Divadlo J.K.Tyla Plzeň [Nová scéna]

Billy Elliot

Premiéra: 11.5.2019. Podle stejnojmenného filmu. Překlad: Michael Prostějovský, Pavel Bár, Kateřina Hipská. Dramaturgie: Pavel Bár. Výprava: Dave Benson. Light design: David Janeček. Choreografie: Denisa Kubášová, Andrej Mikulka. Hudební nastudování: Dalibor Bárta. Pěvecké nastudování: Sára Bukovská. Sound design: Tomáš Lorenc. Dirigenti: Dalibor Bárta, Pavel Kantořík. Režie: Lumír Olšovský.
3:00

Osoby a obsazení
Billy - Šimon Fikar / Miloslav Frýdl
Michael - Jaromír Dezort / Jakub Průcha
Paní Wilkinsonová - Ivana Chýlková / Lucie Zvoníková
Otec - Martin Davídek / Martin Stránský
Tony - Lukáš Ondruš
Bábi - Ludmila Molínová / Monika Švábová
Billyho mrtvá máma & company - Soňa Hanzlíčková Borková
George - Miro Grisa
Pan Braithwaite & company - Ondřej Baumrukr
Velkej Davey & company - Radim Flender
Lesley & company - Eva Staškovičová
Žena s deskami & company - Kateřina Falcová
Předák šachty & company - Martin Šefl
Pan Wilkinson & company - Radek Antonín Shejbal
Stávkokaz & company - Roman Krebs
Bohatý otec & company - Jozef Hruškoci
Debbie - Adéla Oblištilová / Magdalena Vítková
company - Simona Lebedová / Hana Spinethová / Stanislava Topinková-Fořtová / Venuše Zaoralová Dvořáková
Peter Dolinajec / Petr Faltus / Jaromír Holub / Lukáš Kellner / Václav Kolář / Michal Kováč / Marek Lhotský / Jan Ludva / Jan Mikula / Andrej Mikulka / Adam Rezner / Adam Škandera / Jan Veselý / Tomáš Zbranek
a další

Emotivní anglický muzikál podle stejnojmenného úspěšného filmu. Strhující příběh jedenáctiletého chlapce Billyho, který touží uplatnit svůj neobyčejný taneční talent. Podaří se mu překonat nepřízeň rodiny a drsného hornického prostředí během radikální stávky proti uzavření místních dolů...?
D12+
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Michal Novák 80 %
(zadáno: 28.7.2019, počet hodnocení: 1024)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenovat tento muzikálový hit znamená najít představitele Billyho a Michaela. Lumír Olšovský ty kluky prostě našel (a k nim kupu dalších dětských herců – klíčový význam muzikálového studia DJKT!). Libreto se jednostranně nepotácí v sociálním tématu, naopak s uhrančivou silou, jíž determinují momenty odzbrojujícího smíchu, střídaného dojetím, rozehraje příběh o životní šanci talentovaného kluka. Řada scén je vystavěna s velkou přesvědčivostí. Fikar, Dezort, Chýlková, Davídek, Ondruš…pětice excelentních výkonů. Technickou dokonalost úplně ve všem snad nikdo nečekal, vše potřebuje ještě usadit, pak přijde i další progres.
Lukáš Dubský 80 %
(zadáno: 30.5.2019, počet hodnocení: 789)
přínosný / zajímavý komentář
Zdařilý muzikál, který je atraktivní kombinací líbivých melodií, dojemně humorného příběhu i sociálně kritického exkurzu do doby vlády Margaret Thatcherové ve Velké Británii. Billy Elliot nabízí divákovi humorné i dojemné pasáže, které se vzájemně vhodně doplňují. Š.Fikar titulní roli zvládl se ctí. Působí přirozeně a také zpěv patří k jeho nejsilnějším stránkám. Tanečním číslům zatím trochu schází lehkost. Výborný je J.Dezort jako Michael, v této roli prokazuje velký komický potenciál a společné hudební číslo s Billym patří k vrcholům představení. Skvěle si s rolí paní Wilkinsonové poradila L.Zvoníková.
Jan Pařízek 80 %
(zadáno: 25.5.2019, počet hodnocení: 752)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Skvěle zpracovaný muzikálový hit. Perfektní hlavně choreografie společně s dobře vystavěnou scénou. Snad veškeré hromadné pasáže, hlavně ty hornické, měly vynikající atmosféru, z níž místy až mrazilo. V individuálních výkonech za mě výtečný hlavně J. Dezort jako Michael, jemuž tato role nesmírně sedla. Vedle něj byl Š. Fikar jako Billy pro mě přeci jen trochu slabší. Byť též předvedl velmi dobrý výkon, tak je myslím lepší pěvecky než pohybově a to je zde znát. Hlavně závěrečná "Electricity" může mít neskutečnou sílu, jenž zde bohužel nebyla. Jinak ale nemám větších výtek, představení jako celek funguje více než dobře.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
HodnaTeta 100 %
(zadáno: 4.10.2019, počet hodnocení: 6)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělé, skvělé, skvělé. Plzeň opět potvrzuje, že muzikály umí a troufnout si na takový kus jako je Billy Elliot byl velký risk, který se ale vyplatil. Olšovskému se podařilo nalézt výtečné představitele hlavních rolí na jejichž výkonech muzikál stojí. Dospělé role taktéž perfektní. Zejména Ondruš, Davídek, Stránský, Molínová. Po dlouhé době mohu pochválit i překlad, ústřední hit Electricity přeložen nádherně! Výlet do Plzně mohu jedině doporučit. Stojí to za to!
Marja 100 %
(zadáno: 24.9.2019, počet hodnocení: 20)
přínosný / zajímavý komentář
Fenomenální výkony! Skvělý zážitek. Děkuji
Yvetta Klímová 60 %
(zadáno: 5.6.2019, počet hodnocení: 15)
přínosný / zajímavý komentář
Režijně krásně zpracovaný příběh plný emocí. Moc hezká scéna. Činoherní části jsou herecky výborné - Ivana Chýlková je naprosto realistická. Režisér Lumír Olšovský přinesl opravdu krásný příběh na který stojí za to do Plzně vyrazit. Jediné, co chybí jsou výrazná taneční čísla Billyho Elliota, který spíš baletně pózuje a ukáže pár základních stepařských kroků. Nejvíc balet chybí v Electricity, škoda, že nezůstaly známé piruety a skoky.
Rejpalka 80 %
(zadáno: 1.6.2019, počet hodnocení: 96)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Zatím asi to nejlepší co se dá v Plzni vidět, 4x jsem brečela a ve svém hodnocení se teméř kompletně shoduji s hodnocením redakce. Kdysi jsem viděla film a líbil se mi, jako taneční laik nedokážu posoudit jak moc má umět kluk ve 13 tančit balet, Electricity ve mě nezanechalo ale vůbec vůbec nic, scéna Bensona je fajn, ale opět nechápu proč se při přestavbách nepoužije opona když se děj odehrává na forbíně. Skvělý Dezort jako Michael, Fikar fajn herectví, skvělý Ondruš. Nechápu obsazení Chýlkové i když je celkem OK. Stojí za to vidět a posoudit každý sám za sebe.
MartinB 100 %
(zadáno: 27.5.2019, počet hodnocení: 56)
přínosný / zajímavý komentář
První český Billy Elliot se vydařil.
Výprava Davea Bensona je záležitostí, která mne nikdy nepřestane bavit, taktéž režie Lumíra Olšovského. Skvělé choreografie D. Kubášové.
Co do výkonů, dětští představitelé (ač děti na jevišti jsou pro mne mnohdy kámen úrazu) skvělí! Velmi mne potěšila Ivana Chýlková, kterou jsem si už kdysi maloval jako ideální českou Wilkinsonovou. Za zmínku dále rozhodně stojí fantastický Tony - Lukáš Ondruš, maminka Soňa Hanzlíčková Borková a z výborné company vynikali E. Staškovičová, P. Dolinajec, J. Hruškoci, R. A. Shejbal a S. Topinková Fořtová.
Klobouček!
Honzy 100 %
(zadáno: 25.5.2019, počet hodnocení: 187)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Absolutorium pro režiséra L.Olšovského.Má největší zásluhu na výborném českém ztvárnění náročného muzikálu BILLY ELLIOT.Srovnání s londýnskou inscenací vychází rovnocenně.Velké superlativy nutno přičíst i scénografii,kostýmům,překladu M.Prostějovského,choreografii i živému orchestru divadla.Výborné company.Velké uznání dětským představitelům Š.Fikarovi,J.Dezortovi.Klobouk dolů před výkony těchto 13letých kluků.Potažmo nutno pochválit i L.Ondruše,I,Chýlkovou,M.Švábovou,M.Stránského.Přeji tomuto emotivnímu dílu dlouhé uvádění,hodně spokojených a nadšených diváků.Psáno z reprízy 25.5.19 Hod.100%
Veronika K. 100 %
(zadáno: 25.5.2019, počet hodnocení: 71)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Další úžasně povedený muzikál v DJKT, především výkony kluků v rolích Billyho i Michaela byly doslova dechberoucí, jako by se pro ně narodili. Ostatní účinkující perfektně vytvořili neutěšenou atmosféru hornického města, orchestr jako obvykle vynikající. Celé tři hodiny v hledišti bych přirovnala k emocionální horské dráze: smích-pláč-smích-pláč a někdy usmívání se skrze slzy :) Jedinou slabou stránkou byla podle mě I. Chýlková - neseděl mi její "kuňkavý" hlas, nevýrazný zpěv a topornost. V porovnání se skvělou L. Zvoníkovou ve stejné roli, to je jako nebe a dudy.
Ala 80 %
(zadáno: 25.5.2019, počet hodnocení: 117)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi povedený muzikál. Zejména Šimon Fikar (Billy) a Jaromír Dezort (Michael) jsou nesmírně okouzlující a podali vynikající výkony.
Martin21 100 %
(zadáno: 15.5.2019, počet hodnocení: 329)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Nemá smysl se sáhodlouze rozepisovat. Plzeňský BILLY ELLIOT je prostě dokonalý a patří ke špičce českého muzikálu. Viděno v premiérovém obsazení 11/6. Mohu porovnat s londýnským uvedením a mohu říci, že se mi česká verze líbí více, a to hlavně nábojem a atmosférou, kterou náš BILLY má. Bravo celému tvůrčímu týmu a všem účinkujícím!!!
RaB 100 %
(zadáno: 15.5.2019, počet hodnocení: 44)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Lumír Olšovský zrežíroval další perfektní dílo.
Šimon Fikar a Jakub Průcha tančí a zpívají lépe než hlavní představitelé z nejmenovaných pražských divadel. Opravdu muzikál na české poměry nevídaný.
Z první části jsem měl rozporuplné pocity (hodně barevná, veselá - až moc), druhá část je naprosto dokonalá (emotivní, vážná) - jako celek to působí skvěle. Nezapomenutelný zážitek - scény s Billym, bábi a Soňou H. Borkovou patřily k vrcholu.
A ano, do Plzně se jezdí/chodí na muzikál. A hodně dobrý - ať už jdete na cokoliv. Na Billyho si vemte kapesníky - ve druhé části se budou hodit!
J.anek 90 %
(zadáno: 11.5.2019, počet hodnocení: 244)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Nemá cenu dělat tenhle muzikál, když nemáte Billyho a Michaela. Jenže Lumír Olšovský je zkrátka našel. A má je. Miloslav Frýdl a Jaromír Dezort jsou jedineční. A nemám důvod pochybovat o jejich alternacích. A bravurní je Ivana Chýlková. A vynikající Lukáš Ondruš!
Tři hodiny a deset minut i s přestávkou. Ale můžeme si za to sami - neměli jsme tolik tleskat.
DivadelniFan 100 %
(zadáno: 10.5.2019, počet hodnocení: 187)
přínosný / zajímavý komentář
Naše malá republika se konečně dočkala! Navíc my nemáme jen Billyho Elliota... my máme SKVOSTNÉHO Billyho Elliota! Inscenaci nechybí spád, vtip, dojetí, perfektní sborové scény, dokonalé výstupy Billyho v podání přirozeného Šimona Fikara, vtipné scény s J. Průchou v roli Michaela (i jejich alternace jsou vynikající). Jako učitelka tance doslova září L. Zvoníková. K slzám mě dohnal otec a syn Tony v podání M. Stránského a L. Ondruše. Z obsazení určitě zaujme i O. Baumrukr. Oceňuji opravdu vše - režii, choreografii, scénu, výborný překlad. Děkuji za úžasný zážitek.
Jsvoboda 50 %
(zadáno: 27.5.2019, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
zklamání z Billyho,viděl jsem obě alternace a ani jeden z chlapců tančit prostě neumí.
V případě Fikara to alespoň trochu zachraňuje zpěv,Frýdlovi se některé pasáže nedaří vyzpívat vůbec.Co se týče Michaelů,výborně hraje Dezort,Průcha ujde.Skvělý je Davídek i Ondruš,Chýlková má výborně hrající alternaci v Zvoníkové
Pokud bych se měl vypravit na toto představení nepolíbený originálem,řeknu,že děti v naší taneční přípravce tančí lépe, ale byl bych jako nenáročný divák spokojen.
Já však šel na Elliota a na toho si v Čechách budu muset zřejmě ještě počkat.Hodně ochuzené
TEATRo VADER 30 %
(zadáno: 26.5.2019, počet hodnocení: 2)
přínosný / zajímavý komentář
Otevřete oči, milí diváci! Nebo jste toho viděli tak málo, že se... ehm... spokojíte s tak málem. Původní hudba - 10%, někteří herci včetně zpěvu (raději nejmenuji, ať si nezávidí:) - 10%, dekorace - 10%. No a to je tak vše, co by stálo za hodnocení. Další takovou hru už, prosíííííím, neeeeee! Ještě se ozvu.

Váš TEATRo VADER
Mamaria 100 %
(zadáno: 14.5.2019, počet hodnocení: 4)
přínosný / zajímavý komentář
Nádherný zážitek! Tenhle muzikál není pouhá show, příběh poskytuje spoustu hereckých příležitostí a ty byly dokonale využity. Miroslav Frýdl předvedl úžasného Billyho, Jaromír Desort se zřejmě jako Michael narodil. Ivana Chýlková pod maskou cynismu a ignorance buduje paní Wilkinsonovou jako ženu, která neváhá investovat víc, než by se dalo očekávat. Celé obsazení přesné, dojemné chvíle, vtipné výstupy, akční scény a také ta show, nic nechybí. K tomu hudba Eltona Johna stejný příběh vypráví svým jazykem. Děkuji...
Lera 100 %
(zadáno: 21.9.2019, počet hodnocení: 62)
HawkeyeSaw 80 %
(zadáno: 20.9.2019, počet hodnocení: 135)
Kormoran 90 %
(zadáno: 13.6.2019, počet hodnocení: 27)
Čiko 90 %
(zadáno: 1.6.2019, počet hodnocení: 666)
David444 50 %
(zadáno: 14.6.2019, počet hodnocení: 4)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.