Činoherní klub

Nejbližší

Premiéra: 12.1.2024 | 2:25
Překlad: Viktor Janiš. Dramaturgie: Markéta Kočí Machačíková. Scéna: Ján Tereba. Kostýmy: Paulína Bočková. Hudba: Matěj Štrunc. Pohybová spolupráce: Jan Bárta. Režie: Tereza Říhová.
Černá romantická komedie o přirozeném posunu do další životní fáze, který s sebou nese i změnu v jiných blízkých vztazích. Jak těžké je potkat toho pravého partnera pro život, když žijete ve velkoměstě, jste single, gay a vaše nejlepší kamarádky vás začnou zvát na rozlučky se svobodou? Jak nepropadat panice ze samoty a společenského tlaku? Jak se nezbláznit z toho, když v kuchyňce v práci narazíte na kolegu, který se vám líbí? A jak vysvětlit babičce, že to není všechno tak jednoduché, jak se zřejmě domnívá...?
Činoherní klub
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
78 %
78311000
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (33)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  70 %
18.4.2024 | 2013 hodnocení
+ souhlasím
Autor J. Harmon vystihl životní stav třicátníka, jehož blízcí přátelé zakládají rodiny, on tím o ně tak trochu přichází a prohlubují se v něm pocity osamění. Náměty podobného druhu jsou zpracovávány často, bonusem této hry je její osvěžující humor a autorovy detailní postřehy ze života, které divákům mohou leccos připomenout. Z inscenace Činoherního klubu je poselství hry zřetelné. Realizaci režisérky T. Říhové, ani výkonům dobře vedených herců nelze mnoho vytknout. (Na repríze v dubnu 2024 měla inscenace kratší stopáž a možná byly poupraveny i výstupy babičky.) Pochvalu si též zaslouží nápady scénografa J. Tereby a hudba M. Štrunce.
Iva Bryndová  70 %
19.3.2024 | 552 hodnocení
+ souhlasím
Milá inscenace, v první polovině velmi svěží, vtipná, v druhé o něco vážnější. Jak tvůrci sami uvádějí, o problémech a lidech, s nimiž se každý dokáže ztotožnit. To ano. Rovněž ovšem od první rozlučky se svobodou a tedy od prvních scén plně předvídatelná a odhadnutelná, takže tou největší devizou jsou v ní herecké výkony, které inscenaci také táhnou - v čele s Jakubem Burýškem. Potěšila mě i jednoduchá a přesto efektní scéna a myslím, že inscenaci dost prospělo zkrácení (20 minut).
Jiří Landa  70 %
15.1.2024 | 3027 hodnocení
+ souhlasím
65 %. Dobrý výběr hry, jejíž téma se dotýká (nejen) třicátníků. Zaujala mě zejména výborná první část nesoucí se v duchu bezstarostného životního mejdanu (skvělá hudba M. Štrunce), kterou střídá bohužel místy zbytečně zacyklená druhá vážnější část (hlavně v bolestínských promluvách hlavní postavy). Zde spatřuji zásadní dramaturgický problém. Radost pohledět byla na sehraný tým mladých herců Činoherního klubu, jimž suverénně vévodil J. Burýšek. Do angažmá se lépe uvést nemohl. Škoda, že tuto skvělou hereckou souhru strhává dolů nepřesvědčivé herecko-režijní pojetí babičky. V tomto balení by bylo lepší dané scény z inscenace raději vyškrtnout.
Jan Pařízek  70 %  Tip Jan Pařízek
14.1.2024 | 900 hodnocení
+ souhlasím
Samotné téma "hledání životního partnera" není příliš originální, nicméně zdejší pojetí zaměřené více na vztah hrdiny k nejbližším přátelům, přináší dostatek zajímavých scén a myšlenek. Od samotného začátku má inscenace dobrou energii, zaujme a často též dobře pobaví. Opravdu velkou zásluhu na tom má geniální výkon J. Burýška, jenž se své role zhostil nadmíru skvěle. Všechny 3 dámy mu pak velmi zdatně sekundují. Snad jen samotný závěr mohl přijít o něco dříve, zbytečně to ke konci ztrácí energii. A bohužel scény s babičkou, takto ztvárněné, na mě působily spíše rušivě. Naopak ještě pochvala pro doprovodnou hudbu. Celkově povedený počin. 75%
Helena Grégrová  70 %
13.1.2024 | 1666 hodnocení
+ souhlasím
65 %. V tragikomickém příběhu single třicátníka, kterému se vdává jedna kamarádka za druhou, čímž intenzivní jeho pocit osamění, exceluje suverénním výkonem Jakub Burýšek, mimořádný herecký talent své generace. Všichni kolegové v rámci celého obsazení s ním skvěle partneří, vyjma Jany Břežkové, která poetiku dojemných rozmluv vnuka s babičkou vyloženě pohřbívá neadekvátním hlasovým projevem. Komplexním součtem se však každopádně jedná o zajímavou inscenační výpověď reflektující potřebu vzájemného spolusdílení našich životních problémů a pocitů, stejně jako význam nesnadného umění nejen naslouchat, ale především pak též druhého správně slyšet.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Fekete  60 %
10.4.2024 | 145 hodnocení
+ souhlasím
11.4.2024 v Cinohernim klubu, 1 rada
Vsichni hledaji chlapa. Nejlepsi kamaradi Jordan (J. Burysek) a tri holky (S. Cernodrinska, M. Dancingerova a A. Rusevova) kolem 30 let. Holky se postupne vdavaji, Jordan je posledni a ztraci nervy. J. Burysek neopustil jeviste a byl spolecne s S. Cernodrinskou verohodny. Zaver mi unikl. Mozna proto, ze na jevisti se v polovine predstaveni dala sama od sebe do pohybu konstrukce na kterou bylo nepretrzite promitano, z ni odpadly nektere casti a byla proto castecne demontovana. Pote dalsi vizualni podkres a doplneni deje nemohlo pokracovat. Usuzuji, ze zaver mel byt i jejim prostrednictvim. A nebo taky ne
Vorisek  80 %
18.3.2024 | 75 hodnocení
+ souhlasím
Hra měla skvělé tempo. Druhá polovina mě do dění na jevišti vtáhla více než první a skvěle vyvážila bezstarostnou jízdu hlavních hrdinů v první půlce.

Jakub Burýšek je pro mě zjevení. Jak mohl režisér akceptovat pojetí babičky Janou Břežkovou absolutně nechápu. Její postava byla důležitá a mohla hru posunout ještě o něco výš.
Barcee  100 %
13.3.2024 | 22 hodnocení
+ souhlasím
Skvělé herecké výkony a výborně zpracované aktuální téma.
Vladimír Rogalewicz  80 %
4.3.2024 | 802 hodnocení
+ souhlasím
Zapomenutelná hra, nicméně skvěle podaná, zábavná. Herecké souhře vévodí Jakub Burýšek a Jana Břežková (ta je naprosto autentická a uvěřitelná, bravo!), ale i tři přítelkyně jsou opravdu moc dobré. Dobrá inscenace, režie dokázala poměrně statickou hru rozpohybovat a ozvláštnit, takže přes svou délku nenudí. A téma gaye, který těžko hledá partnera a zažívá stejné trapasy, které jsme zažívali i my, ale s opačným pohlavím, je aktuální a dobře podané (vzpomínal jsem na skvělé představení Homo 40 Daniely Špinar - totéž téma, jen jinak uchopené).
Jackmartas  90 %
27.2.2024 | 117 hodnocení
+ souhlasím
Velmi originální téma, takový příběh se na českých divadelných prknech jen tak nevidí. Představení je jako horská dráha plná emocí -smějete se, vidíte sami sebe, přemýšlíte a prožíváte příběh hlavního hrdiny. Přiznejme se, kdo z nás někdy nekontroloval socky (hned jsem si obohatil slovní zásobu) a tudíž můžete říct ?Hmm tohle jsem už někdy zažil?
Eliduc  50 %
26.2.2024 | 34 hodnocení
+ souhlasím
Scény s babičkou vyškrtat, druhou půlku zkrátit na 15 až 20 minut a hrát bez pauzy a bude z toho celkem zabavná jízda s lehkým přesahem (toho se snaží dosáhnout nekonečná druhá polovina, která představení totálně umrtví). Pokud Jakub Burýšek není gay, nabízí se i otázka, zda to vůbec hrát a takhle (těch několik buzních klišé zase vytváří karikaturu).
Dawson321  90 %
6.2.2024 | 128 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Přesně takovou inscenaci jsem na českých jevištích postrádal. Reflektuje vztahy současných třicátníků a to nejen ty většinové heterosexuální. Hlavní hrdina je single gay, kterému se vdávají všechny blízké kamarádky a tak postupně upadá do deprese, že si stále nemůže nikoho najít. I když téma není originální, v Česku moc podobných současných "vztahovek" na divadelních prknech není. Oceňuji také někdy odvážný slovník a přesvědčivý polibek mezi herci. Dost jsem se bavil, jak skupinka žen ve středním věku za mnou zalapala při této scéně po dechu.
Rejpalka  80 %
3.2.2024 | 209 hodnocení
+ souhlasím
Kuba Burýšek v činoherním klubu. Hurá. Je to skvělá hra o třech ženách a jednomu muži a propletenco vztahů. Dívky se postupně všechny vdaji a hlavní hrdina Jordan pátrá po tom, kde by se měl a mohl seznámit. Doufejme,že bude dostávat víc roli v Praze. Dojala jsem se, zasmála jsem se a i se zamyslela na dnešní dobou a vztahy.
Studený Čumáček  70 %
1.2.2024 | 409 hodnocení
+ souhlasím
67%
Jakub Burýšek se uvedl nadmíru dobře, z jeviště nesleze a postavě dává vlastní real, potěšila Anežka Rusevová a Václav Šanda.
Bohužel, příběh je na mě až příliš dlouhý, dávka sentimentu přesahuje mou osobní denní tak o 20 gramů, "babička" mi moc nezapadá do konceptu hry a konec je dramaticky divnej.
Divákům se to ale bude fakt líbit, nebojte, i slzičky byly vidět...
Karolina Such  30 %
30.1.2024 | 9 hodnocení
+ souhlasím
Rozhodla jsem se udělat si představu o queer inscenacích v Praze a tito Nejbližší jsou naprosto mimo dobu a společenskou situaci. Vždyť to je text, který by možná rezonoval v devadesátkách na oblasti. Opravdu není aktuální a vtipný! Možná tak pro heterosexuální šedesátníky, kteří mají vymyté mozky televizí. Příšerná inscenace plná trapných vtípků, režijních a hereckých klišé.
LavinieCamui  70 %
23.1.2024 | 806 hodnocení
+ souhlasím
Pro mě trochu slabší hra, ale fenomenální výkon Jakuba Burýška, který neopustí jeviště.
Bedrich.spesny  70 %
17.1.2024 | 65 hodnocení
+ souhlasím
Povedenou inscenaci o tom, jak přečkat pocity osamocení kazily nepřiměřené vokální kudrlinky hlasového projevu herečky Břežkové, to bylo naopak k nepřečkání.
Flipes  100 %
15.1.2024 | 8 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Jedna z her, která mi v hlavě vrtá dlouho po představení. ČK jich má vícero, ale tato byla v něčem jiná. Děj je lidský a pro mnoho lidí i velmi blízký. Vtipy byly v průběhu představení hezky rozložené a mix inteligentního a "buranského" humoru mi celkově vyhovuje. V příběhu divák splyne s postavou Jakuba, a fandí mu na cestě životem. První část je radostná, konec k zamyšlení, ne tak veselý.
Líbila se mi poněkud skrytější paralela generační výměny, tedy opouštění blízkých přátel hlavní postavy kvůli nově založeným rodinám vs. opouštění přátel jeho babičky, kvůli úmrtí. Oba ve finále trpí samotou a nemají komu co vyprávět.
Zajdu na ni znovu.
Michal1982  80 %
14.1.2024 | 161 hodnocení
+ souhlasím
Jak pravdivé?.
Jakub Burýšek to celé táhne, žádná karikatura, za mě civilnost. Skvěle mu sekundují jeho kamarádky( Rusevová, Dancingerová, Černodrinská) i Václav Šanda.
Tereza Rybková  100 %
14.1.2024 | 48 hodnocení
+ souhlasím
Nemůžu jinak než dát 100%! Jsem teda heterosexuální žena a o něco starší než protagonisté, ale tohle je story of my life! S Jordanem jsem šla od začátku do konce (mimo jiné dělá věci, ke kterým se uchylujeme čas od času všichni: projíždí svému idolu profil a zkoumá, jak rychle přijal žádost o přátelství). Jakub Burýšek byl úžasný; měla jsem zejména v druhé části dojem, že Jordana nehraje, ale prostě to je on. Všichni ostatní herci tam byli pro něj (osobně miluju hlavně Václava Šandu v trojroli). Babička, ač trochu herecky i věkové jinde, si myslím, že dobře zastupuje jiný pohled. Za mě pateticky až generační výpověď. Dokonalá scéna a hudba.
Tomáš Budík  70 %
14.1.2024 | 21 hodnocení
+ souhlasím
Velmi sympatická divadelní hra, s jejíž tématikou ohledně "ztráty" přátel a hledání životního partnera se jistě spousta z nás dokáže snadno identifikovat. Za zmínku určitě stojí výborný herecký výkon Jakuba Burýška. Co bych hře vytknul a za mě sráží výsledné hodnocení, tak je přeci jen poněkud delší stopáž, kdy některé scény mi přišly navíc nebo zbytečně natahované (např. scéna s Helene, Jordanovou babičkou), které děj až tak příliš neposouvají a v součtu těch ušetřených cca 15 minut by hru zesvižnilo. Jinak ale jde o další velmi chytrou a kvalitní hru s chytrým humorem, nadhledem, která skvěle zapadne do repertoáru ČK. Jen tak dál :)
Kateřina Vodáková  80 %
13.1.2024 | 196 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Prostor pro současné texty (Konsent, 2:22) mě v ČK baví a je ke zbytku repertoáru kýženým osvěžením. Talentovaného J. Burýška jsem si všimla už ve Špinarce a Babyboomu, v Nejbližších dostal velkou příležitost - září a hru táhne! Postavu Jordana nekarikuje, je opravdový, emotivní, vkusně balancuje na hraně odlehčenosti a vážnosti. Roky jako silná opora a vrba sleduje, jak se plní sny jeho blízkým, zatímco sám se pere s osaměním, zklamáním a stárne. Výběr obsazení je celkově zdařilý a jak si ještě více sedne text, větší spád získá i rozvláčnější 1. půlka. 2. umí strhnout již teď. Inscenaci posiluje alegorická scéna a perfektní hudba M. Štrunce.
MEM  80 %
4.3.2024 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Připadala jsem si trochu podvedená tím, že je to prezentováno jako (hořká) komedie. Je tam sice pár míst, kde se divák s chutí zasměje, ale jinak je to spíš smutné bilancování třicátníka ve chvíli, kdy se jeho cesta a cesta kamarádů ze studií začínají trochu rozcházet. Představení trochu ubližuje jeho délka; přestávka přijde ve chvíli, kdy už si myslíte, že to je asi teda hra v jednom kuse. Herecké výkony skvělé, moc se mi líbil Václav Šanda, jak byl v každé ze tří rolí jiný. Zvlášť oceňuju Janu Břežkovou v roli babičky. Kdo má v rámci rodiny zkušenost s debatami se seniory, tak ví, že to je nejen přesně napsané, ale i dokonale zahrané.
Emma123  100 %
18.1.2024 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Výborný Jakub Burýšek exceloval a vytvářel bravurní herecké výměny s jeho kolegy a kolegyněmi. Nerozumím zdejším kritickým výhradám vůči projevu Jany Břežkové. Této herečky, jež stála u zrodu Činoherního klubu, si velmi vážím a její herecký způsob zrcadlí multigenerační rozměr, který je ve hře podstatný a dává mi v jejím provedení naopak velký smysl.
Antonie Z  100 %
18.1.2024 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Současná hra, která zpracovává aktuální momenty ze života mladých lidí na hranici rozvernosti mládí a seriózního života. Výborná chemie mezi všemi herci a herečkami - Jakubem Burýškem, Janou Břežkovou, Sandrou Černodrinskou, Martou Dancingerovou, Anežkou Rusevovovou, Václavem Šandou a Viktorem Zavadilem - způsobila, že 3 hodiny utekly jako jeden rozlučko-svobodový večírek. Líbily se mi i citlivé rozhovory s babičkou Helene, které se určitým způsobem vznášely nad ostatními, někdy cynickými, někdy naopak velmi emočně vypjatými, situacemi.
Loar  70 %
10.4.2024 | 25 hodnocení
Maybe  80 %
29.2.2024 | 91 hodnocení
Fido  70 %
6.2.2024 | 48 hodnocení
Michalmusek  90 %
5.2.2024 | 315 hodnocení
Gaba M  80 %
17.1.2024 | 52 hodnocení
Braddy  80 %
15.1.2024 | 200 hodnocení
Gimli35  50 %
15.1.2024 | 260 hodnocení
Janca525  80 %
14.1.2024 | 139 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.