Divadlo J. K. Tyla Plzeň [Nová scéna]

Něco shnilého! (Something Rotten)

Premiéra: 9.9.2021 | 2:55
předpremiéry od června 2021
Překlad: Pavel Bár, Lumír Olšovský. Dramaturgie: Pavel Bár. Scéna: Dave Benson. Kostýmy: Kateřina Bláhová. Hudební nastudování: Dalibor Bárta. Pěvecké nastudování: Sára Bukovská. Choreografie: Ivana Hannichová. Dirigenti: Dalibor Bárta, Pavel Kantořík. Režie: Lumír Olšovský.
Muzikál v bláznivém stylu oblíbeného „Spamalotu“, který rozmarně mísící alžbětinský svět s tím současným. Co se stane, když chcete být alespoň tak úspěšný dramatik jako Váš mnohem populárnější kolega a největší hvězda středověkého šoubyznysu William Shakespeare? Co bude tím zaručeně největším trhákem příštích století? Poradí vám věštec! Jeho rada zní napsat hru, ve které se nejen mluví, ale i zpívá a tančí – zkrátka první muzikál v historii...
14!  
Divadlo J. K. Tyla Plzeň
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
81 %
81291000
Hodnocení redakce
Iva Bryndová 40 %
Michal Novák 80 % Tip Michal Novák
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
18.10.Út19:00vstupenky
19.10.St19:00K2, K2/Avstupenky
18.11.19:00Na muzikál? Do Plzně!vstupenky
18.10.Út19:00 vstupenky
19.10.St19:00 vstupenky
K2, K2/A
18.11.19:00 vstupenky
Na muzikál? Do Plzně!

Volby

Hodnocení (31)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  40 %
16.5.2022 | 365 hodnocení
+ souhlasím
Něco shnilého není úplně nejvhodnější volbou pro českého diváka, který není tak znalý světového muzikálu, do nějž se dílo strefuje. Mnohé vtipy nevyzní, jak by měly. Spoustu dalších pak utopí sama inscenace, která není řádně vypointovaná, a zbytek špatný zvuk. V některých částech sálu (minimálně) není hercům rozumět. Jakkoli tedy inscenaci zdobí povedená výprava a velmi dobrý výkon company, nefunguje. Z herců v konkrétních rolích je nejpřesvědčivější L.Ondruš, ostatní splývají s celou nepříliš povedenou inscenací. Konkrétní představení ozvláštnil zajímavý nápad s náhradníkem, V.Koptou, vedeným přiznanou nápovědou režie.
Michal Novák  80 %  Tip Michal Novák
12.12.2021 | 1096 hodnocení
+ souhlasím
Ideální představení do postcovidové doby. Neřešte americky nablblé pasáže libreta a jeho užvaněnost, dramaturgie to tlačí správným směrem: v monty-phytonovském třeštění se vyděluje téma (pod)průměrnosti adorovaných individuí a ve světě přetvářek a klamu se ryzost a um derou ke slunci! Provedení řady čísel velice pěkné, až na naše poměry nečekané. Kolektivnímu výkonu dominují téměř všichni představitelé stěžejních rolí, vytvářejí skvostné figury a figurky. (Škoda jen neuhlídané srozumitelnosti vstupního čísla Dušana Krause coby Shakespeara.) Samozřejmě aluze na shakespearovská a muzikálová díla baví od začátku do konce.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Madamkriticka  80 %
19.9.2022 | 10 hodnocení
+ souhlasím
Báječný, odpočinkový, velkovýpravný muzikál. Jednotlivé výkony nelze vyzdvihnout, všechny byly podobně dobré. Dokonce mě neurazily ani tančící palačinky a pánvičky. Vrcholem představení jsou stepařská čísla prolínající se do dialogu. Určitě stojíza to vidět!
Muzikalovy.fanda  100 %
16.6.2022 | 26 hodnocení
+ souhlasím
Tři hodiny smíchu. Představení si sice nejvíc užijí ti, kteří ví, co je A Chorus Line nebo Lví král, ale i bez toho se dá obejít. Nápaditá režie, scéna, renesanční kostýmy, skvělá hudba i text. A hlavně úžasné výkony.
Kjell  40 %
27.5.2022 | 16 hodnocení
+ souhlasím
Marná sláva, muzikálovému souboru DJKT komedie nejdou. Buďto k nim nejsou disponovaní herci (vyjma jediného opravdu dobrého Ondruše), nebo režijně - dramaturgické duo, zde podepsané i pod nevalným překladem. Přetavit tak dobrý originální materiál v nudu obřích rozměrů, to je "kumšt".
Teejaa  70 %
4.5.2022 | 10 hodnocení
+ souhlasím
Funkční scénografie, krásné barevné kostýmy. Herecké a pěvecké výkony nadprůměrné, jako to u DJKT prostě bývá. :) Neoslovil mě bohužel představitel Williama Whakespeara, ale to bude i tím, že mě neoslovila scénaristicky vytvořená postava.
Bišu  70 %
29.4.2022 | 202 hodnocení
+ souhlasím
Trochu chaotické, ale bavili jsme se !!
VasekN  100 %
16.2.2022 | 32 hodnocení
+ souhlasím
Skvělá věc snad naprosto po všech stránkách! Výborné texty, parádní choreografie, režie, obsazení. Tady nemám opravdu co vytknout! Bavil jsem se od začátku do konce. 100 %
Čiko  60 %
20.1.2022 | 883 hodnocení
+ souhlasím
65% Plzeňský muzikálový soubor patří jednoznačně k nejlepším v republice. I tady odvádí všechny složky skvělou práci a jako celek to výborně funguje. Pro mě to má ale dvě slabiny. Žánrová nevyhraněnost - ano, ten muzikál nabízí po málu ode všeho, ale žádný žánr tomu koncepčně nedominuje. Druhou slabinou (což je čistě subjektivní) je téma, které mě prostě nechytlo.
Neboli bavilo mě dívat se na jednotlivé obrazy, ale po představení jsem měl z celku zvláštní pocit...
Guildenstern  70 %
16.1.2022 | 363 hodnocení
+ souhlasím
Je vidět, že pro herce a zpěváky z DJKT je muzikál opravdu vášní, je až neuvěřitelné, s jakým gustem a energií se zhostili svých rolí a jak promyšleně je vystavěli. Velmi dobrý překlad, bohatá výprava, slušná swingující hudební složka, ale celkově mi tento počin připomíná barevnou sladkost, kterou blaženě cumláte tři hodiny v puse, zůstane vám úsměv na tváři, ale druhý den už moc nevíte, že jste ji vlastně měli...
Martin21  50 %
29.11.2021 | 421 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Vizuální a umělecké stránce provedení nelze snad nic vytknout. Také samotným představitelům ne. Někteří se mi jen líbili více, jiní méně. Za zmínku stojí Lumír Olšovský v roli Jeremiáše, který byl skvělý! Dále Hanzlíčková nebo Ondruš. Jen samotný námět se mi nevryl pod kůži a neoslovil mne. Myslím, že může maximálně někoho pobavit, ale bez dalšího přínosu. Vím, že podruhé bych tento muzikál nikde vidět nemusel.
MartinB  80 %
26.10.2021 | 74 hodnocení
+ souhlasím
84.99999 % :)
Skvělý překlad a záplava narážek na světové i české muzikály.
Úžasné výkony předvedly stálice souboru - především geniální Bea S. Hanzlíčkové a Nostradamus L. Ondruše. V malé roli excelentní Rezner. V těsném závěsu za nimi Holec, Hruškoci, Kraus, Jägerová. Mile překvapil Procházka. Pantůček téměř zdatně balancoval na hraně trapna a vtipu.
Krásná scéna, zajímavé kostýmy, sehraná company. Občas zamrzelo bezcílné běhání po jevišti. Co zamrzelo víc a častěji bylo ozvučení - hercům nebylo velmi často přes hudbu rozumět (hlavně první výstup D. Krause + některé sborové pasáže).
Tery1  100 %
25.9.2021 | 35 hodnocení
+ souhlasím
Super ,jdeme znovu ,děkujeme za krásné představení...
Desplat  90 %
16.9.2021 | 29 hodnocení
+ souhlasím
Perfektní!!! Tleskám.
Rejpalka  70 %
8.7.2021 | 150 hodnocení
+ souhlasím
Třeskutě vtipné, ale nepamatuju si jednou písničku kromě džinglu "šejkspír". Musím pochválit Bára a Olšovského za překlad, za dvojsmysly a hudební náznaky z jiných muzikálů (jak hudebních, tak textových). Skvělí jsou všichni hlavní představitelé (Hruškoci, Hanzlíčková, Holec, Jägerová). Speciálně Soňa Hanzlíčková je ve své roli dokonalá. Objevem je Dušan Kraus jako Shakespeare. Je to třeskutě zábavné a taková díla mi stačí jednou, dvakrát.
Mamaria  90 %
23.6.2021 | 24 hodnocení
+ souhlasím
Ano, ano, tisíckrát ano dokonale odvedenému muzikálovému řemeslu! Divák si může vybrat, zda nechá svůj mozek odpočinout, přepne na první signální a užije si ten kaleidoskop skvělých muzikálových čísel,barev, emocí, vtípků a košilatých narážek. A nebo zda mozek zapojí na plné obrátky ve snaze identifikovat všechny aluze na Shakespearovy verše či jiné muzikály. Zábavné jsou obě roviny a jedna návštěva na to určitě nestačí. Navíc nelze nemilovat naprosto nedolatelného Nostradamuse.
DivadelniFan  90 %
23.6.2021 | 262 hodnocení
+ souhlasím
95%
To bylo něco neskutečného! Skvělá show plná excelentních tanečních čísel, vtipných momentů, hravých písní a narážek na ostatní muzikálová díla.
Z obsazení určitě vyzdvihnu J. Hruškociho a M. Holce, kteří bojovali proti opravdu okouzlujícímu D. Krausovi (Shakespeare v jeho podání si získá snad každého diváka). Této trojici skvěle sekundovali především S. Hanzlíčková, dále K. Jägerová a L. Ondruš, L. Olšovský (záskok), v menších rolích i P. Klimenda a A. Rezner, v company Ch. Režná. Už teď se nemohu dočkat dalších repríz, které uvidím. Tohle lze totiž vidět opravdu jen v DJKT!
RaB  100 %
23.6.2021 | 244 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Na česká jeviště konečně vstoupil opravdový muzikál jako z Broadwaye.
Plzeňské provedení postrádá sebemenší nedostatek. Skvělá scéna, kostýmy, překlad a hlavně výkony všech na jevišti.
V hlavní roli naprosto září J. Hruškoci, kterému výborně sekunduje M. Holec. Role Shakespeara jak kdyby byla D. Krausovi napsána na tělo. Perfektní i S. H. Borková a K. Jagerová v rolích osudových žen Prcků.
Fantastická company jen dotváří úžasný pocit z celého představení.
V Plzni se stvořil další hit.
Dingo  80 %
22.6.2021 | 19 hodnocení
+ souhlasím
Hravá, zábavná inscenace ideální na odreagování. Odhoďte všechny starosti za hlavu a běžte si tuto inscenaci užít, vždyť jak praví Nostradamus: Co je lepší než-li muzikál, muzikál, nic není tak úžasný jako muzikál.
J.anek  80 %
22.6.2021 | 394 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Polib Prcku, ať ti zazáří!
K zulíbání jsou ovšem nejen oba Prckové, ale i překlad pánů Bára a Olšovského. Je to hravé, chytré, vtipné, lascivní humor bravurně balancuje na hraně. Inscenace se nebere vážně, pobaví citacemi nejen z muzikálů. Hvězdou je samozřejmě Jozef Hruškoci - a to naprosto spolehlivě. Ale hvězd je na tomhle kusu muzikálového nebe hodně. A zase mě těší, jak v company září sólisté - Charlotte Režná či Pavel Klimenda. A parádně působí na scéně Miloslav Frýdl - ten se na prknech neztratí.
Scéna připomíná divadlo Globe a je skvěle variabilní, z kostýmů v dobrém přechází zrak.
Učedník  90 %
14.1.2022 | 4 hodnocení
+ souhlasím
Ta muzika prostě šlape. Že tam není žádná pecka? Že to téma není příliš známé? No a co? Přivést montypythonovskou parodii na scénu je určitě odvážné a ta muzika vemni příjemně swinguje a jazzuje. Všichni hlavní protagonisté jsou velmi vyrovnaní a přesvědčiví, o tom není pochyb a komická poloha jim svědčí lépe než dlouhé zasněné pohledy někam za publikum. Vyzdvihl bych navíc herce vedlejších rolí, kteří dokázali ten prostor ale velmi dobře vyplnit (Soňa H. a Lumír O. především). Míň visících vajíček, jinak cajk. V Plzni muzikál umí. CiaO.
Sabi  90 %
27.7.2022 | 36 hodnocení
Kormoran  70 %
16.6.2022 | 42 hodnocení
Aneta Věžníková (Aneta18)  80 %
13.6.2022 | 68 hodnocení
Davez  80 %
13.6.2022 | 65 hodnocení
Senora  70 %
16.3.2022 | 47 hodnocení
Patti  80 %
4.3.2022 | 10 hodnocení
Martina149  100 %
28.11.2021 | 16 hodnocení
Jannah.kt  90 %
11.9.2021 | 10 hodnocení
HawkeyeSaw  90 %
10.9.2021 | 196 hodnocení
HodnaTeta  80 %
16.8.2021 | 117 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.