Národní divadlo

Cyrano z Bergeracu

[Cyrano de Bergerac]
Premiéra: 31.10.2002. Překlad: Jaroslav Vrchlický. Dramaturgie: Daria Ullrichová. Scéna: David Marek. Kostýmy: Zuzana Krejzková. Hudba: Filip Topol, Petr Kofroň. Režie: Michal Dočekal.
Poslední uvedení: červen 2014.


„Svůj širák odhazuji v dáli a s grácií...“ Snad nejkrásnější romantické drama, jež se stalo nadčasovým manifestem přátelství, cti a lásky. V pozoruhodném překladu Jaroslava Vrchlického.
D10+

inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
66 %
66771000
Volby

Hodnocení (89)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Lukáš Holubec 50 %
(zadáno: 21.9.2015, počet hodnocení: 663)
Iva Bryndová 70 %
(zadáno: 1.5.2014, počet hodnocení: 273)
přínosný / zajímavý komentář
75%
Pěkná klasická hra.
Dnes v některých místech už trochu trpí tím, že někteří herci za ty roky uvádění svým postavám trochu zestárli, ale jejich výkony to nijak významně nesráží. Zejména D. Prachař byl výborný, i když jsou role, které mu sedí ještě významně víc.
Veronika Boušová 80 %
(zadáno: 15.2.2012, počet hodnocení: 277)
Pavla Haflantová 90 %
(zadáno: 16.11.2011, počet hodnocení: 325)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Když se občas někdo ptá na doporučení typu "co dát k Vánocům někomu, kdo je konzervatinví a chce vidět pořádné divadlo?", je Cyrano v Národním jednou ze tří mých odpovědí. Je neuvěřitelné, jak více než tříhodinové veršované(!) drama dokáže člověka přikovat k sedačce. Hltala jsem každý okamžik. Cyrano z Bergeracu je Divadlo!
Jiří Koula 70 %
(zadáno: 4.4.2011, počet hodnocení: 1565)
Lukáš Dubský 70 %
(zadáno: 20.3.2011, počet hodnocení: 852)
Petr Tichý 70 %
(zadáno: 8.3.2011, počet hodnocení: 89)
Jiří Landa 70 %
(počet hodnocení: 2895)
Helena Grégrová 70 %
(počet hodnocení: 1434)
Michal Novák 70 %
(počet hodnocení: 1067)
Pavel Širmer 70 %
(počet hodnocení: 1639)
Jan Pařízek 60 %
(počet hodnocení: 784)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Denisa H. 80 %
(zadáno: 20.11.2018, počet hodnocení: 307)
přínosný / zajímavý komentář
Když kamarádka o hře vždy vyprávěla a zasnívala se u D. Prachaře, myslela jsem, že to přehání. Jak by vždy mohla zavřít oči a jen ho poslouchat, vizuálu netřeba. Nevěřila jsem jí to. A jak jsem nakonec dopadla já? Snad každého dalšího na jevišti jsem, sotva otevřel pusu, v duchu umlčovala 'Mlč. Mlč! Nech mluvit Prachaře!' A pak, když se rozveršoval on... slast... Natáhnout se v měkké posteli nebo na sluncem vyhřátý trávník, zadívat se na hvězdnou oblohu a po pár slovech zavřít oči a... poslouchat... Zaposlouchat se do těch rýmů Cyrana pronášených ústy Davida Prachaře...... Nádherné... Snové...
Troska 20 %
(zadáno: 18.3.2018, počet hodnocení: 31)
přínosný / zajímavý komentář
Bohužel ve vyšších patrech jsem skoro nic neslyšel a to mi moc nepomohlo porozumět náročnému textu...
Zdarda 80 %
(zadáno: 4.11.2015, počet hodnocení: 76)
přínosný / zajímavý komentář
Nádherné romantické představení pro konzervativnějšího diváka. Klasika od kulis, přes kostýmy až po úpravu textu. Herecké výkony odpovídají svou kvalitou Národnímu divadlu. Pro mě ovšem není David Prachař tím Cyranem, kterého bych chtěl vidět na jevišti. Saša Rašilov má do sličného Kristiana také již celkem daleko.
DarkMatter 100 %
(zadáno: 17.1.2015, počet hodnocení: 24)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Škoda, že už nehrají. Bylo to dokonalé...
Monulinka 90 %
(zadáno: 27.6.2014, počet hodnocení: 386)
přínosný / zajímavý komentář
Takhle si já představuju poctivé klasické divadlo. Nádherná předloha, ještě k tomu ve verších, vynikající herecké výkony (D. Prachař je opravdu úžasný Cyrano!!, J. Janěková ml., S. Rašilov a další), krásné kostýmy, velká a zároveň funkční scéna, pořádně využitá. Pár takových kousků by Národní divadlo prostě mít mělo, velká spokojenost!
Eviik 80 %
(zadáno: 8.6.2014, počet hodnocení: 288)
přínosný / zajímavý komentář
Klasika se vším všudy. Výborný David Prachař v hlavní roli. Své verše pronáší procítěně a dává postavě opravdové charisma. Jana Janěková ml. jako Roxana se mi moc líbila v první polovině, ale tu truchlící vdovu jsem jí na konci zas až tolik nevěřila. Z ostatních herců mě zaujali také David Matásek a Alexej Pyško.
Hře bych vytkla dvě věci - poněkud matoucí skoropřestávky a místy příliš hlasitou hudbu, respektive příliš tichý projev některých herců, jejichž repliky tak byly do zadních řad hůř slyšet.
Nagyni 90 %
(zadáno: 3.6.2014, počet hodnocení: 25)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělý Saša Rašilov.
Frankovka 70 %
(zadáno: 20.10.2013, počet hodnocení: 223)
přínosný / zajímavý komentář
Scéna byla světová, kostýmy a hudba také skvělé.
Cyrano? Působil bohužel velmi sebevědomě, takový by neměl problém vyjevit Roxaně své city.
Ema123 50 %
(zadáno: 14.10.2013, počet hodnocení: 44)
přínosný / zajímavý komentář
Byla to trochu nuda, ale David Prachař byl výborný.
Kytina 30 %
(zadáno: 27.9.2013, počet hodnocení: 162)
přínosný / zajímavý komentář
Zprácování Cyrana asi dobré-dle recenzí, ale já se hrozně nudila.. Aspoň jsem zjistila, že mě každá klasika nebere.
Začátek chaotický, vůbec jsem se neorientovala. Občas hercům nebylo moc dobře rozumět.
Ale každý má jiný vkus ;)
Zuzatab 30 %
(zadáno: 26.9.2013, počet hodnocení: 65)
přínosný / zajímavý komentář
Nenacházím slov, bohužel trochu v negativním slova smyslu...hra byla textově opravdu hodně náročná, chvilkama jsem si říkala, že kdyby hráli v čínštině, tak by to vyšlo stejně. David Prachař převedl jako jediný 100% výkon, Jana Janěková byla zcela nevýrazná a Saša Rašilov mohl být krásným Kristiánem možná tak před 10 lety...na Cyrana jsem se velmi těšila ale toto představení mě z větší části nudilo.
Studentice 60 %
(zadáno: 11.9.2013, počet hodnocení: 71)
přínosný / zajímavý komentář
Toto představení pro mě bylo zklamáním. Hra má velký potencial, který nebyl podle mě využitý. Já jsem se při hře nudila, z herců jsem necítila žádné emoce. Místo Cyranovi jsem spíše fandila Krystiánovi, kterého zahrál snad nejlepší herec představení pan Rašilov. Díky tomu že se představení hraje už několik let, herci často mluvili příliš rychle a nebylo jim rozumět a také poměrně potichu. Nelíbila se mi moc ani scéna, která byla velmi tmavá a některé rekvizity zbytečné. Srovnám-li tohle pojetí Cyrana se Cyranem hraném v Šaldově divadle v Liberci, ND prohrává na plné čáře.
Lucilla 100 %
(zadáno: 8.4.2013, počet hodnocení: 214)
přínosný / zajímavý komentář
Neskutecne predstaveni, D.Prachar v roli Cyrana opravdu exceluje. Text ve versich je nadherne libozvucny. Krasna, funkcni scena, ale predevsim podmanivy hlas D.Prachare, vynasi toto predstaveni na absolutni spicku. Drama lasky, pratelstvi a splneneho slibu dotazene k dokonale srdcervoucimu zaveru. Pro me absolutni divadelni vrchol, srdcovka, nejvetsi zazitek. Skvele vykony tez podavaji J.Janekova ml., D.Matasek a S.Rasilov.
Edit: Po derniere bych pridala dalsi procenta v hodnoceni, ta posledni repriza predcila vsechna ocekavani ... A to jsem hru videla 7x v rozmezi par let.
DD81 90 %
(zadáno: 31.1.2013, počet hodnocení: 35)
přínosný / zajímavý komentář
Moc pěkně udělaná scéna. Mám tuto hru moc ráda a musím říct, že jí zahráhli skvěle.
Lubino 80 %
(zadáno: 13.11.2012, počet hodnocení: 33)
přínosný / zajímavý komentář
Tohle je poctivá podívaná ve Zlaté kapličce. Hodně herců, velká živá scéna. Malinko náročnější, zejména kvůli veršům. David Prachař opravdu umí a opět nezklamal Jan Dolanský. Jana Janěková ml. však neustála tíži hlavní postavy Roxany.
Vladimír10 90 %
(zadáno: 18.12.2011, počet hodnocení: 374)
přínosný / zajímavý komentář
Vedení činohry se stále pokouší o nějaké inscenační experimenty, ale mělo by se především podívat do svým začátků, s nimiž je klasické představení Rostandova Cyrana zcela jistě spojeno. Režie se výrazně odlišuje od většiny ostatních projektů, jež zde měl na starosti právě M. Dočekal. Překvapuje výraznou scénografií, která využívá všech možností magického jeviště historické budovy. Svoji roli má propadlo, provaziště, výsuvná podlaha, ale i orchestřiště. Všestranným herectvím stojí na výši vedle D. Prachaře také S. Rašilov a M. Preissová, která se k Roxaně vrátila po čtyřleté pauze.
Lentilie 70 %
(zadáno: 27.3.2011, počet hodnocení: 63)
přínosný / zajímavý komentář
Sice už je to velmi dávno, co jsem na tom byla, ale dobrý dojem zůstává. David Prachař nezklamal.(Nejen) pomyslný širák odhazoval opravdu s grácií.
Qtina 60 %
(zadáno: 5.2.2011, počet hodnocení: 35)
přínosný / zajímavý komentář
Krásná scéna. Na mě bohužel poněkud jazykově náročné.
Radek 60 %
(zadáno: 21.11.2010, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Nebyl jsem zklamán, ale trochu rozpačitý. Kus nebyl špatný, odmyslím-li si však technické vymoženosti ND, pak mi zbývá průměrné představení. David Prachař je jistě dobrý herec, na Cyrana se však nehodí (alespoň pro mne). V jeho podání není Cyrano dostatečný rebel, chlap, rváč, ... prostě není to dostatečný Cyrano.
Xcepek 90 %
(počet hodnocení: 551)
přínosný / zajímavý komentář
Nesmrtelná hra ve skvělém provedení ND. Herci a scéna ode mě dostávají jedničku dvakrát podtrženou!!! Musíte vidět!
Kzaj 60 %
(počet hodnocení: 15)
přínosný / zajímavý komentář
krásná scéna, ale občas krkolomné, zdlouhavé
Jenda.matousek 70 %
(počet hodnocení: 332)
přínosný / zajímavý komentář
nádherná čeština J. Vrchlického (překlad), ač stará 200 let, je pořád krásně libozvučná, krásně se poslouchá. Davidu Prachařovi není možná Cyranem, kterého si člověk hned sám představí, je ovšem Cyranem civilním, ale o to více přesvědčivým! na inscenaci mě trochu mrzel začátek, kdy jsem se ztrácel v množství postav (nechytil jsem se zcela až do konce - jasný mi byl jen ústřední trojúhelník;-)), scéna byla občas dost nepřehledná a některé výjevy nepříliš důležité. to všechno z výšky druhé galerie, mno, popravdě jsem tak trochu usínal. na druhou půlku jsme si ovšem šli sednout dolů a už to bylo mnohem lepší, škoda jen některých zjednodušených situací či nezodpovězených otázek (proč třeba Cyrano pomáhá Kristianovi, postava Roxany a její psychologie, neoblíbenost Cyrana a jeho vražda). možná je to ale právě na divákovi, aby si o těchto věcech po shlédnutí pěkného představení pohloubal.
Jirkan 50 %
(počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
Trošku se z toho vytratil humor a místy to dost váááázne...
Jana1980 50 %
(zadáno: 19.11.2013, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Představení mě nenadchlo.
Lenka5 70 %
(zadáno: 19.3.2019, počet hodnocení: 18)
Sardinka 20 %
(zadáno: 20.2.2019, počet hodnocení: 34)
Munoz 50 %
(zadáno: 1.12.2018, počet hodnocení: 107)
Kam 60 %
(zadáno: 6.10.2018, počet hodnocení: 67)
Lexter 70 %
(zadáno: 28.2.2018, počet hodnocení: 11)
Alcha 60 %
(zadáno: 9.12.2017, počet hodnocení: 105)
Dita.sz 60 %
(zadáno: 5.10.2017, počet hodnocení: 12)
Strakoliber 90 %
(zadáno: 25.3.2017, počet hodnocení: 37)
Pocahonta 70 %
(zadáno: 26.3.2016, počet hodnocení: 12)
Ivulin 60 %
(zadáno: 22.11.2015, počet hodnocení: 43)
Cindy.92 60 %
(zadáno: 4.4.2015, počet hodnocení: 314)
Etfu 80 %
(zadáno: 16.10.2014, počet hodnocení: 65)
Sendy 80 %
(zadáno: 1.7.2014, počet hodnocení: 153)
Luciferie 50 %
(zadáno: 17.5.2014, počet hodnocení: 121)
Wingri 90 %
(zadáno: 16.4.2014, počet hodnocení: 26)
Chandler M Bing 80 %
(zadáno: 12.4.2014, počet hodnocení: 21)
Lumicinka 90 %
(zadáno: 21.3.2014, počet hodnocení: 15)
Moony 50 %
(zadáno: 12.2.2014, počet hodnocení: 9)
Luciferka 70 %
(zadáno: 1.2.2014, počet hodnocení: 13)
Jaja70 40 %
(zadáno: 18.12.2013, počet hodnocení: 50)
LavinieCamui 50 %
(zadáno: 18.12.2013, počet hodnocení: 310)
Lenka0pf 100 %
(zadáno: 28.3.2013, počet hodnocení: 12)
Moreni 70 %
(zadáno: 21.2.2013, počet hodnocení: 24)
Hannah21 70 %
(zadáno: 9.2.2013, počet hodnocení: 142)
Foook 10 %
(zadáno: 22.1.2013, počet hodnocení: 41)
Spiteri 70 %
(zadáno: 8.1.2013, počet hodnocení: 54)
Bob marley 80 %
(zadáno: 6.12.2012, počet hodnocení: 18)
BlechTrommel 50 %
(zadáno: 30.11.2012, počet hodnocení: 25)
Chbarca 60 %
(zadáno: 29.4.2012, počet hodnocení: 73)
Dagmar 70 %
(zadáno: 24.4.2012, počet hodnocení: 59)
Kecykec 70 %
(zadáno: 31.3.2012, počet hodnocení: 8)
Nemeceko 100 %
(zadáno: 31.3.2012, počet hodnocení: 23)
Kajuuska 50 %
(zadáno: 22.3.2012, počet hodnocení: 14)
Kiva 50 %
(zadáno: 14.12.2011, počet hodnocení: 15)
Irescz 80 %
(zadáno: 19.11.2011, počet hodnocení: 43)
David.pocil 80 %
(zadáno: 12.11.2011, počet hodnocení: 27)
Tompospi 60 %
(zadáno: 12.11.2011, počet hodnocení: 73)
Cimr 40 %
(zadáno: 8.11.2011, počet hodnocení: 107)
Marta 80 %
(zadáno: 4.10.2011, počet hodnocení: 6)
Josef28 60 %
(zadáno: 21.5.2011, počet hodnocení: 33)
Brouček 70 %
(zadáno: 17.4.2011, počet hodnocení: 81)
Capulet 50 %
(zadáno: 16.12.2010, počet hodnocení: 9)
Maxim de Winter 60 %
(zadáno: 6.12.2010, počet hodnocení: 91)
Ryhop 70 %
(počet hodnocení: 145)
Fífa 70 %
(počet hodnocení: 17)
Franz 60 %
(počet hodnocení: 27)
Hordubal 60 %
(počet hodnocení: 68)
Čiko 60 %
(počet hodnocení: 740)
Vladimír Rogalewicz 80 %
(počet hodnocení: 614)
Lena 50 %
(počet hodnocení: 15)
Petra 80 %
(počet hodnocení: 24)
Baemays 60 %
(počet hodnocení: 74)
Kobla 80 %
(zadáno: 3.11.2012, počet hodnocení: 2)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.