Divadlo na Vinohradech [velká scéna]

Zkrocení zlé ženy

Premiéra: 14.12.2012 | 3:05
Překlad: Jiří Josek. Dramaturgie: Patrick Fridrichovský. Scéna: David Bazika. Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková. Hudba: Daniel Fikejz. Texty písní: Stanislav Bohadlo. Režie: Juraj Deák.
Poslední uvedení: červen 2018.
Klasická komedie o věčném milostném střetu ženského s mužským a mužského s ženským.


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo na Vinohradech
Hodnocení inscenace
Redakce
32 %
Uživatelé
63 %
63571000

Volby

Hodnocení (62)

HODNOCENÍ REDAKCE
Veronika Boušová  40 %
(zadáno: 29.4.2017, počet hodnocení: 277)
Pavel Širmer  20 %
(zadáno: 28.1.2013, počet hodnocení: 1774)
+ přínosný / zajímavý komentář
25%. Snad by nevadilo, že tvůrčí tým v DnV rezignoval na aktualizace a posuny hry, která má dnes problematické vyznění. Postavit však inscenaci na laciném prvoplánovém humoru a prázdném rozehrávání rádoby komických situací je však cestou do pekel. Herci v této koncepci nemohli zaujmout. Přestože se A.Elsnerová k lacinostem neuchylovala, Kateřina v jejím podání přesvědčivá nebyla. Ze začátku, kdy má být Petruchio F.Blažka opilý, bylo sledování interpreta takřka nesnesitelné, po „vystřízlivění“ se utrpení zmírnilo. Inscenační kiks! A co si myslet o tom, že J.Deák tuto hru režíroval již potřetí?
Jan Pařízek  40 %
(zadáno: 18.1.2013, počet hodnocení: 816)
+ přínosný / zajímavý komentář
Bohužel toto ztvárnění nepovažuji za příliš povedené. Rozvleklé, nezáživné dialogy, spousta nudných míst, často pouze laciný humor a až nadbytečné užívání všemožných sexuálních narážek. V průběhu druhé poloviny to už bylo spíše jen čekání na konec. A u něj se dostavily svítící žárovky a blikající světélka jako na nějaké pouti...Ale jsou i pozitiva. Mezi hlavní patří ústřední dvojice F. Blažek a A. Elsnerová, jejíž dialogy a herecký projev zachraňují co se dá. Potom také výkon M. Novotného, který byl dle mého ze všech nejlepší. To jest ale vše, holt asi nejsem ten správný "vinohradský divák".
Jiří Koula  30 %
(zadáno: 14.1.2013, počet hodnocení: 1598)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
25% viz blog
Helena Grégrová  30 %
(zadáno: 21.12.2012, počet hodnocení: 1494)
+ přínosný / zajímavý komentář
Smutně názorná a především zbytečně zdlouhavá ukázka, jak Zkrocenku dnes rozhodně neinscenovat.
Jiří Landa  30 %
(zadáno: 19.12.2012, počet hodnocení: 2905)
+ přínosný / zajímavý komentář
Naprosto dokonalý divadelní skanzen. Režie zcela bez výkladu (v závěru je vám chudinky Kateřiny dost líto a stydíte se, že patříte k té "silnější" polovině lidstva). Ovšem pokud měla inscenace vyznít, že pokud budete někoho týrat a ponižovat, získáte své, povedlo se. Režisér nechal jinak výborné herce se pitvořit k uzoufání (především prvních 40 minut bylo dost děsivých), nemluvě o přemrštěně nesmyslné gestikulaci, neustálého měnění hlasů, náhlého pění písně Červená se line záře apod. Vrcholem všeho byly závěrečné kýčovité žárovičky a zpěv anděla. Nefunkční scéna a chvílemi až směšné kostýmy.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Teddy  50 %
(zadáno: 7.4.2020, počet hodnocení: 208)
přínosný / zajímavý komentář
Myslím, že ne zrovna šťastně inscenovaná hra od Shakespeara. Spousta zbytečného přehrávání. Petruccio v podání Filipa Blažka opilecký hrubián, no nevím...
Lykos  30 %
(zadáno: 28.3.2020, počet hodnocení: 17)
přínosný / zajímavý komentář
Slabé, trapné. Byla-li v hledišti nějaká feministka, divím se, že divadlo ještě neshořelo.
Romana35  40 %
(zadáno: 26.3.2020, počet hodnocení: 250)
přínosný / zajímavý komentář
Klasická hra od Shakespeara byla ve Vinohradském divadle zpracována jako bulvární fraška. Jak smutné. Toto bych ve "velkém kamenném" divadle nečekala. Petrucio je prezentován jako hrubý opilec - proč? Jeho úvodní vstup na scénu naprosto šílené. Kateřina v podání Andrey Elsnerové si vedla lépe, ovšem při její závěrečné řeči, kdy ji Petrucio "zkrotil" mi bylo jako ženě až nevolno. Scéna chudá, kostýmy přehnané, zbytečné sexuální vsuvky (aby se obecenstvo smálo?), zpívající anděl (vhodný tak pro ochotnické představení v Horní Dolní).
Janinka123  70 %
(zadáno: 25.3.2020, počet hodnocení: 119)
přínosný / zajímavý komentář
65%
Bertos  70 %
(zadáno: 30.1.2018, počet hodnocení: 14)
přínosný / zajímavý komentář
(+4)
Tak ti hele nevim, jestli by místní kritikové neměli občas vylézt z galerií a čajoven, zajít do fučikárny na kolotoč, nebo na louku omrknout jak sere kráva. Určitě by zjistili, že se mlíko nerodí v krabici a že se i mimo intelektuální bubliny můžou celkem dobře pobavit. Wilda Šejkspírů byl veselá kopa a v duchu veselých kop se nese i celej tenhle kousek. Jsem jen zvědav, kdy to nějaký euroychtyl zakáže pro genderovou nevyváženost. Tenhle kus, pokud se sejdou dobří herci (jak tomu na Vinohradech bývá) je sázka na jistotu. Pokud umíte alespoň občas slézt ze stromu, určitě se nebudete nudit! 68%
Janaj  80 %
(zadáno: 5.1.2018, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Vtipné a osvěžující. Jsem ráda,za tuto podobu představení. Avantgarda za každou cenu není ku prospěchu. Za mne dík.
Anah  80 %
(zadáno: 20.10.2017, počet hodnocení: 184)
přínosný / zajímavý komentář
Já jsem se pobavila a nasmála hodně. Rozhodně lepší komedie nežli Když ptáčka lapají nebo Francouzská kuchyně. Kdo chce nějaké silnější zážitky ať navštíví studiovou scénu a představení Ucho nebo Hodinový hoteliér
JirkaS  80 %
(zadáno: 7.10.2017, počet hodnocení: 234)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Umím si představit, že tato verze by klidně zapadala do období, kdy byla napsána. Dobové kostýmy, dobová živá hudba, minimum modernizací, prostě klasika v klasickém hávu. A na mě to fungovalo. Pravda, Filip Blažek mohl být trochu méně uřvaný, některé laciné vtípky, především ty se sexuálními náznaky, mohly být vynechány, druhá polovina mi pak už přišla trochu utahaná, ale můj výsledný dojem z inscenace je pozitivní. A bylo mi ctí herce, jako je O. Vlach, M. Novotný či L. Veselý vidět naživo v divadle vůbec poprvé. Tato inscenace pro mě byla velkým zážitkem. /viděno 6.10.2017 - 65. repríza/
NinadeL  70 %
(zadáno: 13.5.2017, počet hodnocení: 128)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Inscenační kiks? Divadelní skanzen? Problematické vyznění hry? Ale ano, však jsme na konci 16. století a ono problematické vyznění je klíčem k uchopení. Nejsem přílišným zastáncem aktualizací, naopak děkuji Vinohradům, že stále ještě někde hrají bez úletů. Potřebovala jsem se srovnat s ne příliš vydařeným zážitkem z jinak velmi oblíbeného filmu Zeffirelliho a tato inscenace mi kýžený klid skutečně dopřála.
Maranta  100 %
(zadáno: 4.4.2017, počet hodnocení: 47)
přínosný / zajímavý komentář
Svěží a vtipné představení, bez přehánění aktuální. Důkaz, že moderní divadlo se dá dělat i v historických kostýmech. Lidé nejsou dokonalí a nebyli ani za Shakespearových časů, a i když mistrovy dialogy na papíře už dnes nejsou k popukání, režie dokázala vyvolat v divákovi stejnou odezvu, jakou (představuji si) měla hra v době svého uvedení. Dokonalý Blažek. Elsnerová sice nebyla úplná "dračice", ale chemie mezi nimi fungovala. A i když vyznění hry asi feministku popudí, já jsem si odnášela dojem, že Kateřína a Petruccio se měli především rádi a byli ochotní jeden pro druhého mnohé udělat.
Dzony59  10 %
(zadáno: 8.2.2017, počet hodnocení: 24)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Moje NO 1 mezi nejhoršími navštívenými představeními za poslední cca 3 roky. Uřvané představení, plné prvoplánových klišovitých obratů. Většina diváctva se sice velkoryse smála více či méně trapným vtipům, grimasám a posunkům, já jsem se ale musel v půli evakuovat, což se mi ještě ani jednou v divadle nestalo. Nedalo se to vydržet.
Hazel  80 %
(zadáno: 29.1.2015, počet hodnocení: 13)
přínosný / zajímavý komentář
Velice povedená inscenace. Nijak mě to neuráží a velice jsem se bavila. Nemám nic co vytknout.
Stepanvan  50 %
(zadáno: 18.9.2014, počet hodnocení: 5)
přínosný / zajímavý komentář
Tady se nepotvrzuje že VD se snaží co mu síly stačí aby bylo moderní a zároveň si udrželo svoje publikum které v podstatě netouží po moderně. Tady to pojali tak že bude velká bžunda když se texty a dramaturgie nechá naprosto tak jak se to hrálo původně. Takže nečekejte nic nového a občas se i zasmějete.
Zelvous  100 %
(zadáno: 27.11.2013, počet hodnocení: 38)
přínosný / zajímavý komentář
Absolutní učarování!Zdá se mi,že ani nové vedení divadla nepřetrhlo tradici moderních dramatických her.V duchu myslím na to,že Cyranovi přivezli na Vinohrady jeho anglického bratra,který je hlavním hrdinou této hry.Mají k sobě totiž hodně blízko a prakticky si říkám,že vidím druhého Cyrana.Každopádně ale co se hereckých výkonů týče je zde nezapomenutelnost stejně velká jako u Cyrana.Ladí hudba,kostýmy,rekvizity...vše.Jen zkrátka na Vinohradech se vše modernizuje.Celá inscenace dokazuje to,že i když na jevišti chybí první dámy vinohradského jeviště,tak že to neznamená úplný propadák.Tleskám!!!
V.morava  20 %
(zadáno: 11.6.2013, počet hodnocení: 559)
přínosný / zajímavý komentář
Po inscenaci v ND jsem myslel, že nic horšího nastat nemůže, bohužel mé prosby nebyly vyslyšeny a tak začínám mít pochybnosti o kvalitách samotného Shakespearova textu :-D
Kalachr  90 %
(zadáno: 6.3.2013, počet hodnocení: 12)
přínosný / zajímavý komentář
Dokonale vtipne a dobre prevedene. F.Blazek ako vzdy nesklamal. Mal som moznost vidiet aj v ND, kde ma to vobec nenadchlo.
Síma  50 %
(zadáno: 28.2.2013, počet hodnocení: 115)
přínosný / zajímavý komentář
Představení ničím nepřekvapí.Elsnerová a Blažek jsou zajímavý pár.Strašný je výkon Marka Holého.To je šmíra.Anděl pobavil.
Zuzatab  50 %
(zadáno: 1.2.2013, počet hodnocení: 65)
přínosný / zajímavý komentář
Částečné zklamaní, očekávala jsem jak od Filipa Blažka, tak od celého představení trochu více. Zkrocení zlé ženy je sice komedie, ale tohle zpracování na mě působilo až moc jako fraška se zbytečnými grimasy navíc. Kladně hodnotím živý hudební doprovod, který mě nadchl z celé hry nejvíc.
Mortimer  70 %
(zadáno: 29.1.2013, počet hodnocení: 15)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Když mi nebude vadit, že jde o klasický kus v tradičním provedení tak nemám co kritizovat. Ano, některé vtípky jsou sice lacinější,ale nemá to být komedie pro široké publikum?
Nikaaa  80 %
(zadáno: 27.1.2013, počet hodnocení: 24)
přínosný / zajímavý komentář
mě se to prostě líbilo... :)
Fr2709  10 %
(zadáno: 1.1.2013, počet hodnocení: 166)
přínosný / zajímavý komentář
Kdybych nevěděl, že jsem ve Vinohradském divadle, tak bych měl dojem, že sedím na Fidlovačce. A korunu všemu nasadil z ní importovaný pan Marek Holý. To už byla opravdu šmíra.
Vladimír10  50 %
(zadáno: 20.12.2012, počet hodnocení: 466)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Na tomto představení je vidět, že klasické pojetí nezmůže vše. Scéna, která je na úrovni oblastního amatérského souboru, je celkově nevyužita a nehodna prken DnV. Kostýmy jsou sice klasické, ale v některých případech na hranici trapnosti. Píši zejména o J. Medunovi a O. Vlachovi. Nejlepší herecké výkony podávají A. Elsnerová, O. Brousek ml., L. Veselý i M. Novotný. Většina herců se však držela bezradné režie, která jejich postavy přenesla do záporných hodnot. Nejhorší výkon podal Marek Holý, který svým neustálým měněním hlasů a napodováním ničeho dokázal, že na toto jeviště rozhodně nepatří.
Hannah21  80 %
(zadáno: 20.12.2012, počet hodnocení: 159)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Blažek s Elsnerovou jsou výborní. Scéna dle mého názoru funguje, stejně tak i kostýmy. Živá hudba krásně dokreslovala atmosféru doby. Obešla bych se bez anděla a dalších zpěvů.
Kuba_r  20 %
(zadáno: 19.12.2012, počet hodnocení: 100)
přínosný / zajímavý komentář
Za Stropnického se na Vinohrady skoro nedalo chodit. Pokud si nové vedení predstavuje resuscitaci takhle, je cesta na náměstí Míru totálně promarněným časem! Odpudivá a pokleslá divadelní staroba!
Bedrich.spesny  20 %
(zadáno: 19.12.2012, počet hodnocení: 56)
přínosný / zajímavý komentář
L. Frej je Sibyla v kalhotách - vizi jménem Fidlohrady naplňuje v tomto počinu režie opravdu zdárně! ..a proč, proboha, Jaromír Meduna ve svém kostýmu vypadá jako přerostlý permoník?
Jirkan  40 %
(zadáno: 19.12.2012, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
18.12. 2012: Výpravou je to snaha o velkou klasiku, která u mne moc nefungovala. J. Deák to servíruje s naprosto jasnou představou. Ty, diváku, si sedni, bav se a nepřemýšlej, není třeba nějak provokovat tvou fantazii, tady je jasná freska. Některé nápady dobré, jiné moc laciné. Příjemné bylo setkání Kateřiny a Petruccia. A. Elsnerová si na jevišti s F. Blažkem opravdu rozumí, to mne bavilo. Pochválit musím i H. Vagnerovou. Otázkou je závěrečný monolog Kateřiny - mají ta slova o podřízenosti žen mužům v dnešní době co říct? Není to přeci jen už trochu jinak?
Windy  80 %
(zadáno: 8.6.2015, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
Krásné a milé představení , diváci se baví , podle mého názoru i takto lze prezentovat Shakespeara .Není to strnulé , vtipné dialogy , jen trochu mi chyběla zajímavější scéna.Mistrovský výkon Filipa Blažka a Michala Novotného.
Evabeyerlova  90 %
(zadáno: 2.2.2013, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Podle předešlých recenzí a hodnocení zde jsme šli na představení s pocitem "snad to nějak přežijeme". Byli jsem ale příjemně překvapeni, opravdu jsme se dobře bavili, po dlouhé době jsme shlédli klasické (téměř tříhodinové!!!) zpracování Shakespeara. Na hercích bylo vidět, že si představení užívají a v naprosto vyprodaném Vinohradském divadle panovala velmi dobrá nálada. Já osobně bych se možná obešla bez některých prvoplánových dvojsmyslných vtípků, ale nebylo jich zase tolik, aby mě to nějak zvlášť "pohoršilo".Celkově podařené představení.
Ramboto  90 %
(zadáno: 25.1.2022, počet hodnocení: 14)
Ryccoly  80 %
(zadáno: 2.5.2020, počet hodnocení: 26)
Dave  40 %
(zadáno: 12.4.2020, počet hodnocení: 112)
Miss.  90 %
(zadáno: 31.3.2020, počet hodnocení: 18)
Plšík  60 %
(zadáno: 30.3.2020, počet hodnocení: 652)
Unionboy  40 %
(zadáno: 29.3.2020, počet hodnocení: 304)
Fedorocko  60 %
(zadáno: 27.3.2020, počet hodnocení: 608)
Eliskas  90 %
(zadáno: 23.1.2019, počet hodnocení: 36)
Verapi  70 %
(zadáno: 28.6.2018, počet hodnocení: 96)
Piretro  70 %
(zadáno: 16.3.2018, počet hodnocení: 36)
Mazan  70 %
(zadáno: 7.3.2018, počet hodnocení: 24)
Phoenix  30 %
(zadáno: 17.2.2018, počet hodnocení: 33)
Blahme  50 %
(zadáno: 6.12.2017, počet hodnocení: 62)
Yvetta Klímová  80 %
(zadáno: 7.11.2017, počet hodnocení: 15)
Suzana  40 %
(zadáno: 19.10.2017, počet hodnocení: 299)
Hanyzka89  90 %
(zadáno: 22.6.2017, počet hodnocení: 26)
Monule  70 %
(zadáno: 26.3.2017, počet hodnocení: 17)
Strakoliber  90 %
(zadáno: 25.3.2017, počet hodnocení: 41)
Patocka23  60 %
(zadáno: 2.2.2017, počet hodnocení: 16)
Terezajirickova  100 %
(zadáno: 27.9.2016, počet hodnocení: 42)
Dolente  80 %
(zadáno: 20.4.2016, počet hodnocení: 63)
Klob  30 %
(zadáno: 3.4.2015, počet hodnocení: 128)
Quincampoix  60 %
(zadáno: 21.3.2015, počet hodnocení: 55)
Chandler M Bing  80 %
(zadáno: 12.4.2014, počet hodnocení: 21)
Bbb  50 %
(zadáno: 6.2.2014, počet hodnocení: 34)
Ally  60 %
(zadáno: 4.1.2014, počet hodnocení: 64)
Zute  70 %
(zadáno: 8.3.2013, počet hodnocení: 23)
Alenka  40 %
(zadáno: 16.12.2012, počet hodnocení: 40)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.