Činoherní klub

Zrada

Premiéra: 7.3.2014. Překlad: František Fröhlich. Dramaturgie: Roman Císař, Vladimír Procházka. Scéna: Adam Pitra. Kostýmy: Ladislava Koukalová. Hudba: Milan Pastyřík. Úprava a režie: Ondřej Sokol.
1:40x


Netypicky koncipovaná hra, ozvláštněná experimentální prací s časem, pro kterou se autor inspiroval vlastní mimomanželskou aférou a jejím skandálním odhalením. Na půdorysu klasického trojúhelníku je řešeno téma nerozlišitelnosti pravdy a lži, vyprázdněnosti a odcizenosti sobě i druhým...
Činoherní klub
Hodnocení inscenace
Redakce
72 %
Uživatelé
74 %
74781000
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (87)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Anežka Hrebiková 70 %
(zadáno: 9.10.2016, počet hodnocení: 212)
přínosný / zajímavý komentář
Zpětné vyprávění evoluce manželské nevěry, poměrně dobré dialogy a nápad s SMS činí ze Zrady jednu z těch lepších a zajímavějších inscenací repertoáru ČK. Tvůrci se bohužel nevyhnuli možnému zlu retrospektivy, tedy, že se divák nedozví téměř nic o samotných kořenech nevěry, ale spíše o jejím průběhu. Herecky zde vyčnívá Martin Finger, Ondřej Sokol hraje hodně nezúčastněně a trochu mi přišlo, že i lhostejně. A myslím si, že je dosti kontroverzním režisérským tahem dosadit do role zrazující manželky svou vlastní bývalou manželku.
Lukáš Holubec 70 % Tip Lukáš Holubec
(zadáno: 18.9.2015, počet hodnocení: 662)
Jan Pařízek 80 %
(zadáno: 10.5.2014, počet hodnocení: 784)
přínosný / zajímavý komentář
Myslím, že po všech směrech vydařená hra. Retrospektivní způsob vyprávění sice odebírá prvek očekávání ve smyslu "jak to dopadne", ale přináší nová odhalení typu "co se přesně stalo". Také umožňuje více se soustředit na velmi zdařilé dialogy. Mezi herci to funguje výborně, většina scén má v tomto směru opravdu dobrou atmosféru. Vynikl především M. Finger, ale i K. Lojdová a O. Sokol nijak nezklamali, ba spíše naopak. Pochvalu zaslouží i nápadité využití textové komunikace a zdařilé přenesení hry z 80.let do současnosti. 77%
Veronika Steffanová 80 %
(zadáno: 30.4.2014, počet hodnocení: 87)
přínosný / zajímavý komentář
Výborně vystavěná hra. Její jádro je sice v celkem banálním a ohraném milostném trojúhelníku, ale díky retrospektivnímu postupu a spoustě nevyřčených citů se stává originální a zábavnou. Po herecké stránce nebylo co vytknout a scéna přesně odpovídala textu. Povedlo se i ztvárnění smskových konverzací. Výtku si zaslouží pouze dvě poslední scény, ve kterých se oproti ostatním už nic zásadního nestane. Chápu, že je potřeba celý příběh dohrát o konce, ale tady to bylo spíše do ztracena.
Helena Grégrová 70 %
(zadáno: 18.4.2014, počet hodnocení: 1434)
přínosný / zajímavý komentář
Napětí, které zdánlivě nenápadně pobublává pod pokličkou vzájemných vztahů aktérů příběhu, dosahuje prostřednictvím režijně velmi zdařile uchopeného časově převráceného scénosledu a díky výborným hereckým výkonům zajímavých atmosférických poryvů a vyznívá místy s až nečekanou silou.
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 14.4.2014, počet hodnocení: 2895)
přínosný / zajímavý komentář
75% Jednoduchý a celkem ohraný příběh klasického milostného trojúhelníku (autor hru napsal v obráceném sledu – začíná se závěrečnou scénou, přičemž se postupně dobíráme až k samému začátku nevěry) O. Sokol inscenoval jako velice působivý „vztahový thriller“. Jeho inscenace je ukázkou detailní režijní práce, což se týká nejen vystavení jednotlivých scén, ale i pečlivého výkladu všech tří postav. Herecké výkony považuji za vyrovnané, nejzřetelněji jsem však vnímal citlivost postavy Roberta, kterého ztvárnil O. Sokol. Trio Finger, Lojdová, Sokol potěší i tímto ne zrovna optimistickým příběhem.
Pavel Širmer 70 %
(zadáno: 7.4.2014, počet hodnocení: 1639)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Poměrně banální příběh milostného trojúhelníku se ve hře odehraje v převráceném sledu scén, čímž autor dosáhl zajímavých asociací. Dramatikův postup dnes už zdaleka nevyzní tak objevně jako v době vzniku textu, ale propracovaná inscenace přesto stojí za vidění. Režisér O. Sokol hru za pomoci přínosných dobrých nápadů (SMSky, mobily) nenásilně převedl do současnosti. Pečlivý výklad hry i postav, správné vedení herců. Nelze říci, že by K. Lojdová a O. Sokol hráli nepřirozeně, vedle výborného M. Fingera se však přece jen trochu projevilo, že nejsou schopni zdaleka takové autenticity jako on.
Jiří Koula 70 %
(zadáno: 7.4.2014, počet hodnocení: 1565)
přínosný / zajímavý komentář
Ondřeji Sokolovi se povedl malý zázrak. Poté, co jsem viděl inscenaci Divadla v Celetné, jsem nabyl dojmu, že Harold Pinter napsal velmi špatnou hru, proto jsem do Činoherního klubu přicházel se značnými obavami. Nyní musím svůj názor změnit, text není velmi špatný, ale řekněme průměrný. Zásluhou režiséra a (ostatních) herců však vznikla inscenace, jež se z tohoto omezení vymanila, výsledkem převedení do současnosti a obohacení o příslušný rámec je, že Zradu v Činoherním klubu můžu s klidným svědomím doporučit.
Veronika Boušová 70 %
(zadáno: 23.3.2014, počet hodnocení: 277)
přínosný / zajímavý komentář
Bezohledná a slepá zamilovanost, naivita, krutost, vyhoření vztahu. Téma partnerského trojúhelníku se nese ve zdánlivě odlehčené, místy až neosobní formě, umocněné částečným převedením dialogů do SMS zpráv. Pod povrchem se ale daří udržovat napětí, které vrcholí v momentech, kdy jsou všechny tři postavy na scéně současně a lžou si po telefonu. Inscenace útočí na divákovo podvědomí silněji, než by se na první pohled zdálo.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Duch 80 %
(zadáno: 22.1.2020, počet hodnocení: 7)
přínosný / zajímavý komentář
Velice povedené!!!
Skvělá aktualizace 40 let staré hry. Propracovaná režie, přesné detaily a přirozené dialogy.
Krásné civilní herectví. Nejvíc mne zaujal zcela autentický Sokol v Benátkách. Au, to bolelo!!
MMK 90 %
(zadáno: 22.1.2019, počet hodnocení: 99)
přínosný / zajímavý komentář
Děj se odehrává pozpátku (od současnosti do minulosti) a je lepší navštívit představení dvakrát, protože pak člověk lépe pochopí souvislosti.
Denisa H. 70 %
(zadáno: 22.11.2018, počet hodnocení: 306)
přínosný / zajímavý komentář
Lepších 75 %. Zajímavá hra o zradě v dlouholetém přátelství...
Nejzajímavější ji ale asi činí to, že je vyprávěna odzadu. Většinu doby by ovšem představení fungovalo i vnímáno jako líčené chronologicky dopředu. Právě toto se mi na hře hodně líbilo.
I z důvodu provázanosti na skutečný a soukromý život protagonistů se jedná o pozoruhodné obsazení.
A konečně mohu říct, že se mi O. Sokol líbil herecky. Dokonce mě překvapil, jak si poradil s vypjatými scénami.
Vyšla mu opět skvěle i režie, je opravdu nápaditý. Jeho rukopis (a lze brát téměř doslova :-P) je v inscenaci rozhodně znát.
Fedorocko 60 %
(zadáno: 12.11.2018, počet hodnocení: 567)
přínosný / zajímavý komentář
Herecky určitě dobrý, ale hra jako taková mě úplně nenadchla.Jednou vidět a jít dále,za lepšími kousky.
J.S. 80 %
(zadáno: 28.4.2018, počet hodnocení: 126)
přínosný / zajímavý komentář
Krutost nevěry v manželském trojúhelníku. Hra pracuje s kauzalitou naopak - známe důsledky, neznáme příčiny. Retrospektivní metodou postupujeme do minulosti a ponořujeme se do hlubin psychosociálních vztahů. Představení je silnou výpovědí o citovém ubližování, rafinovaně pracuje se stupňováním napětí a probouzí v divákovi silné emoce. Důsledná realistická metoda s naturalistickými prvky (která je Sokolovi vlastní) umocňuje sílu a vyznění textu. Inscenace je jedním z nejvýraznějších režijních počinů v ČK.
Studentice 70 %
(zadáno: 25.3.2018, počet hodnocení: 71)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavě pojaté představení, kde všichni herci hráli dobře a bez přehrávání. Dlouho po zhlédnutí hry jsem musela nad některými činy postav přemýšlet. Určitě hra stála za zhlédnutí.
Sasanka_007 80 %
(zadáno: 24.1.2018, počet hodnocení: 16)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavě pojatá inscenace oblíbeného Činoherního klubu "Zrada" překvapila nevšedním retrospektivním pojetím jedné nevěry a jejích důsledků. Na začátku sice víte, jak to dopadne, chvilku vám trvá, než se zorientujete :-), ale zážitek je to silný. Formálně chválím nápad se sms. Zkrátka hra o nevěře v 21. století by nebyla tak aktuální bez smsek :-). Všichni tři herci hráli výborně. Zrada, která vypadá banálně, a přesto dokáže rozvrátit všechno, a to i po letech. Musím zajít znovu, abych si vychutnala tu retrospektivu se vším všudy.
Varan 60 %
(zadáno: 30.11.2017, počet hodnocení: 102)
přínosný / zajímavý komentář
Díky retrospektivnímu vyprávění od začátku víte, jak to vše dopadlo, a postupně se dozvídáte, co k tomu vedlo. Příběh hry je banální, vše se točí kolem vzájemných nevěr, odcizení, přetvářky, z jednání postav se člověku dělá místy špatně. Martin Finger z hereckého tria na jevišti nepochybně kraloval, Kateřina Lojdová solidně zahrála a navíc jí to moc slušelo, jen u Ondřeje Sokola jsem měl pocit, že ho celá hra nudí a nejsem si jistý, do jaké míry to byl jeho herecký záměr. Chválím řešení se SMS promítanými přímo na scéně.
Anah 60 %
(zadáno: 8.11.2017, počet hodnocení: 184)
přínosný / zajímavý komentář
SMS byly dobrý, jinak hra s koncem na začátku a začátkem na konci mě moc nebavila od pana Sokola jsem viděla lepší kousky
Lucie2188 80 %
(zadáno: 27.10.2017, počet hodnocení: 16)
přínosný / zajímavý komentář
Hezky zpracované, kompaktní představení, kde dobře využili práci s minulostí a sms zprávami.
Mimouch 80 %
(zadáno: 31.3.2017, počet hodnocení: 50)
přínosný / zajímavý komentář
Příběh v dnešní době všední až téměř banální, ale vystavěný do svižného, vtipného a díky pozpátku vyprávěnému ději velmi "koukatelného" představení.
Vaklav 60 %
(zadáno: 18.2.2017, počet hodnocení: 246)
přínosný / zajímavý komentář
64,99% Vysoce solidní oddechovka, vtipný O. Sokol, ale nejen on.
Jestli už máte dost hlubokomyslných debat a "hledání", běžte si odfouknout na hru, která vás potěší určitou svým způsobem nekomplikovaností, na druhou stranu není vůbec bez záhad...
Malá pozn. Přišlo mi, že každý hrál tak trochu sólo..., což byla škoda. Možná jen můj dojem, možná záměr...
Martina123 50 %
(zadáno: 23.4.2016, počet hodnocení: 68)
přínosný / zajímavý komentář
Zklamání ...
Janis 70 %
(zadáno: 10.11.2015, počet hodnocení: 247)
přínosný / zajímavý komentář
68%
I já oceňuji "aktualizaci" hry pomocí nápadu s esemeskami, naopak intimní scény v divadle nemusím, naštěstí byly na opačné straně pódia.
Trochu mi chyběl výraznější závěr s nějakým akcentem, jinak ale férově zpracovaná hra, psaná současným jazykem a přirozeně srozumitelná.
Teejay 60 %
(zadáno: 21.10.2015, počet hodnocení: 66)
přínosný / zajímavý komentář
Retrospektivní výstavba ozvláštnila jinak banální zápletku. Herecky nadprůměrné, uvěřitelné.
Vivien 80 %
(zadáno: 17.12.2014, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Velice dobře zpracované představení. Zajímavý hudební podkres a velmi sugestivní herecký výkon Ondřeje Sokola. Po potlesku ve mně ještě dlouho zůstal zvláštní pocit...
Luckaprague 70 %
(zadáno: 16.12.2014, počet hodnocení: 55)
přínosný / zajímavý komentář
Klasický manželsko-mimomanželský trojúhelník, těžko vystoupit z rozjetého vlaku paralelního vztahu. Z sms komunikace na pozadí příběhu doslova mrazí. Herecky nejlepší M. Finger.
Vladimír10 60 %
(zadáno: 29.11.2014, počet hodnocení: 374)
přínosný / zajímavý komentář
Hlava mi nebere, že většina moderních autorů dosud nedokázala pochopit, že na pozadí milostného trojúhelníku se nedá vymyslet nic nového. V tomto případě se navíc celý děj znepřehledňuje retrospektivním uspořádáním jednotlivých scén. Mezi těmi jsou zdlouhavé pauzy, v nichž jsou na dekoraci promítány SMSky všech tří figur, které si však neosvojily správný pravopis. Většina výstupů je nudná a bez jakéhokoliv zápalu. Režisér se snažil tuto nepropustnou barikádu konsternovaných hereckých výrazů prorazit polonahými scénkami či nechutnou oblékanou souloží. Jeho tupé snažení bylo díkybohu marné.
Johnny 50 %
(zadáno: 3.11.2014, počet hodnocení: 53)
přínosný / zajímavý komentář
Oceňuji scénu a nápad s smskami. Velmi uvěřitelný výkon Martina Fingera, naopak se mi herecky nelíbila Kateřina Lojdová. Bohužel hra samotná není žádný zázrak. V rámci možností režijně a svou úpravou O. Sokol vytěžil z tématu maximum...
Čiko 70 %
(zadáno: 24.10.2014, počet hodnocení: 740)
přínosný / zajímavý komentář
74,99 Baví mě Sokolovo herectví, i režie. Přijde mi, že má v sobě něco víc, než jeho vrstevníci. Hraje s lehkostí (jen by mohl občas přitlačit na hlase) Lojdová a Finger také skvělí. Dobře napsané, zrežírované i zahrané. Čím více plynul čas (ačkoliv z vůle autora pozpátku), tím více mě to bavilo...
Orienteering 80 %
(zadáno: 24.9.2014, počet hodnocení: 56)
přínosný / zajímavý komentář
Výborná inscenace, nechybí vtipné momenty, ale převládá mrazení. Líbilo se mi využiží SMS a hudby, vadil mi smích publika v momentech, kdy mě osobně moc do smíchu nebylo.
Výborný Ondřej Sokol, tak za něj 85% :)
Nikki123 90 %
(zadáno: 16.6.2014, počet hodnocení: 148)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi povedená hra o lidských vztazích, výborné herecké výkony.
Onsteri 80 %
(zadáno: 1.6.2014, počet hodnocení: 92)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi zdařile vykreslená realita (bohužel) většiny soudobých konzumních vztahů.
Falos 80 %
(zadáno: 26.5.2014, počet hodnocení: 224)
přínosný / zajímavý komentář
skvely ondra sokol a martin finger
Sloupek6 90 %
(zadáno: 13.5.2014, počet hodnocení: 40)
přínosný / zajímavý komentář
Výborné herecké výkony,Zážitek.Hra s tajemstvím.Baví.
Vladimír Rogalewicz 70 %
(zadáno: 10.5.2014, počet hodnocení: 613)
přínosný / zajímavý komentář
Mimořádně dobře vystavěná hra (spíš bych ji přisoudil Tomu Stoppardovi než Haroldu Pinterovi) s velice dobrým překladem. Zejména smsky posouvající hru do současnosti by si zasloužily 100 %. Ovšem představení dělá dojem půli cesty mezi scénickým čtením a plnohodnotnou inscenací, což ještě podtrhuje hodně nepovedená scéna i civilní (až jen náznakové) hraní jinak dobře sehrané trojice herců.
Eviik 90 %
(zadáno: 19.4.2014, počet hodnocení: 288)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi se mi líbil nápad s smskami a k tomu použitá hudba. Herecké trio hraje výborně. Velmi se mi líbil hlavně Ondřej Sokol, kterého jsem poprvé na jevišti viděla ve vážné roli.
Po druhém shlédnutí ve mě hra zanechala ještě silnější dojem.
Lucilla 70 %
(zadáno: 29.3.2014, počet hodnocení: 214)
přínosný / zajímavý komentář
Je to proste ze zivota, az to pekny neni. Ne, ted vazne. V nekterych situacich se clovek proste pozna. Coz jen vede k tomu, ze se kolikrat v sedacce pekne osijete.
Jako klady hodnotim napad prace s casem a komunikaci. Navic odvaha hercu (s ohledem na jejich realne vztahy) je opravdu na poklonu. O.Sokol byl velmi milym prekvapenim, vaznejsi role mu sedla a chopil se ji moc pekne.
Hru muzu doporucit, jen je treba si rozmyslet, s kym na ni pujdete ;-)
Monulinka 80 %
(zadáno: 9.3.2014, počet hodnocení: 386)
přínosný / zajímavý komentář
(Premiéra) Poměrně krutá hra o vztazích, ale jako u všech Sokolových her se i dost nasmějete. Všechny tři herecké výkony výborné, skutečné vztahy mezi nimi tomu dávají zvláštní náboj. Zajímavé režijní nápady, hudba, kostýmy. Vzhledem k netradičnímu vyprávění děje chci vidět ještě jednou a těším se!
Valmez 70 %
(zadáno: 7.10.2020, počet hodnocení: 208)
Chupetica 80 %
(zadáno: 22.9.2020, počet hodnocení: 105)
Dant3 70 %
(zadáno: 14.4.2020, počet hodnocení: 18)
Martin21 70 %
(zadáno: 27.9.2019, počet hodnocení: 355)
K.kolacek@email.cz 70 %
(zadáno: 4.6.2019, počet hodnocení: 14)
Mau 80 %
(zadáno: 21.5.2019, počet hodnocení: 93)
Mladydivakgulz 90 %
(zadáno: 2.4.2019, počet hodnocení: 18)
Xcepek 60 %
(zadáno: 23.2.2019, počet hodnocení: 551)
The_Second 70 %
(zadáno: 11.12.2018, počet hodnocení: 29)
Michalmusek 100 %
(zadáno: 7.7.2018, počet hodnocení: 224)
Addk 80 %
(zadáno: 21.6.2018, počet hodnocení: 102)
Ambrozka 90 %
(zadáno: 29.4.2018, počet hodnocení: 67)
Saffy 50 %
(zadáno: 14.3.2018, počet hodnocení: 9)
Vitounek 80 %
(zadáno: 22.2.2018, počet hodnocení: 102)
J64 90 %
(zadáno: 14.9.2017, počet hodnocení: 55)
Jewel 80 %
(zadáno: 13.6.2017, počet hodnocení: 21)
Nakafishie 80 %
(zadáno: 7.5.2017, počet hodnocení: 29)
Ellian MacGregor 70 %
(zadáno: 18.4.2017, počet hodnocení: 10)
Tarbík 60 %
(zadáno: 3.4.2017, počet hodnocení: 121)
Cujo 80 %
(zadáno: 14.3.2017, počet hodnocení: 72)
Hoolek 70 %
(zadáno: 19.2.2017, počet hodnocení: 29)
Mary 70 %
(zadáno: 6.12.2016, počet hodnocení: 70)
Fingee 70 %
(zadáno: 12.8.2016, počet hodnocení: 46)
Renée 80 %
(zadáno: 13.6.2016, počet hodnocení: 96)
Janul. 70 %
(zadáno: 16.5.2016, počet hodnocení: 30)
Markéta BP 60 %
(zadáno: 20.4.2016, počet hodnocení: 47)
Plšík 70 %
(zadáno: 16.4.2016, počet hodnocení: 523)
Petrr 80 %
(zadáno: 16.4.2016, počet hodnocení: 210)
Cimr 50 %
(zadáno: 17.2.2016, počet hodnocení: 107)
Tomass 80 %
(zadáno: 22.11.2015, počet hodnocení: 49)
Elbrody 70 %
(zadáno: 14.9.2015, počet hodnocení: 39)
BarboraSalome 70 %
(zadáno: 17.8.2015, počet hodnocení: 32)
Wild 70 %
(zadáno: 27.5.2015, počet hodnocení: 24)
Lukrativni 70 %
(zadáno: 9.3.2015, počet hodnocení: 75)
Mstasa 70 %
(zadáno: 20.2.2015, počet hodnocení: 25)
Lisarah 80 %
(zadáno: 29.1.2015, počet hodnocení: 78)
Amaldea 80 %
(zadáno: 21.1.2015, počet hodnocení: 37)
Bartys 80 %
(zadáno: 16.12.2014, počet hodnocení: 53)
Kaklapak 80 %
(zadáno: 23.11.2014, počet hodnocení: 73)
Lusilda 80 %
(zadáno: 20.11.2014, počet hodnocení: 75)
Petullkaaa 80 %
(zadáno: 6.11.2014, počet hodnocení: 43)
Tomari 80 %
(zadáno: 15.10.2014, počet hodnocení: 7)
Marcela 70 %
(zadáno: 30.6.2014, počet hodnocení: 407)
VIPER 80 %
(zadáno: 18.6.2014, počet hodnocení: 22)
Dovemummy-Alena S. 60 %
(zadáno: 3.4.2014, počet hodnocení: 147)
Lenka10 90 %
(zadáno: 29.3.2014, počet hodnocení: 94)
Sendy 90 %
(zadáno: 27.3.2014, počet hodnocení: 153)
Mishaem 80 %
(zadáno: 10.2.2017, počet hodnocení: 1)
NikolaK. 60 %
(zadáno: 10.1.2017, počet hodnocení: 2)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.