Klicperovo divadlo Hradec Králové [hlavní scéna]

Richard III.

Premiéra: 20.10.2012 | 2:40
V adaptaci použit fragment překladu Martina Hilského. Dramaturgie: Jana Slouková. Scéna: Marek Zákostelecký. Kostýmy: Simona Rybáková. Hudba: Darek Král a citace. Choreografie: Henrieta Hornáčková. Režie: David Drábek.
Poslední uvedení: květen 2022.
Jedna z nejostřejších Shakespearových her, tentokrát v radikální úpravě, pojaté jako kabaret o bezmoci mocných, navíc s herečkou v titulní mužské roli.


inscenace již byla stažena z repertoáru

Klicperovo divadlo Hradec Králové
Hodnocení inscenace
Redakce
73 %
Uživatelé
86 %
86751000

Volby

Hodnocení (74)

HODNOCENÍ REDAKCE
Anežka Kotoučová  70 %
(zadáno: 1.5.2014, počet hodnocení: 216)
+ přínosný / zajímavý komentář
Update po 2. zhlédnutí 30. 6. 2016: Zajímavé, zábavné, kabaretní pojetí s rysy povedenými (muži hrající ženské postavy a koncepce titulního hrdiny/hrdinky; Shakespeare a Marlowe) i méně povedenými (někdy trochu estrádní vtípky; pitvořící se žába Jana Vápeníka; dosti primitivní a do očí bijící moralizace by mohla být trochu omezena; co měla znamenat ta chobotnice?). Vynikající je tu Lubor Novotný jako vévodkyně z Yorku.
Úžasná Pavlína Štorková si standing ovations jistojistě zaslouží a navíc nádherně zpívá.
74%
Pavel Širmer  70 %
(zadáno: 6.12.2013, počet hodnocení: 1787)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Autorská úprava D. Drábka Shakespearovu tragédii myšlenkově příliš neobohatila. V první půli se zdá koncepce dosti nelogická, ale přidaná scéna se Shakespearem a Marlowem ve druhé části přinese pokleslejším komediálním prvkům jistou omluvu a opodstatnění. Snaha o hledání kontextu s dnešní dobou v inscenaci je, ale režisér se bohužel příliš soustředí na humor. Dění na jevišti je však skutečně nesmírně zábavné a příval odkazů a narážek spolehlivě rozesměje! K tomu výborná výtvarná a hudební složka. A skvělé herecké výkony v čele s P. Štorkovou, která už zazářila mnohokrát a nyní i v mužské roli.
Jan Pařízek  70 %
(zadáno: 28.11.2013, počet hodnocení: 816)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Oceňuji tento způsob netradičního zpracování. Kabaretové pojetí bylo originální a přineslo spoustu vtipných okamžiků. Doprovodná hudba, sborové zpěvy, mužské obsazení ženských rolí, přiblížení dnešní době. To vše hodnotím bezesporu kladně. Ale nemohu se zbavit pocitu, že se částečně vytratila podstata této shakespearovy hry. Ono politikaření, zrada a všemožné pletichy, spousta silných dialogů, které zde vždy skončili nějakou estrádou či vtipem. A to i přes fantastický výkon P. Štorkové, které svého Richarda ztvárnila takřka dokonale a má největší zásluhu na celkovém pozitivním dojmu.
Lukáš Dubský  80 %
(zadáno: 11.5.2013, počet hodnocení: 936)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+3)
Další povedená drábkovina, která obsahuje spoustu nezbytných režisérových propriet, ale i překvapivě velké množství původního Shakespearova textu. Pavlína Štorková v hlavní roli je vynikající, parádní je rovněž práce s hudbou (ať už tou původní nebo citlivým výběrem ostatních skladeb). Zajímavým nápadem je také využití fotbalové terminologie (Buckingham překřtěný na Beckhama a často užívající frázi "tak určitě" či znělka Ligy mistrů zpívaná při scénách poprav). Některé prvky jsou ovšem opět tak trochu navíc - hlavně závěrečný patetický monolog Jana Sklenáře.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Domrony  100 %
(zadáno: 14.5.2022, počet hodnocení: 6)
přínosný / zajímavý komentář
Jsem nesmírně vděčný za zážitek z derniéry. Aplaus, který jsem v životě neviděl a neslyšel se dostavil zcela právem. Inscenace neměla slabého článku, všichni do jednoho si mě ukradli a do konce nepustili. Z hlediska dramaturgie, režie, hudby a excelentního hudebního nastudování známých písní božskou akapelou nebylo nic navíc, ani slabší. Zvuk, světla, scénografie a kostýmy perfektní. Richard III. byl neskutečně vtipný, nechutný, člověk ho jednu chvíli nesnášel a druhou chvíli zbožňoval. Obrovská poklona Pavlíně Štorkové.
Děkuji za skvělý zážitek. Rovných 100%.
Anah  100 %
(zadáno: 6.3.2018, počet hodnocení: 184)
přínosný / zajímavý komentář
Nádherné nespoutané představení se skvěle zakomponovanou hudbou. Dechberoucí výkon Pavlíny Štorkové, její nasazení mi opravdu vyrazilo dech. Toto netradiční pojetí klasiky vás určitě pobaví a myslím si, že i překvapí
Irena7  100 %
(zadáno: 20.9.2016, počet hodnocení: 27)
přínosný / zajímavý komentář
Této inscenace se nemohu nabažit, a i když jsem viděla mnoho zpracování této Shakespearovy hry, tím pravým Richardem pro mě zůstane Pavlína Štorková (Sir Olivier promine). Ale nasazení všech herců a vtipnost dialogů je nepřekonatelná.
Vlatyes  90 %
(zadáno: 16.4.2016, počet hodnocení: 51)
přínosný / zajímavý komentář
Moc zajímavé a moderní ztvárnění Shakespeara. Mám pocit komplexního zážitku především proto, že všichni herci hrají výtečně, úžasně zvolená byla i hudba a spoustu zajímavých nápadů a přesahů celé představení obohacuje. Hlavní myšlenky Shakespearova dramatu zůstaly a byly ještě zaktualizovány!
Aelinwen  70 %
(zadáno: 3.2.2016, počet hodnocení: 14)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Předně bych úplně škrtla žábu, její laciné vtipy na úrovni nejnižší estrády mě téměř pohoršovaly a dost srazily i mé hodnocení. Pokud by se vynechala zvířecí intermezza a zbyl pouze čistý Richard, zbylo by pro mě téměř dokonalé představení. Božsky ďábelská Pavlína Štorková, snad nejodpornější kreatura, co jsem zatím na divadle viděla, která však na konci dokázala vzbudit i lítost. Závěrečná scéna s koníky je úžasná, rovněž pak všechny popravy, které jsou popsány se sadistickým gustem. Příjemné oživení v podobě chlapeckého sboru.
Kluk.sedu  90 %
(zadáno: 20.11.2015, počet hodnocení: 77)
přínosný / zajímavý komentář
Vynikající Pavlína Štorková...a samozřejmě i všichni ostatní.Je mi blízké jaké divadlo klicperáci dělají.
Tomáš Dunda  100 %
(zadáno: 27.1.2015, počet hodnocení: 10)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Po přečtení anotace, jsem si říkal, co to asi bude za slátaninu. Představení mě však naprosto odbouralo. Ještě po roce na něj vzpomínám a v duchu tleskám. Představení je tak nabité, že musím jít minimálně ještě jednou, abych všechno pobral. Nicméně musím podotknout, že Shakespeare se z představení kupodivu vůbec nevytratil...
Lukka  90 %
(zadáno: 7.1.2015, počet hodnocení: 15)
přínosný / zajímavý komentář
Má oblíbenější věc od Davida Drábka, možná i tím, že ačkoliv zde míra vtipu a  grotesknosti je stále v hojné míře, zůstává původní kostra Shakespeara na místě. Maso mu poupravil kůži sešil, ale výsledek je výborná podívaná. Herecký soubor se v jednotlivých rolích cítí a to se pozitivně odráží na celém vyznění hry. Navíc přítomný sbor, který hru sleduje z kůru, zpívá a dokresluje. I několik skvělých zpívajících sól v podání Pavlíny Štorkové, Jana Sklenáře a Jakuba Tvrdíka.
Hoolek  60 %
(zadáno: 30.12.2014, počet hodnocení: 32)
přínosný / zajímavý komentář
na mě trochu moc... ale to by bylo na dlouho...
Koeman2  80 %
(zadáno: 26.11.2014, počet hodnocení: 154)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Typický Drábek - tragika se střídá s komikou, reálno se surreálnem, muži jsou ženami a ženy muži. Hru táhnou nadstandardní herecké výkony, zejména Pavlína Štorková je jedinečná.
Petula  100 %
(zadáno: 20.3.2014, počet hodnocení: 29)
přínosný / zajímavý komentář
Nádherný zážitek, při kterém mi naskakovala husí kůže - a nebylo to chladem.
MAXSAM  100 %
(zadáno: 28.12.2013, počet hodnocení: 17)
přínosný / zajímavý komentář
Jedinečné superpředstavení, zážitek na celý život, nutno vidět!!!
Taťka  70 %
(zadáno: 14.12.2013, počet hodnocení: 17)
přínosný / zajímavý komentář
Představení mě bavilo, přestože se Shakespearem moc společného nemělo. Škoda rozmělňování některých fórků (třeba těch fotbalistických), to bylo zbytečné.
Frankovka  90 %
(zadáno: 7.12.2013, počet hodnocení: 241)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Obdiv a úžas, vlastně velmi původní a přitom zcela nové.
U pana Drábka mají herci co hrát a pak je radost na ně koukat!
Všichni byli skvělý.
Guildenstern  90 %
(zadáno: 1.12.2013, počet hodnocení: 357)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
bavilo mě to. je to autorské, má to spád, překvapuje to, má to dobré herce, lehce to znásilňuje text, má to snahu o sdělení/poselství, zahrnuje to kvalitní hudební a výtvarnou stránku, je to trochu šílené, ale přitom konzistentní, fórky neokoukané. co víc si od moderního divadla přát? každému to nemusí sednout, ovšem já tleskám! P.S. P. Štroková by mohla natočit album šansonů, Somewhere over the Rainbow byla v jejím podání vynikající
Jirkan  90 %
(zadáno: 28.11.2013, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
28.11. 2013 - Divadlo v Dlouhé: Čekal jsem šílenější rej od Davida Drábka a překvapivě se dost drží dějové linky. Místy je humor na hranici, ale tak už to v jeho inscenacích je. Nápad kabaretu chválím. Část od Richardova snu, přes Shakespeare x Marlowe po "království za koně" = vyvrcholení inscenace. Vedle výpravy a hudebního (i ruchového) doprovodu nelze nezmínit Pavlínu Štorkovou! Bavilo mne i pánské obsazení ženských rolí, a to především Sklenářova Lady Anna. Matěj Anděl - o tom také ještě uslyšíme. Celkově jsem byl mile překvapený a dlouho jsem si "drábkovinu" tak neužil jako dnes.
Furciferka  70 %
(zadáno: 28.11.2013, počet hodnocení: 249)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Na začátku ve mně představení vyvolávalo hodně velké rozpaky. Když se mi po nějaké době podařilo odprostit se od místy až laciných, nekorektních a domnívám se, že i zbytečných vtípků (např. když kůň, kterého hraje černoch, "dře jak barevnej"), začala jsem se dobře bavit.
Některé scény jsou nezapomenutelné. Skvěle zakomponovaný hudební doprovod a povedené kostýmy hodně pomáhají.
Richardu, připomínajícímu nějakého komiksového padlého anděla, nešlo nefandit.
Snad jen těch posledních moralizujících pět minut bylo trochu zbytečných.
(28.11.2013, Praha,Divadlo v Dlouhé)
Martin21  80 %
(zadáno: 28.11.2013, počet hodnocení: 410)
přínosný / zajímavý komentář
Nejvíce chválím hlavní představitelku Richarda III., krásně sehraná role! Celkově na mě inscenace působí kladně :-)
Národosolsobě  50 %
(zadáno: 28.11.2013, počet hodnocení: 305)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
no,teda, bohužel záporácky hodnotím jen první půlku, nicméně z té mě bavila asi jen hudba (sbor ftw!!, dejte jim vlastní šau) a občas P.Štorková, Možná jsem čekal příliš, možná se nevyvedla repríza v Dlouhé (ale zbytek publika zněl nadšeně), taky sem seděl až vzádu.
Janis  70 %
(zadáno: 2.10.2013, počet hodnocení: 252)
přínosný / zajímavý komentář
Drábkův facelift Shakespeara má tvar moderní popiny, zábavné koláže, bezstarostně parodující všechno vč. vlastní předlohy: mnoha citacemi, jednoduchými gagy, současnými narážkami vtaženými sem bez hlubší souvislosti. Stojí na skvělých hercích, zejm. Štorkové. Do přestávky svěží zábava, pak koncepci dochází dech a ve chvíli, kdy moralizuje (Wildeova báseň, monolog o obětech válek, závěrečný "filosofický" proslov), shazuje už jen sama sebe - kýčovitým sebedojetím, afektovaným patosem, maloměšťáckými emocemi. Škoda.
Zbytečný je i "moudrý nadhled" postav z forbíny (žabák-Werich) na svět lidí.
Vratislav Honzálek  100 %
(zadáno: 5.4.2013, počet hodnocení: 109)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Shakespeare položený do jiné roviny - trefa do černého pro novodobého diváka. Nadšení nevyprchává ani po 2 týdnech. Což dokazuje mých 11 kolegů, které jsem na představení nalákal.
Famózní Pavlína Štorková v hlavní roli společně s celým ansáblem hradeckého divadla proplouvá plynule mezi komickými,vážnými,absurdními i satirickými scénami jako nůž máslem.
Za výborný tah považuji chlapecký sbor "v oblacích", který představení skvěle doplňoval.A na nějaké to moralizování jsme od p.Drábka již zvyklý, takže by nás nemělo rozházet,ale naopak obohatit...
Robil  100 %
(zadáno: 25.3.2013, počet hodnocení: 17)
přínosný / zajímavý komentář
David Drábek je prostě divadelní borec, výjimečný režisér a autor. Zajímalo by mě, jak vznikl nápad s Pavlínou Štorokovou. Zda vznik přestavení neinspirovala její tajemná duše, kterou tak skvěle projevuje už ve výborných Jedlících. Máte pocit, že Richarda nehraje, ale že jím je ! Tak hodně je s tou rolí spojena a tak si ji užívá. Jestli něco vytknout, tak z mého pohledu malinko uměle naroubovanou závěrečnou moralizující promluvu. Na druhou stranu je sympatické, že D.D. nechce dělat jen divadlo, ale také zachránit svět a naše uvadlé duše, zválcované televizí.
Tomáš Molík  100 %
(zadáno: 15.2.2013, počet hodnocení: 45)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Geniální nádherné představení, díky pane Drábku, skvostná režie, skvělé nápady, Shakespeare by byl určitě nadšený, děkuji Pavlo Štorková za nádherný zážitek z Vašeho jedinečného a znamenitého výkonu, dík všem hercům byli úžasní. Klicperovo divadlo Hradec Králové je nejlepší divadlo na světě !!!
Xcepek  100 %
(zadáno: 11.2.2013, počet hodnocení: 587)
přínosný / zajímavý komentář
úchvatné!!!!!!!!!
Kesi  100 %
(zadáno: 28.6.2013, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
Jednoznačně originální zpracování klasiky, jenž mě nenechalo chladnou. Smála jsem se a mrazilo mě v jednu chvíli skoro najednou. Některé lehce moralizující monology bych vynechala, ty jediné mi vadily. Jinak ... nemám slov. Národní divadlo hadr ;)
Olaf  90 %
(zadáno: 11.11.2012, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Komedie s kupou mrtvol a pořádnou porcí Anglie navrch. Takhle namyslet a zahrát Shakespeara je dnes vzácností. Pánové v dámských i mužských rolích a  Pavlína Štorková v té titulní opět naplno ukázali kvality Klicperova divadla.
Tereza_ver  100 %
(zadáno: 8.11.2012, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
(+3)
Trefné, úderné, moudré, vtipné, nepřeplácané, citlivé, poutavé, zábavné, dynamické, jemné, silné, hypnotizující, dechberoucí, opíjivé a kvalitní!
Kostýmy, pojetí, scéna, hudba, herci, režisér... Ti všichni museli dojít vyčerpání.
Jenom kdyby "Království za koně dostalo větší prostor...". Každopádně koňů je zde dostatek.
Pavlína Štorková, Kamila Sedlárová, Jan Sklenář, Matěj Anděl, Miroslav Zavičár, David Smečka, David Drábek... Chtěla bych jmenovat všechny a každému napsat dopis.
P.S. Potlesk ve stoje se v regionálních divadlech málokdy vídá.
Gabinka  100 %
(zadáno: 18.2.2022, počet hodnocení: 20)
Tech.KA  100 %
(zadáno: 14.10.2021, počet hodnocení: 28)
Kokosbaba  60 %
(zadáno: 18.11.2020, počet hodnocení: 115)
Ivan Andrejevič Bubnov  80 %
(zadáno: 18.6.2020, počet hodnocení: 61)
Snekac  100 %
(zadáno: 27.2.2020, počet hodnocení: 173)
Fleurinka24  100 %
(zadáno: 5.8.2019, počet hodnocení: 7)
Maryš  80 %
(zadáno: 7.6.2019, počet hodnocení: 24)
Posibar  100 %
(zadáno: 4.4.2019, počet hodnocení: 5)
Kosan  90 %
(zadáno: 9.12.2018, počet hodnocení: 209)
Dajcik  100 %
(zadáno: 25.11.2018, počet hodnocení: 221)
MarekLinhart  70 %
(zadáno: 4.10.2018, počet hodnocení: 152)
Zahon.blaha  90 %
(zadáno: 16.3.2018, počet hodnocení: 18)
M_marek  60 %
(zadáno: 30.1.2018, počet hodnocení: 50)
Matab  100 %
(zadáno: 15.1.2018, počet hodnocení: 15)
Kritik  90 %
(zadáno: 2.12.2017, počet hodnocení: 70)
Erezka  100 %
(zadáno: 29.12.2016, počet hodnocení: 14)
Rivah  70 %
(zadáno: 23.11.2016, počet hodnocení: 259)
Unionboy  100 %
(zadáno: 13.11.2016, počet hodnocení: 304)
Michal Vávra  90 %
(zadáno: 9.11.2016, počet hodnocení: 22)
Dvopet  100 %
(zadáno: 20.6.2016, počet hodnocení: 104)
Janha  80 %
(zadáno: 6.6.2016, počet hodnocení: 124)
Jamie Winston  90 %
(zadáno: 29.3.2016, počet hodnocení: 21)
Dan Mil  90 %
(zadáno: 29.2.2016, počet hodnocení: 14)
Ivi  60 %
(zadáno: 28.2.2016, počet hodnocení: 27)
Dezodoo  50 %
(zadáno: 9.10.2015, počet hodnocení: 98)
Zizzi  80 %
(zadáno: 5.5.2014, počet hodnocení: 43)
Kata_rina  100 %
(zadáno: 30.12.2013, počet hodnocení: 45)
Capinka  60 %
(zadáno: 21.12.2013, počet hodnocení: 77)
Čiko  70 %
(zadáno: 5.12.2013, počet hodnocení: 840)
Meresanch  90 %
(zadáno: 28.11.2013, počet hodnocení: 146)
Bacraj  80 %
(zadáno: 9.11.2013, počet hodnocení: 164)
Misoponia  80 %
(zadáno: 2.10.2013, počet hodnocení: 36)
Donpedro39  70 %
(zadáno: 2.10.2013, počet hodnocení: 138)
Teres  80 %
(zadáno: 23.4.2013, počet hodnocení: 126)
Kocomour  100 %
(zadáno: 17.3.2013, počet hodnocení: 9)
LavinieCamui  100 %
(zadáno: 25.12.2012, počet hodnocení: 564)
Magenta  90 %
(zadáno: 18.12.2012, počet hodnocení: 21)
Lucka.  90 %
(zadáno: 10.11.2012, počet hodnocení: 102)
Jarin  70 %
(zadáno: 7.11.2012, počet hodnocení: 140)
Keyja  100 %
(zadáno: 21.10.2012, počet hodnocení: 44)
Pavantosova  90 %
(zadáno: 9.4.2022, počet hodnocení: 2)
Pavelbedi  80 %
(zadáno: 7.5.2019, počet hodnocení: 3)
Baru  90 %
(zadáno: 22.9.2014, počet hodnocení: 4)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.