Náš tip

Pro zobrazení redakčních tipů vyberte záložku a vyhledejte požadované divadlo / soubor. Kliknutím přehled otevřete.
V přehledu jsou uvedena pouze divadla, u kterých aktuálně evidujeme inscenaci zařazenou v kategorii "náš tip".
Číslo v závorce udává počet aktuálních tipů u daného divadla / souboru.


Regiony

Divadlo v Dlouhé

Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾Divadlo v Dlouhé - Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾
Divadlo v Dlouhé přišlo s další žánrovkou pro celou rodinu. Rok a čtvrt dospívání Adriana Molea, britského puberťáka, je základem pro hudební retro inscenaci – zde naplno nastupuje originální vklad tvůrců a muzikálního souboru. Sledujeme veselé vyprávění o vážných tématech a Martin Matejka má ušitou roli, se kterou bude dlouho spojován (asi jako jeho kolega Pavel Tesař v Aškenázym). Poetika komedie v hudebním rámci je souboru DvD vlastní a barvité modelování figurek pobaví, stejně tak doprovodné komentáře vložené do písní.
Nejbližší aktuální termíny:
27.2.  2.3.  14.4.  20.4.  22.4.
LucernaDivadlo v Dlouhé - Lucerna
Haně Burešové se v Dlouhé povedl husarský kousek - šla vlastní cestou při hledání vtipu v „obrozeneckém materiálu“ a vytvořila z Jiráskovy patetické báchorky živou a aktuální inscenaci. Hru s pohádkovými motivy okořenila jemnou ironií, přičemž vycházela ze situací, charakterů či skrytějších souvislostí. A „mýtické“ vlastnosti povah a zakořeněného myšlení, ne-li dokonce přímá demonstrace, jak hrdého našince lze snadno manipulovat, defilují jak na orloji. Trochu jinou expozici sehraný soubor DvD naplňuje do nejjemnějších detailů a zažité (divadelní) mýty spojené s inscenováním Lucerny jsou konečně zbořeny.
Nejbližší aktuální termíny:
27.3.  16.4.  28.4.
Lidská tragikomedieDivadlo v Dlouhé - Lidská tragikomedie
Divadlo v Dlouhé si klade výzvy v podobě "nehratelných" titulů. Platí to i pro Klímovo groteskní filozofické drama, satiricko-ironické podobenství o ztroskotání velkolepých mladických snů v přízemní šedi života. V Dlouhé nevznikla jenom filozofická disputace postavená na slovu, či kuriozita podle běsovského Klímy. Lidská tragikomedie je zde hrána jako obecně platná groteska lidských typů, která rozmáchle pracuje s bizarností díla a zároveň si zachovává odstup. Sarkastické podobenství o životě je shazováno do frašky, aniž by to bránilo demonstraci mnoha hořkých pravd, které si odmítáme připustit.
Nejbližší aktuální termíny:
23.3.  8.4.
O líné babičceDivadlo v Dlouhé - O líné babičce
Divadlo v Dlouhé do svého repertoáru zařadilo další půvabnou inscenaci pro celou rodinu. Jedna babička se rozhodla nezasvětit konec svého života obvyklým babičkovským činnostem, ale místo toho si plní svá dávná přání. Hravá inscenace s energickou představitelkou titulní role s pomocí pohádkově nadsazených situací přináší poselství, jak je důležité nevzdávat se svých snů. Zarámováno groteskou i poetickými obrazy a hity hudební minulosti.
Nejbližší aktuální termíny:
26.3.  27.3.  28.3.  29.3.  13.4.  19.4.
Kabaret Kainar - KainarDivadlo v Dlouhé - Kabaret Kainar - Kainar
Tradice komorních kabaretů v Divadle v Dlouhé pokračuje. Čtvrtým v pořadí je kainarovský. Režiséři Jan Borna a Miroslav Hanuš připravili večer fascinujících nálad pro štamgasty s duší poetickou. Revue, v níž se recituje jako o život, zní jazz či blues, jež nechá diváka spočinout na imaginativním detailu, ale do které také proniká okolní brutální realita v podobě první české absurdní hry - Kainarova „Ubu se vrací“.
Nejbližší aktuální termíny:
12.3.  16.3.  5.4.  26.4.
Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutáchDivadlo v Dlouhé - Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách
Komediálně laděná divadelní pocta velkému dramatikovi. Tři herci sehrají v jednom večeru celé dílo velkého barda. Autorovu genialitu ilustrují pomocí současných kulturních fenoménů...
Nejbližší aktuální termíny:
30.3.  3.4.  21.4.
Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka
Hudební vánoční revue pro malé i velké diváky o ztraceném Pavlíkovi a letech šedesátých.
Nejbližší aktuální termíny:
28.2.  29.2.  23.3.  25.3.


Statut redakčního tipu je udělen takové inscenaci, kterou alespoň někteří členové redakce shledají jako nadprůměrnou či jinak výraznou. Zařazení je podmíněno tím, že jsme inscenaci zhlédli, následně také schválením. Záměrně však mezi doporučované inscenace sem tam zařazujeme i ty kontroverzní, s nejednoznačnými ohlasy, za předpokladu, že ve spektru ohlasů jsou i výrazně pozitivní reakce.