Divadlo na Vinohradech [velká scéna]

Romeo a Julie

Premiéra: 12.12.2015. Překlad: Jiří Josek. Dramaturgie: Jan Vedral. Scéna: David Bazika. Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková. Hudba: Ondřej Brousek. Úprava a režie: Juraj Deák.
2:45


Proslulá Shakespearova tragédie o dvou mladičkých veronských milencích, kteří se za svou velkou lásku byli se vší bezbrannou zranitelností ochotni postavit předsudkům, rodové zášti, intrikám, posměchu a nenávisti.
D12+
Divadlo na Vinohradech
Hodnocení inscenace
Redakce
37 %
Uživatelé
58 %
58521000
Hodnocení redakce
Iva Bryndová 40 %
Pavel Širmer 40 %
Jiří Landa 30 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (55)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Iva Bryndová 40 %
(zadáno: 30.9.2020, počet hodnocení: 273)
přínosný / zajímavý komentář
35%
Pavel Širmer 40 %
(zadáno: 4.11.2016, počet hodnocení: 1606)
přínosný / zajímavý komentář
Z dramaturgického hlediska skoro fiasko (v programu je uvedeno jméno J. Vedrala jen jako „dramaturgická spolupráce“). Komediální odlehčení některých rovin hře nevadí, problematičtější prvky jsou tím občas i zajímavě relativizovány. Bohužel inscenace se neslučuje v sourodý celek. Pěstí na oko je řada kýčovitých složek – kostýmy, pojetí chóru, tanečky. Škoda, že J. Deák nezúročil zkušenosti ze svého ostravského nastudování. Herci, až na V. Jílka a dalších několik výjimek, sami o sobě neodvádí špatnou práci; dochází-li k trapným okamžikům a nezvládnutým scénám, není to vesměs jejich vinou.
Jiří Landa 30 %
(zadáno: 28.12.2015, počet hodnocení: 2895)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace postrádá hlavní téma. Nehraje se zde ani o nenávisti dvou rodů, ani o vztahu rodičů a dětí (ty navíc vyznívají velmi indiferentně), ale vlastně ani o lásce. Režie se soustředila na pouhé poslepování jednotlivých scén a nedokázala dovést herce k přesvědčivým výkonům. Není tak vinou T. Bebarové, že je její chůva absurdně přehrávaná, nebo že první scéna I. Bareše hraničí s nechtěnou groteskou. Z dvojice Romeo – Julie vychází lépe M. Lambora. Problematická mluva S. Rojkové byla hlavním deficitem inscenace, stejně jako nevydařené kostýmy. O dotáčkách vévody (T. Töpfer) raději pomlčím.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Teddy 50 %
(zadáno: 7.4.2020, počet hodnocení: 144)
přínosný / zajímavý komentář
Klasika od Shakespeara a opět inscenována tak nějak podivně. Pocity z velikého dramatu o lásce se u mne nějak nedostavily.
Veronika K. 60 %
(zadáno: 2.4.2020, počet hodnocení: 88)
přínosný / zajímavý komentář
Částečná úprava hry, aby se přiblížila současnému divákovi, mi nevadila. Vyzdvihnout musím hudbu, ta mě nadchla, stejně jako herecké výkony Marka Lambory, Svatopluka Skopala a Daniela Bambase. Sabině Rojkové jsem Juliinu velkou lásku k Romeovi moc nevěřila. Nejvíc mi ale lezla na nervy chůva v podání Terezy Bebarové - hlučná, prostořeká a jako by byla stále pod vlivem (režijní záměr?).
Valmez 80 %
(zadáno: 5.11.2018, počet hodnocení: 207)
přínosný / zajímavý komentář
Zatím nejlepší kousek, co jsem na Vinohradech viděl. Moc se mi líbila chůva, v podání Terezy Bebarové.
Marketa.ziva 30 %
(zadáno: 14.10.2018, počet hodnocení: 15)
přínosný / zajímavý komentář
Tohle se moc nepovedlo. Mladí herci slušný.
Janinka123 80 %
(zadáno: 27.2.2018, počet hodnocení: 91)
přínosný / zajímavý komentář
Příjemně mě překvapila Tereza Bebarová. Ona prostě umí hrát pokaždé jinak.
Kateřina Vodáková 100 %
(zadáno: 5.10.2017, počet hodnocení: 105)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace mi vyrazila dech! Většina zdejších hodnotitelů byla asi na jiné hře než já. Nádherná hudba, skvělá práce s prostorem a velmi nadčasový překlad. Výběr herců na výbornou (možná bych jen vynechala E. Režnarovou, ale s ní mám na Vinohradech obecně problém). Za S. Skopala zaskakoval T. Pavelka a byl perfektní. Je mi líto, že v pražských divadlech se na reprízách přestalo sborově tleskat vestoje a jedinec s tím nic nezmůže. Marek Lambora je velký objev na hereckém poli. Tak mladý a přitom tolik herecky vyzrálý. Navíc nadaný i pohybově. BRAVO! / Vše, co potřebujeme k životu, je láska. /
MartinB 70 %
(zadáno: 30.5.2017, počet hodnocení: 58)
přínosný / zajímavý komentář
Pokud bych si v hlavě představil, že se příběh odehrává v současnosti, pak jsou pánské kostýmy v pořádku. Nicméně ty dámské jsou příšerné - tak či onak.
Mrzelo mne, při první návštěvě představení, že byla použitá tato verze překladu.
Z výkonů stojí za zmínění především Marek Lambora coby Romeo. Chůva Terezy Bebarové a Tybalt v podání Marka Holého také nebyli špatní. Julie Sabina Rojková mne při prvním zhlédnutí inscenace spíš nudila, ale po roce už byla znatelně lepší. Tomáš Dastlík zajímavý.
Igor Bareš mne nebavil. Natočený Töpfer mne spíš štval.
Hudba nápaditá a krásná.
JirkaS 60 %
(zadáno: 23.4.2017, počet hodnocení: 231)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Marek Lambora jako Romeo byl dokonalý, zatímco Sabině Rojkové jako Julii chybělo charisma. Inscenace nepostrádala světlé body, jako šermířské souboje, balkonovou scénu a vyběhnutí Romea do hlediště, či scénografické řešení. S výhradami jsem přijal exhibování chůvy, či mluvící hlavu Tomáše Töpfera. Celkově pro mě inscenace vyznívá do mírného nadprůměru především kvůli perfektně zahranému Romeovi, kterému jsem věřil každé slovo, každé gesto, každý pohyb i jeho zamilovanost. Rozhodně ale věřím, že tuto klasiku lze inscenovat i lépe. Více můj blog. /viděno 8. dubna 2017 v Divadle Na Vinohradech/ (více v článku na blogu)
Martina H. 60 %
(zadáno: 15.3.2017, počet hodnocení: 28)
přínosný / zajímavý komentář
Prolog mi připadal jako parodie... I postava chůvy. A občas mi přišlo, že se autoři inspirovali francouzským muzikálem Pour l'amour de la haine, ale to je jen můj dojem. Zachraňuje to jen má láska ke klasickému Shakespearovi.
VasekN 60 %
(zadáno: 5.3.2017, počet hodnocení: 26)
přínosný / zajímavý komentář
Vynikající Marek Lambora, nevýrazná Sabina Rojková, výborní Svatopluk Skopal, Tereza Bebarová (ač vedení role ji nutí přehrávat), Antonie Talacková. Trochu jako karikatura působil páter Igora Bareše. Spor rodů je zde jen v náznacích, mohl být víc vyzdvižen... 60 %
Čiko 70 %
(zadáno: 14.1.2017, počet hodnocení: 736)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Po přečtení komentářů jsem čekal, že to bude horší. Nenudil jsem se a toto zpracování se mi líbilo... Lambora byl zatím asi nejlepší Romeo, kterého jsem viděl. Rojková je bohužel tak trochu jeho opak. Tichá, nezajímavá, neslaná - nemastná. Dastlíkova role - dobrý nápad, ale určitě se dala vymyslet ještě lépe a zajímavěji...
Hannah21 70 %
(zadáno: 3.12.2016, počet hodnocení: 142)
přínosný / zajímavý komentář
Lambora je skvělý Romeo, Rojková mi nepřišla moc přesvědčivá, především v druhé půli.
Antioch 70 %
(zadáno: 8.5.2016, počet hodnocení: 149)
přínosný / zajímavý komentář
repríza 7.5.2016
Barka 30 %
(zadáno: 22.4.2016, počet hodnocení: 253)
přínosný / zajímavý komentář
Jsem trpce zklamána. Snažím se hledat nějaká pozitiva, ale moc mi to nejde. Marek Lambora v roli Romea byl šikovný, ale v té záplavě bídy okolo se to dost ztratilo. Sabině Rojkové jsem Julii nevěřila a navíc jsem jí dost často nerozuměla. Nejvýraznější postavou byla chůva, přišlo mi dokonce, že ten příběh je spíš o ní, oproti ní byli Romeo a Julie dost upozaděni, jejich vztah se jen tak přelítl, hlavně aby chůva udělala co nejvíc srandy. A co ta závěrečná scéna? Tys umřel, Ok, v pohodě, tak já se teda taky zabiju.. bez výrazu, bez emocí. Proč taková výprava, proč takové kostýmy? Fakt nevim :-/
Vladimíra 20 %
(zadáno: 21.3.2016, počet hodnocení: 6)
přínosný / zajímavý komentář
Představení, na které jsem se těšil, mne velmi zklamalo. Základní myšlenky - nenávist dvou rodů a tragická láska touto nenávistí poznamenaná - byly odsunuty na vedlejší kolej. Žádný étos, žádná myšlenka, pouze jakýsi slepenec scén s mnohdy nevhodně komickými vložkami.Také scéna ve mně zanechala dojem velmi rozpačitý. Více než 20% nemohu při nejlepší vůli inscenaci dát.
Rak61 100 %
(zadáno: 19.3.2016, počet hodnocení: 94)
přínosný / zajímavý komentář
Mně se hra moc líbila. Chápu, že každý máme jiný vkus a asi i jiné očekávání. Zajímavé zpracování, výborné výkony všech herců. Nadchl mě pan Bareš a Skopal. Velmi dobře vybráni hlavní představitelé. Zajímavá scéna, kostýmy i hudba.
Milan 80 %
(zadáno: 21.2.2016, počet hodnocení: 52)
přínosný / zajímavý komentář
Mně se hra moc líbila, zejména pak herecký výkon Marka Lambory. Asi jsem byl na jiném představení než ostatní hodnotící.
Martin Kopecký 60 %
(zadáno: 21.2.2016, počet hodnocení: 10)
přínosný / zajímavý komentář
První polovina sotva na 40%, druhá určitě přes sedmdesát. První polovině škodí násilné a prvoplánové sexuální narážky, které nejsou ani vtipné a ani neposouvají děj (nuda!). Pokud však začnou verše, tak hra začne hladit po duši a hlavně mít spád a bavit. Jako by to po částech psali dva různí lidé. Zaujala výborná hudba - i když moderna, měla význam. Také scéna je velmi zdařilá. Hlavní hrdinové herecky jistí, z ostatních zaujal Igor Bareš. Vysloveně nepříjemná afektovaná Tereza Bebarová v roli chůvy a Václav Jílek, který pojal Benvolia jako polovičního idiota (režijní záměr?).
Attt 30 %
(zadáno: 20.2.2016, počet hodnocení: 16)
přínosný / zajímavý komentář
Budu hodný a dám 30% .................. skvělá hudba, dobrá scéna, tristní zpracování .......... já měl pocit, že jsem dorazil na sexuální thriller .......... a vůbec není pravda, že ve druhé části se více hraje ............ a poslední filmová ukázka s panem Töpfrem znčla i to málo z těch 30%
Sloupek6 20 %
(zadáno: 20.2.2016, počet hodnocení: 40)
přínosný / zajímavý komentář
???
Fingee 40 %
(zadáno: 1.2.2016, počet hodnocení: 46)
přínosný / zajímavý komentář
Zvláštní, rádoby temné nepochopila jsem ty tancující krvinky...a škoda plesové scény. Skvělý byl Bareš, Bebarová, a Marek Lambora v roli Romea. Julie mě nepřesvědčila, žádný vývoj, ale mám Sabinu herecky ráda tak se chci podívat ještě za měsíc, dva. Hlava T.Töpfera byla na výbuch smíchu. Obzvlášť, když je projekce spuštěna v nesprávný moment.
Mora 50 %
(zadáno: 22.12.2015, počet hodnocení: 137)
přínosný / zajímavý komentář
Sympatický Romeo, nevěrohodná Julie, vévoda coby "mluvící hlava" T.Töpfera, chůva-karikatura, zbytečná obscénní gesta (pokus o laciný humor). Ve výsledku trochu rozpačitý guláš. Druhá polovička o něco lepší - to se více "hrálo".
Marie Jelínková 80 %
(zadáno: 14.2.2019, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Zdařilé představení, které předčilo mé očekávání podpořené hodnocením zde. Láskyplný příběh s velmi dobrými hereckými výkony všech, za Terezy Bebarovou zaskakovala výtečně Jitka Smutná. Dynamicky podaná klasická hra s lehce moderními prvky. Velmi příjemný večer s Shakespearem.
Ivisie 80 %
(zadáno: 15.10.2016, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
Příjemně mě překvapil překlad. Ctí Shakespearovu rétoriku, ale pro divadelní publikum jsou verše lépe srozumitelné než např. od Hilského nebo Sládka. A dvojsmysly? Musím se smát, když čtu tady ty komentáře. Kdo četl více než jednoho Shakespeara přece ví, že na hře s jazykem je celé jeho dílo postaveno. Scénáři mohu vytknout absenci dějové linky nedoručeného vzkazu, stačila by na vysvětlení klidně jedna replika kněze. A výrazná chůva? S. přece rád mísí vysoké s nízkým, verše s prózou, v tragédii umí vtipem diváka rozesmát a v komedii ho trošku zmrazit. Takže proč ne?
Marie1978 90 %
(zadáno: 9.5.2016, počet hodnocení: 4)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace se mi moc líbila, všichni herci hráli výborně, nejvíce mě zaujala Sabina Rojková, Marek Lambora, Matyáš Řezníček, Marek Holý a Tereza Bebarová. Líbily se mi jak kostýmy, tak scéna a dramatická hudba. Podle recenzí jsem mnoho neočekávala, ale o to víc jsem byla příjemně překvapená. Jediné, co se mi nelíbilo, byly sexuální narážky, ale to je spíš můj osobní problém... :-) Podle dlouhého a silného potlesku při děkovačce soudím, že i ostatní diváci byli nanejvýš spokojeni.
Helena Sklubalova 30 %
(zadáno: 23.1.2016, počet hodnocení: 2)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Shledli jsme predstaveni vcera, velke zklamani ! Zbytecne vulgarity a dvojsmysly, puvodni poslani dila je o lasce, nikoliv jen o sexu ....celkove pojeti mi lehce pripominalo Kamenak ;-(, Vydrzeli jsme jen prvni pulku, vadilo nam i zmodernizovane pojeti, snad aby i natvrdly divak pochopil, o co jde - nejde jen o scenu, kostymy, ale i pokusy o rapovani a hudbu ....Kdo hleda stredovekou Veronu, sladkou Julii na balkone, pribeh velke lasky, bude zklaman !
Ryccoly 90 %
(zadáno: 2.5.2020, počet hodnocení: 26)
Dave 80 %
(zadáno: 12.4.2020, počet hodnocení: 112)
Sub_Marine 70 %
(zadáno: 6.4.2020, počet hodnocení: 37)
Bařena 50 %
(zadáno: 2.4.2020, počet hodnocení: 44)
Vladimír10 60 %
(zadáno: 2.4.2020, počet hodnocení: 374)
Plšík 70 %
(zadáno: 1.4.2020, počet hodnocení: 509)
Lucy1905 70 %
(zadáno: 29.1.2020, počet hodnocení: 39)
Xcepek 100 %
(zadáno: 18.11.2019, počet hodnocení: 551)
KlaMar 60 %
(zadáno: 25.3.2019, počet hodnocení: 25)
Aněs 10 %
(zadáno: 31.1.2019, počet hodnocení: 51)
Martikovodivadlo 30 %
(zadáno: 18.1.2019, počet hodnocení: 51)
Radkamp 30 %
(zadáno: 1.6.2018, počet hodnocení: 14)
Blahme 50 %
(zadáno: 10.5.2018, počet hodnocení: 62)
Jana.janka 70 %
(zadáno: 28.3.2018, počet hodnocení: 45)
StepanP 70 %
(zadáno: 11.1.2018, počet hodnocení: 13)
Nemeceko 80 %
(zadáno: 5.12.2017, počet hodnocení: 20)
Suzana 40 %
(zadáno: 19.10.2017, počet hodnocení: 269)
Petr.trep 70 %
(zadáno: 15.9.2017, počet hodnocení: 157)
LucieSykorova 70 %
(zadáno: 3.9.2017, počet hodnocení: 130)
SisiBisi 30 %
(zadáno: 3.7.2017, počet hodnocení: 16)
Patocka23 40 %
(zadáno: 2.2.2017, počet hodnocení: 16)
DaZeL 80 %
(zadáno: 25.9.2016, počet hodnocení: 85)
Adela_H 30 %
(zadáno: 19.6.2016, počet hodnocení: 64)
IlMagnifico 30 %
(zadáno: 26.4.2016, počet hodnocení: 107)
Vousa 30 %
(zadáno: 8.4.2016, počet hodnocení: 13)
Tedy.ka 30 %
(zadáno: 6.3.2016, počet hodnocení: 16)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.