Národní divadlo [Nová scéna]

Křehkosti, tvé jméno je žena

Premiéra: 11.5.2017 | 1:20x
Koprodukční projekt Národního divadla a souboru 420PEOPLE.
Dramaturgie: Marta Ljubková. Scéna: Lucia Škandíková. Kostýmy: Linda Boráros. Hudební spolupráce: Matěj Kroupa. Choreografie: Nataša Novotná. Režie: Daniel Špinar.
Poslední uvedení: září 2021.
Inscenace kombinující činohru a pohybové divadlo. Žena jako objekt, žena jako téma, žena jako žena. Z mnoha různých možností se vydáváme cestou zkoumání „situace ženy“ v běhu času a v divadle...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
67 %
Uživatelé
63 %
63501000
Volby

Hodnocení (56)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jan Pařízek  60 %
4.9.2017 | 914 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavý pohled do hlubin ženské herecké duše a zároveň určitá pocta této profesi. Krásná souhra pěti skvělých hereček, které zde moc pěkně dokazují, že umí zaujmout více než dobře. Vedle nich se však neztratily ani tři tanečnice, jenž předvedly velmi slušné choreografie. Snad jen výstupy D. Prachaře pro mě postrádaly potřebnou sílu a dopad. A byť oceňuji jednotlivé dílčí části, tak inscenace jako celek ve mě nezanechala nějaký hlubší dojem.
Jiří Landa  80 %
22.6.2017 | 3032 hodnocení
+ souhlasím
Je to zábavné i dojemné, chvílemi se divákovi, který tuto scénu a pětici hereček sleduje kontinuálně, vybaví situace a inscenace, s nimiž kdysi žil či vyrůstal. Během téměř devadesátiminutového představení si člověk v sobě začne třídit nejen divadelní vzpomínky a cítí se při tom tak nějak příjemně. Zřejmě se nejedná o inscenaci pro každého, mě však oslovila měrou vrchovatou. Snad jen výstupy K. Dobrého bych trochu zkrátil. I když mají svůj smysl, získaný časový prostor bych raději věnoval herečkám.
Lukáš Dubský  70 %
22.6.2017 | 1165 hodnocení
+ souhlasím
Povedená benefice pro pětici hereček, které divákům představují herecký úděl. Všechny dámy je potřeba ocenit, jelikož hrát samu sebe, je nesmírně náročné, krásně se tak ale vyjeví rozdílné naturely (hyperaktivní Medvecká, křehká Preissová, hřmotná Salzmannová, lehce cynická Tesařová a s nadhledem hrající Janžurová). Vzpomínky na divadelní život doplňují taneční vsuvky a také monology Karla Dobrého, které jsou sice precizně zahrané, ale na můj vkus zbytečně dlouhé, těžiště inscenace by přece jen mělo být jinde. Divácky bude inscenace jistě oblíbená, kde jinde lze vidět těhlech 5 žen pohromadě?
Helena Grégrová  70 %
6.6.2017 | 1688 hodnocení
+ souhlasím
75 %. Něžná i dryáčnická činoherně-pohybová "klaunérie" o křehkých zákoutích ženské herecké duše, v levelu z nejsložitějších "být za sebe samu". Oceňuji sebeironický nadhled, s nímž žádná z protagonistek neváhala demaskovat své Já, i se všemi pochybnostmi a bolestmi, které se obvykle snaží odložit v zákulisí. Kéž by se ten terapeutický efekt, který jsem při závěrečném potlesku cítila tentokrát víc než kdy jindy, dostavil pro každou z nich v kýžené intenzitě.
Pavel Širmer  60 %
31.5.2017 | 2036 hodnocení
+ souhlasím
Herečky citují vesměs vlastní výroky, v nadsázce a stylizaci představují samy sebe. Doplňují je tři performerky, propojení s pohybem se však příliš nedaří. Vyvážení a příspěvek k tématu ženství a herectví zde má představovat herec, jenž přednese dva monology; tuto rovinu se podařilo navázat lépe. Některé souvislosti, např. specifika ND, zůstávají spíše okrajovými zmínkami. Inscenace není sentimentální beneficí, má svůj humor, z hlediska sdělení bohužel trochu vázne. Výrazněji může zaujmout diváka, který se o herečky a jejich osobnosti zajímal už před návštěvou.
Michal Novák  60 %
23.5.2017 | 1159 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace splétající promluvy (odrážející zkušenosti) našich předních hereček, taneční mezihry (symbol plné ženské síly) a všemožných tematických textů (dávný pamflet, citace Jelinekové, prý dokonce i opis anonyma z internetu) smysl dává. Zejména v situaci, kdy pro první dámy souboru nemám hru. Kořením všeho je pak Karel Dobrý, mužský element, který s démonickým charismatem zahraje všechno. V neposlední řadě je to inscenace s názorem...
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
BloggarSumec  90 %
8.10.2021 | 70 hodnocení
+ souhlasím
Je naprosto úžasné vidět vedle sebe hrát legendy Národního divadla Ivu Janžurovou, Janu Preissovou, Táňu Medveckou, Johanu Tesařovou a Evu Salzmannovou. Každá z hereček říká slova, která kdysi vyřkla v některém ze svých rozhovorů v časopisech či novinách. O to více, je hra pravdivější a je radost všechny dámy, které si představení hodně užívaly, sledovat. David Prachař do tohoto ženského světa vnáší tolik potřebný mužský prvek. Inscenaci vhodně doplňují tanečnice 420 People. Skvělá výprava, hudební složka i světelný design.
Vladimír10  80 %
16.9.2021 | 646 hodnocení
+ souhlasím
Vytvořit představení složené z osobních výpovědí a historek nejstarších hereček činoherního souboru považuji za trefu do černého. Vhodně vybrané texty dokázaly navíc všechny dámy velmi dobře vypointovat, čímž vznikla inscenace, která je v současné Činohře ND ojedinělá právě díky tomu, že umožňuje "pouhé" zpříjemnění večera a je navíc okořeněna o rozdávání podepsaných fotografií. Celkovou atmosféru však nemístně naboural poslední výstup D. Prachaře. Jeho postupné oblékání do ženského kostýmku spojené s interpretací zdlouhavého monologu nebylo nikterak přínosné a osobně bych jej ze hry vypustil.
Varan  60 %
4.3.2020 | 118 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavé a celkem originální představení, kdy pětice hereček hraje sama sebe. Dámy bilancují své herecké kariéry, vzpomínají a neschovávají se za své postavy. Průběh představení však narušuje na můj vkus až příliš kouře, třpytek, jinotajů a pro mně těžko uchopitelného pohybového divadla.
J.anek  50 %
4.3.2020 | 499 hodnocení
+ souhlasím
To nemá Špinar na pořádný boty? ptá se afektovaně Eva Salzmannová a pokládá tak jednu z kruciálních otázek inscenace, která je tuze zvláštní. Vlastně ani nevím, oč v ní jde. Pětici skvělých hereček, které zarputile předstírají spontánnost, je dohromady před 350 let a všem je jasné, že jsou to velké dámy. Ale co dál? Trojice skvělých tanečnic nemá prostor, s herečkami se míjí, k žádnému propojení nedochází. Nejzábavnější tak pro mě byl David Prachař. Tomu Špinar nadělil parádní boty a efektní smrt. Moc mu slušela.
Maruš Staňková  70 %
4.12.2019 | 44 hodnocení
+ souhlasím
Bylo radostí "vidět holky řádit". Škoda, že pro ně nebyl vybrán kvalitní divadelení text.
Studený Čumáček  60 %
3.11.2019 | 417 hodnocení
+ souhlasím
Naštěstí mají všechny zúčastněné dámy své překrásné role tu i tam a nejsou závislé na tomto představení. Vtírá se mi totiž hloupá představa pořadů vyráběných prakticky povinně na společenskou objednávku k MDŽ či pro zájezdy, aby se diváci z Vísky pokochali umělkyněmi známými z "televíze", a to by těmto úžasným herečkám hodně ublížilo.
Já asi vážně budu spíš ten pankáč...
RaB  70 %
28.6.2019 | 378 hodnocení
+ souhlasím
Excelentní Iva Janžurová (ostatně jako vždy) a Taťjana Medvecká. Bohužel role Prachaře naprosto hrozná a výstupy 420PEOPLE také v inscenaci nechápu.
Ivo Železný  50 %
10.5.2019 | 282 hodnocení
+ souhlasím
Celkem zbytné představení. No dost.
Kouř byl.
Vaklav  70 %
2.2.2019 | 278 hodnocení
+ souhlasím
Velmi komorní představení na velké scéně. Musím říct, že atmosféra při částech, kdy měly slovo dámy, byla elektrizující.
Všechny zmíněné námitky jsou tak trochu pravda, ale každý je můžeme vnímat různě naléhavě. Na druhou stranu se mi D. Prachař v představení líbil také.

Drobná aktuální poznámka. Když už byla řeč i o příležitostech pro herečky, velmi by mě zajímal názor paní Janžurové na příležitost pro mladé kolegyně v ČK ve hře Sopranistky. Jestlipak bychom se shodli? Jestlipak si hru užila a chtěla by v ní účinkovat?
Jakubson  80 %
31.1.2019 | 102 hodnocení
+ souhlasím
Zde se potvrdilo, že číst recenze se nevyplácí. Jednak si člověk předem udělá negativní obrázet a ještě se připraví o jinak velmi milý moment...
Za mne velké překvapení a velmi příjemný večer ve společnosti hereček s velkým H.
Jediná výtka patří snad jen členkám 420PEOPLE, kdy mi jejich zapojení v některých scénách přišlo trošku rušivé.
Hanavelka  50 %
18.12.2018 | 24 hodnocení
+ souhlasím
Setkání pěti zralých známých hereček I.Janžurové,T.Medvedcké, J.Preissové, E.Salzmannové a J.Tesařové,jež svým způsobem bilancují svoji hereckou kariéru.Doplněno výrazovým "tancem" třech atletek obdoby Leni Riefenstahlové a jako třešnička na dortu D.Prachař v roli devianta.To se musí vidět.Diváci co se sešli, byli zřejmě tak konsternovaní, že nebyli ani schopni zvednout své zadky,aby si přišli pro podepsané fotky,jež herečky nabízely z pódia.Ty se dostaly do trapné situace nezájmu.D.Prachař v dámském prádélku,byl dobrý,ale zřejmě si spletl představení a scénu.50% dávám z úcty k herečkám.Brr.
Čiko  70 %
13.6.2018 | 1089 hodnocení
+ souhlasím
Benefice plná duševního obnažení, pro mě zajímavější, než pět rozhovorů s každou jednotlivou herečkou..
Plšík  60 %
10.4.2018 | 782 hodnocení
+ souhlasím
65%
Michvon  70 %
28.2.2018 | 195 hodnocení
+ souhlasím
Všechny dámy mají ohromné charizma a schopnost sebeironie. Je skvělé, že tyto dámy dostaly na jevišti ND prostor, do jedné ho využily vrchovatě. Jako bonus jsem dostala podepsanou fotku Jany Preissové.
Jirkan  70 %
15.1.2018 | 564 hodnocení
+ souhlasím
14.1. 2019 (75%): Toto je kus, kde můžete obdivovat energii populárních (velkých) hereček Národního divadla. Kabaret. Fikce. Hříčka. Kdy se stane, že mohou takto společně hrát? Příjemný večer, kde je tak trochu prostor i pro improvizaci a práci s publikem. Bavila mne také forma a výtvarná stránka. Doplnění o tanec je příjemné zpestření, ale místy jsem měl pocit, že se to vzájemně neprolíná a jsou to jednotlivé výstupy vedle sebe (mimochodem začátek dosti zdlouhavý). To platí i o výstupech Davida Prachaře. Fungující je ten poslední, ostatní jsou navíc. (Povedl se program k inscenaci).
Vladimír Rogalewicz  60 %
12.12.2017 | 812 hodnocení
+ souhlasím
Skvostná benefice pěti hereček - v jejich výstupech je vše opravdové, nekašírované, přesně vypointované. Zarámování taneční performací a výstupy Davida Prachaře je naopak prázdné a formální. I když chápu, že bylo třeba ty herečky něčím doplnit a vyvážit, zvolené řešení se příliš nepovedlo.
Blumarik  60 %
12.12.2017 | 239 hodnocení
+ souhlasím
Hluboce obdivuji Táňu Medveckou, je to PANÍ herečka. Některé kolegyně po jejím by se od ní měly hodně co učit.
Luciferie  50 %
12.12.2017 | 129 hodnocení
+ souhlasím
Střední (vyprávěcí) část byla výborná, ale začátek a hlavně konec opravdu nezapřou Novou scénu a mně osobně dost zkazily celkový dojem..
MISA2604  40 %
4.11.2017 | 23 hodnocení
+ souhlasím
Absolutní spletenec. Kdyby to mělo přestávku, jistě bych odešla.
Michkyse  60 %
19.5.2017 | 100 hodnocení
+ souhlasím
Na jedné straně skvělý výkon Karla Dobrého, na straně druhé standardně dobré výkony pětice velkých hereček naší první scény. Dohromady to ale příliš nezapadá, což kazí dojem z celého představení, které jako celek prostě nefunguje...
Irena7  80 %
15.5.2017 | 27 hodnocení
+ souhlasím
Příjemné, i když občas trochu nesourodé představení. Ale určitě divácký hit - pro běžného diváka pohled do názorů a soukromí pěti oblíbených hereček, pro divadelní fajnšmekry herecký koncert Karla Dobrého v monologu od Elfriede Jelinek. Vysoké hodnocení dávám především kvůli němu.
CercaTrova  80 %
3.1.2022 | 70 hodnocení
Slamajak  60 %
17.9.2021 | 72 hodnocení
Dino07  60 %
15.9.2021 | 58 hodnocení
Michal Ernat  60 %
18.10.2020 | 27 hodnocení
Chupetica  40 %
21.9.2020 | 153 hodnocení
Alcha  80 %
14.9.2020 | 130 hodnocení
Miarono  60 %
24.9.2019 | 22 hodnocení
Kubicek  60 %
10.5.2019 | 29 hodnocení
MicRuz  60 %
28.2.2019 | 19 hodnocení
Xcepek  80 %
11.2.2019 | 668 hodnocení
Pauko  80 %
14.1.2019 | 22 hodnocení
Martin21  50 %
4.6.2018 | 462 hodnocení
Katkrau  70 %
29.5.2018 | 46 hodnocení
Oliverpiv  50 %
7.5.2018 | 74 hodnocení
Ambrozka  80 %
29.4.2018 | 67 hodnocení
Marťus  60 %
1.2.2018 | 130 hodnocení
Petr-sima  50 %
18.1.2018 | 121 hodnocení
Veronikaw  50 %
12.1.2018 | 70 hodnocení
MarekLinhart  50 %
12.12.2017 | 152 hodnocení
Marcela  60 %
7.12.2017 | 418 hodnocení
Capinka  70 %
6.12.2017 | 86 hodnocení
Delaware  40 %
4.11.2017 | 26 hodnocení
Lovin  60 %
24.9.2017 | 272 hodnocení
LucieSykorova  70 %
4.9.2017 | 167 hodnocení
Lumca  80 %
15.6.2017 | 366 hodnocení
Gaspoda  70 %
27.5.2017 | 53 hodnocení
Justina  40 %
23.5.2017 | 77 hodnocení
Tomkom  70 %
18.5.2017 | 89 hodnocení
Bejdule  70 %
18.5.2017 | 29 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.