Klicperovo divadlo Hradec Králové [hlavní scéna]

Koule

Premiéra: 12.5.2012. Dramaturgie: Markéta Bidlasová. Scéna: Marek Zákostelecký. Kostýmy: Simona Rybáková. Hudba: Darek Král a citace. Režie: David Drábek.
Původně uváděno ve Studiu Beseda.
2:45


Divadelní rozšířená podoba původně rozhlasové hry, která po svém uvedení rozpoutala doslova mediální smršť. Hra s podtitulem „Příběh vrhačky“ je tragikomickým fiktivním portrétem zestárlé československé těžké atletky Mileny, která lásce ke sportu obětovala všechno, i když ji stát s totalitním režimem nutil užívat doping, rozhodoval o účasti na závodech v zahraničí, vybíral jí přátele a zbavil soukromí. A Milena nyní svůj život plný komických i bolestných protikladů rekapituluje...
v anketě portálu i-divadlo.cz:
Pavla Tomicová - významné umístění v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon roku 2012
Klicperovo divadlo Hradec Králové
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
79 %
79561000
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (62)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Jiří Koula 50 %
(zadáno: 22.7.2013, počet hodnocení: 1565)
přínosný / zajímavý komentář
viz blog
Pavel Širmer 80 % Tip Pavel Širmer
(zadáno: 30.4.2013, počet hodnocení: 1606)
přínosný / zajímavý komentář
Tentokrát „insitnější“ komentář. :-) Humor sice přebíjel obsah, ale obraz osobnosti koulařky Mileny se poskládal s přednostmi i nedostatky. Rozhodně se nejednalo o zesměšnění. Uznávám, že humor občas lehce zaváněl pokleslostí a inscenace chvílemi sklouzávala k „estrádě“, ale mně to celé prostě sedlo. Od chvíle, kdy Pavla Tomicová vstoupila na jeviště, jsem se výtečně bavil, a to až do konce poměrně dlouhého představení. Herečka jeviště naprosto ovládla svým mimořádným komediálním talentem a nezdolnou energií. Ostatní jí zdatně sekundovali. Dlouho jsem z divadla neodcházel tak rozesmátý! Díky.
Veronika Steffanová 70 %
(zadáno: 13.4.2013, počet hodnocení: 87)
přínosný / zajímavý komentář
Podle mě fakt prima komedie, která stojí a padá na výkonu Pavly Tomicové. I když tu možná byl záměr vyjádřit se k dopingu, v návalu humoru se cokoliv dalšího ztrácí. Ve stoprocentním úspěchu brání také závěrečné vystoupení Petra Kotvalda v závěru (z počátku to vypadá jako vtip, ale pak se ukáže, že to všichni na jevišti berou smrtelně vážně).
Jan Pařízek 70 %
(zadáno: 4.4.2013, počet hodnocení: 784)
přínosný / zajímavý komentář
Byť nejsem velkým příznivcem estrádního humoru, tak tady mi příliš nevadil. Hře rozhodně nechybí humor a vtip. Ale zároveň, zvláště v druhé půli, má i potřebnou hloubku, která se v tomto příběhu nabízí. Jen mi přišlo, že u některých scén se kvůli humoru zachází již příliš daleko a jde spíše o posmívání se daným charakterům (např. karikatura překladatele hluchoněmým, celá scéna s Barborou Tachecí, některé výstupy na srazu důchodců). Nicméně celkové vyznění je rozhodně pozitivní a to především díky famózní a skvěle energické Pavle Tomicové. Ale proč ten P. Kotvald v závěru a proč skoro 3 hodiny?
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 11.10.2012, počet hodnocení: 2895)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Divadelní verze výborné rozhlasové hry mě trochu zklamala. Skvělý výkon P. Tomicové sice zůstal, ovšem ke škodě hry i diváků se z původní padesátiminutovky inscenace rozrostla do tří hodin. Ve spoustě připsaných scén (mezi ně počítám i závěrečné vystoupení P. Kotvalda, které v této podobě nemá opodstatnění), se téma hry vytratilo. Stylizace J. Zapletala do senilního moderátora byla nešťastná. Výstup K. Sedlárové coby Sáry Tlachecí byl skvěle vymyšlený, mohl být ale realizován v o polovinu kratším čase. Podobně protahovaně vyzněla spousta scén. Komornější pojetí by Kouli jen prospělo.
Lukáš Dubský 80 %
(zadáno: 22.6.2012, počet hodnocení: 849)
přínosný / zajímavý komentář
Hra se rozhodně nijak nevysmívá koulařce Fibingerové. Naopak hlavní postava Milena je relativně sympatická postava. Jinak se divák může těšit na tradiční drábkovský koktejl bujaré fantazie, satirických šlehů a skvělých hlášek. A opět jsou pod vší tou zábavou skryty i smutnější tóny (zvláště v dějové linii s atletkou Radmilou). Drábek rozehrává hodně vedlejších motivů, a tak celý kabaret bují až na zhruba 2 hodiny 45 minut. Diváci ale přemrštěnou stopáž rádi odpustí, zvlášť když jim nakonec zazpívá sám Petr Kotvald.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Anah 80 %
(zadáno: 1.2.2018, počet hodnocení: 184)
přínosný / zajímavý komentář
Viděno 12.12 2017 v Hradci a hodně jsme se pobavili, Pavla Tomicová byla skvělá. Musím však vytknout, že my diváci ve třetí řadě na balkoně jsme ze scének založených na komunikaci s diváky neměli vůbec nic, protože jsme nic neviděli. Proto si myslím, že by tomuto představení slušela více komornější scéna
Dovemummy-Alena S. 70 %
(zadáno: 15.1.2018, počet hodnocení: 146)
přínosný / zajímavý komentář
75%
PajaM 90 %
(zadáno: 9.11.2017, počet hodnocení: 25)
přínosný / zajímavý komentář
Vtipné, odlehčené interakcí s diváky, především v první polovině hry. Vadil mi Kotvald na konci (to má mít efekt/prožitek většího propojení s dobou, o které se ve hře mluví?). Ale Pavla Tomicová je prostě geniální komediantka, u které není přepnutí
do dramatické polohy násilné a ustojí ho. Takže si budu pamatovat její výkon, nikoliv Kotvaldův.
Marsed 80 %
(zadáno: 14.6.2017, počet hodnocení: 148)
přínosný / zajímavý komentář
Zábavné, hravé pěkně strávený večer.
Martina_K 70 %
(zadáno: 14.6.2017, počet hodnocení: 62)
přínosný / zajímavý komentář
Nebylo to špatné, ale čekala jsem to lepší..
Diogenes 70 %
(zadáno: 20.4.2017, počet hodnocení: 57)
přínosný / zajímavý komentář
Znal jsem rozhlasovou hru, která mi připadala sevřenější. Na jevišti se David Drábek rozjede až moc a je z toho estráda. V každém případě výborné herecké výkony, hodně skvělých nápadů a vtipů.
Martin21 90 %
(zadáno: 29.12.2016, počet hodnocení: 351)
přínosný / zajímavý komentář
Za takovy vykon, jaky podava Pavla Tomicova, by se zaslouzila Thalie!) Predstaveni plne energie vsech ucinkujicich, parada... !
Honza1 80 %
(zadáno: 18.1.2016, počet hodnocení: 84)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělá one woman show P.Tomicové. V téhle zemi není moc komedialních hereček, které by utáhly takové představení. V druhé části už se ale ztrácí děj a je to více estráda P.Tomicové, než divadelní hra. Viděli jsme jubilejní představení, a tak jsme měli "štěstí" na závěrečný přídavek s P.Kotvaldem. To bych si asi i odpustil. Bylo to trošku "mimo". Pobavili jsme se, i když krátit by se určitě dalo a představení by to snad prospělo. P.Tomicová určitě 100%. Celkově 80%.
Popelka 60 %
(zadáno: 2.7.2015, počet hodnocení: 33)
přínosný / zajímavý komentář
Bohužel Klicperák přistoupil k uvedení hry pro velký zájen na velkou scénu, ačkoli charakter představení je více založen na interakci s publikem a na to je beseda mnohem lepší. Škoda.
Barka 80 %
(zadáno: 22.1.2015, počet hodnocení: 252)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Pavla Tomicová je jednoznačně největším plusem celé inscenace. Její neskutečná energie, fyzické ztvárnění postavy a především komediální talent utáhne bez problémů celou tříhodinovou stopáž, i když, především ve druhé půlce, děj už trochu pokulhává. Celkově ale inscenace hodně balancuje na hraně kýče a nemohla jsem se ubránit otázce, co je ještě etické a kde už to tvůrci přepískli. Každopádně jedna otázka mi leží v hlavě víc než jiné... kdyby Milenu hrála jiná herečka než Pavla Tomicová, bylo by stále ještě na co koukat?
Koeman2 100 %
(zadáno: 9.11.2014, počet hodnocení: 133)
přínosný / zajímavý komentář
Co dodat? To se nedá popsat, to se musí vidět. A ne jednou. Tomicová a Zapletal - to je na Thálii :-)
Dianavanova 80 %
(zadáno: 12.6.2014, počet hodnocení: 44)
přínosný / zajímavý komentář
Bylo zajímavé se dívat na reakce ostatních lidí, zvláště důchodců. Osobně se mi Tomicová vážně líbila a člověk to musí brát s nadhledem :)
Fedorocko 80 %
(zadáno: 4.6.2014, počet hodnocení: 565)
přínosný / zajímavý komentář
Pavla Tomicová opravdu skvělá, žádný Petr Kotvald se na závěr nekonal ( asi na základě zdejších recenzí byl z představení vypuštěn). Ovšem i bez tohoto výstupu byla druhá půle zbytečně natažená. Ale stálo to za to.
Janis 70 %
(zadáno: 15.4.2014, počet hodnocení: 246)
přínosný / zajímavý komentář
Drábek je mistr estrádní satiry, který ovládá svou parketu. V divácky úspěšné Kouli ale stvořil nejen coververzi té minulé, ale i obraz dnešní masové zábavy.
Pokud se oprostím od nekorektností a jízlivostí (hlavně vůči ženám, zvláštní), která je jeho hrám i postavám vlastní, můžu se bavit. Nadchly mě výkony Zapletala (senior), Lubica Valchařové, Tlachecí Sedlárové. Silný soubor. Že eruptivní herecký talent Tomicové utáhne celou hru, netřeba opakovat.
Výborná i hudba. Přetažené délce (zvl. po přestávce) rozumím tak, že za své peníze musíme zvládnout plnou porci, jako u Televarieté. Ok, beru.
MAXSAM 100 %
(zadáno: 28.12.2013, počet hodnocení: 17)
přínosný / zajímavý komentář
Jedinečné superpředstavení, zážitek na celý život, nutno vidět!!!
Frankovka 80 %
(zadáno: 11.4.2013, počet hodnocení: 223)
přínosný / zajímavý komentář
Divadelní smršť. Těším se na Vaše další hostovačky v Praze.
Vratislav Honzálek 70 %
(zadáno: 5.4.2013, počet hodnocení: 108)
přínosný / zajímavý komentář
Tak viděno podruhé během 3 let a musím hodnocení snížit z 80% na 70% a to prakticky jen kvůli délce. Jinak již zde zaznělá pozitiva samo zůstávají.
PS: a žádný Kotvald na ani jednom z představení nebyl (2012 a 2015), to vypadá, že to bylo jen na premiéře a v následujících pár představeních už ne
Národosolsobě 70 %
(zadáno: 4.4.2013, počet hodnocení: 294)
přínosný / zajímavý komentář
pořád dost vtipné, myslím, že odstředivější než výchozí rozhlasová verze, dojde i na trochu klišé vtipy o blbé blondýně. Pavla Tomicová udrží i slabší pasáže, zcela fenomenální je Zora Valchařová-Poulová.
Vladimír Rogalewicz 80 %
(zadáno: 4.4.2013, počet hodnocení: 586)
přínosný / zajímavý komentář
V zásadě velice povedené. Skvělá Pavla Tomicová, dobří všichni herci, forma kabaretu zde dobře vyvažuje vážnou podstatu celé hry. Zápory: dramaturgie - všechny scény mohly být minimálně o třetinu kratší, ne každý nápad přebujelé fantazie autora a režiséra musí zůstat ve výsledném tvaru; stylizace redaktora jako senilního staříka - nefunkční, rušivá, místy až urážlivá; vystoupení Petra Kotvalda v závěru - naprosto neopodstatněné, opět nefunkční, shazující celou dobře vystavěnou hru. Ryzí (televizní) kabaret - zde sice funguje, ale podruhé bych ho nesnesl. (Divadlo v Celetné, Praha, 3.4.2013)
Tomáš Molík 100 %
(zadáno: 4.1.2013, počet hodnocení: 45)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Skvostné, úžasné představení, Pavla Tomicová je geniální a za tento výkon by si zasloužila Thalii, David Drábek je nejlepší autor současnosti, ostatní herci super výkony. Podle mne je Klicperovo divadlo Hradec Králové nejlepší scénou České republiky!!!!
LavinieCamui 100 %
(zadáno: 30.12.2012, počet hodnocení: 310)
přínosný / zajímavý komentář
Viděn Silvestrovský speciál dne 29. 12. 2012
Helcza 80 %
(zadáno: 10.10.2012, počet hodnocení: 15)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Možná tak 75% :). Také se mi rozhlasová hra líbíla více - v ní je vedle Tomicové výborný Jan Vondráček, moc nechápu, proč je v divadelní verzi moderátor senilním staříkem, jeho "normálnější" podoba mi připadala silnější. V divadle jde také mnohem více o kabaret, zdá se mi, že se ztratil nějaký jasný dramatický oblouk (možná by to tolik nevadilo, kdyby byla každá scéna o kousek kratší). Některé výkony ale opravdu výborné (třeba v postavě běžkyně Radmily).
Princezna Evženka 70 %
(zadáno: 27.9.2012, počet hodnocení: 95)
přínosný / zajímavý komentář
Musím se přiznat, že rozhlasová podoba hry mě baví víc. Nicméně i tak jsem se výborně bavila a jsem ráda, že došlo i na mou oblíbenou větu: "Mám pustit Dívko, dívko toulavá?"
Kevinator 80 %
(zadáno: 26.9.2012, počet hodnocení: 192)
přínosný / zajímavý komentář
Nezapomenutelný výkon Pavly Temelín Tomicové. Z ostatních herců se mně líbila Zora Valchařová. Zbylí herci někdy až moc tlačili na pilu, jejich výkony chvílemi působily křečovitě (Sára Tlachecí). Jinak text, kostýmy super.
Čiko 70 %
(zadáno: 25.9.2012, počet hodnocení: 724)
přínosný / zajímavý komentář
75% Je dobře, že si z toho Pavla Tomicová neudělala one woman show a na jevišti partneří s ostatními. Jen bych přeci jen trochu ubral improvizace s diváky. Jinak jsem se bavil nad očekávání dobře.
Meresanch 80 %
(zadáno: 25.9.2012, počet hodnocení: 146)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Viděno v Celetné. Mám hodně naposlouchanou rozhlasovou hru, ale převod na jeviště se myslím dost povedl. Pavla Tomicová výborná, i když to chvilkama vypadalo, že do konce představení ztratí hlas. Výborná i představitelka Radmily. Vysoce oceňuji taky kostýmy - od kostýmku s butony, chrastícími náramky a kabelkou "vujtón" až po epesní teplákovku...
Jirkan 80 %
(zadáno: 25.9.2012, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
24.9. 2012 - Divadlo v Celetné: Mám téměř stejný názor jako uživatel "Lukasd", takže se opakuji :-). Drábek opravdu NEnapsal text, který by koulařku Milenu "znemožnil". Drasticky humorná (satirická) místa vyvažují i místa vážnější (a později některá vyustí v komiku). Jen jestli to nebyla moc velká porce :-). Závěrečný koncert P. Kotvalda jsem trochu dramaturgicky nepobral, vnímal jsem to jako něco navíc. Pavla Tomicová = miláček publika. Jiří Zapletal by v první půlce mohl trochu ubrat. Reakce narvaného divadla a závěrečná děkovačka ukazují, že na tom kusu dramatiky něco je. Podařilo se to.
Papirek32 80 %
(zadáno: 16.9.2020, počet hodnocení: 149)
Anna.anna 80 %
(zadáno: 17.9.2019, počet hodnocení: 25)
Fleurinka24 100 %
(zadáno: 5.8.2019, počet hodnocení: 7)
Snekac 90 %
(zadáno: 18.6.2019, počet hodnocení: 109)
MicRuz 70 %
(zadáno: 28.2.2019, počet hodnocení: 17)
Kosan 80 %
(zadáno: 15.12.2018, počet hodnocení: 186)
Dajcik 100 %
(zadáno: 25.11.2018, počet hodnocení: 196)
Zahon.blaha 60 %
(zadáno: 16.3.2018, počet hodnocení: 18)
Chonrec 90 %
(zadáno: 25.1.2018, počet hodnocení: 11)
Matab 70 %
(zadáno: 15.1.2018, počet hodnocení: 15)
Rita H. 70 %
(zadáno: 24.11.2017, počet hodnocení: 14)
Rivah 80 %
(zadáno: 23.11.2016, počet hodnocení: 212)
Unionboy 100 %
(zadáno: 13.11.2016, počet hodnocení: 217)
Michal Vávra 70 %
(zadáno: 9.11.2016, počet hodnocení: 22)
UnStable 70 %
(zadáno: 31.3.2016, počet hodnocení: 27)
Sholi 50 %
(zadáno: 5.3.2016, počet hodnocení: 12)
Maggie 90 %
(zadáno: 10.2.2016, počet hodnocení: 31)
Chamyl 20 %
(zadáno: 30.11.2015, počet hodnocení: 22)
Dezodoo 80 %
(zadáno: 9.10.2015, počet hodnocení: 91)
Xcepek 70 %
(zadáno: 30.6.2015, počet hodnocení: 544)
Klob 70 %
(zadáno: 3.4.2015, počet hodnocení: 128)
Zizzi 100 %
(zadáno: 5.5.2014, počet hodnocení: 40)
Kata_rina 70 %
(zadáno: 14.2.2014, počet hodnocení: 45)
Katkafo 60 %
(zadáno: 2.2.2014, počet hodnocení: 25)
Jezinka11 100 %
(zadáno: 26.12.2013, počet hodnocení: 47)
Capinka 90 %
(zadáno: 21.12.2013, počet hodnocení: 70)
Lucka. 70 %
(zadáno: 12.1.2013, počet hodnocení: 102)
Keyja 100 %
(zadáno: 28.11.2012, počet hodnocení: 43)
Bacraj 70 %
(zadáno: 18.11.2012, počet hodnocení: 164)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.