Městské divadlo Brno [Činoherní scéna]

Lakomec

Premiéra: 24.3.2018 | 2:50
Překlad: Zuzana Čtveráčková. Dramaturgie: Jiří Záviš. Scéna: Jaroslav Milfajt. Kostýmy: Andrea Kučerová. Hudba: Mirko Vuksanović. Úprava a režie: Stanislav Moša.
Jedna z nejslavnějších komedií francouzského klasicismu, v níž o peníze jde až v první řadě. Co všechno může přivodit chorobná posedlost penězi či náruživá závislost na mamonu? Ovdovělý lichvář Harpagon zasvětil život hamižnosti. Lakota je u něho vášeň, kterou omezuje své dvě děti, o služebnictvu ani nemluvě. Jeho děti sice nic neumějí, ale chtějí život žít a užívat, pokud možno s nataženou dlaní. Harpagon ve jménu chamtivosti manipuluje s osudy svých dětí tak moc, že jsou se svými spojenci nuceny vzít věci do vlastních rukou, doběhnout lakomého otce a uštědřit mu ráznou lekci...
D12+  
Městské divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
80 %
80491000
Hodnocení redakce
Iva Bryndová 60 %
Lukáš Dubský 80 % Tip Lukáš Dubský
Michal Novák 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
29.6.St20:30Biskupský dvůrvstupenky
30.6.Čt20:30Biskupský dvůrvstupenky
1.7.20:30Biskupský dvůrvstupenky
6.9.Út19:00Hudební scéna | T 2021; Z 2021
7.9.St19:00Hudební scéna | R 2021; X 2021
29.6.St20:30 vstupenky
Biskupský dvůr
30.6.Čt20:30 vstupenky
Biskupský dvůr
1.7.20:30 vstupenky
Biskupský dvůr
6.9.Út19:00 
Hudební scéna | T 2021; Z 2021
7.9.St19:00 
Hudební scéna | R 2021; X 2021

Volby

Hodnocení (52)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  60 %
(zadáno: 30.9.2020, počet hodnocení: 347)
+ přínosný / zajímavý komentář
(TV záznam)
Lukáš Dubský  80 %  Tip Lukáš Dubský
(zadáno: 28.1.2019, počet hodnocení: 935)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
75%. Režisér Moša nesvazoval Bolku Polívkovi v roli Harpagona ruce, ten se tak v Molièrově textu pohybuje velmi volně. Skvěle si s Polívkovým stylem herectví rozumí především A.Antalová a M.Isteník. Polívka zdolává roli Harpagona svým nezaměnitelným, i když očekávaným způsobem. Starý šlechtic milující nade vše svůj majetek je smutným klaunem, člověkem, který ztratil kontakt se svými blízkými a v každém vidí nepřítele. Jeho okolí ale netvoří křišťálově čisté charaktery, jeho děti či sluhové mají vlastní cíle, za kterými si mnohdy jdou stejně nelítostně jako Harpagon.
Michal Novák  70 %
(zadáno: 31.5.2018, počet hodnocení: 1074)
+ přínosný / zajímavý komentář
Klasická látka vedla ke vzniku inscenace, jež uměřeně využívá charismatu a hereckého génia Bolka Polívky. Leckterý divák v debatách po představení pochvalně nejdříve zmíní výkony Aleny Antalové (Frosina) nebo Michala Isteníka (Jakub). Konvenčně odvedená a výtvarně historizující inscenace není divadlem jednoho hráče a přihrávačů, je rozehrána mozaika, z níž nadčasově promlouvá téma lidské vypočítavosti (což ani zdaleka není jenom Harpagonova doména). Polívkovo klaunství (a volnější pohyb v textu i situacích) je nejsilnější v okamžicích Harpagonova ztracení a údivu nad překotností zvratů.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Teddy  80 %
(zadáno: 16.1.2022, počet hodnocení: 208)
přínosný / zajímavý komentář
Viděno v Tv na Artu. Bolek Polívka hraje postavu lakomce Harpagona svým osobitým způsobem, který hře nijak neuškodil. Naopak. Jeho komické výstupy a mnohá improvizace jsou kořením této divadelní hry. Z ostatních herců mě zaujali především Michal Isteník v dvojroli kuchaře - kočího a Alena Antalová v roli dohazovačky Frosiny.
Rivah  40 %
(zadáno: 25.9.2021, počet hodnocení: 259)
přínosný / zajímavý komentář
Slizký, odpudivý Polívka, rozvláčné.
ACech  80 %
(zadáno: 10.8.2020, počet hodnocení: 18)
přínosný / zajímavý komentář
Klasický herecký podpis B. Polívky nezklamal a spolu s ostatními zdařilými hereckými výkony je zárukou kvalitního zpracování osvědčeného divadelního tématu.
Janis  60 %
(zadáno: 29.4.2020, počet hodnocení: 252)
přínosný / zajímavý komentář
Herecká exhibice Bolka Polívky, který zde improvizuje svým výjimečným stylem. Ostatní se mu snaží - seč je to možné - dělat sparingpartnery, ale to rozhodně není jednoduché...
AliV  70 %
(zadáno: 24.4.2020, počet hodnocení: 106)
přínosný / zajímavý komentář
(viděno z TV záznamu)
Romana35  80 %
(zadáno: 14.4.2020, počet hodnocení: 250)
přínosný / zajímavý komentář
Obsazení Bolka Polívky do role Harpagona byla dobrou volbou. Byla jsem zvědavá, jak se tento herec, který vyniká svým komediálním talentem popasuje s touto rolí a byla jsem spokojena. Polívka pojal roli po svém způsobu a výsledný dojem z inscenace je velice dobrý. Skvělá souhra s ostatními herci, z nichž mě nejvíce zaujala Alena Antalová jako Frosina. Možná by hra snesla trochu zkrácení některých pasáží. Podařeně zahraná jedna z nejznámějších klasických komedií.
Varan  80 %
(zadáno: 14.4.2020, počet hodnocení: 111)
přínosný / zajímavý komentář
Polívkovo podání Harpagona je komické a plné improvizací, každé představení je proto trochu jiné. Polívka se ne vždy přesně drží textu a dokáže spolehlivě odbourat své herecké kolegy na jevišti. Z Harpagona tak tvoří spíše čitě komickou postavu, což ale není zásadní problém. Z dalších rolí bych vyzdvihl Michala Isteníka a krátké cameo Zdeňka Junáka. Viděno v rámci TV záznamu.
Pavel Pešek  80 %
(zadáno: 13.4.2020, počet hodnocení: 32)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Máte-li Harpagona hravého fyzicky (stále ještě) i slovně, klauna, který využije každou příležitost (vkusně) rozesmát diváka, pak je z Moliérovy hry konečně komedie. Brněnští takového Harpagona v B. Polívkovi mají a na ostatních je, kolik pro sebe svým herectvím-klaunstvím v Moliérem spíše odbytých postavách získají prostoru. Vydobili si ho A. Antalová a M. Isteník, kterého B. Polívka nejvíce bere jako partnera. Velká poklona Z. Junákovi, který je ochoten čekat celý večer a pak svou precizní dikcí ozdobit závěr hry v roli Anselma. Viděno na ČT art 13. 4. 2020.
Ameli  80 %
(zadáno: 29.11.2019, počet hodnocení: 18)
přínosný / zajímavý komentář
Herecký koncert Boleslava Polívky i všech ostatních herců.
Čiko  90 %
(zadáno: 1.6.2019, počet hodnocení: 840)
přínosný / zajímavý komentář
Lakomec je většinou slizký a extrémně lakomý. Bolek Polívka nebyl ani jedno a vlastní invencí mu vtiskl úplně nový rozměr. Tento Lakomec je výborný, originální a velmi zábavný. Kromě Polívky výborná A.Antalová a M.Isteník
JirkaS  80 %
(zadáno: 31.5.2019, počet hodnocení: 234)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Dobová scéna, dobové kostýmy, dobová inscenace, a uprostřed toho všeho jeden herec, který z této inscenace dělá výjimečný zážitek. Je úžasné, že v Brně se nebáli nechat všechny vymoženosti a modernizace stranou a uvést Lakomce v původní verzi, které nechybí hravost a jakési zvláštní kouzlo. Pan Polívka jednoznačně dominuje, jeho ztvárnění Harpagona nepostrádalo vtip, originalitu a šarm, ostatní herci s ním drží krok, a já si to vlastně jen užíval. A až na to, že některé scény by snesly trochu krácení, jsem se nadmíru bavil. Zcela zasloužený potlesk vestoje! /26.5.2019 v Divadle na Vinohradech/
Monulinka  80 %
(zadáno: 19.4.2019, počet hodnocení: 391)
přínosný / zajímavý komentář
Klasické pojetí, které staví na hereckých výkonech. Musím velebit B. Polívku, A. Antalovou a M. Isteníka, hrají (si) s lehkostí, improvizují, nic si navzájem neulehčují a to je to, co nás diváky baví. (Viděno v Pardubicích)
Anah  80 %
(zadáno: 7.3.2019, počet hodnocení: 184)
přínosný / zajímavý komentář
Brněnské nastudování notoricky známé Moliérovy hry není nijak výjimečné, výjímečným ho dělají až herecké výkony Bolka Polívky a Michala Isteníka. Bolek je pro mne mistrem improvizace a opět mu vůbec nevadilo že představení končí o půl hodiny déle. Moc jsem se bavila
Cherry  90 %
(zadáno: 6.3.2019, počet hodnocení: 79)
přínosný / zajímavý komentář
Výborné představení z 5.3.19, každé představení je s Bolkem originál, nezklamal a výborně nás pobavil, pan herec! Skvělé výkony všech herců!
Lenka1211  80 %
(zadáno: 5.3.2019, počet hodnocení: 24)
přínosný / zajímavý komentář
Lakomec je už tolikrát zpracovaná a na školách do kolečka probraná látka, že divadlo zkrátka musí přijít s něčím jedinečným, aby jen nemlátilo prázdnou slámu. MdB vsadilo na Bolka Polívku v hlavní roli, který celé představení táhne, nicméně ani ostatní herci se nenechávají zahanbit a zejména (budu se trochu opakovat) Alena Antalová a Michal Isteník na jevišti excelují. Samozřejmě to je trochu "řachanda" pro diváky, která ale svůj záměr stoprocentně naplňuje a odcházela jsem z divadla tak pobavená, jako už dlouho ne.
Eviik  80 %
(zadáno: 29.1.2019, počet hodnocení: 288)
přínosný / zajímavý komentář
Nebýt Bolka Polívky a jeho improvizací asi bych hodnotila o stupeň méně. Inscenace totiž sama o sobě nic originálního nepřináší a chce pouze diváka pobavit. Je to ale právě představitel hlavní role, který komedii povznáší nad průměr. Vkládá si totiž do textu hry tu a tam nějaký vtípek a nahrává svým kolegům, kteří s ním ale rozhodně drží krok (vyzdvihnout přitom musím hlavně Alenu Antalovou a Michala Isteníka). Věřím, že každé představení je tím pádem jedinečné a tak stojí i za opakovanou návštěvu.
Denisa H.  70 %
(zadáno: 28.1.2019, počet hodnocení: 335)
přínosný / zajímavý komentář
Začátek mě silně nebavil. Zlomilo se to až příchodem A. Antalové, kdy jsem si říkala, kéž by se takhle svižně prezentovaly i ostatní postavy. A mé přání se vyplnilo. Jako kdyby odšpuntovala vodotrysk -vtipů, improvizací, legrácek. Hodně jsem se nasmála. Akorát ve mně přetrvává pocit, že nebýt těchto blbůstek vedle, jednalo by se o průměrnou inscenaci. A tak velký dík patří jí, M. Isteníkovi a B. Polívkovi, jež se postarali o to největší veselí. Kvůli tomu na představení stojí jít,jinak si ovšem myslím, že původní tragédie (osobnost Lakomce přeci žalostná a smutná je, ne?...) se hodně ztrácí...
Klára Tesařová  70 %
(zadáno: 2.1.2019, počet hodnocení: 70)
přínosný / zajímavý komentář
Pro milovníky Bolka Polívky opět jedinečný kus, pro jeho "nemilovníky" je kupodivu velmi snesitelný a nezastiňuje ostatní postavy, jejichž výkony rozhodně stojí za povšimnutí, jmenovitě Jiří Mach, Alena Antalová, ale i ryze muzikálové osůbky jako Svetlana Janotová, Eliška Skálová nebo Kristian Pekar. Hra má spád a rychle ubíhá. Příjemné představení. Viděno v divadle, ne na Biskupáku.
Fedorocko  90 %
(zadáno: 17.7.2018, počet hodnocení: 608)
přínosný / zajímavý komentář
Moc se povedlo. Viděno na Biskupském dvoře a úžasné. Bolek výborný,stejně tak Alena Antalová a Michal Isteník. Krása
Cindy.92  70 %
(zadáno: 16.4.2018, počet hodnocení: 314)
přínosný / zajímavý komentář
Přiznám se,že jsem nečekala mnoho.Předešlá působení B.Polívky v MdB pro mě byla spíše zklamáním.Proto jsem byla mile překvapena,jak nenásilně to tentokrát zvládl.Postavu ztvárnil po bolkovsku s vervou a přesto nikterak urputně. Občas,jak je jeho zvykem,dal kolegům jak se patří zabrat, ale byť to bylo možná neprofesionální, z pozice diváka jsem mu to odpustila.Koneckonců zbytek ansáblu mu hrdě sekundoval.Vypíchnout musím A.Antalovou a M.Isteníka,ale jinak jde po delší době opravdu o inscenaci,kde bych ve stoje ráda zatleskala každému z účinkujících.Přesto ale inscenace jako celek pokulhává..
Jan456  90 %
(zadáno: 23.3.2018, počet hodnocení: 205)
přínosný / zajímavý komentář
Prostě BRAVO:-)
Janza  100 %
(zadáno: 26.5.2019, počet hodnocení: 4)
přínosný / zajímavý komentář
Viděno včera v Divadle na Vinohradech. Polívka naprosto výjimečný, roli Harpagona vystihl svým způsobem zcela královsky!!! Skvělý Isteník i Antalová (byť s trochu silnějším přízvukem:-). Moc jsem si užila naprosto klasické provedení hry, která je svým obsahem zcela aktuální a vůbec nenudí. Myslím, že zejména současná dramaturgie činohry Národního divadla by se mohla v Brně přiučit v tom směru, že není třeba za každou cenu do každého představení "rvát" selfie, počítačovou animaci, popelnice a rozervané hadry. Ještě jednou moc díky za nádherný zážitek!
Sabi  90 %
(zadáno: 20.3.2022, počet hodnocení: 27)
Gaja  80 %
(zadáno: 20.1.2022, počet hodnocení: 53)
Niadee  70 %
(zadáno: 22.5.2021, počet hodnocení: 13)
Tatranka1  80 %
(zadáno: 14.2.2021, počet hodnocení: 23)
Víťa84  70 %
(zadáno: 12.7.2020, počet hodnocení: 80)
Capinka  80 %
(zadáno: 17.4.2020, počet hodnocení: 77)
Bernardblack  80 %
(zadáno: 15.4.2020, počet hodnocení: 304)
Chupetica  90 %
(zadáno: 13.4.2020, počet hodnocení: 133)
Unionboy  60 %
(zadáno: 13.4.2020, počet hodnocení: 304)
Karel.jakubec  80 %
(zadáno: 13.4.2020, počet hodnocení: 27)
Snekac  80 %
(zadáno: 13.4.2020, počet hodnocení: 173)
Ivushka.1  70 %
(zadáno: 19.1.2020, počet hodnocení: 15)
L.enik.c  90 %
(zadáno: 3.10.2019, počet hodnocení: 19)
Rentcha  70 %
(zadáno: 24.7.2019, počet hodnocení: 20)
Suzana  60 %
(zadáno: 4.6.2019, počet hodnocení: 299)
Petr.trep  70 %
(zadáno: 27.5.2019, počet hodnocení: 166)
Davez  100 %
(zadáno: 6.5.2019, počet hodnocení: 56)
Aneta18  100 %
(zadáno: 15.4.2019, počet hodnocení: 59)
Brtník  90 %
(zadáno: 6.3.2019, počet hodnocení: 46)
Xcepek  70 %
(zadáno: 31.1.2019, počet hodnocení: 587)
JullieM  90 %
(zadáno: 27.10.2018, počet hodnocení: 5)
Qti  90 %
(zadáno: 24.10.2018, počet hodnocení: 22)
Ctíba  60 %
(zadáno: 19.9.2018, počet hodnocení: 61)
David Strang  100 %
(zadáno: 19.7.2018, počet hodnocení: 127)
Johanka17  90 %
(zadáno: 10.4.2018, počet hodnocení: 40)
Vercas  90 %
(zadáno: 6.4.2018, počet hodnocení: 32)
Vratislav007  90 %
(zadáno: 4.4.2018, počet hodnocení: 11)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.