Divadlo na Vinohradech [velká scéna]

Cyrano!! Cyrano!! Cyrano!! Postmuzikál

Premiéra: 30.5.2011. V adaptaci použit překlad Jaroslava Vrchlického. Dramaturgie: Martin Velíšek. Scéna: Daniel Dvořák. Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková. Hudba: Xindl X, Dalibor Cidlinský jr. Režie: Vladimír Morávek.
2:45 | Poslední uvedení: leden 2014.


Jedna z nejslavnějších her všech dob posunutá do sféry muzikálového divadla, které proslulému příběhu hrdého Gaskoňce, krásné Roxany a mladého pohledného Kristiána dodává moderní rytmus a švih.


inscenace již byla stažena z repertoáru

významné umístění v anketě portálu i-divadlo.cz v kategorii Nejlepší inscenace roku 2011
Martin Stropnický - významné umístění v anketě portálu i-divadlo.cz v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon roku 2011
Divadlo na Vinohradech
Hodnocení inscenace
Redakce
68 %
Uživatelé
67 %
67501000
Volby

Hodnocení (59)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Michal Novák 70 %
(zadáno: 25.4.2014, počet hodnocení: 1067)
přínosný / zajímavý komentář
Relevantní odvyprávění velkého příběhu na trubadúrské platformě. Stylové a působivé.
Pavla Haflantová 90 %
(zadáno: 8.6.2012, počet hodnocení: 325)
Kateřina Jírová 70 %
(zadáno: 30.3.2012, počet hodnocení: 309)
Lukáš Brychta 30 %
(zadáno: 21.2.2012, počet hodnocení: 186)
přínosný / zajímavý komentář
Představení typické svou snahou přiblížit se rockové opeře. Bohužel ale v tom špatném slova smyslu. Jednotlivé obrazy či akce jsou vrcholně podbízivé a prvoplánovité. Postmoderní mišmaš ovšem v negativním slova smyslu. Vrcholně smutná je ale ústřední herecká dvojice: nedochází zde téměř k žádnému hraní čehokoli. Roxana je unylá a bez jiskry, kdežto Cyrano silácky halasící frajírek. Snad jen vizuální stránka inscenace občas vzbouzí nějaký zájem.
Veronika Boušová 90 %
(zadáno: 29.1.2012, počet hodnocení: 277)
přínosný / zajímavý komentář
Nad tím, zda mám tuto hudební inscenaci procentně hodnotit, jsem dlouho váhala. Nepovažuji ji ani za muzikál, ani za dramatické dílo, ale kvůli celkovému pojetí se k ní stále vracím. Více v mojí recenzi.
Jiří Koula 50 %
(zadáno: 3.11.2011, počet hodnocení: 1565)
přínosný / zajímavý komentář
viz blog
Lukáš Dubský 80 %
(zadáno: 20.9.2011, počet hodnocení: 852)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavá a povedená interpretace klasické divadelní látky. Pavel Kohout nedovolil Morávkovi rozprášit jeho text do směsice imaginativních, ale často nesrozumitelných obrazů, a tak vznikla inscenace, která disponuje všemi klady Morávkových režií, ale naštěstí ji chybí pro uznávaného režiséra typická nesrozumitelnost. Hudba také není špatná, i když někdy jsou do ni texty napasovány poněkud krkolomně. Problém se slyšitelností herců nebyl při repríze 19.9.2011 žádný. Martin Stropnický je velmi zajímavý Cyrano, příliš mě nezaujal Martin Kraus.
Jan Pařízek 80 %
(zadáno: 28.6.2011, počet hodnocení: 784)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Líbilo a to opravdu hodně! V první řadě velmi dobrá hudba, která mě dost chytla a má hlavní zásluhu na mém celkovém hodnocení. Samozřejmě ani texty písní nezklamaly, bez nich by samotná hudba byla o ničem. Scéna, kostýmy...prostě celý koncept muzikálového zpracování se povedl (se srozumitelností jsem neměl problém, až na drobné výjimky bylo všem hercům dobře rozumět). A vše to zdatně táhne výborný Martin Stropnický. Pro mě jedno z nejlepších představení na DnV za poslední roky.
Pavel Širmer 40 %
(zadáno: 2.6.2011, počet hodnocení: 1639)
přínosný / zajímavý komentář
Kohoutova adaptace ubrala Rostandově hře vznešenost, ale naopak přinesla lidštější a současnější pohled. Morávkova inscenace má jisté nápady, ale režisér příliš vsadil na vnější efekt. Litoval jsem některých herců (zejména V. Žilkové a V. Vydry), kteří v přemíře stylizace působili směšně. V hudbě se našly silné okamžiky, ale práce s ní byla nevyvážená. M. Stropnickému nebylo při zpěvu rozumět a jeho interpretaci Cyrana, postavené na povrchních gestech, jsem na chuť nepřišel. Roxana D. Havlové unylá a nepřirozená. Kristián M. Krause zbytečně zjednodušený, ale alespoň sympaticky spontánní.
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 27.5.2011, počet hodnocení: 2895)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Po nevydařené Ženitbě si V. Morávek vylepšil svůj režijní vinohradský rejstřík. Vytvořil vizuálně krásnou podívanou a především našel k notoricky známé hře zajímavý inscenační klíč pramenící z postavy Roxany. Hodně povedená hudba Xindla X, chytlavé a příjemné melodie. Herecky též výtečné, nejvíce mě zaujal M. Stropnický (i když mu při některých písních bylo málo rozumět - měl by se naučit lépe pracovat s mikroportem). Nechápu však hostování M. Krause, Vinohrady mají přece silný herecký potenciál. Celkově spokojenost.
Helena Grégrová 80 %
(zadáno: 27.5.2011, počet hodnocení: 1434)
přínosný / zajímavý komentář
Líbilo!! Líbilo!! Líbilo!!
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Studený Čumáček 60 %
(zadáno: 5.1.2021, počet hodnocení: 246)
přínosný / zajímavý komentář
záznam
58%
Tak si je hoši poměřili. A cestou na Roxanu zapomněli.
A to mi všichni ódy pěli.
Ba ne, to pro mne není, tohle je divné představení.
Nejrozkošnější Montfleury/D. Bambas, co mi zatím přeběhl přes jeviště. Udržet výraz a přitom ze sebe vymáčknout falzet hodný Bee Gees, aby zněl přesto čistě a ne jako parodie...díky.
Výkon k zaznamenáni - P. Batěk/De Guiche.
On a ona mi prostě k sobě nesedí. Hvězdičku do čtvercové díry taky nenarvete, a to není nic proti hvězdičkám nebo kostkám.
Zuzanan1 90 %
(zadáno: 23.9.2018, počet hodnocení: 33)
přínosný / zajímavý komentář
Škoda, že tohle představení bylo stažen z repertoáru. Moc se líbila úžasná moderní hudba a taneční výkony, zajímavá víceúčelová scéna a výborné herecké výkony, hlavně Stropnického a Freje. Výtku bych snad dala jen za to, že Cyrano je až příliš sexy a charizmatický a Roxana D.Havlové příliš věkově přes čáru, takže jí divák nevěří zamilovanou dychtivost, natož naivitu.
Zdarda 60 %
(zadáno: 25.2.2018, počet hodnocení: 76)
přínosný / zajímavý komentář
Kohoutova adaptace hru zmodernizovala a přiblížila ji současným rockovým operám. Opět se jedná o typickou postmoderní Morávkovu režii, které vládne vizuální stránka a plno zajímavých nápadů, ale bohužel je tu přemíra stylizace a plno nesrozumitelných prvoplánových obrazů (zejména v hudbě, textu, interpretaci postav). Ústřední dvojice je rozporuplná - Havlová je unylá a bez jiskry, naopak Stropnického Cyrano je zajímavý rockový hejsek. Nejsem zastánce klasiky, ale vidět starou Roxanu nepovažuji za dobrý nápad.
Viděno ze záznamu.
Barka 80 %
(zadáno: 1.11.2017, počet hodnocení: 253)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi zdařilá adaptace, s Dagmar Havlovou v roli Roxany jsem se musela chvilku srovnávat, ale nakonec se to poddalo :) Hlasitě tleskám hudební stránce inscenace.
Name 30 %
(zadáno: 18.2.2014, počet hodnocení: 62)
přínosný / zajímavý komentář
Čeho se dočkáme příště? Sedmdesátileté Julie? Dvacetiletého krále Leara?
LavinieCamui 80 %
(zadáno: 17.1.2014, počet hodnocení: 310)
přínosný / zajímavý komentář
Dagmar Havlová a Martin Kraus příšerní. Martin Stropnický podal překvapivě dobrý výkon. Režie, kostýmy a scéna - výborné.
Zuzatab 90 %
(zadáno: 30.10.2013, počet hodnocení: 65)
přínosný / zajímavý komentář
Jedinečné zpracování, výborné herecké výkony (především Martin Stropnický zde byl opravdu geniální), krásná Dagmar Havlová a úžasné písničky, které mi budou znít hlavou ještě hodně dlouho. Jediné co mi vadilo, bylo špatné ozvučení a role Veroniky Žilkové - která mi představení opravdu znepříjemňovala, nebýt toho bylo by hodnocení 100%. V porovnání se Cyranem v Národním tohle vyhrává na celé čáře, mělo to spád, emoce, vtip - a závěr mě dojal natolik, že mi i slza ukápla.
Viděno 2x - derniéru jsem si nemohla nechat zkrátka ujít.
Fedorocko 90 %
(zadáno: 24.2.2013, počet hodnocení: 567)
přínosný / zajímavý komentář
Divadlo na Vinohradech patří mezi mé oblíbené divadelní místa a toto představení můj názor jen utvrdilo. Skvělé obsazení,skvělé zpracování,skvělý zážitek.
Hannah21 60 %
(zadáno: 20.12.2012, počet hodnocení: 142)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Morávka nemusím, ale tohle se mi celkem líbilo. Zásluhu na tom má výkon Stropnického, který herecky dominuje, a hudba. Havlové a Krausovi jsem jejich role nevěřila. V některých momentech jsem opět nepochopila, co tím chtěl Morávek vlastně sdělit.
Alenka 100 %
(zadáno: 12.11.2012, počet hodnocení: 40)
přínosný / zajímavý komentář
Martin Stropnický je rozhodně Cyrano, jako když ho vyšije. A Dagmar Havlová-Veškrnová si touto rolí získala mé sympatie.
Zelvous 100 %
(zadáno: 17.10.2012, počet hodnocení: 38)
přínosný / zajímavý komentář
Zde by mělo být 100000000000000 % ... nejlepší divadelní inscenace na světě !!!!! Zejména chci vyzdvihnout super výkon Martina Stropnického, ale jinak i ostatní fajn, atmosféra ojedinělá ... ÚŽASNÝ !!!!!!!!!
Onsteri 70 %
(zadáno: 12.6.2012, počet hodnocení: 92)
přínosný / zajímavý komentář
Celkově hra byla lepší průměr.Pan Stropnický podával velmi dobrý výkon,škoda že mu nebylo při některých pasážích vůbec rozumět.Role-Kristián de Neuvilette,kterou hrál Martin Kraus působila bohužel směšně kvůli velkému věkovému rozdílu vedle milenecké role paní Havlové.
Tomáš Molík 100 %
(zadáno: 19.4.2012, počet hodnocení: 45)
přínosný / zajímavý komentář
Nádherné představení, geniální režie pana Morávka, úžasná hudba, skvělé herecké výkony, skvostné kostýmy, prostě nejlepší divadelní kus poslední doby.Díky za nezapomenutelný zážitek.
Honzy 80 %
(zadáno: 28.3.2012, počet hodnocení: 213)
přínosný / zajímavý komentář
Cyrano!Velké divadlo na vinohradské scéně.Neotřelá režie V.Morávka,výborná scéna D.Dvořáka,výrazné kostýmy i světelný park a především skvělá hudba Xindla X.a v neposlední řadě i dobré herecké výkony dělají z inscenace velkou podívanou.Výborní a přesvědčiví jsou Stropnický,Havlová,Kraus,Batěk,Vydra,Frej.Milovníci klasické činohry nejspíš nebudou nadšeni,ale moderní zinscenování Cyrana do polohy postmuzikálu dává hře nový rozměr.Muzikál má spád,švih a celkový dojem je velmi dobrý.V poslední době špičková divadelní událost.80%!
Vladimír Rogalewicz 70 %
(zadáno: 27.3.2012, počet hodnocení: 612)
přínosný / zajímavý komentář
Morávkova režie překvapivě funguje i na Vinohradech, kombinace zcivilněného textu a vizuálně bohaté barvité inscenace je vyloženě zajímavá. Plytká hudba s dvěma nebo třemi světlými okamžiky; Xindl X zjevně na tak velkou plochu nestačil. Skvěle zahrané Martinem Stropnickým, avšak ani Dagmar Havlové, ani Martinu Krausovi jsem jejich role nedokázal uvěřit. A na závěr se nedostavilo dojetí - je otázka, zda by překlad Jaroslava Vrchlického nakonec nebyl působivější. Představení balancuje na hraně pop-kultury,ale rozhodně nepřekračuje mez dobrého vkusu.
KaVa 80 %
(zadáno: 23.3.2012, počet hodnocení: 23)
přínosný / zajímavý komentář
Na vinohradské scéně netradiční přístup ke kultovní klasice. Přesto velmi živé divadlo, což bylo cítit i z jindy dost mrtvolného publika.
Vladimír10 90 %
(zadáno: 4.3.2012, počet hodnocení: 374)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Vladimír Morávek opět vytvořil velmi tajemnou inscenaci, která je jednou z nejlepších na scéně Divadla na Vinohradech. Písně Xindla X jsou vkusně zasazeny do přepracovaného Cyrana z Bergeracu od Pavla Kohouta. Z písňových čísel vyniká především Bída. Scéna, která zůstala celé představení téměř nezměněna, byla mnohoúčelně využita. Nejlepší herecké výkony podali pánové Stropnický, Vydra a Šťastný. Velmi dobrá byla i Dagmar Havlová. Kostýmy byly tradiční, ale i moderní. Tuto nádhernou inscenaci podpořil též téměř deseti minutový potlesk diváků ve stoje na představení 3. března od 14 hodin.
Attt 10 %
(zadáno: 6.2.2012, počet hodnocení: 16)
přínosný / zajímavý komentář
znám, viděl jsem, děkuji, už nikdy ne!
Kuba_r 60 %
(zadáno: 28.11.2011, počet hodnocení: 100)
přínosný / zajímavý komentář
Skvěle udělané velké divadlo, které patří na vinohradskou scénu! Jen nějak nevidím tu vášeň v ústředním milostném trojúhelníku a to je u téhle hry přeci jen trochu škoda.
V.morava 90 %
(zadáno: 13.11.2011, počet hodnocení: 558)
přínosný / zajímavý komentář
Morávek mne opět přesvědčil o tom, že divadlo má smysl.
Plnohodnotná inscenace nepostrádá spád, šmrc...je atraktivní, romantická, morávkovsky melancholická.Výborné pěvecké i herecké výkony. Scéna jako vždy výborná. Hudba podmanivá, dobrá, neotřepaná.
Představení má jasnou koncepci, dobré vedení, linii inscenace...díky!
Fr2709 30 %
(zadáno: 5.11.2011, počet hodnocení: 159)
přínosný / zajímavý komentář
Jsem možná staromódní, ale toto není klasika a ani muzikál.
Mora 80 %
(zadáno: 8.6.2011, počet hodnocení: 137)
přínosný / zajímavý komentář
Bavilo mě to hned od začátku;právě proto, že je to úplně jiné, než jsme zvyklí a přitom nenásilně jiné. Líbilo se mně to.
Síma 40 %
(zadáno: 30.5.2011, počet hodnocení: 115)
přínosný / zajímavý komentář
Špatná srozumitelnost Cyrana se nedá omluvit!
Nudná,unylá Roxana,křečovitý Kristián,nudný a prázdný P.Batěk,uřvaní kadeti.
Příjemný projev L.Freje,J.Šťastného,zajímavý D.Bambas.
Pěkná scéna,krásné kostýmy,výborná muzika.
VIPER 10 %
(zadáno: 30.5.2011, počet hodnocení: 22)
přínosný / zajímavý komentář
Cyrano byl pro mne velkým zklamáním. Mám rád původní námět ve zpracování Vinohradského divadla a stupidním muzikálovém kabátě však z původních myšlenek zbylo pramálo. POPulární kabát a křečovitá snaha přitáhnout diváka za každou cenu mi přijde zcestná. Nesrozumitelnost textu a chabé herecké a pěvecké výkony jen potvrzují to, že tato hra za návštěvu pro lidi, kteří se nevyžívají ve stupidních muzikálech opravdu nestojí. 10 % jen kvůli tomu, že paní Havlová nezpívala- a myšlenka vtisknout Roxanu do formy zralé ženy není špatná.
Malagena 0 %
(zadáno: 30.5.2011, počet hodnocení: 11)
přínosný / zajímavý komentář
Nechapu, jak tomuhle nekdo muze dat 80%!!!! Bylo to strasny, v polovine jsme musela odejit neb jsem slysela, ze konec je jeste lepsi (horsi)
VYHOZENE PENIZE
Jedinej kdo hral byla Dasa, zbytek hruza, zpev to samy!
Xcepek 80 %
(zadáno: 26.5.2011, počet hodnocení: 551)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Ze začátku to skřípalo, ale hra se příjemně rozjela a bavila mě, Morávek sám sebe díkybohu částečně zkrotil - hudba a kostýmy nemají chybu. Pravda, hercům není místy rozumět (zvláště při zpěvu), ale celkově převládají pozitivní dojmy. Stropnický se snaží a jeho výkon je kvalitní, naopak Havlová nemá co hrát - nejlepší herecký výkon však podle mě podává Pavel Batěk. P.S: viděno 25.5., v hledišti přítomen Jaromír Hanzlík (pro neznalé nejslavnější Cyrano u nás) - moc by mě zajímal jeho názor :-)
Jirkan 90 %
(zadáno: 25.5.2011, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
25.5. 2011, 3.5. 2013: Původní podtitul "Roxanin poslední sen" inscenaci více sluší. Už "předehra" je takto emočně podána. Morávek je mág v aranžmá postav a jeviště, krásné obrazy. Kohoutův text není zatížený patosem a má švih. Režie se celkově soustředí na jiné momenty příběhu, než je u režií této hry zvykem. Nejslabší stránkou inscenace je ozvučení. Scénická hudba je (pro mne) zajímavější, než ta "zpěvná", ale i ta má své výborné momenty. Je to v současnosti 4 pražský Cyrano a liší se, což je dobře. Děkovačka byla překvapivě dlouhá.
Antioch 40 %
(zadáno: 23.5.2011, počet hodnocení: 149)
přínosný / zajímavý komentář
predstaveni 23.5.2011; ano, i Cyrano muze byt muzikalem, proc ne; to by ale pak muselo byt hercum rozumet, a to nejen pri zpevu (pan Martin Stropnicky), ale take pri mluvenem slove (pan Martin Kraus); vynikajici hudba Ondřej Ládek (Xindl X)
Josef28 10 %
(zadáno: 21.5.2011, počet hodnocení: 33)
přínosný / zajímavý komentář
Snobové těšte se! Je tam všechno. Morávek vám, svým snobům, rozumí. Hercům není rozumět nic. Ale nemůžou za to. Celé představení je zpíváno a mluveno do mikroportů za doprovodu "hudby". A herec v kanadách lezoucí po zlatých vinohradských štukách je pro nás, staré diváky, už vážně moc. Možná už se najde nějaký divák s duší dítěte, který až uvidí Morávkovo představení, vykřikne: "Král je nahý!" a někdo povolaný jeho představení odborně zhodnotí. Těch 10% je pro herce, kteří dělají, co mohou.
Santini 100 %
(zadáno: 15.3.2013, počet hodnocení: 4)
přínosný / zajímavý komentář
Vinohradský Cyrano mě vydláždil cestu k divadlu. Úžasné představení, kterému nechybí emoce, láska, napětí,smutek, radost. Vše skloubené s nádhernou hudbou, skvělými kulisami a scénou, dech beroucí kostými a podtrženo výbornými hereckými výkony v podání všech... ale hlavně Martina Stropnického, který jako by se pro roli Cyrana narodil. Rozený divadelník, který pro divadlo dýchá... Všem doporučuji. Pro mě nezapomenutelný zážitek, který hodlám opakovat a velmi ráda. Jsem ráda, že se Cyranova družina na vinohradská prkna vrátila s takovou velkou pompou :-)Snad i v příští sezóně...
Dividlo 50 %
(zadáno: 21.2.2012, počet hodnocení: 2)
přínosný / zajímavý komentář
Při příchodu do sálu znalce Morávkových režií vyděsí mikrofon umístěný na forbíně. Naštěstí u něj v průběhu hry nestojí roztodivná postava a nezcizuje a nehuláká. Body tedy už za tento fakt. Na zpěvu by bylo co zlepšovat, první polovina je dost dlouhá, ale druhá dojem zlepší. Na konci jsem byla na chvíli i dojatá. Nicméně spousta postav navíc, které bych oželela.
Kosan 60 %
(zadáno: 15.12.2018, počet hodnocení: 187)
Dajcik 70 %
(zadáno: 25.11.2018, počet hodnocení: 197)
LukasCitnar 50 %
(zadáno: 26.2.2017, počet hodnocení: 37)
Plšík 70 %
(zadáno: 30.3.2016, počet hodnocení: 523)
Ivushka 80 %
(zadáno: 20.3.2014, počet hodnocení: 93)
Ally 100 %
(zadáno: 4.1.2014, počet hodnocení: 64)
Mart 70 %
(zadáno: 15.12.2013, počet hodnocení: 49)
Marťus 70 %
(zadáno: 7.5.2013, počet hodnocení: 83)
Zute 90 %
(zadáno: 8.3.2013, počet hodnocení: 23)
Jenny 10 %
(zadáno: 30.11.2012, počet hodnocení: 35)
Martin21 70 %
(zadáno: 2.6.2012, počet hodnocení: 355)
Kecykec 40 %
(zadáno: 31.3.2012, počet hodnocení: 8)
Dave 90 %
(zadáno: 4.1.2012, počet hodnocení: 112)
Nikaaa 80 %
(zadáno: 1.10.2011, počet hodnocení: 24)
Verena 70 %
(zadáno: 14.7.2011, počet hodnocení: 66)
Rvsv95 100 %
(zadáno: 24.2.2013, počet hodnocení: 3)
Zbynda 80 %
(zadáno: 5.6.2011, počet hodnocení: 2)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.