Klicperovo divadlo Hradec Králové [hlavní scéna]

Velká mořská víla

Premiéra: 17.5.2014 | 2:30
Dramaturgie: Markéta Bidlasová. Scéna: Martin Chocholoušek, Marek Zákostelecký. Kostýmy: Simona Rybáková. Hudba: Darek Král. Režie: David Drábek.
Poslední uvedení: září 2020.
„Jedlíci čokolády“ po deseti letech, pokračování osudů tří sester. Róza provozuje temnou Sluj, kam se chodí lidé léčit pobytem v naprosté tmě. Helena s Janem sledují trhliny ve vzájemném vztahu a v potu tváře vychovávají přechytralá dvojčata. Ludvík se živí jako soukromé očko a před jeho metodami bledne i komisař Clouseau. Na scéně se objevuje mladý uhrančivý lékař a vzápětí i třetí sestra Valérie, aby pomohla s asociálními dvojčaty. Vše se zahustí a rozvibruje do koktejlu z lásky, násilí, poťouchlosti a kouzel, jak to má ve správné romanci být...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Klicperovo divadlo Hradec Králové
Hodnocení inscenace
Redakce
72 %
Uživatelé
78 %
78481000
Ke zhlédnutí online naDramox

Volby

Hodnocení (53)

HODNOCENÍ REDAKCE
Anežka Kotoučová  70 %
(zadáno: 23.4.2017, počet hodnocení: 216)
+ přínosný / zajímavý komentář
"Já nejsem Tvůj otec, jsem Tvůj švagr!"
O něco povedenější a vyzrálejší než Jedlíci čokolády. Velká mořská víla je více komplexní, kompaktní hra se smysluplnou výpovědí - skvělý je především monolog Valerie v závěru. Opět super hudba a filmové narážky (Vetřelec!). Neustálá extempore Jiřího Zapletala lze buď milovat nebo nesnášet.
Veronika Boušová  60 %
(zadáno: 17.5.2015, počet hodnocení: 277)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Poetičnost a barvitost Drábkova textu je obdivuhodná stejně, jako jeho schopnost vykreslit charaktery a obsáhnout v příběhu jedné rodiny všechny aspekty současného života, k nimž patří i kultura hollywoodských velkofilmů, nezaměstnanost, vyhořelé vztahy nebo indigové děti a esoterika. To vše akcentuje i režie, scéna, kostýmy a hudba. Rozmáchlému gestu ale chybí důsledná dramaturgie. Inscenace připomíná nekonečný televizní seriál, který rozvádí do nepodstatných detailů každou epizodní postavu a téma. Ke všemu musí vyslovit nějaký názor. V divadle je tento postup poněkud kontraproduktivní.
Jiří Landa  70 %
(zadáno: 2.3.2015, počet hodnocení: 2908)
+ přínosný / zajímavý komentář
65% Pokračování "Jedlíků" mě oslovilo víc než první část. Na hře potažmo inscenaci nejvíc oceňuji netypické mísení poetičnosti a humoru. Některé scény sice nemají daleko k sentimentálnímu kýči, ale v celkovém kontextu nepůsobí nepatřičně. Hra totiž dost citlivě pohlíží na všední osudy několika postav, které se snaží životem nějak proklestit, a k těmto situacím prostě i onen občasný sentiment patří. Absence nekompromisního dramaturga (např. úvodní scéna na začátku 2. části si zaslouží škrt). Herecky nadprůměrné, jen J. Zapletal zbytečně tlačí "na pilu". K úžasné hudbě D. Krále není co dodat.
Lukáš Dubský  70 %
(zadáno: 27.6.2014, počet hodnocení: 949)
+ přínosný / zajímavý komentář
Drábek opět zručně kombinuje crazy komedii s vážnými momenty, které divákům připomenou leccos z jejich vlastního života. Nechybí ani fantaskní motivy, díky kterým získává hra místy až surrealistické vyznění. Oproti Jedlíkům čokolády ovšem výrazně ubylo komediálních scén a naopak přibylo těch posmutnělých, zachycujících životní marnost hrdinů. Jenže David Drábek nezapře, že je hlavně komediální autor, a tak to nejlepší na jeho hrách jsou situační gagy a nesmírně vtipné hlášky. V okamžicích, kdy hra zvážní, dostává se často za hranici kýče a odkapává z ní pro mě těžko snesitelný sentiment. (více v článku na blogu)
Hana Rubišarová  90 %
(zadáno: 29.10.2014, počet hodnocení: 21)
+ přínosný / zajímavý komentář
Viz recenze.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
AliV  70 %
(zadáno: 31.8.2021, počet hodnocení: 109)
přínosný / zajímavý komentář
(Dramox)
Ivan Andrejevič Bubnov  50 %
(zadáno: 30.1.2021, počet hodnocení: 61)
přínosný / zajímavý komentář
Jako dramatik je D. Drábek schopný sepsat příběh plný originálních nápadů a vytahat z diváků ty nejhlubší emoce, aby je následně jako režisér zasypal haldou nesouvisejících fórů a tím celou inscenaci místy degradoval na silvestrovskou estrádu (viz výstupy Jiřího Zapletala).
Vladimír Rogalewicz  60 %
(zadáno: 9.1.2021, počet hodnocení: 705)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Byl jsem zvědavý na regionální kultovní představení. Viděl jsem telenovelu kříženou s partičkou. Obrovskou fantazii Davida Drábka lze jen obdivovat, ale režírovat vlastní hry je cesta do pekel. Představení by potřebovalo pevný tvar, nekompromisní ruku dramaturga a sebekázeň celé pánské části souboru, zejména pak Jiřího Zapletala. (Ze záznamu, DRAMOX.)
Kluk.sedu  70 %
(zadáno: 12.9.2020, počet hodnocení: 82)
přínosný / zajímavý komentář
75%. Především druhá půlka mě dostala.
Bflmpsvz  100 %
(zadáno: 27.1.2020, počet hodnocení: 13)
přínosný / zajímavý komentář
Krása nesmírná...a vtipná. Zapletal je velký komik.
PajaM  90 %
(zadáno: 30.6.2018, počet hodnocení: 25)
přínosný / zajímavý komentář
Pro mě lepší než Jedlíci ve vyrovnanosti žánru v první a druhé polovině.
Aelinwen  90 %
(zadáno: 12.4.2016, počet hodnocení: 14)
přínosný / zajímavý komentář
Krásné, krásné, krásné...prolínání reality se snovým surreálnem. Okamžiky, kdy dojetím lovíte z kabelky kapesník, nakonec ale vyprsknete smíchy. Opět skvostná hudba, herecké obsazení netřeba komentovat.
Kateřina Vodáková  100 %
(zadáno: 24.2.2016, počet hodnocení: 134)
přínosný / zajímavý komentář
Pro mne velmi silný a nezapomenutelný zážitek!!! Inscenace, která ve mně vzbuzovala střídavě dojetí a záchvaty smíchu. Vstupenku jsem si kupovala na poslední chvíli a jen ze zvědavosti, neměla jsem nijaké očekávání. Ale z divadla jsem odcházela naprosto "rozsekaná" v dobrém slova smyslu. Jsou chvíle, kdy se od srdce smějete, jindy se do osudů hlavních hrdinů vžijete tak, že vám najednou po tváři stékají slzy, pak vám zase v duši zavládne zvláštní klid... Promyšlená režie, nádherná hudba. Vyzdvihuji výkony P. Tomicové a V. Polívky. Laskavá a inteligentní inscenace pro všechny věkové kategorie.
Popelka  50 %
(zadáno: 2.7.2015, počet hodnocení: 33)
přínosný / zajímavý komentář
Jak mám ráda Jedlíky, Drábka i herečky, tak tohle se nepovedlo. Podobně jako pokračování úspěšných uzavřených filmů působí i Velká mořská víla jako nastavovaná kaše.
Robil  90 %
(zadáno: 24.4.2015, počet hodnocení: 17)
přínosný / zajímavý komentář
Drábek předkládá svůj tradiční koktejl, který v rychlém sledu mixuje crazy-scény, vtipné hlášky, vážné okamžiky, a nezbytné filozofující promluvy k divákovi. Hrdinové nejsou (opět) úplně "normální" (spíše švihlí) a jejich tragikomické osudy Vás ? logicky ?potěší. Pomalejší rozjezd, výborné herecké výkony Tomicové, Zapletala a P.Štorkové. Proměna Valerie v mořskou pannu a její ?mrskání? na suchu je dokonalé, finále s porodem v bazénku nemá chybu. Nutno vidět !
Kevinator  80 %
(zadáno: 11.3.2015, počet hodnocení: 193)
přínosný / zajímavý komentář
Ve srovnání s Jedlíky (tomu se prostě nedá vyhnout) mě tyhle zápletky a zákruty děje bavily méně. Herci velmi solidní.
Národosolsobě  40 %
(zadáno: 1.3.2015, počet hodnocení: 305)
přínosný / zajímavý komentář
asi takhle: https://www.youtube.com/watch?v=oT8p7YOztOE
Jirkan  70 %
(zadáno: 1.3.2015, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
28.2. 2015 - Švandovo divadlo: David Drábek má obrovskou fantazii a umí pracovat se situací a slovem a někdy v dost absurdní rovině, ale vlastně dává to smysl. Líbí se mi hlavní motiv. Navíc má tahle hra v sobě určitou hořkost. První polovna se ale vleče a moc povídá. Druhá už má nějakou hodnotu a spád a není to jen takové plácání pro pobavení. Jiří Zapletal by měl své herectví krotit, jeho projev je místy dost za hranicí únosnosti. Na druhou stranu práce Pavlíny Štorkové je nepřehlédnutelná a nezapomenutelná, na tuhle herečku v ND se těším!
Furciferka  60 %
(zadáno: 28.2.2015, počet hodnocení: 249)
přínosný / zajímavý komentář
Slabší odvar Jedlíků čokolády, zejména první polovina. Z mého pohledu bylo toto pokračování trochu zbytečné. 55 %
Vratislav Honzálek  90 %
(zadáno: 6.12.2014, počet hodnocení: 109)
přínosný / zajímavý komentář
Zašel jsem na dnešní meníčko do své oblíbené putyky a dostal jsem, co jsem očekával. V první polovině chodu jsem si říkal, že to není špatné, ale tak nějak jsem čekal víc (občas malinko ztráta tempa, nějaké negativní a melancholické věci). Když jsem však začal dojídat zbytek, tak nejen že chutnal čím dál lépe, ale dokonce mi zpětné modifykoval dojem z první části. A byl jsem opět nucet jít poděkovat šéfkuchaři, že mě opět dostal!
PS:pro ty, co nemají rádi morální apely pana Drábka v podobě monologu, tak je mohu ubezpečit, že ten zde není ;)
Koeman2  90 %
(zadáno: 9.10.2014, počet hodnocení: 154)
přínosný / zajímavý komentář
Komická two man show (Zapletal, Tomicová) smíchaná s vážnější rovinou (Vl. Polívka, Smečková-Bencová, Vápeník), místy až surreálné (Štorková). Výsledný mix pohladil ducha a značně rozhýbal naše bránice. A navíc ta hudba Darka Krále. Výsledek - 10 min standing ovation. Díky za nádherný večer.
Martin21  90 %
(zadáno: 13.9.2014, počet hodnocení: 416)
přínosný / zajímavý komentář
Hradec opět nezklamal!!!
MAXSAM  100 %
(zadáno: 17.5.2014, počet hodnocení: 17)
přínosný / zajímavý komentář
(+3)
Naprosto souhlasím s hodnotiteli přede mnou, krásné představení, že se to nedá slovy popsat, pan Drábek opět zabodoval, excelentní autor i režisér, nádherná hudba, fantastická výkony všech herců, pane Zapletale velká poklona, Váš výkon je opět naprosto fantastický, geniální a jedinečný, co dokážete na jevišti Vy je neuvěřitelné, jste PAN herec a velký komik. Děkujeme všem v KDHK za báječný večer :)
Petula  100 %
(zadáno: 17.5.2014, počet hodnocení: 29)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Vše podstatné napsal už pan Tomáš Molík, jen dodávám, že jsem se z tohoto představení odcházela emočně odrovnaná a težko se dostávala do reality. BRAVO, BRAVO, BRAVO a velké díky za toto představení nejen panu Drábkovi!
Tomáš Molík  100 %
(zadáno: 17.5.2014, počet hodnocení: 45)
přínosný / zajímavý komentář
(+5)
Obrovský zážitek, sedíte v hledišti a před vámi se odvíjejí příběhy a osudy lidí, které máte rádi už z Jedlíků čokolády, sledujete jejich, radosti, strach, smutek i bláznivé záchvaty štěstí, osudy které jsou skvěle napsané, mistrovsky narežírované a hlavně božsky zahrané, prostě skvělí lidé hrají skvělé lidi a vám je dobře, dostáváte návaly dojetí, smějete se i pláčete s postavami, říkáte si, hlavně ať to ještě neskončí a proboha to je krása. Naplňuje vás obdiv a úcta, protože to co na vás dýchá z jeviště je laskavá upřímnost, humor i moudrost. A pak jdete domů a jste nesmírně šťastný, BRAVO!!
Kesi  100 %
(zadáno: 16.6.2014, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Pokud jsem si myslela, že Jedlíci čokolády jsou nepřekonatelně skvělí, tak jsem Davida Drábka hrubě podcenila. Velká mořská víla je totiž fenomenální, úžasná, dechberoucí, skvostná, vyváženě hořko-sladká (víc sladká než hořká), strhující a po duši hladící laskavým jemným humorem, jenž obdivuji. Nedá se to popsat ... to se musí opravdu vidět!
Kajetán Devátý  100 %
(zadáno: 22.5.2014, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Představení, které se musí vidět, je tak voňavé člověčinou, laskavým humorem a velkými emocemi bez patosu, ještě nikdy jsem nic tak nádherného neviděl, moc děkuji, musím na Velkou mořskou vílu jít rozhodně ještě jednou nebo raději dvakrát, spíš třikrát.
Mcleod  80 %
(zadáno: 8.3.2022, počet hodnocení: 50)
B.such  60 %
(zadáno: 28.2.2022, počet hodnocení: 25)
Plšík  50 %
(zadáno: 27.10.2021, počet hodnocení: 657)
V.morava  70 %
(zadáno: 27.10.2020, počet hodnocení: 560)
Tech.KA  90 %
(zadáno: 4.3.2020, počet hodnocení: 28)
Snekac  80 %
(zadáno: 6.2.2020, počet hodnocení: 177)
Kosan  70 %
(zadáno: 9.12.2018, počet hodnocení: 213)
Dajcik  90 %
(zadáno: 25.11.2018, počet hodnocení: 226)
Chonrec  50 %
(zadáno: 16.9.2018, počet hodnocení: 15)
Euforka  90 %
(zadáno: 13.1.2018, počet hodnocení: 36)
Michal Vávra  80 %
(zadáno: 11.4.2017, počet hodnocení: 22)
Dan Mil  50 %
(zadáno: 14.1.2017, počet hodnocení: 14)
Unionboy  70 %
(zadáno: 13.11.2016, počet hodnocení: 311)
Ivi  70 %
(zadáno: 28.2.2016, počet hodnocení: 27)
Dezodoo  60 %
(zadáno: 9.10.2015, počet hodnocení: 99)
Xcepek  90 %
(zadáno: 16.5.2015, počet hodnocení: 604)
Bacraj  80 %
(zadáno: 17.4.2015, počet hodnocení: 164)
Princezna Evženka  60 %
(zadáno: 17.3.2015, počet hodnocení: 95)
Frankovka  60 %
(zadáno: 8.3.2015, počet hodnocení: 244)
Ragunkaa  100 %
(zadáno: 1.3.2015, počet hodnocení: 10)
Meresanch  70 %
(zadáno: 28.2.2015, počet hodnocení: 146)
Camarido  90 %
(zadáno: 11.11.2014, počet hodnocení: 63)
Čiko  70 %
(zadáno: 16.9.2014, počet hodnocení: 852)
Keyja  90 %
(zadáno: 30.5.2014, počet hodnocení: 44)
LavinieCamui  100 %
(zadáno: 29.5.2014, počet hodnocení: 584)
Capinka  100 %
(zadáno: 21.5.2014, počet hodnocení: 77)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.