Divadlo na Vinohradech [velká scéna]

Je třeba zabít Sekala

Premiéra: 8.4.2022 | 2:45
Dramaturgie: Barbora Hančilová. Scéna: Michal Syrový. Kostýmy: Agnieszka Pátá-Oldak. Hudba: David Hlaváč a citace. Pohybová spolupráce: Martin Šimek, Petr Nůsek. Režie: Pavel Khek.
Poslední uvedení: prosinec 2023.
Jevištní zpracování ceněného českého filmu. „Syrový český western“ ukrývající zásadní otázky o povaze dobra a zla. Je horké léto roku 1943. Jura Baran pomáhal partyzánům a teď se přichází do vesnice Lakotice ukrýt před Němci. Ale i uvnitř vsi zuří válka. Sekal, který byl vychováván jako parchant, se mstí svým sousedům. Donáší Němcům a pomalu si bere grunt za gruntem a pantáty posílá do koncentráku. Rigidní řád majitelů gruntů se zvrátil proti nim. Rada starších se proto usnese: Je třeba zabít Sekala. Ale kdo to má udělat...?
14!  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo na Vinohradech
Hodnocení inscenace
Redakce
63 %
Uživatelé
74 %
74361000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 60 %
Pavel Širmer 60 %
Iva Bryndová 70 %
Volby

Hodnocení (39)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  60 %
27.9.2023 | 1083 hodnocení
+ souhlasím
65%. Na první pohled zaujme funkční scéna M.Syrového, dusivou atmosféru dobře graduje naživo reprodukovaná hudba D.Hlaváče. Režiséru P.Khekovi se podařilo vystavět srozumitelný příběh o podhoubí, z něhož vyrůstá zlo. Střet Sekala (M.Holý) a Barana (T.Dastlík) není koncipován jako střet Zla s Dobrem, obě postavy mají své temné stránky, i u Sekala lze nalézt stopy lidskosti. Za nejsilnější pokládám výkon D.Bambase, který jako farář Flora trpí při pohledu na lidskou zášť, která svírá vesnici Lakotice. Bohužel značně nevyrovnané jsou herecké výkony ve vedlejších rolích, vesnická rada starších nevytváří dostatečný protipól ústřední dvojici.
Pavel Širmer  60 %
24.5.2022 | 1962 hodnocení
+ souhlasím
Ceněný český film pro jeviště zdramatizoval M. Františák, v silném příběhu se podařilo zachovat témata morálky, odpovědnosti a svědomí, které se neztratily ani ve zpracování DnV. Režisér P. Khek dobře vymyslel inscenační model, scénograf účelně naložil s prostorem. Režisérovým dluhem na inscenaci je práce s herci. Baranovy emoce nejsou v podání T. Dastlíka vždy věrohodné, o poznání přijatelnější je občasná přebujelost patosu D. Bambase. Větší pravdivosti se dobrali M. Holý a Š. Vaculíková. Úroveň výkonů ve vedlejších rolích kolísá od lepších (S. Skopal, A. Petráš) až k bohapusté šmíře (E. Režnarová, P. Rímský).
Iva Bryndová  70 %
16.5.2022 | 500 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
75% - Stále stejná a zoufale nezajímavá a utahaná Eva Režnarová a příliš početný a k tomu příliš statický sbor místních sedláků, z nichž mnozí působí skutečně jen jako němý sbor, jsou v podstatě jediná zásadní negativa inscenace. Jinak se Pavlu Khekovi velmi dobře a efektně daří v klasické inscenací budovat dusivou atmosféru. Výrazně k tomu napomáhá sólo na cello, a vůbec hudba. Matek Holý, Tomáš Dastlík a Daniel Bambas pak kralují hereckému obsazení, v němž vedle nich zaujmou i Aleš Procházka, Svatopluk Skopal a Jaroslav Satoranský. A pocit hnusu a odporu vůči všem (velmi správně) v průběhu představení vzrůstá a vzrůstá.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Divadlolover  90 %
3.12.2023 | 6 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace, ze které mrazí. Minimalistická scéna a hudba - syrovost jí velice sluší. Obdivuhodné herecké výkony. Zde musím zmínit M. Holého, T. Dastlíka, D. Bambase a hlavně S. Krausovou. Krásnou inscenaci, kterou bych v této formě na Vinohradech nečekala. Veliká škoda, že musela skončit..
Ferouser  100 %
2.12.2023 | 29 hodnocení
+ souhlasím
Skvělé, skvělé, skvělé
Valmez  80 %
2.12.2023 | 467 hodnocení
+ souhlasím
75%
Živá hudba. Až se mi tajil dech. Příběh, při kterém mrazí. Hezky udělaná inscenace.
Viděno na derniéře(1.12.2023).
MartinB  70 %
25.10.2023 | 123 hodnocení
+ souhlasím
Mrazivý text, ale nepříliš mrazivá inscenace. Atmosféra mě prakticky minula. Když se k ní schylovalo, do vteřiny byla pryč. Dámské obsazení se se mnou moc nesešlo, především Krausová a Režnarová, přitom obě v daných úlohách mohly být tak zajímavé. Geniální čtyřlístek Holý, Bambas, Dastlík, Javořík doplňují výborní Procházka, Benedikt a Satoranský. Zajímavý vizuál. Mrzí mě jak moc je nevyužitý potenciál kombinace výrazného kusu, zajímavého obsazení a scény. Škoda useknutého konce.
JirkaS  90 %
22.4.2023 | 330 hodnocení
+ souhlasím
Velice atmosférické představení plné strachu a dusivé atmosféry, jež se velmi silně přenáší i do publika dusí divákovo nitro tak silně, že je to téměř k nesnesení. Lidské charaktery tak zkažené, že je divák vděčný aspoň za těch několik málo slušných charakterů, kterých je na jevišti poskrovnu. A perfektně ztvárněné prostředí vesnice za pomoci velkoryse pojatých kulis, jež zabírají celé jeviště, kterého je efektivně využíváno bez rušivého přemisťování kulis mezi jednotlivými scénami. Herecky dominuje D. Bambas, M. Holý či V. Javořík, T. Dastlíkovi by pro tuto roli pomohlo trochu větší charisma. Tohle je zážitek! Tohle je fakt síla! /21.4.2023/
Peříčko  100 %
24.2.2023 | 17 hodnocení
+ souhlasím
Výborné výkony( Marek Holý, Tomáš Dastlík, Daniel Bambas), potěšily (Svatopluk Skopal, Pavel Rímský, Dominick Benedikt). Nádherná scéna a skvělá živá hudba.
Janis  80 %
21.2.2023 | 281 hodnocení
+ souhlasím
Vynikající předloha J. Křižana je na české poměry mimořádně kvalitní a Františákova dramatizace povedená, takže hra už nyní patří k těm nejlepším českým dramatům. Je tady totiž o čem hrát, a to se počítá.
Vinohradské zpracování se vydařilo, oceňuji silnou atmosféru, výborná byla i trojice hl. představitelů (J. Baran, páter Flóra, Sekal). O něco víc mě chytlo zpracování brněnského NdB (možná i kvůli další mimořádně podané postavě Záprtka od D. Hřebíčka), které naštěstí zachytila ČT, ale vinohradská realizace je srovnatelná.
Takže děkuji celému souboru za vydařený večer!
Bišu  80 %
21.2.2023 | 217 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Je to hodně drsné představení, stejně jako filmová verze, ale výborné !!
Divadelnik  100 %
18.2.2023 | 138 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
17.1.2023 - Zážitek z celého představení. Pěkný herecký výkon M.Holého, T.Dastlíka, D.Bambase a Š.Vaculíkové. Pochvala i ostatním. Povedená scéna.
DivadelniFan  80 %
18.2.2023 | 327 hodnocení
+ souhlasím
85%
Tempo to trochu postrádalo, to je pravda, ale pozitiva převládají a zážitek to byl úchvatný. Mrazivá atmosféra, kterou dokresluje violoncello (vynikající Šimon Marek), nádherná scéna (všechno tak reálné), výjimečné výkony (především Marek Holý, Viktor Javořík, Daniel Bambas, potěšili i Dominick Benedikt, Ondřej Kraus, Pavel Rímský). Potlesk vestoje zcela zasloužený!
Čiko  70 %
14.11.2022 | 1049 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
65%
Nemám ani příliš potřebu to srovnávat s filmem. Představení se mi líbilo, dobře gradovalo a všude přítomné dusno se dalo na konci krájet.
Líbil se mi M.Holý, D.Bambas, T.Dastlík a J.Satoranský.
Velmi se povedla scéna a povedená je i režie P.Kheka.
Marek a Marie  90 %
10.10.2022 | 60 hodnocení
+ souhlasím
Počáteční obavy, zda se představení přiblíží filmové podobě, byly rychle rozptýleny.
Exceluje Tomáš Holý!
RaB  60 %
17.9.2022 | 341 hodnocení
+ souhlasím
V režii Pavla Kheka bohužel nebyl kladen dostatečný důraz na emoce, a ty jsou právě u Sekala klíčové. Chování některých postav je tak nepochopitelné.
Herecký dobří M. Holý a D. Bambas, naopak klasicky extrémně slabá E. Režnarová a tentokrát i Š. Vaculíková. T. Dastlík si také mohl s rolí více pohrát.
Šimon Marek je úžasný jako doprovod celému představení.
Useknutého konce škoda...
Adela_H  90 %
25.5.2022 | 76 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Raději jsem moc neočekávala, ostatně T. Dastlíka zrovna nemusím, ale byl velmi dobrý, Marek Holý byl výborný! Dan Bambas také. Scéna a živá hudba zaujala a vůbec jsem se nenudila. Půjdu znovu.
BloggarSumec  20 %
24.5.2022 | 69 hodnocení
+ souhlasím
Těch 20% je za Daniela Bambase. Zbytek zmar, zmar a zmar.
Briseis  90 %
15.5.2022 | 6 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
Konečně Vinohrady neuvádí trapnou rádoby veselohru, která není vtipná, ale servíruje skutečné, vymazlené drama, navíc naprosto skvěle obsazené. Třešničkou na dortu je violoncello, které zní živě přímo na monumentální scéně a podtrhuje naléhavost příběhu o zlu, které tvoříme my sami a je v každém z nás.
Vedle výborného Dastlíka září Marek Holý, který ukazuje, že nemá jen komediální talent, ale zvládne hrát i vážnější role. Nejlepší výkon ale podal Daniel Bambas coby páter Flóra.
Guildenstern  30 %
11.5.2022 | 427 hodnocení
+ souhlasím
Na Sekalovi se zvolna zahnívající soubor DnV i režisér P. Khek slušně vysekali. Inscenace postrádá tempo, je příliš doslovná a přímočaře moralizující, herečtí "bardi" v rolích statkářů jakoby soutěžili o nejrutinnější výkon roku. Míra, se kterou prýští z jeviště hrdelně zabarvená slova "parchant" a "luterán" se stává nesnesitelnou. Výkon(?!) E. Režnarové je na hraně parodie, ani T. Dastlík se s postavou Jury Barana nepotkal. 10% jde zda D. Bambasem a 20% za výborným M. Holým, který zachraňuje, co se dá. Na Vinohradech by to chtělo změnit vedení a trochu tam ten zatuchlý vzduch vyvětrat.
Denisa H.  90 %
22.4.2022 | 368 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Mrzí mě, jak poloprázdné hlediště na "mé" repríze bylo. Myslím, že inscenace Je třeba zabít Sekala do divadla typu Na Vinohradech patří jak sama o sobě svým příběhem, tak i pojetím. Žádné experimenty, naopak vyvážený poměr formy i obsahu. I když co se týče obsahu, má hra již předem pevný a silný základ ve svém námětu... Ta otázka, hranice dobra a zla mě opravdu bavila a je bravurně předkládaná.
Z herců si zaslouží vyzdvihnout M. Holý, V. Javořík, D. Bambas.
Pozn.: Film jsem kdysi viděla, ale nepamatuji si jej, takže nesrovnávam. Ale kouknu! A na inscenaci do DnV určitě ještě zajdu!
Suzana  50 %
11.4.2022 | 322 hodnocení
+ souhlasím
Sloup i bič jako u Františáka v NdB, ale je to o 25 min. delší a chybí tomu nejen autentický Baran
Makaluzo1  80 %
10.4.2022 | 79 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Režisér P.Khek svým pojetím zbavil příběh nálepky českého, resp. moravského westernu.Předvádí totiž doslova antickou tragédii.Tradičními divadelními postupy předkládá divákovi daleko hlubší myšlenky, než jen souboj dobra a zla.To zlo je totiž všudypřítomné, což dokládá na patriarchálním prostředí hanácké dědiny. Všichni jsou vlastně Sekal.Atmosféru skvěle podbarvuje violoncello Š.Marka, na první pohled upoutá scéna M.Syrového.Nejvíc zaujmou výkony hlavních protagonistů T.Dastlíka a M Holého.
honzy  80 %
10.4.2022 | 279 hodnocení
+ souhlasím
Je třeba zabít divadelní klišé. To se povedlo v nové inscenaci Divadla na Vinohradech JE TŘEBA ZABÍT SEKALA. Režisér Pavel Khek zinscenoval Sekala nově a se spoustou divadelních atributů. Hra stojí na výborných hereckých výkonech Marka Holého a Tomáše Dastlíka. Jejich role jsou přesvědčivé. I ostatní se ve hře blýskli(Bambas, Javořík, Vaculíková, Satoranský). Zvláštní ocenění pro Aleše Petráše, který roli Lojzka nastudoval za zraněného kolegu D.Benedikta, v rekordním čase. Chválím pěknou a funkční scénu. Výborná je i živá hudba D.Hlaváče. Psáno z premiéry 9.4.2022 Hodn.80%.
Vyfuk  90 %
9.4.2022 | 24 hodnocení
+ souhlasím
Skvělé vyřešení situace, kdy se děj odehrává na velké vesnici a vše se elegantně dá uhrát bez velkých změna na jenom jevišti. Dokonalá hudba, která je doslova živá. Skvělé výkony, skvělé přenastavení do divadla, skvělá atmosféra. Divadlo žije!
Applejuice  90 %
2.12.2023 | 339 hodnocení
Bróža  70 %
1.12.2023 | 84 hodnocení
Petrr  80 %
14.5.2023 | 310 hodnocení
Amalthea  70 %
24.3.2023 | 38 hodnocení
DarkMatter  70 %
18.1.2023 | 30 hodnocení
Jan Holý  30 %
20.12.2022 | 38 hodnocení
Jeff23  70 %
7.12.2022 | 78 hodnocení
Petaz  80 %
5.12.2022 | 73 hodnocení
Pasika  70 %
6.11.2022 | 41 hodnocení
Gaba84  40 %
10.6.2022 | 6 hodnocení
Xcepek  80 %
4.6.2022 | 622 hodnocení
Vladimír10  80 %
10.5.2022 | 588 hodnocení
LavinieCamui  70 %
22.4.2022 | 759 hodnocení
Chupetica  70 %
21.4.2022 | 149 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.