Divadlo na Vinohradech [velká scéna]

Revizor

Premiéra: 19.12.2018 | 2:50
Překlad: Zdeněk Mahler. Dramaturgie: Vladimír Čepek. Scéna: David Bazika. Kostýmy: Jana Hauskrechtová. Hudba: Ondřej Brousek. Pohybová spolupráce: Martin Pacek. Úprava a režie: Juraj Deák.
Jedna z nejznamenitějších komedií, které kdy byly napsány. Groteskní pohled na elitu zaostávající společnosti, ve které je způsobilost nahrazena ohebným lokajstvím a autorita zaměněna vulgární mocí. Příběh provinční vrchnosti, vědomé si své nekompetence do té míry, že sama sebe k smrti vystraší domnělou přítomností revizora, je geniálně zkombinován s příběhem bystrého podvodníka, který z úleku hodnostářů dokáže vytěžit víc, než by si kdokoliv dokázal původně představit...
D12+  
Divadlo na Vinohradech
Hodnocení inscenace
Redakce
47 %
Uživatelé
64 %
64651000
Hodnocení redakce
Jan Pařízek 60 %
Pavel Širmer 30 %
Jiří Landa 50 %
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (68)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jan Pařízek  60 %
25.3.2019 | 914 hodnocení
+ souhlasím
Samotné zdejší zpracování této ruské klasiky mě, přiznám, nijak výrazně neupoutalo. Souhlas s kolegy o nevyužitém potenciálu celého textu i možnosti jakýmkoli způsobem toto dílo přiblížit dnešní době. Skoro jistě bych si na něj zanedlouho nejspíše příliš nevzpomněl nebýt jednoho faktoru, jímž je výtečný výkon A. Procházky. Ten svoji roli hejtmana ztvárnil opravdu mistrovsky a neuvěřitelným způsobem táhne drtivou většinu scén v této inscenaci. Z mého pohledu povyšuje výsledný celkový dojem na úroveň, jenž stojí tímto za shlédnutí i doporučení k návštěvě. 65%
Pavel Širmer  30 %
4.3.2019 | 2036 hodnocení
+ souhlasím
V pátém dějství nečekaně přichází razantní jazyková úprava a interpretace, která vyslovuje názor k přítomnosti a společenské situaci. Škoda, že tak pozdě. Poslední dějství sice nepovedenou a rozvláčnou inscenaci částečně „zachraňuje“, ale předchozím čtyřem jednáním schází názor i styl, což padá na vrub režiséra a dramaturga. Ti nechávají herce rozehrávat nespočet podružností, nekladou důraz na podstatné. Sledujeme další inscenaci, v níž se soubor DnV jako celek nesehrál. Extravagantní výprava v této podobě sdělení neslouží, spíše se ptáme PROČ. Doporučuji počkat si na jiné nastudování.
Jiří Landa  50 %
30.1.2019 | 3032 hodnocení
+ souhlasím
Gogolův Revizor je jedním z nemnoha textů, kterým se režisér může snad v jakékoli době vyjádřit k dnešku, může si s ním pohrávat, akcentovat rezonující témata, novátorsky vykládat charaktery postav, stavět je do současných kontextů, prostě se s textem různě "špičkovat". Bohužel tohle vše vinohradské inscenaci chybí. Takto jde jen o převyprávění notoricky známého příběhu o jedné záměně. Díky aspoň za solidní práci s herci, z nichž bych rád vyzdvihl O. Vlacha coby Osipa. Kostýmy dámské části obsazení patří do kolonky NEVER MORE!
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Romansebl  70 %
9.4.2023 | 14 hodnocení
+ souhlasím
Aleš Procházka a Jiří Maryško - oba parádní! Šárka Krausová výborně pohybově.
RaB  80 %
22.1.2023 | 378 hodnocení
+ souhlasím
Potvrzení, že zdejší hodnocení nemusí vždy odpovídat tomu, jak se bude představení líbit vám.
Já byl naprosto spokojen! Herecky přesné ztvárnění, bez nadměrného přehrávání (jak tomu velice často u Revizora bývá). Zejména Anna Andrey Černé je obrovskou devizou představení. V menší roli pak zajímavý M. Holý.
Škoda nepovedené scény (+ v kombinaci s rozpadajícím se divadlem to opravdu nevypadá dobře) - vypadá to, jak kdyby si je někdo zapůjčil z antikvariátu.
Představení si také říká o mírné zkrácení (druhá půlka se už celkem táhne) - celkem 3:10 s pauzou.
MarketaM  70 %
19.10.2022 | 27 hodnocení
+ souhlasím
Na rozdíl od většiny hodnotících se mi kostýmy, scéna a hudba líbily. Zajímavé zpracování, od kterého jsem neměla velké očekávání, ale mile mě překvapilo.
Lu.Ptá.K.  100 %
6.5.2022 | 22 hodnocení
+ souhlasím
Ano, přesně takhle jsem si Revizora představoval už dlouhá léta...¨
Výborné představení a skvělá práce všech zúčastněných!
Rozhodně doporučuji!
Vladimír10  60 %
15.10.2021 | 646 hodnocení
+ souhlasím
Přestože se vyznění mnoha komediálních situací v průběhu uvádění výrazně zlepšilo, nemohu to samé napsat o pátém dějství, které celou inscenaci kvalitativně sráží. Zbytečné vulgarity, hejtman v červených trenýrkách či Chlestakov projíždějící po jevišti pod sprškou vystřelovacích konfet působí přinejmenším nemístně. První čtyři akty se těmito nedostatky naštěstí nevyznačují, neboť nechávají vyniknout především Gogolovu textu. Herecky nejvíce zaujmou J. Maryško, V. Javořík a J. Krafka. Aleš Procházka podává taktéž solidní výkon, i když některé repliky působí v jeho podání až příliš afektovaně.
Falos  40 %
10.7.2020 | 224 hodnocení
+ souhlasím
skvelej ondrej brousek
Varan  60 %
18.4.2020 | 118 hodnocení
+ souhlasím
Poměrně vydařené ztvárnění této ruské klasiky, s jejímž uváděním se v poslední době doslova roztrhl pytel. Z hlavních rolí bych vyzdvihl přesného Aleše Procházku a Andreu Černou. Z menších rolí mě pak velmi bavil Václav Vydra se svým neuvěřitelně hlučným vozíčkem a také Jiří Maryško, i když u něj mám trochu podezření, že vyšinutí ani moc nehraje. Ruskou atmosféru na jevišti výborně dokresluje hudba Ondřeje Brouska. Viděno v rámci internetového divadelního záznamu.
Janinka123  70 %
17.4.2020 | 166 hodnocení
+ souhlasím
Ze záznamu
Monulinka  60 %
13.2.2020 | 391 hodnocení
+ souhlasím
S Revizorem se v poslední době nějak roztrhl pytel, čím to bude? U této inscenace mi přišlo, že se režisér nemohl rozhodnout, jak moc chce aktualizovat. Kostýmy a výprava jsou místy přehnané a kýčovité. Z herců můžu vyzdvihnout O. Brouska, A. Procházku, v drobné roli O. Vlacha a především přesného J. Maryšku, ten mě bavil moc. Souhlasím, že přehrávání bohužel bylo příliš. (25.3.2019)
Michalmusek  60 %
6.11.2019 | 318 hodnocení
+ souhlasím
Celé představení stojí na velmi dobrém výkonu pana Aleše Procházky, u zbytku obsazení byl nevyužit potenciál. Celkově to na mě působilo dosti kýčovitě. Za mě představení, na které asi rychle zapomenu, že jsem na něm vůbec byl.
Olala  70 %
24.9.2019 | 15 hodnocení
+ souhlasím
Bravurní herecký výkon Ondřeje Brouska
Svižné a pěkné představení
Studený Čumáček  30 %
27.5.2019 | 417 hodnocení
+ souhlasím
Čtyři růže a ztracená příležitost
Na tohle představení padly čtyři růže. Na zrcadle, pod šeredným svetrem, na kulečníkovém stole, na sukni nevěsty. Zbytečně. Těch třicet procent je z poloviny určeno pro Oldřicha Vlacha (Osip), druhá polovina patří Šárce Vaculíkové a Markovi Lamborovi za kratičké němé scénky v zadním plánu.
Proboha, tolik přehrávání a řvaní, že jím podělíte všechna divadla v Praze a ještě si domů odnesete výslužku...
Eviik  60 %
13.4.2019 | 289 hodnocení
+ souhlasím
Představení stojí především na výkonu Aleše Procházky, který celé představení táhne. Naopak vedlejší postavy jsou možná až zbytečně přehrávané (s výjimkou J. Maryška, který mě bavil v každém svém výstupu). Otázkou je, do jaké míry to byl režisérský záměr. Rovněž obě hlavní ženské představitelky mě nepřesvědčily. V druhé polovině hru oživí drobné aktualizace. Celkově jde spíše o příjemnou oddechovku.
Anah  50 %
28.3.2019 | 184 hodnocení
+ souhlasím
Takový Revizor po vinohradsku. Proč tolik vulgarismů a politických narážek? I bez toho by člověk poznal, že je tato hra aktuální i v současné době. Dvě velká plus musím ale dát za výkon panu Procházkovi a za hudbu panu Brouskovi
Denisa H.  70 %
26.3.2019 | 383 hodnocení
+ souhlasím
Dá se říci, že jsem se celou dobu usmívala, za což představení děkuji. Hra včetně aktuálních narážek mě bavila, ač ke konci mi těch hrubých slov přišlo až nadbytek. Myslím, že by hře neuškodilo i krátit, někde se hra až příliš rozvlekla. Kulisy a kostýmy jsou dost okázalé, ovšem ne vždy mi to sedlo nebo aspoň nerušilo. Líbila se mi hudba. Z herců mě zaujali O. Brousek ml., J. Maryško a kdyby chvílemi nepřehrával, vynášela bych do nebes A. Procházku :-)
Jaroslavz  20 %
26.3.2019 | 83 hodnocení
+ souhlasím
Vinohrady, Vinohrady...zkyslé vínko dáváte. Tohle fakt ne. Bezzubá zábava, co se tváří, jak moc je zubatá. A takový býval Aleš Procházka herec. Ale kde není trocha nápadité režie, tam ani výborný herec nic nezmůže.
Teddy  80 %
22.3.2019 | 295 hodnocení
+ souhlasím
Pěkně zpracovaná ruská klasika, bez zbytečných novátorských kousků, jak to někdy bývá. Snad jen scéna s červenými trenkami hejtmana byla zbytečná. Aleš Procházka byl jako hejtman výborný.
Fr2709  30 %
15.3.2019 | 191 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Tak trochu mně to připomínalo zájezdové představení. Snaha o "řachandu" za každou cenu. Ale to v současné době snad ani v Divadle na Vinohradech nikoho překvapit nemůže...
Theater lover  80 %
12.3.2019 | 7 hodnocení
+ souhlasím
Dobré zpracování, představení mě bavilo. Výborný Aleš Procházka v roli hejtmana, chválím také duo Bobčinskij a Dobčinskij.
KSnow  70 %
27.1.2019 | 106 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
77 %. Přesně takhle jsem si současné zpracování této nadčasové komedie představovala! Modernizující kostýmy, hudba i scéna jsou doplněny hravými a nenásilnými odkazy k současné situaci, což inscenaci dodává novou dynamiku, která vás vymáchá v uvědomění, jak moc se vás tohle téma také týká. A navíc je to fakt (v ostrém kontrastu se zpracováním v Mladé Boleslavi) prostě a jednoduše vtipný! Snad jen první půlka je chvílemi trochu rozvláčnější, ale to se ve druhé napraví, mimo jiné i skvěle zvládnutou závěrečnou scénou.
Monty70  90 %
27.1.2019 | 265 hodnocení
+ souhlasím
Shlédnuto více divadelních inscenací "Revizora" , Aleš Procházka ve Vinohradském divadle jako hejtman mezi ostatními hejtmany jasně vede. Jeho charismatický výkon podpořený výrazným hlasovým projevem představení posunuje do lepší roviny. Ondřej Brousek v roli Chlestakova se mi také líbil. No a Jiří Maryško ... to je kapitola sama pro sebe. Délka představení ovšem poněkud dlouhá, zkrácení zejména ve druhé polovině hry by neuškodilo.
JirkaS  20 %
27.1.2019 | 368 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Tak tohle opravu ne! Snad v životě jsem neviděl tolik hereckého přehrávání na jednom místě. Možná bylo snahou autora i režie udělat z hrdinů karikatury lidských charakterů, ale je to příliš okaté a když je něčeho moc, může se to i znechutit. V určitých pasážích předlouhé a nudné představení, Ondřej Brousek hraje Chlestakova podobně jako Peera Gynta, a zatímco jako Peer byl dokonalý, zde mě dokázal v první půli asi na půl hodiny uspat. Jediný, kdo snese přísnější srovnání, je Aleš Procházka, který byl přesný, ale v takto roztahaném kusu to ani on nezachrání. Velké zklamání. /26.1.2019/
DZ73  80 %
19.1.2019 | 13 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Prostě paráda! Myslím, že takhle přesně byl "Revizor" zamýšlen v době, kdy ho Gogol psal......... Již téměř 300 let stále stejný vzorec chování lidí. Poznáváme se, poznáváme je, zkrátka poznáváme, že košile je mnohem blíž než kabát. Pan Procházka naprosto perfektní hejtman, Dobčinskij Jiřího Maryšky drží komediální linku celou hru, a jeho scéna "mizení pod kulečníkem" je i po dvou a půl hodinách v divadle nadprůměrná. Chlestakov Ondřeje Brouska, floutkovský až na dřeň, a nakonec pan Vlach hůlkou ukáže,.... že 300 let stará hra, se hraje na všech úrovních i dnes :-) DNV
Romana35  90 %
30.12.2018 | 335 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Ztvárnění satirické ruské komedie Revizor ve vinohradském divadle se podařilo na jedničku.
Výborné herecké obsazení : Ondřej Brousek jako Chlestakov výrazný a přesvědčivý ve své roli, skvělá dvojice statkářů Bobčinskij - Dobčinskij (Jiří Maryško jako Dobčinskij neuvěřitelně baví), obsazení Aleše Procházky do role hejtmana bylo trefou do černého. Exelentní. Ostatní postavy rovněž velmi dobré. Dobře udělaná ruská klasika pro současného diváka.
Ivelly  80 %
30.12.2018 | 40 hodnocení
+ souhlasím
Moc dobře zpracovaná komedie. Scéna, hudba, kostýmy jsou dostačující a nepřehnané - chochloma, koberečky, kokošnik, kožíšky, župany.. Dobrý! Herecké obsazeni je bez chyby jako herecký výkony. Bezvadný Chlestakov - Ondřej Brousek, excelentní Bobčinskij a výtečný Dobčinskij, skvělý poštmistr a nepřekonatelný Aleš Prochazka! Chyběla mi první znamenitá replika hejtmana " Pozval jsem vás, pánové, abych vám sdělil velenepříjemnou zprávu..." a taky podle mně je trochu přehnané s červenými trenýrkami. Ale celé představeni mně moc bavilo, rozhodně zážitek, určitě to zopakuji a přivedu přátele.
DivadelniFan  70 %
29.12.2018 | 356 hodnocení
+ souhlasím
Velmi vydařené zpracování notoricky známého příběhu. Ve svých rolích mě zaujali především Aleš Procházka, Ondřej Brousek a Andrea Černá. Tato trojice celému představení vévodí. Z menších rolí mě bavil i Václav Vydra. Kulisy a kostýmy průměrné, hudba hezky dokresluje jakousi "ruskou atmosféru". Rozhodně mě to nezklamalo, ale znovu to vidět už nemusím.
Antioch  50 %
29.12.2018 | 149 hodnocení
+ souhlasím
repríza 28.12.2018
Elis  30 %
26.3.2019 | 2 hodnocení
+ souhlasím
I tak se dá zničit klasika. Trapná podbízivost až do rozvleklé nudy. Kostýmy také nic moc. Odešla jsem o přestávce, ale podle popisu souseda o nic nepřišla, patrně ještě o horší část. Těch alespoň 30% je za pana Vlacha, který by si zasloužil víc.
Lukáš Větříšek  60 %
27.1.2019 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Trochu moderní zpracování Ruské klasiky, některé momenty jsou možná až zbytečně soudobé. Hudba a kulisy velmi dobře doplňují ráz celého představení. Ocenit musím zejména herecký výkon Andrei Černé a či Šárky Vaculíkové.
Rslamber  100 %
27.2.2024 | 14 hodnocení
Petribeki  60 %
18.2.2024 | 12 hodnocení
Veš  80 %
26.12.2023 | 14 hodnocení
Bróža  60 %
24.11.2023 | 103 hodnocení
Babitch  70 %
26.4.2023 | 80 hodnocení
Amalthea  70 %
24.3.2023 | 43 hodnocení
Ivka83  50 %
14.12.2022 | 8 hodnocení
Tomsely  60 %
26.10.2022 | 76 hodnocení
Marek a Marie  70 %
10.10.2022 | 60 hodnocení
LavinieCamui  40 %
16.3.2022 | 842 hodnocení
Birter  80 %
19.10.2021 | 202 hodnocení
Martuska17  70 %
7.10.2021 | 83 hodnocení
Nikoss  30 %
2.10.2021 | 115 hodnocení
Moony  40 %
19.9.2020 | 11 hodnocení
Ryccoly  100 %
2.5.2020 | 30 hodnocení
Janis  50 %
29.4.2020 | 292 hodnocení
Dave  60 %
25.4.2020 | 112 hodnocení
Dant3  80 %
19.4.2020 | 29 hodnocení
Fedorocko  50 %
18.4.2020 | 755 hodnocení
Miss.  70 %
18.4.2020 | 22 hodnocení
Plšík  60 %
17.4.2020 | 782 hodnocení
Leiurus  40 %
4.2.2020 | 36 hodnocení
Dolente  50 %
30.1.2020 | 70 hodnocení
Bowiegirl  70 %
1.7.2019 | 14 hodnocení
Suzana  40 %
4.6.2019 | 343 hodnocení
MirekJ  50 %
21.5.2019 | 6 hodnocení
Anna Divišová  60 %
29.3.2019 | 18 hodnocení
Kkrestova  90 %
27.1.2019 | 28 hodnocení
Munoz  70 %
27.1.2019 | 107 hodnocení
Michelle97  80 %
23.1.2019 | 152 hodnocení
Michkyse  60 %
19.1.2019 | 100 hodnocení
Lucy1905  80 %
19.1.2019 | 51 hodnocení
Martikovodivadlo  80 %
18.1.2019 | 51 hodnocení
Alcha  70 %
12.1.2019 | 130 hodnocení
LucieSykorova  70 %
7.1.2019 | 167 hodnocení
Freebird  70 %
2.1.2019 | 82 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.