Divadlo Na zábradlí [hlavní scéna]

Zlatá šedesátá aneb Deník Pavla J.

Premiéra: 5.4.2013 | Premiéra v Divadle Na zábradlí: 20.9.2013 | 1:35x
Nová verze inscenace brněnského Divadla Reduta (působícího pod hlavičkou Národního divadla Brno).
Dramaturgie: Dora Viceníková. Výprava: Marek Cpin. Výběr hudby a režie: Jan Mikulášek.
Inscenace zpracovávající ceněné deníkové zápisy Pavla Juráčka, klíčové osobnosti českého filmu 60. let. Vzestup i pád talentovaného umělce v konfliktu s dobovými společenskými a kulturními okolnostmi i s vlastní bohémskou povahou. Neobyčejně intimní vhled do Juráčkovy osobnosti, do jeho vnímání světa a lidí kolem něj, ale zároveň také do atmosféry „zlatého věku“ naší kinematografie, která je nahlížena zevnitř, jedním z aktérů nové vlny.

tato inscenace byla dříve uváděna v divadle: Národní divadlo Brno
> detail předchozí verze inscenace
Divadlo Na zábradlí
Hodnocení inscenace
Redakce
86 %
Uživatelé
82 %
náš tip
Tip od redaktorů: Michal Novák, Lukáš Holubec, Jiří Landa  Tip od redaktorů: Michal Novák, Lukáš Holubec, Jiří Landa  Tip od redaktorů: Michal Novák, Lukáš Holubec, Jiří Landa
821041000
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
10.5.19:00EN - English friendlyvstupenky
10.5.19:00 vstupenky
EN - English friendly

Volby

Hodnocení (111)

HODNOCENÍ REDAKCE
Anežka Kotoučová  80 %
22.5.2016 | 230 hodnocení
+ souhlasím
Viz hodnocení inscenace z Reduty.
Michal Novák  80 %  Tip Michal Novák
19.4.2016 | 1155 hodnocení
Lukáš Holubec  100 %  Tip Lukáš Holubec
18.9.2015 | 735 hodnocení
Lukáš Dubský  80 %
11.3.2015 | 1134 hodnocení
+ souhlasím
Působivá inscenace, která zachycuje výsek ze života dnes již poněkud pozapomenutého filmového scenáristy a režiséra P.Juráčka. Na základě jeho deníků je na jevišti rekonstruována Juráčkova složitá osobnost, která je zasazena do dobového kontextu šedesátých let a počátků normalizace. Mikulášek pracuje svým obvyklým způsobem, nicméně Juráčkův osud tentokrát nezobrazuje v tak groteskní poloze, jako bývá u jeho inscenací zvykem. Herecky povedené, scéna M.Cpina se k inscenaci hodí. Jen se divák asi nezbaví dojmu, že Juráčkův osud z větší části neovlivňuje dobová situace, ale jen jeho vlastní nitro.
Jan Pařízek  90 %
7.3.2014 | 900 hodnocení
+ souhlasím
Silné, emotivní, strhující. Nepopírám, vtáhlo mě to a zanechalo hluboký dojem. Spousta výborných scén a krásně udělaných obrazů. Dobře využitá scéna, práce s prostorem, pohyby a hudbou. Z hereckého hlediska též velmi dobré. Z mého pohledu se tenhle kousek povedl po všech stránkách.
Jiří Landa  80 %  Tip Jiří Landa
22.1.2014 | 3027 hodnocení
+ souhlasím
85% Inscenace DNz přináší ještě o něco intenzivnější zážitek než verze z Reduty, což je možná dáno uzavřenějším prostorem pražského divadla. Jedna z nejlepších Mikuláškových prací, které rozhodně stojí za vidění. M. Spurná, alternující se s G. Mikulkovou, do obsazení bez problémů zapadla. Po předchozích strastiplných letech, jimiž DNz procházelo, jsou tyto inscenace doslova očistnou lázní. Dále viz hodnocení NDB - Reduta.
Johana Hovorková  90 %
8.10.2014 | 87 hodnocení
Výborné představení. Ze scénického provedení mrazí stejně jako ze všech slov, která v představení zazní. Zajímavě řešené obsazení všech Juráčků má svůj význam a opravdu žádný pohyb nevyzní v celku jako něco navíc. Postavičky s hořícím Palachem, horečné přepisování křídou a herci, kteří všichni představují totéž. To všechno drží pohromadě a jednoznačně stojí za vidění.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
JakubM  70 %
4.3.2024 | 5 hodnocení
+ souhlasím
Juráček byl nej!
Marta007  20 %
26.1.2024 | 24 hodnocení
+ souhlasím
Já jsem to nedala, musela jsem odejít. Má to samá pozitivní hodnocení, ale když jsme odcházeli, inspirovalo to několik dalších lidí...
Jaroslavz  100 %
19.5.2023 | 77 hodnocení
+ souhlasím
Jan Mikulášek je génius českého divadla. Jen on umí tvořit bytostně poetické inscenace, které mají vnitřní sílu a přesvědčivost. Pokud se navíc může opřít o souznící herecké osobnosti, jako jsou Hájek nebo Vyorálek, vznikne strhující představení. Zlatá šedesátá jsou překvapivě aktuálním obrazem tragických zápasů scenáristy a režiséra Juráčka. A vlastně i celého národa, zdeformovaného lety ruské nadvlády.
Adam Zelinka  90 %
31.1.2023 | 206 hodnocení
+ souhlasím
před zhlédnutím jsem přečetl deníky, a už jenom výběrem textů, jejich dramatuzací, detaily (například prodlevy mezi texty) jsem byl uchvácen
nejenom tím je inscenace výjimečná
Eliduc  90 %
30.9.2022 | 34 hodnocení
+ souhlasím
Viděl jsem po letech a inscenace na mne zapůsobila jako zjevení. Každá replika se zadírá do mozku a nutí přemýšlet. Perfektní výkony (Hájek vede), skvělá scéna M.Cpina.
Valmez  100 %
23.3.2022 | 506 hodnocení
+ souhlasím
TOP Na zábradlí
Jerman  80 %
26.1.2022 | 128 hodnocení
+ souhlasím
Tuto bez mála devět let starou inscenaci premiérovanou ještě v brněnské Redutě těsně před přechodem do Prahy jsem viděl s odstupem několika let po třetí. Pravda na hercích je vidět, že také sestárli a už s obrazem třicátníka Juráčka ne zcela korespondují Hra ale má stále co říci, svědectví o údělu bohéma v kontextu doby, kdy naděje na změnu byla zlomena normalizací po ruské invazi. Inscenace spolu s Korespondencí V+W (ještě starším počinem) jsou pro mě stále nejlepší Mikoláškovi režie, co se nyní v DnZ hrají. Doporučuji podívat se na pokračování Juráčkova Deníku u Tygra v tisni na Štvanici.
Gimli35  80 %
15.10.2021 | 260 hodnocení
+ souhlasím
75 %. Všeobecně kvalitní inscenace s krutě ironickým názvem, která má co říct. Souhra účinkujících (v čele s J. Hájkem a G. Mikulkovou) funguje výborně, výprava i režie efektní a přitom smysluplná. Přes to všechno mám pocit, že představení mne nezasáhlo tak moc, jak asi mělo. To je ale velmi subjektivní, takže mohu doporučit.
Studený Čumáček  60 %
24.12.2020 | 409 hodnocení
+ souhlasím
záznam
Natočil tři významné celovečerní filmy (divné, ale ceněné). Napsal pár skvělých scénářů, o nic méně divných.
Měl mindy z vlastního vzhledu. Bral Fenmetrazin jak bonbóny. Nebyl dobrým manželem ani otcem a všechno si dokumentoval, až patologicky. Převést jeho deník do divadelní podoby, navíc velmi statické, proto nevidím jako fajn nápad. Téměř mám pocit, že se jedná o akademické cvičení v čistotě formy a typu. V tomto ohledu tedy má inscenace mnoho kladů, to jen já jim nerozumím.
Herecky výrazný J. Hájek a J. Vyorálek.
Ivo Železný  50 %
17.9.2020 | 282 hodnocení
+ souhlasím
Na Zábradlí chodí zcela jiné diváctvo než do ostatních pražských i mimopražských divadel. Už vím, a nedivím se skoro ničemu. Ale docela by mě zajímalo, zda chodí i do jiných divadel. Netušíte?
Tak šmahem. Text dobový. Autor, který vlezl do partaje zkraje 60. let jako nejspíš všichni od filmu, se podivuje, že v roce 69 byl jediný, kdo v konformismu nepokračoval, a má to ostatním režisérům za zlé.
Text dobově zajímavý. Ale spíš jako rozhlasová četba. Ale na jevišti se něco dít musí, co naplat, je to zadřený zvyk.
Houfm@atlas.cz  90 %
9.3.2020 | 38 hodnocení
+ souhlasím
Tv záznam
Lolek  100 %
29.5.2019 | 16 hodnocení
+ souhlasím
Nádhera!
DavidWark  100 %
30.11.2018 | 42 hodnocení
+ souhlasím
Po mistrném zpracování korespondence V+W předvedl stejný autorský tým z brněnské Reduty další dechberoucí inscenaci nesnadné literární předlohy, tentokrát kultovních deníků kultovního filmaře Pavla Juráčka, mrazivého svědectví o odrazu temné doby padesátých až sedmdesátých let do jeho zjitřené duše. Zhlédl jsem v rámci Juráčkovy retrospektivy na Letní filmové škole v Uherském Hradišti na jevišti Slováckého divadla.
Dedimor  90 %
6.3.2018 | 15 hodnocení
+ souhlasím
Plus 5 % vzhůru. Úžasné představení. Divadelní JÁ absolutně jásalo. Skvělé herecké výkony, důmyslné pojetí, nezbývá, než vyjádřit obří díky za neskutečný divadelní zážitek.
Denisa H.  90 %
26.1.2018 | 377 hodnocení
+ souhlasím
P. Juráčka jsem neznala, ale po představení jsem měla nutkání si něco víc o jeho životě přečíst (bohužel jsem tak stále neučinila)... Už jen to mi dává důvod si o hře myslet, že byla (a je) dobrá.
S odstupem času mi zůstaly ve vzpomínkách především působivé obrazy a jakási pochmurná nálada, atmosféra a z hereckých výkonů ten J. Hájka a J. Vyorálka.
Jedna z velmi podařených inscenací Divadla Na zábradlí (potažmo Reduty) a tria Mikulášek-Viceníková-Cpin!
Burgermiky  100 %
6.6.2016 | 28 hodnocení
+ souhlasím
Po 100 minutách inscenace...to už je konec ? Krásné představení se skvělými hereckými výkony. Depresivní šedesátá léta...Juráček byl zajímavá, ale složitá osobnost.
Michvon  80 %
20.3.2016 | 194 hodnocení
+ souhlasím
Ač viděna v TV, zanechala hra velký dojem. Ztvárnění jediné postavy pěti herci je vynikající. Hra bez jediného dialogu nezačne nudit. Rozporuplnou osobnost Juráčka hodnotit nebudu, ale autorům inscenace tleskám. V divadle to musí být ohromující zážitek.
Varan  50 %
14.3.2016 | 117 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Velmi depresivní představení o složité (alkoholik, narkoman, nevěrník, velký pochybovač...) osobě mně neznámého režiséra a scénáristy Pavla Juráčka, kterého na jevišti ztvárňuje celkem pět herců. Ačkoli jde zcela určitě o hru, která má co říci a které vévodí pět kvalitních a vyrovnaných hereckých výkonů, se mnou se bohužel úplně nepotkala. Otázkou ale zůstává, do jaké míry toto nebylo zapříčeněno i faktem, že jsem hru viděl z TV záznamu.
Bernardblack  80 %
28.1.2016 | 328 hodnocení
+ souhlasím
Trio MVC tentokrát jen vážně, ale o to možná silněji...Juráčka jsem neznal a 60.léta nezažil, přesto se odvážím tvrdit, že se jim podařilo dokonale vystihnout dobu, jenž semlela tak nadaného, přemýšlivé a složitého člověka jakým Pavel byl...i přes kolektivní výkon Vyorálek s Hájkem opět vyčnívají
Furciferka  90 %
28.1.2016 | 260 hodnocení
+ souhlasím
Inscenacím přeneseným z brněnské Reduty malý prostor Divadla Na zábradlí velmi sluší.

I na podruhé se mi představení opravdu velmi líbilo.
Cechoslovak  90 %
19.8.2015 | 97 hodnocení
+ souhlasím
Ačkoli se v české kultuře celkem orientuji, Pavla Juráčka jsem doposud neznal. Díky za tento objev! Pro mě to byl především spisovatel. Texty jeho deníků jsou jazykově hotové, nemuselo se nic přidávat. Spíš vybírat a stylizovat. A to se povedlo výborně, divák nepřestával žasnout nad scénickými nápady. Pět herců hraje jednu postavu-neobvyklé, ale beru to. S šedými sedmdesátými tato inscenace příliš nesouvisí, spíše připomněla Korespondenci V+W. A že by se ta šedesátá ve srovnání se sedmdesátými jevila jako zlatá? To je samozřejmě ironie, tak drsný pohled na tuto dobu jsem snad ještě neviděl.
J_V  80 %
3.6.2015 | 47 hodnocení
+ souhlasím
Podobná koncepce jako Korespondence V+W, ovšem tentokrát se nejde tolik po dějinách národa, jako spíš po temných zákoutích duše Pavla Juráčka. Hodně dekadentní a emo, což nemusí sednout každému. Ovšem režie, scénografie i herci jsou opět skvělí.
Monulinka  80 %
22.5.2015 | 391 hodnocení
+ souhlasím
Skutečně depresivní inscenace o (mně zcela neznámém, přiznám se bez mučení) P. Juráčkovi, s opět skvělou scénou M. Cpina a několika velmi působivými obrazy. Výborná spolupráce všech pěti herců, nejvíc se mi ale líbil H. Hájek. Další Mikuláškova podařená režie, kterou jsem mohla vidět, i když mi opět některé jeho asociace zůstaly skryty. 85 %
Stan  40 %
21.5.2015 | 49 hodnocení
+ souhlasím
Slabá inscenace. Rozhodně není o depresivních šedesátých letech, ale o depresích Pavla Juráčka v šedesátých a sedmdesátých letech. Bohužel mi přišlo opravdu těžké se identifikovat z rozervanýn umělcem, alkoholikem, narkomanem, bohémem a člověkem neschopným normálního vztahu s neustálými bludy, neukojenými ambicemi a těžkými depresemi. Taktéž upozorňuji na velmi avantgardní pojetí scény s létajícím sakem, částmi umělé figuríny, koloniálním stylem zařízení pokoje, figurkami a padající oponou.
Ba-jo  100 %
20.5.2015 | 241 hodnocení
+ souhlasím
Mé první setkání s Divadlem Na zábradlí a režií Jana Mikuláška = mé první 100% hodnocení! Nenapadá mě nic co bych tomuto představení mohl vytknout: herecké výkony, působivá scéna, hudba, délka to vše skvělé a v naprostém souladu.

Po téměř roce, jsem si zašel na představení znovu...bylo stejně tak skvělé jako na první pokus...až dech se mi zastavoval a srdce tlouklo jako o život, jak se mi to líbilo!!!
Eviik  80 %
17.2.2015 | 289 hodnocení
+ souhlasím
85 %
Velmi depresivní, ale přesná výpověď nejen o šedesátých letech. Herecky perfektní. Opět tradiční "mikuláškovský styl" - hra je tvořena sledem jednotlivých scének a obrazů. Všichni herci se postupně střídají v roli ústřední role Pavla Juráčka, autora deníků, na kterých je hra založena. Nejvíce mi do role typově seděl Jan Hájek.
Teejay  70 %
2.11.2014 | 66 hodnocení
+ souhlasím
Vysoké hodnocení za herecké výkony, scénografii, koncepci pět v jednom.
Irena  80 %
22.9.2014 | 66 hodnocení
+ souhlasím
Zvláštní, neobvyklé, zajímavé, zážitek. Herci skvělí - všichni. Kdyby šlo, dala bych 85%.
Mart  70 %
19.2.2014 | 49 hodnocení
+ souhlasím
DObré, velmi dobré. Veselé ani zbla, ale to se dalo čekat, když člověk zná předlohu a kontext času.
Natalieo  80 %
22.3.2024 | 14 hodnocení
Vencis  70 %
3.2.2024 | 27 hodnocení
Bróža  80 %
24.11.2023 | 97 hodnocení
Nezavisla  60 %
13.11.2023 | 59 hodnocení
Bigboy MN  80 %
13.10.2023 | 43 hodnocení
natymau  100 %
18.9.2023 | 23 hodnocení
Pess  90 %
7.6.2023 | 26 hodnocení
Zzzz  80 %
17.5.2023 | 103 hodnocení
Stolistr  80 %
29.3.2023 | 48 hodnocení
Birter  70 %
22.3.2023 | 200 hodnocení
Onndra  90 %
31.1.2023 | 54 hodnocení
Applejuice  80 %
8.1.2023 | 367 hodnocení
SBN  80 %
1.6.2022 | 173 hodnocení
Amelieboricka  80 %
26.5.2022 | 52 hodnocení
RichardFenek  80 %
2.5.2022 | 55 hodnocení
Vladislavka  90 %
24.3.2022 | 163 hodnocení
Togaf  80 %
26.1.2022 | 178 hodnocení
Semtamťuk  80 %
25.1.2022 | 94 hodnocení
Kastan42  80 %
25.11.2020 | 64 hodnocení
Xviktorie  100 %
22.11.2020 | 51 hodnocení
Ge.or.ge  70 %
15.11.2020 | 74 hodnocení
Grezel.Nyg.8  80 %
5.11.2020 | 11 hodnocení
Matyno  90 %
3.9.2020 | 10 hodnocení
Jantarovájovana  60 %
10.3.2020 | 24 hodnocení
Adamantino  90 %
3.3.2020 | 32 hodnocení
Ottovon  100 %
4.10.2019 | 23 hodnocení
Chupetica  100 %
24.7.2019 | 151 hodnocení
LavinieCamui  80 %
2.6.2019 | 806 hodnocení
Terazky  90 %
17.5.2019 | 68 hodnocení
Kubicek  90 %
10.5.2019 | 29 hodnocení
MikulaF  90 %
24.4.2019 | 55 hodnocení
Valerius  80 %
3.4.2019 | 70 hodnocení
Dramaholik  70 %
27.3.2019 | 135 hodnocení
Jirin  70 %
22.3.2019 | 11 hodnocení
KSnow  60 %
11.3.2019 | 106 hodnocení
Mohr  90 %
23.11.2018 | 67 hodnocení
Lerus  80 %
22.4.2018 | 50 hodnocení
Cujo  80 %
16.4.2018 | 80 hodnocení
JitkaJak  100 %
11.4.2018 | 61 hodnocení
MarrLissCZ  90 %
28.3.2018 | 5 hodnocení
JJRock  80 %
20.3.2018 | 47 hodnocení
Volnicko  100 %
22.2.2018 | 56 hodnocení
Sluha  70 %
7.2.2018 | 229 hodnocení
Lovin  60 %
6.2.2018 | 269 hodnocení
Freebird  80 %
3.1.2018 | 82 hodnocení
Petr-sima  60 %
6.12.2017 | 118 hodnocení
Graiv  80 %
29.11.2017 | 114 hodnocení
Barbora23  80 %
18.10.2017 | 42 hodnocení
Audience  100 %
22.1.2017 | 11 hodnocení
Marie friedlova  80 %
1.10.2016 | 73 hodnocení
Justina  60 %
27.5.2016 | 77 hodnocení
Architekt  80 %
4.5.2016 | 35 hodnocení
Dolente  90 %
28.4.2016 | 70 hodnocení
Janha  100 %
17.4.2016 | 135 hodnocení
Plšík  80 %
29.3.2016 | 755 hodnocení
Panapollon  80 %
26.3.2016 | 51 hodnocení
Teatrix  100 %
21.3.2016 | 30 hodnocení
Euforka  70 %
12.3.2016 | 40 hodnocení
Talis  100 %
7.3.2016 | 19 hodnocení
Klaram  80 %
21.2.2016 | 82 hodnocení
Miskova Pet  80 %
1.2.2016 | 55 hodnocení
Michaela Kunčarová  80 %
19.1.2016 | 58 hodnocení
Dvopet  100 %
2.1.2016 | 104 hodnocení
Kraval  80 %
23.11.2015 | 40 hodnocení
Vendula_Z  80 %
1.11.2015 | 92 hodnocení
SakuL  90 %
8.8.2015 | 69 hodnocení
Sam198  70 %
2.8.2015 | 76 hodnocení
BarboraSalome  70 %
7.6.2015 | 60 hodnocení
Klob  80 %
3.4.2015 | 129 hodnocení
Marcela  90 %
30.1.2015 | 418 hodnocení
Peetra  70 %
10.12.2014 | 167 hodnocení
Kaklapak  100 %
25.9.2014 | 83 hodnocení
Kirill  100 %
11.6.2014 | 71 hodnocení
CALP  100 %
28.5.2014 | 40 hodnocení
Arcipes  80 %
10.4.2014 | 136 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.