Klicperovo divadlo Hradec Králové [hlavní scéna]

Richard III.

Premiéra: 20.10.2012 | 2:40
V adaptaci použit fragment překladu Martina Hilského. Dramaturgie: Jana Slouková. Scéna: Marek Zákostelecký. Kostýmy: Simona Rybáková. Hudba: Darek Král a citace. Choreografie: Henrieta Hornáčková. Režie: David Drábek.
Poslední uvedení: květen 2022.
Jedna z nejostřejších Shakespearových her, tentokrát v radikální úpravě, pojaté jako kabaret o bezmoci mocných, navíc s herečkou v titulní mužské roli.


inscenace již byla stažena z repertoáru

Klicperovo divadlo Hradec Králové
Hodnocení inscenace
Redakce
73 %
Uživatelé
87 %
87821000
Ke zhlédnutí online naDramox
Volby

Hodnocení (80)

HODNOCENÍ REDAKCE
Anežka Kotoučová  70 %
1.5.2014 | 230 hodnocení
+ souhlasím
Update po 2. zhlédnutí 30. 6. 2016: Zajímavé, zábavné, kabaretní pojetí s rysy povedenými (muži hrající ženské postavy a koncepce titulního hrdiny/hrdinky; Shakespeare a Marlowe) i méně povedenými (někdy trochu estrádní vtípky; pitvořící se žába Jana Vápeníka; dosti primitivní a do očí bijící moralizace by mohla být trochu omezena; co měla znamenat ta chobotnice?). Vynikající je tu Lubor Novotný jako vévodkyně z Yorku.
Úžasná Pavlína Štorková si standing ovations jistojistě zaslouží a navíc nádherně zpívá.
74%
Pavel Širmer  70 %
6.12.2013 | 2013 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Autorská úprava D. Drábka Shakespearovu tragédii myšlenkově příliš neobohatila. V první půli se zdá koncepce dosti nelogická, ale přidaná scéna se Shakespearem a Marlowem ve druhé části přinese pokleslejším komediálním prvkům jistou omluvu a opodstatnění. Snaha o hledání kontextu s dnešní dobou v inscenaci je, ale režisér se bohužel příliš soustředí na humor. Dění na jevišti je však skutečně nesmírně zábavné a příval odkazů a narážek spolehlivě rozesměje! K tomu výborná výtvarná a hudební složka. A skvělé herecké výkony v čele s P. Štorkovou, která už zazářila mnohokrát a nyní i v mužské roli.
Jan Pařízek  70 %
28.11.2013 | 905 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Oceňuji tento způsob netradičního zpracování. Kabaretové pojetí bylo originální a přineslo spoustu vtipných okamžiků. Doprovodná hudba, sborové zpěvy, mužské obsazení ženských rolí, přiblížení dnešní době. To vše hodnotím bezesporu kladně. Ale nemohu se zbavit pocitu, že se částečně vytratila podstata této shakespearovy hry. Ono politikaření, zrada a všemožné pletichy, spousta silných dialogů, které zde vždy skončili nějakou estrádou či vtipem. A to i přes fantastický výkon P. Štorkové, které svého Richarda ztvárnila takřka dokonale a má největší zásluhu na celkovém pozitivním dojmu.
Lukáš Dubský  80 %
11.5.2013 | 1140 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
Další povedená drábkovina, která obsahuje spoustu nezbytných režisérových propriet, ale i překvapivě velké množství původního Shakespearova textu. Pavlína Štorková v hlavní roli je vynikající, parádní je rovněž práce s hudbou (ať už tou původní nebo citlivým výběrem ostatních skladeb). Zajímavým nápadem je také využití fotbalové terminologie (Buckingham překřtěný na Beckhama a často užívající frázi "tak určitě" či znělka Ligy mistrů zpívaná při scénách poprav). Některé prvky jsou ovšem opět tak trochu navíc - hlavně závěrečný patetický monolog Jana Sklenáře.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Teddy  80 %
12.10.2023 | 290 hodnocení
+ souhlasím
Zábavné a netradiční zpracování Shakespeara v takové až kabaretní formě. Zajímavé pojetí, kdy muži hrají ženské postavy a naopak. Perfektní herecký výkon od Pavlíny Štorkové, která ztvárnila titulní roli Richarda III. Obdiv. Ostatní členové hereckého souboru rovněž výborní. Nepochopila jsem smysl zapojení do děje postavy "žáby" a "ptáka", vůbec mě nezapadali do koncepce celého příběhu. Pobavily vtípky ve hře (např. Beckham x Buckingham, koník makající jako barevný...). Doprovodná hudba byla skvělá.
Zzzz  100 %
3.5.2023 | 103 hodnocení
+ souhlasím
Šílenost, ale úžasná! (ze záznamu)
Akorát by možná mohla být i bez žáby a ptáka, přestože chápu jejich význam.
Romana35  70 %
10.3.2023 | 329 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavé ztvárnění a výklad této divadelní hry od Shakespeara mě poněkud překvapil. Dávám přednost klasickému zpracování historických děl, přesto nemohu říci, že bych byla zklamaná. Především musím zmínit vynikající herectví Pavlíny Štorkové v roli Richarda III. Její soustředěný výkon po celou dobu představení mě nadchnul. Muži hrající ženské postavy opravdu pobavili. Hudební složka použitá v inscenaci se mi líbila moc. Pobavili oba "koníci", bohužel se totéž nedá říci o "žábě". Její úlohu jsem nepochopila, tato postava na mě působila rušivě a byla dosti otravná.
JáraTym  100 %
6.1.2023 | 32 hodnocení
+ souhlasím
Viděno na DRAMOXu, ale přesto bez špetky pochybení, zaváhání, se skvěle zaznamenanými hereckými výkony, geniální hudbou a "Drábkovsky" explozivním Shakespearem.
Domrony  100 %
14.5.2022 | 6 hodnocení
+ souhlasím
Jsem nesmírně vděčný za zážitek z derniéry. Aplaus, který jsem v životě neviděl a neslyšel se dostavil zcela právem. Inscenace neměla slabého článku, všichni do jednoho si mě ukradli a do konce nepustili. Z hlediska dramaturgie, režie, hudby a excelentního hudebního nastudování známých písní božskou akapelou nebylo nic navíc, ani slabší. Zvuk, světla, scénografie a kostýmy perfektní. Richard III. byl neskutečně vtipný, nechutný, člověk ho jednu chvíli nesnášel a druhou chvíli zbožňoval. Obrovská poklona Pavlíně Štorkové.
Děkuji za skvělý zážitek. Rovných 100%.
Anah  100 %
6.3.2018 | 184 hodnocení
+ souhlasím
Nádherné nespoutané představení se skvěle zakomponovanou hudbou. Dechberoucí výkon Pavlíny Štorkové, její nasazení mi opravdu vyrazilo dech. Toto netradiční pojetí klasiky vás určitě pobaví a myslím si, že i překvapí
Irena7  100 %
20.9.2016 | 27 hodnocení
+ souhlasím
Této inscenace se nemohu nabažit, a i když jsem viděla mnoho zpracování této Shakespearovy hry, tím pravým Richardem pro mě zůstane Pavlína Štorková (Sir Olivier promine). Ale nasazení všech herců a vtipnost dialogů je nepřekonatelná.
Vlatyes  90 %
16.4.2016 | 51 hodnocení
+ souhlasím
Moc zajímavé a moderní ztvárnění Shakespeara. Mám pocit komplexního zážitku především proto, že všichni herci hrají výtečně, úžasně zvolená byla i hudba a spoustu zajímavých nápadů a přesahů celé představení obohacuje. Hlavní myšlenky Shakespearova dramatu zůstaly a byly ještě zaktualizovány!
Aelinwen  70 %
3.2.2016 | 14 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Předně bych úplně škrtla žábu, její laciné vtipy na úrovni nejnižší estrády mě téměř pohoršovaly a dost srazily i mé hodnocení. Pokud by se vynechala zvířecí intermezza a zbyl pouze čistý Richard, zbylo by pro mě téměř dokonalé představení. Božsky ďábelská Pavlína Štorková, snad nejodpornější kreatura, co jsem zatím na divadle viděla, která však na konci dokázala vzbudit i lítost. Závěrečná scéna s koníky je úžasná, rovněž pak všechny popravy, které jsou popsány se sadistickým gustem. Příjemné oživení v podobě chlapeckého sboru.
Kluk.sedu  90 %
20.11.2015 | 131 hodnocení
+ souhlasím
Vynikající Pavlína Štorková...a samozřejmě i všichni ostatní.Je mi blízké jaké divadlo klicperáci dělají.
Tomáš Dunda  100 %
27.1.2015 | 10 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Po přečtení anotace, jsem si říkal, co to asi bude za slátaninu. Představení mě však naprosto odbouralo. Ještě po roce na něj vzpomínám a v duchu tleskám. Představení je tak nabité, že musím jít minimálně ještě jednou, abych všechno pobral. Nicméně musím podotknout, že Shakespeare se z představení kupodivu vůbec nevytratil...
Lukka  90 %
7.1.2015 | 15 hodnocení
+ souhlasím
Má oblíbenější věc od Davida Drábka, možná i tím, že ačkoliv zde míra vtipu a  grotesknosti je stále v hojné míře, zůstává původní kostra Shakespeara na místě. Maso mu poupravil kůži sešil, ale výsledek je výborná podívaná. Herecký soubor se v jednotlivých rolích cítí a to se pozitivně odráží na celém vyznění hry. Navíc přítomný sbor, který hru sleduje z kůru, zpívá a dokresluje. I několik skvělých zpívajících sól v podání Pavlíny Štorkové, Jana Sklenáře a Jakuba Tvrdíka.
Hoolek  60 %
30.12.2014 | 37 hodnocení
+ souhlasím
na mě trochu moc... ale to by bylo na dlouho...
Koeman2  80 %
26.11.2014 | 182 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Typický Drábek - tragika se střídá s komikou, reálno se surreálnem, muži jsou ženami a ženy muži. Hru táhnou nadstandardní herecké výkony, zejména Pavlína Štorková je jedinečná.
Petula  100 %
20.3.2014 | 29 hodnocení
+ souhlasím
Nádherný zážitek, při kterém mi naskakovala husí kůže - a nebylo to chladem.
MAXSAM  100 %
28.12.2013 | 17 hodnocení
+ souhlasím
Jedinečné superpředstavení, zážitek na celý život, nutno vidět!!!
Taťka  70 %
14.12.2013 | 17 hodnocení
+ souhlasím
Představení mě bavilo, přestože se Shakespearem moc společného nemělo. Škoda rozmělňování některých fórků (třeba těch fotbalistických), to bylo zbytečné.
Frankovka  90 %
7.12.2013 | 278 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Obdiv a úžas, vlastně velmi původní a přitom zcela nové.
U pana Drábka mají herci co hrát a pak je radost na ně koukat!
Všichni byli skvělý.
Guildenstern  90 %
1.12.2013 | 447 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
bavilo mě to. je to autorské, má to spád, překvapuje to, má to dobré herce, lehce to znásilňuje text, má to snahu o sdělení/poselství, zahrnuje to kvalitní hudební a výtvarnou stránku, je to trochu šílené, ale přitom konzistentní, fórky neokoukané. co víc si od moderního divadla přát? každému to nemusí sednout, ovšem já tleskám! P.S. P. Štroková by mohla natočit album šansonů, Somewhere over the Rainbow byla v jejím podání vynikající
Jirkan  90 %
28.11.2013 | 564 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
28.11. 2013 - Divadlo v Dlouhé: Čekal jsem šílenější rej od Davida Drábka a překvapivě se dost drží dějové linky. Místy je humor na hranici, ale tak už to v jeho inscenacích je. Nápad kabaretu chválím. Část od Richardova snu, přes Shakespeare x Marlowe po "království za koně" = vyvrcholení inscenace. Vedle výpravy a hudebního (i ruchového) doprovodu nelze nezmínit Pavlínu Štorkovou! Bavilo mne i pánské obsazení ženských rolí, a to především Sklenářova Lady Anna. Matěj Anděl - o tom také ještě uslyšíme. Celkově jsem byl mile překvapený a dlouho jsem si "drábkovinu" tak neužil jako dnes.
Furciferka  70 %
28.11.2013 | 260 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Na začátku ve mně představení vyvolávalo hodně velké rozpaky. Když se mi po nějaké době podařilo odprostit se od místy až laciných, nekorektních a domnívám se, že i zbytečných vtípků (např. když kůň, kterého hraje černoch, "dře jak barevnej"), začala jsem se dobře bavit.
Některé scény jsou nezapomenutelné. Skvěle zakomponovaný hudební doprovod a povedené kostýmy hodně pomáhají.
Richardu, připomínajícímu nějakého komiksového padlého anděla, nešlo nefandit.
Snad jen těch posledních moralizujících pět minut bylo trochu zbytečných.
(28.11.2013, Praha,Divadlo v Dlouhé)
Martin21  80 %
28.11.2013 | 458 hodnocení
+ souhlasím
Nejvíce chválím hlavní představitelku Richarda III., krásně sehraná role! Celkově na mě inscenace působí kladně :-)
Národosolsobě  50 %
28.11.2013 | 330 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
no,teda, bohužel záporácky hodnotím jen první půlku, nicméně z té mě bavila asi jen hudba (sbor ftw!!, dejte jim vlastní šau) a občas P.Štorková, Možná jsem čekal příliš, možná se nevyvedla repríza v Dlouhé (ale zbytek publika zněl nadšeně), taky sem seděl až vzádu.
Janis  70 %
2.10.2013 | 284 hodnocení
+ souhlasím
Drábkův facelift Shakespeara má tvar moderní popiny, zábavné koláže, bezstarostně parodující všechno vč. vlastní předlohy: mnoha citacemi, jednoduchými gagy, současnými narážkami vtaženými sem bez hlubší souvislosti. Stojí na skvělých hercích, zejm. Štorkové. Do přestávky svěží zábava, pak koncepci dochází dech a ve chvíli, kdy moralizuje (Wildeova báseň, monolog o obětech válek, závěrečný "filosofický" proslov), shazuje už jen sama sebe - kýčovitým sebedojetím, afektovaným patosem, maloměšťáckými emocemi. Škoda.
Zbytečný je i "moudrý nadhled" postav z forbíny (žabák-Werich) na svět lidí.
Vratislav Honzálek  100 %
5.4.2013 | 110 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Shakespeare položený do jiné roviny - trefa do černého pro novodobého diváka. Nadšení nevyprchává ani po 2 týdnech. Což dokazuje mých 11 kolegů, které jsem na představení nalákal.
Famózní Pavlína Štorková v hlavní roli společně s celým ansáblem hradeckého divadla proplouvá plynule mezi komickými,vážnými,absurdními i satirickými scénami jako nůž máslem.
Za výborný tah považuji chlapecký sbor "v oblacích", který představení skvěle doplňoval.A na nějaké to moralizování jsme od p.Drábka již zvyklý, takže by nás nemělo rozházet,ale naopak obohatit...
Robil  100 %
25.3.2013 | 17 hodnocení
+ souhlasím
David Drábek je prostě divadelní borec, výjimečný režisér a autor. Zajímalo by mě, jak vznikl nápad s Pavlínou Štorokovou. Zda vznik přestavení neinspirovala její tajemná duše, kterou tak skvěle projevuje už ve výborných Jedlících. Máte pocit, že Richarda nehraje, ale že jím je ! Tak hodně je s tou rolí spojena a tak si ji užívá. Jestli něco vytknout, tak z mého pohledu malinko uměle naroubovanou závěrečnou moralizující promluvu. Na druhou stranu je sympatické, že D.D. nechce dělat jen divadlo, ale také zachránit svět a naše uvadlé duše, zválcované televizí.
Tomáš Molík  100 %
15.2.2013 | 45 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Geniální nádherné představení, díky pane Drábku, skvostná režie, skvělé nápady, Shakespeare by byl určitě nadšený, děkuji Pavlo Štorková za nádherný zážitek z Vašeho jedinečného a znamenitého výkonu, dík všem hercům byli úžasní. Klicperovo divadlo Hradec Králové je nejlepší divadlo na světě !!!
Xcepek  100 %
11.2.2013 | 653 hodnocení
+ souhlasím
úchvatné!!!!!!!!!
Kesi  100 %
28.6.2013 | 3 hodnocení
+ souhlasím
Jednoznačně originální zpracování klasiky, jenž mě nenechalo chladnou. Smála jsem se a mrazilo mě v jednu chvíli skoro najednou. Některé lehce moralizující monology bych vynechala, ty jediné mi vadily. Jinak ... nemám slov. Národní divadlo hadr ;)
Tereza_ver  100 %
8.11.2012 | 3 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
Trefné, úderné, moudré, vtipné, nepřeplácané, citlivé, poutavé, zábavné, dynamické, jemné, silné, hypnotizující, dechberoucí, opíjivé a kvalitní!
Kostýmy, pojetí, scéna, hudba, herci, režisér... Ti všichni museli dojít vyčerpání.
Jenom kdyby "Království za koně dostalo větší prostor...". Každopádně koňů je zde dostatek.
Pavlína Štorková, Kamila Sedlárová, Jan Sklenář, Matěj Anděl, Miroslav Zavičár, David Smečka, David Drábek... Chtěla bych jmenovat všechny a každému napsat dopis.
P.S. Potlesk ve stoje se v regionálních divadlech málokdy vídá.
VoH  90 %
6.12.2023 | 29 hodnocení
Viktorie  90 %
23.6.2023 | 48 hodnocení
Jeane987  100 %
24.10.2022 | 82 hodnocení
Gabinka  100 %
18.2.2022 | 28 hodnocení
Tech.KA  100 %
14.10.2021 | 52 hodnocení
Kokosbaba  60 %
18.11.2020 | 125 hodnocení
Ivan Andrejevič Bubnov  80 %
18.6.2020 | 67 hodnocení
Snekac  100 %
27.2.2020 | 292 hodnocení
Fleurinka24  100 %
5.8.2019 | 7 hodnocení
Maryš  80 %
7.6.2019 | 37 hodnocení
Posibar  100 %
4.4.2019 | 5 hodnocení
Kosan  90 %
9.12.2018 | 276 hodnocení
Dajcik  100 %
25.11.2018 | 286 hodnocení
MarekLinhart  70 %
4.10.2018 | 152 hodnocení
Zahon.blaha  90 %
16.3.2018 | 19 hodnocení
M_marek  60 %
30.1.2018 | 66 hodnocení
Matab  100 %
15.1.2018 | 15 hodnocení
Kritik  90 %
2.12.2017 | 70 hodnocení
Erezka  100 %
29.12.2016 | 14 hodnocení
Rivah  70 %
23.11.2016 | 261 hodnocení
Unionboy  100 %
13.11.2016 | 450 hodnocení
Michal Vávra  90 %
9.11.2016 | 22 hodnocení
Dvopet  100 %
20.6.2016 | 104 hodnocení
Janha  80 %
6.6.2016 | 135 hodnocení
Jamie Winston  90 %
29.3.2016 | 28 hodnocení
Dan Mil  90 %
29.2.2016 | 14 hodnocení
Ivi  60 %
28.2.2016 | 27 hodnocení
Dezodoo  50 %
9.10.2015 | 107 hodnocení
Zizzi  80 %
5.5.2014 | 43 hodnocení
Kata_rina  100 %
30.12.2013 | 45 hodnocení
Capinka  60 %
21.12.2013 | 84 hodnocení
Čiko  70 %
5.12.2013 | 1085 hodnocení
Meresanch  90 %
28.11.2013 | 146 hodnocení
Bacraj  80 %
9.11.2013 | 171 hodnocení
Misoponia  80 %
2.10.2013 | 52 hodnocení
Donpedro39  70 %
2.10.2013 | 138 hodnocení
Teres  80 %
23.4.2013 | 260 hodnocení
Kocomour  100 %
17.3.2013 | 9 hodnocení
LavinieCamui  100 %
25.12.2012 | 822 hodnocení
Magenta  90 %
18.12.2012 | 21 hodnocení
Lucka.  90 %
10.11.2012 | 102 hodnocení
Jarin  70 %
7.11.2012 | 140 hodnocení
Keyja  100 %
21.10.2012 | 44 hodnocení
Pavantosova  90 %
9.4.2022 | 2 hodnocení
Pavelbedi  80 %
7.5.2019 | 3 hodnocení
Baru  90 %
22.9.2014 | 4 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.