Městská divadla pražská [Divadlo ABC]

Zítra swing bude zníti všude

Premiéra: 30.6.2021 | 2:35
koncertní provedení od září 2020
Podle knihy Lubomíra Dorůžky „Karel Vacek“. Dramaturgie: Kristina Žantovská, Ondřej Havelka. Scéna: Martin Černý. Kostýmy: Ivana Brádková. Hudební spolupráce: Jan Tříska, Juraj Bartoš. Choreografie: Jana Hanušová, Janek Kabelka. Režie: Ondřej Havelka.
Autorská hudební komedie z poválečné swingující Prahy. Po válce se v Praze „vařil jazz“ na každém rohu. Gejblíci, bedly a veškerá mladá cháska tančila a byla přesvědčená, že „tohle století bude americký a oni si ten svůj život užijou“. Do vlasti se vraceli lidé, co odešli před nacisty, jejich důvěřivé nadšení ze svobody nebralo konce. Doba však přála i spekulantům s nemovitostmi po Němcích a židovských rodinách. To je i příběh Matthew O’Macka, který přijíždí z Ameriky, v Hybernské ulici koupí dům a v něm pro svého syna, nadějného saxofonistu a kapelníka otevře swingovou kavárnu...
Městská divadla pražská
Hodnocení inscenace
Redakce
50 %
Uživatelé
72 %
72451000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 50 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
8.9.Ne19:00 vstupenky
5.10.So19:00 vstupenky
29.10.Út19:00 vstupenky

Volby

Hodnocení (46)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  50 %
7.9.2021 | 2036 hodnocení
+ souhlasím
45%. Ondřej Havelka připravil další ze svých revue, k jejichž hudební úrovni významně přispívá orchestr Melody Makers. Dobře vybrané písně v poctivém provedení, zpěv činoherců nadstandardní. Úskalí Havelkových počinů obvykle představuje scénář, v případě této revue z nylonového věku jde o autorské selhání. Nesnesitelně jednoznačné dobro a zlo, černobílé charaktery, některé věty herci snad ani nemohou uvěřitelně vyslovit. Děj je tak jednoduchý a předvídatelný, až je jeho sledování nudné. Lépe než jako spoluautor obstál Havelka jako režisér a částečně dojem zachránil zdatnou koordinací efektní výpravy a choreografie.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Kateřina Vodáková  60 %
1.6.2024 | 225 hodnocení
+ souhlasím
65 %. Alespoň jednoho Kryštofa Krhovjáka a jednu Ninu Horákovou do každého divadla, prosím! Tahouni tohoto představení i celkově MDP. Výborní pěvecky, pohybově, zkrátka všestranní a v souboru výrazně zářiví. Hezký výkon také T. Rychlé. Děj swingu není nijak spletitý, mohl být promyšlenější, posuvná scéna docela otravuje, některé obrazy režijně nefungují a nezapadají (např. ring), přesto veskrze povedený titul, který padne do noty zejména starší generaci a jako celek neurazí. Kostýmy slušivé, délka přiměřená, kvituji živou hudbu a energické choreografie. Zde hojně citovaný M. Zbrožek (jako kdyby vypadl ze Sugar) mně osobně nevadil.
Čiko  60 %
28.11.2023 | 1089 hodnocení
+ souhlasím
55%
Hacko  70 %
11.11.2023 | 77 hodnocení
+ souhlasím
75%
Kristina Kurcová  90 %
7.6.2023 | 31 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Havelkova režie a Mellody Makers, kteří doprovázejí celou tuto hru. Celé představení si budete podupávat a pobrukovat. Pokud milujete swing, starší módu a vůbec klasické divadlo, tak tento muzikál prosím ano. Děj je sice předvídatelný, ale bude Vás bavit celé to ztvárnění a milý průběh. Snad všichni herci jsou výborní, energie z nich srší a zjevně je to velmi baví. A mě bavilo taky, už 3x. Vytáhla jsem i divadelní odpůrce, kterého jsem přesvědčila, že je to spíše koncert. No, jak chcete. Potěší vás pokaždé, když na něj půjdete.
Jana Králová  70 %
11.5.2023 | 39 hodnocení
+ souhlasím
Příběh trošku nuda, scéna z ringu mi přišla poněkud zbytečná, ale celkově to má krásnou energii, melodie a pěvecké výkony jsou též skvělé
Viktor T  90 %
27.3.2023 | 10 hodnocení
+ souhlasím
Dám 88%, i když si po přečtení ostatních hodnocení zde nejsem moc jistej a radši bych slevil. Jde jednoduše vidět, že někteří si tohle představení zamilovali a jiní se k němu staví značně kriticky. Mně osobně se líbilo. Doporučuji všem, kteří mají rádi historii a hudbu.
Koččka  100 %
28.1.2023 | 13 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Velmi zdařilé divadlo, krásná hudební a taneční čísla. Herce to viditelně bavilo, což se příznivě odrazilo na výsledku. Krásný zážitek. Silovští
Gimli35  70 %
28.12.2022 | 289 hodnocení
+ souhlasím
Ale jo, dám sedmdesát, přestože režijně to není žádná velká sláva a výstupy M. Zbrožka mnohdy balancují na hraně trapnosti. Nicméně kromě hudby a  hereckých výkonů musím ocenit větší celkovou soudržnost a menší rozvláčnost příběhu, než jak tomu bylo u V rytmu swingu buší srdce mé. Obstojná oddechovka.
Markéta Nedvědová  80 %
13.11.2022 | 142 hodnocení
+ souhlasím
Havelkovy hry Muži v offsidu, Saturnin, Zločin v Posázavském Pacifiku, V rytmu swingu buší srdce mé a Zítra swing bude zníti všude tvoří soudržný celek. Co do stylu, témat, skvělé hudby, výborného obsazení. Prostředí pražské scény ABC tématu vzhledem k vlastní historii sedlo jako ulité. Osobně jsem si nejvíc užila jednotlivé písně, výtečnou Evellyn Pacolákovou a klasické vtipy směřované na pamětnické filmy. Chytrá scéna, kouzelné gagy a příjemně energická choreografie jsou pak u Havelky naprostou samozřejmostí.
JirkaS  70 %
10.10.2022 | 368 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Poválečná Praha swingující jakožto nosné téma pro jednodušší, ale zajímavou story o plnění snů, znovushledání otce se synem, ale i připravování půdy pro nástup komunistické strany k moci. Inscenace balancuje mezi komedií, dramatem a hudební revue, přičemž nejsilnější je v odlehčených chvílích, byť například matka v podání M. Zbrožka je evidentně podbízivou karikaturou jak z komedií od Trošky. V mnou viděné repríze pobavil i záskok za J. Štrébla, kterého kvůli covidové indispozici nahradil Jan Szymik hrající s tištěným scénářem v rukách. Má výhoda byla, že jsem nic moc nečekal a ve výsledku to byl příjemně strávený večer. /4.10.2022 v Táboře/
R.JELEN.21  60 %
3.10.2022 | 251 hodnocení
+ souhlasím
Já na muzikály moc nejsem, ale tohle je příjemná oddechovka.
Když hlavní hvězda chytí covida je herec z papíru vždy zárukou pár neplánovaných "kiksů", ale vtipných takže v pořádku.
Každopádně smekám před tím výkonem, už jsem měla tu čest u jiné hry a tam to zdaleka tak dobře nedopadlo (spíše chyba té hry).
Nejvíce si zapamatuji Martina Zbrožka.
Johca  70 %
16.5.2022 | 7 hodnocení
+ souhlasím
Orchestr, zpěvy, taneční kreace. Kryštof Krhovják se nám líbili jeho herecké výkony, viděli jsme ho již v Karlových Varech na představení Škola základ života.
David Strang  100 %
22.4.2022 | 133 hodnocení
+ souhlasím
Krásná hudba, zpěv, taneční kreace, příběh a i švanda. Skvělí Martinové Zbrožek a mladičký Klapil.Je na nich vidět, že je divadlo baví. Jako mně..
Makaluzo1  40 %
22.4.2022 | 84 hodnocení
+ souhlasím
Zítra swing..., hra prezentovaná jako hudební komedie, nepřinesla nic nového, než co dávno známe z programů OPSO či Melody Makers.Naivní love story okořeněná o laciné fórky a násilnou politickou aktualizaci vyznívá jako školní představení. Nepomohou ani sezpívané dívčí trio a švy na punčochách, evokující atmosféru doby.
honzy  50 %
22.4.2022 | 284 hodnocení
+ souhlasím
ZÍTRA SWING BUDE ZNÍTI VŠUDE v divadle ABC se moc nepovedl. Po hudební stránce nelze moc vytknout, ale děj jedna velká hrůza. Představení se vleče,co se v příběhu bude dít si lehce domyslíte.Herci se snaží ale celkově bída.I scéna je nehezká. Do nekonečna zatahování ohavných kulis sem a tam.Pochválit je nutné Kryštofa Krhovjáka za velmi všestranný herecký výkon. MdP v něm roste velká herecká osobnost. Psáno z reprízy 21.4.2022.
LavinieCamui  70 %
8.1.2022 | 842 hodnocení
+ souhlasím
Vynikající živá hudba a zpěv.
Zelimlejnas  50 %
16.11.2021 | 29 hodnocení
+ souhlasím
Představení je dost kreativní, co se týče situací, ale dramaturgie představení, je polopaticky jednoduchá. Herecké a pěvecké výkony víceméně oslovily, moc se mi líbily výkony hlavního páru, občas byl slabší Jiří Štrébl (hlavně se zpěvem), velmi se mi líbil Hanuš Bor, Jan Meduna perfektní, zejména díky němu a choreografii ke konci představení si mě muzikál získal. Zbrožkova matka je pro nenáročné, jinak dobrý. Big band zvukově dost utopený, jeho herecké zapojení bylo sympatické, občas ale strojené a umělé. Posuvná scéna byla nehezky socialisticky hnědá, jednoduchá. Závěr byl celkově uspokojivý.
Vladimír Rogalewicz  60 %
13.7.2021 | 812 hodnocení
+ souhlasím
Jak již mnohokrát předvedl, Ondřej Havelka dokáže zcela intuitivně najít dokonalé hudební aranžmá, choreografii i režii pro hudební kousky svého orchestru. Z těch jsou pak malé perly. Úspěch jeho swingových inscenací ale hodně závisí na kvalitě spojovacího textu, a ten je tentokrát (na rozdíl od V rytmu swingu buší srdce mé v Národním divadle) velká bída. Asi byl příběh Jiřího Traxlera mnohem nosnější než příběh swingové kavárny U Vítězných praporů. Výsledkem je koncert Melody Makers, kde jsou písně pospojované podprůměrným kabaretem. Herecky i pěvecky velmi zdařilé.
Mikika  80 %
13.7.2021 | 70 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Báječná hudební retrokomedie silně evokuje minulý trend divadla ABC, kdy každý herec musel umět hrát i na nějaký nástroj. tady dokonce i tancují!
Bylo tu taky krásně vidět, jak má režisér svůj vlastní rukopis - někdy jsem měla pocit deja vu - jako bych seděla na Saturninovi nebo V rytmu swingu buší srdce mé. Viz "zpomalené záběry." Ze Saturnina tu jsou i vypůjčení herci. M. Zbrožek řádí jako potrhlá matka, K. Krhovják srší energií. Kapela hraje jako o život, ještě to chce sladit herce s kulisami, aby do nich neustále nevráželi. Hlavně že jsme se dočkali!
Ivo Železný  90 %
17.9.2020 | 282 hodnocení
+ souhlasím
A další čiročiré potěšení. Důkaz, že co Čech. A dobrý. Vím, jsem neobjektivní. Je to moje muzika, i když jsem ročník 1950. Inu jsem zpozdilý o dvě generace nejmíň. Tím myslím jazz. Hity, co tam neuvěřitelně autenticky zazněly, jsou u mě na absolutní špičce.
Ale moc dobré dívadlo z hodně mizerné doby. Gratulací všem zúčastněným, najmě dámám, které si nezadají s Andrews Sisters.
IBM  80 %
11.6.2024 | 6 hodnocení
Kovalinda  60 %
18.4.2024 | 28 hodnocení
Peta-Drak  60 %
14.4.2024 | 19 hodnocení
Tomáš Frühauf  90 %
28.3.2024 | 8 hodnocení
ACech  60 %
7.3.2024 | 19 hodnocení
Martistas  70 %
20.2.2024 | 19 hodnocení
RaB  50 %
29.12.2023 | 378 hodnocení
Hannibal  50 %
12.12.2023 | 34 hodnocení
Bróža  50 %
6.12.2023 | 103 hodnocení
Firestone  70 %
15.10.2023 | 45 hodnocení
Blanka9  80 %
11.10.2023 | 36 hodnocení
Aperolka  80 %
4.7.2023 | 61 hodnocení
Teres  60 %
9.5.2023 | 266 hodnocení
MartinaEli  100 %
14.3.2023 | 74 hodnocení
Ondra123  70 %
7.2.2023 | 9 hodnocení
Applejuice  70 %
7.1.2023 | 379 hodnocení
Paya888  80 %
6.9.2022 | 312 hodnocení
Nickmik  80 %
4.7.2022 | 76 hodnocení
Xcepek  80 %
20.6.2022 | 668 hodnocení
Vladimír10  80 %
26.5.2022 | 646 hodnocení
Lovin  80 %
4.4.2022 | 272 hodnocení
Suzana  50 %
17.9.2021 | 343 hodnocení
Klára Matiasovitsová  70 %
12.9.2021 | 69 hodnocení
Plšík  80 %
13.7.2021 | 782 hodnocení
Jana.janka  90 %
1.7.2021 | 81 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.