Divadlo v Dlouhé

<< Lucerna | Mrk >>

Mistr a Markétka

Premiéra: 16.11.2021 | 3:25 (dvě přestávky)
Překlad románu: Alena Morávková. Scéna: Jakub Kopecký. Kostýmy: Simona Rybáková. Hudba: Petr Kaláb a citace. Pohybová spolupráce: Jan Kodet. Režie: SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský).
Dramatizace jednoho z nejtajemnějších děl světové literatury, plného hádanek, symbolů a náznaků. Společnost chce stvořit lepšího člověka i lepší svět, místo toho ale stvoří svět plný strachu, jenž se dá zneužít jako zbraň proti všemu, co se vymyká průměru. Ideální místo pro příchod pána temnoty Wolanda s jeho svitou. Tak začíná boj o duši člověka, Mistrův zápas o svobodu slova a velký příběh lásky. To vše v balení absurdních událostí a ďábelsky nevázané legrace. Velikonoční čas propojí moskevský gala ples u Satana s osudem Ješuy Ha-Nocriho a jeho skrytého přítele, pátého prokurátora Judeje, Piláta Pontského. A ďábel se stane překvapivě silou, která pácháním zla vykoná dobro...
  
Divadlo v Dlouhé
Hodnocení inscenace
Redakce
85 %
Uživatelé
86 %
8671000
Hodnocení redakce
Kateřina Jírová 80 %
Jan Pařízek 90 % Tip Jan Pařízek
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
4.12.So19:00novinka sezonyvstupenky
8.12.St19:00novinka sezonyvstupenky
29.12.St19:00novinka sezonyvstupenky
16.1.Ne19:00novinka sezony; Náhradní termín za 17. 11. 2021vstupenky
24.1.Po19:00vstupenky
4.12.So19:00 vstupenky
novinka sezony
8.12.St19:00 vstupenky
novinka sezony
29.12.St19:00 vstupenky
novinka sezony
16.1.Ne19:00 vstupenky
novinka sezony; Náhradní termín za 17. 11. 2021
24.1.Po19:00 vstupenky

Volby

Hodnocení (9)

HODNOCENÍ REDAKCE
Kateřina Jírová  80 %
(zadáno: 17.11.2021, počet hodnocení: 316)
+ přínosný / zajímavý komentář
Sázka na třináctku
Sedět na divadelní adaptaci románu Mistr a Markétka ve třinácté řadě na sedadle třináct hovoří za vše. Velmi se mi líbilo výtvarné zpracování. Divadelní obraznost a loutkářský pohled na svět má rod Kopeckých v popisu práce již více jak tři století. Dramatizaci nepovažuji úplně za zdařilou. V předloze je mnoho groteskních situací, zde se je však nedaří vyhrát. A proč plést do Moskvy německý kabaret? Srovnávat Wolanda M. Kopeckého s Wolandem J. Vondráčka by bylo nespravedlivé, ale přeci jen Woland je velká postava, kterou J. Vondráček nedokáže interpretovat. (70% provedení, +10% výběr titulu)
Jan Pařízek  90 %  Tip Jan Pařízek
(zadáno: 6.11.2021, počet hodnocení: 798)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Krásně přízračné a snové. Série obrazů a scén co si vás získají a strhnou. Zároveň nemám pocit, že by to nějak poškozovalo dějovou linii, spíše naopak. I přes delší stopáž jsem se nenudil ani na chvíli, inscenace mě upoutala dosti rychle a až do konce nepustila. Chválím určitě též povedené kostýmy, scénu i hudební složku. Vše to do sebe dobře zapadá. Po herecké stránce opravdu skvělá souhra všech zúčastněných. Přesto mile rád vyzdvihnu hlavně vynikajícího J. Vondráčka a z ostatních pak ještě E. Hacurovou, P. Neškudlu, M. Poulovou a M. Zimovou. Za mě veskrze vydařený počin, jenž milerád všem doporučuji. 85%
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Radarrius  90 %
(zadáno: 21.11.2021, počet hodnocení: 21)
přínosný / zajímavý komentář
Tak tohle sepětí SKUTRu a herců Divadla v Dlouhé se vskutku povedlo. Nepřetržitá série obrazů krásně vystihuje složitý román. Jen to vyvrcholení je slabší a uspěchané. Ale to je nutné si stěžovat přímo u Bulgakova.
Jerman  90 %
(zadáno: 18.11.2021, počet hodnocení: 82)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Pátá režie SKUTRů v Dlouhé a z mého pohledu nejlepší a divácky nejvděčnější přes více než tříhodinovou délku představení. Tentokráte ne "obrazy" jako v Sonetech ale inscenace, kde primární je fabule, i když komplikovaná dvěma souběžnými dějovými liniemi. Ty se režii ovšem podařilo výborně skloubit a plně využít komediální potenciál vyrovnaného hereckého ensemblu. Karikatura porevoluční Moskvy kam vpadne Ďábel (výborný Vondráček) se svoji trojčlenou suitou. Jímavé jsou scény Mistra (Rychlý) s Markétkou (Poulová), zvláště použití zrcadel v závěru. Nápadité kostýmy. Pro mě událost sezóny.
Domi.Mac  100 %
(zadáno: 9.11.2021, počet hodnocení: 64)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Čistá nádhera. Režijně jsou SKUTR v nejlepší formě. Scéna a kostýmy dechberoucí. Strávit v divadle půl čtvrté hodiny a modlit se, aby to neskončilo jsem nezažila dlouho. Vondráček, Poulová, Rychlý předvedli fantastické výkony. Půjdu rozhodně ještě víckrát. Tady není o čem debatovat. 100%
R.JELEN.21  70 %
(zadáno: 7.11.2021, počet hodnocení: 161)
přínosný / zajímavý komentář
Vizuálně je to co čekáte, herecky je to co čekáte a já na konci sedím a nevím co si myslet.
Určitě si zamapatuji J. Vondráčka a E. Hacurovou.
Vím co se mi líbí, co méně i co se mi nelíbí. Jděte a uvidíte, každopádně budu ráda za víc takových inscenaci :)
J.anek  100 %
(zadáno: 7.11.2021, počet hodnocení: 370)
přínosný / zajímavý komentář
Imaginace SKUTRů a Bulgakov, to je sázka na jistotu.
A přece mě fascinuje, jak se proplétají děje, prostory a postavy. Jak chytře vybírají autoři z rozsáhlého románu. Jak marnotratně zahazují skvělá místa, protože času není nazbyt a protože vědí, co chtějí říct.
Je to zábavné, je to kruté a točí se z toho hlava.
Ondřej a Pavel jsou spolu, svět je už zase v pořádku. Woland nemůže být ďábelštější, Markétka živočišnější a obětavější a vypravěčka Eva elegantnější.
Snad chybí atmosféra Moskvy před sto lety, ale nemrzí mě to. Inscenace je magická a současná. Je o milosrdenství a o naději.
Gimli35  90 %
(zadáno: 7.11.2021, počet hodnocení: 108)
přínosný / zajímavý komentář
85 %. Ano, ano, ano! Po šesti těžce rozpačitých sezónách v DvD se SKUTR konečně trefil do mého diváckého srdce. Mistr a Markétka je opulentní divadelně-literární hostinou, v níž tentokrát vizuální str. inscenace místo soupeření naplno podporuje vnímání textu. K tomu rež. duo přistupuje nezvykle uctivě - a velmi to pomáhá, stejně jako alespoň částečné oproštění se od samoúčelných gest a póz. Závěrem vyzdvihuji J. Vondráčka, E. Hacurovou a T. Turka, oceňuji hudební složku a hlásím, že ani téměř tříapůlhodinová délka se dvěma přestávkami by vás od návštěvy této inscenace neměla odradit. Zážitek!
Jantarovájovana  60 %
(zadáno: 17.11.2021, počet hodnocení: 20)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.