Dejvické divadlo

Kakadu

Premiéra: 19.12.2014 | 1:35x
Dramaturgie: Karel František Tománek. Scéna: Jan Hubínek. Kostýmy: Simona Rybáková. Hudba: Jakub König (Kittchen) a citace. Režie: Jiří Havelka.
Poslední uvedení: listopad 2019.
„Hra ze života“ vyprávějící příběh jedné autistické dívky.


inscenace již byla stažena z repertoáru

Volby

Hodnocení (67)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  70 %
24.3.2019 | 416 hodnocení
+ souhlasím
Velmi působivé jevištní zpracování, a to zejména pokud jde o zvuk - hudba, ruchy, to vše vytváří dohromady s klipovitým podáním celého příběhu skvělou iluzi autistického vnímání světa. K tomu skvělý herecký výkon Simony Babčákové, ale i Jaroslava Plesla, Davida Novotného a Veroniky Kubařové.
Anežka Kotoučová  70 %
22.2.2019 | 222 hodnocení
+ souhlasím
Velmi povedená inscenace, vypovídající o autismu vyrovnaně, nezaujatě a realisticky. Havelka využívá vhodných inscenačních prostředků, například klipovitost není vůbec na škodu tvorbě podivuhodně komplexního dějového oblouku a zároveň umocňuje výpověď tvůrců. Výborná a uvěřitelná Simona Babčáková ve své takřka životní roli. Předčilo očekávání.
Lukáš Holubec  70 %
22.2.2016 | 715 hodnocení
+ souhlasím
Jsem rád, že se v DD nedívají na autismus s přehnanou citlivostí, ani nevyužívají například nějakou detektivní zápletku, ale v klipovitém podání zobrazují "obyčejný život". Může ale být život obyčejný, když jste mnohdy už předem někam řazen (nebo dokonce vyřazen)? Bez hereckého mistrovství paní Babčákové by samozřejmě inscenace nedosahovala takových kvalit, ale ještě bych určitě zmínil režii Jiřího Havelky a osobně je mi trochu líto, že neměla větší prostor autistická postava Davida Novotného, který ji ztvárnil také skvěle a dojemně roztomile. DD doplnilo repertoár o další nezaměnitelný kus
Lukáš Dubský  70 %
10.2.2016 | 1023 hodnocení
+ souhlasím
75%. Velmi povedený vhled do autistické duše. Text je místy vtipný a zcela se vyhýbá sentimentu. Klipovitá koncepce v této inscenaci funguje, časté zatmívačky odráží fragmentární vnímání reality hlavní hrdinkou. Důležitou rolí hraje také zvuková stránka včetně repeticí některých písní či vět. Hlavní tíha spočívá ovšem na Simoně Babčákové, která přesně a věcně modeluje zranitelnou Wendy. Ta se musí potýkat s nepochopením a často přímým zneužíváním okolí. I přes veškerá protivenství jde ale dál a snaží se o normální život.
Jiří Koula  70 %
3.1.2016 | 1599 hodnocení
+ souhlasím
74,99 % Simona Babčáková ve své životní roli? Rád bych věřil, že nikoliv, že v této inscenaci jen plně odhalila svůj potenciál a další velké příležitosti budou následovat, ale pravdou je, že to nebude mít snadné, laťku si nastavila skutečně vysoko.
Jiří Landa  80 %
31.7.2015 | 2973 hodnocení
+ souhlasím
75% Režie J. Havelky, která byla založena na krátkých scénických sekvencích s rychlými střihy, a přiměřeně umírněný (po všech stránkách autentický) herecký projev S. Babčákové. Toť hlavní pozitiva inscenace, která vytvořila originální podívanou zdařile vystihující autistickou osobnost, její problémy a reakce lidí na ni (ně). Režie nic nezjednodušovala, k mnohým situacím se vracela, aby se na ně podívala zase trochu jinak, čímž nacházela další nové zajímavé otázky i možné odpovědi na ně. Sehraný soubor S. Babčákové zdařile přihrával a spoluzasloužil se o vznik další výstavní inscenace DD.
Helena Grégrová  70 %
5.4.2015 | 1553 hodnocení
+ souhlasím
75 %. Výkon Simony Babčákové je každopádně hodný pozoru, ovšem ještě o něco níž smekám pomyslný divácký klobouk před originálními tahy režijní taktovky Jiřího Havelky, kterému se podařilo skrze působivou souhru všech inscenačních složek docílit věrně znepokojivého obrazu ozvěn autistické duše a našeho (ne)vnímání.
Pavel Širmer  70 %
24.2.2015 | 1890 hodnocení
+ souhlasím
75%. Obrazy ze života autistické dívky, které specifická duševní porucha komplikuje život a přináší mnohdy nečekané problémy. Ale také dar vidět něco, co si „obyčejný“ člověk neuvědomuje. Více úhlů pohledu na život autisty, zdařilou kombinací drsných okamžiků i humoru je dosaženo zajímavých asociací a přesahů. Účelná scénografie, dobrá se práce se zvukem a vracejícími se hudebními motivy. Klipovitost inscenace je přijatelným řešením. Výborné S. Babčákové zdatně přihrávají ostatní herci, většinou ztvárňující více rolí. Dejvickému divadlu se opět podařilo neopakovat a nabídnout něco jiného.
Veronika Boušová  70 %
26.1.2015 | 277 hodnocení
+ souhlasím
Viděno na veřejné generálce. Po vlně populárního"Podivného případu se psem" se v Dejvicích divákovi nabízí vhled do vnímání ženy-autistky. Skrze obrazy přibližuje režie divákovi niterná rozpoložení a způsob uvažování hlavní hrdinky a v tomto duchu vytváří zatmívačkami pásmo kratších či delších scén, které jsou na jednu stranu dětsky hravé, fantazijní a úsměvné, a na druhou už se v nich rýsuje tragická zacyklenost jejího osudu.
Jan Pařízek  80 %
9.1.2015 | 850 hodnocení
+ souhlasím
Velice příjemná, svým způsobem i tak trochu poetická, inscenace. Přináší zajímavý pohled na jeden životní příběh, nic nepřikrášluje, nezlehčuje, ale také nezatracuje. Pomalu a zlehka jsem byl vtažen do tohoto vyprávění a přiznávám, že jsem si ho užíval i zaujatě sledoval po celou dobu. Netřeba si nic namlouvat, vše stojí hlavně na výborné S. Babčákové, která touto rolí dokazuje svůj nemalý herecký talent. Všichni ostatní ji "pouze" zdatně sekundují. K celkově dobrému dojmu přispěla svým dílem i vydařená scéna a povedená doprovodná hudba.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Teddy  80 %
22.3.2023 | 240 hodnocení
+ souhlasím
Představení a autismu jsem viděla na divadle poprvé. Simoně Babčákové jsem její Wendy věřila, herečce se velice přesným způsobem podařilo ztvárnit chování a pocity autistických osob. Děj inscenace nenarušuje pauza, hraje se bez přestávky.
Coward  40 %
15.3.2023 | 260 hodnocení
+ souhlasím
(7. záznam na Dramoxu)
Monty70  80 %
17.5.2022 | 212 hodnocení
+ souhlasím
Představení o autismu. Ženu autistku ztvárňuje vynikajícím způsobem Simona Babčáková. Herečka dokázala přesnou stylizací vystihnout chování člověka, který nerozumí světu a svět nerozumí jemu. Příběh nás provází od jejího dětství, po dospívání až do věku dospělosti. Představení by nebylo ovšem tak dobré bez ostatních hereckých partnerů S. Babčákové, kterými jsou zkušení herci Dejvického divadla.
Romana35  90 %
25.4.2022 | 279 hodnocení
+ souhlasím
Aktuální téma autismu jsem viděla inscenované v divadle poprvé. Představení velice působivé. Simona Babčáková v hlavní roli autistické dívky podává velice věrohodný výkon, ale líbili se mi i ostatní spoluhráči. (zejména Barbora Poláková v roli psycholožky.). Našly se i úsměvné situace, takže na mne hra nepůsobila svým obsahem tak depresivně. Praktická funkční scéna. Dobře zvoleny hudební prostředky. Svým obsahem a zpracováním se jedná o nevšední a zajímavé představení.
Houfm@atlas.cz  80 %
23.4.2022 | 38 hodnocení
+ souhlasím
Záznam
Denisa H.  70 %
9.6.2019 | 357 hodnocení
+ souhlasím
Myslela jsem, že budu moct dát více procent, ale nakonec mě inscenace nechytla tolik, jak jsem očekávala. Příčinu bych viděla v častých zatmívačkách, ačkoliv jejich použití rozumím. Jenže až takové rozkouskování osudu Wendy mi nedovolilo si k její postavě vytvořit hlubší vztah... Herecky je to bravurní představení a S. Babčáková opravdu válí! U J. Plesla mě mj. zaujalo, když hrál jakože na klavír - a opravdu měl prstoklad! Větší prostor, který rozhodně využili, měli ještě D. Novotný a V. Khek Kubařová.
Carevic  100 %
15.4.2019 | 21 hodnocení
+ souhlasím
Jako otec dítěte se speciálními potřebami jsem byl velmi zasažen.
Gimli35  80 %
17.3.2019 | 179 hodnocení
+ souhlasím
Musím říct, že nic podobného jsem v divadle ještě neviděl. To však neznamená, že se mi představení nelíbilo - oceňuji originální Havelkovu režii (časté zatmívání mi vůbec nevadilo, ba naopak, podle mne spíše pomohlo spádu inscenace), stejně tak musím pochválit výkon S. Babčákové i všech ostatních. A hlavně: Kakadu je hra, která vás donutí přemýšlet nad složitým tématem autismu.
Michvon  80 %
28.2.2018 | 193 hodnocení
+ souhlasím
Výborně zvolená forma. Klipovitost inscenace skvěle pasuje k tématu. Lidé se objevují, mizí, leccos nevysvětleno, nedořečeno, konec také otevřený - jak lépe ztvárnit autistické vnímání a vidění světa? Havelka mě baví!
Výborná Babčáková, ale i ostatní herci, velmi se mi líbila hlavně V. Kubařová.
Čiko  70 %
18.5.2017 | 923 hodnocení
+ souhlasím
65%
Martin21  80 %
16.5.2017 | 433 hodnocení
+ souhlasím
Skvělá Simona Babčáková!
JirkaS  80 %
11.5.2017 | 279 hodnocení
+ souhlasím
Velice těžké představení, do kterého se mi velmi obtížně pronikalo a chvílemi mi i přes svou krátkou délku připadalo dlouhé. Ale jak běží čas od jeho zhlédnutí, představení ve mně doznívá a já zjišťuji, že ve mně něco zajímavého zanechalo. Simona Babčáková zde podává perfektní, koncentrovaný a přesný výkon a ostatní jí zdatně sekundují. Vlastně jsem měl z této hry pocit, že všech šest herců zde vystupujících jsou sehraní a při představení panuje domácká atmosféra. Jsem rád, že jsem se mohl s touto hrou seznámit, byl to nevšední divadelní zážitek. /viděno 10. května 2017 v Č. Budějovicích/
Marie friedlova  70 %
1.10.2016 | 73 hodnocení
+ souhlasím
Spíše 75%
Irča.t  80 %
10.9.2016 | 6 hodnocení
+ souhlasím
Byla to síla a velmi poučné.
Sousekd  100 %
11.5.2016 | 5 hodnocení
+ souhlasím
Super. Jako bych na jevišti viděl sám sebe, svou manželku a naší dceru :-).
Vladimír Rogalewicz  90 %
11.9.2015 | 739 hodnocení
+ souhlasím
Velmi zdařilé představení. Vedle výkonu Simony Babčákové je nutno zmínit velice zhuštěný, koncentrovaný styl celého představení a také znamenitou práci se zvukem.
Fr2709  70 %
28.8.2015 | 175 hodnocení
+ souhlasím
Představení stojící na výkonu Simony Babčákové. Hit to asi nebude, ale za zhlédnutí to stojí.
Eviik  70 %
25.5.2015 | 289 hodnocení
+ souhlasím
Simona Babčáková odvádí velmi dobrý výkon, i když občas působí trochu odtažitě (což byl možná záměr). Dobře zvolené zvukové efekty pomáhají divákovi nahlédnout do světa autistů. Dojem z představení však kazí příliš časté zhasínání světel a střídání scén, které bohužel narušují kontinuitu a proto na mě představení nezanechalo tak silný dojem, jak jsem původně čekala.
Sendy  70 %
25.5.2015 | 153 hodnocení
+ souhlasím
75%
Frankovka  70 %
25.3.2015 | 250 hodnocení
+ souhlasím
Doublefish  100 %
26.1.2015 | 54 hodnocení
+ souhlasím
Jestliže Simona, jak tvrdí, nikdy nebyla ve styku s autisty, tak je, jak tvrdí expert na autismus, geniální.
Salisbury  60 %
12.1.2015 | 114 hodnocení
+ souhlasím
Papoušek KAKADU přiletěl do Dejvického divadla a sedl na bidýlko v podání Simony Babčákové, která se vrolila do autistické poruchy. Musím říct, že představení nebylo nijak oslnivé a troufám si nastínit, že hlavní aktérce role nesedla nijak výrazně na tělo, ba přímo byla chvílemi odchlípnuta. Jsem velmi zvědav jak si toto představení v režii Jiřího Havelky nadále povede na prknech Dejvických. Já jsem rád, že jsem měl možnost toto představení zhlédnout, ale podruhé již určitě nemusím.
LavinieCamui  70 %
16.5.2022 | 673 hodnocení
Plšík  60 %
16.10.2021 | 715 hodnocení
Karel.jakubec  90 %
23.3.2020 | 27 hodnocení
Majdin_kulturni_svet  80 %
30.1.2020 | 174 hodnocení
Gabi  80 %
25.9.2019 | 8 hodnocení
Karinaz  70 %
26.6.2019 | 25 hodnocení
Rightak  70 %
26.4.2019 | 34 hodnocení
Petra152  90 %
18.3.2019 | 12 hodnocení
Jula  80 %
12.3.2019 | 36 hodnocení
Mercedes  80 %
11.3.2019 | 13 hodnocení
Marťus  90 %
22.2.2019 | 113 hodnocení
Otschi  100 %
16.12.2018 | 35 hodnocení
Michalmusek  80 %
7.7.2018 | 282 hodnocení
Mikulin  90 %
30.5.2018 | 74 hodnocení
Ttie  80 %
20.1.2018 | 26 hodnocení
Anah  60 %
15.10.2017 | 184 hodnocení
Milwa  50 %
25.4.2017 | 46 hodnocení
Petr.trep  60 %
6.4.2017 | 171 hodnocení
Kaklapak  80 %
19.12.2016 | 75 hodnocení
Zoe.x  60 %
11.9.2016 | 27 hodnocení
Marcela  80 %
9.9.2016 | 412 hodnocení
Stan  80 %
6.9.2016 | 47 hodnocení
Fekete  70 %
24.3.2016 | 58 hodnocení
Magieee  70 %
21.2.2016 | 29 hodnocení
Fingee  70 %
14.2.2016 | 46 hodnocení
Bartys  80 %
9.2.2016 | 56 hodnocení
Luu2255  90 %
8.2.2016 | 15 hodnocení
Mraki  80 %
31.12.2015 | 106 hodnocení
Mjetelova  80 %
12.10.2015 | 49 hodnocení
Bernardblack  70 %
14.9.2015 | 309 hodnocení
Barka  80 %
24.2.2015 | 293 hodnocení
Dovemummy-Alena S.  90 %
4.2.2015 | 160 hodnocení
Ambrozok  100 %
26.1.2015 | 26 hodnocení
Kraval  70 %
10.1.2015 | 40 hodnocení
Peetra  80 %
9.1.2015 | 160 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.