stále komplikovaného autora Gorkého.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Kateřina Vodáková  20 %
15.4.2023 | 159 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Cože co? Kojím muškát.

Takové to, když nejdete na komedii, ale pak se průběžně řehtáte, protože nechápete, kde jste se to sakra ocitli a že je vůbec možné, že se tento slet totálně bizarních situací, vět a psychopatických magorů na jevišti v roce 2023 děje. Úlet! A dost zmatení diváci. Rozumné radši nedat přestávku.

Připadala jsem si jak v blázinci. Čuměla jsem 2h nevěřícně jako v té dlouhé, mlčící scéně u stolu. Zajímalo by mě, jak tento mega bizár vnímají samotní herci a jak se jim hraje...
R.JELEN.21  30 %
13.4.2023 | 215 hodnocení
+ souhlasím
Nepopírám čekala jsem to horší, ale můj šálek čaje to tedy nebyl :/
Janinka123  80 %
21.1.2023 | 146 hodnocení
+ souhlasím
75 %
Tvidatko  50 %
9.12.2022 | 76 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavá forma, v které jsem ne vždy našla smysl.
J.anek  90 %
29.10.2022 | 424 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace Jana Friče a Marty Ljubkové je chladná, civilní a krutá. Je přehlednou metaforou společnosti. Je téměř bez emocí (až na ty předstírané), často ani nevíme, kdo mluví, ale je to jedno. Protože všichni si jdeme za svým, všichni hrajeme své hry a nejsme si vůbec jisti výsledkem.
Pozoruhodně funguje kontrast mezi civilností verbálního projevu a silnou pohybovou stylizací.
Herecká souhra je dokonalá.
Inscenace roku? Nepochybně.
Vladimír Rogalewicz  0 %
23.10.2022 | 753 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Tato inscenace mě naprosto minula. Předváděné nejen že nemá nic společného s Gorkého dílem, mnoho scén nemá vůbec žádný smysl a prakticky nemají ani žádnou vnitřní souvislost. Herci hráli skvěle, přesně, ovšem tento totální blábol. Díval jsem se, kde za sloupem stojí režisér a směje se, jak mu ten nesmysl diváci sežrali.
Marek a Marie  70 %
10.10.2022 | 60 hodnocení
+ souhlasím
Dalo se vytěžit více, především měla dostat větší prostor Zuzana Stivínová!
Janis  50 %
29.5.2022 | 276 hodnocení
+ souhlasím
V inscenaci vystupují vlastně jen figury bez emocí (což zesiluje tichý projev, mikroporty), neschopné vzájemné komunikace, které se jen vzájemně využívají a škodolibě si ubližují. Tak kompletní sestava psychopatů ale v reálu nemůže existovat.
A tak jako nejsou postavy schopny komunikovat mezi sebou, nedokáže bohužel jeviště navázat spojení s hledištěm. Náznak propojení snad probleskne skrz "fórky," na které reagují hl. mileniáloví odkojení lety, jež se tvůrci snaží nasvítit kriticky.
Ale jako celek to prostě nefunguje, snad i proto, že nelze brát vážně kritiku toho, z čeho nohy tvůrců vyrůstají a z čeho jejich celé dílo vědomě téží.
Evelynne  10 %
21.5.2022 | 16 hodnocení
+ souhlasím
Doufám, že se Národní divadlo Praha po odchodu Daniely Špinar odrazí ode dna (plného bahna).
Slamajak  90 %
13.4.2022 | 71 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Víte co, soudruzi? Mně se to, pardon my french, fakt kurevsky líbilo. Naprosto to pohltí, místy jsem skoro bulel. Jsem rád, že jsem se na to včera trochu neplánovaně dostal a že už dlouho mám lístky na květen. S povděkem kvituju alternativně-antičinoherní elementy, jako byla ta scéna, kdy všichni sedí u stolu, mlčí (40 sekund? asi víc, že) a koukají do publika. Ano prosím, chci víc, budu se vracet. Zatím si tu nechám jen těch devadesát procent, ale mj. za styl herectví, "choreografii", intro a přerod čechovovskýho monologu o zahrádce na falešno-nefalešný zpívánky etc. se mi chce jít ke 100.
Nikoss  80 %
10.4.2022 | 102 hodnocení
+ souhlasím
I překladem aktualizovaná klasika, která však nijak nesráží autorův text i vyznění díla - rodina jako neradostná metafora společnosti (rozhodně ne jen té na počátku minulého století), zpochybnění přiblblého optimizmu ohledně vylepšení světa nastupující generací. Některé režijní nápady - symboly - mně také co do smyslu unikly, ale jejich možná interpretace je každopádně zábavná (nechám si jí pro sebe).
Čiko  70 %
10.4.2022 | 965 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Zuzana Stivínová se snaží jako Vassa Železnovová udržet firmu a rodinu za každou cenu. Je distingovaná, až komisní, vše probíhá ve velké křeči... a to právě proto, že ví, že kdyby ukázala svoje slabiny, vše by se zhroutilo jako domeček z karet. Drží si svou fazónu a ostatní se často snaží o totéž. Ale ona je ta nejsilnější...
Jde evidentně o kus pro náročnějšího diváka. První polovina je dosti statická, ale potom začne být inscenace živější a herci postupně přecházejí od stylizací do civilnějších poloh.
Výborní jsou hlavně Z.Stivínová a P.Vančura. Doporučuji navštívit Stavovské divadlo.
Graiv  90 %
30.10.2021 | 114 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Ohromně silná inscenace a herecký koncert v podání skvělé Zuzany Stivínové. Ostatní kolegové nezůstávají pozadu (hlavně Vančura, Mikluš, Pidrmanová). Po velerybím úvodu (který nesměle interpretuji jako obraz celé rodiny) se jde rovnou na věc. Divákům je představena pavučina rodinných vazeb, které vévodí matka rodu. Ta by jistě s lepším materiálem upletla pavučinu pevnější, ale přízemní lidské potřeby a touhy nasměrují představení ke zřejmému konci. Frič nám zase jednou nastavil to zrcadlo až před ksicht a my se tak můžeme vesele brodit bahýnkem rodinných vztahů ještě dlouho po stažení opony...
RaB  20 %
29.10.2021 | 315 hodnocení
+ souhlasím
To lepší z činohry ND.
Bohužel však ani v tomto případě není ctěn úžasný Gorkého text a je z toho jen "estráda". Nicméně herecky výborné - Stivínová, Lazorčáková, Beretová a Pidrmanová.
V tomto případě se nejedná ani o moderní divadlo (jak je to prezentováno). Spíše fantasmagorní představy režiséra.
Důkazem kvality je poloprázdné hlediště během premiéry a desítky odcházejících diváků v průběhu (2 hodiny bez přestávky se neskutečně táhnou). Nicméně lešení, vulgarismy apod. do Stavovského divadla prostě nepatří.
Suzana  60 %
28.10.2021 | 320 hodnocení
+ souhlasím
+9 za mikroporty. Hlasové nuance umocňují rodinné peklo. Pro společnost, v níž převažují sebestřední mrzáci a sobci, jsou možná ti, co zachraňují velryby, nadějí.
Jerman  40 %
28.10.2021 | 126 hodnocení
+ souhlasím
(+5)
Další modernistická Fričova adaptace klasického divadelního textu, tentoráte "utrpěla" původní verze Gorkého hry z roku 1910, méně známá a hraná. Je to pokračování v řadě depresivních dramat na scénách ND (komedie už tam prakticky nejsou), kde vyhřezávají nejtemnější lidské pudy rozpadající se degenerované rodiny. Velmi expresivní režie, kde řada akcí na jevišti je pro diváky nepochopitelná a beze smyslu (velryba v úvodní scéně bez kontextu, hltání hlíny z květináčů, zvětšená plastiková ruka Lazorčákové, kálení na forbíně, dalo by se pokračovat). Užití mikroportů je poněkud samoúčelné.
Martin21  70 %
26.10.2021 | 439 hodnocení
+ souhlasím
Sterilní a statické prostředí, ale dost dobrých režijních a snénických nápadů. Převládá ovšem skvělý výkon Zuzany Stivínové. Výborně jí sekundují např. P. Vančura (je tak přesný, až mě to štvalo!) nebo Pavla Beretová.
Studený Čumáček  70 %
26.10.2021 | 362 hodnocení
+ souhlasím
67%
Tedy...ke mně se asi dostal ten druhý, happyendový text. Takže pořádné překvapení, tolika efektně mrtvejch, až srdíčko plesalo. Úžasná sbírka soci a psychopatických osobností, že by se i Addamsovi radostně spřátelili...
Herecky skvělé /dámy i pánové/, bohužel scéna jim kladla mnohé zbytné překážky. Její elevace působila nebezpečně, takže místo monologu P. Vančury se sledovalo, jestli to vybalancuje nebo skončí pod.
A stále ještě nemám klíč k tomu, proč myjou tu zatracenou velrybu, která nemá žádný další vliv na děj ani nic jiného, a to je jen jedna roztomilá drobnůstka z mnoha...
Lujda  50 %
23.1.2023 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Hodně táhlé představení, potlesk vlažný, v sále bylo cítit zmatení.
Djk  0 %
27.10.2021 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Strašidelný spektákl. Většinou není mluvené slyšet, když je slyšet, není rozumět a když je rozumět, marno pátrat po smyslu. Řada mordů na place, tři naturalisticky dokonané, logiku z hlediska diváka má snad jen ten poslední, uškrcená protagonistka, takže už zdánlivě není o čem hrát. Závěr toho úmorného děsu však tvoří ještě výstřel, po němž teprve lze s otázkou "co bude proboha dál" jít konečně domů. Řetěz interakcí rodiny ponurých šílenců rozličných typů v pokročilém stádiu chronicity.
Celou dobu mi v mysli nepotlačitelně tanula Cimrmanova režijní poznámka: nedělat pauzu, utečou.
djk.
Teres  60 %
8.5.2023 | 228 hodnocení
Jantarovájovana  50 %
15.4.2023 | 24 hodnocení
Šípal  60 %
15.4.2023 | 181 hodnocení
Beebb  70 %
31.1.2023 | 45 hodnocení
Loar  80 %
26.1.2023 | 17 hodnocení
Petr-sima  60 %
25.1.2023 | 101 hodnocení
BloggarSumec  30 %
22.1.2023 | 65 hodnocení
Theo13  20 %
22.1.2023 | 22 hodnocení
Alorinka  40 %
22.1.2023 | 18 hodnocení
Fido  90 %
15.1.2023 | 42 hodnocení
Ottovon  80 %
13.1.2023 | 22 hodnocení
PavelK  40 %
15.11.2022 | 221 hodnocení
Lumca  60 %
12.11.2022 | 351 hodnocení
Adam Zelinka  70 %
29.10.2022 | 104 hodnocení
Birter  70 %
28.10.2022 | 189 hodnocení
dwarfal  80 %
25.10.2022 | 97 hodnocení
Jeff23  70 %
24.10.2022 | 70 hodnocení
MrMM  50 %
22.10.2022 | 19 hodnocení
321teď  90 %
9.10.2022 | 9 hodnocení
Kedy  70 %
7.8.2022 | 111 hodnocení
SBN  90 %
1.6.2022 | 161 hodnocení
Chupetica  10 %
22.5.2022 | 148 hodnocení
Viktorie  50 %
21.5.2022 | 34 hodnocení
Vladimír10  20 %
21.5.2022 | 565 hodnocení
Snekac  20 %
21.5.2022 | 231 hodnocení
Unionboy  10 %
21.5.2022 | 379 hodnocení
Dajcik  70 %
21.5.2022 | 260 hodnocení
Kluk.sedu  60 %
21.5.2022 | 118 hodnocení
Kosan  60 %
21.5.2022 | 247 hodnocení
RichardFenek  90 %
2.5.2022 | 40 hodnocení
Houfm@atlas.cz  70 %
22.4.2022 | 38 hodnocení
Doublefish  40 %
12.4.2022 | 54 hodnocení
Národosolsobě  100 %
11.4.2022 | 320 hodnocení
Gimli35  70 %
10.4.2022 | 196 hodnocení
Weller  60 %
9.4.2022 | 65 hodnocení
Valmez  50 %
9.4.2022 | 425 hodnocení
Frank Shelley  70 %
9.4.2022 | 47 hodnocení
Xcepek  60 %
8.4.2022 | 622 hodnocení
Lukáš Jeníček  80 %
8.4.2022 | 44 hodnocení
LucieSykorova  100 %
5.4.2022 | 167 hodnocení
Kaj Nova  90 %
17.3.2022 | 34 hodnocení
Wolverine  100 %
6.1.2022 | 36 hodnocení
CercaTrova  80 %
3.1.2022 | 63 hodnocení
Slavek53  20 %
8.11.2021 | 89 hodnocení
LavinieCamui  80 %
30.10.2021 | 705 hodnocení
Strom-z  40 %
29.10.2021 | 43 hodnocení
Enejc  80 %
13.11.2022 | 2 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.