Divadelní spolek Kašpar

Snímek 51

Premiéra: 12.3.2018 | 1:45x
Překlad: Jitka Sloupová. Dramaturgie: Lenka Bočková. Výprava: Petra Krčmářová. Hudba: Daniel Fikejz. Režie: Filip Nuckolls.
Hra o britské vědkyni Rosalindě Franklinové a o její často přehlížené roli při objevu dvojité struktury šroubovice DNA. Chytrá, tvrdohlavá a odvážná žena pracovala na poli, kterému dominovali muži. V době kdy Crick, Watson a Wilkins obdrželi Nobelovu cenu za výzkum na toto téma, byla skutečná objevitelka již mrtvá, zemřela ve 37 letech na rakovinu vaječníků, která byla důsledkem častého ozařování...
  
Divadelní spolek Kašpar
Hodnocení inscenace
Redakce
73 %
Uživatelé
76 %
76521000
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
24.5.Út19:30Divadlo v Celetnévstupenky
25.5.St19:30Divadlo v Celetnévstupenky
24.5.Út19:30 vstupenky
Divadlo v Celetné
25.5.St19:30 vstupenky
Divadlo v Celetné

Volby

Hodnocení (56)

HODNOCENÍ REDAKCE
Anežka Kotoučová  60 %
(zadáno: 29.6.2020, počet hodnocení: 216)
+ přínosný / zajímavý komentář
Příjemná biografická inscenace s feministickým ražením oslavující dílo u nás málo známé vědkyně. Eva Elsnerová je typově skvělá volba. Její skutečně vynikající, ztlumený civilní výkon však narušují v protipólu zbytečně přehrávající mužští kolegové. To se týká především velmi slabého Jana Zadražila, kterému jsem navíc jeho prošedivělého doktoranda moc nevěřila, Daniela Ondráčka, ale i Marka Němce, který má překvapivě velmi špatnou jevištní dikci a téměř jsem mu nerozuměla. Výrazný je pouze Matouš Ruml jako klukovsky nadšený Watson. Celkově slabý výkon mužské části souboru mě tak bohužel nutí jít s hodnocením níže.
Pavel Širmer  70 %
(zadáno: 11.2.2019, počet hodnocení: 1774)
+ přínosný / zajímavý komentář
Nedostatečně známý osud významné vědkyně v poutavém dramatickém uchopení, v němž se snoubí pracovní rovina s osobní. Inscenační zpracování solidní, z hlediska tematického vše dobře vyvážené. Zatímco E. Elsnerová hlavní roli podává se sugestivní autenticitou, vedle ní je na mužských spoluhráčích dost vidět, že „hrají“. Tento nepoměr můj zážitek ovlivnil, od návštěvy však neodrazuji.
Helena Grégrová  80 %
(zadáno: 30.11.2018, počet hodnocení: 1494)
+ přínosný / zajímavý komentář
Citlivě jevištně poskládaná mozaika okamžiků banálních, zásadních i intimních, zkrátka všech těch, které obnažují až na dřeň podstatu příběhu a divadla samotného. Magické "tady a teď", bez oklik "ale" a "kdyby". Silný divácký zážitek!
Jan Pařízek  80 %  Tip Jan Pařízek
(zadáno: 14.5.2018, počet hodnocení: 816)
+ přínosný / zajímavý komentář
Moc pěkné zpracování jednoho dosti působivého životního příběhu, jenž vás dozajista zasáhne. Je zde krásně propojena složitost struktury života se složitostí struktury mezilidských vztahů. A hezky poukázáno, že bez nových objevů v této oblasti, se náš život nikam neposune. Po divadelní stránce oceňuji povedenou scénu a s ní i dobře využité projekce. K tomu velmi sympatické herecké výkony všech aktérů v čele s přesvědčivou E. Elsnerovou. Za mě rozhodně vydařená inscenace, která zanechá nemalý dojem.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Sherly  70 %
(zadáno: 7.1.2022, počet hodnocení: 60)
přínosný / zajímavý komentář
Skvela Rosalind!
Jerman  70 %
(zadáno: 13.6.2021, počet hodnocení: 93)
přínosný / zajímavý komentář
Hru jsem viděl pár dní po povolení hrát za přísných pandemických opatřeních a  k spočítání diváků v hladišti stačily bezmála prsty dvou rukou. Přesto herci hráli s ohromnou chutí a nasazením, což třeba ocenit. Hra s silným feministickým nádechem (v dobrém slova smyslu) nás zavádí do rigidního prostředí britských elitních univerzit ovládaných muži, kde mladá nekonvenční Britka s židovskými kořeny a silně ovlivněná pažížským postdoktorálním pobytem, má obtíže se prosadit. Její zásluhy o objevení struktury DNA byly uznány až po její smrti. Velmi dobrý dramaturgický počin Divadla v Celetné.
Čiko  70 %
(zadáno: 24.6.2020, počet hodnocení: 840)
přínosný / zajímavý komentář
Udivuje mě celý tento neobyčejný lidský příběh, zrovna tak jako mě udivuje, že byly ženy ve vědě ještě v polovině minulého století takto diskriminovány. I přes větší množství přeřeků oceňuji výkon Evy Elsnerové. Myslím, že z mužských rolí šlo vytěžit více...
Mercedes  100 %
(zadáno: 29.2.2020, počet hodnocení: 13)
přínosný / zajímavý komentář
dojemné i vtipné.. zároveň zamyšleníhodné. vřele doporučuju
MMK  60 %
(zadáno: 12.2.2020, počet hodnocení: 125)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavé, ale chyběla jiskra. Na rozdíl od ostatních hodnotících mě E. Elsnerová nijak nezaujala. Její postava byla stále stejná - sebevědomá, arogantní, žádný posun či vývoj. Jestli se Rosalinda Franklinová skutečně chovala tak, jak v představení, je zázrak, čeho dosáhla. Na této úrovni se už musí spolupracovat.
Majdin_kulturni_svet  90 %
(zadáno: 30.1.2020, počet hodnocení: 158)
přínosný / zajímavý komentář
90% především kvůli výbornému výkonu Evy Elsnerové. Všechny ostatní strčila do kapsy.
Jindrah  50 %
(zadáno: 19.1.2020, počet hodnocení: 27)
přínosný / zajímavý komentář
Samotné hře o vědkyni, která v mužském světě vyznává zásadu, že nejlepší obrana je útok a kvůli vášni pro bádání nestihne poznat osobní život, lze máloco vytknout.
Opožděný začátek nás příliš nenaladil. S výjimkou přednesu J. Zadražila jsme v 5. řadě měli problém s porozuměním mluvenému slovu. Herci drmolili, v chvatu polykali slova. Srozumitelný, akcentovaný přednes je v divadle zásadní. Poněkud přehrávali. Herecký projev Evy Elsnerové plynul v jedné lince, nebyl dostatečně variabilní s ohledem na různé situace. Rušily informace k ději, podávané herci, kompaktnější by byla postava vypravěče.
R.JELEN.21  80 %
(zadáno: 29.11.2019, počet hodnocení: 181)
přínosný / zajímavý komentář
Neuvěřitelně poutavé představení lásku a ctižádost (jak mužskou tak především tu ženskou) v době, kdy ženy sále ještě "neměli" tolik ve vědě co dělat. Stejně je neuvěřitelné, že ze snímku černobílého nic, je několik hlav schopno vidět jak vypadá to, co je základem nás všech. Základem tak důležitým a přesto tak malým a jak to malé něco, někdo dokáže přenést na snímek černobílých puntíků.
Děkuji
Psychoklara  70 %
(zadáno: 29.11.2019, počet hodnocení: 37)
přínosný / zajímavý komentář
60-70% Bylo to dobré a přesně takové, jak je popsáno ve zdejších komentářích. Možná proto mě nic nepřekvapilo a měla jsem pocit, že tomu něco schází. Trochu jsem měla dojem, jako bych si pustila hru v televizi - herci se zapnuli a "jeli". Zkrátka tam nefungovala určitá chemie mezi účinkujícími a publikem, chybělo něco, co by člověka vtáhlo, pohltilo, ohromilo a nutilo vracet se v myšlenkách zas a znovu. Líbilo se mi to, to ano, ale myslím, že tahle inscenace mohla být přímo strhující. Ale nebyla.
Ivo Železný  70 %
(zadáno: 6.6.2019, počet hodnocení: 282)
přínosný / zajímavý komentář
Standardní velmi slušné životopisné drámo překukovala Eva Elsnerová.
Alcha  90 %
(zadáno: 9.4.2019, počet hodnocení: 123)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavý příběh o ženě, která si zaslouží pozornost a díky Evě Elsnerové, která je skvělá, ji i má. Jednoduše a efektně řešená scéna a text bez zbytečných slov, dobré herecké výkony (i když by pánové mohli někdy méně tlačit na pilu, kromě Jana Zadražila, který byl přirozený a nenucený) a zajímavé téma je to, co inscenaci dělá působivou a dojemnou.
Mr.Schaffer  70 %
(zadáno: 19.3.2019, počet hodnocení: 58)
přínosný / zajímavý komentář
Vynikající scéna, působivý příběh, perfektní výkon hlavní protagonistky. Muži by mohli lehce ubrat.
Barbora  80 %
(zadáno: 3.3.2019, počet hodnocení: 16)
přínosný / zajímavý komentář
Výborné, dvě hodiny dlouhé představení bez přestávky zaujme, dojme, potěší. Herecké výkony vedlejších i hlavních postav jsou velmi zdařilé a měly mou plnou pozornost od začátku do konce. Oceňuji také originální scénu a využití celého prostoru divadla.
Vaklav  70 %
(zadáno: 2.3.2019, počet hodnocení: 260)
přínosný / zajímavý komentář
65% - Mam rad zivotopisne hry. A tento pribeh si urcite zaslouzi sve predstaveni. Rad jsem se poucil. Doporucuji vam totez.
Musim rict, ze pro me bylo osvezenim prave vystoupeni panu vedcu jako lidi z masa a kosti.
Pravda, vypodobnit nositele Nobelovy ceny jako skoro diletanty je pro me trochu zvlastni. Ale jistoty se maji nabouravat. Kdo bude dalsi?
KateDanny  80 %
(zadáno: 5.9.2018, počet hodnocení: 56)
přínosný / zajímavý komentář
Výborná hra, která v člověku po skončení zanechá zvláštní pocit. Paní Elsnerová excelovala a její vědkyně byla perfektně zahraná. Je k zamyšlení, jak náročné v té době bylo prorazit. Zároveň bych také chtěla vyzdvihnout scénu.
Monulinka  80 %
(zadáno: 2.7.2018, počet hodnocení: 391)
přínosný / zajímavý komentář
Ani jsem to tak nečekala, ale inscenace mě moc bavila a zaujala, asi málokdo tenhle příběh zná. Rozhodně bych se nebála tématu vědy, vše je podáno srozumitelně. E. Elsnerová v hlavní roli byla suverénní, role jí skvěle sedla, ale všichni muži jí zdatně sekundovali. Pěkná scénografie s projekcemi.
Orienteering  90 %
(zadáno: 22.5.2018, počet hodnocení: 56)
přínosný / zajímavý komentář
Viz předchozí recenze uživatele Coriolanus, vystihl to přesně. Viděno ve stejný den :)
Coriolanus  90 %
(zadáno: 16.5.2018, počet hodnocení: 47)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Překvapivě živý příběh ze zdánlivě sterilního prostředí vědy. Strhující výkon Evy Elsnerové! Rovnocenným partnerem je jí Lukáš Jůza v roli nadřízeného Wilkinse. Pozoruhodné, jak různobarevná může suchopárnost (pramenící z hlubokých osobních nezdarů) být. Skrytým tahounem představení je pak Jan Zadražil odvádějící plno černé práce nejen v herecky nevděčných vysvětlivkách. M. Ruml a M. Němec předvádí svůj nadprůměrný herecký standard.
Citlivá režie a na Kašpar až výpravná scéna se zdařilými projekcemi, plus kostýmy a masky, slouží skvělému dojmu z inscenace. #mustsee - (14.5.2018)
J.anek  80 %
(zadáno: 26.3.2018, počet hodnocení: 388)
přínosný / zajímavý komentář
Především vynikající Eva Elsnerová. Tak nesnesitelná, až dojemná. Uvěřitelná. Pravdivá. Pánové mají co dělat, aby s ní drželi krok. Jako by jim to po letech Rosalind Franklinová vracela i s úroky. Ze vší té upatlané soutěživosti vědců se člověku dělá zle, a přece právě z toho hnusu se rodí zázraky. Působivé divadlo.
Jirkan  80 %
(zadáno: 13.3.2018, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
12.3. 2018: Velmi dobrá divadelní práce trochu naráží na nejasný žánr mezi dokudivadlem a detektivkou... Do jaké míry to ovlivňuje text či režie?
Podstata inscenace:
1) Je to o vztazích, respektu, intrikách, ženách na vysokých (zajímavých) postech a přístupu k nim... (a může to být jakákoliv společnost a řešit jakýkoliv problém nebo objev).
2) Objevení zajímavého textu a autorky a odvaha Kašparu do toho jít (jako soukromé divadlo, fandím tomu).
O výkonu E. Elsnerové se tu určitě ještě bude psát. Šel jsem s její postavou, fandil jí... Díky za příjemný večer.
Eviik  80 %
(zadáno: 13.3.2018, počet hodnocení: 288)
přínosný / zajímavý komentář
Docela náročné představení na udržení koncentrace. Chvíli mi trvalo, než jsem se do příběhu dostala a začala ho plně vnímat. Střídavé komentáře vedlejších postav zpočátku, když jsem se v nich ještě úplně neorientovala, působily trochu rušivě. Postupem času mě však hra vtáhla do děje a závěr na mě silně zapůsobil. Velkou zásluhu na tom má výborný výkon Evy Elsnerové. Chválím i dobře vymyšlenou scénu.
Ba-jo  80 %
(zadáno: 5.3.2018, počet hodnocení: 225)
přínosný / zajímavý komentář
Přes počáteční mírné rozpaky, zda hra přeci jen není moc "odborná" a běžnému "nevědeckému" publiku vzdálená, přišlo uklidnění, které dalo nahlédnout i mimo fascinující svět velké vědy, a to do duše a srdce jedné neobyčejné ženy. Stalo se tak velmi elegantně a s grácií vynikající Evy Elsnerové, nic proti výkonům jejich mužských kolegů, ale byla to ona, kdo dokázal publikum strhnout a dojmout. Velmi doporučuji a po dlouhé době musím pochválit v DvC i povedenou scénu.PS:viděno s kamarádkou, která přednáší o DNA, dle jejích slov "to nejlepší co jsem kdy v divadle viděla", a v očích se jí zalesklo.
Šípal  40 %
(zadáno: 16.1.2022, počet hodnocení: 116)
TKa11  70 %
(zadáno: 27.9.2021, počet hodnocení: 38)
Pasika  80 %
(zadáno: 16.6.2021, počet hodnocení: 24)
OndraHri  70 %
(zadáno: 1.10.2020, počet hodnocení: 17)
Vladislavka  60 %
(zadáno: 20.6.2020, počet hodnocení: 123)
Mot  60 %
(zadáno: 2.6.2020, počet hodnocení: 34)
Rehor  50 %
(zadáno: 2.3.2020, počet hodnocení: 12)
Xcepek  60 %
(zadáno: 11.2.2020, počet hodnocení: 587)
House Pachodi  90 %
(zadáno: 23.1.2020, počet hodnocení: 57)
Eliskamikova  90 %
(zadáno: 20.1.2020, počet hodnocení: 27)
Isa Johanovská  100 %
(zadáno: 2.1.2020, počet hodnocení: 97)
Mau  50 %
(zadáno: 12.12.2019, počet hodnocení: 96)
Mikulin  80 %
(zadáno: 12.12.2019, počet hodnocení: 68)
Dzaamek  70 %
(zadáno: 7.11.2019, počet hodnocení: 71)
Violetka  70 %
(zadáno: 27.6.2019, počet hodnocení: 49)
Munoz  80 %
(zadáno: 27.4.2019, počet hodnocení: 107)
Petra.  90 %
(zadáno: 18.4.2019, počet hodnocení: 47)
Maybe  90 %
(zadáno: 13.4.2019, počet hodnocení: 76)
Treperenda Rakytníková  100 %
(zadáno: 13.2.2019, počet hodnocení: 13)
Martikovodivadlo  80 %
(zadáno: 17.1.2019, počet hodnocení: 51)
MartinaEli  100 %
(zadáno: 20.11.2018, počet hodnocení: 63)
Plšík  80 %
(zadáno: 6.11.2018, počet hodnocení: 652)
Lumca  80 %
(zadáno: 23.10.2018, počet hodnocení: 337)
Petr-sima  90 %
(zadáno: 22.10.2018, počet hodnocení: 85)
Lucy1905  80 %
(zadáno: 13.8.2018, počet hodnocení: 47)
Betka_S  70 %
(zadáno: 3.5.2018, počet hodnocení: 57)
Kajavhaji  70 %
(zadáno: 29.3.2018, počet hodnocení: 55)
Saffy  80 %
(zadáno: 14.3.2018, počet hodnocení: 9)
Suzana  70 %
(zadáno: 13.3.2018, počet hodnocení: 299)
Adina Damian  80 %
(zadáno: 14.3.2018, počet hodnocení: 4)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.