Divadlo na Vinohradech [velká scéna]

Revizor

Premiéra: 19.12.2018. Překlad: Zdeněk Mahler. Dramaturgie: Vladimír Čepek. Scéna: David Bazika. Kostýmy: Jana Hauskrechtová. Hudba: Ondřej Brousek. Pohybová spolupráce: Martin Pacek. Úprava a režie: Juraj Deák.
2:50


Jedna z nejznamenitějších komedií, které kdy byly napsány. Groteskní pohled na elitu zaostávající společnosti, ve které je způsobilost nahrazena ohebným lokajstvím a autorita zaměněna vulgární mocí. Příběh provinční vrchnosti, vědomé si své nekompetence do té míry, že sama sebe k smrti vystraší domnělou přítomností revizora, je geniálně zkombinován s příběhem bystrého podvodníka, který z úleku hodnostářů dokáže vytěžit víc, než by si kdokoliv dokázal původně představit...
D12+
Divadlo na Vinohradech
Hodnocení inscenace
Redakce
47 %
Uživatelé
62 %
62481000
Hodnocení redakce
Jan Pařízek 60 %
Pavel Širmer 30 %
Jiří Landa 50 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (51)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Jan Pařízek 60 %
(zadáno: 25.3.2019, počet hodnocení: 784)
přínosný / zajímavý komentář
Samotné zdejší zpracování této ruské klasiky mě, přiznám, nijak výrazně neupoutalo. Souhlas s kolegy o nevyužitém potenciálu celého textu i možnosti jakýmkoli způsobem toto dílo přiblížit dnešní době. Skoro jistě bych si na něj zanedlouho nejspíše příliš nevzpomněl nebýt jednoho faktoru, jímž je výtečný výkon A. Procházky. Ten svoji roli hejtmana ztvárnil opravdu mistrovsky a neuvěřitelným způsobem táhne drtivou většinu scén v této inscenaci. Z mého pohledu povyšuje výsledný celkový dojem na úroveň, jenž stojí tímto za shlédnutí i doporučení k návštěvě. 65%
Pavel Širmer 30 %
(zadáno: 4.3.2019, počet hodnocení: 1606)
přínosný / zajímavý komentář
V pátém dějství nečekaně přichází razantní jazyková úprava a interpretace, která vyslovuje názor k přítomnosti a společenské situaci. Škoda, že tak pozdě. Poslední dějství sice nepovedenou a rozvláčnou inscenaci částečně „zachraňuje“, ale předchozím čtyřem jednáním schází názor i styl, což padá na vrub režiséra a dramaturga. Ti nechávají herce rozehrávat nespočet podružností, nekladou důraz na podstatné. Sledujeme další inscenaci, v níž se soubor DnV jako celek nesehrál. Extravagantní výprava v této podobě sdělení neslouží, spíše se ptáme PROČ. Doporučuji počkat si na jiné nastudování.
Jiří Landa 50 %
(zadáno: 30.1.2019, počet hodnocení: 2895)
přínosný / zajímavý komentář
Gogolův Revizor je jedním z nemnoha textů, kterým se režisér může snad v jakékoli době vyjádřit k dnešku, může si s ním pohrávat, akcentovat rezonující témata, novátorsky vykládat charaktery postav, stavět je do současných kontextů, prostě se s textem různě "špičkovat". Bohužel tohle vše vinohradské inscenaci chybí. Takto jde jen o převyprávění notoricky známého příběhu o jedné záměně. Díky aspoň za solidní práci s herci, z nichž bych rád vyzdvihl O. Vlacha coby Osipa. Kostýmy dámské části obsazení patří do kolonky NEVER MORE!
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Falos 40 %
(zadáno: 10.7.2020, počet hodnocení: 224)
přínosný / zajímavý komentář
skvelej ondrej brousek
Varan 60 %
(zadáno: 18.4.2020, počet hodnocení: 101)
přínosný / zajímavý komentář
Poměrně vydařené ztvárnění této ruské klasiky, s jejímž uváděním se v poslední době doslova roztrhl pytel. Z hlavních rolí bych vyzdvihl přesného Aleše Procházku a Andreu Černou. Z menších rolí mě pak velmi bavil Václav Vydra se svým neuvěřitelně hlučným vozíčkem a také Jiří Maryško, i když u něj mám trochu podezření, že vyšinutí ani moc nehraje. Ruskou atmosféru na jevišti výborně dokresluje hudba Ondřeje Brouska. Viděno v rámci internetového divadelního záznamu.
Monulinka 60 %
(zadáno: 13.2.2020, počet hodnocení: 386)
přínosný / zajímavý komentář
S Revizorem se v poslední době nějak roztrhl pytel, čím to bude? U této inscenace mi přišlo, že se režisér nemohl rozhodnout, jak moc chce aktualizovat. Kostýmy a výprava jsou místy přehnané a kýčovité. Z herců můžu vyzdvihnout O. Brouska, A. Procházku, v drobné roli O. Vlacha a především přesného J. Maryšku, ten mě bavil moc. Souhlasím, že přehrávání bohužel bylo příliš. (25.3.2019)
Michalmusek 60 %
(zadáno: 6.11.2019, počet hodnocení: 224)
přínosný / zajímavý komentář
Celé představení stojí na velmi dobrém výkonu pana Aleše Procházky, u zbytku obsazení byl nevyužit potenciál. Celkově to na mě působilo dosti kýčovitě. Za mě představení, na které asi rychle zapomenu, že jsem na něm vůbec byl.
Olala 70 %
(zadáno: 24.9.2019, počet hodnocení: 14)
přínosný / zajímavý komentář
Bravurní herecký výkon Ondřeje Brouska
Svižné a pěkné představení
Studený Čumáček 30 %
(zadáno: 27.5.2019, počet hodnocení: 163)
přínosný / zajímavý komentář
Čtyři růže a ztracená příležitost
Na tohle představení padly čtyři růže. Na zrcadle, pod šeredným svetrem, na kulečníkovém stole, na sukni nevěsty. Zbytečně. Těch třicet procent je z poloviny určeno pro Oldřicha Vlacha (Osip), druhá polovina patří Šárce Vaculíkové a Markovi Lamborovi za kratičké němé scénky v zadním plánu.
Proboha, tolik přehrávání a řvaní, že jím podělíte všechna divadla v Praze a ještě si domů odnesete výslužku...
Eviik 60 %
(zadáno: 13.4.2019, počet hodnocení: 288)
přínosný / zajímavý komentář
Představení stojí především na výkonu Aleše Procházky, který celé představení táhne. Naopak vedlejší postavy jsou možná až zbytečně přehrávané (s výjimkou J. Maryška, který mě bavil v každém svém výstupu). Otázkou je, do jaké míry to byl režisérský záměr. Rovněž obě hlavní ženské představitelky mě nepřesvědčily. V druhé polovině hru oživí drobné aktualizace. Celkově jde spíše o příjemnou oddechovku.
Anah 50 %
(zadáno: 28.3.2019, počet hodnocení: 184)
přínosný / zajímavý komentář
Takový Revizor po vinohradsku. Proč tolik vulgarismů a politických narážek? I bez toho by člověk poznal, že je tato hra aktuální i v současné době. Dvě velká plus musím ale dát za výkon panu Procházkovi a za hudbu panu Brouskovi
Denisa H. 70 %
(zadáno: 26.3.2019, počet hodnocení: 302)
přínosný / zajímavý komentář
Dá se říci, že jsem se celou dobu usmívala, za což představení děkuji. Hra včetně aktuálních narážek mě bavila, ač ke konci mi těch hrubých slov přišlo až nadbytek. Myslím, že by hře neuškodilo i krátit, někde se hra až příliš rozvlekla. Kulisy a kostýmy jsou dost okázalé, ovšem ne vždy mi to sedlo nebo aspoň nerušilo. Líbila se mi hudba. Z herců mě zaujali O. Brousek ml., J. Maryško a kdyby chvílemi nepřehrával, vynášela bych do nebes A. Procházku :-)
Jaroslavz 20 %
(zadáno: 26.3.2019, počet hodnocení: 40)
přínosný / zajímavý komentář
Vinohrady, Vinohrady...zkyslé vínko dáváte. Tohle fakt ne. Bezzubá zábava, co se tváří, jak moc je zubatá. A takový býval Aleš Procházka herec. Ale kde není trocha nápadité režie, tam ani výborný herec nic nezmůže.
Teddy 80 %
(zadáno: 22.3.2019, počet hodnocení: 144)
přínosný / zajímavý komentář
Pěkně zpracovaná ruská klasika, bez zbytečných novátorských kousků, jak to někdy bývá. Snad jen scéna s červenými trenkami hejtmana byla zbytečná. Aleš Procházka byl jako hejtman výborný.
Fr2709 30 %
(zadáno: 15.3.2019, počet hodnocení: 159)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Tak trochu mně to připomínalo zájezdové představení. Snaha o "řachandu" za každou cenu. Ale to v současné době snad ani v Divadle na Vinohradech nikoho překvapit nemůže...
Theater lover 80 %
(zadáno: 12.3.2019, počet hodnocení: 7)
přínosný / zajímavý komentář
Dobré zpracování, představení mě bavilo. Výborný Aleš Procházka v roli hejtmana, chválím také duo Bobčinskij a Dobčinskij.
KSnow 70 %
(zadáno: 27.1.2019, počet hodnocení: 102)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
77 %. Přesně takhle jsem si současné zpracování této nadčasové komedie představovala! Modernizující kostýmy, hudba i scéna jsou doplněny hravými a nenásilnými odkazy k současné situaci, což inscenaci dodává novou dynamiku, která vás vymáchá v uvědomění, jak moc se vás tohle téma také týká. A navíc je to fakt (v ostrém kontrastu se zpracováním v Mladé Boleslavi) prostě a jednoduše vtipný! Snad jen první půlka je chvílemi trochu rozvláčnější, ale to se ve druhé napraví, mimo jiné i skvěle zvládnutou závěrečnou scénou.
JirkaS 20 %
(zadáno: 27.1.2019, počet hodnocení: 231)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Tak tohle opravu ne! Snad v životě jsem neviděl tolik hereckého přehrávání na jednom místě. Možná bylo snahou autora i režie udělat z hrdinů karikatury lidských charakterů, ale je to příliš okaté a když je něčeho moc, může se to i znechutit. V určitých pasážích předlouhé a nudné představení, Ondřej Brousek hraje Chlestakova podobně jako Peera Gynta, a zatímco jako Peer byl dokonalý, zde mě dokázal v první půli asi na půl hodiny uspat. Jediný, kdo snese přísnější srovnání, je Aleš Procházka, který byl přesný, ale v takto roztahaném kusu to ani on nezachrání. Velké zklamání. /26.1.2019/
DZ73 80 %
(zadáno: 19.1.2019, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Prostě paráda! Myslím, že takhle přesně byl "Revizor" zamýšlen v době, kdy ho Gogol psal......... Již téměř 300 let stále stejný vzorec chování lidí. Poznáváme se, poznáváme je, zkrátka poznáváme, že košile je mnohem blíž než kabát. Pan Procházka naprosto perfektní hejtman, Dobčinskij Jiřího Maryšky drží komediální linku celou hru, a jeho scéna "mizení pod kulečníkem" je i po dvou a půl hodinách v divadle nadprůměrná. Chlestakov Ondřeje Brouska, floutkovský až na dřeň, a nakonec pan Vlach hůlkou ukáže,.... že 300 let stará hra, se hraje na všech úrovních i dnes :-) DNV
Freebird 80 %
(zadáno: 2.1.2019, počet hodnocení: 50)
přínosný / zajímavý komentář
Výborné herecké výkony!
Romana35 90 %
(zadáno: 30.12.2018, počet hodnocení: 191)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Ztvárnění satirické ruské komedie Revizor ve vinohradském divadle se podařilo na jedničku.
Výborné herecké obsazení : Ondřej Brousek jako Chlestakov výrazný a přesvědčivý ve své roli, skvělá dvojice statkářů Bobčinskij - Dobčinskij (Jiří Maryško jako Dobčinskij neuvěřitelně baví), obsazení Aleše Procházky do role hejtmana bylo trefou do černého. Exelentní. Ostatní postavy rovněž velmi dobré. Dobře udělaná ruská klasika pro současného diváka.
Ivelly 80 %
(zadáno: 30.12.2018, počet hodnocení: 30)
přínosný / zajímavý komentář
Moc dobře zpracovaná komedie. Scéna, hudba, kostýmy jsou dostačující a nepřehnané - chochloma, koberečky, kokošnik, kožíšky, župany.. Dobrý! Herecké obsazeni je bez chyby jako herecký výkony. Bezvadný Chlestakov - Ondřej Brousek, excelentní Bobčinskij a výtečný Dobčinskij, skvělý poštmistr a nepřekonatelný Aleš Prochazka! Chyběla mi první znamenitá replika hejtmana " Pozval jsem vás, pánové, abych vám sdělil velenepříjemnou zprávu..." a taky podle mně je trochu přehnané s červenými trenýrkami. Ale celé představeni mně moc bavilo, rozhodně zážitek, určitě to zopakuji a přivedu přátele.
DivadelniFan 70 %
(zadáno: 29.12.2018, počet hodnocení: 210)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi vydařené zpracování notoricky známého příběhu. Ve svých rolích mě zaujali především Aleš Procházka, Ondřej Brousek a Andrea Černá. Tato trojice celému představení vévodí. Z menších rolí mě bavil i Václav Vydra. Kulisy a kostýmy průměrné, hudba hezky dokresluje jakousi "ruskou atmosféru". Rozhodně mě to nezklamalo, ale znovu to vidět už nemusím.
Antioch 50 %
(zadáno: 29.12.2018, počet hodnocení: 149)
přínosný / zajímavý komentář
repríza 28.12.2018
Elis 30 %
(zadáno: 26.3.2019, počet hodnocení: 2)
přínosný / zajímavý komentář
I tak se dá zničit klasika. Trapná podbízivost až do rozvleklé nudy. Kostýmy také nic moc. Odešla jsem o přestávce, ale podle popisu souseda o nic nepřišla, patrně ještě o horší část. Těch alespoň 30% je za pana Vlacha, který by si zasloužil víc.
Lukáš Větříšek 60 %
(zadáno: 27.1.2019, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Trochu moderní zpracování Ruské klasiky, některé momenty jsou možná až zbytečně soudobé. Hudba a kulisy velmi dobře doplňují ráz celého představení. Ocenit musím zejména herecký výkon Andrei Černé a či Šárky Vaculíkové.
Moony 40 %
(zadáno: 19.9.2020, počet hodnocení: 8)
Ryccoly 100 %
(zadáno: 2.5.2020, počet hodnocení: 26)
Janis 50 %
(zadáno: 29.4.2020, počet hodnocení: 246)
Dave 60 %
(zadáno: 25.4.2020, počet hodnocení: 112)
Dant3 80 %
(zadáno: 19.4.2020, počet hodnocení: 18)
Fedorocko 50 %
(zadáno: 18.4.2020, počet hodnocení: 565)
Miss. 70 %
(zadáno: 18.4.2020, počet hodnocení: 17)
Plšík 70 %
(zadáno: 17.4.2020, počet hodnocení: 509)
Janinka123 70 %
(zadáno: 17.4.2020, počet hodnocení: 91)
Leiurus 40 %
(zadáno: 4.2.2020, počet hodnocení: 36)
Dolente 50 %
(zadáno: 30.1.2020, počet hodnocení: 57)
Vladimír10 50 %
(zadáno: 23.10.2019, počet hodnocení: 372)
Bowiegirl 70 %
(zadáno: 1.7.2019, počet hodnocení: 14)
Suzana 40 %
(zadáno: 4.6.2019, počet hodnocení: 267)
MirekJ 50 %
(zadáno: 21.5.2019, počet hodnocení: 6)
Anna Divišová 60 %
(zadáno: 29.3.2019, počet hodnocení: 18)
Kkrestova 90 %
(zadáno: 27.1.2019, počet hodnocení: 28)
Monty70 90 %
(zadáno: 27.1.2019, počet hodnocení: 110)
Munoz 70 %
(zadáno: 27.1.2019, počet hodnocení: 107)
Michelle97 80 %
(zadáno: 23.1.2019, počet hodnocení: 84)
Michkyse 60 %
(zadáno: 19.1.2019, počet hodnocení: 100)
Lucy1905 80 %
(zadáno: 19.1.2019, počet hodnocení: 39)
Martikovodivadlo 80 %
(zadáno: 18.1.2019, počet hodnocení: 51)
Alcha 70 %
(zadáno: 12.1.2019, počet hodnocení: 105)
LucieSykorova 70 %
(zadáno: 7.1.2019, počet hodnocení: 130)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.