Divadlo Na zábradlí [hlavní scéna]

Zlatá šedesátá aneb Deník Pavla J.

Premiéra: 5.4.2013. Premiéra v Divadle Na zábradlí: 20.9.2013. Dramaturgie: Dora Viceníková. Výprava: Marek Cpin. Výběr hudby a režie: Jan Mikulášek.
Nová verze inscenace brněnského Divadla Reduta (působícího pod hlavičkou Národního divadla Brno).
1:35x

tato inscenace byla dříve uváděna v divadle: Národní divadlo Brno
> detail původní inscenace


Inscenace zpracovávající ceněné deníkové zápisy Pavla Juráčka, klíčové osobnosti českého filmu 60. let. Vzestup i pád talentovaného umělce v konfliktu s dobovými společenskými a kulturními okolnostmi i s vlastní bohémskou povahou. Neobyčejně intimní vhled do Juráčkovy osobnosti, do jeho vnímání světa a lidí kolem něj, ale zároveň také do atmosféry „zlatého věku“ naší kinematografie, která je nahlížena zevnitř, jedním z aktérů nové vlny.
oficiální ankety:
nominace na Cenu Alfréda Radoka 2013 (nejlepší inscenace roku)
Marek Cpin - nominace na Cenu Alfréda Radoka 2013 (nejlepší scénografie roku)
v anketě portálu i-divadlo.cz:
3. místo v kategorii Nejlepší inscenace roku 2013
Marek Cpin - významné umístění v kategorii Jiný umělecký počin roku 2013
Divadlo Na zábradlí
Hodnocení inscenace
Redakce
86 %
Uživatelé
82 %
82781000
Termíny představení
28.1. (Čt) 19:00 ZRUŠENO
celý program divadlaaktivovat hlídání nových termínů
Chci vidět - přidat do seznamu
Ke zhlédnutí online naDramox
Volby

Hodnocení (85)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Anežka Hrebiková 80 %
(zadáno: 22.5.2016, počet hodnocení: 212)
přínosný / zajímavý komentář
Viz hodnocení inscenace z Reduty.
Michal Novák 80 % Tip Michal Novák
(zadáno: 19.4.2016, počet hodnocení: 1067)
Lukáš Holubec 100 % Tip Lukáš Holubec
(zadáno: 18.9.2015, počet hodnocení: 663)
Lukáš Dubský 80 %
(zadáno: 11.3.2015, počet hodnocení: 852)
přínosný / zajímavý komentář
Působivá inscenace, která zachycuje výsek ze života dnes již poněkud pozapomenutého filmového scenáristy a režiséra P.Juráčka. Na základě jeho deníků je na jevišti rekonstruována Juráčkova složitá osobnost, která je zasazena do dobového kontextu šedesátých let a počátků normalizace. Mikulášek pracuje svým obvyklým způsobem, nicméně Juráčkův osud tentokrát nezobrazuje v tak groteskní poloze, jako bývá u jeho inscenací zvykem. Herecky povedené, scéna M.Cpina se k inscenaci hodí. Jen se divák asi nezbaví dojmu, že Juráčkův osud z větší části neovlivňuje dobová situace, ale jen jeho vlastní nitro.
Jan Pařízek 90 %
(zadáno: 7.3.2014, počet hodnocení: 784)
přínosný / zajímavý komentář
Silné, emotivní, strhující. Nepopírám, vtáhlo mě to a zanechalo hluboký dojem. Spousta výborných scén a krásně udělaných obrazů. Dobře využitá scéna, práce s prostorem, pohyby a hudbou. Z hereckého hlediska též velmi dobré. Z mého pohledu se tenhle kousek povedl po všech stránkách.
Jiří Landa 80 %
(zadáno: 22.1.2014, počet hodnocení: 2895)
přínosný / zajímavý komentář
85% Inscenace DNz přináší ještě o něco intenzivnější zážitek než verze z Reduty, což je možná dáno uzavřenějším prostorem pražského divadla. Jedna z nejlepších Mikuláškových prací, které rozhodně stojí za vidění. M. Spurná, alternující se s G. Mikulkovou, do obsazení bez problémů zapadla. Po předchozích strastiplných letech, jimiž DNz procházelo, jsou tyto inscenace doslova očistnou lázní. Dále viz hodnocení NDB - Reduta.
Johana Hovorková 90 %
(zadáno: 8.10.2014, počet hodnocení: 87)
Výborné představení. Ze scénického provedení mrazí stejně jako ze všech slov, která v představení zazní. Zajímavě řešené obsazení všech Juráčků má svůj význam a opravdu žádný pohyb nevyzní v celku jako něco navíc. Postavičky s hořícím Palachem, horečné přepisování křídou a herci, kteří všichni představují totéž. To všechno drží pohromadě a jednoznačně stojí za vidění.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Studený Čumáček 60 %
(zadáno: 24.12.2020, počet hodnocení: 248)
přínosný / zajímavý komentář
záznam
Natočil tři významné celovečerní filmy (divné, ale ceněné). Napsal pár skvělých scénářů, o nic méně divných.
Měl mindy z vlastního vzhledu. Bral Fenmetrazin jak bonbóny. Nebyl dobrým manželem ani otcem a všechno si dokumentoval, až patologicky. Převést jeho deník do divadelní podoby, navíc velmi statické, proto nevidím jako fajn nápad. Téměř mám pocit, že se jedná o akademické cvičení v čistotě formy a typu. V tomto ohledu tedy má inscenace mnoho kladů, to jen já jim nerozumím.
Herecky výrazný J. Hájek a J. Vyorálek.
Ivo Železný 50 %
(zadáno: 17.9.2020, počet hodnocení: 228)
přínosný / zajímavý komentář
Na Zábradlí chodí zcela jiné diváctvo než do ostatních pražských i mimopražských divadel. Už vím, a nedivím se skoro ničemu. Ale docela by mě zajímalo, zda chodí i do jiných divadel. Netušíte?
Tak šmahem. Text dobový. Autor, který vlezl do partaje zkraje 60. let jako nejspíš všichni od filmu, se podivuje, že v roce 69 byl jediný, kdo v konformismu nepokračoval, a má to ostatním režisérům za zlé.
Text dobově zajímavý. Ale spíš jako rozhlasová četba. Ale na jevišti se něco dít musí, co naplat, je to zadřený zvyk.
Houfm@atlas.cz 90 %
(zadáno: 9.3.2020, počet hodnocení: 23)
přínosný / zajímavý komentář
Tv záznam
Lolek 100 %
(zadáno: 29.5.2019, počet hodnocení: 12)
přínosný / zajímavý komentář
Nádhera!
DavidWark 100 %
(zadáno: 30.11.2018, počet hodnocení: 34)
přínosný / zajímavý komentář
Po mistrném zpracování korespondence V+W předvedl stejný autorský tým z brněnské Reduty další dechberoucí inscenaci nesnadné literární předlohy, tentokrát kultovních deníků kultovního filmaře Pavla Juráčka, mrazivého svědectví o odrazu temné doby padesátých až sedmdesátých let do jeho zjitřené duše. Zhlédl jsem v rámci Juráčkovy retrospektivy na Letní filmové škole v Uherském Hradišti na jevišti Slováckého divadla.
Dedimor 90 %
(zadáno: 6.3.2018, počet hodnocení: 11)
přínosný / zajímavý komentář
Plus 5 % vzhůru. Úžasné představení. Divadelní JÁ absolutně jásalo. Skvělé herecké výkony, důmyslné pojetí, nezbývá, než vyjádřit obří díky za neskutečný divadelní zážitek.
Denisa H. 90 %
(zadáno: 26.1.2018, počet hodnocení: 307)
přínosný / zajímavý komentář
P. Juráčka jsem neznala, ale po představení jsem měla nutkání si něco víc o jeho životě přečíst (bohužel jsem tak stále neučinila)... Už jen to mi dává důvod si o hře myslet, že byla (a je) dobrá.
S odstupem času mi zůstaly ve vzpomínkách především působivé obrazy a jakási pochmurná nálada, atmosféra a z hereckých výkonů ten J. Hájka a J. Vyorálka.
Jedna z velmi podařených inscenací Divadla Na zábradlí (potažmo Reduty) a tria Mikulášek-Viceníková-Cpin!
Burgermiky 100 %
(zadáno: 6.6.2016, počet hodnocení: 28)
přínosný / zajímavý komentář
Po 100 minutách inscenace...to už je konec ? Krásné představení se skvělými hereckými výkony. Depresivní šedesátá léta...Juráček byl zajímavá, ale složitá osobnost.
Michvon 80 %
(zadáno: 20.3.2016, počet hodnocení: 175)
přínosný / zajímavý komentář
Ač viděna v TV, zanechala hra velký dojem. Ztvárnění jediné postavy pěti herci je vynikající. Hra bez jediného dialogu nezačne nudit. Rozporuplnou osobnost Juráčka hodnotit nebudu, ale autorům inscenace tleskám. V divadle to musí být ohromující zážitek.
Varan 50 %
(zadáno: 14.3.2016, počet hodnocení: 102)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Velmi depresivní představení o složité (alkoholik, narkoman, nevěrník, velký pochybovač...) osobě mně neznámého režiséra a scénáristy Pavla Juráčka, kterého na jevišti ztvárňuje celkem pět herců. Ačkoli jde zcela určitě o hru, která má co říci a které vévodí pět kvalitních a vyrovnaných hereckých výkonů, se mnou se bohužel úplně nepotkala. Otázkou ale zůstává, do jaké míry toto nebylo zapříčeněno i faktem, že jsem hru viděl z TV záznamu.
Bernardblack 80 %
(zadáno: 28.1.2016, počet hodnocení: 277)
přínosný / zajímavý komentář
Trio MVC tentokrát jen vážně, ale o to možná silněji...Juráčka jsem neznal a 60.léta nezažil, přesto se odvážím tvrdit, že se jim podařilo dokonale vystihnout dobu, jenž semlela tak nadaného, přemýšlivé a složitého člověka jakým Pavel byl...i přes kolektivní výkon Vyorálek s Hájkem opět vyčnívají
Furciferka 90 %
(zadáno: 28.1.2016, počet hodnocení: 247)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenacím přeneseným z brněnské Reduty malý prostor Divadla Na zábradlí velmi sluší.

I na podruhé se mi představení opravdu velmi líbilo.
Cechoslovak 90 %
(zadáno: 19.8.2015, počet hodnocení: 72)
přínosný / zajímavý komentář
Ačkoli se v české kultuře celkem orientuji, Pavla Juráčka jsem doposud neznal. Díky za tento objev! Pro mě to byl především spisovatel. Texty jeho deníků jsou jazykově hotové, nemuselo se nic přidávat. Spíš vybírat a stylizovat. A to se povedlo výborně, divák nepřestával žasnout nad scénickými nápady. Pět herců hraje jednu postavu-neobvyklé, ale beru to. S šedými sedmdesátými tato inscenace příliš nesouvisí, spíše připomněla Korespondenci V+W. A že by se ta šedesátá ve srovnání se sedmdesátými jevila jako zlatá? To je samozřejmě ironie, tak drsný pohled na tuto dobu jsem snad ještě neviděl.
J_V 80 %
(zadáno: 3.6.2015, počet hodnocení: 47)
přínosný / zajímavý komentář
Podobná koncepce jako Korespondence V+W, ovšem tentokrát se nejde tolik po dějinách národa, jako spíš po temných zákoutích duše Pavla Juráčka. Hodně dekadentní a emo, což nemusí sednout každému. Ovšem režie, scénografie i herci jsou opět skvělí.
Monulinka 80 %
(zadáno: 22.5.2015, počet hodnocení: 386)
přínosný / zajímavý komentář
Skutečně depresivní inscenace o (mně zcela neznámém, přiznám se bez mučení) P. Juráčkovi, s opět skvělou scénou M. Cpina a několika velmi působivými obrazy. Výborná spolupráce všech pěti herců, nejvíc se mi ale líbil H. Hájek. Další Mikuláškova podařená režie, kterou jsem mohla vidět, i když mi opět některé jeho asociace zůstaly skryty. 85 %
Stan 40 %
(zadáno: 21.5.2015, počet hodnocení: 46)
přínosný / zajímavý komentář
Slabá inscenace. Rozhodně není o depresivních šedesátých letech, ale o depresích Pavla Juráčka v šedesátých a sedmdesátých letech. Bohužel mi přišlo opravdu těžké se identifikovat z rozervanýn umělcem, alkoholikem, narkomanem, bohémem a člověkem neschopným normálního vztahu s neustálými bludy, neukojenými ambicemi a těžkými depresemi. Taktéž upozorňuji na velmi avantgardní pojetí scény s létajícím sakem, částmi umělé figuríny, koloniálním stylem zařízení pokoje, figurkami a padající oponou.
Ba-jo 100 %
(zadáno: 20.5.2015, počet hodnocení: 212)
přínosný / zajímavý komentář
Mé první setkání s Divadlem Na zábradlí a režií Jana Mikuláška = mé první 100% hodnocení! Nenapadá mě nic co bych tomuto představení mohl vytknout: herecké výkony, působivá scéna, hudba, délka to vše skvělé a v naprostém souladu.

Po téměř roce, jsem si zašel na představení znovu...bylo stejně tak skvělé jako na první pokus...až dech se mi zastavoval a srdce tlouklo jako o život, jak se mi to líbilo!!!
Eviik 80 %
(zadáno: 17.2.2015, počet hodnocení: 288)
přínosný / zajímavý komentář
85 %
Velmi depresivní, ale přesná výpověď nejen o šedesátých letech. Herecky perfektní. Opět tradiční "mikuláškovský styl" - hra je tvořena sledem jednotlivých scének a obrazů. Všichni herci se postupně střídají v roli ústřední role Pavla Juráčka, autora deníků, na kterých je hra založena. Nejvíce mi do role typově seděl Jan Hájek.
Teejay 70 %
(zadáno: 2.11.2014, počet hodnocení: 66)
přínosný / zajímavý komentář
Vysoké hodnocení za herecké výkony, scénografii, koncepci pět v jednom.
Irena 80 %
(zadáno: 22.9.2014, počet hodnocení: 59)
přínosný / zajímavý komentář
Zvláštní, neobvyklé, zajímavé, zážitek. Herci skvělí - všichni. Kdyby šlo, dala bych 85%.
Mart 70 %
(zadáno: 19.2.2014, počet hodnocení: 49)
přínosný / zajímavý komentář
DObré, velmi dobré. Veselé ani zbla, ale to se dalo čekat, když člověk zná předlohu a kontext času.
Kastan42 80 %
(zadáno: 25.11.2020, počet hodnocení: 39)
Xviktorie 100 %
(zadáno: 22.11.2020, počet hodnocení: 42)
Ge.or.ge 70 %
(zadáno: 15.11.2020, počet hodnocení: 71)
Grezel.Nyg.8 80 %
(zadáno: 5.11.2020, počet hodnocení: 11)
Matyno 90 %
(zadáno: 3.9.2020, počet hodnocení: 10)
Jantarovájovana 60 %
(zadáno: 10.3.2020, počet hodnocení: 15)
Adamantino 90 %
(zadáno: 3.3.2020, počet hodnocení: 32)
Ottovon 100 %
(zadáno: 4.10.2019, počet hodnocení: 13)
Chupetica 100 %
(zadáno: 24.7.2019, počet hodnocení: 105)
LavinieCamui 80 %
(zadáno: 2.6.2019, počet hodnocení: 310)
Terazky 90 %
(zadáno: 17.5.2019, počet hodnocení: 47)
Kubicek 90 %
(zadáno: 10.5.2019, počet hodnocení: 29)
MikulaF 90 %
(zadáno: 24.4.2019, počet hodnocení: 55)
Valerius 80 %
(zadáno: 3.4.2019, počet hodnocení: 64)
Dramaholik 70 %
(zadáno: 27.3.2019, počet hodnocení: 120)
Jirin 70 %
(zadáno: 22.3.2019, počet hodnocení: 11)
KSnow 60 %
(zadáno: 11.3.2019, počet hodnocení: 102)
Mohr 90 %
(zadáno: 23.11.2018, počet hodnocení: 54)
Lerus 80 %
(zadáno: 22.4.2018, počet hodnocení: 50)
Cujo 80 %
(zadáno: 16.4.2018, počet hodnocení: 72)
JitkaJak 100 %
(zadáno: 11.4.2018, počet hodnocení: 51)
MarrLissCZ 90 %
(zadáno: 28.3.2018, počet hodnocení: 5)
JJRock 80 %
(zadáno: 20.3.2018, počet hodnocení: 47)
Volnicko 100 %
(zadáno: 22.2.2018, počet hodnocení: 41)
Sluha 70 %
(zadáno: 7.2.2018, počet hodnocení: 176)
Lovin 60 %
(zadáno: 6.2.2018, počet hodnocení: 209)
Freebird 80 %
(zadáno: 3.1.2018, počet hodnocení: 50)
Petr-sima 60 %
(zadáno: 6.12.2017, počet hodnocení: 76)
Graiv 80 %
(zadáno: 29.11.2017, počet hodnocení: 105)
Barbora23 80 %
(zadáno: 18.10.2017, počet hodnocení: 42)
Audience 100 %
(zadáno: 22.1.2017, počet hodnocení: 10)
Marie friedlova 80 %
(zadáno: 1.10.2016, počet hodnocení: 73)
Justina 60 %
(zadáno: 27.5.2016, počet hodnocení: 77)
Architekt 80 %
(zadáno: 4.5.2016, počet hodnocení: 35)
Dolente 90 %
(zadáno: 28.4.2016, počet hodnocení: 57)
Janha 100 %
(zadáno: 17.4.2016, počet hodnocení: 123)
Plšík 80 %
(zadáno: 29.3.2016, počet hodnocení: 523)
Panapollon 80 %
(zadáno: 26.3.2016, počet hodnocení: 51)
Teatrix 100 %
(zadáno: 21.3.2016, počet hodnocení: 30)
Euforka 70 %
(zadáno: 12.3.2016, počet hodnocení: 36)
Talis 100 %
(zadáno: 7.3.2016, počet hodnocení: 19)
Klaram 80 %
(zadáno: 21.2.2016, počet hodnocení: 82)
Miskova Pet 80 %
(zadáno: 1.2.2016, počet hodnocení: 53)
Michaela Kunčarová 80 %
(zadáno: 19.1.2016, počet hodnocení: 58)
Dvopet 100 %
(zadáno: 2.1.2016, počet hodnocení: 104)
Kraval 80 %
(zadáno: 23.11.2015, počet hodnocení: 40)
Vendula_Z 80 %
(zadáno: 1.11.2015, počet hodnocení: 92)
SakuL 90 %
(zadáno: 8.8.2015, počet hodnocení: 64)
Sam198 70 %
(zadáno: 2.8.2015, počet hodnocení: 69)
BarboraSalome 70 %
(zadáno: 7.6.2015, počet hodnocení: 32)
Klob 80 %
(zadáno: 3.4.2015, počet hodnocení: 128)
Marcela 90 %
(zadáno: 30.1.2015, počet hodnocení: 407)
Peetra 70 %
(zadáno: 10.12.2014, počet hodnocení: 153)
Kaklapak 100 %
(zadáno: 25.9.2014, počet hodnocení: 73)
Kirill 100 %
(zadáno: 11.6.2014, počet hodnocení: 71)
CALP 100 %
(zadáno: 28.5.2014, počet hodnocení: 40)
Arcipes 80 %
(zadáno: 10.4.2014, počet hodnocení: 136)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.