Městská divadla pražská [Divadlo ABC]

Diktátor

Premiéra: 14.8.2021 | 2:40
Překlad filmu: Halka Varhaníková. Dramaturgie: Kristina Žantovská. Výprava: Georges Vafias, Renáta Weidlichová. Hudba: Ivan Acher a citace. Pohybová spolupráce: Pavol Seriš. Režie: Martin Čičvák.
Poslední uvedení: rok 2023.
Jeden z nejúspěšnějších Chaplinových filmů poprvé v české divadelní adaptaci. Protiválečná satira, parodující stupiditu, zvrácenost a antisemitismus nacismu a jeho vůdců. Židovský holič se díky podobnosti s vůdcem Adenoidem Hynkelem (alias Adolfem Hitlerem) ocitne omylem před rozvášněnými a bojechtivými davy a má rozpoutat válečnou vřavu. Sám ale nechce být diktátor, netouží vládnout ani dobývat, naopak vyzývá k toleranci, míru a lidskosti...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Městská divadla pražská
Hodnocení inscenace
Redakce
46 %
Uživatelé
67 %
kontroverzní inscenace (272.)
67391000
Volby

Hodnocení (45)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Holubec  30 %
30.6.2022 | 735 hodnocení
+ souhlasím
--- Když zbyde jen groteska --- (více v článku na blogu)
Lukáš Dubský  60 %
29.12.2021 | 1114 hodnocení
+ souhlasím
F.Březina podává v hlavní dvojroli technicky mimořádně podařený výkon, ale nemohl jsem se zbavit dojmu, že je to místy spíš nápodoba Chaplina. Inscenace celkem hladce plyne, místy je i zábavná, čiší z ní ovšem dramaturgická neukotvenost. Diktátor byl ve své době odvážným počinem komentujícím aktuální dění. Jenže co dnes dělat s parodií Hitlerových projevů? Režisér M. Čičvák se tu tak nějak obecně vysměje diktátorským režimům, v závěrečném monologu židovského holiče je výrazný apel na lidskost. Jenže to celé působí trochu vyčpěle, dobové podmíněnosti se nelze tak jednoduše zbavit.
Pavel Širmer  50 %
11.10.2021 | 1990 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
V promyšleném inscenačním modelu M. Čičváka je třeba ocenit nespočet nápadů. Skvělá práce s herci, jednotlivé postavy mají v celku jasné místo. Představitel hlavní dvojrole F. Březina více než obsahem zaujme svou technikou, pohybem a prací s výrazovými prostředky; ze zběsilého tempa nesleví ani na okamžik. Přínosem je i sound design a propracovaná hudba s výrazným zpěvem T. Krippnerové. Zásadním problémem je dramaturgií neuhlídaná režie vlastní adaptace. Obrazy podobou a sdělením splývají, vývoj se místy ztrácí, neúměrně dlouhé pasáže v němčině. Přes výhrady však jde o počin hodný pozornosti, návštěva není ztrátou času.
Iva Bryndová  50 %
16.9.2021 | 511 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace, která je milá, příjemná, sympatická, v podstatě povedená, ale nepřináší bohužel žádnou přidanou hodnotu - po emoční stránce, ani stran toho, proč se právě Chaplinův Diktátor vlastně uvádí právě dnes.
Jan Pařízek  40 %
17.8.2021 | 890 hodnocení
+ souhlasím
Přiznávám, že jsem film neviděl a dost možná by na mě zapůsobil stejně. Ale bohužel tohle dílo prostě nebyl můj šálek kávy. Nijak zvláště to na mě nezapůsobilo, většina scén mi nepřišla ani groteskní, ani mrazivá, výraznější emoci u mě nevyvolala. Jediný převažující pocit byl zbytečné natahování očividného. Nicméně mile rád se přidávám ke chvále skvělého hereckého výkonu F. Březiny, který se do toho opravdu položil více než naplno. Taktéž oceňuji propracovanou pohybovou a hudební stránku. Rád budu věřit, že to své kvality má a diváky si to jistě najde, já mezi nimi však nebudu.
Helena Grégrová  40 %
16.8.2021 | 1648 hodnocení
+ souhlasím
45 %. Opravdu obdivuhodný výkon Filipa Březiny, který propotí naskrz nejen uniformu a sako, ale málem se mu rozpustí i ta buřinka na hlavě. Přes očividné nasazení i všech ostatních herců je ale poselství o nebezpečí opojení absolutní mocí, antisemitismu (resp. rasové nesnášenlivosti jako takové), různých politických nešvarů a stádnosti davů bohužel rozmělněno neúměrně zdlouhavou, místy nudnou a sdělností vůči dnešní době ne úplně adekvátní dramatizací filmu. Zvolený inscenační klíč mně zkrátka neotevřel cestu k mrazivě katarznímu zážitku, který jsem si od tématu slibovala.
Jiří Landa  50 %
15.8.2021 | 3020 hodnocení
+ souhlasím
Výborný F. Březina. O to více zamrzí, že se režie a dramaturgie nesnažila problematiku, která jistě rezonovala v době uvedení filmu, přiblížit současnosti. Inscenace M. Čičváka se dá celkově označit za nezajímavou a vlastně i nudnou. V kontextu viděných hereckých výkonů je to opravdu velká škoda.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Braddy  60 %
11.5.2023 | 178 hodnocení
+ souhlasím
Filip Březina 110%
Emanuelka  90 %
2.3.2023 | 7 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace je ideální na pobavení. Pokud hledáte představení pro odreagování, tak Diktátor je ideál. Je pravda že parodie na Hitlera a jeho poskoky by chtěla trochu aktualizovat, ale nevidím to jako velký problém.
F. Březina v hlavní dvojroli podává výborný výkon, který inscenaci hodně přidává. Zaujala mě zájmena nápaditá scéna a bubeník, který vytváří ruchy. Představení jsem viděla dvakrát a podruhé mě oslovilo mnohem víc.
TerJan  60 %
22.2.2023 | 42 hodnocení
+ souhlasím
Tohle stojí za to vidět hlavně (převážně) kvůli Filipu Březinovi, který předvádí nadstandardní výkon - herecky, fyzicky, mimicky. Hodně podařený je také zvukový/ruchový doprovod. Dějově předvídavé a dnes zdaleka ne tak silné jako v době vzniku. Některé vtipy přidané pro české publikum se povedly (plánování vojenské přehlídky). /Na základě představení 21.2.2023/
honzy  30 %
3.6.2022 | 282 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
DIKTÁTOR v divadle ABC je nepovedená inscenace podle satirického filmu s Charlie Chaplinem.V režii Martina Čičváka vzniklo divadlo,které vůbec nerezonuje a divák si říká, že to je marná snaha všech zúčastněných, v čele s talentovaným Filipem Březinou. Kam se vložená energie vytratila? Pochválit lze funkční scénu, ale to je tak vše.Emoce nulové, divadelní zážitek slabý. Ach k čemu je takové divadlo? Hodnocení 30%.
Makaluzo1  20 %
3.6.2022 | 81 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Od divadelní verze slavné filmové předlohy jsem čekal daleko víc.Režisér využil nabízené podoby F.Březiny s Ch.Chaplinem.A tím také vše skončilo.Pouhá nápodoba a to je málo.Místy dokonce sklouzne k neuctivé parodii na němčinu a italštinu,leč publikum se baví. Poselství o nebezpečí se změní v nudné a zdlouhavé omílání stále téhož.Přímo jako zneuctění považuji, že režisér se snaží diváky rozesmát pokleslými vtípky a rozvernými střeštěnostmi.Ani závěrečný monolog tak proto nevyzní.
Sona  60 %
9.3.2022 | 13 hodnocení
+ souhlasím
Skvělý výkon Filipa Březiny v dvojroli. Druhá polovina představení baví víc
LavinieCamui  60 %
8.1.2022 | 776 hodnocení
+ souhlasím
Výborný Filip Březina a Ivana Uhlířová. Jinak nechápu, proč tak přesně kopírovat film.
Šípal  70 %
29.12.2021 | 215 hodnocení
+ souhlasím
Viděno 27. října 2021. Je to krásná věc a zejména chovám (asi jako všichni) hluboký respekt k fyzickému i hereckému výkonu Filipa Březiny. Bohužel jsem viděl představení, kde v rámci druhé poloviny dostali herci totální okno a minimálně čtvrt hodinu jim muselo být nahazováno. Takže celá zápletka s italským diktátorem pro mě byla úplně zabitá. Inu, stane se. Škoda, jinak bych tomu dal mnohem víc.
Denisa H.  90 %
18.11.2021 | 372 hodnocení
+ souhlasím
Souhlasím s tím, že jestli měla inscenace nějaké hlubší sdělení či varování, nepodařilo se je dostat k divákovi. Mě to nicméně moc bavilo a až zkouknu i filmovou předlohu, přijdu určitě znovu. A možná pak ještě párkrát. Vlastně nevím, co jsem to viděla, ale nadchlo mě to :-D Ze všeho nejvíc (samosebou) F. Březina - nad jeho výkonem po herecké i fyzické a pohybové stránce žasnu. A ač do postav očividně vložil tolik energie, stejně mi při děkovačce připadalo, že by to celé v pohodě zvládl ještě jednou...
Chválu si zaslouží dále hudba a především živé ruchy. A pojetí milic.
Vladimír10  80 %
3.11.2021 | 611 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Martinu Čičvákovi se podařilo podle Chaplinova scénáře vytvořit parádní satirickou inscenaci, která si dělá legraci nejen z nacistických pohlavárů, ale i z aktuálního dění. Vyzdvihl bych zejména narážky na covidovou situaci, hudební podkres v podobě písně Bella Ciao či nové "přezdívky" pro J. Goebbelse a H. Göringa. V prvé řadě je ovšem třeba pochválit vynikající výkon F. Březiny, který během hry v podstatě nesleze z jeviště a obě své role ztvárňuje plně v souladu s jejich předobrazy. Vedle toho velmi dobře vyznívají i komediální výstupy R. Kalvody či pokusy o nenásilnou kooperaci s publikem.
R.JELEN.21  30 %
5.10.2021 | 236 hodnocení
+ souhlasím
Mám velmi rozporuplné pocity. F. Březina té roli dává vše co je třeba (je skvělý to bez debat) a přesto ta hra vyznívá ploše. Závěrečnou řeč jsem v originále slyšela nespočetne krát a vždy funguje jak má a tady NIC!
Za Filipa Březinu 80% ale celkově za 30%.
Taky mé pocity nevylepšily ty velmi mladé slečny o řadu za námi, které ne a ne zavřít ústa :/
Lovin  100 %
29.8.2021 | 264 hodnocení
+ souhlasím
Velká paráda, skvělá zábava. Pravda, celé téma zlehčené nadsázkou, ale proč ne. Herecky perfektní, líbila se mi hudba i scéna. Odcházela jsem nadšená, pro mě divadelní událost sezóny.
Rejpalka  40 %
25.8.2021 | 202 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Mám z představení rozporuplné pocity, protože Filip Březina je ve své roli fakt skvělý. Neviděla jsem film, takže mi některé souvislosti mohly uniknout, ale inscenace se mi zdála roztříštěná, v první půli moc rychlá a příliš děje, zato druhá půle děs. Ke snížení mého zážitku přispělo i nepohodlné sezení v Azylu.
J.anek  70 %
16.8.2021 | 462 hodnocení
+ souhlasím
Čičvák se drži předlohy jen tu a tam, vybírá ikonická místa. Příběh vypráví ryze divadelními prostředky. Chaplinovy fóry často dotahuje do výraznějších point a přidává vlastní. Divadelní Diktátor je vtipnější než předloha. Hektické tempo a vtip mají ale bohužel i některé scény holiče s Hannah - zklidnění by jim nejspíš prospělo.
Herecké výkony jsou skvělé, výtečné je řešení milice, nápadité jsou zvuky a ruchy. Ale všechno to drží pohromadě především talent a energie Filipa Březiny. Jen nechápu, proč musí hrát i Chaplina - proč nehraje diktátora a holiče sám za sebe.
Domi.Mac  30 %
16.8.2021 | 87 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Útrpné. Filmové předlohy na divadelních prknech žádají svébytné pojetí, ale mělo by přece jenom dávat smysl. Tohle pro mě byla jedna dlouhá zmatená nuda s Březinou, který spíš než za zajímavý výkon zaslouží obdiv za výdrž. Zklamání. 25%
Jana Krátká  100 %
15.8.2021 | 28 hodnocení
+ souhlasím
Skvělý výkon Filipa Březiny, do dvojrole dává vše a pro mě je zcela uvěřitelný. První půlka má spád, je vtipná, druhá je sice trochu pomalejší, ale výtečná scéna u stolu ji opět dodá dynamičnosti. Musím vyzdvihnout ještě hudbu, skvěle dokresluje představení. Díky za úžasný zážitek!
Snekac  90 %
15.8.2021 | 280 hodnocení
+ souhlasím
Výborný zvukový doprovod, skvělý výkon Filipa Březiny, povedená choreografie. Za mě velmi velmi slušné!
Karel Toman  20 %
15.8.2021 | 60 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Dávám 20 procent je kvůli Filipu Březinovi, který ztvárnil dvojroli holiče a diktátora. A snaží se, i když nemá "co hrát", nemá co sdělovat, místy se zbytečně pitvoří, napodobuje genialitu Chaplina (pohyby, gestikou i mimikou) a nejde mu to tak geniálně, ale to snad ani nikdo neočekával. Co je horší - inscenace nemá žádnou zásadní myšlenku a není a ani zbla vtipná. Tohle je jen další neumělé divadelní parazitování na slavné filmové předloze.
Novt01  40 %
29.4.2022 | 2 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Představení pro mě bylo zklamáním - zhruba od poloviny první části mě přestávalo bavit. Humor a ztvárnění tohoto tématu se netrefili do mého vkusu. Ocenit bych chtěla v hlavní roli Filipa Březinu, který náročnou roli diktátora velmi dobře pohybově zvládnul. Postava Napoloniho mi přišla nadbytečná. Písnička "Bella ciao" mě lehce otrávila, do příběhu nezapadala a bylo až moc na sílu se touto oblíbenou písničkou zalíbit divákům. Celkově mi přišlo představení zdlouhavé.
Nickmik  70 %
5.12.2023 | 76 hodnocení
MartinaEli  100 %
11.5.2023 | 72 hodnocení
Teres  40 %
8.5.2023 | 256 hodnocení
Applejuice  90 %
7.1.2023 | 350 hodnocení
PavelK  60 %
15.11.2022 | 221 hodnocení
Birter  60 %
4.6.2022 | 200 hodnocení
Moonek  70 %
23.5.2022 | 100 hodnocení
Plšík  70 %
9.5.2022 | 755 hodnocení
Báďa  70 %
19.11.2021 | 50 hodnocení
Babitch  70 %
12.11.2021 | 68 hodnocení
Tarbík  50 %
17.8.2021 | 158 hodnocení
HodnaTeta  90 %
16.8.2021 | 173 hodnocení
LuKrej  60 %
16.8.2021 | 92 hodnocení
Valmez  100 %
15.8.2021 | 487 hodnocení
Ala  60 %
15.8.2021 | 163 hodnocení
Unionboy  90 %
15.8.2021 | 435 hodnocení
Jana.janka  100 %
21.6.2021 | 71 hodnocení
Bernardblack  70 %
20.6.2021 | 328 hodnocení
Kate13  100 %
12.1.2022 | 3 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.