Divadelní spolek Kašpar

Mrzák inishmaanský

Premiéra: 6.3.2015. Překlad: Ondřej Pilný. Dramaturgie: Lenka Bočková. Výprava: Libuše Josefy. Hudba: irská lidová v úpravě Petra Maláska. Režie: Jakub Špalek.
2:45


Drsná komedie o tom, co se stane, když do zapadlého zapadákova v Irsku přijedou filmaři z Ameriky. Nová verze inscenace z roku 2002.
14!
Divadelní spolek Kašpar
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
75 %
75741000
Hodnocení redakce
Jiří Landa 70 %
Jan Pařízek 70 %
aktivovat hlídání nových termínů
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (76)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 13.12.2015, počet hodnocení: 2895)
přínosný / zajímavý komentář
75% Šťastné režijní uchopení hry, které si umě pohrálo s černým humorem textu, aniž by se však vytratilo poselství příběhu. J. Špalek 30. léta, v nichž se děj odehrává, navozuje i hudbou v úpravě P. Maláska a (tehdy oblíbenými) groteskními tanečními výstupy během předělů. Z vyrovnaného obsazení nejvíce zaujal M. Hofmann v roli „posla zpráv“, jenž mi objevil kouzlo této postavy, stejně jako herecky přesný A. Petráš coby Bartley. Jeho výstupy v obchodě se vyznačovaly detailní prací s mimikou a gesty. V hlavní roli obstál M. Ruml, uvěřitelně si pohrál s náročným ztvárněním fyzického handicapu.
Jan Pařízek 70 %
(zadáno: 24.11.2015, počet hodnocení: 784)
přínosný / zajímavý komentář
Opět dobře napsaná hra, aneb musím přiznat, že styl M. McDonagha se mi líbí. Kašparovo zpracování se myslím povedlo, byť hlavně v druhé půli to má své rezervy. Líbila se mi scéna, kostýmy a hlavně celkový herecký projev všech aktérů. Výborní především M. Hoffman a M. Prášilová. První půle dobře vyvážená, té druhé by neuškodilo menší zkrácení a větší důraz na dramatičnost. Chyběl mi přeci jen o něco silnější akcent na tragičnost celého příběhu. Pak by byly výsledné dojmy ještě o něco silnější.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Barbora 80 %
(zadáno: 10.6.2020, počet hodnocení: 12)
přínosný / zajímavý komentář
75%. Viděno po korona-pauze, takže nálada na scéně i v hledišti tím myslím byla trochu ovlivněná a zdálo se mi, že návrat na prkna herci oslavovali už před představením. Tolik odbourávání a improvizovaných momentů už jsem dlouho nezažila. Ale budiž, v žánru komedie se to ztratí a co může pobavit diváka víc, než když má herec okno? Irský humor je nám blízký a tahle hra pohladí po duši. Odcházeli jsme z divadla příjemně naladěni, odříkávajíc si vtipné repliky a momenty. I takové divadelní zážitky jsou zapotřebí.
Majdin_kulturni_svet 70 %
(zadáno: 30.1.2020, počet hodnocení: 134)
přínosný / zajímavý komentář
Mrzel mě málo vygradovaný konec. Ale jinak povedené. 10.12.2016
Falada 90 %
(zadáno: 18.1.2020, počet hodnocení: 61)
přínosný / zajímavý komentář
Doporučuji. Dlouhé představení, ale stojí to za to. Hlavně Martin Hofmann byl skvělý. I ostatní herecké výkony byly skvělé.
Lenin79 60 %
(zadáno: 1.1.2020, počet hodnocení: 9)
přínosný / zajímavý komentář
Nevím, zda nebyl ten správný den, nebo mi hra nesedla, ale odcházela jsem s rozporuplnými pocity. Představení bylo místy rozvleklé, nelíbily se mi přehnaně vulgární výrazy, ani herecký výkon představitelky obhroublého děvčete. Promítání na zvlněný závěs nebylo vůbec vidět, takže bylo zhola zbytečné. Hru táhl Martin Hofmann, který sice pořád hraje tak nějak stejně, ale je to vtipné a má to šmrnc. Na Matouše Rumla se sice hezky kouká, ale přišlo mi, že byl v té hlavní roli nějaký vedlejší... Skvělé byly tetky a Johnyho matka. Celkově mě po přečtení všech ód tady na i-divadle hra zklamala.
Studený Čumáček 70 %
(zadáno: 28.11.2019, počet hodnocení: 248)
přínosný / zajímavý komentář
78%
Hodně zajímavý kousek. Pokud bez problémů přijímáte McDonaghovo vidění světa, nenechte si ujít. Rozhodně nadprůměrný Matouš Ruml/Billy, Adrian Jastraban/Bobík Bobby, Aleš Petráš/ Bartley a Martin Hofmann/Johnny Pateena Mika...už jste někdy měli chuť v divadle napadnout divadelní postavu, protože je to neskutečně nepříjemný, vtírající se, líný, užvaněný, neustále drobet opilý a přišpinavělý poloblb? Mít po ruce lopatu, tak ho bacím, přísahám. A s rozběhem. Taková krásná práce...
Golftom 20 %
(zadáno: 30.3.2019, počet hodnocení: 45)
přínosný / zajímavý komentář
Nedokážu posoudit, jestli nás minulo nastudování nebo samotná hra (to je pravděpodobnější), každopádně jsme odcházeli v půlce.
DivadelniFan 70 %
(zadáno: 18.5.2018, počet hodnocení: 214)
přínosný / zajímavý komentář
75% - viděno v Činoherním studiu v Ústí nad Labem
Bavil jsem se. Od tohoto autora je to již druhá hra, kterou jsem mohl vidět a nezklamala. Tento humor mi sedí, občas jsem si připadal jak někde v "blázinci" :D. Líbily se mi taneční výstupy jako předěly mezi scénami, které ozdobila nádherná hudba. Jen tedy bílá "opona" je pro promítání malinko nešťastná. Většina textu nebyla čitelná. Z hereckých výkonů mě nejvíce zaujali Aleš Petráš, Jitka Nerudová, Eva Elsnerová, Martin Hofmann, Martina Prášilová a samozřejmě Matouš Ruml, pro kterého muselo být uchopení role velice těžké.
Vaklav 70 %
(zadáno: 17.5.2018, počet hodnocení: 246)
přínosný / zajímavý komentář
65% - Herci výborně.
I když mě prostředí her a východiska tohoto autora nikdy moc nezaujaly, tak musím uznat, že to bylo zábavné, svižné.
Prostě jsem měl volný večer a i McDonagh poslouží k příjemnému odpočinku.
Mr.Schaffer 70 %
(zadáno: 11.5.2018, počet hodnocení: 51)
přínosný / zajímavý komentář
Velice zajímavá inscenace s působivým příběhem. Perfektní výkony herců - především Martin Hofmann, bohužel spíš lehce podprůměrná scéna, nešťastně řešené pauzy mezi jednotlivými scénami, zbytečně moc vulgarismů.
Irena 80 %
(zadáno: 5.4.2018, počet hodnocení: 59)
přínosný / zajímavý komentář
Očekávala jsem asi více, ale zklamaná nejsem. I když jsem se dost nasmála, je pro mě příběh smutný. Výborní herci, především úžasný Matouš Ruml a skvělý Martin Hofmann.
Fedorocko 80 %
(zadáno: 5.4.2018, počet hodnocení: 567)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělé představení, s naprosto vynikajícím Martinem Hofmannem.I ostatní byli výborní (zejména Ruml,Petráš,Jastraban), ale Martin exceloval.Jako divák jsem si přál ať neodchází z jeviště.Viděno u Bezručů v OV a opravdu se povedlo.85 %
Avlis 100 %
(zadáno: 3.4.2018, počet hodnocení: 118)
přínosný / zajímavý komentář
Úžasné představení,moc jsme se bavili,všichni hráli výborně,ale musím vyzdvihnout výkon Martina Hofmanna,byl geniální. Vždycky jsem se těšila,až zase přijde na scénu. Samozřejmě Matouš Ruml také zaslouží pochvalu.
Orienteering 90 %
(zadáno: 12.3.2018, počet hodnocení: 56)
přínosný / zajímavý komentář
Matouš Ruml přesvědčivý, Aleš Petráš a Martin Hofmann výborní! Celkově povedená inscenace, po všech stránkách. Jen jsem neodhadla délku a musela zdrhnout z děkovačky, abych se vůbec dostala domů. Takže příště s noclehem v Praze :)
JaNaD 70 %
(zadáno: 24.1.2018, počet hodnocení: 63)
přínosný / zajímavý komentář
75% I s minimem rekvizit se tady podařilo připravit představení, které diváka vtáhne do děje a my s napětím čekáme, jak zda mrzáka Billyho přece jen nepotká štěstí. Nikdo není stoprocentně kladný. Líbilo se mi, že všichni mají nějaký hřích, ale zároveň mají v sobě i něco dobrého.
Natalie 70 %
(zadáno: 25.12.2017, počet hodnocení: 18)
přínosný / zajímavý komentář
Oddechová komedie s hudebními prvky. Pěkné zpracování, zvláště kostýmy.
Monty70 90 %
(zadáno: 18.10.2017, počet hodnocení: 110)
přínosný / zajímavý komentář
Bravo Matouš Ruml.
Plšík 70 %
(zadáno: 5.6.2017, počet hodnocení: 523)
přínosný / zajímavý komentář
75%
Cechoslovak 90 %
(zadáno: 27.2.2017, počet hodnocení: 72)
přínosný / zajímavý komentář
Čím si inscenace získala vysoké hodnocení, když je vlastně docela jednoduchá? Prostá projekce mezi výstupy a celkem roztomilé irské tanečky-nic moc. Řekl bych ale, že je to úžasná stylová čistota. Bezvýchodně kruté mezilidské vztahy chvílemi jako by užuž dávaly šanci soucitu a lidskosti, ale je to stále horší. Autorovu nadsázku berou všichni herci velmi vážně a ukázněně, takže vzniká vytříbená groteska. McDonagh tu asi poprvé prolamuje tu hranici, kdy se můžeme smát, aniž bychom mohli být obviněni ze zlomyslnosti. Náznak happyendu v závěru působí bizarně, ale to je přesně styl tohoto díla.
Denisa H. 90 %
(zadáno: 18.8.2016, počet hodnocení: 306)
přínosný / zajímavý komentář
Další výtečný McDonagh, se kterým si výborně v Celetné poradili! Je to vtipné, řekla bych místy i "roztomilé" a především skvěle odehrané. Nejvíce žasnu nad M. Rumlem a bavila mě hodně i M. Prášilová. No a samozřejmě M. Hofmann jako Johnny Pateena Mika! :-D Super jsou i předěly mezi jednotlivými scénami. Doporučuji!
Ba-jo 80 %
(zadáno: 17.3.2016, počet hodnocení: 212)
přínosný / zajímavý komentář
Výtečná irská černá komedie. Výtečné herecké výkony...zejména titulní Matouš Ruml je krásně a uvěřitelně dojemný v roli mrzáka, Martin Hofmann zase správně vlezlý a dotěrný v roli novinového hlásiče...a i další herečtí kumpáni se nenechají zahanbovat. Scénicky zajímavé a osvěžující jsou předěly za použití filmové projekce a s irskými tanečky na forbíně...jsou stejně osvěžující jako celá hra. Moc příjemně se toto představení sledovalo...
Romana35 80 %
(zadáno: 21.11.2015, počet hodnocení: 193)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Matouš Ruml podává v roli mrzáka Billyho přesvědčivý výkon, Aleš Petráš v roli naivního Bartleye je dokonalý. Ovšem nejvíce mě zaujal Martin Hofmann jako Johnny Pateena Mika. Závěrečná scéna hry byla dojemná.
Lentilie 80 %
(zadáno: 27.5.2015, počet hodnocení: 63)
přínosný / zajímavý komentář
Po úvodní čtvrthodince, kdy se diváci rozhodují jestli se můžou smát nebo ne, se všichni postupně osmělili a na konci představení všichni brečeli smíchy. Všichni herci podali skvělé výkony a bylo vidět, že se sami baví. Zvlášť se mi líbil Aleš Petráš jako Bartley, Martin Hofmann jako Pateena Mika, Miloš Kopečný jako Máti a Martina Prášilová jako Helena. Jen chudák Matouš Ruml vypadal, že je toho na něj příliš - moc se těším až to bude mít trochu "ohrané" a bude pro něj snazší si to užít aspoň z poloviny tak jako jeho kolegové.
Plnou recenzi najdete na http://algyblog.blogspot.cz
Nikki123 90 %
(zadáno: 25.4.2015, počet hodnocení: 148)
přínosný / zajímavý komentář
Úžásné herecké výkony, jen by to chtělo se do rolí ještě trochu více vžít. Také mi představení přišlo až moc dlouhé.
Eviik 80 %
(zadáno: 7.3.2015, počet hodnocení: 288)
přínosný / zajímavý komentář
85 %
Typicky černý humor Martina McDonagha - na jednu stranu se divák baví, ale zároveň mu trochu běhá mráz po zádech. Matouš Ruml v hlavní roli je naprosto bezchybný. Klobouk dolů před jeho výkonem, který hlavně po fyzické stránce musí být velmi náročný. Martin Hofmann jako "místní drbna" skvěle baví. Role mu opravdu sedne. Zejména společné scény s jeho matkou v podání Miloše Kopečného jsou výborné. Chválím i scénu a kostýmy, které velmi dobře navozují atmosféru drsného Irska. Předěly mezi scénami, ač trochu kouskují hru, jsou vyřešeny vtipně a nápaditě. Celkově velmi příjemný div. zážitek.
Monulinka 80 %
(zadáno: 7.3.2015, počet hodnocení: 386)
přínosný / zajímavý komentář
McDonagh určitě napsal i lepší hry, ale mě ten jeho černý humor prostě baví :) Jen mám tedy pocit, že některé okamžiky, ze kterých mrazí, byly trochu skryty, a tak úplně nevyzněly. M. Rumla jsem upřímně litovala, to asi není nejpříjemnější role, ale popral se s tím skvěle. Kdo si ale určitě nejen mě okamžitě získal byl M. Hofmann. Palec nahoru za vyřešení předělů mezi scénami!
Lucilla 90 %
(zadáno: 7.3.2015, počet hodnocení: 214)
přínosný / zajímavý komentář
Vyborna cernohumorna hra, skvely text, nevesela hlavni myslenka. M. Ruml jako Billy zavalel (klobouk dolu za to zkrouceni), ale kralem byl M. Hofmann jako Pateena Mika. Skvele jsem se bavila, od tohohle predstaveni jsem si hodne slibovala a odchazela jsem naprosto spokojena :-)
Ansi 30 %
(zadáno: 10.2.2020, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Těšila jsem se na představení plné humoru. Můj dojem je rozpačitý, vulgarity byly přes čáru, místy rozvleklý děj. Nejvtipnější z celé hry byl mobilní telefon, který některému z diváků začal hrát a následná improvizace herců poté. Tato neplánovaná situace bohužel nestačila na záchranu celého výkonu.
Palec nahoru za nápad s promítáním na oponu, před kterou herci během výměny kulis vtipně tančili. Na hru bych už nešla a ani ji nedoporučila.
Mohr 70 %
(zadáno: 6.10.2020, počet hodnocení: 54)
Hormar 90 %
(zadáno: 22.2.2020, počet hodnocení: 13)
LilianaVess 80 %
(zadáno: 16.2.2020, počet hodnocení: 85)
Zoe.x 70 %
(zadáno: 26.1.2020, počet hodnocení: 25)
Tarbík 60 %
(zadáno: 26.1.2020, počet hodnocení: 121)
Isa Johanovská 90 %
(zadáno: 2.1.2020, počet hodnocení: 83)
Eliskamikova 80 %
(zadáno: 3.12.2019, počet hodnocení: 22)
Blanka9 90 %
(zadáno: 16.10.2019, počet hodnocení: 9)
Pop 70 %
(zadáno: 19.9.2019, počet hodnocení: 62)
Eden 90 %
(zadáno: 24.6.2019, počet hodnocení: 28)
Ladivod 70 %
(zadáno: 14.2.2019, počet hodnocení: 42)
Beran-ek 70 %
(zadáno: 25.1.2019, počet hodnocení: 16)
The_Second 70 %
(zadáno: 24.1.2019, počet hodnocení: 29)
Martikovodivadlo 70 %
(zadáno: 17.1.2019, počet hodnocení: 51)
Dovemummy-Alena S. 70 %
(zadáno: 12.11.2018, počet hodnocení: 147)
MichaelaSlavikova 80 %
(zadáno: 8.11.2018, počet hodnocení: 24)
KateDanny 70 %
(zadáno: 5.9.2018, počet hodnocení: 56)
Katteřina 80 %
(zadáno: 19.5.2018, počet hodnocení: 55)
KSnow 70 %
(zadáno: 18.5.2018, počet hodnocení: 102)
Mikulin 90 %
(zadáno: 17.5.2018, počet hodnocení: 65)
SaXion 70 %
(zadáno: 2.5.2018, počet hodnocení: 20)
Martuska17 70 %
(zadáno: 19.10.2017, počet hodnocení: 36)
Betka_S 70 %
(zadáno: 19.10.2017, počet hodnocení: 57)
Suzana 60 %
(zadáno: 19.10.2017, počet hodnocení: 269)
Barbora23 60 %
(zadáno: 18.10.2017, počet hodnocení: 42)
Oliverpiv 70 %
(zadáno: 17.10.2017, počet hodnocení: 73)
Anah 70 %
(zadáno: 10.10.2017, počet hodnocení: 184)
Mary 80 %
(zadáno: 20.2.2017, počet hodnocení: 70)
Petra. 70 %
(zadáno: 29.1.2017, počet hodnocení: 43)
Poulet 60 %
(zadáno: 27.1.2017, počet hodnocení: 25)
Mau 60 %
(zadáno: 27.1.2017, počet hodnocení: 93)
Al Bunda 90 %
(zadáno: 5.1.2017, počet hodnocení: 37)
Justina 50 %
(zadáno: 12.5.2016, počet hodnocení: 77)
JéHá 70 %
(zadáno: 3.5.2016, počet hodnocení: 37)
Teddy 90 %
(zadáno: 20.1.2016, počet hodnocení: 144)
Michelle97 80 %
(zadáno: 19.1.2016, počet hodnocení: 84)
Melisa 100 %
(zadáno: 7.1.2016, počet hodnocení: 5)
H&M 70 %
(zadáno: 8.12.2015, počet hodnocení: 15)
Teatrix 70 %
(zadáno: 3.12.2015, počet hodnocení: 30)
Mora 80 %
(zadáno: 24.11.2015, počet hodnocení: 137)
Marcela 80 %
(zadáno: 14.10.2015, počet hodnocení: 407)
Bernardblack 80 %
(zadáno: 13.10.2015, počet hodnocení: 277)
EsPrg 80 %
(zadáno: 28.6.2015, počet hodnocení: 31)
Klaram 60 %
(zadáno: 10.5.2015, počet hodnocení: 82)
Sendy 80 %
(zadáno: 7.3.2015, počet hodnocení: 153)
Petullkaaa 90 %
(zadáno: 3.3.2015, počet hodnocení: 43)
Amaldea 100 %
(zadáno: 2.3.2015, počet hodnocení: 37)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.