Divadlo Na zábradlí [hlavní scéna]

Cizinec aneb Člověk je tak jako tak vždycky trochu vinen

Premiéra: 13.6.2014. Dramaturgie: Dora Viceníková. Výprava: Marek Cpin. Výběr hudby a režie: Jan Mikulášek.
1:15x | Poslední uvedení: září 2020.


Dramatizace románu, jenž bývá považován za klíčové dílo literárního existencialismu. Protagonista Meursault, náhodný vrah, je odsouzen k smrti, protože nechce přijmout roli ve společenských stereotypech. „Cizinec" bez jediného náznaku hrdinského chování souhlasí s tím, že zemře pro pravdu, aniž by ji těm druhým vnucoval. Skutečnost kolem sebe přijímá, ale nehodnotí, je ve světě cizincem, neúčastným divákem...
v průběhu představení se na jevišti kouří
Divadlo Na zábradlí
Hodnocení inscenace
Redakce
64 %
Uživatelé
70 %
70691000
aktivovat hlídání nových termínů
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (77)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Lukáš Dubský 60 %
(zadáno: 13.1.2019, počet hodnocení: 847)
přínosný / zajímavý komentář
65%. Forma dramatizace mi úplně nesedla, rozdělení Mersaultova vyprávění mezi pětici herců znesnadňuje vnímání textu. Ovšem herci samotní jsou výborní (především J.Hájek) a pocit odcizenosti, odtrženosti od světa, který nelze pochopit, se Mikuláškově inscenaci podařilo navodit docela dobře. Emocionálně mě to ovšem tentokrát trochu minulo.
Lukáš Holubec 70 %
(zadáno: 18.9.2015, počet hodnocení: 655)
Jan Pařízek 70 %
(zadáno: 26.3.2015, počet hodnocení: 782)
přínosný / zajímavý komentář
Sám o sobě zajímavý děj je ještě zvýrazněn a umocněn povedeným zpracováním. Každý obraz má své zvláštní kouzlo a poetiku, která na mě osobně působila velmi dobře. Po scénické stránce tedy opravdu vydařené představení. Herecké výkony též nezklamaly, kolektivní souhra fungovala na jedničku. K tomu příjemná délka, žádné zbytečné natahování. Celkově rozhodně spokojenost. 75%
Pavel Širmer 60 %
(zadáno: 24.3.2015, počet hodnocení: 1606)
přínosný / zajímavý komentář
Camusův román byl v inscenaci převyprávěn a ilustrován stylem souznícím s předlohou. Herci naplnili režisérovu vizi, navíc výborně pracovali s podtexty a významy. Záskok L. Hampla naprosto suverénní. Ale bohužel stále stejný problém, který provází repertoár Divadla Na zábradlí od nástupu nového vedení: Inscenace se příliš podobá ostatním počinům DNZ, a to režírovaných nejen J. Mikuláškem, ale dokonce i jinými režiséry. Poetiku DNZ respektuji, oceňuji její důsledné budování, ale osobně ztrácím motivaci k návštěvám, protože při sledování větších či menších obměn téhož nepociťuji přínos.
Jiří Koula 50 %
(zadáno: 27.12.2014, počet hodnocení: 1565)
přínosný / zajímavý komentář
Schován za zády Michala Nováka ho kryju v jeho cestě proti davu, sám bych své pocity z této inscenace nepopsal lépe, nemám žádné výtky, jen mě to celé prostě ničím nezaujalo.
Veronika Boušová 80 %
(zadáno: 27.10.2014, počet hodnocení: 277)
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 18.7.2014, počet hodnocení: 2895)
přínosný / zajímavý komentář
65% Režisér J. Mikulášek svým typickým rukopisem celkem zdařile převyprávěl jevištně nesnadno uchopitelný Camusův román. Postavu Meursaulta rozdělil mezi pětici herců (tento postup mi v mnohém evokoval někdejší Jařabovu inscenaci Weissensteina v Divadle Komedie), k jejichž výkonům nemám nejmenších výhrad (nejvíce zaujala dvojice J. Hájek a S. Majer). Stejně "dokonale" působila i Cpinova výprava a přestože byl příběh podán i srozumitelným "diváckým" způsobem, zmocňoval se mě v mnohých scénách pocit již někdy viděného. Inscenace mi až příliš připomínala mnohé Mikuláškovy dřívější projekty.
Michal Novák 50 %
(zadáno: 1.7.2014, počet hodnocení: 1067)
přínosný / zajímavý komentář
Zřejmě půjdu proti davu – režijní manýra této krátké inscenace mě absolutně nebavila, přestože veškeré dění na jevišti shledávám jako promyšlené a herci zdatně plní své úkoly. Těžko se hledají výtky, ale co má divák dělat, když intelektuálně zaobalená inscenace prošumí kolem hlavy neznámo kam.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Michal1982 60 %
(zadáno: 16.9.2020, počet hodnocení: 77)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavě řešená inscenace, příjemná délka, oceňuji herecký výkon pana Vyorálka, Luptáka a Königa.
AdelOne 70 %
(zadáno: 21.1.2020, počet hodnocení: 23)
přínosný / zajímavý komentář
75%- příjemně originální pojetí. Vyrovnané herecké výkony, avšak pro mě divadelním charismatem vyčnívali Ivan Lupták a M. Konig.
Marta Dusza 80 %
(zadáno: 7.5.2019, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace Cizinec se zabývá tématem smrti ze všech možných úhlů pohledu. Hned v úvodu sledujeme promítaný videorozhovor s malými dětmi týkající se smrti. Na jevišti se pak objeví několik Mersaultů, kteří postupně vyprávějí svůj příběh, svůj osud. Každý je trochu jiný, a tak se dobře doplňují. Inscenace hodně pracuje s projekcí: s fotkou, videem, live kamerou, díky jejímuž vynalézavému použití vzniká na konci opravdu silná scéna. Inscenátorům se povedlo na jeviště přenést existenciální naléhavost příběhu, ale zároveň nalézt vlastní a velmi působivou estetiku.
Denisa H. 80 %
(zadáno: 21.11.2018, počet hodnocení: 300)
přínosný / zajímavý komentář
Představení ilustrovalo Camusův text - někdy doslova, někdy spíše nadhazovalo další myšlenku, která se mohla z vět vyklubat... Vizuálně je hra velmi zdařilá. A herci i přes relativně malý prostor, které jim styl dramatizace ponechává, hrají více než výmluvně. Nejvíce mě zaujal S. Majer, přestože ve mně běžně vzbuzuje vinou svého příliš živelného a občas až animálního projevu spíše strach. Kromě něj bych ráda vyzdvihla i nápad s projekcí hrdinových vzpomínek. Adaptace "Cizince" je opravdu velmi podařenou inscenací, jejíž návštěvu mohu jen doporučit. Zaujmou nejen herci, ale i scéna jako taková.
Blanuli 50 %
(zadáno: 26.4.2017, počet hodnocení: 27)
přínosný / zajímavý komentář
Kvalitní výkony všech herců a zajímavě řešená scéna. Jinak mě tato hra trochu minula, do existencialismu asi ještě musím dorůst.
Vladimír Rogalewicz 70 %
(zadáno: 16.1.2017, počet hodnocení: 586)
přínosný / zajímavý komentář
Jan Mikulášek našel k Cizinci inscenační klíč. I když děj na scéně vypadá, že nemá s příběhem nic společného, hutná inscenace je velice působivá a nese silné sdělení.
Koeman2 80 %
(zadáno: 23.10.2016, počet hodnocení: 133)
přínosný / zajímavý komentář
Originální zinscenování extistenciálního Camusova románu a skvělé herecké výkony všech mužských představitelů (Vyorálek, Majer, Lupták, König, Hájek).
Bernardblack 50 %
(zadáno: 11.2.2016, počet hodnocení: 251)
přínosný / zajímavý komentář
Mé první zklamání v DNZ, ale možná jsem jen nebyl správně naladěn...kvalitně provedeno, ale nezaujalo.
Justina 60 %
(zadáno: 10.2.2016, počet hodnocení: 77)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace se mi vlastně líbila, ale 60% dávám z toho důvodu, že nepatří mezi ty inscenace, na které bych chtěla jít znovu nebo mezi ty, které by mě tak uchvátily, že bych o nich přemýšlela i v následujícich dnech. Samotnému představení vlastně ani nemám co vytknout - herecké výkony byly výborné, režie také a ocenila jsem i délku (nebylo to zbytečně zdlouhavé).
J. Kubátová 30 %
(zadáno: 27.3.2015, počet hodnocení: 12)
přínosný / zajímavý komentář
Četla jsem román a byl jsem zvědavá na tuto adaptaci. Bohužel jsem ale většinou nepochopila konání herců a hra mě nazaujala. Proč mouka, strhávání papírů ze zdí a němá Marie? Líbila se mi zvuková kulisa a mrzí mě, že jsem nemohla naplno ocenit výkonu herců.
Janis 60 %
(zadáno: 7.3.2015, počet hodnocení: 245)
přínosný / zajímavý komentář
65%
Oceňuji spíš čistší a uměřenější, tentokrát ne-našlehanou a ne-pompézní (jak bývá jindy obvyklé) vizualitu. A také výběr propracovanějšího, komplexnějšího textu, jehož dramatizované "převyprávění" je ovšem v první řadě obnažením režisérova vlastního světa a necítím v něm hlubší vztah k samotnému Camusovu textu (což bývá u režiséra a dramaturga skoro pravidlem) - o jisté bezradnosti ve vnímání jádra a sdělení, podtextu předlohy svědčí zvolený podtitul.
Dramatizace mě ale nijak zvlášť nezaujala.
Silnou stránkou jsou tu ale zcela jistě herecké výkony.
Eviik 80 %
(zadáno: 1.2.2015, počet hodnocení: 288)
přínosný / zajímavý komentář
75 %
Mnoho zajímavých režijních nápadů - např. pojetí scény, živé natáčení zákulisních scén a jejich promítání na jevišti. Líbilo se mi, že v roli hlavního hrdiny se na jevišti vystřídala pětice herců. Všichni herci byli výborní. Těžko lze někoho z nich vyzdvihnout. Občas bylo složité sledovat text a zároveň vše, co se dělo na jevišti. Z některých scén jsem byla trochu v rozpacích, ale jinak celkově neodcházím zklamaná.
IvaRoubova 80 %
(zadáno: 10.1.2015, počet hodnocení: 23)
přínosný / zajímavý komentář
Velice zajímavá podívaná. Dle mého názoru jsou za tím především skvělé výkony protagonistů. Všech, do jednoho.
Furciferka 70 %
(zadáno: 11.11.2014, počet hodnocení: 247)
přínosný / zajímavý komentář
Myslím, že se tvůrci poměrně těžké literární předlohy chopili se ctí. Místy ale inscenace srší režijními nápady přespříliš, až je to trochu na škodu, protože to odvádí pozornost od textu samotného.
Firt 90 %
(zadáno: 21.10.2014, počet hodnocení: 13)
přínosný / zajímavý komentář
Výborně zpracovaná inscenace, Mikulášek ukázal, že mu nápady ještě nedošly, takže už nemám takovou potřebu křičet do světa, že by si měl dát pár sezón pauzu. Text byl skvěle zpracovaný, místy od něj však odvádělo až příliš mnoho pohybu na jevišti. Vlastně jsem měla pocit, že režijních nápadů zde bylo na jednu krátkou inscenaci až moc. Herecké výkony fajn, ale jako vždy Vyorálek s Hájkem výrazně převyšovali ostatní. Doporučuji zhlédnout všem, kteří se kromě hry samotné rádi kochají i režií, choreografií a scénou.
Monulinka 70 %
(zadáno: 20.9.2014, počet hodnocení: 386)
přínosný / zajímavý komentář
Tohle rozhodně není lehká látka ke zdramatizování... Ale já odcházela spokojená :) Náročné dlouhé monology, zajímavé projekce, výtvarná stránka. Jen jsem měla občas problém pořádně vnímat význam slov, když se na scéně dělo tolik věcí. 75 %
Kuba_r 50 %
(zadáno: 19.6.2014, počet hodnocení: 100)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Vlastně se tomu dá máloco vytknout. Jen je to už v této sezóně asi potřetí dokola to samý. Intelekt je přiměřeně saturován, občas přijde i smích, ale emoční zásah nula. Další variaci téhož už mi netřeba, těším se na nějaké zásadní překvapení v příští sezóně. Ta letošní byla pouhý odvar toho, na co jsem byl zvyklý z dob Reduty. Což je od tohoto týmu zoufale málo!
Ba-jo 70 %
(zadáno: 15.9.2020, počet hodnocení: 211)
Pan Kolpert 50 %
(zadáno: 6.2.2020, počet hodnocení: 103)
Burgermiky 80 %
(zadáno: 25.1.2020, počet hodnocení: 28)
MikulaF 70 %
(zadáno: 24.4.2019, počet hodnocení: 55)
Valerius 70 %
(zadáno: 3.4.2019, počet hodnocení: 64)
Anna Divišová 90 %
(zadáno: 29.3.2019, počet hodnocení: 18)
Seht 70 %
(zadáno: 6.3.2019, počet hodnocení: 13)
Kkrestova 80 %
(zadáno: 27.1.2019, počet hodnocení: 28)
Suzana 40 %
(zadáno: 15.11.2018, počet hodnocení: 267)
Lerus 70 %
(zadáno: 22.4.2018, počet hodnocení: 50)
Babitch 50 %
(zadáno: 16.4.2018, počet hodnocení: 28)
Verapi 60 %
(zadáno: 28.3.2018, počet hodnocení: 96)
MarekLinhart 50 %
(zadáno: 14.2.2018, počet hodnocení: 152)
Chonrec 40 %
(zadáno: 25.1.2018, počet hodnocení: 11)
Barca.43 80 %
(zadáno: 16.12.2017, počet hodnocení: 14)
Aněs 80 %
(zadáno: 6.12.2017, počet hodnocení: 51)
Adelafray 60 %
(zadáno: 14.11.2017, počet hodnocení: 21)
Graiv 60 %
(zadáno: 13.11.2017, počet hodnocení: 105)
Nakafishie 70 %
(zadáno: 10.5.2017, počet hodnocení: 29)
Dolente 50 %
(zadáno: 31.3.2017, počet hodnocení: 57)
Step.zuzana 70 %
(zadáno: 31.3.2017, počet hodnocení: 57)
Radiator 80 %
(zadáno: 24.3.2017, počet hodnocení: 86)
Plšík 70 %
(zadáno: 8.4.2016, počet hodnocení: 509)
Randomvan 90 %
(zadáno: 8.4.2016, počet hodnocení: 7)
TerezaP 80 %
(zadáno: 18.3.2016, počet hodnocení: 31)
Talis 70 %
(zadáno: 7.3.2016, počet hodnocení: 19)
JitkaJak 100 %
(zadáno: 18.2.2016, počet hodnocení: 50)
Miskova Pet 60 %
(zadáno: 12.2.2016, počet hodnocení: 53)
Hellou 70 %
(zadáno: 12.2.2016, počet hodnocení: 6)
Petr-sima 60 %
(zadáno: 29.1.2016, počet hodnocení: 75)
Ema123 60 %
(zadáno: 13.1.2016, počet hodnocení: 44)
Matouš Hájek 60 %
(zadáno: 28.11.2015, počet hodnocení: 57)
Lukrativni 60 %
(zadáno: 9.11.2015, počet hodnocení: 75)
Braka 70 %
(zadáno: 5.11.2015, počet hodnocení: 12)
Vladimír10 70 %
(zadáno: 22.4.2015, počet hodnocení: 371)
Kaťka chichi 60 %
(zadáno: 30.3.2015, počet hodnocení: 81)
Architekt 60 %
(zadáno: 27.3.2015, počet hodnocení: 35)
Kyselina 80 %
(zadáno: 17.3.2015, počet hodnocení: 8)
Paya888 100 %
(zadáno: 15.3.2015, počet hodnocení: 271)
Sluha 80 %
(zadáno: 20.2.2015, počet hodnocení: 173)
Jaroslava Šimáková 70 %
(zadáno: 7.2.2015, počet hodnocení: 139)
Amaldea 100 %
(zadáno: 21.1.2015, počet hodnocení: 37)
Petullkaaa 90 %
(zadáno: 13.1.2015, počet hodnocení: 43)
Frankovka 60 %
(zadáno: 20.12.2014, počet hodnocení: 223)
LavinieCamui 80 %
(zadáno: 22.11.2014, počet hodnocení: 310)
Národosolsobě 80 %
(zadáno: 11.11.2014, počet hodnocení: 294)
Kirill 80 %
(zadáno: 11.11.2014, počet hodnocení: 71)
Klaram 90 %
(zadáno: 8.11.2014, počet hodnocení: 82)
Arcipes 70 %
(zadáno: 28.10.2014, počet hodnocení: 136)
Sendy 70 %
(zadáno: 27.9.2014, počet hodnocení: 153)
Artaud 80 %
(zadáno: 17.6.2014, počet hodnocení: 216)
Zrzlen 80 %
(zadáno: 3.12.2017, počet hodnocení: 4)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.