Divadlo na Vinohradech [velká scéna]

Pygmalion

Premiéra: 22.4.2016 | 2:30
Překlad: Jiří Josek. Dramaturgie: Karel František Tománek. Scéna: Ivo Žídek. Kostýmy: Jana Hauskrechtová. Hudba: Ondřej Brousek. Úprava a režie: Juraj Deák.
Slavná hra inspirovaná příběhem o bájném sochaři Pygmaliónovi, jenž zatoužil vdechnout život soše, do které se zamiloval. V Shawově moderní variaci je oním Pygmaliónem londýnský profesor fonetiky Henry Higgins, který si zamane, že pouliční prodavačku květin Lízu, vyjadřující se otřesným jazykem trhovkyně, přetvoří v dámu, která svými způsoby (výslovností i vystupováním) obstojí i mezi těmi nejvyššími společenskými vrstvami. Rozhodnutí, učiněné částečně z plezíru a v sázce s přítelem, má však nečekané dopady i pro Higginsův život. Vzhledem k vzájemnému zápolení nakonec neodchází proměněn pouze „objekt experimentu“ Líza, ale také její vychovatel...
Divadlo na Vinohradech
Hodnocení inscenace
Redakce
64 %
Uživatelé
66 %
66871000
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (92)

HODNOCENÍ REDAKCE
Anežka Kotoučová  60 %
(zadáno: 4.3.2017, počet hodnocení: 216)
+ přínosný / zajímavý komentář
Vinohrady mají v Pygmalionu nový hit a Šárka Vaculíková je jako Líza typově snad ještě vhodnější, než původní Markéta Frösslová, ale co je to platné, když tomu chybí to zásadní. Na jevišti se odehrává klasická, průměrná komedie, bez jakéhokoliv náznaku distingovaného britského humoru a břitkosti G. B. Shawa. Lepší vžití do role v tomto smyslu nelze upřít výborné L. Švormové a S. Skopalovi, tomu však jen v první polovině. Jan Šťastný je místy zbytečně expresivní a evidentně podléhá režisérovu směřování k okaté komičnosti. Klasicky aranžované inscenaci příliš nesluší moderní Joskův překlad.
64%
Pavel Širmer  60 %
(zadáno: 4.11.2016, počet hodnocení: 1787)
+ přínosný / zajímavý komentář
Ve známé hře lze nalézt i nezastaralé myšlenky, jimiž lze obhájit inscenování, nicméně si troufám tvrdit, že titul DnV nasadilo s cílem přidat na repertoár vděčný a divácky úspěšný kus. To se podařilo, hlediště je plné, diváci spokojeni. Jiný smysl v této jinak standardně zpracované inscenaci nevidím. Málokterá herečka zachytí přesvědčivě všechny vystřídané Líziny polohy a vývoj mezi nimi; Š. Vaculíková lépe vystihla těžší polohu hubaté květinářky, dámu hrála prázdnými vnějškovými prostředky, nevyzněla jako osobnost. Solidní výkony J. Šťastného či S. Skopala. Špatná E. Režnarová v malé roli.
Jiří Landa  70 %
(zadáno: 2.5.2016, počet hodnocení: 2905)
+ přínosný / zajímavý komentář
65% Oceňuji zejména práci dramaturgie a autora úpravy, kteří odstranili zdlouhavé scény s výukou Lízy. Inscenace se tak skládá ze tří částí - tří proměn. V prvních dvou Š. Vaculíková obstála s přehledem, v té třetí, kdy je již "za dámu", má menší rezervy, nicméně celkový dojem z jejího výkonu je velmi pozitivní. Z popeláře Doolittla vytěžil maximum (bez zbytečného přehrávání) S. Skopal, noblesu do inscenace pak přinášela paní Higginsová v podání L. Švormové. V roli Higginse působil J. Šťastný chvílemi zbytečně přeafektovaně, celkově lze však i jeho výkon považovat za solidní. Příjemná zábava.
Helena Grégrová  70 %
(zadáno: 2.5.2016, počet hodnocení: 1494)
+ přínosný / zajímavý komentář
Režisér Juraj Deák se po letech opět trefil do mého diváckého vkusu. Heuréka a poklona! Inscenace je to šmrncovní, nechybí jí vtipné momenty ani potřebný spád. ..snad jen úvod mohl být méně „urputný“ a finále o něco působivější. Šárka Vaculíková v roli Lízy prokazuje svůj talent i šíři hereckého rejstříku, její energie je vítaně nakažlivá a přechody nálad a emocí zvládá podat téměř bez chyby. Potěšil mě také Svatopluk Skopal, jeho živelný Doolitle především pobaví, ale svede i mile dojmout. I všichni ostatní hrají s očividnou chutí a citem pro žánr, neexhibují, partneří. Vkusná zábava.
Hana Rubišarová  60 %
(zadáno: 4.5.2016, počet hodnocení: 21)
+ přínosný / zajímavý komentář
Viz recenze.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
RaB  60 %
(zadáno: 21.5.2022, počet hodnocení: 213)
přínosný / zajímavý komentář
Š. Vaculíková je dobrou volbou jen pro první část inscenace. Druhou část bohužel příliš nezvládá a dámou není. Tou je naopak výborná L. Švormová, která celé inscenaci dává ono "Shawovské". J. Šťastný zbytečně přehrává a jeho závěr je více než předvídatelný. Mezi ním a Š. Vaculíkovou není absolutně žádná chemie a spíš to vypadá na vztah otce a dcery. Obrovská škoda, že z celého učení Lízy zůstala 1 malinkatá scéna - mnoho narážek později se tak vytrácí (třeba nahraný hlas v gramofonu). I postava paní Pearsové mohla být méně stoická.
Nicméně dobré provedení klasiky.
Sidmax  80 %
(zadáno: 17.3.2022, počet hodnocení: 22)
přínosný / zajímavý komentář
Příjemně ztvárněná klasika, s celým představením jsem byl víceméně spokojený (v některých pasážích bylo na můj vkus příliš přehrávání). Jsem ale rád, že jsem mohl vidět tolik skvělých herců na jednom jevišti, užil jsem si to.
Teddy  70 %
(zadáno: 9.5.2020, počet hodnocení: 210)
přínosný / zajímavý komentář
Obsazení Šárky Vaculíkové do role Lízy bylo dobrou volbou, i když se mi více líbila v první polovině hry, kdy ještě není za "dámu". Stejně tak part Svatopluka Skopala v první polovině představení byl skvělý. Dobrá komedie pro Vinohradské publikum.
Irena  90 %
(zadáno: 12.4.2020, počet hodnocení: 62)
přínosný / zajímavý komentář
Výborné představení, které pobavilo. Skvělá Šárka Vaculíková,
Honza Šťastný, Tomáš Töpfer i Sváťa Skopal. Herci se mi líbili moc.
TheOne  50 %
(zadáno: 22.1.2020, počet hodnocení: 39)
přínosný / zajímavý komentář
Musím k tomu říct jedno, jestli měla být v první polovině Šárka Vaculíková otravná a uši drásající, tak se to povedlo. Ještě že má Tomáš Töpfer tak uklidňující účinky. Byl to ale rozhodně příjemně strávený večer s klasikou.
Varan  50 %
(zadáno: 10.10.2019, počet hodnocení: 111)
přínosný / zajímavý komentář
Po slibném rozjezdu se na jevišti rozhostila konverzační nuda, která byla ve druhé polovině takřka nesnesitelná, poslední dějství bylo prakticky k nepřežití a konec byl skoro vysvobozením. Příjemně mě potěšili spíše herci ve vedlejších rolí, vyzdvihnul bych hlavně koktavého nesmělého Fredyho (Marek Lambora) a vilného Maďara (Denny Ratajský). Pochvalu si jistě zaslouží překrásné kostýmy a dobře vymyšlená scéna, bohužel to ale celou hru v žádném případě nespasí.
Studený Čumáček  50 %
(zadáno: 21.6.2019, počet hodnocení: 335)
přínosný / zajímavý komentář
55%
Bylo by možné hodnotit toto představení jako nadprůměrné. Bylo, pokud by nechyběla základní chemie mezi Lízou (Šárka Vaculíková) a Higginsem (Jan Šťastný). Tedy...ona ano, on ne. Takže základní boj nahrazují dokonale pitomé společenské sedánky a herci "malých" rolí : Svatopluk Skopal (skvělý!), paní Eynsford-Hillová (E. Režnarová), dcera Klára (J. Kotrbatá) a syn Fredy (M. Lambora), paní Pearsová (N. Konvalinková), paní Higginsová (L. Švormová), D. Ratajský a samozřejmě T. Töpfer.
A...proboha, proč tak děsný akcent? Pražské vokály by Š. Vaculíková ovládla jistěji, o tom žádná...
Romana35  70 %
(zadáno: 7.6.2019, počet hodnocení: 250)
přínosný / zajímavý komentář
Taková příjemná komedie. Myslím, že nejlépe se podařilo vystihnout své postavy především Svatoplukovi Skopalovi, který otce Lízy sehrál přesvědčivě hlavně v první polovině hry. Libuše Švormová noblesně komentuje chování svého syna. Dobrý byl Tomáš Töpfer jako plukovník Pickering. Šárka Vaculíková mě až tak nepřesvědčila, suveréně nejlepší je ve druhé třetině hry, kdy má již být za dámu a na povrch se u ní derou její původní živočišné projevy. Scéna na návštěvě u paní Higginsové nemá chybu. Naprotitomu triumfální vstup na ples se moc nekonal. Celkový dojem z této divadelní inscenace je dobrý.
M_gaideczka  70 %
(zadáno: 24.3.2019, počet hodnocení: 26)
přínosný / zajímavý komentář
65 %
Ivulin  70 %
(zadáno: 6.3.2019, počet hodnocení: 43)
přínosný / zajímavý komentář
Moc se mi líbila Šárka Vaculíková, zvláště první část jí skvěle seděla. Svatopluk Skopal, byl v roli jejího otce taktéž skvělý! Jediné, co se mi nelíbilo, bylo to nářečí, bylo takové pitomé.
Rowerf  60 %
(zadáno: 29.1.2019, počet hodnocení: 10)
přínosný / zajímavý komentář
Slušná inscenace se slusnymi hereckými výkony, bohužel také slušně zapomenutelná jen chvíli po opusteni historické budovy.
Lenka1211  70 %
(zadáno: 13.1.2019, počet hodnocení: 24)
přínosný / zajímavý komentář
Klasická inscenace klasického kusu, neoslní, ale rozhodně ani neurazí. Doporučuju těm, kdo si chtějí "vyrazit za kultůrou" a bojí se šlápnout vedle. Krásné pojetí scény se skvěle hodilo do velkorysého prostoru Divadla na Vinohradech.
Maranta  70 %
(zadáno: 15.6.2018, počet hodnocení: 47)
přínosný / zajímavý komentář
Solidní inscenace věrná klasikovi - a to je asi dobře. Divák ví, co může očekávat, a dostane to. Obsazení funguje a Š.Vaculíková svou energií opanuje jeviště. Moc se mi líbily kulisy.
Ynot  70 %
(zadáno: 16.4.2018, počet hodnocení: 50)
přínosný / zajímavý komentář
Žádný zázrak to nebyl, ale bavilo mě to a to je asi hlavní. Dost mi vadil překlad londýnského dialektu. Když chudák Šárka Vaculíková (která se mi jinak moc líbila) musela hulákat "Sem sušná ólka" a podobné pitomosti, tak mi to rvalo uši. To se nedal slang udělat jinak?
E-lisbeth  60 %
(zadáno: 22.1.2018, počet hodnocení: 13)
přínosný / zajímavý komentář
Slušně zahraná klasická komedie bez pokusů a omylů. Velice se mi líbil pan Svatopluk Skopal, na jeho Doolittela budu ještě dlouho vzpomínat :-))).
Anah  60 %
(zadáno: 8.11.2017, počet hodnocení: 184)
přínosný / zajímavý komentář
Takové milé, ale moc mi to mezi Šárkou Vaculíkovou a panem Šťastným nejiskřilo
Zelvous  40 %
(zadáno: 10.6.2017, počet hodnocení: 38)
přínosný / zajímavý komentář
Další provozní nutnost v podobě komedií. 2 a půl hodiny sedí člověk v hledišti s krutou nechutí a odporem. Sem tam se kýčovitě zasměje něčemu, co ho stáhne s davem diváků okolo. Nezaujme ho ani scéna, ani samotné režijně - dramaturgické pojetí! Snad jen herecké výkony, které byly pro tuto inscenaci ušité přímo na míru hereckého vinohradského ansámblu! Zejména hlavní role Lízy je ušitá extra dokonale na míru! A ještě Vás možná zaujmou některé honosné kostýmy! Jinak je Pygmalion komedie, a ty já mám na Vinohradech za trest!
Antioch  50 %
(zadáno: 23.5.2017, počet hodnocení: 149)
přínosný / zajímavý komentář
55%, repríza 22.5.2017
Borboleta  50 %
(zadáno: 19.5.2017, počet hodnocení: 16)
přínosný / zajímavý komentář
Neurazí, nenadchne. Prostě nic. Po všech stránkách absolutní průměr.
JirkaS  70 %
(zadáno: 23.4.2017, počet hodnocení: 234)
přínosný / zajímavý komentář
Šárka Vaculíková byla dokonalá především jako obhroublá nevzdělaná Líza, vrcholu dosáhla při scéně kombinující chování dámy se svou přirozeností, jako dáma pak už byla "jen" dobrá, ale laťku si od začátku hry nasadila neskutečně vysoko. Výborní byli rovněž Libuše Švormová a Svatopluk Skopal, Jan Šťastný s Tomášem Töpferem zůstali průměrní. Pozitivně hodnotím vážnější závěr ukazující vyzrálost hlavní hrdinky. Inscenace samozřejmě nenabízí žádné závažné téma k zamyšlení, ale jako komedie na odreagování poslouží dokonale. Více na mém blogu. /viděno 13. dubna 2017 v Divadle Na Vinohradech/ (více v článku na blogu)
AliV  50 %
(zadáno: 15.4.2017, počet hodnocení: 106)
přínosný / zajímavý komentář
Až příliš konzervativně pojatý Shawův námět začíná po čase nudit, a tak se v něm začne afektovaně křičet, což bohužel moc nepomáhá. Naštěstí vše zachraňují herecké výkony Šárky Vaculíkové, Jana Šťastného a Libuše Švormové a nádherné dekorace a kostýmy.
VasekN  80 %
(zadáno: 5.3.2017, počet hodnocení: 32)
přínosný / zajímavý komentář
Šárce Vaculíkové v hlavní roli sedí více první poloha květinářky, ve druhé mi nepřijde stoprocentně jistá, přesto podává spolu s Janem Šťastným a Svatoplukem Skopalem vynikající výkony. Potěší i Tomáš Töpfer, Naďa Konvalinková a Libuše Švormová. Eva Režnarová z castu vyniká prvotřídním neherectvím. Zajímavé a nápadité kulisy. 80 %
Avlis  100 %
(zadáno: 26.2.2017, počet hodnocení: 132)
přínosný / zajímavý komentář
Krásné představení,od začátku až do konce jsme se moc bavili. Nebylo tam hluchého místa. Opravdu jsme byli nadšeni. Excelovali zejména Š. Vaculíková, J.Šťastný a S.Skopal.
DivadelniFan  70 %
(zadáno: 12.2.2017, počet hodnocení: 255)
přínosný / zajímavý komentář
75%
První půlka je živější, a to hlavně díky výkonu Šárky Vaculíkové v hlavní roli. Skvěle ztvárněná role Lízy. Zaujal mě i Jan Šťastný, Libuše Švormová a Tomáš Töpfer. Pobavil v menší roli Denny Ratajský. Představení má nádherné kulisy. Určitě nezklame.
Blanuli  60 %
(zadáno: 27.12.2016, počet hodnocení: 27)
přínosný / zajímavý komentář
Příjemný divadelní zážitek, i když má svá slabá místa. Konec je zbytečně upovídaný, ale druhá třetina je velmi povedená a má spád. Moc se mi líbily kostýmy a kulisy. Znalost filmového zpracování se ukázala být spíš na škodu, protože mi v některých místech trochu drhnul český text, ale to je čistě otázka mé profesionální deformace. Moc mě překvapila Šárka Vaculíková, kterou jsem na divadle viděla poprvé. Z dalších hereckých výkonů bych vyzdvihla Svatopluka Skopala, šarmantní Libuši Švormovou a úžasného maďarského šlechtice Dennyho Ratajského.
Mora  60 %
(zadáno: 22.12.2016, počet hodnocení: 138)
přínosný / zajímavý komentář
Neurazí ani nenadchne. Líza Š.Vaculíkové byla bohužel upištěná i jako "dáma". J.Šťastný, S.Skopal a L.Švormová byli skvělí, N.Konvalinková jen stojící a mluvící figurka.
Moonek  50 %
(zadáno: 23.5.2022, počet hodnocení: 87)
LavinieCamui  60 %
(zadáno: 16.3.2022, počet hodnocení: 564)
VeronikaB  80 %
(zadáno: 13.1.2022, počet hodnocení: 21)
Vladimír10  80 %
(zadáno: 30.12.2021, počet hodnocení: 467)
Vero-nika  70 %
(zadáno: 15.11.2021, počet hodnocení: 29)
Dino07  60 %
(zadáno: 29.8.2021, počet hodnocení: 41)
Capinka  50 %
(zadáno: 4.5.2020, počet hodnocení: 77)
Ryccoly  80 %
(zadáno: 2.5.2020, počet hodnocení: 26)
Dave  80 %
(zadáno: 15.4.2020, počet hodnocení: 112)
Fedorocko  60 %
(zadáno: 14.4.2020, počet hodnocení: 608)
Miss.  70 %
(zadáno: 13.4.2020, počet hodnocení: 18)
Veronika K.  70 %
(zadáno: 13.4.2020, počet hodnocení: 95)
Sub_Marine  70 %
(zadáno: 12.4.2020, počet hodnocení: 45)
Janinka123  80 %
(zadáno: 12.4.2020, počet hodnocení: 119)
Xcepek  70 %
(zadáno: 29.2.2020, počet hodnocení: 587)
Lucy1905  60 %
(zadáno: 31.12.2019, počet hodnocení: 47)
Stelap  70 %
(zadáno: 19.11.2019, počet hodnocení: 5)
RadekChamp  40 %
(zadáno: 7.10.2019, počet hodnocení: 15)
Black_Swan  80 %
(zadáno: 6.10.2019, počet hodnocení: 18)
Zachardi  60 %
(zadáno: 28.5.2019, počet hodnocení: 42)
Anna Divišová  70 %
(zadáno: 29.3.2019, počet hodnocení: 18)
KlaMar  50 %
(zadáno: 25.3.2019, počet hodnocení: 25)
Kkrestova  80 %
(zadáno: 27.1.2019, počet hodnocení: 28)
MIR  80 %
(zadáno: 27.1.2019, počet hodnocení: 56)
Martikovodivadlo  60 %
(zadáno: 18.1.2019, počet hodnocení: 51)
Leiurus  40 %
(zadáno: 14.1.2019, počet hodnocení: 36)
Kokoska  80 %
(zadáno: 30.11.2018, počet hodnocení: 33)
Terezak  60 %
(zadáno: 28.10.2018, počet hodnocení: 63)
Makronka123  70 %
(zadáno: 13.10.2018, počet hodnocení: 42)
Jana.janka  90 %
(zadáno: 28.3.2018, počet hodnocení: 53)
Šmitec  60 %
(zadáno: 22.2.2018, počet hodnocení: 7)
J09  70 %
(zadáno: 16.2.2018, počet hodnocení: 46)
Michkyse  50 %
(zadáno: 4.2.2018, počet hodnocení: 100)
Verea  40 %
(zadáno: 3.2.2018, počet hodnocení: 8)
Vercas  50 %
(zadáno: 27.12.2017, počet hodnocení: 32)
Lovin  70 %
(zadáno: 12.12.2017, počet hodnocení: 230)
Eda  80 %
(zadáno: 6.12.2017, počet hodnocení: 8)
Kolemjdouci  70 %
(zadáno: 11.11.2017, počet hodnocení: 80)
Suzana  40 %
(zadáno: 19.10.2017, počet hodnocení: 299)
Teres  60 %
(zadáno: 8.10.2017, počet hodnocení: 126)
Michaela70  70 %
(zadáno: 2.10.2017, počet hodnocení: 36)
DarkMatter  80 %
(zadáno: 30.9.2017, počet hodnocení: 26)
Čiko  70 %
(zadáno: 23.9.2017, počet hodnocení: 840)
LucieSykorova  50 %
(zadáno: 3.9.2017, počet hodnocení: 166)
Lenkakebulka  70 %
(zadáno: 24.7.2017, počet hodnocení: 47)
IlMagnifico  70 %
(zadáno: 30.6.2017, počet hodnocení: 107)
Martin21  60 %
(zadáno: 26.6.2017, počet hodnocení: 410)
Tomsely  80 %
(zadáno: 4.5.2017, počet hodnocení: 25)
Brouček  60 %
(zadáno: 27.3.2017, počet hodnocení: 81)
Terezajirickova  90 %
(zadáno: 21.3.2017, počet hodnocení: 42)
Martina H.  90 %
(zadáno: 15.3.2017, počet hodnocení: 28)
Aprillka  80 %
(zadáno: 12.2.2017, počet hodnocení: 27)
Petr.trep  50 %
(zadáno: 7.2.2017, počet hodnocení: 166)
Plšík  70 %
(zadáno: 31.10.2016, počet hodnocení: 652)
Nemeceko  60 %
(zadáno: 27.10.2016, počet hodnocení: 26)
Vadriano  70 %
(zadáno: 24.10.2016, počet hodnocení: 23)
Adela_H  60 %
(zadáno: 13.10.2016, počet hodnocení: 67)
Lenkami  80 %
(zadáno: 25.9.2016, počet hodnocení: 13)
Fingee  60 %
(zadáno: 12.8.2016, počet hodnocení: 46)
Ally  60 %
(zadáno: 26.4.2016, počet hodnocení: 64)
Zuzanazajicova  90 %
(zadáno: 30.3.2022, počet hodnocení: 3)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.