Divadelní spolek Kašpar

Mrzák inishmaanský

Premiéra: 6.3.2015 | 2:45
Nová verze inscenace z roku 2002.
Překlad: Ondřej Pilný. Dramaturgie: Lenka Bočková. Výprava: Libuše Josefy. Hudba: irská lidová v úpravě Petra Maláska. Režie: Jakub Špalek.
Drsná komedie o tom, co se stane, když do zapadlého zapadákova v Irsku přijedou filmaři z Ameriky.
14!  
Divadelní spolek Kašpar
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
75 %
75931000
Hodnocení redakce
Jiří Landa 70 %
Jan Pařízek 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
14.4.Ne19:30Divadlo v Celetnévstupenky
15.4.Po19:30Divadlo v Celetnévstupenky
21.4.Ne19:30Divadlo v Celetnévstupenky
14.4.Ne19:30 vstupenky
Divadlo v Celetné
15.4.Po19:30 vstupenky
Divadlo v Celetné
21.4.Ne19:30 vstupenky
Divadlo v Celetné

Volby

Hodnocení (95)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Landa  70 %
13.12.2015 | 3020 hodnocení
+ souhlasím
75% Šťastné režijní uchopení hry, které si umě pohrálo s černým humorem textu, aniž by se však vytratilo poselství příběhu. J. Špalek 30. léta, v nichž se děj odehrává, navozuje i hudbou v úpravě P. Maláska a (tehdy oblíbenými) groteskními tanečními výstupy během předělů. Z vyrovnaného obsazení nejvíce zaujal M. Hofmann v roli „posla zpráv“, jenž mi objevil kouzlo této postavy, stejně jako herecky přesný A. Petráš coby Bartley. Jeho výstupy v obchodě se vyznačovaly detailní prací s mimikou a gesty. V hlavní roli obstál M. Ruml, uvěřitelně si pohrál s náročným ztvárněním fyzického handicapu.
Jan Pařízek  70 %
24.11.2015 | 890 hodnocení
+ souhlasím
Opět dobře napsaná hra, aneb musím přiznat, že styl M. McDonagha se mi líbí. Kašparovo zpracování se myslím povedlo, byť hlavně v druhé půli to má své rezervy. Líbila se mi scéna, kostýmy a hlavně celkový herecký projev všech aktérů. Výborní především M. Hoffman a M. Prášilová. První půle dobře vyvážená, té druhé by neuškodilo menší zkrácení a větší důraz na dramatičnost. Chyběl mi přeci jen o něco silnější akcent na tragičnost celého příběhu. Pak by byly výsledné dojmy ještě o něco silnější.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Kateřina Vodáková  50 %
13.6.2023 | 184 hodnocení
+ souhlasím
Nadchl mě bezchybný a věrný výkon M. Rumla a zaujala jemná scéna, kdy je sám v hotelu na posteli. Ale jinak jsme se s hrou dějově a stylem humoru nepotkali. M. Hofmann zbytečně tlačí na pilu a přehrává. Nejvíce rušivě a přepáleně na mě ale působí postava Heleny v podání M. Prášilové. Pobaví však P. Lagner jako Máti.
Martin Kopecký  50 %
30.12.2022 | 16 hodnocení
+ souhlasím
Kromě výborných výkonů pánů Rumla a Hoffmana je představení jedna velká nuda - dílem ne právě akčním textem a hrou, kde se nic prakticky nic neděje, a dílem průměrnými až podprůměrnými výkony ostatních herců, kteří působí spíše jako záskok z ochotnické scény. Tím pádem sice tolik nevyčnívá legendární topornost Františka Kreutzmana, ale celkem 3 hodiny jsou k uzoufání, když pokrácením na 2 hodiny by hra získala větší spád. Pokud v souboru není "vulgární" typ živočišné mladé herečky pro postavu Helen, tak by se nabízelo nějaké hostování spíše než obsažení herečkou, která působí jako "jedničkářka z lepší rodiny" a pí.. jí nejde přes pusu.
Šípal  70 %
13.11.2022 | 215 hodnocení
+ souhlasím
Jakoby je to dobrý, mám jen dvě formální poznámky. 1) Ta inscenace má tři hodiny. Všude se to píše špatně. Jsou to fakt tři hodiny s přestávkou. 2) Herci se i sedm let od premiéry pořád odbourávají. A diváci to milují. Mě osobně to hrozně štve. Asi to nemyslím vyloženě jako kritiku této konkrétní inscenace, ale spíš jako kritiku divadelní kultury v Čechách, kde jsou herci odměňováni a oslavováni za to, že něco pokazí. Odkdy je v pořádku někoho chválit za to, že něco neumí?
R.JELEN.21  80 %
8.3.2022 | 236 hodnocení
+ souhlasím
Úžasný M. Ruml, dokonalý M. Hofmann a celkově skvělý Kašpaři. Berle M. Hofmanna tomu přidali pár skvělých momentů a narážek. Jen to představení včera trochu přeteklo do basketbalu.
Jsem spokojená a vřele doporučuji
Terezak  70 %
1.2.2022 | 71 hodnocení
+ souhlasím
Viděno jako náhrada za zrušeného Cyrana, ale zklamaná jsem určitě nebyla. Hra s irskou vesnickou atmosférou a na první pohled jednoduchým příběhem, který v závěru zajímavě vygraduje a postavy získají trochu jiný charakter. Excelentní Ruml a Hofmann, který to zvládl na výbornou i s berlemi. Hra by však mohla být kratší, místy ztrácí tempo a dialogy trochu o ničem.
75 %
Vero-nika  80 %
3.1.2022 | 32 hodnocení
+ souhlasím
Vtipné a zároveň dojemné. Skvělí byli zejména Ruml, Hofmann, tetky a Petráš.
Chmur  80 %
1.1.2022 | 6 hodnocení
+ souhlasím
Myslím, že se jedná o poměrně vtipné představení, ve kterém jednoznačně hrají prim Matouš Ruml a Martin Hofmann. Oba jsou skvělí. Celý příběh je tragikomedie s prvky velmi černého humoru. Rozhodně to není představení pro menší děti (někteří rodiče nejsou soudní a berou na něj děti kolem sedmi let) a lidi, kterým vadí vysoká míra vulgarismů. Závěr byl překvapivý a ukázal, že Irsko nebude tak špatná země, když.....
Frankovka  80 %
29.12.2021 | 274 hodnocení
+ souhlasím
Irsko nebude tak špatná zem?
Krocka  80 %
27.3.2021 | 26 hodnocení
+ souhlasím
Od tohoto představení jsem neměla příliš velká očekávání, ale nakonec jsem byla velmi mile překvapená. Moc pěkné zpracování. Herecký výkon Matouše Rumla excelentní a absolutně věrohodný.
Barbora  80 %
10.6.2020 | 31 hodnocení
+ souhlasím
75%. Viděno po korona-pauze, takže nálada na scéně i v hledišti tím myslím byla trochu ovlivněná a zdálo se mi, že návrat na prkna herci oslavovali už před představením. Tolik odbourávání a improvizovaných momentů už jsem dlouho nezažila. Ale budiž, v žánru komedie se to ztratí a co může pobavit diváka víc, než když má herec okno? Irský humor je nám blízký a tahle hra pohladí po duši. Odcházeli jsme z divadla příjemně naladěni, odříkávajíc si vtipné repliky a momenty. I takové divadelní zážitky jsou zapotřebí.
Majdin_kulturni_svet  70 %
30.1.2020 | 176 hodnocení
+ souhlasím
Mrzel mě málo vygradovaný konec. Ale jinak povedené. 10.12.2016
Falada  90 %
18.1.2020 | 75 hodnocení
+ souhlasím
Doporučuji. Dlouhé představení, ale stojí to za to. Hlavně Martin Hofmann byl skvělý. I ostatní herecké výkony byly skvělé.
Lenin79  60 %
1.1.2020 | 20 hodnocení
+ souhlasím
Nevím, zda nebyl ten správný den, nebo mi hra nesedla, ale odcházela jsem s rozporuplnými pocity. Představení bylo místy rozvleklé, nelíbily se mi přehnaně vulgární výrazy, ani herecký výkon představitelky obhroublého děvčete. Promítání na zvlněný závěs nebylo vůbec vidět, takže bylo zhola zbytečné. Hru táhl Martin Hofmann, který sice pořád hraje tak nějak stejně, ale je to vtipné a má to šmrnc. Na Matouše Rumla se sice hezky kouká, ale přišlo mi, že byl v té hlavní roli nějaký vedlejší... Skvělé byly tetky a Johnyho matka. Celkově mě po přečtení všech ód tady na i-divadle hra zklamala.
Studený Čumáček  70 %
28.11.2019 | 400 hodnocení
+ souhlasím
78%
Hodně zajímavý kousek. Pokud bez problémů přijímáte McDonaghovo vidění světa, nenechte si ujít. Rozhodně nadprůměrný Matouš Ruml/Billy, Adrian Jastraban/Bobík Bobby, Aleš Petráš/ Bartley a Martin Hofmann/Johnny Pateena Mika...už jste někdy měli chuť v divadle napadnout divadelní postavu, protože je to neskutečně nepříjemný, vtírající se, líný, užvaněný, neustále drobet opilý a přišpinavělý poloblb? Mít po ruce lopatu, tak ho bacím, přísahám. A s rozběhem. Taková krásná práce...
Golftom  20 %
30.3.2019 | 59 hodnocení
+ souhlasím
Nedokážu posoudit, jestli nás minulo nastudování nebo samotná hra (to je pravděpodobnější), každopádně jsme odcházeli v půlce.
DivadelniFan  70 %
18.5.2018 | 337 hodnocení
+ souhlasím
75% - viděno v Činoherním studiu v Ústí nad Labem
Bavil jsem se. Od tohoto autora je to již druhá hra, kterou jsem mohl vidět a nezklamala. Tento humor mi sedí, občas jsem si připadal jak někde v "blázinci" :D. Líbily se mi taneční výstupy jako předěly mezi scénami, které ozdobila nádherná hudba. Jen tedy bílá "opona" je pro promítání malinko nešťastná. Většina textu nebyla čitelná. Z hereckých výkonů mě nejvíce zaujali Aleš Petráš, Jitka Nerudová, Eva Elsnerová, Martin Hofmann, Martina Prášilová a samozřejmě Matouš Ruml, pro kterého muselo být uchopení role velice těžké.
Vaklav  70 %
17.5.2018 | 276 hodnocení
+ souhlasím
65% - Herci výborně.
I když mě prostředí her a východiska tohoto autora nikdy moc nezaujaly, tak musím uznat, že to bylo zábavné, svižné.
Prostě jsem měl volný večer a i McDonagh poslouží k příjemnému odpočinku.
Mr.Schaffer  70 %
11.5.2018 | 63 hodnocení
+ souhlasím
Velice zajímavá inscenace s působivým příběhem. Perfektní výkony herců - především Martin Hofmann, bohužel spíš lehce podprůměrná scéna, nešťastně řešené pauzy mezi jednotlivými scénami, zbytečně moc vulgarismů.
Irena  80 %
5.4.2018 | 66 hodnocení
+ souhlasím
Očekávala jsem asi více, ale zklamaná nejsem. I když jsem se dost nasmála, je pro mě příběh smutný. Výborní herci, především úžasný Matouš Ruml a skvělý Martin Hofmann.
Fedorocko  80 %
5.4.2018 | 742 hodnocení
+ souhlasím
Skvělé představení, s naprosto vynikajícím Martinem Hofmannem.I ostatní byli výborní (zejména Ruml,Petráš,Jastraban), ale Martin exceloval.Jako divák jsem si přál ať neodchází z jeviště.Viděno u Bezručů v OV a opravdu se povedlo.85 %
Avlis  100 %
3.4.2018 | 157 hodnocení
+ souhlasím
Úžasné představení,moc jsme se bavili,všichni hráli výborně,ale musím vyzdvihnout výkon Martina Hofmanna,byl geniální. Vždycky jsem se těšila,až zase přijde na scénu. Samozřejmě Matouš Ruml také zaslouží pochvalu.
Orienteering  90 %
12.3.2018 | 56 hodnocení
+ souhlasím
Matouš Ruml přesvědčivý, Aleš Petráš a Martin Hofmann výborní! Celkově povedená inscenace, po všech stránkách. Jen jsem neodhadla délku a musela zdrhnout z děkovačky, abych se vůbec dostala domů. Takže příště s noclehem v Praze :)
JaNaD  70 %
24.1.2018 | 73 hodnocení
+ souhlasím
75% I s minimem rekvizit se tady podařilo připravit představení, které diváka vtáhne do děje a my s napětím čekáme, jak zda mrzáka Billyho přece jen nepotká štěstí. Nikdo není stoprocentně kladný. Líbilo se mi, že všichni mají nějaký hřích, ale zároveň mají v sobě i něco dobrého.
Natalie  70 %
25.12.2017 | 20 hodnocení
+ souhlasím
Oddechová komedie s hudebními prvky. Pěkné zpracování, zvláště kostýmy.
Monty70  90 %
18.10.2017 | 250 hodnocení
+ souhlasím
Moje první divadelní setkání s hrou od Martina McDonagha. Dobře zachycena atmosféra zapadlého irského městečka a jeho svérázných obyvatel. Zajímavé hudební vložky, scéna funkční a jednoduchá.
Matouš Ruml a Martin Hofmann mě zaujali ve svých rolích nejvíce.
Plšík  70 %
5.6.2017 | 755 hodnocení
+ souhlasím
75%
Cechoslovak  90 %
27.2.2017 | 95 hodnocení
+ souhlasím
Čím si inscenace získala vysoké hodnocení, když je vlastně docela jednoduchá? Prostá projekce mezi výstupy a celkem roztomilé irské tanečky-nic moc. Řekl bych ale, že je to úžasná stylová čistota. Bezvýchodně kruté mezilidské vztahy chvílemi jako by užuž dávaly šanci soucitu a lidskosti, ale je to stále horší. Autorovu nadsázku berou všichni herci velmi vážně a ukázněně, takže vzniká vytříbená groteska. McDonagh tu asi poprvé prolamuje tu hranici, kdy se můžeme smát, aniž bychom mohli být obviněni ze zlomyslnosti. Náznak happyendu v závěru působí bizarně, ale to je přesně styl tohoto díla.
Denisa H.  90 %
18.8.2016 | 372 hodnocení
+ souhlasím
Další výtečný McDonagh, se kterým si výborně v Celetné poradili! Je to vtipné, řekla bych místy i "roztomilé" a především skvěle odehrané. Nejvíce žasnu nad M. Rumlem a bavila mě hodně i M. Prášilová. No a samozřejmě M. Hofmann jako Johnny Pateena Mika! :-D Super jsou i předěly mezi jednotlivými scénami. Doporučuji!
Ba-jo  80 %
17.3.2016 | 240 hodnocení
+ souhlasím
Výtečná irská černá komedie. Výtečné herecké výkony...zejména titulní Matouš Ruml je krásně a uvěřitelně dojemný v roli mrzáka, Martin Hofmann zase správně vlezlý a dotěrný v roli novinového hlásiče...a i další herečtí kumpáni se nenechají zahanbovat. Scénicky zajímavé a osvěžující jsou předěly za použití filmové projekce a s irskými tanečky na forbíně...jsou stejně osvěžující jako celá hra. Moc příjemně se toto představení sledovalo...
Teddy  90 %
20.1.2016 | 278 hodnocení
+ souhlasím
Komedie s tragickým podtónem z irského venkova. Vyrovnané herecké výkony, nejvíce mě zaujali Matouš Ruml (klobouk dolů za jeho ztvárnění tělesně postiženého Billyho), Martin Hofmann (jeho neustále glosující posel zpráv neuvěřitelně baví) a Aleš Petráš (věrohodně ztvárněný naivní až bezelstný Bartley).
Romana35  80 %
21.11.2015 | 312 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Matouš Ruml podává v roli mrzáka Billyho přesvědčivý výkon, Aleš Petráš v roli naivního Bartleye je dokonalý. Ovšem nejvíce mě zaujal Martin Hofmann jako Johnny Pateena Mika. Závěrečná scéna hry byla dojemná.
Lentilie  80 %
27.5.2015 | 63 hodnocení
+ souhlasím
Po úvodní čtvrthodince, kdy se diváci rozhodují jestli se můžou smát nebo ne, se všichni postupně osmělili a na konci představení všichni brečeli smíchy. Všichni herci podali skvělé výkony a bylo vidět, že se sami baví. Zvlášť se mi líbil Aleš Petráš jako Bartley, Martin Hofmann jako Pateena Mika, Miloš Kopečný jako Máti a Martina Prášilová jako Helena. Jen chudák Matouš Ruml vypadal, že je toho na něj příliš - moc se těším až to bude mít trochu "ohrané" a bude pro něj snazší si to užít aspoň z poloviny tak jako jeho kolegové.
Plnou recenzi najdete na http://algyblog.blogspot.cz
Nikki123  90 %
25.4.2015 | 170 hodnocení
+ souhlasím
Úžásné herecké výkony, jen by to chtělo se do rolí ještě trochu více vžít. Také mi představení přišlo až moc dlouhé.
Eviik  80 %
7.3.2015 | 289 hodnocení
+ souhlasím
85 %
Typicky černý humor Martina McDonagha - na jednu stranu se divák baví, ale zároveň mu trochu běhá mráz po zádech. Matouš Ruml v hlavní roli je naprosto bezchybný. Klobouk dolů před jeho výkonem, který hlavně po fyzické stránce musí být velmi náročný. Martin Hofmann jako "místní drbna" skvěle baví. Role mu opravdu sedne. Zejména společné scény s jeho matkou v podání Miloše Kopečného jsou výborné. Chválím i scénu a kostýmy, které velmi dobře navozují atmosféru drsného Irska. Předěly mezi scénami, ač trochu kouskují hru, jsou vyřešeny vtipně a nápaditě. Celkově velmi příjemný div. zážitek.
Monulinka  80 %
7.3.2015 | 391 hodnocení
+ souhlasím
McDonagh určitě napsal i lepší hry, ale mě ten jeho černý humor prostě baví :) Jen mám tedy pocit, že některé okamžiky, ze kterých mrazí, byly trochu skryty, a tak úplně nevyzněly. M. Rumla jsem upřímně litovala, to asi není nejpříjemnější role, ale popral se s tím skvěle. Kdo si ale určitě nejen mě okamžitě získal byl M. Hofmann. Palec nahoru za vyřešení předělů mezi scénami!
Lucilla  90 %
7.3.2015 | 214 hodnocení
+ souhlasím
Vyborna cernohumorna hra, skvely text, nevesela hlavni myslenka. M. Ruml jako Billy zavalel (klobouk dolu za to zkrouceni), ale kralem byl M. Hofmann jako Pateena Mika. Skvele jsem se bavila, od tohohle predstaveni jsem si hodne slibovala a odchazela jsem naprosto spokojena :-)
Ansi  30 %
10.2.2020 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Těšila jsem se na představení plné humoru. Můj dojem je rozpačitý, vulgarity byly přes čáru, místy rozvleklý děj. Nejvtipnější z celé hry byl mobilní telefon, který některému z diváků začal hrát a následná improvizace herců poté. Tato neplánovaná situace bohužel nestačila na záchranu celého výkonu.
Palec nahoru za nápad s promítáním na oponu, před kterou herci během výměny kulis vtipně tančili. Na hru bych už nešla a ani ji nedoporučila.
Nickmik  70 %
5.12.2023 | 76 hodnocení
Marťus  80 %
21.11.2023 | 125 hodnocení
Ttchor  80 %
11.8.2023 | 72 hodnocení
Braddy  80 %
11.6.2023 | 178 hodnocení
Strosj  100 %
5.6.2023 | 5 hodnocení
Bróža  80 %
1.1.2023 | 90 hodnocení
Lucy1905  90 %
23.4.2022 | 51 hodnocení
Birter  60 %
27.11.2021 | 200 hodnocení
M_marek  30 %
23.10.2021 | 65 hodnocení
Klára Matiasovitsová  70 %
15.9.2021 | 62 hodnocení
Mohr  70 %
6.10.2020 | 67 hodnocení
Hormar  90 %
22.2.2020 | 13 hodnocení
LilianaVess  80 %
16.2.2020 | 113 hodnocení
Zoe.x  70 %
26.1.2020 | 34 hodnocení
Tarbík  60 %
26.1.2020 | 158 hodnocení
Isa Johanovská  90 %
2.1.2020 | 123 hodnocení
Eliskamikova  80 %
3.12.2019 | 28 hodnocení
Blanka9  90 %
16.10.2019 | 33 hodnocení
Pop  70 %
19.9.2019 | 84 hodnocení
Eden  90 %
24.6.2019 | 56 hodnocení
Ladivod  70 %
14.2.2019 | 48 hodnocení
Beran-ek  70 %
25.1.2019 | 26 hodnocení
The_Second  70 %
24.1.2019 | 37 hodnocení
Martikovodivadlo  70 %
17.1.2019 | 51 hodnocení
Marlenin-zápisníček  70 %
12.11.2018 | 175 hodnocení
MichaelaSlavikova  80 %
8.11.2018 | 28 hodnocení
KateDanny  70 %
5.9.2018 | 56 hodnocení
Katteřina  80 %
19.5.2018 | 55 hodnocení
KSnow  70 %
18.5.2018 | 106 hodnocení
Mikulin  90 %
17.5.2018 | 74 hodnocení
SaXion  70 %
2.5.2018 | 39 hodnocení
Martuska17  70 %
19.10.2017 | 72 hodnocení
Betka_S  70 %
19.10.2017 | 66 hodnocení
Suzana  60 %
19.10.2017 | 322 hodnocení
Barbora23  60 %
18.10.2017 | 42 hodnocení
Oliverpiv  70 %
17.10.2017 | 74 hodnocení
Anah  70 %
10.10.2017 | 184 hodnocení
Mary  80 %
20.2.2017 | 81 hodnocení
Petra.  70 %
29.1.2017 | 56 hodnocení
Poulet  60 %
27.1.2017 | 35 hodnocení
Mau  60 %
27.1.2017 | 108 hodnocení
Al Bunda  90 %
5.1.2017 | 37 hodnocení
Justina  50 %
12.5.2016 | 77 hodnocení
JéHá  70 %
3.5.2016 | 37 hodnocení
Michelle97  80 %
19.1.2016 | 137 hodnocení
Melisa  100 %
7.1.2016 | 9 hodnocení
H&M  70 %
8.12.2015 | 15 hodnocení
Teatrix  70 %
3.12.2015 | 30 hodnocení
Mora  80 %
24.11.2015 | 148 hodnocení
Marcela  80 %
14.10.2015 | 418 hodnocení
Bernardblack  80 %
13.10.2015 | 328 hodnocení
EsPrg  80 %
28.6.2015 | 33 hodnocení
Klaram  60 %
10.5.2015 | 82 hodnocení
Sendy  80 %
7.3.2015 | 153 hodnocení
Petullkaaa  90 %
3.3.2015 | 43 hodnocení
Amaldea  100 %
2.3.2015 | 37 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.