Švandovo divadlo [velký sál]

Na Větrné hůrce

Premiéra: 23.11.2019. Překlad románu: Květa Marysková. Dramaturgie: David Košťák. Scéna: Marek Cpin. Kostýmy: Eva Jiřikovská. Hudba: David Smečka. Pohybová spolupráce: Radim Vizváry. Režie: Martin Františák.
2:45


Adaptace slavného románu na pomezí milostné literatury, psychologického dramatu a gotického hororu. Příběh dvou generací, které doplácí na jedno spontánní rozhodnutí otce rodiny, ujmout se opuštěného sirotka Heathcliffa. Rodinná sága v sevření věčných protikladů: lásky a nenávisti, svobody a spoutanosti, společnosti se sklony k jednoduchým hodnocením, a přírody, jež nezná rozdílů...
Švandovo divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
67 %
Uživatelé
63 %
63241000
Hodnocení redakce
Jiří Landa 70 %
Anežka Hrebiková 60 %
Lukáš Dubský 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (27)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 28.1.2020, počet hodnocení: 2895)
přínosný / zajímavý komentář
Zdařilá adaptace románu. Přestože M. Františák ve své inscenaci používá zdánlivě nekonzistentní prvky, a to ve všech jejích složkách, výsledkem je překvapivě celistvá inscenace, která nepostrádá sílu a výpovědní hodnotu. Slabším článkem je snad jen uchopení Heathcliffa, což je spíš problém samotné adaptace, potažmo režie, než herce J. Grundmana. Možná by bylo záhodno více zapracovat na zvýraznění motivací této postavy k daným činům (tím trpí hlavně úvodní část, kvůli čemuž pak možná mnoho diváků vzdá další sledování děje). Za herecky nejpřesvědčivější bych označil M. Štípkovou, K. Cibulkovou a T. Červinku.
Anežka Hrebiková 60 %
(zadáno: 26.1.2020, počet hodnocení: 212)
přínosný / zajímavý komentář
Martin Františák se pokusil vytvořit epickou rodinnou fresku plnou živočišnosti a nespoutanosti z anglických vřesovišť.Bohužel se mu však inscenace rozpadá pod rukama vlivem řady faktorů.Scéna s o stěnu postavenými větvemi a herci zavírajícími se do výlohy na dorty není ani zajímavá, ani nápaditá.Obraz umírajících postav kráčejících za světlem už není originální vůbec.Metalové hudební vsuvky jsou rušivé a rvou uši. Herci nedokáží utáhnout postavy,jejichž příběh trvá několik desítek let. Velmi slabý a jednotvárný je Jan Grundman jako Heathcliff a Petr Buchta-jeho Linton nemá být tak dětinský. Bezruči před lety zasáhli víc.
Lukáš Dubský 70 %
(zadáno: 22.12.2019, počet hodnocení: 849)
přínosný / zajímavý komentář
Františák zkoumá, jak se láska mění v nenávist a že se vlastně jedná jen o dvě strany téže mince. Kateřina Earnshawová a Heathcliff nemohou žít vedle sebe, ale ani bez sebe. Jejich láska je majetnická, chtějí buď všechno, nebo nic. A když nedostanou, to co chtějí, začnou se mstít. Je v tom vášnivost, ale nikoliv patos, postavy často jednají i pragmaticky. Režisér dokáže budovat působivé obrazy, byť ne vždy se zvolená stylizace sešla s textem. Výborná je především M.Štípková jako Kateřina, v menších rolích pak zaujaly K.Cibulková a D.Barešová. (více v článku na blogu)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
J.anek 80 %
(zadáno: 7.9.2020, počet hodnocení: 319)
přínosný / zajímavý komentář
Temná balada o studeném větru a lásce, která páchne krutostí. Krom Marie Štipkové byla skvělá Nelly Kláry Cibulkové a moc dobrý se mi zdál být Jan Mansfeld - těším se, až v něčem dostane víc prostoru.
Fascinovala mě bortící se scéna Marka Cpina. Na takovém místě by zešílel každý.
Kateřina Vodáková 100 %
(zadáno: 8.8.2020, počet hodnocení: 105)
přínosný / zajímavý komentář
Nejlepší hra, co jsem zatím ve ŠD viděla. Obsazení je výborné - neměnila bych. Zajímavý objev je pro mne J. Grundman - má oči jako vlk, pro tuto roli se narodil. Oživením do "depky" jsou J. Mansfeld s kytarou a T. Petřík s flaškami, kteří jsou v ději jakoby omylem, ale vlastně ne. Úžasná scéna, která se bortí stejně jako jeho život, mrazivá hudba i zdařilé kostýmy dotvářející dobu. Nemám, co bych vytkla, na konci jsem slzela, což se mi nestává často. Jen moc nedoporučuji 1. řadu - herci chodí po větvích a kousky dřeva trochu odlétávají. Ale celkově nádherné zpracování této nadčasové klasiky!
Vladimír Rogalewicz 80 %
(zadáno: 11.2.2020, počet hodnocení: 586)
přínosný / zajímavý komentář
Zdařilý přepis oblíbeného románu. Martin Františák inscenuje knihu jako velice temný příběh z anglických rašelinišť, zkoumá nejzazší kouty lidské duše. Bohužel naráží na limity svého divadla - zejména pánskou šatnu, nepatřičné kostýmy, hudební složku. Skvělé jsou především představitelky matky i dcery Kateřiny - Marie Štípková a Denisa Barešová, tradičně zajímavá (i když tentokrát přeci jen trochu konvenční) je scéna Marka Cpina. Celkově toto představení rozhodně stojí za návštěvu (i když před lety Jan Mikulášek s Bezruči uspěli ještě víc).
InkaR 70 %
(zadáno: 14.1.2020, počet hodnocení: 9)
přínosný / zajímavý komentář
Líbilo se mi moderní pojetí a dobré výkony herců, byla jsem spíš příjemně překvapena.
Andělka 40 %
(zadáno: 4.1.2020, počet hodnocení: 18)
přínosný / zajímavý komentář
Nepříliš zdařilý pokus převést dílo klasické literatury do moderního pojetí. Snahu tvůrců zdůraznit v příběhu přesah do současné doby jsem pochopila, ale způsob provedení mi připadal křečovitý a násilně alternativní. Výkony herců z první poloviny představení mě zklamaly a vadilo mi, že pro role dvou hlavních soků v lásce byli vybráni dva typově podobní herci (kontrast divokosti a uhlazenosti tak vůbec neproběhl). Motivace postav (zejména Heathcliffa) byla hůře pochopitelná, ale s tím zápolí i sama kniha.Chválím mladé herce ve druhé polovině, kteří jinak nemastné neslané představení oživili.
Ales04 50 %
(zadáno: 21.12.2019, počet hodnocení: 25)
přínosný / zajímavý komentář
Herecké výkony super, jen to bylo dosti ukřičené a občas dost netradičně zpracované (hlavně metalové hudební vsuvky).
Dawson321 60 %
(zadáno: 18.12.2019, počet hodnocení: 71)
přínosný / zajímavý komentář
Ačkoli mám román od E. Bronteové velice rád, tak z předtavení už jsem tak nadšený nebyl. První polovina se na můj vkus poněkud vlekla, herecké výkony nebyly moc uvěřitelné a nezachránila to ani poněkud prostší scénografie. Naopak druhá polovina byla o něco lepší. Vyloženě špatné divadlo to nebylo a oceňuji snahu přenést poměrně složitý román na divadelní prkna, takže představení hodnotím 60 procenty.
Oliverpiv 60 %
(zadáno: 17.12.2019, počet hodnocení: 73)
přínosný / zajímavý komentář
ta scenografie funguje super
Domi.Mac 30 %
(zadáno: 11.12.2019, počet hodnocení: 52)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi slabé. Ačkoliv mám romance i Švandovo divadlo ráda, tak jsem dost přemýšlela, jestli v polovině neopustit sál. Nakonec jsem zůstala do konce, ale kdybych nezůstala, tak by se nic nedělo. Divné režijní uchopení, žádné napětí a co překvapilo nejvíc - herecké výkony na velmi špatné úrovni. Grundman v hlavní mužské úloze byl přímo tragický, to má být hlavní posila švanďákovského souboru? Otřesný výkon. A Marie Štípková tentokrát vůbec nepřesvědčila, nebála bych se ji označit za absolutně přehrávající. Snad jen scéna a kostýmy zaslouží pochvalu, doufám, že příště to dopadne lépe. Zklamání 25%
Sherly 50 %
(zadáno: 10.12.2019, počet hodnocení: 54)
přínosný / zajímavý komentář
Není to vyloženě špatné divadlo... kostýmy i scéna jsou standardně na vysoké úrovni, nicméně příběh je to tragický, což je i většina první poloviny. Tak pak o přestávce prostě přemýšlíte, zda se vrátit... a byla by chyba se nevrátit! Druhá půlka to celkem zachrání. Jako plus hodnotím Nicka a jeho Ghosteen, což je album krásné, nicméně není pro každého, takže stejně jako tento kus.
Michal1982 50 %
(zadáno: 10.12.2019, počet hodnocení: 79)
přínosný / zajímavý komentář
Netradiční představení, které pro mě vyznělo velmi ponuře. Láska dvou hlavních hrdinů v tom příběhu moc nevynikla, za to pýcha a nenávist, to bylo myslím vybarveno dosti!Obě Kateřiny mi přišly občas trošku přehrávající, za to Jan Grundman ztvárnil Heathcliffa na výbornou. Oceňuji i zajímavý hudební podklad.
Jewel 10 %
(zadáno: 9.12.2019, počet hodnocení: 21)
přínosný / zajímavý komentář
10% za některé herecké výkony a odvahu herců.
Marta Dancingerová by si, s odpuštěním, měla zajít k logopedovi...
Nedoporučuji sedat si do předních řad - hrozí nebezpečí v podobě kusů větví letících do tváře diváka...
Makronka123 40 %
(zadáno: 25.11.2019, počet hodnocení: 42)
přínosný / zajímavý komentář
Herecké výkony byly fajn, ovšem režijně a scénáristicky se dle mého názoru dílo úplně nevyvedlo. Navíc zbytečně překombinované a dlouhé.
Studený Čumáček 80 %
(zadáno: 22.11.2019, počet hodnocení: 163)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Vlk a punková princezna bourají gotický román
Dalo se čekat, že Švandovo půjde za kulisy románu. Dalo se dokonce čekat, že to nebude procházka růžovým sadem. Ale vystavit na jevišti mnohdy živou dřeň vztahu dvou lidí nebývá vidět často, a to se zde povedlo. Jan Grundman/Heathcliff se zřetelně dotýká mýtu muže-vlka, jehož družkou může být zas jen žena-vlčice. Kateřina/Marie Štípková však takovou ženou není a vzdává se vztahu po nevelkém vnějším tlaku společnosti...
Skvělá hlavní dvojice, nádherná mladá Kateřina/Denisa Barešová, Tomáš Červinek, Tomáš Petřík, Klára Cibulková...
Frank Shelley 70 %
(zadáno: 28.1.2020, počet hodnocení: 37)
Xcepek 60 %
(zadáno: 22.1.2020, počet hodnocení: 543)
Maryš 80 %
(zadáno: 21.1.2020, počet hodnocení: 16)
Paya888 70 %
(zadáno: 18.1.2020, počet hodnocení: 271)
MorIska 60 %
(zadáno: 10.1.2020, počet hodnocení: 49)
Firestone 60 %
(zadáno: 21.12.2019, počet hodnocení: 32)
Snekac 90 %
(zadáno: 20.12.2019, počet hodnocení: 107)
Unionboy 90 %
(zadáno: 20.12.2019, počet hodnocení: 215)
Vladislavka 60 %
(zadáno: 12.12.2019, počet hodnocení: 99)
Slavek53 70 %
(zadáno: 1.12.2019, počet hodnocení: 75)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.