Divadlo Petra Bezruče

Maryša

Premiéra: 26.1.2018 | 2:15
Úprava: Kateřina Menclerová, Janka Ryšánek Schmiedtová. Dramaturgie: Kateřina Menclerová. Výprava: Lucie Labajová. Hudba: Ivan Acher. Režie: Janka Ryšánek Schmiedtová.
Poslední uvedení: březen 2023.
Klasické dílo českého dramatu. Tragický příběh nešťastné dívky donucené podlehnout společenskému a rodinnému nátlaku.
D12+  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo Petra Bezruče
Hodnocení inscenace
Redakce
87 %
Uživatelé
87 %
87681000
Ke zhlédnutí online naDramox
Volby

Hodnocení (72)

HODNOCENÍ REDAKCE
Michal Novák  90 %
21.3.2020 | 1149 hodnocení
+ souhlasím
Žádné ornamenty, režie se soustředí na sílu příběhu a psychologii postav. Ke vzniku prvotřídní inscenace klasického dramatu to bohatě stačí. Excelují Pavla Gajdošíková v titulní roli a Norbert Lichý jako Lízal – to je až neuvěřitelná herecká studie vnitřního pnutí postavy. Inscenace se nezavděčí těm, kteří očekávají neformalistní uchopení. Drobnými posuny se však inscenace vzdaluje čítankovému uchopení: vždyť moment, kdy je to Maryša, kdo má tendenci napít se kávy, dává logiku. Hraje se ve středové aréně, v prostoru, který doslova kypí skrývanými emocemi a v němž se hraje o pošlapané hodnotě svobody a svobodomyslnosti.
Pavel Širmer  80 %
11.4.2019 | 1990 hodnocení
+ souhlasím
Souhlasím s předchozími komentáři. Režisérka J. Ryšánek Schmidtová se na notoricky známou klasiku podívala nově, bez zažitých „nánosů“, dopustila se několika úprav, ale zároveň předlohu ctila. Výtečná práce s herci, v titulní roli P. Gajdošíková excelovala. Síla této inscenace je v její jednoduchosti, s níž dojde až do působivého konce.
Jan Pařízek  90 %
3.4.2019 | 890 hodnocení
+ souhlasím
Jedna z inscenací co zanechají opravdu silný dojem. Velmi dobře vystavěná a budovaná atmosféra, která graduje v těch správných místech a jenž dokáže naprosto vtáhnout. Dostanete klasické zpracování s jednoduchou dobře udělanou scénou a pěknými kostýmy, jenž si na nic nehraje a správně akcentuje samotný příběh. A právě ten zde budete prožívat jako málokterý jiný. Hodně tomu též pomáhá skvěla zvolená doprovodná hudba. A samozřejmě herecké výkony v čele s fantastickou P. Gajdošíkovou, která se do své role položila opravdu naplno. Vedle ní pak též výtečný N. Lichý. Za mě divadelní zážitek.
Kateřina Jírová  80 %
9.12.2018 | 344 hodnocení
+ souhlasím
Stačí důvěřovat silnému textu.
Jiří Landa  90 %
4.12.2018 | 3021 hodnocení
+ souhlasím
85% Zatím nejlepší režie J. Ryšánek Schmidtové, kterou jsem měl možnost zhlédnout. Režisérka velmi přesvědčivě vyložila charaktery postav, domyslela situace (zajímavě zpracovaný závěr i možnost náznaku, že by se kávy napila také apod.) a především pak vyšla na výbornou její práce s herci, kteří svým postavám vtiskli věrohodnost. Silnému hereckému vyrovnanému obsazení suverénně kralovala P. Gajdošíková coby Maryša, ale i N. Lichý jako Lízal, K. Krejčí v roli Strouhalky či Francek V. Říhy. Promyšlené prostorové řešení. Takto si představuji moderní, a zároveň smysluplné nastudování klasiky.
Lukáš Dubský  90 %
1.12.2018 | 1115 hodnocení
+ souhlasím
Pro mě asi nejpříjemnější překvapení Ostravaru. U Bezručů se nepokoušeli o nějakou násilnou inscenaci, pojali Maryšu klasicky, přesto je to kus s nesmírně silnou výpovědí. Režisérka Janka Ryšánek Schmedtová skvěle pracuje s herci, komorní prostor jim dovoluje jen gesty a mimikou vyjádřit bohatý vnitřní život postav. Výkon P.Gajdošíkové je obdivuhodný - nejprve hraje Maryšu jako veselou mladou dívku, jejíž vzdor se postupně mění v hrůzu, která pak přerůstá v rezignaci. Stačí ji minimum replik na to, aby zprostředkovala smutný osud hlavní hrdinky. Skvěle své postavy pojali i N.Lichý či K.Krejčí.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Martina123  80 %
29.12.2023 | 101 hodnocení
+ souhlasím
ze záznamu - Dramox
Teddy  100 %
31.1.2023 | 278 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Pro mne nejpovedenější uvedení "Maryši", kterou jsem měla možnost shlédnout. Pod režijním vedením paní Janky Ryšánek Schmiedtové vznikla inscenace, která svým zpracováním je důstojným převedením silného lidského příběhu na divadelní prkna. Povedené herecké výkony, působivá scéna, doprovodná hudba, symbolika. Vyniká krása jazyka v podobě lidového nářečí. Krásná klasika vhodná jak pro ty, kteří se s Maryšou setkají poprvé, tak i pro diváky, jimž není toto drama neznámé.
Ostravacka  100 %
18.10.2021 | 99 hodnocení
+ souhlasím
Maryšu jsem viděla ze záznamu na Mall.tv. Skvělé zpracování klasiky. Moc se mi líbila scéna a využití hrachu. Úžasná Pavla Gajdošíková jako Maryša. Ve svých rolích mě zaujali také D. Urba a N. Lichý.
Elisa  90 %
4.10.2021 | 19 hodnocení
+ souhlasím
Excelentní ztvárnění klasického dramatu, skvělá práce s textem, vynikající herecké výkony, zejména ztvárnění Maryši P. Gajdošíkové. Víc takových inscenací!
Janinka123  80 %
27.5.2020 | 159 hodnocení
+ souhlasím
Ze záznamu
Monty70  100 %
29.4.2020 | 251 hodnocení
+ souhlasím
Vynikající představení. Tato hra má v sobě vše, co od klasického dramatického kusu požaduji. Hraje na malé scéně na malý dosah od diváků, tím se ještě umocňuje herecký prožitek. Z hereckých výkonů mě krom ústřední dvojice Maryši (velice přesvědčivá P. Gajdošíková) a Vávry (zkušený D. Urban) zaujal Norbert Lichý v roli otce Lízala. Ve druhé polovině hry mi ho bylo až líto. Věrohodně zobrazené lidské osudy hlavních protagonistů dokáží diváka naprosto vtáhnout do děje a zanechat v něm nesmazatelný dojem z této hry.
Anca.rambo  80 %
8.4.2020 | 110 hodnocení
+ souhlasím
Viděla jsem stream na mall.tv a bylo to úžasný.
Romana35  100 %
5.4.2020 | 312 hodnocení
+ souhlasím
Tak takhle si představuji ztvárnění klasického díla. Bravo. Tady se povedlo úplně všechno. Scéna, hudba, lidové nářečí a především herecké výkony. Nejvíce mě zaujala Pavla Gajdošíková v titulní roli a Norbert Lichý jako otec Maryši. Velice věrně vyobrazena psychologická stránka všech postav. Silný příběh, opravdové divadlo. ND v Praze se svojí Maryšou by se mohlo přiučit.
Majdin_kulturni_svet  100 %
30.1.2020 | 176 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Neskutečný zážitek. Scéna byla využita na maximum. Každá její jednotlivá část měla svou úlohu, nic tam nebylo jen tak pro nic za nic. Nejvýraznější pro mě byly herecké výkony Norberta Lichého a  Pavly Gajdošíkové. Oběma se skvěle podařilo vykreslit vztah mezi dcerou a přísným otcem, který nejdříve urputně chce, aby ho dcera poslechla a podvolila se jeho přání a později moc lituje toho, že ji nutil, aby si vzala někoho, koho nikdy nechtěla. V inscenaci je spoustu citu, nevyřčených emocí, prostě jen stačí, že se na sebe herci podívají a vy přesně víte, co si asi myslí.
Irena  100 %
23.9.2019 | 66 hodnocení
+ souhlasím
Naprosto úžasné představení, kde sedělo úplně všechno: od scény, hudby, nářečí až po skvělé herecké výkony především Pavly Gajdošíkové a Norberta Lichého, ale výborní byli opravdu všichni.
Studený Čumáček  80 %
25.6.2019 | 400 hodnocení
+ souhlasím
85 %
Nejlepší podání klasického textu, které je nyní ke shlédnutí. Stačí asi jen opravdu věřit textu...
Zářivé děvčátko Maryša i ubohý ženský stín je nádherná Pavla Gajdošíková, Dušan Urban jako Vávra není uměle "zošklivován" a Francek Vojtěcha Říhy není ověšen obvyklými atributy furianta, ale prostě a zřetelně miluje. Skvělý je i Norbert Lichý jako Lízal, oplakávající opilecky sebe sama.
Jo, někdy prostě to kafe někdo uvaří, protože není cesty zpět...
Diogenes  90 %
25.6.2019 | 72 hodnocení
+ souhlasím
Bezruči ukázali, co všechno se v té hře skrývá. Skvěle vymyšlená scéna, symbol hrachu jako těžkého údělu žen (a Maryška vyfasovala největší hrnec). O parádních hereckých výkonech nemluvě. A k tomu ještě výborná hudba Ivana Achera.
Radka@  90 %
19.5.2019 | 9 hodnocení
+ souhlasím
Myslela jsem, že trpím vzpomínkovým optimismem vůči ostravským divadlům, ale.. Před 20 lety, jako maturantka, jsem několik představení navštívila a vždy mě ty příběhy vzaly, říkala jsem si standard. S dcerou maturantkou bydlíme v Praze (už dlouho) a začaly jsme navštěvovat zdejší představení. Na můj vkus hodně komerce a líbivosti. Pak jdeme do Celetné na Maryšu a já se opět ocitnu v divadle.
Ta bezvýchodnost, beznadějnost, prostě víte, že je to v pr...
A potřebujete k tomu jen pár kulis, mrazivou hudbu, výborné herce a hlavně nastudování, které ctí předlohu. Tleskám "Bezruči".
Michal1982  90 %
23.11.2018 | 157 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Pokud srovnám Maryšu v ND a Maryšu od Bezručů, tak Ostrava pro mě jednoznačně vede. Bezruči jsou klasičtější, minimalistická scéna, maximální výkony, hudební motivy pohladí, intenzivnější prožitek díky menším prostorám divadla... A takového Vávru jak mají Bezruči bych teda doma mít fakt nechtěl. Viděno v Divadle v Celetné-Ostraváci jezděte častěji! Bravo!
Anah  100 %
13.11.2018 | 184 hodnocení
+ souhlasím
Perfektně ztvárněná klasika. Skvělá hudba a vynikající výkony všech herců.
Nudnik  100 %
12.11.2018 | 16 hodnocení
+ souhlasím
Pro mně velké překvapení, nečekala jsem tak vyrovnané a dramatické zpracování známého příběhu, navíc vizuálně i hudebně působivé. Bravo!
Vladimír Rogalewicz  60 %
7.11.2018 | 792 hodnocení
+ souhlasím
Nedá se nesrovnávat. J.Mikulášek,který s DPB realizoval řadu skvělých inscenací,tentokrát režíroval Maryšu v Národním divadle a DPB má nové vedení a novou estetiku.Ze srovnání vychází neskonale lépe pražská inscenace,která je sice chladná,ale moderní.Ostravská inscenace je formálně znamenitá,ale se současností nemá nic společného (podobně jako Lucerna v Dlouhé).Zatímco k pražské inscenaci se stále vracím,na představení DPB si už zítra nevzpomenu.Rád bych napsal,že je to kus pro školy,ale je to přesně ta estetika,která středoškoláka od další návštěvy divadla nadlouho odradí.(D. v Celetné,Praha)
DaZeL  100 %
10.10.2018 | 94 hodnocení
+ souhlasím
Dokonalost
Janis  80 %
8.10.2018 | 282 hodnocení
+ souhlasím
85%
Velmi kvalitní a vyrovnané představení, a to nejen herecky. Ačkoli režie pojala dílo spíš klasicky, nepochybně bude patřit k nejzajímavějším premiérám sezóny. Celkem neobvykle působící postava Lízala v podání Norberta Lichého. Vynikající hudba, skvěle souznící s dramatem, působící tradičně a přesto velice moderní. Tleskám.
Monulinka  90 %
27.7.2018 | 391 hodnocení
+ souhlasím
Maryša klasicky a moc povedeně. Skvělá atmosféra také díky výpravě a hudbě, jen některé kostýmy byly tak trochu z jiné doby. Moc se mi líbily některé detaily ve výrazu, gestu, které význam posouvaly jinam. Oproti verzi ND je tady zdůrazněna důležitost náboženství. Vynikající je P. Gajdošíková a ostatní s ní velmi dobře drží krok. Rozhodně doporučuji!
Falada  60 %
27.5.2018 | 75 hodnocení
+ souhlasím
Velmi mě zklamala hlavní představitelka p. Gajdošíková, přišla mi nepřesvědčivá a ironická, její výkon mi přišel nejslabší ...
Vela  100 %
17.4.2018 | 69 hodnocení
+ souhlasím
Fantastické představení! Skvělá režie, hudba, výprava a vynikající výkony herců. Pavla Gajdošíková by za Maryšu měla dostat Thálii.
Podusak  100 %
5.4.2018 | 40 hodnocení
+ souhlasím
Naprosto perfektní představení, super herecké výkony od celého souboru, všechno naprosto sedí. Perfektní provedení, mrazivá atmosféra, rozhodně doporučuji vidět.
Můžu srovnat s aktuální inscenací Maryši v Národním divale, kde je sice Pavla Beretová také vynikající, ale jinak celkové vyznění o hodně slabší, především kvůli naprosto nesmyslnému používání "moderních" prvků jako neustálé vyhazování plastových kelímků, rádobyvtipných narážkách na Brno atp.
Denisa H.  90 %
4.4.2018 | 372 hodnocení
+ souhlasím
95 %. Vynikající zpracování klasiky! Dokonalá je hudba a P. Gajdošíková. Scéna je poměrně jednoduchá, o to ale lepší (znáte to - v jednoduchosti je krása a dokonalost). Jediné, co mi maličko vadilo, byly některé kostýmy.
Mirka_divadlo  100 %
25.3.2018 | 59 hodnocení
+ souhlasím
Krása, už dlouho jsem nic tak silného v Ostravě neviděla. děkuji moc, přijedu zase!
Vratislav007  100 %
23.3.2018 | 11 hodnocení
+ souhlasím
Nejlepší co jsem kdy viděl!
Verunkazd  100 %
24.10.2018 | 3 hodnocení
+ souhlasím
Známý příběh, ale přesto jsem byla napjatá od začátku do konce. Přesvědčivé herecké výkony umožní divákovi prožívat emoce jednotlivých postav od bezstarostnosti až po zoufalství, ze kterého není cesty ven. Chtělo by se mi vyzdvihnout úžasný výkon Pavly Gajdošíkové a Norberta Lichého, ale byla bych tím nespravedlivá vůči ostatním, kteří, ač na ně třeba nebyla směřována pozornost diváků, každým malým gestem či pohledem neustále tvořili atmosféru hrané situace. Toto představení je důkazem toho, že klasiku není třeba modernizovat, aby ji dnešní divák dokázal strávit. Naopak. Děkuji za zážitek!
Martinkristek  90 %
21.1.2024 | 27 hodnocení
VoH  90 %
6.12.2023 | 29 hodnocení
Jeane987  100 %
24.10.2022 | 81 hodnocení
Jan Kajetán  70 %
4.10.2022 | 19 hodnocení
SBN  90 %
1.6.2022 | 170 hodnocení
Tsrfsmt  80 %
3.3.2022 | 7 hodnocení
LavinieCamui  90 %
31.10.2021 | 776 hodnocení
Kedy  90 %
14.10.2020 | 111 hodnocení
Prokop Dveře  70 %
7.9.2020 | 195 hodnocení
Plšík  70 %
24.5.2020 | 755 hodnocení
Gattino  90 %
21.4.2020 | 31 hodnocení
Veronika K.  100 %
18.4.2020 | 110 hodnocení
Snekac  70 %
13.4.2020 | 280 hodnocení
Semtamťuk  90 %
1.4.2020 | 92 hodnocení
Miss.  80 %
31.3.2020 | 21 hodnocení
Fedorocko  80 %
31.3.2020 | 742 hodnocení
Unionboy  80 %
29.3.2020 | 435 hodnocení
Bernardblack  70 %
27.3.2020 | 328 hodnocení
Kamčari  80 %
17.2.2020 | 71 hodnocení
Mohr  90 %
17.1.2020 | 67 hodnocení
Owles19  80 %
31.12.2019 | 12 hodnocení
Sprun  90 %
24.10.2019 | 26 hodnocení
Frank Shelley  70 %
5.4.2019 | 49 hodnocení
EliAn  90 %
12.2.2019 | 44 hodnocení
Janca525  100 %
7.1.2019 | 137 hodnocení
Kosan  80 %
15.12.2018 | 270 hodnocení
MarekLinhart  90 %
2.12.2018 | 152 hodnocení
LucieSykorova  90 %
2.12.2018 | 167 hodnocení
Dajcik  80 %
25.11.2018 | 280 hodnocení
Rivah  80 %
9.11.2018 | 261 hodnocení
Monday  100 %
6.11.2018 | 34 hodnocení
Xcepek  90 %
29.10.2018 | 623 hodnocení
Národosolsobě  90 %
27.10.2018 | 327 hodnocení
KateDanny  70 %
15.10.2018 | 56 hodnocení
M_marek  70 %
8.10.2018 | 65 hodnocení
Boo  100 %
7.10.2018 | 128 hodnocení
Mikulin  80 %
26.9.2018 | 74 hodnocení
Ester_L  100 %
17.7.2018 | 125 hodnocení
Peetra  80 %
5.4.2018 | 166 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.