Divadlo Na Fidlovačce

Kouř

Premiéra: 15.9.2021
Dramaturgie: Kateřina Jonášová. Kostýmy: Jitka Fleislebr. Hudba: Michal Vích, David Solař. Choreografie: Petra Parvoničová. Scéna a režie: Šimon Caban.
Kultovní filmový rytmikál z roku 1991 ožívá na divadelních prknech. Mirek se s cigaretou v ruce a trochu znuděně stává tváří malé revoluce, Kotě je projekcí všech možných i nemožných mužských fantazií o femme fatale, ředitel je ideologickým nabubřelcem, máničky negují vše, co se naskytne, svazáci naopak servilně vítají vše, co se namane. Helenka je zamilovaná...
    
Divadlo Na Fidlovačce
Hodnocení inscenace
Redakce
-
Uživatelé
50 %
5061000
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (6)

HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Ivan Andrejevič Bubnov  40 %
(zadáno: 17.9.2021, počet hodnocení: 55)
přínosný / zajímavý komentář
Co zbylo z nápadu?
Z původního filmu si tvůrci vzali jen povrchní téma - socialistickou estrádu s příměsí dýmu. Zbytek budiž doplněn vším možným, hlavně ať to není moc krátké. Takže z úderného nekonvenčního rytmického šedého příběhu je tak mdlý, tři hodiny trvající kolotoč hluku, přestaveb, muzikálových árií (proč??) a opakujících se scén... Nikam nevedoucí dialogy se točí dokola a čas běží. Už přijde závěr? Aha, ještě ne.

Proč tohle celé vůbec vzniklo?
Má to cenu?

--
1) Vendula Příhodová v roli Helenky naprosto exceluje.
2) Arnoštek je prostě boží a Písařík je prostě nevýrazný.
Ivo Železný  100 %
(zadáno: 15.9.2021, počet hodnocení: 279)
přínosný / zajímavý komentář
Nesmírně příjemné překvapení. Můj asi první český muzikál. Neuvěřitelné tempo a rytmus. Označení rytmikál je plně oprávněné, tři hodiny v neuvěřitelném tempu. Klobouk dolů před režisérem a herci.
Kouř byl. Móře kouře.
6 (44.)
Studený Čumáček  40 %
(zadáno: 14.9.2021, počet hodnocení: 313)
přínosný / zajímavý komentář
45%
Nevstoupíš do stejné řeky
Asi mnoho tlaku pro zopakování starého kulťáku, spíš ale stále ještě citelná nesladěnost a neustálé rušivé přestavby. Sara Sandeva/Kotě je roztomilá a pohybově nadprůměrná, ale tohle Kotě je vážně koťátko a ne trochu mrcha, jak by bylo žádoucí. Mirek/David Kraus zas působí, jako by mu bylo všecko šumák, hlasově ale bez námitek. A Arnoštek, ach, se svou diskotékou, byl jen jeden. M. Písařík jím není, hlasově ani pohybově. Helenka/V. Příhodová a Béda/L. Rous jsou malé bigbeatové překvápko, takže plus.
Neplesám, ale neomdlévám. Nejsem pravověrný muzikálista...
MartinB  30 %
(zadáno: 14.9.2021, počet hodnocení: 60)
přínosný / zajímavý komentář
Větu "Arnoštek je prostě boží." v celém představení, stejně jako legendární dialog o Startkách, co jsou moc dobrý, neuslyšíte. Za to uvidíte několikrát ten samý režijní nápad, nepočítaně přestaveb a TŘÍHODINOVOU adaptaci jedenapůlhodinového snímku. Spousta nudy na tak málo děje. Alespoň herci byli typově opravdu dobře vybraní a stojí z nich za zmínku především Příhodová, Rous a Hořejš.
RaB  10 %
(zadáno: 14.9.2021, počet hodnocení: 117)
přínosný / zajímavý komentář
Veřejná generálka
Tohle se opravdu hodně nepovedlo. D. Kraus nedokázal vlivem strašné režie ukázat svůj talent, celkově inscenace působí hlučně, uřvaně a vytrácí se z něj ten nadčasový děj, který byl ve filmu. S. Sandeva je hezká a tím to končí.
Bohužel zde se nepovedlo vůbec nic - zapojení kulisáků (působí akorát znuděně), přestavby (dlouhé), režie (Š. Caban má už nejlepší za sebou), hudební nastudování (uřvané), o scéně se raději rozepisovat nebudu... nebavilo mě se koukat na vše na jevišti.
Dobré jsou choreografické prvky. 10 % za V. Příhodovou (jediné světlo v temnu) a L. Prokopa.
Kiki3  80 %
(zadáno: 15.9.2021, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Divadelní inscenace nabízí dost podobného s filmem (hudební "pískavý" motiv, repliky), zároveň několik novinek (zmodernizované hudební aranžmá, nové skladby, překvapivé charakterové dějové linky), že stojí za to divadlo navštívit.
Industriální atmosféra z filmu je skvěle zvládnutá "svléknutím" backstage a jednoduchými scénickými zkratkami-podobně jako v 80. letech-maximalizace minima materiálu k dispozici.
Postava Helenky se povedla: její snahy o vztah s Mírou a hledání lásky jsou někdy opravdu dojemné:)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.