Dejvické divadlo

Fifty

Premiéra: 3.12.2022 | 3:00
Dramaturgie: Olga Šubrtová. Scéna: Nikola Tempír. Kostýmy: Katarína Hollá. Režie: Petr Zelenka.
„Každý ví, jak dopadlo druhé kolo prezidentské volby v Čechách v lednu 2018. V téhle hře se dozvíte, jaký masakr napáchal výsledek voleb v životě Davida Prebingera, architekta na volné noze, neúspěšného organizátora švédských trojek, čerstvě rozvedeného neúnavného glosátora doby a smolaře s dobrým srdcem....“
14!    
Dejvické divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
82 %
Uživatelé
81 %
náš tip
Tip od redaktorů: Michal Novák, Lukáš Dubský, Helena Grégrová, Jan Pařízek  Tip od redaktorů: Michal Novák, Lukáš Dubský, Helena Grégrová, Jan Pařízek  Tip od redaktorů: Michal Novák, Lukáš Dubský, Helena Grégrová, Jan Pařízek  Tip od redaktorů: Michal Novák, Lukáš Dubský, Helena Grégrová, Jan Pařízek
kontroverzní inscenace (187.)
81331000
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
4.10.St19:30zadáno
5.10.Čt19:00hrajeme v Hradci Králové
13.10.19:00hrajeme v Děčíně
14.10.So19:00hrajeme v Ústí nad Labem
23.10.Po19:00hrajeme v Plzni
4.10.St19:30 
zadáno
5.10.Čt19:00 
hrajeme v Hradci Králové
13.10.19:00 
hrajeme v Děčíně
14.10.So19:00 
hrajeme v Ústí nad Labem
23.10.Po19:00 
hrajeme v Plzni

Volby

Hodnocení (38)

HODNOCENÍ REDAKCE
Michal Novák  80 %  Tip Michal Novák
18.9.2023 | 1138 hodnocení
Lukáš Dubský  90 %  Tip Lukáš Dubský
24.3.2023 | 1064 hodnocení
+ souhlasím
Fifty nabízí perfektně napsané dialogy, hlavně v první polovině je to cesta od jedné hlášky ke druhé. I když se později zvážní, zůstává inscenace nesmírně zábavnou a obhájí si i svou tříhodinovou délku. Herci přesně jdou po pointách dialogů, jednotlivé scény jsou vystavěné tak, že nenudí. I.Trojan je v roli životního glosátora bravurní. Jeho David je životem otlučený skeptik, který se snaží zbavit pocitu marnosti. Ke svému okolí se chová sobecky a manipulativně, přesto mu skoro nelze nefandit. Zelenka napsal i silné ženské figury (V.Khek Kubařová, D.Barešová, E.Maximová), podařená je scéna i hudební podkres. Nepochybně to bude divácký hit.
Helena Grégrová  80 %  Tip Helena Grégrová
2.3.2023 | 1593 hodnocení
+ souhlasím
85 %. Souhlasím s hodnotícími komentáři kolegů, ke kterým bych snad už jen dodala, že pravidelný divák má díky kontinuální spolupráci Petra Zelenky s Dejvickým divadlem jedinečnou šanci posoudit, jak se vyvíjí jeho generační úhel pohledu jakožto autora a režiséra, stejně tak i um stálých hereckých osobností souboru. V tomto konkrétním případě se komparace s inscenací Příběhy obyčejného šílenství vysloveně nabízí. Tehdy revidoval své dosavadní životní skóre třiatřicátník, nyní se takto bilančně poohlíží muž o dvacet let starší. A já opět opouštěla hlediště plná pozitivních dojmů a s nadšeným pocitem z návštěvy nového repertoárového hitu.
Pavel Širmer  80 %
27.2.2023 | 1939 hodnocení
+ souhlasím
Ke čtyřem hrám, které P. Zelenka pro Dejvické divadlo napsal a sám je zde i zrežíroval, přibyla nyní pátá. Nezapře autorův rukopis, je plná přínosných postřehů, baví inteligentním humorem, skvěle vytěžený nápad propojení problémů padesátníka s náladou kolem prezidentských voleb. V programu je citován mj. Tracy Letts, čímž může být nepřímo přiznaná zjevná inspirace hrou „Linda Vista“. Autorská režie se ani tentokrát neukázala jako špatná volba. Herci s hlavním představitelem I. Trojanem v čele úlohy naplňují a svými osobnostmi sympaticky obohacují. Povedená scénografie. Snad jen menší krácení ve druhé polovině by dynamice inscenace prospělo.
Jan Pařízek  80 %  Tip Jan Pařízek
12.12.2022 | 868 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
Je to trochu banální příběh, to ano. Ale zároveň i takový pěkně lidsky uvěřitelný. Musím přiznat, že mi při jeho sledování několikrát naskočila paralela s inscenací Linda Vista, hrané v Činoherním klubu. Podobné téma, příběh i celkové vyústění. A i zde jsem odcházel podobně spokojen. Místy to tedy bylo na mě až moc odlehčené, nicméně jsem se bavil více než dobře. P. Zelenkovi se povedla řada opravdu hodně trefných narážek. Po herecké stránce rozhodně skvělá souhra všech aktérů, kterým kraluje vynikající I. Trojan. Vedle něj pochvala pro D. Barešovou a V. Khek Kubařovou. Povedla se též krásná scéna i doprovodná hudba. Mile rád doporučuji.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Fedorocko  90 %
29.5.2023 | 716 hodnocení
+ souhlasím
Neskutečně povedená hra se spoustou humorných frází,ale i životních mouder.
Bohemák Ivan maximální herecký výkon, ale i ostatní neméně výborní a tak Dream factory 2023 s dalším divadelním majstrštykem.
Bravo Dejvické, bravo Dream factory OV.
Bernardblack  70 %
27.5.2023 | 311 hodnocení
+ souhlasím
75%
Janis  90 %
22.5.2023 | 278 hodnocení
+ souhlasím
Herecky stoprocentní, a nebylo to jen řemeslo, takže díky. Jednoduchá, ale hravá a precizní scéna, která se pro mě trochu odkazuje k Černé díře.
Hra je výborně napsaná i provedená, jen to téma mi vlastně přijde - na to, že jde o jakési bilancování padesátníka - trochu pubertální až sebestředné, mentálně zacyklené. Nechybí pro Dejvické tak typický sexismus a vlastně i kapka misogynství. Nicméně oceňuji, že v této hře dostaly prostor i méně známé herečky (velmi se mi líbil projev E. Maximovy) a ne jen mediální VIP, jak bývalo zvykem. Herecký soubor tak působil civilněji a upřímněji, což cením.
Tereza Rybková  20 %
12.4.2023 | 35 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
EDIT: Beru zpět své hodnocení a musím ho ještě ponížit. Byla jsem na Linda Vista v Činoherním klubu. A upřímně řečeno, přijde mi, že Fifty je tomu až podezřele podobné. Nechápu, že na to nikdo z kritiků neupozornil - premiéra Linda Vista byla před Fifty a ještě navíc se jedná o hru, která je už několik let stará. Ok, Trojan je fajn, ale Fridrich v Činoherním klubu úžasný!

Přijde mi to jako mnoho povyku pro nic. Ale možná prostě jenom nejsem cílovka.
Frankovka  100 %
4.4.2023 | 261 hodnocení
+ souhlasím
Absolutní divadelní top zážitek.
Gimli35  60 %
4.4.2023 | 212 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Trojanův Prebinger jako "smolař s dobrým srdcem"? Spíš bezskrupulózní postarší obšourník, sebestředně manipulující všemi kolem sebe. A hlavně pozor na zlou, vyčůranou mládež!

Nepopírám, že I. Trojan umí hrát a ostatní s ním celkem zdatně drží krok, marně však přemýšlím, za co právě Fifty posbírala všechny ty ceny. Ze Zelenkových inscenací v DD pro mě jednoznačně nejslabší.
Fekete  80 %
24.3.2023 | 75 hodnocení
+ souhlasím
Videno 23.3.2023, 9 rada. Tesil jsem se a byl jsem odmenen nadprumernym predstavenim na ktere pujdu kdykoli znovu a rad. Tedy kdyz se na me opet v mesicni pocitacove tombole usmeje stesti.
Hausbot jako kulisy jeviste, to nevymyslis. Trochu jina Teorie tygra. I Trojan pri svem druhem rozvodu svede pravnicku exmanzelky a k 50 narozeninam si preje sex ve trech. To je zacatek konce. V prvnim polocase hlaskovani jako o zivot, v druhem zvazneni a strizliveni. Koho napadlo jmeno pro dite Nautilus ? Nebo skola Vyssi kocici, ktere jsou jen v Rusku ? Co veta, to perla :D
Na zaver musim doplnit, ze to rozhodne neni predstaveni pro volice M. Zemana !
J.anek  80 %
23.3.2023 | 433 hodnocení
+ souhlasím
Dlouho je to spíš takový sprint od fóru k fóru a od pointy k pointě. Děje se tak nadhledem a hereckou bravurou. Potom příběh z hausbótu, příběh o vztazích a taky trochu o Zemanovi, který dokáže lidem pokazit i sex, poněkud potemní a přestane být povrchní.
Voličům onoho kýblu špíny, který pomalu upadá do zapomenutí, bych tuhle inscenaci rozhodně nedoporučoval, ale všem ostatním ano. Ostatně Zemanovi voliči do divadla nechodí, takže pohoda.
Velkou radost jsem měl z Denisy Barešové - na jevišti DD jí to jde skvěle.
LavinieCamui  100 %
10.2.2023 | 726 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Skvěle napsaná hra, vypointované dialogy a výborní herci v čele s Ivanem Trojanem, který prakticky neopustí jeviště. Nádherná funkční scéna. Neskutečně zábavné. Zážitek, který hned tak nic nepřekoná.
Ivka83  100 %
14.12.2022 | 8 hodnocení
+ souhlasím
Je na místě určitě vyzdvihnout neuvěřitelné herecké výkony a jejich souhra, která funguje dokonale. Je vidět, že zde funguje mezi herci a herečkami skvělá chemie. Nepamatuji si představení, kdy bych se smála od začátku až do konce. Skvělé bylo taky dramaturgické zpracovaní a nádherná scéna. Moc ráda se určitě ještě někdy zajdu podívat.
Nela22  100 %
13.12.2022 | 7 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Byla to moje první návštěva Dejvického divadlo a musím říct, že rozhodně neodcházím zklamaná. Smála jsem se od začátku až do konce představení. Musím uznat, že místy to byl i dost laciný humor, ale ten herci dokázali velmi vyzdvihnout. Vynikající Ivan Trojan v hlavní roli, kterého ale skvěle doplňují Václav Neužil, Martin Myšička, Veronika Kubařová, Elizaveta Maximová a mnoho dalších. Skvělá byla i hudba, která doplňovala celé představení. Ráda se přijdu podívat znova.
Marda  100 %
13.12.2022 | 8 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
První co musím vyzdvihnout je skvělé herecké obsazení. Krásný výkon pana Trojana, ale nesmíme ani zapomenout na skvělé ženské obsazení v podání Kubařové, Maximové a dalších. Spojení pana Zelenky s Dejvickým divadlem opět nezklamalo a přineslo spoustu humoru a zábavných scén. Objevuje se zde spousta vulgarit, ale již z popisu hry bylo patrné, že se jimi nebude šetřit. V poslední řadě stojí za zmínku i překrásná scéna houseboatu.
Jaroslavz  30 %
8.12.2022 | 62 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Mnoho povyku pro nic. Dejvické se zaseklo kdesi na přelomu devadesátek a nového tisíciletí. Co bylo cool, je dneska zívačka. Zelenkovi jdou dobře hry s přesahem k politice, Teremin, Molekula... Ale tohle hnípání se v krizi 50+ zavání doslovností. Jasně, Trojan, Neužil jsou úžasní hráči, ale potřebovali by posun, inspiraci, vývoj. Tak jak to uměl s Dejvičáky Krobot. Současné divadlo vypadá jinak.
Karel Toman  30 %
7.12.2022 | 52 hodnocení
+ souhlasím
(+4)
Dejvické divadlo někdy také šlápne vedle... Zelenkův text je dost banální, ne příliš vtipný, z poněkud staré doby. Ivan Trojan samozřejmě excelentní, ale posun ke dnešku by už DD opravdu slušel.
Doublefish  100 %
5.12.2022 | 54 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
100% Petr Zelenka, 100% Dejvické divadlo, 100% Nikola Tempír.
Zoe.x  80 %
17.9.2023 | 34 hodnocení
Maryš  80 %
13.6.2023 | 34 hodnocení
Janha  70 %
29.5.2023 | 135 hodnocení
Tamcitu  90 %
29.5.2023 | 43 hodnocení
SBN  40 %
21.5.2023 | 161 hodnocení
Misoponia  90 %
20.5.2023 | 46 hodnocení
Davez  90 %
20.5.2023 | 91 hodnocení
Aneta Věžníková  100 %
20.5.2023 | 94 hodnocení
Applejuice  90 %
6.3.2023 | 325 hodnocení
Raoul Duke  70 %
5.3.2023 | 26 hodnocení
Tarbík  90 %
5.3.2023 | 153 hodnocení
Frank Shelley  90 %
28.2.2023 | 47 hodnocení
Bart  80 %
16.2.2023 | 11 hodnocení
Kokosbaba  80 %
27.1.2023 | 119 hodnocení
Marcela  90 %
27.1.2023 | 415 hodnocení
Karinaz  100 %
15.1.2023 | 30 hodnocení
Lojzek  100 %
13.12.2022 | 7 hodnocení
Betty  80 %
3.12.2022 | 11 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.