Dejvické divadlo

<< Židle | [SIC] >>

Zimní pohádka

Premiéra: 29.11.2015 | 2:50
Překlad: Martin Hilský. Dramaturgie: Eva Suková. Scéna: František Lipták. Kostýmy: Katarína Hollá. Hudba: Michal Novinski a citace. Režie: Ondrej Spišák.
Poslední uvedení: září 2020.
Shakespearova pozdní romance, „psychothriller“ se šťastným koncem.


inscenace již byla stažena z repertoáru

Volby

Hodnocení (73)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  80 %
30.10.2017 | 416 hodnocení
+ souhlasím
Tak úplně 80% celých to není, ale líbilo se mi to rozhodně víc než na 70%. V první polovině napínavé drama, v druhé kouzelně skloubená Shakespearova komedie (mám ráda pana Shakespeara) s humorem z Dejvic. V obou polovinách to bylo velmi působivé. Skvělá atmosféra, výborné výkony. Bavilo mě to víc, než jsem původně čekala.
Kateřina Jírová  80 %
11.9.2016 | 343 hodnocení
+ souhlasím
Klasika v provedení souboru, který si většinou s texty dělá co chce (a nebo si napíše vlastní). Vidět herce Dejvického divadla svázané blankversem, a přesto vymýšlet nejrůznější situační vtípky, je opravdu pohádka. (Na to jděte, paní, to si popláčete!)
Jiří Landa  70 %
10.3.2016 | 2973 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Na této Shakespearově hře si vylámalo zuby již mnoho inscenátorů. Rozhodně se totiž nejedná o lehký text k jevištní realizaci. V Dejvickém divadle sice také nenašli zásadní téma, jímž by tvůrci výběr právě této hry odůvodnili (možná byla hlavním impulsem právě zrovna ona náročnost realizace), nicméně ji dokázali zabalit do herecky přitažlivého hávu, který navíc opentlili působivým výtvarným zpracováním. Vznikla tak solidní inscenace, která se sice do historie této úspěšné scény nijak výrazněji nezapíše, bude však jistě tvořit dramaturgicky zajímavý doplněk tamního repertoáru.
Pavel Širmer  60 %
10.3.2016 | 1890 hodnocení
+ souhlasím
Kdyby byl pod hrou podepsán někdo jiný než proslulý Shakespeare, patrně by upadla v zapomnění. V žánrové míchanici se sice myšlenky najdou, ale řemeslně je prostě špatně napsaná. Text divadla přesto přitahuje a někdy se jim i daří se s ním úspěšně poprat. Výsledek snažení DD není ostudou. Herecký soubor, až na drobná zakolísání Z. Žádníkové či M. Krobota, obstál v komických i dramatických situacích a ukázal se v dobré kondici. Výtvarně i hudebně povedené. Na pohled líbivá inscenace, z níž však nebylo patrné, o čem se v ní hraje a proč vlastně byla nastudována.
Lukáš Holubec  60 %
22.2.2016 | 715 hodnocení
+ souhlasím
Co se mi jeví na této inscenaci povedené je dozajista scéna, celková atmosféra, vhodné vytažení důležitých témat, která do tohoto kusu Shakespeare vtěsnal a samozřejmě perfektní herecké výkony. U mě na prvním místě Davida Novotného, ale také Jaroslava Plesla, Miroslava Krobota, Martina Myšičky, Lenky Krobotové. Přesto mi celá hra přijde natolik archaická, že mi schází to hlavní, a to je vtažení do děje. Příjemná inscenace, která by třeba v jiném divadle neuspěla. Nicméně já jsem zvyklý z DD odcházet více zamyšlen nebo ovlivněn. Inu, pohádka.
Anežka Kotoučová  70 %
13.2.2016 | 221 hodnocení
+ souhlasím
Akurátní inscenace vícežánrové a neprávem zapomínané hry. Tradičně výborní herci a rozumně zkrácený text. Působivá je scéna obživení Hermiony.
Helena Grégrová  70 %
8.2.2016 | 1551 hodnocení
+ souhlasím
"České moře, dárek od Shakespeara, pohádkový omyl, který potěší...", tolik začátek básně Jiřího Žáčka. Svébytnou poetikou, vkusně střídmou, současně ale dostatečně nápaditou režií a tradičně dobrým hereckým podáním dejvického souboru potěšila i tato inscenace Zimní pohádky.
Jiří Koula  70 %
3.1.2016 | 1599 hodnocení
+ souhlasím
Jsem rád, že jsem tuto Shakespearovu hru zhlédl, a herectví souboru Dejvického divadla mě baví. V samotné hře se objevují témata předchozích autorových dramat a i teatrologové nemají zcela jasno, kam ji žánrově zařadit, což koresponduje se stylovou rozháraností inscenace. Přesto na mě výsledek působí spíše jako služba divadlu než autonomní tvar snažící se něco sdělit, vyjádřit.
Pavla Haflantová  70 %
14.12.2015 | 351 hodnocení
+ souhlasím
První polovina slušná antická tragédie, druhá zase naprosto klasická shakespearovská komedie - to vše inscenováno po dejvicku. Za mě dobrý :)
Lukáš Dubský  70 %
11.12.2015 | 1022 hodnocení
+ souhlasím
Pro repertoár Dejvického divadla je Shakespearova romance neobvyklou volbou už jen počtem vystupujících postav. Prudké vášně a horká sicilská krev také úplně nekorespondují s typicky civilním hereckým přístupem. Proto asi lépe vychází druhá polovina inscenace, která dává k prostor k rozehrání komediálních scén. Ve hře se objevuje mnoho oblíbených Shakespearových témat, jako jsou žárlivost, vyhnání syna/dcery nebo zvůle moci. Herecky nejzajímavější mi přišli J.Plesl, S.Babčáková a M.Krobot. V DD se nakonec povedla zábavná hra s lehce nostalgickou atmosférou.
Jan Pařízek  70 %
10.12.2015 | 849 hodnocení
+ souhlasím
Tak trochu netradiční antická pohádková veselohra aneb Jak plaváček Oidupus ke štěstí přišel. Což rozhodně nemyslím negativně, neboť přechody mezi jednotlivými žánry a jejich kombinace se mi zde opravdu líbila. Jen vnímám určité rezervy při jejich znázorněních. Některé scény (soud, závěr) postrádají na dramatičnosti, jiné (začátek druhé části) naopak až příliš akcentují veselohru. Celkový emoční dopad mohl být myslím ještě silnější. Oceňuji scénické zpracování a pěkné kostýmy. I herecké výkony jsou opět kvalitní. Zvláště potěšili J. Plesl, M. Krobot, V. Kubařová a M. Myšička.
Hana Rubišarová  70 %
13.4.2016 | 21 hodnocení
+ souhlasím
Dejvické divadlo sáhlo po díle, které oplývá náročnými, avšak krásnými verši. A po dramaturgické stránce navíc nesklouzává do ryzí shakespearovské komerce, naopak je příjemným oživením anglického barda. Inscenace, popsaná jako psychothriller se šťastným koncem, vyznívá ponejvíce jako komedie prošpikovaná osvědčeným a pohotovým humorem sehraného souboru a rovněž kostýmy Katariny Hollé. Z hereckých výkonů nelze jen tak vyzdvihnout ten "nejlepší", avšak bezpochyby v mysli utkví Miroslav Krobot, Jaroslav Plesl a Simona Babčáková, jejichž vynalézavý ostrovtip dodává inscenaci tu správnou energii.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Romana35  60 %
6.3.2023 | 279 hodnocení
+ souhlasím
Tento kus od Shakespeara nepatří zrovna k mým oblíbeným, také není tak známý. Dejvické divadlo inscenovalo tuto hru po svém, takže výsledný dojem je celkem dobrý. Líbila se mi více první polovina představení, v pojetí antické tragédie. Ve druhé půlce komické situace střídají poněkud nudnější pasáže.
Nejvíce mě oslovilo herectví Jaroslava Plesla, Simony Babčákové a Miroslava Krobota.
Coward  100 %
24.2.2023 | 260 hodnocení
+ souhlasím
(3. záznam na Dramoxu)
Janinka123  80 %
27.12.2022 | 139 hodnocení
+ souhlasím
75 % - ze záznamu
HawkeyeSaw  50 %
12.12.2022 | 203 hodnocení
+ souhlasím
ze záznamu
Studený Čumáček  70 %
11.12.2022 | 350 hodnocení
+ souhlasím
uteklo mi, tak aspoň záznam...
Shakespeare k nám byl milý. Dostali jsme od něj moře. Ale jinak je Zimní pohádka červená knihovna mixovaná s krátkou námořní historkou a infuzí řepáckého humoru a nehraje se tak často jako ostatní Shakespearovy hity. Dejvické divadlo z tohoto materiálu uplácalo řachandu zcela ve svém stylu a...ano, šlape jim to.
Rightak  80 %
2.10.2020 | 34 hodnocení
+ souhlasím
Zhlédnuto těsně před derniérou a jsem rád, že jsem inscenaci stihl. Mísí se zde tragédie s komedií, což je pozice, která podle mě hercům Dejvického divadla vyhovuje a mají ji nejraději. Užil jsem si zde Krobotovo minimalistické herectví a bručounství. Kdo má rád herce Dejvického, v této hře si jich užije dosyta, hraje tu skoro celý ansámbl.
Martikovodivadlo  70 %
7.1.2020 | 51 hodnocení
+ souhlasím
75% Repríza 28.9.2019/ Dejvický Shakespeare trošku zklamal, ale více potěšil. Potěšil hlavně díky skvělému kontrastu černé a bílé barvy, ale i hereckých výkonů! Kde bych moc ráda vyzdvihnout dokonalou Lenku Krobotovou s Martinem Myšičkou! Krásně se role zhostila i chlapeček Veronika Kheková! Plus dávám i některým detailům a vymoženostem zejména u scénografie! Ovšem velmi rušivým elementem byla role Zděnky Žádníková! Jinak ale velmi povedené zpracování!
Lenin79  80 %
1.1.2020 | 20 hodnocení
+ souhlasím
Dobrá zábava, o skvělých hereckých výkonech netřeba referovat. Místy to trochu postrádalo spád, ale vzápětí se to zase rozběhlo. Celkově spokojenost.
Gimli35  90 %
4.11.2019 | 178 hodnocení
+ souhlasím
Hra britského klasika v sympaticky svěžím zpracování. Mezi herci neexistuje slabý článek, všichni jsou na špičkové úrovni. Skvělé!
Lusilda  70 %
3.9.2019 | 76 hodnocení
+ souhlasím
v druhé půlce to sklouzávalo trochu k plácání, což se ale v odlehčené atmosféře lesního/letního divadla v Řevnicích dalo snést i užít.
Kuba_r  80 %
16.6.2019 | 100 hodnocení
+ souhlasím
Oni prostě mohou hrát opravdu cokoliv. I tohoto slabého Shakespeara...
Carevic  40 %
15.4.2019 | 21 hodnocení
+ souhlasím
Dejvické hraje skvěle, ale ta hra za mě prostě nefunguje. Divný recyklát již použitých motivů. 10% navíc za to, že je to v Česku u moře, což bych si přál, aby byla realita.
Luckaprague  80 %
3.6.2018 | 59 hodnocení
+ souhlasím
Očekávala jsem míň a byla jsem velmi příjemně překvapena. D. Novotný byl prostě skvělý..jak jeho žárlivost je zaslepující a ničivá...
V. Kubařová a vlastně i Polívka svěží:)
AliV  70 %
2.4.2018 | 109 hodnocení
+ souhlasím
Výborné výkony celého hereckého ansámblu v čele s Davidem Novotným a Martinem Myšičkou. Představení bylo "zpestřeno" zraněním Vladimíra Polívky (klobouk dolů za jeho výkon a nasazení!) a díky jeho berlím vznikla celá řada humorných situací, které odlehčily jinak poměrně depresivní hru. Představení však škodí přílišná délka, některým scénám by pomohlo zkrácení.
Anah  90 %
26.10.2017 | 184 hodnocení
+ souhlasím
Výborná tragičtější první půlka a po přestávce jsem si už po chvíli ani nevzpomněla jak mě bolí zadek z těch hrozných židliček, moc jsem se bavila. Co dokáže Pavel Šimčík s těma rukama to je neuvěřitelný
Orienteering  90 %
29.6.2017 | 56 hodnocení
+ souhlasím
Další dokonalý herecký koncert v podání Dejvického divadla. Výborní pánové Krobot a Plesl, v těsném závěsu i ostatní.
JirkaS  90 %
29.6.2017 | 275 hodnocení
+ souhlasím
Jsem nadšený. Inscenace mě ihned vtáhla do děje, hodně rychle to utíkalo, nedokázal jsem odhadnout konec, a bylo mi líto, když konec přišel. Tato inscenace je skvělou žánrovou míchanicí, která si s divákem krásně pohrává. Kromě toho mi bylo ctí poprvé vidět na jevišti Vladimíra Polívku a naopak již posedmé vidět hrát Veroniku Kubařovou. A konečně jsem viděl, jak to vypadá, když se herci Dejvického divadla odbourávají a bojují se smíchem. Toto bylo osmé představení DD, které jsem viděl, ale první, kde herci neudrželi vážnou tvář po celou dobu. O to víc jsem si to užil. /viděno 25. června 2017/
Eviik  60 %
28.3.2017 | 288 hodnocení
+ souhlasím
65 % Z této hry mám poněkud smíšené pocity. Některé pasáže se mi velmi líbily hlavně co se výtvarné a hudební stránky týče. Naopak mě zklamalo, že se občas text stočil k trochu lacinějšímu humoru. Tvůrci jako by se nemohli rozhodnout, jestli hru pojmou modernějším způsobem nebo se budou držet původního textu, a tak se verše střídaly s běžnou mluvou. Z herců mě zaujali hlavně J. Plesl, kterému jeho role očividně dobře sedla, a V. Kubařová.
Vaklav  30 %
22.10.2016 | 269 hodnocení
+ souhlasím
Byl jsem na jiné hře, nebo jsem z jiné planety? Za mě děs, běs, hrůza.
Možná bych za sebe vyždímal ještě o něco vyšší hodnocení, ale dávám záměrně třicet, abych varoval. Alespoň tedy deset procent za každé zasmání. Tohle představení si b o h u ž e l budu dlouho pamatovat.
Je mi líto energie všech, kteří ji vložili do tak špatné hry - tím chci říct, že chyba se asi stala již před několika stoletími, možná nyní v dramaturgii, herce neviním, hráli, jak to šlo a tvářili se, že je to fajn. Třeba si to i myslí - já ne.
Pana S. nemusím, ale tohle bylo i na mě moc. Úplně klidně vynechejte...určitě.
Vladimír Rogalewicz  80 %
19.10.2016 | 738 hodnocení
+ souhlasím
Shakespeare bez velkých dramaturgických zásahů, ale přesto moderně inscenovaný a excelentně zahraný. Režie udržuje herce i diváky v určitém odstupu. tento přístup se překvapivě ukazuje jako vcelku šťastný a pomáhá překonat nelogičnost a archaičnost textu. Správný počin v roce autorova výročí.
Jirkan  70 %
14.9.2016 | 564 hodnocení
+ souhlasím
13.9. 2016: Co se týče inscenace a hereckých výkonů, pak spokojenost, byl to fajn večer a pobavil jsem se (a to nejen ve smyslu smál jsem se). Ovšem samotný text je pro mmne trochu problém. Je v něm skoro z každé Shakespearovy hry kousek a tím to trochu působí nevyváženě. Bylo to moje první setkání s tímto příběhem a asi to potřebuje čas na uzrání :-).
Marcela  70 %
28.6.2016 | 412 hodnocení
+ souhlasím
Nemám ráda Shakespeara, ale v podání Dejvického divadla je snesitelný.
Fedorocko  80 %
2.6.2016 | 689 hodnocení
+ souhlasím
Velmi zdařile zpracování a skvělé herecké výkony. Takhle ano.
Frankovka  90 %
24.4.2016 | 250 hodnocení
+ souhlasím
Patri mezi dlouhe hry a presto konec prisel rychle. Moc me to bavilo. Krome jiz vyse ci nize chvalenych hercu me zaujal Pavel Simcik.
Podusak  80 %
4.4.2016 | 40 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavá hra s dramatickým dějem a perfektními výkony.
J.anek  70 %
3.2.2016 | 416 hodnocení
+ souhlasím
Vlastně je mi líto, že nemůžu dát víc. Mám pocit, že se Zimní pohádka uvádí v Dejvickém proto, že se tenhle Shakespeare málo hraje - a ne z potřeby něco sdělit. Nenacházím jedno stěžejní téma. Navíc mám pocit, že je inscenace taková neusazená, že se v ní herci ještě necítí dobře. S výjimkou Jaroslava Plesla - ten už je v roli jako doma, fascinující výkon. A ještě jedna poznámka - jediným technickým efektem je fotoblesk. Když nefunguje, je to bída - a v sobotu 30. ledna fungoval ze všech pokusů asi jednou. Když se nadpřirozená bytost pustí do opravování, je rázem po iluzi - málo platné.
Jeane987  60 %
24.10.2022 | 66 hodnocení
Marťus  80 %
29.1.2022 | 113 hodnocení
Kokosbaba  80 %
18.11.2020 | 119 hodnocení
Hercl  80 %
18.9.2020 | 11 hodnocení
Seht  80 %
17.9.2020 | 14 hodnocení
Xcepek  80 %
16.9.2020 | 622 hodnocení
Gattino  50 %
21.4.2020 | 28 hodnocení
Karel.jakubec  80 %
23.3.2020 | 27 hodnocení
Klaras  80 %
18.12.2019 | 14 hodnocení
Violetka  70 %
28.11.2019 | 54 hodnocení
LavinieCamui  70 %
23.6.2019 | 673 hodnocení
Doublefish  90 %
16.4.2019 | 54 hodnocení
Dave  70 %
14.2.2019 | 112 hodnocení
Otschi  100 %
16.12.2018 | 35 hodnocení
RenaX  90 %
21.10.2018 | 6 hodnocení
Onsteri  70 %
23.9.2018 | 92 hodnocení
Michalmusek  100 %
7.7.2018 | 282 hodnocení
Mikulin  80 %
30.5.2018 | 74 hodnocení
Unionboy  50 %
20.3.2018 | 357 hodnocení
Tintera.v  80 %
16.1.2018 | 88 hodnocení
Addk  80 %
11.10.2017 | 127 hodnocení
Teejay  50 %
19.6.2017 | 66 hodnocení
Borboleta  90 %
19.5.2017 | 16 hodnocení
Rivah  70 %
16.4.2017 | 261 hodnocení
Mau  40 %
24.10.2016 | 103 hodnocení
IlMagnifico  70 %
22.10.2016 | 107 hodnocení
Markéta BP  80 %
21.9.2016 | 47 hodnocení
Zoe.x  60 %
11.9.2016 | 27 hodnocení
Peetra  80 %
5.9.2016 | 160 hodnocení
Papirek32  100 %
4.9.2016 | 157 hodnocení
Panapollon  90 %
24.4.2016 | 51 hodnocení
Plšík  80 %
29.3.2016 | 714 hodnocení
Luu2255  100 %
8.2.2016 | 15 hodnocení
Filip.vojtisek@gmail.com  100 %
2.12.2017 | 4 hodnocení
Pazitka  70 %
4.4.2016 | 1 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.