Divadlo J. K. Tyla Plzeň [Malá scéna]

Sweeney Todd - Ďábelský lazebník z Fleet Street

Premiéra: 27.1.2018 | 2:55
Podle divadelní adaptace Christophera Bonda. Překlad: Hana Nováková. Dramaturgie: Pavel Bár. Výprava: Dave Benson. Hudební nastudování: Jiří Petrdlík. Pěvecké nastudování: Sára Bukovská, Pavel Kantořík. Pohybová spolupráce: Martin Šinták. Dirigenti: Jiří Petrdlík, Dalibor Bárta. Režie: Lumír Olšovský.
Poslední uvedení: prosinec 2023.
Neobyčejný muzikál, proslavený filmovou adaptací, o kruté pomstě londýnského holiče Benjamina Barkera alias Sweeneyho Todda za nespravedlivé vyhnanství a odloučení od milované rodiny. Sweeney obnovuje po návratu do Londýna svou někdejší holičskou živnost nad pekařským krámkem paní Lovettové. Kam však začnou Toddovi zákazníci mizet a kde náhle bere paní Lovettová materiál pro své lahodné masové bochánky...?
14!  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo J. K. Tyla Plzeň
Hodnocení inscenace
Redakce
76 %
Uživatelé
90 %
90501000
Volby

Hodnocení (52)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jan Pařízek  80 %
19.1.2019 | 914 hodnocení
+ souhlasím
Po všech stránkách dobře zpracovaný světový muzikál. Vydařený překlad H. Novákové, krásná scéna i kostýmy od D. Bensona a skvělý živý orchestr hned vedle jeviště. Dobře sehraný herecký soubor, kde prakticky není slabého článku a všichni společně se podílí na vytváření té správné atmosféry, jež vás naprosto vtáhne do tohoto ďábelského příběhu. Vynikající výkon předvedla hlavně S. Topinková-Fořtová, ale nijak nezklamal ani správně charismatický J. Hruškoci. Z ostatních pak příjemně překvapili P. Režný, K. Falcová a P. Klimenda. Celkově opravdu moc povedený počin. 85%
Pavel Širmer  70 %
7.1.2019 | 2036 hodnocení
+ souhlasím
Dynamičtější libreto by dodalo ději intenzivnější napětí a spád, přesto jde o hodnotné dílo s ambicemi vyššími, než je v tomto žánru obvyklé. Povedená je i česká verze H. Novákové. Plzeňská inscenace je mimořádná po hudební stránce, účinkující přetěžké party pěvecky suverénně obsáhli. Problematické je soustředění se na vnějškové prostředky na úkor smyslu, ve scénicky využitém malém prostoru jsou pěstí na oko přeexponované líčení a masky a též ruší company, která zpívané i němé epizodky degraduje na prvoplánové karikatury. Na české muzikálové scéně však počin rozhodně nelze přehlédnout.
Lukáš Dubský  70 %
23.10.2018 | 1165 hodnocení
+ souhlasím
V Plzni nabízí zajímavou, i když náročnou muzikálovou podívanou, která bortí některé žánrové stereotypy. Hudba má blízko k rockové opeře, hezky podbarvuje děj, divák se do ní ale patrně nezamiluje hned na první poslech, jelikož neobsahuje melodie, které by po představení nedostal z hlavy. Velmi povedený je překlad, pěkně se kouká i na scénu a kostýmy D.Bensona. Režisér střídá naturalismus s groteskností, daří se mu budovat morbidní atmosféru. Do té hezky zapadají J.Hruškoci v titulní roli i S.Topinková Fořtová jako nebezpečná paní Lovettová.
Iva Bryndová  80 %
12.2.2018 | 578 hodnocení
+ souhlasím
85% - Představení, které jsem si nesmírně užila - skvělé výkony všech obsazených, výborná stylizovaná výprava a již všeobecně známý příběh o neštěstí a pomstě schopné strávit všechno.
Michal Novák  80 %
3.2.2018 | 1159 hodnocení
+ souhlasím
85 % Hororová historka ze starolondýnského podsvětí vychází z oblíbeného příběhového archetypu o křivdě a pomstě. Její muzikálové zpracování překvapuje propojením brakovosti předlohy a vznešených árií, dramatičnosti a komiky. Režisér spolu se scénografem přidávají velkou bezprostřednost a promyšlenou iluzivní hru, která vtahuje diváka do dění; panoptikální soukolí roztáčí drásavé osudy postav nebo hemžení při davových scénách. Má to vtip, jde z toho i mráz. Náročnost tohoto muzikálu je pověstná - plzeňští herci však v pěveckých partech obstáli. Pomohl k tomu i vynikající překlad.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Evosheek  90 %
2.10.2023 | 5 hodnocení
+ souhlasím
Nejprve vyzdvihnu vynikající herecký a pěvecký výkon paní Stanislavy Topinkové-Fořtové v roli pekařky Lovettové. pak následuje krásná scéna, skvělá hudba, báječné výkony ostatních aktérů.
Martin21  70 %
10.6.2023 | 462 hodnocení
+ souhlasím
Režijně skvělé, živé. Líbí se mi herecká interakce směrem na diváka. Nemohu se ale zbavit pocitu, že na velkém jevišti a s více kulisami se mi Sweeney líbí o něco více. Z herců mě zaujali V. Zaoralová Dvořáková, P. Klimenda a S. Topinková.
Tvidatko  90 %
15.6.2022 | 80 hodnocení
+ souhlasím
Cením živý orchestr <3
Herci předvedli vynikající výkony! Možná bych malinko vytkla, že jsem ne vždy rozuměla co zpívají, ale z toho viním hlavně svou volbu sedadla.
Mám za to, že v tomto žánru se jedná o nadprůměrnou inscenaci. Překlad nebyl otravný, scéna byla hezká, vše k sobě pasovalo, příběh a amtosféra mě pohltily.
Teejaa  100 %
4.5.2022 | 21 hodnocení
+ souhlasím
Viděla jsem již před delší dobou, ale vydám se brzy znovu. Jestli mě něco z muzikálového světa nadchlo, tak to byl právě plzeňský Sweeney. A to všemi složkami. Komorní scéna umocňuje atmosféru představení a vyloženě mu svědčí. Výkony všech perfektní, výrazná a skvělá company.
Eliskas  90 %
27.10.2021 | 42 hodnocení
+ souhlasím
Kostýmy, líčení, scéna (i když malá), herecké a pěvecké výkony neměly téměř chybu. Opravdu moc jsem si to užila a zírala jsem, jak věrně se účinkujícím podařilo ztvárnit originál. Bála jsem se trochu češtiny, ale texty byly velmi dobře napsané a krásně do melodií seděly. :)
DivadelniFan  70 %
6.6.2021 | 357 hodnocení
+ souhlasím
75%
Plzeňské zpracování je fenomenální, ovšem dílo jako takové si mě bohužel nezískalo. Věděl jsem, do čeho jdu, ale i přesto jsem tomu rád dal šanci. I když to ale nebude, jako v mém případě, pro někoho šálek kávy, ani chvíli se nudit nebude. Neustále je na co koukat. Vynikající režie, nádherná scéna, excelentní výkony (jak jinak v Plzni, že?). Zde září především J. Hruškoci, S. Topinková Fořtová, P. Klimenda, R. A. Shejbal a P. Režný s Ch. Režnou.
Dingo  90 %
5.6.2021 | 22 hodnocení
+ souhlasím
Velice dobře zvládnutá inscenace. Malá scéna dodává představení potřebnou atmosféru. Efektivní scéna. Velice zdařilý překlad. A v neposlední řadě tradičně výborný plzeňský muzikálový soubor.
Denisa H.  100 %
16.1.2020 | 383 hodnocení
+ souhlasím
Považuji, a myslím, že nejsem určitě sama, filmové zpracování od Tima Burtona za velmi zdařilé. O to těžší to nastudování v Plzni u mě mělo, obzvláště po negativní zkušenosti s mým jinak oblíbeným dílem 'Chyť mě, když na to máš'. Jenže u Sweeneyho to vyšlo, byl parádní a žádné zklamání se tedy tentokrát nekonalo! Na první pohled zaujme scéna. Na zpěv, zejména sborový, jsem si musela uvykat - nerozuměla jsem, ale jinak byl úchvatný. A ozvláštněním jsou "speciální efekty", u filmu by se řeklo 5D. P.S.: Nejvíce a neuvěřitelně se mi na film, se kterým prostě nejde nesrovnávat, podobal Tobias.
DaenerysT  100 %
16.11.2019 | 5 hodnocení
+ souhlasím
Nejvtipnější je co vás uvítá, když přijdete zpět do sálu po přestávce.
Kuba2  100 %
30.5.2019 | 15 hodnocení
+ souhlasím
Precizně zpracovaný muzikál, který je výborný prakticky ve všech aspektech, kde je to jen možné. Hudba je pěkná a krásně podtrhuje tón celého příběhu. Kostýmy jsou skvělé a malá scéna se na toto představení náramně hodí. Všem hercům jejich role sedí. J. Hruškoci je správně charismatický a jde z něho strach. Děj je zajímavý a mě strhlo toto představení více, něž samotný film. Překlad a texty písní jsou také na výborné úrovni. Muzikálu by možná prospělo, kdyby byl o pár minut kratší. Přesto je Sweeney Todd představením, které by měl vidět každý, koho muzikál alespoň trochu zajímá.
Martina149  100 %
22.4.2019 | 19 hodnocení
+ souhlasím
Na ten muzikál jsem se velmi dlouho těšila. A právem. Je to jednoznačně nejlepší představení, které jsem kdy viděla. Jozef Hruškoci a Stanislava Topinková Fořtová předvedli úchvatný výkon (stejně jako ostatní). Vynikající scéna, kostýmy... Nic, co by se dalo vytknout. Hlavně musím vyzdvihnout improvizaci K. Bečvářové, která místo "Město nám hoří" zazpívala "Notre Dame hoří."To mě opravdu pobavilo. Lumír Olšovský předvedl skvělou práci, ostatně jako vždy.
Simonn  70 %
29.3.2019 | 41 hodnocení
+ souhlasím
Hudebně náročné, živý orchestr, výkony hlavních představitelů úžasné (Hruškoci, Topinková - Fořtová, Shejbal, Klimenda). Zbytečně dlouhé (i s přestávkou 3hodiny), film s Deepem byl jen dvouhodinový a víc krvavější! Moc jsem nechápal pitvořící se sbor pošuků, kteří dostávají pravidelné vycházky z Asylia a bloudí Londýnem a není jim rozumět, když zpívají. Proč se mezi nimi pohybuje i role soudce?? Vůně pirohů navodila chutě a zvědavost těch, co nevěděli, jak se bude děj ubírat !-)
Armin  100 %
26.3.2019 | 33 hodnocení
+ souhlasím
Po všech stránkách skvělé představení! Sevřený prostor mu svědčí, orchestr tradičně skvěle připraven, nevidím žádných slabin. Bravo!
Koččka  100 %
17.3.2019 | 13 hodnocení
+ souhlasím
Výborné představení, scéna, kostýmy, herci, úžasné.
Mamaria  100 %
23.2.2019 | 31 hodnocení
+ souhlasím
Viděno opakovaně s odstupem, pro mě muzikálové představení roku. Komorní rozměry a zároveň lehce odpudivá a nebezpečně kontaktní show. Hudební zážitek umocněný velmi věrohodným Josefem Hruškocim a dokonale chameleonskou Stanislavou Topinkovou Fořtovou.
Čiko  80 %
28.1.2019 | 1089 hodnocení
+ souhlasím
85% Těžko něco vytknout. Netypické téma pro muzikál, ale o to zajímavější. Líbila se mi režie, herecké výkony, scéna, líčení, naturalismus... Opravdu zážitek.
Guildenstern  90 %
6.8.2018 | 450 hodnocení
+ souhlasím
Wow, nečekal bych, že něco takového někdy na českých muzikálových prknech uvidím. Tleskám za odvahu toto uvést na malé scéně a za nasazení všech zúčastněných. Ano, ta hudba není lehká na poslech a už vůbec ne na provedení. Obzvláštní uznání patří Pavlu Klimendovi a Kristýně Bečvářové, kteří svým postavám propůjčili až zneklidňující bezprostřednost. Působivá scéna a režie, i když inspirace American Horror Story je tu trochu vidět. Myslím, že za tímto zážitkem se rozhodně vyplatí se do Plzně vypravit.
Mike_2319  100 %
19.6.2018 | 71 hodnocení
+ souhlasím
Naprosto geniální a dokonalé ve všech směrech! Úžasný zážitek.
Cindy.92  80 %
13.6.2018 | 314 hodnocení
+ souhlasím
Této inscenaci bych dala jistě více procent, kdybych neměla tendenci srovnávat s jamáky na Orlí v Brně o tři roky zpět. Bohužel ve mě tehdy tento můj oblíbený kus zanechal lepší pocit. Přesto velmi kladně hodnotím výkony celého ansámblu, pěvecky vynikal P. Režný (herecky už méně) a J. Hruškoci, který snad mohl být jen o něco hrozivější. Mile mě překvapilo ztvárnění Tobyho a naopak zklamalo technické řešení s odstraňováním mrtvol.
Bišu  90 %
27.5.2018 | 217 hodnocení
+ souhlasím
Velice povedené představení po všech stránkách ( scéna, vůně, kostýmy, náročná choreografie, pěvecké i herecké výkony ). Režiséra i všechny účinkující nelze jinak, než pochválit, jak na tak malém prostoru dokázali realizovat "velké divadlo". Plzeňský muzikál v současné době prostě frčí, "mladá krev" i "staří" bardi předvádějí výkony na vysoké úrovni, současný šéf muzikálu opravdu UMÍ.
Zlenka  100 %
3.5.2018 | 11 hodnocení
+ souhlasím
Ještě jsem na malé scéně neviděla nic, co by bylo špatně. Což se rozhodně nedá říci o velké scéně nového divadla. Na začátku představení jsem byla chvíli v rozpacích (kostýmy, výkřiky, trhavé pohyby herců) než mi došlo, jak geniálně vše do sebe zapadá. Úžasný zážitek, který ještě dlouho dozníval. Skvělé pěvecké výkony, nápaditá scéna, kostýmy, masky. Bezvadně hrající orchestr na který je vidět, tak že si můžete vychutnat jak zní jednotlivé nástroje. Když jsme odcházeli nechtělo se mi věřit, že představení trvalo 3 hodiny.
Kamaela  90 %
6.4.2018 | 40 hodnocení
+ souhlasím
Dlouho jsem se v plzeňském divadle tak nepobavila. Ta směs tísnivé atmosféry, napětí, skvělých triků i vtipných momentů je mimořádně zábavná. Hra se smysly (vůně koláčků, parfémů, stříkající krev...) vás nutí být stále ve střehu. Pěvecky slušné, občas se něco nepovedlo, ale nebylo to nijak tragické.
Rejpalka  80 %
19.3.2018 | 213 hodnocení
+ souhlasím
Hudebně to není úplně můj šálek kávy, ale inscenace vynikající. Komorní prostor nesmírně svědčí, většinu času nevíte kam s očima, skvělé efekty se stříkající krví, vůněmi, větrem. Vynikající nápad s líčením a steampunkovými náznaky. Hutná atmosféra, vynikající orchestr ale hlavně výkony! Nejvíc zaujal Pavel Klimenda a Pavel Režný ale všichni představitelé byli výborní. Rozhodně doporučuji vidět.
J.anek  90 %
6.2.2018 | 499 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Komorní prostor inscenaci sluší. Jozef Hruškoci je charisma samo, ostatní jsou tuze dobří. Zábavná je práce s vůněmi. Ať už s parfémy nebo třeba s vůní pečených masových koláčů. Když jsem dostal zásah krví, v první chvíli jsem byl v šoku a vůbec nechápal, co se stalo. A pak už jsem se těšil na další kouzla.
Na nějaké velké choreografické zázraky tu není místo, a přece dokázal Martin Šinták vymyslel hodně efektních kousků. Smích Venuše Dvořákové mi bude ještě dlouho znít v uších. Atmosféru má Sweeney Todd jako hrom. Lumír Olšovský a Pavel Bár jsou po Meluzínově éře pro Plzeň velkou výhrou.
MartinB  100 %
28.1.2018 | 128 hodnocení
+ souhlasím
Velký dílo na Malé scéně. Tolik detailů, díky kterým budete mít nepřetržitě bradu až na zemi, se jen tak nevidí. Uctivá poklona VŠEM! Geniální výprava a kostýmy D. Bensona, milý překlad H. Novákové, herecké výkony všech absolutně dechberoucí! Pokud budete mít možnost, neváhejte! Lumír Olšovský totiž opět dokázal, jak precizní jsou jím uvedená díla. Díky!
Coward  100 %
28.1.2018 | 283 hodnocení
+ souhlasím
Výborně zpracovaný pěvecky náročný muzikál! Zdařilý překlad, zajímavá scéna, dobré dobové kostýmy. Špičkové pěvecké/herecké výkony (včetně company), bezchybný živý orchestr, velmi dobrá režie.
Senora  90 %
13.1.2024 | 56 hodnocení
Brasikona  90 %
30.12.2023 | 43 hodnocení
Lucinkabar  100 %
17.6.2023 | 5 hodnocení
Vladimír10  80 %
12.5.2023 | 646 hodnocení
Lucie Melicharová  90 %
25.4.2023 | 16 hodnocení
Applejuice  90 %
8.1.2023 | 379 hodnocení
Veronika K.  70 %
17.3.2022 | 118 hodnocení
Birter  90 %
21.10.2021 | 202 hodnocení
Simona Ježková  80 %
19.2.2020 | 36 hodnocení
Bílek  60 %
30.1.2020 | 44 hodnocení
Isa Johanovská  100 %
2.1.2020 | 123 hodnocení
Janet  100 %
6.10.2019 | 48 hodnocení
RaB  80 %
28.6.2019 | 378 hodnocení
Kormoran  100 %
31.5.2019 | 43 hodnocení
LuKrej  90 %
17.3.2019 | 97 hodnocení
Tery1  100 %
23.1.2019 | 35 hodnocení
Terezajirickova  90 %
18.11.2018 | 45 hodnocení
Terezak  80 %
5.6.2018 | 73 hodnocení
HawkeyeSaw  100 %
28.4.2018 | 224 hodnocení
Lera  100 %
1.2.2018 | 78 hodnocení
Monib  100 %
7.2.2018 | 3 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.