Činoherní klub

Konsent

Premiéra: 24.3.2023 | 2:35
Dramaturgie: Markéta Kočí Machačíková. Scéna: Karel Čapek. Kostýmy: Petra Krčmářová. Hudba: Jiří Hájek. Překlad a režie: Šimon Dominik.
Tragikomedie britské autorky o tom, že si nemůžeme být jistí ničím, zejména sami sebou ne. O tom, jak se běžně vzájemně nenápadně znásilňujeme, drobně se nutíme a z různých důvodů ohýbáme, děláme kompromisy, a možná si to vůbec neuvědomujeme. A o tom, že pravda může mít víc verzí, a přitom nebýt lží. Dva kamarádi proti sobě stojí u soudu jako právní zástupci obhajoby a obžaloby. Nejasný případ znásilnění se jich osobně netýká a jako profesionálů by se jich ani dotýkat neměl. Klíčovou svědkyní je žena, jejíž život a svět je přece na hony vzdálený tomu jejich. Je ale úplně vyloučené, že by se jim něco podobného mohlo stát? Když si svléknou talár a přijdou domů, nemají co skrývat...?
Činoherní klub
Hodnocení inscenace
Redakce
45 %
Uživatelé
61 %
kontroverzní inscenace (174.)
61131000
Hodnocení redakce
Helena Grégrová 50 %
Jan Pařízek 40 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
8.6.Čt19:30 vstupenky
24.6.So19:30 vstupenky
13.9.St19:30 vstupenky
14.9.Čt19:30 vstupenky

Volby

Hodnocení (15)

HODNOCENÍ REDAKCE
Helena Grégrová  50 %
10.4.2023 | 1575 hodnocení
+ souhlasím
Hra ilustruje, jak se soudní praxe svede nečekaně promítnout též do soukromého života zástupců samotného práva. Její námět i zápletky jsou zajímavé, mají potenciál zaujmout diváka a přivést ho k zamyšlení mj. nad dvojlomností zákona, nad tím, jaký je skutečný obsah paragrafů, k jak variantním výkladům mohou svádět, a zda lze skrze ně opravdu vždy docílit spravedlnosti. Autorce se žel nepodařilo příliš obratně příběh přenést do slov, dialogy jsou místy zdlouhavé a krkolomné, čímž jednání postav nevyznívá tak úplně uvěřitelně. Ačkoli všichni herci evidentně odevzdávají maximum, v pozvednutí inscenace nad průměr jim slabiny textu značně brání.
Jan Pařízek  40 %
29.3.2023 | 857 hodnocení
+ souhlasím
Ač se jedná z mého pohledu o velmi zajímavý námět a samotný začátek hry působí dosti zajímavě a nadějně, tak s postupem času se hra více a více rozmělňuje, natahuje a působí dosti nerealisticky. Samotná druhá polovina mi přišla s prominutím tak trochu jako nějaké divně ujeté vztahové Beverly hills. Dílčí motivace a chování jednotlivých postav hodně přitažené a hozené až moc do extrému. Což je škoda, neb jsou zde rozhodně silná témata a důležité myšlenky. Nicméně nepřijde mi to prostě dobře napsáno a hlavní dojem je takový, že ta hra jednoduše zabíjí sebe samu. Závěr už pro mě bylo takové trochu nekonečné čekání na konec...
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Kateřina Vodáková  80 %
18.5.2023 | 158 hodnocení
+ souhlasím
Pro mě velké překvapení této divadelní sezóny a nejlepší titul momentálně uváděný v ČK. Výborné obsazení, které funguje, dobrý text ze současnosti a ze života - bez sklouzávání k trapnu a nudě, tradičně zdařilá hudba J. Hájka (z ND vím, že fakt umí). Nikdy jsem neviděla O. Rychlého hrát líp než v Konsentu a to jsem s ním strávila několik let u seriálu. Teď je herecky o dost jinde - vynikající výkon! Ostatní hrají také nadprůměrně, ale O. Rychlý v Konsentu zcela vyniká. Jen bych pro V. Kotka nevolila tuto image padesátníka, nejde to k němu a dějově mi to nepřijde nutné. Tuto hru jsem neviděla naposledy. Děkuji za emoční pecku!
Náročný divňák  50 %
18.4.2023 | 5 hodnocení
+ souhlasím
Vyhodil bych třetinu dialogů a jeden pár herců, představení se místy vleklo.
Domi.Mac  50 %
17.4.2023 | 74 hodnocení
+ souhlasím
Snaživé. Inscenace promlouvá o sexuálním násilí v manželství, zabývá se mužským a ženským úhlem pohledu, ale bohužel se málo zabývá divadlem. Je to navzdory tématu dost nuda s vesměs průměrnými hereckými výkony. To opravdu nikdy nevyrůstá silná divadelní generace (Barešová, Krejčík, Kameníková, Vondráček, Marečková)? Průměrné. 50%
Tereza Rybková  100 %
12.4.2023 | 34 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Úžasné! Silné téma, kvalitní text, nepředvídatelná zápletka (tohle fakt oceňuju!) a tak úžasní sehraní herci, že se to často nevidí. Působilo to na mě, jako by se kamarádi znali odjakživa - všichni byli bez nadsázky skvělí. A Ondřej Rychlý ve druhé půli dechberoucí. Šla jsem s tím od začátku do konce a určitě si to dám znovu. Děkuju!
Michal1982  40 %
30.3.2023 | 139 hodnocení
+ souhlasím
Bylo to dlouhé a přišlo mi to chladné a odosobněné. Námět hry zajímavý, ale nějak me to představení nevtáhlo do děje. Musim smeknout před Ondřejem Rychlým a Martou Dancingerovou, ty dva mě zaujali svým herectvím nejvíce, avšak to ke spokojenosti mě jako diváka úplně nestačí.
Karel Toman  20 %
25.3.2023 | 53 hodnocení
+ souhlasím
Starý dobrý Činoherák... Tedy konverzačka s naoko aktuálním tématem a s neatraktivní až směšnou scénou. Dobří herci (Ondřej Rychlý a Marta Dancingerová) a průměrní herci (ostatní), kteří nějak po svém naplňují text, přesně tak, jak to umí z nekonečných televizních seriálů. Proč ale chodit do divadla? Rozhodně doporučuji peníze dát do prasátka a pustit si televizi.
Romul  80 %
26.3.2023 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Příběh o třech manželských párech a hlavně o tom, že žádný z manželů nema automatické právo na sex v manželství, tedy, že musí být souhlas z obou stran. Jinak to podle práva může být považováno za znásilněni-tedy nedobrovolný sex. Marta Dancingerová a Ondřej Rychlý excelovali v této hře i díky velkému prostoru a dramaturgii hry. Ovšem ani zbylí herci Sandra Černodrinská, Vojta Kotek, Elizaveta Maximová a další se nezhostili této hry uváděné v divadlech napříč Evropou vůbec špatně. Martu a Sandru jsem sledoval již při studiích DAMU a tušil jsem, že z nich něco bude. Činoherák mě opravdu nikdy nezklamal a to jsem tam byl poprvé před 48 lety.
Rybkaa  40 %
21.5.2023 | 36 hodnocení
LavinieCamui  50 %
17.4.2023 | 705 hodnocení
Braddy  60 %
6.4.2023 | 125 hodnocení
EvieS  80 %
30.3.2023 | 9 hodnocení
TereHun  80 %
29.3.2023 | 37 hodnocení
Rotovat  60 %
20.4.2023 | 4 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.