Divadlo na Vinohradech [velká scéna]

Romeo a Julie

Premiéra: 12.12.2015 | 2:45
Překlad: Jiří Josek. Dramaturgie: Jan Vedral. Scéna: David Bazika. Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková. Hudba: Ondřej Brousek. Úprava a režie: Juraj Deák.
Proslulá Shakespearova tragédie o dvou mladičkých veronských milencích, kteří se za svou velkou lásku byli se vší bezbrannou zranitelností ochotni postavit předsudkům, rodové zášti, intrikám, posměchu a nenávisti.
D12+  
Divadlo na Vinohradech
Hodnocení inscenace
Redakce
37 %
Uživatelé
58 %
kontroverzní inscenace (189.)
58731000
Hodnocení redakce
Iva Bryndová 40 %
Pavel Širmer 40 %
Jiří Landa 30 %
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (76)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  40 %
30.9.2020 | 578 hodnocení
+ souhlasím
35%
Pavel Širmer  40 %
4.11.2016 | 2036 hodnocení
+ souhlasím
Z dramaturgického hlediska skoro fiasko (v programu je uvedeno jméno J. Vedrala jen jako „dramaturgická spolupráce“). Komediální odlehčení některých rovin hře nevadí, problematičtější prvky jsou tím občas i zajímavě relativizovány. Bohužel inscenace se neslučuje v sourodý celek. Pěstí na oko je řada kýčovitých složek – kostýmy, pojetí chóru, tanečky. Škoda, že J. Deák nezúročil zkušenosti ze svého ostravského nastudování. Herci, až na V. Jílka a dalších několik výjimek, sami o sobě neodvádí špatnou práci; dochází-li k trapným okamžikům a nezvládnutým scénám, není to vesměs jejich vinou.
Jiří Landa  30 %
28.12.2015 | 3032 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace postrádá hlavní téma. Nehraje se zde ani o nenávisti dvou rodů, ani o vztahu rodičů a dětí (ty navíc vyznívají velmi indiferentně), ale vlastně ani o lásce. Režie se soustředila na pouhé poslepování jednotlivých scén a nedokázala dovést herce k přesvědčivým výkonům. Není tak vinou T. Bebarové, že je její chůva absurdně přehrávaná, nebo že první scéna I. Bareše hraničí s nechtěnou groteskou. Z dvojice Romeo – Julie vychází lépe M. Lambora. Problematická mluva S. Rojkové byla hlavním deficitem inscenace, stejně jako nevydařené kostýmy. O dotáčkách vévody (T. Töpfer) raději pomlčím.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Denisa H.  60 %
28.4.2024 | 383 hodnocení
+ souhlasím
Jsem z toho taková rozpačitá a nevím, co si myslet. A zda se mi to spíš líbilo, nebo nelíbilo :-D Začnu klady, ke kterým určitě řadím skvělé choreografie soubojů, hudbu, představitele Romea a Julie, většinu humoru. A M. Holého, toho já prostě můžu :-D Naopak mezi zápory bych uvedla jednoznačně postavu chůvy. Jednak její celkové pojetí bylo spíš karikující a vulgární, jednak T. Bebarová přehrávala (ale z toho víním spíš scénář). Též mi vadily různé sexistické narážky nebo dvojsmysly. Zklamala mě odbytá scéna, kterou sice oživila velká projekce, zároveň mi ale tyto dotáčky přišly zbytečné.
Byl to zkrátka takový nevyladěný mišmaš.
Adeline_H  70 %
4.2.2024 | 43 hodnocení
+ souhlasím
Hra obsahuje dost sexuálních narážek, což by někomu mohlo vadit, ale celkově se na představení dívá pěkně a mezi Rojkovou a Lamborou to celkem funguje. Jedná se spíš o zpracování Shakespeara pro širší veřejnost. Nicméně to nebyl ztracený čas a představení jsem si užila.
Dokonalý Petr  50 %
24.10.2023 | 17 hodnocení
+ souhlasím
Z REPRÍZY 29.4.23 / Nijak objevná režie J. Deáka, nikam neposouvá především S. Rojkovou. Herečku je dlouhodobě docela problém slyšet. Vedle charismatického Lambory se navíc trochu ztrácí. Ve vedlejších rolích jsou velice výrazní Talacková, Holý a Bambas. Tomáš Töpfer ve filmové dotáčce je strašně zbytečný. Nadto zmíním opravdu odpudivou výpravu. Styděl bych se.
JáraTym  30 %
26.5.2023 | 35 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Tohle nastudování trpí základními nedostatky. Od nulové scénografie, přes špatně slyšitelné herce, po přílišné vyhnání všech situací do trapně humorných poloh. Hlavní dvojice je nijaká - Rojková jen odříkává text a je jí často špatně rozumět. Bebarová obludně přehrává - patrně jí dali až moc velkou volnost... Dotáčka knížete na velké plátno je naprosto zoufalý tah, stejně tak "drákulovské krvinky" které pořád chodí bez jakéhokoliv záměru nebo cíle po jevišti. Hudba je velké plus, celou inscenaci ovšem zachránit nedokáže. Už i z toho důvodu, že proškrtaný text kašle na vztah obou znepřátelených rodů. Tento milník se slézti se ctí nepodařilo.
Marek a Marie  60 %
10.10.2022 | 60 hodnocení
+ souhlasím
Lambora OK, Rojková nevýrazná a není jí dobře rozumět...
Krocka  50 %
11.12.2021 | 26 hodnocení
+ souhlasím
Oceňuji obsazení obou titulních rolí mladými herci, ačkoli uječená Rojková mi místy fakt neseděla. Ondřej Kraus v roli Mercuzia skvělý, výkon Daniela Bambase se mi také velmi líbil. Z Terezy Bebarové mám smíšené pocity, chvílemi super, chvílemi docela hrůza. Celkově představení vyloženě neurazí, ale ani výrazněji nenadchne, děj byl takový neslaný nemastný. Myslím, že by to v DnV mohli zvládnout celkově daleko lépe.
Vladimír10  50 %
11.11.2021 | 646 hodnocení
+ souhlasím
Přestože je titul uváděn již šestou sezónu, na jeho "kvalitě" se množství repríz stále neprojevilo. Za problematické považuji především obsazení hostující T. Bebarové do jedné ze stěžejních rolí. Dotyčná totiž charakter své postavy zploštila natolik, že v jejím podání působí chůva pouze jako uchechtaná drbna utápějící se v alkoholu. Podobně nepříjemný dojem jsem ovšem měl i z nepřirozeného výkonu S. Rojkové. Nemístně však působí také rádoby humorné a sexistické narážky zakomponované do bytostně tragického textu či přílišný patos, který prýští jak z některých herců, tak z hudebního podkresu.
AdamMez  70 %
8.7.2021 | 14 hodnocení
+ souhlasím
Viděno na letní scéně. Překvapivým způsobem neznásilněný Shakespeare. První nastudování, které znám, které se soustředí téměř výhradně na pochopitelnou naivitu ústřední dvojce odpovídající jejich přiřknutému věku, což i já osobně chápu jako ústřední motiv této spíše "béčkové" Shakespearovy tragédie.
Teddy  50 %
7.4.2020 | 295 hodnocení
+ souhlasím
Klasika od Shakespeara a opět inscenována tak nějak podivně. Pocity z velikého dramatu o lásce se u mne nějak nedostavily. Také mi skoro přišlo, jako by role chůvy byla v tomto příběhu důležitější, než samotná milenecká dvojice. No a závěrečná dotáčka s panem Töpferem, tu jsem nepochopila vůbec.
Veronika K.  60 %
2.4.2020 | 118 hodnocení
+ souhlasím
Částečná úprava hry, aby se přiblížila současnému divákovi, mi nevadila. Vyzdvihnout musím hudbu, ta mě nadchla, stejně jako herecké výkony Marka Lambory, Svatopluka Skopala a Daniela Bambase. Sabině Rojkové jsem Juliinu velkou lásku k Romeovi moc nevěřila. Nejvíc mi ale lezla na nervy chůva v podání Terezy Bebarové - hlučná, prostořeká a jako by byla stále pod vlivem (režijní záměr?).
Valmez  80 %
5.11.2018 | 527 hodnocení
+ souhlasím
Zatím nejlepší kousek, co jsem na Vinohradech viděl. Moc se mi líbila chůva, v podání Terezy Bebarové.
Marketa.ziva  30 %
14.10.2018 | 15 hodnocení
+ souhlasím
Tohle se moc nepovedlo. Mladí herci slušný.
Janinka123  80 %
27.2.2018 | 166 hodnocení
+ souhlasím
Příjemně mě překvapila Tereza Bebarová. Ona prostě umí hrát pokaždé jinak.
Kateřina Vodáková  100 %
5.10.2017 | 226 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace mi vyrazila dech! Většina zdejších hodnotitelů byla asi na jiné hře než já. Nádherná hudba, skvělá práce s prostorem a velmi nadčasový překlad. Výběr herců na výbornou (možná bych jen vynechala E. Režnarovou, ale s ní mám na Vinohradech obecně problém). Za S. Skopala zaskakoval T. Pavelka a byl perfektní. Je mi líto, že v pražských divadlech se na reprízách přestalo sborově tleskat vestoje a jedinec s tím nic nezmůže. Marek Lambora je velký objev na hereckém poli. Tak mladý a přitom tolik herecky vyzrálý. Navíc nadaný i pohybově. BRAVO! / Vše, co potřebujeme k životu, je láska. /
MartinB  70 %
30.5.2017 | 128 hodnocení
+ souhlasím
Pokud bych si v hlavě představil, že se příběh odehrává v současnosti, pak jsou pánské kostýmy v pořádku. Nicméně ty dámské jsou příšerné - tak či onak.
Mrzelo mne, při první návštěvě představení, že byla použitá tato verze překladu.
Z výkonů stojí za zmínění především Marek Lambora coby Romeo. Chůva Terezy Bebarové a Tybalt v podání Marka Holého také nebyli špatní. Julie Sabina Rojková mne při prvním zhlédnutí inscenace spíš nudila, ale po roce už byla znatelně lepší. Tomáš Dastlík zajímavý.
Igor Bareš mne nebavil. Natočený Töpfer mne spíš štval.
Hudba nápaditá a krásná.
JirkaS  60 %
23.4.2017 | 368 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Marek Lambora jako Romeo byl dokonalý, zatímco Sabině Rojkové jako Julii chybělo charisma. Inscenace nepostrádala světlé body, jako šermířské souboje, balkonovou scénu a vyběhnutí Romea do hlediště, či scénografické řešení. S výhradami jsem přijal exhibování chůvy, či mluvící hlavu Tomáše Töpfera. Celkově pro mě inscenace vyznívá do mírného nadprůměru především kvůli perfektně zahranému Romeovi, kterému jsem věřil každé slovo, každé gesto, každý pohyb i jeho zamilovanost. Rozhodně ale věřím, že tuto klasiku lze inscenovat i lépe. Více můj blog. /viděno 8. dubna 2017 v Divadle Na Vinohradech/ (více v článku na blogu)
Martina H.  60 %
15.3.2017 | 28 hodnocení
+ souhlasím
Prolog mi připadal jako parodie... I postava chůvy. A občas mi přišlo, že se autoři inspirovali francouzským muzikálem Pour l'amour de la haine, ale to je jen můj dojem. Zachraňuje to jen má láska ke klasickému Shakespearovi.
VasekN  60 %
5.3.2017 | 32 hodnocení
+ souhlasím
Vynikající Marek Lambora, nevýrazná Sabina Rojková, výborní Svatopluk Skopal, Tereza Bebarová (ač vedení role ji nutí přehrávat), Antonie Talacková. Trochu jako karikatura působil páter Igora Bareše. Spor rodů je zde jen v náznacích, mohl být víc vyzdvižen... 60 %
Čiko  70 %
14.1.2017 | 1089 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Po přečtení komentářů jsem čekal, že to bude horší. Nenudil jsem se a toto zpracování se mi líbilo... Lambora byl zatím asi nejlepší Romeo, kterého jsem viděl. Rojková je bohužel tak trochu jeho opak. Tichá, nezajímavá, neslaná - nemastná. Dastlíkova role - dobrý nápad, ale určitě se dala vymyslet ještě lépe a zajímavěji...
Hannah21  70 %
3.12.2016 | 159 hodnocení
+ souhlasím
Lambora je skvělý Romeo, Rojková mi nepřišla moc přesvědčivá, především v druhé půli.
Antioch  70 %
8.5.2016 | 149 hodnocení
+ souhlasím
repríza 7.5.2016
Barka  30 %
22.4.2016 | 296 hodnocení
+ souhlasím
Jsem trpce zklamána. Snažím se hledat nějaká pozitiva, ale moc mi to nejde. Marek Lambora v roli Romea byl šikovný, ale v té záplavě bídy okolo se to dost ztratilo. Sabině Rojkové jsem Julii nevěřila a navíc jsem jí dost často nerozuměla. Nejvýraznější postavou byla chůva, přišlo mi dokonce, že ten příběh je spíš o ní, oproti ní byli Romeo a Julie dost upozaděni, jejich vztah se jen tak přelítl, hlavně aby chůva udělala co nejvíc srandy. A co ta závěrečná scéna? Tys umřel, Ok, v pohodě, tak já se teda taky zabiju.. bez výrazu, bez emocí. Proč taková výprava, proč takové kostýmy? Fakt nevim :-/
Vladimíra  20 %
21.3.2016 | 6 hodnocení
+ souhlasím
Představení, na které jsem se těšil, mne velmi zklamalo. Základní myšlenky - nenávist dvou rodů a tragická láska touto nenávistí poznamenaná - byly odsunuty na vedlejší kolej. Žádný étos, žádná myšlenka, pouze jakýsi slepenec scén s mnohdy nevhodně komickými vložkami.Také scéna ve mně zanechala dojem velmi rozpačitý. Více než 20% nemohu při nejlepší vůli inscenaci dát.
Rak61  100 %
19.3.2016 | 94 hodnocení
+ souhlasím
Mně se hra moc líbila. Chápu, že každý máme jiný vkus a asi i jiné očekávání. Zajímavé zpracování, výborné výkony všech herců. Nadchl mě pan Bareš a Skopal. Velmi dobře vybráni hlavní představitelé. Zajímavá scéna, kostýmy i hudba.
Milan  80 %
21.2.2016 | 52 hodnocení
+ souhlasím
Mně se hra moc líbila, zejména pak herecký výkon Marka Lambory. Asi jsem byl na jiném představení než ostatní hodnotící.
Martin Kopecký  60 %
21.2.2016 | 16 hodnocení
+ souhlasím
První polovina sotva na 40%, druhá určitě přes sedmdesát. První polovině škodí násilné a prvoplánové sexuální narážky, které nejsou ani vtipné a ani neposouvají děj (nuda!). Pokud však začnou verše, tak hra začne hladit po duši a hlavně mít spád a bavit. Jako by to po částech psali dva různí lidé. Zaujala výborná hudba - i když moderna, měla význam. Také scéna je velmi zdařilá. Hlavní hrdinové herecky jistí, z ostatních zaujal Igor Bareš. Vysloveně nepříjemná afektovaná Tereza Bebarová v roli chůvy a Václav Jílek, který pojal Benvolia jako polovičního idiota (režijní záměr?).
Karel KORDA  30 %
20.2.2016 | 16 hodnocení
+ souhlasím
Budu hodný a dám 30% .................. skvělá hudba, dobrá scéna, tristní zpracování .......... já měl pocit, že jsem dorazil na sexuální thriller .......... a vůbec není pravda, že ve druhé části se více hraje ............ a poslední filmová ukázka s panem Töpfrem znčla i to málo z těch 30%
Sloupek6  20 %
20.2.2016 | 40 hodnocení
+ souhlasím
???
Fingee  40 %
1.2.2016 | 46 hodnocení
+ souhlasím
Zvláštní, rádoby temné nepochopila jsem ty tancující krvinky...a škoda plesové scény. Skvělý byl Bareš, Bebarová, a Marek Lambora v roli Romea. Julie mě nepřesvědčila, žádný vývoj, ale mám Sabinu herecky ráda tak se chci podívat ještě za měsíc, dva. Hlava T.Töpfera byla na výbuch smíchu. Obzvlášť, když je projekce spuštěna v nesprávný moment.
Mora  50 %
22.12.2015 | 153 hodnocení
+ souhlasím
Sympatický Romeo, nevěrohodná Julie, vévoda coby "mluvící hlava" T.Töpfera, chůva-karikatura, zbytečná obscénní gesta (pokus o laciný humor). Ve výsledku trochu rozpačitý guláš. Druhá polovička o něco lepší - to se více "hrálo".
Mila84  50 %
16.11.2023 | 4 hodnocení
+ souhlasím
V první polovině jsem nechápala, na co se dívám. Na tragédii nebo na komedii? Ne že bych nebyla pro, tragický příběh místy provětrat humorem, ale tady těch taškařic a hereckého pitvoření bylo opravdu příliš. Byla jím schozená jak dramatická, tak romantická linie příběhu.
Sexuálních narážek tu bylo tolik, že jsem se děsila, kdy přijde další.
Chůva v podání Terezy Bebarové, to co bylo ta karikaturu?
Druhá půlka byla lepší. To se konečně hrálo drama, které ve mě i dokázalo vyvolat nějaké ty emoce. Celkový dojem to lehce poupravilo, avšak nespasilo. Nakonec dávám 50%, avšak jen proto, že mám slabost pro Marka Lamboru.
Marie Jelínková  80 %
14.2.2019 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Zdařilé představení, které předčilo mé očekávání podpořené hodnocením zde. Láskyplný příběh s velmi dobrými hereckými výkony všech, za Terezy Bebarovou zaskakovala výtečně Jitka Smutná. Dynamicky podaná klasická hra s lehce moderními prvky. Velmi příjemný večer s Shakespearem.
Ivisie  80 %
15.10.2016 | 3 hodnocení
+ souhlasím
Příjemně mě překvapil překlad. Ctí Shakespearovu rétoriku, ale pro divadelní publikum jsou verše lépe srozumitelné než např. od Hilského nebo Sládka. A dvojsmysly? Musím se smát, když čtu tady ty komentáře. Kdo četl více než jednoho Shakespeara přece ví, že na hře s jazykem je celé jeho dílo postaveno. Scénáři mohu vytknout absenci dějové linky nedoručeného vzkazu, stačila by na vysvětlení klidně jedna replika kněze. A výrazná chůva? S. přece rád mísí vysoké s nízkým, verše s prózou, v tragédii umí vtipem diváka rozesmát a v komedii ho trošku zmrazit. Takže proč ne?
Marie1978  90 %
9.5.2016 | 4 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace se mi moc líbila, všichni herci hráli výborně, nejvíce mě zaujala Sabina Rojková, Marek Lambora, Matyáš Řezníček, Marek Holý a Tereza Bebarová. Líbily se mi jak kostýmy, tak scéna a dramatická hudba. Podle recenzí jsem mnoho neočekávala, ale o to víc jsem byla příjemně překvapená. Jediné, co se mi nelíbilo, byly sexuální narážky, ale to je spíš můj osobní problém... :-) Podle dlouhého a silného potlesku při děkovačce soudím, že i ostatní diváci byli nanejvýš spokojeni.
Helena Sklubalova  30 %
23.1.2016 | 2 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Shledli jsme predstaveni vcera, velke zklamani ! Zbytecne vulgarity a dvojsmysly, puvodni poslani dila je o lasce, nikoliv jen o sexu ....celkove pojeti mi lehce pripominalo Kamenak ;-(, Vydrzeli jsme jen prvni pulku, vadilo nam i zmodernizovane pojeti, snad aby i natvrdly divak pochopil, o co jde - nejde jen o scenu, kostymy, ale i pokusy o rapovani a hudbu ....Kdo hleda stredovekou Veronu, sladkou Julii na balkone, pribeh velke lasky, bude zklaman !
Bróža  60 %
24.11.2023 | 103 hodnocení
Rimich  50 %
2.6.2023 | 39 hodnocení
Teres  50 %
8.5.2023 | 267 hodnocení
TereHun  50 %
29.3.2023 | 37 hodnocení
Detektiv-2  50 %
29.3.2023 | 17 hodnocení
Ivka83  40 %
14.12.2022 | 8 hodnocení
OndraHri  70 %
31.10.2022 | 23 hodnocení
Matěj Konečný  60 %
18.2.2022 | 226 hodnocení
Kjama  80 %
5.2.2022 | 114 hodnocení
Ramboto  70 %
25.1.2022 | 15 hodnocení
Jíťa8  70 %
22.11.2021 | 22 hodnocení
Birter  60 %
19.10.2021 | 202 hodnocení
Terez  40 %
11.7.2021 | 104 hodnocení
Ryccoly  90 %
2.5.2020 | 30 hodnocení
Dave  80 %
12.4.2020 | 112 hodnocení
Sub_Marine  70 %
6.4.2020 | 45 hodnocení
Bařena  50 %
2.4.2020 | 63 hodnocení
Plšík  70 %
1.4.2020 | 782 hodnocení
Lucy1905  70 %
29.1.2020 | 51 hodnocení
Xcepek  100 %
18.11.2019 | 668 hodnocení
KlaMar  60 %
25.3.2019 | 25 hodnocení
Aněs  10 %
31.1.2019 | 51 hodnocení
Martikovodivadlo  30 %
18.1.2019 | 51 hodnocení
Radkamp  30 %
1.6.2018 | 14 hodnocení
Blahme  50 %
10.5.2018 | 62 hodnocení
Jana.janka  70 %
28.3.2018 | 81 hodnocení
StepanP  70 %
11.1.2018 | 13 hodnocení
Nemeceko  80 %
5.12.2017 | 33 hodnocení
Suzana  40 %
19.10.2017 | 343 hodnocení
Petr.trep  70 %
15.9.2017 | 172 hodnocení
LucieSykorova  70 %
3.9.2017 | 167 hodnocení
SisiBisi  30 %
3.7.2017 | 16 hodnocení
Patocka23  40 %
2.2.2017 | 16 hodnocení
DaZeL  80 %
25.9.2016 | 94 hodnocení
Adela_H  30 %
19.6.2016 | 81 hodnocení
IlMagnifico  30 %
26.4.2016 | 107 hodnocení
Vousa  30 %
8.4.2016 | 14 hodnocení
Iveta Saláková  90 %
1.11.2023 | 2 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.