Činoherní klub

Zrada

Premiéra: 7.3.2014 | 1:40x
Překlad: František Fröhlich. Dramaturgie: Roman Císař, Vladimír Procházka. Scéna: Adam Pitra. Kostýmy: Ladislava Koukalová. Hudba: Milan Pastyřík. Úprava a režie: Ondřej Sokol.
Netypicky koncipovaná hra, ozvláštněná experimentální prací s časem, pro kterou se autor inspiroval vlastní mimomanželskou aférou a jejím skandálním odhalením. Na půdorysu klasického trojúhelníku je řešeno téma nerozlišitelnosti pravdy a lži, vyprázdněnosti a odcizenosti sobě i druhým...
Činoherní klub
Hodnocení inscenace
Redakce
72 %
Uživatelé
73 %
73931000
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
19.12.Út19:30 vstupenky

Volby

Hodnocení (102)

HODNOCENÍ REDAKCE
Anežka Kotoučová  70 %
9.10.2016 | 229 hodnocení
+ souhlasím
Zpětné vyprávění evoluce manželské nevěry, poměrně dobré dialogy a nápad s SMS činí ze Zrady jednu z těch lepších a zajímavějších inscenací repertoáru ČK. Tvůrci se bohužel nevyhnuli možnému zlu retrospektivy, tedy, že se divák nedozví téměř nic o samotných kořenech nevěry, ale spíše o jejím průběhu. Herecky zde vyčnívá Martin Finger, Ondřej Sokol hraje hodně nezúčastněně a trochu mi přišlo, že i lhostejně. A myslím si, že je dosti kontroverzním režisérským tahem dosadit do role zrazující manželky svou vlastní bývalou manželku.
Lukáš Holubec  70 %  Tip Lukáš Holubec
18.9.2015 | 726 hodnocení
Jan Pařízek  80 %
10.5.2014 | 879 hodnocení
+ souhlasím
Myslím, že po všech směrech vydařená hra. Retrospektivní způsob vyprávění sice odebírá prvek očekávání ve smyslu "jak to dopadne", ale přináší nová odhalení typu "co se přesně stalo". Také umožňuje více se soustředit na velmi zdařilé dialogy. Mezi herci to funguje výborně, většina scén má v tomto směru opravdu dobrou atmosféru. Vynikl především M. Finger, ale i K. Lojdová a O. Sokol nijak nezklamali, ba spíše naopak. Pochvalu zaslouží i nápadité využití textové komunikace a zdařilé přenesení hry z 80.let do současnosti. 77%
Veronika Steffanová  80 %
30.4.2014 | 87 hodnocení
+ souhlasím
Výborně vystavěná hra. Její jádro je sice v celkem banálním a ohraném milostném trojúhelníku, ale díky retrospektivnímu postupu a spoustě nevyřčených citů se stává originální a zábavnou. Po herecké stránce nebylo co vytknout a scéna přesně odpovídala textu. Povedlo se i ztvárnění smskových konverzací. Výtku si zaslouží pouze dvě poslední scény, ve kterých se oproti ostatním už nic zásadního nestane. Chápu, že je potřeba celý příběh dohrát o konce, ale tady to bylo spíše do ztracena.
Helena Grégrová  70 %
18.4.2014 | 1618 hodnocení
+ souhlasím
Napětí, které zdánlivě nenápadně pobublává pod pokličkou vzájemných vztahů aktérů příběhu, dosahuje prostřednictvím režijně velmi zdařile uchopeného časově převráceného scénosledu a díky výborným hereckým výkonům zajímavých atmosférických poryvů a vyznívá místy s až nečekanou silou.
Jiří Landa  70 %
14.4.2014 | 3011 hodnocení
+ souhlasím
75% Jednoduchý a celkem ohraný příběh klasického milostného trojúhelníku (autor hru napsal v obráceném sledu – začíná se závěrečnou scénou, přičemž se postupně dobíráme až k samému začátku nevěry) O. Sokol inscenoval jako velice působivý „vztahový thriller“. Jeho inscenace je ukázkou detailní režijní práce, což se týká nejen vystavení jednotlivých scén, ale i pečlivého výkladu všech tří postav. Herecké výkony považuji za vyrovnané, nejzřetelněji jsem však vnímal citlivost postavy Roberta, kterého ztvárnil O. Sokol. Trio Finger, Lojdová, Sokol potěší i tímto ne zrovna optimistickým příběhem.
Pavel Širmer  70 %
7.4.2014 | 1962 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Poměrně banální příběh milostného trojúhelníku se ve hře odehraje v převráceném sledu scén, čímž autor dosáhl zajímavých asociací. Dramatikův postup dnes už zdaleka nevyzní tak objevně jako v době vzniku textu, ale propracovaná inscenace přesto stojí za vidění. Režisér O. Sokol hru za pomoci přínosných dobrých nápadů (SMSky, mobily) nenásilně převedl do současnosti. Pečlivý výklad hry i postav, správné vedení herců. Nelze říci, že by K. Lojdová a O. Sokol hráli nepřirozeně, vedle výborného M. Fingera se však přece jen trochu projevilo, že nejsou schopni zdaleka takové autenticity jako on.
Jiří Koula  70 %
7.4.2014 | 1600 hodnocení
+ souhlasím
Ondřeji Sokolovi se povedl malý zázrak. Poté, co jsem viděl inscenaci Divadla v Celetné, jsem nabyl dojmu, že Harold Pinter napsal velmi špatnou hru, proto jsem do Činoherního klubu přicházel se značnými obavami. Nyní musím svůj názor změnit, text není velmi špatný, ale řekněme průměrný. Zásluhou režiséra a (ostatních) herců však vznikla inscenace, jež se z tohoto omezení vymanila, výsledkem převedení do současnosti a obohacení o příslušný rámec je, že Zradu v Činoherním klubu můžu s klidným svědomím doporučit.
Veronika Boušová  70 %
23.3.2014 | 277 hodnocení
+ souhlasím
Bezohledná a slepá zamilovanost, naivita, krutost, vyhoření vztahu. Téma partnerského trojúhelníku se nese ve zdánlivě odlehčené, místy až neosobní formě, umocněné částečným převedením dialogů do SMS zpráv. Pod povrchem se ale daří udržovat napětí, které vrcholí v momentech, kdy jsou všechny tři postavy na scéně současně a lžou si po telefonu. Inscenace útočí na divákovo podvědomí silněji, než by se na první pohled zdálo.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Kateřina Vodáková  50 %
24.6.2022 | 175 hodnocení
+ souhlasím
Takové ze života. Smsky bych napsala lépe, ale jinak zajímavý nápad. Jedna z těch lepších her v ČK, i když by jednotlivé časové úseky prospělo víc nabít dějově. Mezi O. Sokolem a K. Lojdovou pořád nějaká jiskra je...
Houfm@atlas.cz  60 %
16.2.2022 | 38 hodnocení
+ souhlasím
65% Viděl jsem po covidové přestávce, jindy by to možná bylo lepší.
Hubert  60 %
19.1.2022 | 15 hodnocení
+ souhlasím
Trochu banální příběh manželského trojúhelníku, ze kterého je těžké dostat něco výjimečného. Oceňuji zajímavou stavbu hry, která jde proti času, režii, vtipně promítající smsky jednotlivých postav a nakonec i herecké výkony. Hře dodává autenticitu fakt, že hlavní dvojici nevěrných partnerů hrají bývalí manželé. Celkově ale trochu zapomenutelné představení.
Michvon  80 %
10.11.2021 | 193 hodnocení
+ souhlasím
Banální zápletka vyprávěná pozpátku - a najednou je z toho napínavá podívaná.
A Finger je navíc jeden z mých oblíbenců.
BloggarSumec  100 %
8.10.2021 | 69 hodnocení
+ souhlasím
Ondřej Sokol přeložil, zrežíroval a hraje jednu z hlavních rolí v této komorní tragikomedii o milostném trojúhelníku. Inscenace šlape a je vidět, že herci na sebe slyší, jsou sehraní (inscenace je na repertoáru od roku 2014) a každičký moment prožívají s hlubokým zápalem. Vracíme se v čase od současnosti až do první chvíle, kdy celý příběh začal. Skvělá Kateřina Lojdová v roli Robertovy (Sokol) manželky Emmy a Martin Finger jako Robertův nejlepší přítel Jerry a Emmin milenec. Více takových inscenací. Palec nahoru.
Duch  80 %
22.1.2020 | 7 hodnocení
+ souhlasím
Velice povedené!!!
Skvělá aktualizace 40 let staré hry. Propracovaná režie, přesné detaily a přirozené dialogy.
Krásné civilní herectví. Nejvíc mne zaujal zcela autentický Sokol v Benátkách. Au, to bolelo!!
MMK  90 %
22.1.2019 | 161 hodnocení
+ souhlasím
Děj se odehrává pozpátku (od současnosti do minulosti) a je lepší navštívit představení dvakrát, protože pak člověk lépe pochopí souvislosti.
Denisa H.  70 %
22.11.2018 | 368 hodnocení
+ souhlasím
Lepších 75 %. Zajímavá hra o zradě v dlouholetém přátelství...
Nejzajímavější ji ale asi činí to, že je vyprávěna odzadu. Většinu doby by ovšem představení fungovalo i vnímáno jako líčené chronologicky dopředu. Právě toto se mi na hře hodně líbilo.
I z důvodu provázanosti na skutečný a soukromý život protagonistů se jedná o pozoruhodné obsazení.
A konečně mohu říct, že se mi O. Sokol líbil herecky. Dokonce mě překvapil, jak si poradil s vypjatými scénami.
Vyšla mu opět skvěle i režie, je opravdu nápaditý. Jeho rukopis (a lze brát téměř doslova :-P) je v inscenaci rozhodně znát.
Fedorocko  60 %
12.11.2018 | 727 hodnocení
+ souhlasím
Herecky určitě dobrý, ale hra jako taková mě úplně nenadchla.Jednou vidět a jít dále,za lepšími kousky.
J.S.  80 %
28.4.2018 | 147 hodnocení
+ souhlasím
Krutost nevěry v manželském trojúhelníku. Hra pracuje s kauzalitou naopak - známe důsledky, neznáme příčiny. Retrospektivní metodou postupujeme do minulosti a ponořujeme se do hlubin psychosociálních vztahů. Představení je silnou výpovědí o citovém ubližování, rafinovaně pracuje se stupňováním napětí a probouzí v divákovi silné emoce. Důsledná realistická metoda s naturalistickými prvky (která je Sokolovi vlastní) umocňuje sílu a vyznění textu. Inscenace je jedním z nejvýraznějších režijních počinů v ČK.
Studentice  70 %
25.3.2018 | 75 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavě pojaté představení, kde všichni herci hráli dobře a bez přehrávání. Dlouho po zhlédnutí hry jsem musela nad některými činy postav přemýšlet. Určitě hra stála za zhlédnutí.
Sasanka_007  80 %
24.1.2018 | 16 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavě pojatá inscenace oblíbeného Činoherního klubu "Zrada" překvapila nevšedním retrospektivním pojetím jedné nevěry a jejích důsledků. Na začátku sice víte, jak to dopadne, chvilku vám trvá, než se zorientujete :-), ale zážitek je to silný. Formálně chválím nápad se sms. Zkrátka hra o nevěře v 21. století by nebyla tak aktuální bez smsek :-). Všichni tři herci hráli výborně. Zrada, která vypadá banálně, a přesto dokáže rozvrátit všechno, a to i po letech. Musím zajít znovu, abych si vychutnala tu retrospektivu se vším všudy.
Varan  60 %
30.11.2017 | 115 hodnocení
+ souhlasím
Díky retrospektivnímu vyprávění od začátku víte, jak to vše dopadlo, a postupně se dozvídáte, co k tomu vedlo. Příběh hry je banální, vše se točí kolem vzájemných nevěr, odcizení, přetvářky, z jednání postav se člověku dělá místy špatně. Martin Finger z hereckého tria na jevišti nepochybně kraloval, Kateřina Lojdová solidně zahrála a navíc jí to moc slušelo, jen u Ondřeje Sokola jsem měl pocit, že ho celá hra nudí a nejsem si jistý, do jaké míry to byl jeho herecký záměr. Chválím řešení se SMS promítanými přímo na scéně.
Anah  60 %
8.11.2017 | 184 hodnocení
+ souhlasím
SMS byly dobrý, jinak hra s koncem na začátku a začátkem na konci mě moc nebavila od pana Sokola jsem viděla lepší kousky
Lucie2188  80 %
27.10.2017 | 16 hodnocení
+ souhlasím
Hezky zpracované, kompaktní představení, kde dobře využili práci s minulostí a sms zprávami.
Mimouch  80 %
31.3.2017 | 50 hodnocení
+ souhlasím
Příběh v dnešní době všední až téměř banální, ale vystavěný do svižného, vtipného a díky pozpátku vyprávěnému ději velmi "koukatelného" představení.
Vaklav  60 %
18.2.2017 | 276 hodnocení
+ souhlasím
64,99% Vysoce solidní oddechovka, vtipný O. Sokol, ale nejen on.
Jestli už máte dost hlubokomyslných debat a "hledání", běžte si odfouknout na hru, která vás potěší určitou svým způsobem nekomplikovaností, na druhou stranu není vůbec bez záhad...
Malá pozn. Přišlo mi, že každý hrál tak trochu sólo..., což byla škoda. Možná jen můj dojem, možná záměr...
Martina123  50 %
23.4.2016 | 97 hodnocení
+ souhlasím
Zklamání ...
Janis  70 %
10.11.2015 | 281 hodnocení
+ souhlasím
68%
I já oceňuji "aktualizaci" hry pomocí nápadu s esemeskami, naopak intimní scény v divadle nemusím, naštěstí byly na opačné straně pódia.
Trochu mi chyběl výraznější závěr s nějakým akcentem, jinak ale férově zpracovaná hra, psaná současným jazykem a přirozeně srozumitelná.
Teejay  60 %
21.10.2015 | 66 hodnocení
+ souhlasím
Retrospektivní výstavba ozvláštnila jinak banální zápletku. Herecky nadprůměrné, uvěřitelné.
Vivien  80 %
17.12.2014 | 8 hodnocení
+ souhlasím
Velice dobře zpracované představení. Zajímavý hudební podkres a velmi sugestivní herecký výkon Ondřeje Sokola. Po potlesku ve mně ještě dlouho zůstal zvláštní pocit...
Luckaprague  70 %
16.12.2014 | 59 hodnocení
+ souhlasím
Klasický manželsko-mimomanželský trojúhelník, těžko vystoupit z rozjetého vlaku paralelního vztahu. Z sms komunikace na pozadí příběhu doslova mrazí. Herecky nejlepší M. Finger.
Vladimír10  60 %
29.11.2014 | 588 hodnocení
+ souhlasím
Hlava mi nebere, že většina moderních autorů dosud nedokázala pochopit, že na pozadí milostného trojúhelníku se nedá vymyslet nic nového. V tomto případě se navíc celý děj znepřehledňuje retrospektivním uspořádáním jednotlivých scén. Mezi těmi jsou zdlouhavé pauzy, v nichž jsou na dekoraci promítány SMSky všech tří figur, které si však neosvojily správný pravopis. Většina výstupů je nudná a bez jakéhokoliv zápalu. Režisér se snažil tuto nepropustnou barikádu konsternovaných hereckých výrazů prorazit polonahými scénkami či nechutnou oblékanou souloží. Jeho tupé snažení bylo díkybohu marné.
Johnny  50 %
3.11.2014 | 54 hodnocení
+ souhlasím
Oceňuji scénu a nápad s smskami. Velmi uvěřitelný výkon Martina Fingera, naopak se mi herecky nelíbila Kateřina Lojdová. Bohužel hra samotná není žádný zázrak. V rámci možností režijně a svou úpravou O. Sokol vytěžil z tématu maximum...
Čiko  70 %
24.10.2014 | 1051 hodnocení
+ souhlasím
74,99 Baví mě Sokolovo herectví, i režie. Přijde mi, že má v sobě něco víc, než jeho vrstevníci. Hraje s lehkostí (jen by mohl občas přitlačit na hlase) Lojdová a Finger také skvělí. Dobře napsané, zrežírované i zahrané. Čím více plynul čas (ačkoliv z vůle autora pozpátku), tím více mě to bavilo...
Orienteering  80 %
24.9.2014 | 56 hodnocení
+ souhlasím
Výborná inscenace, nechybí vtipné momenty, ale převládá mrazení. Líbilo se mi využiží SMS a hudby, vadil mi smích publika v momentech, kdy mě osobně moc do smíchu nebylo.
Výborný Ondřej Sokol, tak za něj 85% :)
Nikki123  90 %
16.6.2014 | 169 hodnocení
+ souhlasím
Velmi povedená hra o lidských vztazích, výborné herecké výkony.
Onsteri  80 %
1.6.2014 | 92 hodnocení
+ souhlasím
Velmi zdařile vykreslená realita (bohužel) většiny soudobých konzumních vztahů.
Falos  80 %
26.5.2014 | 224 hodnocení
+ souhlasím
skvely ondra sokol a martin finger
Sloupek6  90 %
13.5.2014 | 40 hodnocení
+ souhlasím
Výborné herecké výkony,Zážitek.Hra s tajemstvím.Baví.
Vladimír Rogalewicz  70 %
10.5.2014 | 776 hodnocení
+ souhlasím
Mimořádně dobře vystavěná hra (spíš bych ji přisoudil Tomu Stoppardovi než Haroldu Pinterovi) s velice dobrým překladem. Zejména smsky posouvající hru do současnosti by si zasloužily 100 %. Ovšem představení dělá dojem půli cesty mezi scénickým čtením a plnohodnotnou inscenací, což ještě podtrhuje hodně nepovedená scéna i civilní (až jen náznakové) hraní jinak dobře sehrané trojice herců.
Eviik  90 %
19.4.2014 | 289 hodnocení
+ souhlasím
Velmi se mi líbil nápad s smskami a k tomu použitá hudba. Herecké trio hraje výborně. Velmi se mi líbil hlavně Ondřej Sokol, kterého jsem poprvé na jevišti viděla ve vážné roli.
Po druhém shlédnutí ve mě hra zanechala ještě silnější dojem.
Lucilla  70 %
29.3.2014 | 214 hodnocení
+ souhlasím
Je to proste ze zivota, az to pekny neni. Ne, ted vazne. V nekterych situacich se clovek proste pozna. Coz jen vede k tomu, ze se kolikrat v sedacce pekne osijete.
Jako klady hodnotim napad prace s casem a komunikaci. Navic odvaha hercu (s ohledem na jejich realne vztahy) je opravdu na poklonu. O.Sokol byl velmi milym prekvapenim, vaznejsi role mu sedla a chopil se ji moc pekne.
Hru muzu doporucit, jen je treba si rozmyslet, s kym na ni pujdete ;-)
Monulinka  80 %
9.3.2014 | 391 hodnocení
+ souhlasím
(Premiéra) Poměrně krutá hra o vztazích, ale jako u všech Sokolových her se i dost nasmějete. Všechny tři herecké výkony výborné, skutečné vztahy mezi nimi tomu dávají zvláštní náboj. Zajímavé režijní nápady, hudba, kostýmy. Vzhledem k netradičnímu vyprávění děje chci vidět ještě jednou a těším se!
Braddy  80 %
16.9.2023 | 161 hodnocení
TereHun  70 %
29.3.2023 | 37 hodnocení
Birter  70 %
19.3.2023 | 195 hodnocení
SaXion  60 %
18.1.2023 | 35 hodnocení
Jeff23  70 %
16.11.2022 | 78 hodnocení
Staradka  70 %
11.10.2022 | 26 hodnocení
Tintera.v  50 %
11.10.2022 | 88 hodnocení
Kjama  70 %
5.2.2022 | 114 hodnocení
Petr-sima  80 %
8.12.2021 | 108 hodnocení
Pasika  70 %
16.6.2021 | 41 hodnocení
Valmez  70 %
7.10.2020 | 467 hodnocení
Chupetica  80 %
22.9.2020 | 149 hodnocení
Dant3  70 %
14.4.2020 | 25 hodnocení
Martin21  70 %
27.9.2019 | 447 hodnocení
K.kolacek@email.cz  70 %
4.6.2019 | 14 hodnocení
Mau  80 %
21.5.2019 | 108 hodnocení
Mladydivakgulz  90 %
2.4.2019 | 23 hodnocení
Xcepek  60 %
23.2.2019 | 622 hodnocení
The_Second  70 %
11.12.2018 | 37 hodnocení
Michalmusek  100 %
7.7.2018 | 303 hodnocení
Addk  80 %
21.6.2018 | 134 hodnocení
Ambrozka  90 %
29.4.2018 | 67 hodnocení
Saffy  50 %
14.3.2018 | 9 hodnocení
Vitounek  80 %
22.2.2018 | 109 hodnocení
J64  90 %
14.9.2017 | 55 hodnocení
Jewel  80 %
13.6.2017 | 21 hodnocení
Nakafishie  80 %
7.5.2017 | 29 hodnocení
Ellian MacGregor  70 %
18.4.2017 | 10 hodnocení
Tarbík  60 %
3.4.2017 | 157 hodnocení
Cujo  80 %
14.3.2017 | 80 hodnocení
Hoolek  70 %
19.2.2017 | 37 hodnocení
Mary  70 %
6.12.2016 | 81 hodnocení
Fingee  70 %
12.8.2016 | 46 hodnocení
Renée  80 %
13.6.2016 | 96 hodnocení
Janul.  70 %
16.5.2016 | 43 hodnocení
Markéta BP  60 %
20.4.2016 | 47 hodnocení
Plšík  70 %
16.4.2016 | 755 hodnocení
Petrr  80 %
16.4.2016 | 311 hodnocení
Cimr  50 %
17.2.2016 | 107 hodnocení
Tomass  80 %
22.11.2015 | 49 hodnocení
Elbrody  70 %
14.9.2015 | 46 hodnocení
BarboraSalome  70 %
17.8.2015 | 57 hodnocení
Wild  70 %
27.5.2015 | 24 hodnocení
Lukrativni  70 %
9.3.2015 | 80 hodnocení
Mstasa  70 %
20.2.2015 | 25 hodnocení
Lisarah  80 %
29.1.2015 | 78 hodnocení
Amaldea  80 %
21.1.2015 | 37 hodnocení
Bartys  80 %
16.12.2014 | 56 hodnocení
Kaklapak  80 %
23.11.2014 | 80 hodnocení
Lusilda  80 %
20.11.2014 | 76 hodnocení
Petullkaaa  80 %
6.11.2014 | 43 hodnocení
Tomari  80 %
15.10.2014 | 7 hodnocení
Marcela  70 %
30.6.2014 | 415 hodnocení
VIPER  80 %
18.6.2014 | 22 hodnocení
Marlenin-zápisníček  60 %
3.4.2014 | 172 hodnocení
Lenka10  90 %
29.3.2014 | 94 hodnocení
Sendy  90 %
27.3.2014 | 153 hodnocení
Mishaem  80 %
10.2.2017 | 1 hodnocení
NikolaK.  60 %
10.1.2017 | 2 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.