Městská divadla pražská [Divadlo Rokoko]

<< Čapek | Kancl >>

Idiot

Premiéra: 10.3.2018. Překlad románu: Tereza Silbernáglová. Dramaturgie: Věra Mašková. Scéna: Adam Pitra. Kostýmy: Agnieszka Pátá-Oldak. Hudba: Vladimír Nejedlý. Úprava a režie: Pavel Khek.
2:40


Nová adaptace jednoho z nejvýznamnějších světových románů. Zápas o pobloudilou duši mezi nekonečnou dobrotou a brutální přízemností, hledání smyslu bytí ve světě beznadějně zkaženém, zaprodaném požitkům, mamonu a bezohlednému, dravému sobectví...
Anketa 2018 - redakční volba
Aleš Bílík nominace v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon
Městská divadla pražská
Hodnocení inscenace
Redakce
65 %
Uživatelé
75 %
75401000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 60 %
Helena Grégrová 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Pavel Širmer 60 %
(zadáno: 11.4.2018, počet hodnocení: 1534)
přínosný / zajímavý komentář
Dramatizace slavného románu je srozumitelná a přehledná, ale ničím zvlášť zajímavá a potenciál látky zcela nevyužívá. Obstojné inscenační řešení, realizace scény a light design snad až příliš úsporné. V hlavní roli A. Bílík velmi příjemně překvapil. U často „heroizované“ postavy Nastasji dospěli režisér a N. Horáková k civilnějšímu uchopení, čímž ji přiblížili současníkům. S rolí Rogožina se J. Hána částečně míjel. Aglája P. Tenorové uvěřitelná, s reprízami snad herečka lépe vybalancuje vypjatější okamžiky. Nastudování je slušným standardem, ale vzpomínat se bude spíše na jiná zpracování.
Helena Grégrová 70 %
(zadáno: 30.3.2018, počet hodnocení: 1407)
přínosný / zajímavý komentář
75 %. Čistá, důvěřivá duše knížete Myškina poskakující jako pingpongový míček mezi povrchní, egoistickou společností zmítanou převážně nízkými a mrzkými pudy. Záživná a živá inscenace zdařile pracuje s gradační atmosférou, každou vteřinou zintenzivňující otázku: Kdo je tady doopravdy idiot? A dovede naivita hlavního hrdinu někam dál než k sebezničující trýzni? Herecký výkon Aleše Bílíka by rozhodně neměl minout nominační příčky divadelních anket!
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
J.S. 80 %
(zadáno: 9.10.2019, počet hodnocení: 110)
přínosný / zajímavý komentář
Je zjevné, že z tak rozsáhlého a komplexního románu, jakým je Dostojevského Idiot, lze převést do divadelní podoby jen některé postavy a konflikty. Klíčem pro dramatizaci v MDP se stal vztah knížete Myškina k Nastasje Filippovně, která je zobrazena jako výrazná femme fatale. Tento klíč k inscenování Idiota se ukázal jako neobyčejně šťastný. Představení vyniká jak přesně vystiženými charaktery postav, tak dekadentní atmosférou života aristokratické smetánky. Po herecké stránce je třeba pochválit představitele všech rolí, stejně tak je třeba pochválit jednoduchou a účinnou scénografii.
R.JELEN.21 100 %
(zadáno: 18.9.2019, počet hodnocení: 73)
přínosný / zajímavý komentář
Upřímně jsem se toho představení bála, už jen protože kniha patří k těm, které jsem rozečetla a nedočetla (tuhle konkrétně asi 6 krát). Takže obavy byli velké, stejně tak očekávání. Upřímně jsem příjemně překvapená, nadšená a unešená. Do Rokoka jsem se dnes vrátila už po sedmé.
Hra je úžasně zahraná především musím vyzdvihnout výkony A. Bilíka, J. Hány, P. Tenorové, M. Kačmarčíka a V. Dvořáka.
V téhle hře si zkrátka sedlo vše co mělo: dobré herecké výkony, scéna je krásně vymyšlená, hudba sedí a krásně pomáhá budovat atmosféru tam, kde je třeba. Rozhodně doporučuji!!
Fr2709 90 %
(zadáno: 13.3.2019, počet hodnocení: 151)
přínosný / zajímavý komentář
Krásný příklad toho, že i klasické provedení inscenace má svoje místo v dnešním divadle.
Simi69 100 %
(zadáno: 5.3.2019, počet hodnocení: 12)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
I když jsem viděl až letos, tak pro mne jednoznačně kandidát na představení roku 2018. Po Strýčkovi Váňovi další důkaz, že prostředí Divadla Rokoko ruské klasice svědčí. Působivě vystižená temná atmosféra carského Ruska. Excelentní herecké výkony. Vedle tradičně skvělého Jiřího Hány především úžasný Viktor Dvořák, jako malý ruský človíček (ale klidně i český), jehož věčně sehnutý postoj dokonale ilustruje jeho charakter. A samozřejmě krásná Nina Horáková jako osudová žena, která přitahuje všechny kolem a zároveň z ní jde strach.
Greetchen 70 %
(zadáno: 20.2.2019, počet hodnocení: 80)
přínosný / zajímavý komentář
(4.2.2019) Téma hry by sneslo i větší hloubku, jako by se zdejší provedení jen vozilo po povrchu. Cítím to nejvíc u postav Nastasji, Aglaji i Rogožina, jako by hercům obsazení nesedlo a nedokázali se s postavami ztotožnit. O to víc vedle nich vyniká Myškin Aleše Bílíka, který byl pro mě velkým překvapením.
Edna E 60 %
(zadáno: 14.2.2019, počet hodnocení: 27)
přínosný / zajímavý komentář
65% Mám ráda ruské autory, uměli v knihách žít. A přesně to bylo převedeno na prknech MdP. Idiot Aleše Bílka byl čistý, krásně pozorovatelný, člověk jej chápal. Ostatní postavy dokreslovali scénu do příjemných detailů. I přes to, že námět je poměrně stár, hra je mladá a doporučuji mládeži, kteří nečtou, ať místo kopírování čtenářských deníku na netu zakoupí lístek a jdou si to prožít.
Lovin 80 %
(zadáno: 5.2.2019, počet hodnocení: 190)
přínosný / zajímavý komentář
Excelentní Aleš Bílík.
Monulinka 60 %
(zadáno: 13.1.2019, počet hodnocení: 372)
přínosný / zajímavý komentář
Po Huse a Astorce můj třetí Idiot a bohužel nejslabší, celkově mě inscenace nedokázala zasáhnout, potenciál nebyl zcela využit. Silným článkem je určitě A. Bilík, dále V. Dvořák či N. Horáková, jinak ale myslím, že na hru zanedlouho zapomenu.. 65 %
Unionboy 60 %
(zadáno: 25.11.2018, počet hodnocení: 155)
přínosný / zajímavý komentář
Klasické ztvárnění ruské klasiky nemusí vždycky znamenat trefu do černého.Po několika přílišných modernizací,které jsem v poslední době viděl,jsem se opravdu těšil,ale hra ve mě nezanechává žádnou hlubší emoci.Hlavně v druhé polovině hra neudržela konzistenci, ztrácel jsem se ve vyznamech a vyznění jednotlivých sdělení.Uznávám, že převést tento text na divadelní prkna není snadné,v Městských divadlech pražských si pohrali se scénou,Aleš Bílík dává do Myškina potřebnou naivitu,ale nějak to ve výsledku nestačí.Přesto hodnotím lehce nadprůměrně, návštívit toto představení není špatná volba.
Denisa H. 70 %
(zadáno: 30.10.2018, počet hodnocení: 260)
přínosný / zajímavý komentář
Po Oněginovi nebo třeba Strýčku Váňovi MDP sáhlo nejen po další ruské klasice, ale opět ji uchopilo bez snahy ji mermomocí aktualizovat - zasadit do současnosti, nechat postavy mluvit jednoduchým jazykem nebo je obléknout do nějakých kostýmových úletů. Naopak, soustředili se spíš na obsah, protože ten je aktuální až až. Pro mě je tahle skutečnost určitě jedním z hlavních kladů inscenace. Dalšími jsou herecké výkony, zejména A. Bilíka a V. Dvořáka. I scéna je výborně a mnohaúčelně řešená. Moc pěkné a podařené představení!
JirkaS 80 %
(zadáno: 27.5.2018, počet hodnocení: 194)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Klasický text v klasickém provedení bez modernizací. V MDP to umí, a i proto tam rád chodím na klasiku. Zdejší Idiot je srozumitelně převeden z románu na divadelní jeviště, postav je zde tak akorát, scéna jednoduchá a plně funkční, kostýmy perfektní. Prodloužení jevištní plochy až do čtvrté řady hlediště je opodstatněné. A herecké výkony jsou skvělé. A. Bílík se stal opravdovým Myškinem, vynikal rovněž dokonale úlisně působící V. Dvořák. Chválím i P. Tenorovou a N. Horákovou, ve svých rolích byly přesné. Bohužel se ale na mě žádné větší emoce nepřenesly, proto nemohu hodnotit lépe. /25.5.2018/
Antioch 70 %
(zadáno: 10.4.2018, počet hodnocení: 149)
přínosný / zajímavý komentář
repríza 9.4.2018
Kateřina Vodáková 80 %
(zadáno: 9.4.2018, počet hodnocení: 91)
přínosný / zajímavý komentář
Nesmírně působivý zážitek! Tolik nadčasový text... Dechberoucí výkon A. Bílíka. On se pro tu roli narodil! I herecké výkony dalších postav jsou nadprůměrné.
Vladimír Hořký 70 %
(zadáno: 5.4.2018, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
První polovinu představení jsem si užíval. Aleš Bílík roli Myškina zvládl dobře. V některých pasážích mě rušila nešťastně zvolená hudba na podkreslení atmosféry. Druhá polovina byla výrazně slabší, možná i kvůli přílišné délce celého představení.
Goran Maiello 50 %
(zadáno: 2.4.2018, počet hodnocení: 5)
přínosný / zajímavý komentář
Věrohodný výkon Aleše Bílíka upoutává pozornost diváka a pomáhá mu zprostředkovat vnímání světa očima ,,neposkvrněné dětské duše??.
Nutno podotknout, že v kontrastu s vážností a hloubkou Dostojevského předlohy, je hra zinscenována s přílišnou vstřícností nenáročnému diváku. Hudba, která doprovází dramatické monology, naprosto odvádí od vážnosti situace a lacině se snaží diváka dojmout. I přesto se s trochou shovívavosti může divák vžít do emocionálně silného příběhu a odnést si svědectví lidskosti, která je v dnešní společnosti nelehce dohledatelná.
Wtomas 50 %
(zadáno: 1.4.2018, počet hodnocení: 6)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Lebeděv v podání Viktora Dvořáka a Myškin Aleše Bílíka povznášeli celou skomírající inscenaci.

První půle byla koukatelná, nicméně po přestávce hercům došla šťáva a celé představení se potopilo do stěží uvěřitelných replik, změti výkřiků a laciných vtipů.
Konec bohužel nenaplnil ambice začátku představení.
Freebird 70 %
(zadáno: 1.4.2018, počet hodnocení: 50)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Aleš Bilík, Jiří Hána a Viktor Dvořák byli výborní. Některé scény vás doslova pohltí ale celkově tomu něco chybělo.
Hejbl a Spurvínek 50 %
(zadáno: 31.3.2018, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Aleš Bílík (Myškin) vytáhl představení nahoru (hlavně první půlku). Tu a tam předvedli herci nevěryhodné a na pohled nepříjemné výkony. V druhé části se forma představení rozpadla a já se ztratil. Efekty při záchvatu Myškina mě však velice zaujaly, zajímavý nápad... 50%
Eviik 80 %
(zadáno: 30.3.2018, počet hodnocení: 289)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Klasické pojetí, tvůrci se nesnažili o aktualizaci, což není úplně na škodu. Samotný text hry je nadčasový sám o sobě. Scéna je zajímavě vyřešená a velmi jednoduše, aniž by to rušilo představení, se dokáže přeměnit do několika místností. Kostýmy mají jasnou barevnou symboliku. Výborný Aleš Bílík v hlavní roli, kterému dobře sekundují Jiří Hána a Petra Tenorová.
Avlis 100 %
(zadáno: 12.3.2018, počet hodnocení: 98)
přínosný / zajímavý komentář
Vynikají hra a výkony herců.
Suzana 50 %
(zadáno: 12.3.2018, počet hodnocení: 242)
přínosný / zajímavý komentář
pro žáky a studenty do čtenářského deníku, klasické pojetí z minulého století
Tomas22 100 %
(zadáno: 9.3.2018, počet hodnocení: 72)
přínosný / zajímavý komentář
Famózní zážitek! Herecké výkony slvělé! Obvzláště pak Aleš Bilík, Jiří Hána a Viktor Dvořák! Velmi dobře řešená byla také scéna se zajímavými prvky! Silný příběh, který výborně zrežíroval Pavel Khek! Doporučuji si přečíst zdramatizovanou předlohu Idiota.
Tůsa 60 %
(zadáno: 16.7.2019, počet hodnocení: 16)
Van 90 %
(zadáno: 6.4.2019, počet hodnocení: 18)
MMK 70 %
(zadáno: 21.1.2019, počet hodnocení: 80)
Martikovodivadlo 90 %
(zadáno: 17.1.2019, počet hodnocení: 44)
LuKrej 70 %
(zadáno: 16.12.2018, počet hodnocení: 32)
Munoz 100 %
(zadáno: 1.12.2018, počet hodnocení: 107)
Alcha 100 %
(zadáno: 23.11.2018, počet hodnocení: 96)
Miskova Pet 70 %
(zadáno: 1.11.2018, počet hodnocení: 43)
Andyjak 80 %
(zadáno: 14.6.2018, počet hodnocení: 24)
Kloboukdolu 60 %
(zadáno: 5.6.2018, počet hodnocení: 25)
Michaela70 70 %
(zadáno: 28.5.2018, počet hodnocení: 30)
Togaf 70 %
(zadáno: 28.5.2018, počet hodnocení: 128)
Jindrah 70 %
(zadáno: 26.5.2018, počet hodnocení: 21)
LucieSykorova 50 %
(zadáno: 22.4.2018, počet hodnocení: 124)
Ivelly 70 %
(zadáno: 29.3.2018, počet hodnocení: 30)
Jana.janka 100 %
(zadáno: 28.3.2018, počet hodnocení: 42)
Petr.trep 80 %
(zadáno: 25.3.2018, počet hodnocení: 152)
Bernardblack 70 %
(zadáno: 14.3.2018, počet hodnocení: 224)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.