Švandovo divadlo [velký sál]

Na Větrné hůrce

Premiéra: 23.11.2019 | 2:45
Překlad románu: Květa Marysková. Dramaturgie: David Košťák. Scéna: Marek Cpin. Kostýmy: Eva Jiřikovská. Hudba: David Smečka a citace. Pohybová spolupráce: Radim Vizváry. Režie: Martin Františák.
Poslední uvedení: listopad 2023.
Adaptace slavného románu na pomezí milostné literatury, psychologického dramatu a gotického hororu. Příběh dvou generací, které doplácí na jedno spontánní rozhodnutí otce rodiny, ujmout se opuštěného sirotka Heathcliffa. Rodinná sága v sevření věčných protikladů: lásky a nenávisti, svobody a spoutanosti, společnosti se sklony k jednoduchým hodnocením, a přírody, jež nezná rozdílů...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Švandovo divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
68 %
Uživatelé
66 %
66511000
Volby

Hodnocení (55)

HODNOCENÍ REDAKCE
Helena Grégrová  70 %
1.12.2023 | 1688 hodnocení
Jiří Landa  70 %
28.1.2020 | 3032 hodnocení
+ souhlasím
Zdařilá adaptace románu. Přestože M. Františák ve své inscenaci používá zdánlivě nekonzistentní prvky, a to ve všech jejích složkách, výsledkem je překvapivě celistvá inscenace, která nepostrádá sílu a výpovědní hodnotu. Slabším článkem je snad jen uchopení Heathcliffa, což je spíš problém samotné adaptace, potažmo režie, než herce J. Grundmana. Možná by bylo záhodno více zapracovat na zvýraznění motivací této postavy k daným činům (tím trpí hlavně úvodní část, kvůli čemuž pak možná mnoho diváků vzdá další sledování děje). Za herecky nejpřesvědčivější bych označil M. Štípkovou, K. Cibulkovou a T. Červinku.
Anežka Kotoučová  60 %
26.1.2020 | 230 hodnocení
+ souhlasím
Martin Františák se pokusil vytvořit epickou rodinnou fresku plnou živočišnosti a nespoutanosti z anglických vřesovišť.Bohužel se mu však inscenace rozpadá pod rukama vlivem řady faktorů.Scéna s o stěnu postavenými větvemi a herci zavírajícími se do výlohy na dorty není ani zajímavá, ani nápaditá.Obraz umírajících postav kráčejících za světlem už není originální vůbec.Metalové hudební vsuvky jsou rušivé a rvou uši. Herci nedokáží utáhnout postavy,jejichž příběh trvá několik desítek let. Velmi slabý a jednotvárný je Jan Grundman jako Heathcliff a Petr Buchta-jeho Linton nemá být tak dětinský. Bezruči před lety zasáhli víc.
Lukáš Dubský  70 %
22.12.2019 | 1165 hodnocení
+ souhlasím
Františák zkoumá, jak se láska mění v nenávist a že se vlastně jedná jen o dvě strany téže mince. Kateřina Earnshawová a Heathcliff nemohou žít vedle sebe, ale ani bez sebe. Jejich láska je majetnická, chtějí buď všechno, nebo nic. A když nedostanou, to co chtějí, začnou se mstít. Je v tom vášnivost, ale nikoliv patos, postavy často jednají i pragmaticky. Režisér dokáže budovat působivé obrazy, byť ne vždy se zvolená stylizace sešla s textem. Výborná je především M.Štípková jako Kateřina, v menších rolích pak zaujaly K.Cibulková a D.Barešová. (více v článku na blogu)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Petaz  80 %
20.10.2023 | 104 hodnocení
+ souhlasím
75%
Čiko  70 %
2.7.2023 | 1089 hodnocení
+ souhlasím
75%
Knihu jsem nečetl, ale hra jako taková mi přišla srozumitelná a zajímavá.
Více se mi líbila ženská část herecké ansámblu.
Kytina  40 %
8.4.2023 | 181 hodnocení
+ souhlasím
Hezké momenty, to ano. Za mě:
Chápu, že vše má svůj důvod, ale pro ?normálního? diváka nepochopena scéna s vitrínou. Rušivá tvrdá hudba (ale to bude tím, že jí nemám ráda), naopak super hudba při přestavbě v první části. Někteří muži bez výrazu, ale to asi byl účel. Celkově rozporuplné pocity. O to víc se těším 19.4. na Cyrana :)
Birter  40 %
14.6.2022 | 202 hodnocení
+ souhlasím
Uznávám, že téma jde poněkud mimo mě, ale ani jsem neměl čas pokusit se do duše slavné romantičky předminulého století vžít, a už mě začala iritovat podbízivá hudba s přehrávajícími hereckými výkony, které nedokázala zachránit ani líně zrežírovaná Denisa Barešová. Dokonce ani Cpin ze sebe tentokrát moc nevyplodil. Holt i mistr Františák se někdy utne.
Slamajak  70 %
11.1.2022 | 72 hodnocení
+ souhlasím
Spokojenost. Adaptace skvělá, myslím, že by mi dávala smysl i bez přečtené knihy a vystudované anglistiky. Jako obvykle perfektní M. Štípková, do J. Grundmana jsem se asi definitivně zamiloval a T. Červinka byl taky super. Celkem se mi líbila scéna (respektive její postupné zabordelování), vlastně i ta hudba (snad až na jedno místo) a zvuk celkově. Celkově fajn zážitek, sem tam i smítko v oku, jen to peříčko na památku jsem si nestihl ukrást, tak možná se budu muset vrátit, až si tu knihu zase jednou přečtu... :)
LucieSykorova  40 %
2.11.2020 | 167 hodnocení
+ souhlasím
Chybí mužské herecke výkony, dámy pak nemají o čem hrát...
Annikka  60 %
31.10.2020 | 133 hodnocení
+ souhlasím
65 %
Poklona Františákovi za převod velmi složitého (zejména konstrukcí postav a vztahů mezi nimi) na divadelní prkna. Metalová modernizace mi nevadila a Kateřina byla nádherně šílená. :) Heathcliff a Linton odpovídali mým představám a větve mi přišly zajímavé. Jen bych škrtala, skoro 3 hodiny jsou hodně. Nejsilnější dojem vyvolala Štípková svou Kateřinou.
J.anek  80 %
7.9.2020 | 499 hodnocení
+ souhlasím
Temná balada o studeném větru a lásce, která páchne krutostí. Krom Marie Štipkové byla skvělá Nelly Kláry Cibulkové a moc dobrý se mi zdál být Jan Mansfeld - těším se, až v něčem dostane víc prostoru.
Fascinovala mě bortící se scéna Marka Cpina. Na takovém místě by zešílel každý.
Kateřina Vodáková  100 %
8.8.2020 | 226 hodnocení
+ souhlasím
Nejlepší hra, co jsem zatím ve ŠD viděla. Obsazení je výborné - neměnila bych. Zajímavý objev je pro mne J. Grundman - má oči jako vlk, pro tuto roli se narodil. Oživením do "depky" jsou J. Mansfeld s kytarou a T. Petřík s flaškami, kteří jsou v ději jakoby omylem, ale vlastně ne. Úžasná scéna, která se bortí stejně jako jeho život, mrazivá hudba i zdařilé kostýmy dotvářející dobu. Nemám, co bych vytkla, na konci jsem slzela, což se mi nestává často. Jen moc nedoporučuji 1. řadu - herci chodí po větvích a kousky dřeva trochu odlétávají. Ale celkově nádherné zpracování této nadčasové klasiky!
Vladimír Rogalewicz  80 %
11.2.2020 | 812 hodnocení
+ souhlasím
Zdařilý přepis oblíbeného románu. Martin Františák inscenuje knihu jako velice temný příběh z anglických rašelinišť, zkoumá nejzazší kouty lidské duše. Bohužel naráží na limity svého divadla - zejména pánskou šatnu, nepatřičné kostýmy, hudební složku. Skvělé jsou především představitelky matky i dcery Kateřiny - Marie Štípková a Denisa Barešová, tradičně zajímavá (i když tentokrát přeci jen trochu konvenční) je scéna Marka Cpina. Celkově toto představení rozhodně stojí za návštěvu (i když před lety Jan Mikulášek s Bezruči uspěli ještě víc).
InkaR  70 %
14.1.2020 | 37 hodnocení
+ souhlasím
Líbilo se mi moderní pojetí a dobré výkony herců, byla jsem spíš příjemně překvapena.
Andělka  40 %
4.1.2020 | 27 hodnocení
+ souhlasím
Nepříliš zdařilý pokus převést dílo klasické literatury do moderního pojetí. Snahu tvůrců zdůraznit v příběhu přesah do současné doby jsem pochopila, ale způsob provedení mi připadal křečovitý a násilně alternativní. Výkony herců z první poloviny představení mě zklamaly a vadilo mi, že pro role dvou hlavních soků v lásce byli vybráni dva typově podobní herci (kontrast divokosti a uhlazenosti tak vůbec neproběhl). Motivace postav (zejména Heathcliffa) byla hůře pochopitelná, ale s tím zápolí i sama kniha.Chválím mladé herce ve druhé polovině, kteří jinak nemastné neslané představení oživili.
Ales04  50 %
21.12.2019 | 31 hodnocení
+ souhlasím
Herecké výkony super, jen to bylo dosti ukřičené a občas dost netradičně zpracované (hlavně metalové hudební vsuvky).
Dawson321  60 %
18.12.2019 | 130 hodnocení
+ souhlasím
Ačkoli mám román od E. Bronteové velice rád, tak z předtavení už jsem tak nadšený nebyl. První polovina se na můj vkus poněkud vlekla, herecké výkony nebyly moc uvěřitelné a nezachránila to ani poněkud prostší scénografie. Naopak druhá polovina byla o něco lepší. Vyloženě špatné divadlo to nebylo a oceňuji snahu přenést poměrně složitý román na divadelní prkna, takže představení hodnotím 60 procenty.
Oliverpiv  60 %
17.12.2019 | 74 hodnocení
+ souhlasím
ta scenografie funguje super
Domi.Mac  30 %
11.12.2019 | 88 hodnocení
+ souhlasím
Velmi slabé. Ačkoliv mám romance i Švandovo divadlo ráda, tak jsem dost přemýšlela, jestli v polovině neopustit sál. Nakonec jsem zůstala do konce, ale kdybych nezůstala, tak by se nic nedělo. Divné režijní uchopení, žádné napětí a co překvapilo nejvíc - herecké výkony na velmi špatné úrovni. Grundman v hlavní mužské úloze byl přímo tragický, to má být hlavní posila švanďákovského souboru? Otřesný výkon. A Marie Štípková tentokrát vůbec nepřesvědčila, nebála bych se ji označit za absolutně přehrávající. Snad jen scéna a kostýmy zaslouží pochvalu, doufám, že příště to dopadne lépe. Zklamání 25%
Sherly  50 %
10.12.2019 | 63 hodnocení
+ souhlasím
Není to vyloženě špatné divadlo... kostýmy i scéna jsou standardně na vysoké úrovni, nicméně příběh je to tragický, což je i většina první poloviny. Tak pak o přestávce prostě přemýšlíte, zda se vrátit... a byla by chyba se nevrátit! Druhá půlka to celkem zachrání. Jako plus hodnotím Nicka a jeho Ghosteen, což je album krásné, nicméně není pro každého, takže stejně jako tento kus.
Michal1982  50 %
10.12.2019 | 167 hodnocení
+ souhlasím
Netradiční představení, které pro mě vyznělo velmi ponuře. Láska dvou hlavních hrdinů v tom příběhu moc nevynikla, za to pýcha a nenávist, to bylo myslím vybarveno dosti!Obě Kateřiny mi přišly občas trošku přehrávající, za to Jan Grundman ztvárnil Heathcliffa na výbornou. Oceňuji i zajímavý hudební podklad.
Jewel  10 %
9.12.2019 | 21 hodnocení
+ souhlasím
10% za některé herecké výkony a odvahu herců.
Marta Dancingerová by si, s odpuštěním, měla zajít k logopedovi...
Nedoporučuji sedat si do předních řad - hrozí nebezpečí v podobě kusů větví letících do tváře diváka...
Makronka123  40 %
25.11.2019 | 42 hodnocení
+ souhlasím
Herecké výkony byly fajn, ovšem režijně a scénáristicky se dle mého názoru dílo úplně nevyvedlo. Navíc zbytečně překombinované a dlouhé.
Studený Čumáček  80 %
22.11.2019 | 417 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
Vlk a punková princezna bourají gotický román
Dalo se čekat, že Švandovo půjde za kulisy románu. Dalo se dokonce čekat, že to nebude procházka růžovým sadem. Ale vystavit na jevišti mnohdy živou dřeň vztahu dvou lidí nebývá vidět často, a to se zde povedlo. Jan Grundman/Heathcliff se zřetelně dotýká mýtu muže-vlka, jehož družkou může být zas jen žena-vlčice. Kateřina/Marie Štípková však takovou ženou není a vzdává se vztahu po nevelkém vnějším tlaku společnosti...
Skvělá hlavní dvojice, nádherná mladá Kateřina/Denisa Barešová, Tomáš Červinek, Tomáš Petřík, Klára Cibulková...
Kubales  90 %
20.1.2023 | 4 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Na představení jsme se chystali s malými očekáváními. Kniha mě osobně nikdy moc nezaujala, takže jsme čekali odpočinkový večer a spíše nudu. Avšak velmi jsme se mýlili. Začátek byl slabší, ale netrvalo dlouho a představení nás nemilosrdně vtáhlo a nechalo s otevřenou pusou zírat na výborné herecké výkony a krásnou práci se scénou i rekvizitami. O přestávce jsme nevěděli co čekat dál. Skoro jako by bylo všechno již řečeno. Ale naštěstí i druhá polovina nabídla více než jsme si mohli přát a odcházíme zasaženi emocemi. Myslíme, že by si v tom mohl každý najít něco svého, a proto bychom ho doporučili asi všem.
Karolína Adámková  90 %
21.3.2024 | 26 hodnocení
Zzzz  80 %
1.12.2023 | 108 hodnocení
Applejuice  60 %
1.12.2023 | 379 hodnocení
Satai  40 %
15.11.2023 | 19 hodnocení
MiriVili  70 %
23.10.2023 | 39 hodnocení
Plšík  80 %
20.10.2023 | 782 hodnocení
Valmez  70 %
19.10.2023 | 527 hodnocení
LavinieCamui  80 %
2.7.2023 | 842 hodnocení
Semtamťuk  70 %
11.4.2023 | 98 hodnocení
Togaf  80 %
6.4.2023 | 180 hodnocení
Will_Scarlet  70 %
5.4.2023 | 40 hodnocení
Zuzana L  80 %
11.10.2022 | 27 hodnocení
Vladimír10  50 %
11.4.2022 | 646 hodnocení
Klára Matiasovitsová  70 %
2.3.2022 | 69 hodnocení
Nikki123  50 %
8.12.2021 | 172 hodnocení
Alcha  90 %
21.11.2021 | 130 hodnocení
Matěj Konečný  70 %
30.10.2021 | 226 hodnocení
K_kovandova  80 %
6.10.2020 | 48 hodnocení
Frank Shelley  70 %
28.1.2020 | 51 hodnocení
Xcepek  60 %
22.1.2020 | 668 hodnocení
Maryš  80 %
21.1.2020 | 37 hodnocení
Paya888  70 %
18.1.2020 | 312 hodnocení
MorIska  60 %
10.1.2020 | 49 hodnocení
Firestone  60 %
21.12.2019 | 45 hodnocení
Snekac  90 %
20.12.2019 | 305 hodnocení
Unionboy  90 %
20.12.2019 | 466 hodnocení
Vladislavka  60 %
12.12.2019 | 164 hodnocení
Slavek53  70 %
1.12.2019 | 98 hodnocení
Veruka  90 %
15.4.2022 | 3 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.