Činoherní klub

Equus

Premiéra: 7.10.2021 | 2:15
předpremiéry od října 2020
Překlad: Pavel Dominik. Dramaturgie: Markéta Kočí Machačíková. Scéna: Hans Hoffer. Kostýmy: Nina A. Stillmark. Hudba: Ondřej Brousek. Režie: Martin Čičvák.
Poslední uvedení: květen 2024.
Sugestivní drama o temných zákoutích lidské duše. Mladík Alan Strang oslepil šest koní kovovým bodcem. Soudkyni Hesther Salomonové se podaří poslat ho místo do vězení do ústavní léčby k psychiatrovi Martinovi Dysartovi, který se pokusí rozkrýt, co ho k činu vedlo...
14!    

inscenace již byla stažena z repertoáru

Činoherní klub
Hodnocení inscenace
Redakce
76 %
Uživatelé
76 %
76591000
Volby

Hodnocení (64)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  70 %
28.4.2024 | 1153 hodnocení
+ souhlasím
Shafferova hra je výletem do temných zákoutí lidské duše. Rozhovor psychiatra s pacientem se dotýká témat posedlosti, rodinného zázemí, ale i limitů psychiatrické péče či pocitu vyhoření. Hra je založená na slově, režisér M.Čičvák se snaží být neiluzivní a vyhnout se jakémukoliv vyobrazení koní. Scénické řešení pracující s několika rovinami (hlediště, jeviště, lávka) je zajímavé, ale dialogy tím trochu ztrácí svou intimitu. Herecky se jedná o povedenou inscenaci, O.Rychlý staví Alana na ambivalenci zakřiknutosti a výbuchů vzteku, tápajícího doktora Dysarta dobře vystihl P.Kikinčuk, v menší roli zaujme A.Kameníková. Emocionálně silný je závěr.
Lukáš Holubec  60 %
22.4.2022 | 739 hodnocení
+ souhlasím
--- Labilita dětského násilníka --- (více v článku na blogu)
Iva Bryndová  90 %
31.12.2021 | 566 hodnocení
+ souhlasím
85% - Oblíbený Equus v Činoherním klubu vynechává známé realistické prvky - tedy koně a ve hře předepsané nahé scény. Nepotřebuje je. Nabízí skvělé herecké výkony Ondřeje Rychlého i Pavla Kikinčuka, jimž velmi dobře sekundují i herci v dalších rolích, a buduje napínavý, snad depresivní, ale hluboký příběh o temnotách v lidském nitru. Velmi výrazná, byť jednoduše řešená je scéna. Využívá vedle jeviště nejen hlediště, ale současně i lávky visuté nad jeviště, po níž se pohybuje Alan nad svým lékařem: současně blízko jemu, velmi těsně nad ním, avšak i od něj výrazně oddělený, když neustále zůstává na jiné, oddělené úrovni.
Pavel Širmer  70 %
17.12.2021 | 2013 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
65%. Režisér M. Čičvák se scénografem H. Hofferem nápaditě a zároveň jednoduše ovládli prostor, což hercům pomohlo oprostit drama od některých přežitých „nánosů“ a zčásti opodstatnit výběr titulu. V hlavních rolích se P. Kikinčuk a O. Rychlý dobrali skutečné hloubky. Afektovanost otce je sice přítomná v textu, projev J. Sklenáře však vedle ostatních herců zaváněl přehráváním. Autor P. Shaffer klade inscenátorům i divákům do cesty překážky. Ve hře se převážně mluví, hrozí monotónnost vyznění, výraznější „akce“ přichází až ke konci. Tento problém se přenesl i do inscenace, mimořádná působivost finále však stála za to.
Jan Pařízek  90 %
30.7.2021 | 911 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Opravdu velmi vydařený výlet do temných zákoutí lidské duše. Aneb místy až detektivní rozbor příčin jednoho šíleného činu dokáže naprosto pohltit. Výborně vystavěná atmosféra vás vtáhne a nepustí, pro mě zde snad ani nebylo slabého místa. Po herecké stránce výtečné výkony prakticky od všech, ale speciální potlesk hlavně pro mužskou trojice P. Kikinčuk, O. Rychlý a J. Sklenář. V menší roli pak skvěle sekunduje též A. Kameníková. Viděno na letním šapitó Azyl78, kde bylo i více rušivých elementů zvenčí plus zbytečně velká scéna. Ale věřím, že na komornější ploše ČK to bude ještě výraznější zážitek.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Varan  60 %
22.5.2024 | 118 hodnocení
+ souhlasím
Největším kladem celé hry byl výborný výkon Pavla Kikinčuka, ani Ondřej Rychlý však nikterak nezaostával, byť na roli sedmnáctiletého mladíka byl již celkem přestárlý. Pochvalu zaslouží jednoduchá, leč účelně řešená scéna. Hra jako taková však byla celkem nepřehledná, zmatečná, místy dost ukecaná a nenabízela jednoznačnou interpretaci. Celkový dojem ale dost vylepšila jednoznačně kvalitnější druhá polovina a především strhující závěr. Bohužel divadelnímu zážitku moc nepřidala banda hlučných idiotů, kteří se dokázali nepochopitelně nahlas smát i při těch nejvážnějších scénách. Viděno při derniéře.
Valmez  40 %
21.5.2024 | 522 hodnocení
+ souhlasím
Viděno na derniéře(21.5.2024).
Guildenstern  50 %
26.4.2024 | 449 hodnocení
+ souhlasím
Samotná hra se mi jeví jako lehce vykalkulovaná akademická konverzačka s působivým závěrem, který mi ale v této inscenaci přišel trochu moc na efekt. (Proč už se to nedohrálo ve tmě?) Řešení scény v symbolických rovinách vztahů postav super. Výkon O. Rychlého je rozhodně kvalitní, ale přišel mi na tu roli už trochu starý a (herecky) vyspělý, raději bych tam viděl mladého kluka se syrovějším projevem a autentičtějším charismatem nepředvídatelného poděsa. Také P. Kikinčuk vystavěl svou postavu dobře, místy jsem ale měl problém vnímat obsah jeho replik (což je možná věc samotného textu). Nejvíce mě bavila A. Kameníková.
Rejpalka  80 %
9.4.2024 | 212 hodnocení
+ souhlasím
Skutečně hutné představení, kde září hlavně Ondřej Rychlý. Na malém prostoru Činoheráku se povedla scéna, režie. Sklenář mi též přišlo že místy přehrával. A Kikinčuk už dávno není jen Šimon Plánička.
Fekete  70 %
29.3.2024 | 163 hodnocení
+ souhlasím
Videno 29.3.2024 v Cinohernim klubu, 3 rada. 125 min vcetne prestavky. 1 rada neobsazena.
Scena psychiatricke ordinace s rudym kreslem, nad ni lavka napric celym jevistem. Po lavce se pohyboval 17 lety mladik Alan / O. Rychly o nemz soud rozhodl ze ma byt sveren do psychiatricke pece protoze ve stajich oslepil 6 koni. Prevazne na jevisti a obcas i v 1 rade a hledisti se pohybuje psychiatr dr Dysart / P. Kikincuk, ktery ma Alana vysetrit a lecit, vcetne zbytku souboru. Oba dva byli verohodni. Vzhledem k rodinnym stripkum z prubehu predstaveni, zaverecne emotivni vyzneni nebylo zadnym prekvapenim. Nahota A. Kamenikove v zaveru nerusila.
Heroinaction  80 %
11.11.2023 | 27 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Viděno: 31. října 2023

Těžké, temné, ale pohltilo a nepustilo. Využití celé scény vč. hlediště mě nerušilo, připadal jsem si zapojenější. O. Rychlý a P. Kikinčuk fantastičtí, jak již zmíněno v mnoha dalších recenzích. Mile překvapila A. Kameníková a líbilo se mi přiznané prozření matky (výborná L. Jelínková) nad deviací jejího syna. Oceňuji režiserovo rozhodnutí vynechat nahé scény - na efekt by jistě šlo o atraktivní tah, který by přitáhl pozornost, ale hru by to z mého pohledu nikam neposunulo. Za mě nejlepší ze tří, v současnosti uváděných, režií M. Čičváka v Činoheráku.
Braddy  80 %
31.10.2023 | 213 hodnocení
+ souhlasím
Finální scéna mě totálně rozsekala!
Kateřina Vodáková  40 %
28.5.2023 | 210 hodnocení
+ souhlasím
Hra s potenciálem a nezvyklou tematikou, ale rozpačitý a rozvleklý výsledek, který nedokázal udržet mou pozornost. Nadto slabá práce se scénou.
Náročný divňák  40 %
18.4.2023 | 6 hodnocení
+ souhlasím
Výborné herecké výkony (především Ondřej Rychlý), ale totálně nezvládnutá práce se scénou, kdy se převážná většina děje odehrála na 30 cm prostoru před diváky v první řadě.
Karel1964  90 %
4.4.2023 | 88 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Tak tohle se hodně povedlo. Dvojice Rychlý a Kikinčuk je opravdu úžasná. Je to plné emocí a herecké výkony jsou skvělé. Všech, ale Ondřej Rychlý tu roli využil na maximum. Skvělé představení, na které jen tak nezapomenete.
Jaký to rozdíl oproti Kočce na rozpálené střeše, která je bez emocí.
Romance  100 %
31.3.2023 | 9 hodnocení
+ souhlasím
Dechberoucí herecké výkony, režie i samotná hra. Nejlepší zážitek za posledních deset let.
Srna  70 %
16.12.2022 | 87 hodnocení
+ souhlasím
Výborné herecké výkony, minimalistická a dobře promyšlená scéna.
Janísek  100 %
19.11.2022 | 12 hodnocení
+ souhlasím
Opět - nedávám často sto procent. Nicméně této inscenaci nechybí snad nic. Oba protagonisti - Ondřej Rychlý a Pavel Kikinčuk jsou prostě brilantní. Jednoduše, přesvědčivě i nápaditě řešený prostor. Hustá atmosféra, která člověka vtáhne do téměř detektivní zápletky. A skvělé finále. Jděte na to. :)
Vyfuk  90 %
10.11.2022 | 29 hodnocení
+ souhlasím
Byl jsem hodně nejistý, co nám toto upeče. Prvních pár minut jsem byl i vyloženě v averzi kvůli trochu odbornému jazyku. Pak se postupně rozjíždí příběh jako takový. Scéna, která působí v celku bláznivě, ovšem efektivně. Nečekaně dobrý Kikinčuk, objev mladého Rychlého s tatovým kukučem, stejně tak Sklenář. Finále hodně strhující a silné. Občas až moc uřvané a teatrální, ale ten konec mě stejně strašně svezl. Hodně silně. I když ty souvislosti mi občas ucházeli.
Stepan.chalousek  90 %
4.5.2022 | 52 hodnocení
+ souhlasím
Poetika pana Čičváka a jeho inscenace mi nikdy nebyly blízké, až do tohoto představení. Herecký koncert, který tepe až do samého konce. Činoherní klub má navíc poslední dobu velmi silnou dramaturgii. Skvělé!
Houfm@atlas.cz  90 %
23.4.2022 | 38 hodnocení
+ souhlasím
85% Jan Sklenář dost nepřesvědčivý, přehrávající. Výborná scéna a ztvárnění akce v závěru.
Pigeon  70 %
13.4.2022 | 19 hodnocení
+ souhlasím
75 %
Forwhat  60 %
31.3.2022 | 48 hodnocení
+ souhlasím
Silný příběh, složitý text a příjemné existenciální otázky - může nabídnout právě hra Equus. Po zhodnocení jsem došel k závěru, že celou hru jsem provázen příběhem pouze přes pana O.Rychlého a slečnu A. Kameníkovou. Bohužel, jsem neprošel k dalším vazbám a citovým rovinám u dalších z herců. V rámci celé scény jsem byl trochu zklamán a očekával bych více než hrát "na efekt".. Navíc bych asi doporučil přidat i jiné asociační prvky v interakcích s předměty na jevišti. Celkově, kvůli výše zmíněným hercům bych na tuto hru znovu zavítal ale již pouze jednou. Děkuji.
Michalmusek  100 %
15.2.2022 | 318 hodnocení
+ souhlasím
Perfektní představení. Dokonale zahrané Ondřejem Rychlým a Pavlem Kikinčukem.
Michal1982  90 %
12.2.2022 | 165 hodnocení
+ souhlasím
Tak to byl silný zážitek... Alan Strang, který spáchal zločin a Ondřej Rychlý,který se snad po tu roli narodil.. Pohled do nemocné duše mladého člověka, pátrání po příčině, krok po krůčku. Lze očekávat pomoc!? Má Alanova duše šanci uzdravit se? Hra, která během večera graduje a spěje do strhujícího finále.. Bravo Ondřeji! Ondřejovi zdatně sekunduje Pavel Kikinčuk... Zásadní okamžik má Anna Kameníková a zaujal i Jan Sklenář... Výborně řešená scéna dokreslující vztah pacient - psychiat- vzdálenost jejich vnitřního světů..
Čiko  90 %
4.2.2022 | 1085 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Kdybych zůstal u Azylu na výstavišti, určitě bych procenty šetřil, ale něco mi říkalo, že toto komorní drama je třeba zhlédnout na jevišti ČK. A byla to správná volba. V komornějším prostředí je sdělení inscenace daleko intimnější a diváka daleko víc vtáhne. Nelehké a o to pozoruhodnější výkony zejména Ondřeje Rychlého a Pavla Kikinčuka. Oběma role výtečně sedly. Neméně dobří byli herci v ostatních rolích. Martin Čičvák boduje spíše na menších jevištích. Toto mrazivé téma zpracoval výtečně a myslím, že se inscenace potká ještě s mnoha diváky.
LavinieCamui  70 %
8.1.2022 | 837 hodnocení
+ souhlasím
Výborné herecké výkony, ale hře by asi více prospělo, držet se autorova pojetí.
Tvidatko  60 %
21.12.2021 | 80 hodnocení
+ souhlasím
Ondřej Rychlý je výborný a jeho herecké výkony jsou víceméně jedinou překvapivou a nemonotónní věcí, která se na jevišti děje.
Podusak  80 %
8.12.2021 | 40 hodnocení
+ souhlasím
Kvalitní hra, doporučuji!
Martin21  90 %
6.12.2021 | 460 hodnocení
+ souhlasím
Silný příběh odehraný úžasnými herci!
Vladimír Rogalewicz  40 %
19.10.2021 | 809 hodnocení
+ souhlasím
Zdařilá a jistě psychicky extrémně náročná kreace Ondřeje Rychlého, i ostatní herci byli velice dobří. Za to ty body. Zbývá ale otázka PROČ? Proč mám celý večer sledovat příběh jednoho psychicky nemocného člověka. Je to neetické bulvární šmírování, škodolibá radost z neštěstí druhého. Ta hra nemá poučení a na závěr nepřijde katarze.
Slamajak  60 %
1.8.2021 | 72 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Fajn zážitek, ale znova bych to vidět nepotřeboval. Hru jsem četl v originále a líbila se mi, překlad je fajn, ale když jsem viděl inscenaci, nedokázal jsem se ubránit dojmu, že a) scénografie se úplně nepovedla (ale to je možná zbytečně velkým jevištěm Azylu 78) a b) dramaturgyně se držela zbytečně zpátky a měla škrtat nebo nějak zhušťovat, protože místy se to děsně táhlo (ale kdybych hru neznal a napjatě čekal na pointu, možná bych to vnímal jinak). Ondřej Rychlý skvělý, Anna Kameníková fajn, ostatní mi přišli dobří, ale naprosto nevýrazní a nezapamatovatelní.
J.anek  100 %
30.7.2021 | 495 hodnocení
+ souhlasím
Equus v rytmu techna
Hrát tuhle křehkou komorní inscenaci ve stanu Azyl78 byl mimořádně debilní nápad. Akustika příšerná, musí se hrát s porty, kolem jezdí vlaky a nedaleko duní techno. Nechápu.
Navzdory tomu všemu je Čičvákova inscenace nádherná. A herci se se všemi těmi handicapy rvali statečně. V zásadě je to sólo Ondřeje Rychlého, který se pro roli Alana Stranga narodil.
A vy spolu s ním přemýšlíte, jak žít v tomhle šíleném nenormálním světě.
Už mám vstupenky do Činoheráku, kde je to o 150 korun levnější. Tak snad nezavřou divadla.
Ivo Železný  100 %
5.6.2021 | 282 hodnocení
+ souhlasím
První výjimečné představení této sezóny. Šílená hra o šílenství. Šíleně dobře napsaná, přeložená, režírovaná, zahraná. Ondřej Rychlý a Pavel Kikinčuk špička. Taková dívadla pro připomenutí hodnotím sedmi body z pěti. Menšina tradicionalistů tleskala vestoje. Většina novodobě do potlesku halekala.
Dobrý  80 %
27.5.2024 | 16 hodnocení
TKa11  60 %
22.5.2024 | 90 hodnocení
Plšík  80 %
20.5.2024 | 782 hodnocení
Gaba M  80 %
26.4.2024 | 56 hodnocení
Applejuice  90 %
30.3.2024 | 368 hodnocení
HodnaTeta  80 %
30.3.2024 | 183 hodnocení
Vladimír10  70 %
29.3.2024 | 642 hodnocení
Janovskak  70 %
23.8.2023 | 49 hodnocení
Tereza Rybková  90 %
12.4.2023 | 48 hodnocení
EvieS  100 %
16.3.2023 | 17 hodnocení
Beebb  20 %
31.1.2023 | 49 hodnocení
Margaret  80 %
21.1.2023 | 126 hodnocení
Kreatura13  90 %
12.1.2023 | 31 hodnocení
Mirka.v.divadle  80 %
12.1.2023 | 5 hodnocení
Katareena  100 %
11.1.2023 | 13 hodnocení
Isa Johanovská  90 %
24.9.2022 | 123 hodnocení
Čermáci  60 %
20.9.2022 | 32 hodnocení
Tintera.v  50 %
20.9.2022 | 88 hodnocení
Bartys  80 %
13.6.2022 | 56 hodnocení
Chupetica  80 %
12.6.2022 | 153 hodnocení
Evelynne  90 %
11.6.2022 | 26 hodnocení
Moonek  70 %
23.5.2022 | 100 hodnocení
Kokoska  80 %
19.5.2022 | 43 hodnocení
Barčí  100 %
10.4.2022 | 44 hodnocení
Maybe  70 %
18.2.2022 | 92 hodnocení
Lenka K.  70 %
12.12.2021 | 101 hodnocení
Tarbík  70 %
10.12.2021 | 165 hodnocení
Le Petit Prince  70 %
10.10.2021 | 55 hodnocení
Alaia  90 %
31.5.2023 | 4 hodnocení
Stell.f  80 %
25.2.2022 | 3 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.