Národní divadlo

Naši furianti

Premiéra: 17.6.2004 | 2:45
Dramaturgie: Lenka Kolihová Havlíková. Scéna: Jan Hubínek. Kostýmy: Kateřina Štefková. Hudba: Petr Hromádka a citace. Režie: Jan Antonín Pitínský.
Poslední uvedení: červen 2016.
Hra, která se stala jedním ze základních kamenů české dramatické literatury, o všedním životě lidí v idylicky vyhlížející vesničce. Pod povrchem sousedské družnosti bublají dramata – kdo se stane ponocným, kdo je prvním sedlákem, kdo je neznámý žhář...?


inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
65 %
Uživatelé
72 %
72901000

Volby

Hodnocení (98)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Holubec  30 %
(zadáno: 5.1.2016, počet hodnocení: 696)
+ přínosný / zajímavý komentář
Přiznávám hned z kraje, že mám problém se samotným textem, který mi připadá již značně neaktuální, a co pouze šokovalo před více než sto lety se mi zdá v nezměněné podobě naprosto zbytečné. Navíc Pitínského režie se opravdu striktně drží předlohy. Ocenil bych tak především pěknou výpravu, atmosféru venkova a několik především menších rolí, ale celkově se jedná o laciný humor, který se leckdy blíží nenáročné televizní produkci. Zřejmě většině stačí oblíbený herec a vtip, kterému by se povinně měli zasmát všichni, ale to mi přijde na první scénu zoufale málo. Zoufale...
Iva Bryndová  60 %
(zadáno: 15.12.2015, počet hodnocení: 347)
+ přínosný / zajímavý komentář
Na inscenaci jsem se chystala do divadla roky od zhlédnutí záznamu v TV (85%), který byl skvělý, kde do hry herci svými výbornými výkony vnášeli neuvěřitelné množství energie. Jenže zestárla. Zestárli herci a v mnoha rolích došlo pochopitelně ke změnám. Samo o sobě to pořád funguje. Hra a její režijní pojetí jsou pořád dobré. Jen ta energie tomu chybí. Jednak energie některých původních herců, kteří už jí po jedenácti letech uvádění a devíti od vzniku záznamu nedávají tolik, jednak nových, kteří hrají jinak, ale leckdy se původnímu obsazení bohužel nevyrovnají. Řemeslně je to dobré, ale...
Jiří Koula  70 %
(zadáno: 5.9.2011, počet hodnocení: 1598)
+ přínosný / zajímavý komentář
V podání souboru Divadla v Dlouhé mě tato (sama o sobě vcelku banální) hra zaujala o něco více, nicméně hodnocení ponechám stejné.
Lukáš Dubský  70 %
(zadáno: 20.3.2011, počet hodnocení: 951)
Pavel Širmer  70 %
(počet hodnocení: 1787)
Michal Novák  70 %
(počet hodnocení: 1081)
Jiří Landa  80 %
(počet hodnocení: 2908)
Helena Grégrová  70 %
(počet hodnocení: 1500)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Denisa H.  80 %
(zadáno: 23.11.2018, počet hodnocení: 339)
přínosný / zajímavý komentář
Měla jsem ze zpracování trochu obavy, ale nakonec se ukázaly jako zcela liché. Já se tak nasmála! Duo Prachař-Pavelka? Neměli chybu! Svým, snad i improvizovaným, blbnutím dodali hře ještě více šmrncu. A snad kdyby hra místy nudila, oni dali na vleklejší pasáže zapomenout...
Nicméně nebyli sami - takový M. Donutil si se svým Buškem náramně vyhrál a nafoukaného statkáře vystřihl postojem, gesty i tónem hlasu.
Nebudu psát, že představení bylo výborné. Nevím... Každopádně pro mě bylo moc příjemným překvapením. Připadalo mi takové... čisté; nijak nevyumělkované.
Lucilla  80 %
(zadáno: 4.6.2016, počet hodnocení: 214)
přínosný / zajímavý komentář
85%
Pro me strasne mile prekvapeni, takova klasika, kterou si predstavuju na prknech Narodniho. Moc me potesilo, ze nedoslo k zadnym modernizacim, text zustal v nareci a ackoli byla derniera asi o trochu volnejsi (herci si ji evidentne uzivali), tak nedoslo k zadnemu nepatricnemu zlehceni. Moc se mi libila scena venkova, hudba (ty sbory!) a obsazeni asi nema cenu komentovat :). Dekovacka pak uz byla jen povestnou tresinkou.
Eviik  80 %
(zadáno: 3.6.2016, počet hodnocení: 288)
přínosný / zajímavý komentář
Klasika se vším všudy, kterou se tvůrci nepokoušeli jakkoliv modernizovat, a to je velmi dobře. Derniéru si herci očividně chtěli dosyta užít a tak si přidávali asi více improvizace než v minulých reprízách, aniž by ovšem zklouzávali k parodii. Dojemná dlouhá dělovačka vestoje byla opravdu zasloužená.
Plšík  70 %
(zadáno: 29.3.2016, počet hodnocení: 657)
přínosný / zajímavý komentář
75%
Vitez.7  80 %
(zadáno: 19.2.2016, počet hodnocení: 5)
přínosný / zajímavý komentář
Má první hra viděná v Národním Divadle, kdy jsem se těšil zejména na pana Donutila s panem Postráneckým. Herecky se mi nejvíce líbil asi pan Pavelka, ale ostatní byly také slušní a rád vzpomínám na pana Postráneckého, jak stále nabízí pánaky k poveselení. Pro mě po delší době příjemné překvapení s krásnými kulisami a atmosférou venkova.
Romana35  70 %
(zadáno: 31.1.2016, počet hodnocení: 253)
přínosný / zajímavý komentář
Klasická hra zahraná na prknech ND citlivě, vkusně, výborné herecké obsazení. Líbila se mi moje oblíbená herečka Taťjana Medvecká.
Izamar  70 %
(zadáno: 25.10.2015, počet hodnocení: 16)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Pěkné představení, všichni herci slouží celku, záměru režiséra, jsou ve svých rolích pokorní. Bohužel totéž nelze říct o panu Donutilovi. Těžko se to píše, ale nikdy jsem na scéně Národního divadla neviděl tak sebestředný výkon (pominu-li jeho exhibici ve Sluhovi dvou pánů), prosazování se na úkor kolegů, kdy zastaví tok hry, aby si vypíchl svoji repliku, vycházení si až na kraj forbíny... Nedůstojné, nechutné. Bohužel, někteří diváci pak oceňují největším poteskem právě toto.
Pevos  80 %
(zadáno: 5.4.2015, počet hodnocení: 92)
přínosný / zajímavý komentář
75%
Bethrezen  80 %
(zadáno: 29.1.2015, počet hodnocení: 51)
přínosný / zajímavý komentář
Obsazení a herecké výkony jsou výborné a člověk se skvěle baví. Scéna je pojata velmi zajímavě a živě. V kontextu repertoáru činohry ND jde o skvělou inscenaci na kterou rozhodně stojí zajít.
Marsed  70 %
(zadáno: 12.1.2015, počet hodnocení: 154)
přínosný / zajímavý komentář
Pěkně zahraná klasika, která patří na scénu ND.
Vlatyes  60 %
(zadáno: 2.11.2014, počet hodnocení: 51)
přínosný / zajímavý komentář
Dobře inscenovaná klasika, která rozhodně nenudí. Dobré herecké výkony všech a k nim malý bonus v podobě forbíny pánů Prachaře a Pavelky - opravdu skvělé! Menší zklamání z M. Donutila, který v každé scéně působil, že je rád, že už si sedl. Do role se sice hodil, ale pořád mě napadalo, že je to jen proto, že je to jeho osvědčená herecká poloha, kterou použil už mnohokrát. Celkově ale skvělý zážitek!
Honzy  80 %
(zadáno: 25.6.2014, počet hodnocení: 250)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Klasická činohra historické budově ND sluší.Stroupežnického NAŠE FURIANTY prověřilo již desetileté uvádění v naší zlaté kapličce.A diváci jsou spokojeni, jak s celkovým režijním (J.A.Pitínský) pojetím hry, nápaditou scénou, zcela vyrovnanými hereckými výkony (kde není malých rolí), jímavou hudební složkou s doprovodem se zpěvy a v neposlední řadě celou plejádou našich hereckých bardů.Příjemné rodinné představení lze jednoznačně doporučit.Psáno z reprízy 24.6.2014 Hodnocení 80%.
Zuluk  70 %
(zadáno: 19.3.2014, počet hodnocení: 93)
přínosný / zajímavý komentář
kvalitně zahraná klasika
LavinieCamui  40 %
(zadáno: 18.12.2013, počet hodnocení: 584)
přínosný / zajímavý komentář
Děj byl nesrozumitelný.
Msusnova  100 %
(zadáno: 9.12.2013, počet hodnocení: 17)
přínosný / zajímavý komentář
Jedno z nejlepších představecní co jsem zatím viděla. Opravdu hezké klasické divadlo. Dobré herecké výkony Dolanského, Prachaře a Donutila.
Arcipes  50 %
(zadáno: 1.11.2013, počet hodnocení: 136)
přínosný / zajímavý komentář
Jediný moment, který mi utkvěl, je kiks Medvecké, která se totálně odrovnala, když válečkem na těsto omylem rozflákala nůši. Oproti "slizštějším" Furiantům z Dlouhé je tato inscenace nezajímavá a plochá. 5/10
Janis  70 %
(zadáno: 15.9.2013, počet hodnocení: 256)
přínosný / zajímavý komentář
Zaujalo mě jemnější, ne tak šlehavé zpracování české klasiky, které se mi (i proto) zdálo víc "moravské," baladičtější. Včetně výběru těch lyričtějších z českých hudebních motivů, a taky tlumenějších barev kostýmů, což obojí očekávám u českého folkoru (s prominutím) kapánek uřvanější, než bylo tady.
Skvělá byla Hartlova postava krejčího Fialy, pitoreskního mužíčka, pokřiveného fyzicky i psychicky. Svému typu výborně odpovídal i M. Donutil, který se mi líbil, pokud nesklouzával k projevu Truffaldina ze Sluhy dvou pánů. D. Prachařovi ale podle mě komická role mazaného Habršperka moc nesedla.
Bišu  90 %
(zadáno: 4.4.2013, počet hodnocení: 201)
přínosný / zajímavý komentář
Vynikající klasika, přesně odpovídající představám o úrovni repertoáru Národního divadla. Výborné herecké výkony všech, kostými i scéna. I když je to všeobecně známá inscenace, je možné vidět opakovaně.
Monulinka  80 %
(zadáno: 1.2.2013, počet hodnocení: 391)
přínosný / zajímavý komentář
profláklá klasika, ale nakonec mě toto představení mile překvapilo :) krásná scéna, sbory, skvělé herecké výkony skoro nemusím zmiňovat, stačí se podívat na obsazení, a to i těch menších rolí (Medvecká!)... já se bavila moc, můžu doporučit!
Johnny  80 %
(zadáno: 9.1.2013, počet hodnocení: 54)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Velmi solidní inscenace, klasicky pojatá s uvěřitelnými a vyrovnanými hereckými výkony. Takhle si představuji, že by měla činohra ND vypadat. Výborný výstup paní Medvecké!
Mr.ego  70 %
(zadáno: 16.12.2011, počet hodnocení: 64)
přínosný / zajímavý komentář
Zručně a zábavně předvedená klasika.
Vladimír10  80 %
(zadáno: 11.11.2011, počet hodnocení: 479)
přínosný / zajímavý komentář
Jak správně převést na jeviště klasický divadelní text jasně ukazuje Jan A. Pitínský ve svém nestárnoucím představení. Základem celého úspěchu je především silné obsazení. Herci velkých rolí jako V. Postránecký, J. Štěpnička, M. Donutil či T. Medvecká se pod jednou taktovkou bezchybně doplňují. Furiantům ovšem vévodí Ondřej Pavelka a David Prachař. Svými improvizacemi dokáží pobavit celé hlediště Národního divadla i po mnoha reprízách. Výstupy jsou totiž pokaždé trochu jiné. K poklidné atmosféře přispívají též vhodně vybrané úryvky z oper Jakobín a Tajemství.
Ultralamka  80 %
(zadáno: 28.4.2011, počet hodnocení: 13)
přínosný / zajímavý komentář
Čekal jsem, že se budu aspoň trošku nudit u satirické hry tepající poměry někde na vesnici před 100+ lety, ale nic takového nepřišlo. Zábavné a skvěle předvedené - aby ne, v Národním divadle i malé role hrají velcí herci.
Jirkan  80 %
(počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
Dobré rodinné představení odpovídající představám o tvorbě v ND.
SBN  60 %
(zadáno: 1.6.2022, počet hodnocení: 134)
LordHmmmmm  80 %
(zadáno: 8.5.2022, počet hodnocení: 11)
Krocka  90 %
(zadáno: 27.3.2021, počet hodnocení: 21)
Kokosbaba  40 %
(zadáno: 18.11.2020, počet hodnocení: 115)
Kam  50 %
(zadáno: 7.4.2020, počet hodnocení: 67)
Pajunkas  70 %
(zadáno: 24.2.2020, počet hodnocení: 46)
Mapinho  60 %
(zadáno: 3.1.2020, počet hodnocení: 39)
Liška.Pseudoluska  60 %
(zadáno: 3.12.2019, počet hodnocení: 15)
Lenka5  60 %
(zadáno: 19.3.2019, počet hodnocení: 18)
Katvo  100 %
(zadáno: 31.10.2018, počet hodnocení: 40)
Katkrau  80 %
(zadáno: 24.4.2018, počet hodnocení: 46)
Andreasarovcova  70 %
(zadáno: 1.2.2018, počet hodnocení: 11)
Zezeza  30 %
(zadáno: 26.9.2017, počet hodnocení: 23)
Kamaela  80 %
(zadáno: 9.10.2016, počet hodnocení: 40)
Justina  40 %
(zadáno: 3.6.2016, počet hodnocení: 77)
JéHá  80 %
(zadáno: 3.5.2016, počet hodnocení: 37)
Krysarn  50 %
(zadáno: 9.2.2016, počet hodnocení: 5)
Ivulin  60 %
(zadáno: 22.11.2015, počet hodnocení: 43)
Bernardblack  50 %
(zadáno: 5.11.2015, počet hodnocení: 304)
Robis  80 %
(zadáno: 21.10.2015, počet hodnocení: 16)
Silencia  20 %
(zadáno: 4.10.2015, počet hodnocení: 33)
Prochasan  70 %
(zadáno: 20.4.2015, počet hodnocení: 16)
Annaj  80 %
(zadáno: 19.4.2015, počet hodnocení: 42)
Foook  70 %
(zadáno: 15.2.2015, počet hodnocení: 41)
Katekatuli  80 %
(zadáno: 2.12.2014, počet hodnocení: 34)
Kraval  70 %
(zadáno: 17.11.2014, počet hodnocení: 40)
Lenka10  70 %
(zadáno: 4.5.2014, počet hodnocení: 94)
Wingri  80 %
(zadáno: 16.4.2014, počet hodnocení: 26)
Chandler M Bing  80 %
(zadáno: 12.4.2014, počet hodnocení: 21)
Sendy  90 %
(zadáno: 27.3.2014, počet hodnocení: 153)
Divadelní mák  60 %
(zadáno: 13.3.2014, počet hodnocení: 27)
Marks  80 %
(zadáno: 7.3.2014, počet hodnocení: 24)
Luciferka  80 %
(zadáno: 1.2.2014, počet hodnocení: 13)
Ally  50 %
(zadáno: 24.1.2014, počet hodnocení: 64)
Powstalec  90 %
(zadáno: 22.11.2013, počet hodnocení: 111)
Monncca111  90 %
(zadáno: 4.11.2013, počet hodnocení: 7)
Ema123  70 %
(zadáno: 14.10.2013, počet hodnocení: 44)
Bertolda Brechta  70 %
(zadáno: 29.5.2013, počet hodnocení: 17)
Derryl  60 %
(zadáno: 26.4.2013, počet hodnocení: 62)
Ivushka  80 %
(zadáno: 1.2.2013, počet hodnocení: 93)
BlechTrommel  70 %
(zadáno: 30.11.2012, počet hodnocení: 25)
Martin21  70 %
(zadáno: 17.9.2012, počet hodnocení: 416)
Chbarca  80 %
(zadáno: 29.4.2012, počet hodnocení: 73)
Dvopet  90 %
(zadáno: 25.2.2012, počet hodnocení: 104)
Irescz  80 %
(zadáno: 11.2.2012, počet hodnocení: 43)
Klaram  70 %
(zadáno: 5.2.2012, počet hodnocení: 82)
V.morava  60 %
(zadáno: 20.1.2012, počet hodnocení: 560)
Roro  50 %
(zadáno: 28.12.2011, počet hodnocení: 36)
Kellyt  70 %
(zadáno: 25.12.2011, počet hodnocení: 41)
Mr.Pumpkin  70 %
(zadáno: 29.11.2011, počet hodnocení: 36)
David.pocil  80 %
(zadáno: 12.11.2011, počet hodnocení: 27)
Janaa  70 %
(zadáno: 1.10.2011, počet hodnocení: 32)
Petr.trep  70 %
(zadáno: 28.6.2011, počet hodnocení: 166)
Dubina  70 %
(zadáno: 19.6.2011, počet hodnocení: 144)
Lenka.K  70 %
(zadáno: 26.4.2011, počet hodnocení: 29)
IlDivino  70 %
(zadáno: 2.4.2011, počet hodnocení: 106)
Peetra  80 %
(zadáno: 14.3.2011, počet hodnocení: 156)
Viktorkrovak  100 %
(zadáno: 1.3.2011, počet hodnocení: 65)
Maxim de Winter  80 %
(zadáno: 6.12.2010, počet hodnocení: 91)
Franz  90 %
(počet hodnocení: 27)
Budgie  80 %
(počet hodnocení: 13)
Baruska  80 %
(počet hodnocení: 26)
Čiko  80 %
(počet hodnocení: 852)
Petra  70 %
(počet hodnocení: 24)
Pkaska  80 %
(počet hodnocení: 63)
Guildenstern  80 %
(počet hodnocení: 360)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.