Klicperovo divadlo Hradec Králové [hlavní scéna]

Koule

Premiéra: 12.5.2012 | 2:45
Původně uváděno ve Studiu Beseda.
Dramaturgie: Markéta Bidlasová. Scéna: Marek Zákostelecký. Kostýmy: Simona Rybáková. Hudba: Darek Král a citace. Režie: David Drábek.
Divadelní rozšířená podoba původně rozhlasové hry, která po svém uvedení rozpoutala doslova mediální smršť. Hra s podtitulem „Příběh vrhačky“ je tragikomickým fiktivním portrétem zestárlé československé těžké atletky Mileny, která lásce ke sportu obětovala všechno, i když ji stát s totalitním režimem nutil užívat doping, rozhodoval o účasti na závodech v zahraničí, vybíral jí přátele a zbavil soukromí. A Milena nyní svůj život plný komických i bolestných protikladů rekapituluje...
Klicperovo divadlo Hradec Králové
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
77 %
77771000
Chci vidět - přidat do seznamu
Ke zhlédnutí online naDramox
Termíny představení
10.6.Po19:00náhradní termín z 18.3.vstupenky
27.8.Út19:00Divadlo Kalich | Prima Hvězdné létovstupenky
10.6.Po19:00 vstupenky
náhradní termín z 18.3.
27.8.Út19:00 vstupenky
Divadlo Kalich | Prima Hvězdné léto

Volby

Hodnocení (83)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Koula  50 %
22.7.2013 | 1600 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
viz blog
Pavel Širmer  80 %  Tip Pavel Širmer
30.4.2013 | 2013 hodnocení
+ souhlasím
Tentokrát „insitnější“ komentář. :-) Humor sice přebíjel obsah, ale obraz osobnosti koulařky Mileny se poskládal s přednostmi i nedostatky. Rozhodně se nejednalo o zesměšnění. Uznávám, že humor občas lehce zaváněl pokleslostí a inscenace chvílemi sklouzávala k „estrádě“, ale mně to celé prostě sedlo. Od chvíle, kdy Pavla Tomicová vstoupila na jeviště, jsem se výtečně bavil, a to až do konce poměrně dlouhého představení. Herečka jeviště naprosto ovládla svým mimořádným komediálním talentem a nezdolnou energií. Ostatní jí zdatně sekundovali. Dlouho jsem z divadla neodcházel tak rozesmátý! Díky.
Veronika Steffanová  70 %
13.4.2013 | 87 hodnocení
+ souhlasím
Podle mě fakt prima komedie, která stojí a padá na výkonu Pavly Tomicové. I když tu možná byl záměr vyjádřit se k dopingu, v návalu humoru se cokoliv dalšího ztrácí. Ve stoprocentním úspěchu brání také závěrečné vystoupení Petra Kotvalda v závěru (z počátku to vypadá jako vtip, ale pak se ukáže, že to všichni na jevišti berou smrtelně vážně).
Jan Pařízek  70 %
4.4.2013 | 908 hodnocení
+ souhlasím
Byť nejsem velkým příznivcem estrádního humoru, tak tady mi příliš nevadil. Hře rozhodně nechybí humor a vtip. Ale zároveň, zvláště v druhé půli, má i potřebnou hloubku, která se v tomto příběhu nabízí. Jen mi přišlo, že u některých scén se kvůli humoru zachází již příliš daleko a jde spíše o posmívání se daným charakterům (např. karikatura překladatele hluchoněmým, celá scéna s Barborou Tachecí, některé výstupy na srazu důchodců). Nicméně celkové vyznění je rozhodně pozitivní a to především díky famózní a skvěle energické Pavle Tomicové. Ale proč ten P. Kotvald v závěru a proč skoro 3 hodiny?
Jiří Landa  70 %
11.10.2012 | 3031 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
Divadelní verze výborné rozhlasové hry mě trochu zklamala. Skvělý výkon P. Tomicové sice zůstal, ovšem ke škodě hry i diváků se z původní padesátiminutovky inscenace rozrostla do tří hodin. Ve spoustě připsaných scén (mezi ně počítám i závěrečné vystoupení P. Kotvalda, které v této podobě nemá opodstatnění), se téma hry vytratilo. Stylizace J. Zapletala do senilního moderátora byla nešťastná. Výstup K. Sedlárové coby Sáry Tlachecí byl skvěle vymyšlený, mohl být ale realizován v o polovinu kratším čase. Podobně protahovaně vyzněla spousta scén. Komornější pojetí by Kouli jen prospělo.
Lukáš Dubský  80 %
22.6.2012 | 1141 hodnocení
+ souhlasím
Hra se rozhodně nijak nevysmívá koulařce Fibingerové. Naopak hlavní postava Milena je relativně sympatická postava. Jinak se divák může těšit na tradiční drábkovský koktejl bujaré fantazie, satirických šlehů a skvělých hlášek. A opět jsou pod vší tou zábavou skryty i smutnější tóny (zvláště v dějové linii s atletkou Radmilou). Drábek rozehrává hodně vedlejších motivů, a tak celý kabaret bují až na zhruba 2 hodiny 45 minut. Diváci ale přemrštěnou stopáž rádi odpustí, zvlášť když jim nakonec zazpívá sám Petr Kotvald.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Denisa H.  80 %
29.3.2024 | 379 hodnocení
+ souhlasím
Viděn záznam na Dramoxu.
Docela vyvážený poměr mezi humorem a vážnem. Někdy ten humor ale byl na sílu a souhlasím, že by některé scénky snesly zkrácení. Každopádně nadprůměrné herectví a to zejména samozřejmě P. Tomicové.
Petaz  60 %
27.2.2024 | 103 hodnocení
+ souhlasím
Dramox
Jarkatimka  90 %
4.2.2024 | 30 hodnocení
+ souhlasím
Skvělé představení, funguje i po letech. Trochu mi bylo líto, že jsem ho neviděla s Pavlou, která se více podobala Heleně Fibingerové. I když to teď paní Tomicové moc sluší. Trošku únavná byla pasáž s důchodci, tu by tvůrci mohli trošku proškrtat a možná i aktualizovat. Za 10 let je mnoho současnějších témat. Velmi milé překvapení v závěru z Petrem Kotvaldem. Skvělá Jarmila Kratochvílová v podání pí. Valchařové!
Romana35  60 %
1.12.2023 | 329 hodnocení
+ souhlasím
Shlédnuto. Herectví Pavly Tomicové mě baví. Hra jako taková mi nepřišla až tak zajímavá, poměrně dlouhá. Některé výstupy mi přišly již na hraně dobrého vkusu. Především scény v domově důchodců s moderátorem, ale herecký projev Jiřího Zapletala mě dosti irituje všude, kde jej vidím.
JáraTym  90 %
15.11.2023 | 32 hodnocení
+ souhlasím
DRAMOX.
Coward  90 %
12.8.2023 | 282 hodnocení
+ souhlasím
(viděno v Aule Gong v areálu Dolních Vítkovic v rámci Colours of Ostrava 2023)
jednoduchá scéna s drobnými obměnami
Pavla Tomicová skoro neopouští jeviště a celý fiktivní děj se odehrává skoro jen kolem ní (ostatní herci ale zdárně dotvářejí její svět). Některé vtípky trochu na hraně, ale díky těm zbylým a celkově celkem dobře napsanému textu a precizní režii Davida Drábka jsem možná lehce (ale dost nepatrně) nadhodnotil - faktem je, že jsem se výborně bavil skoro celou hru. (D. Drábek si u mě výrazně napravil reputaci po nezdařilém pokračování Kanibalek).
Leafeltova  80 %
1.3.2023 | 134 hodnocení
+ souhlasím
Dramox - krásné představení, paní Tomicová je neskutečná, je neskutečné, co všechno se na jevišti může odehrát
Michal1982  90 %
25.9.2022 | 164 hodnocení
+ souhlasím
Pavla Tomicová neválí, ta přímo koulí! Hlavním mottem pro mě bylo: Jdu se pobavit, což bylo, zejména v části před přestávkou splněno ?v druhé části už lehce docházel dech, probleskly smutné chvíle spojené s negativním dopadem dopingu na soukromý život, ale i tak jsem tleskal, zejména Pavle vestoje! Především scénky s moderátorem senior klubu budou patřit pro mě k těm legendárním !!!Doporučuji
Studený Čumáček  60 %
31.12.2020 | 410 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
záznam
Předobraz, rozhlasová hra, má sympatických 62 minut. Divadelní tvar přebujel na 2:45, místy je až neadekvátně rokokový (taneční scény),vesele křepčí kolem zlatého telete sportovní propagandy a co mě nejvíc mrzí, že zmizela většina zmínek o dopingu. Hra je jinak založena na výkonu Pavly Tomicové, která předvádí vrh koulí i slovy se stejnou lehkostí, bohužel postava redaktorky Sáry Tlachecí je přehrávající šišlavo-patlavá tragédie, Moderátor Klubu seniorů (Jiří Zapletal) něco podobného, jen postiženého senilní demencí.
Anah  80 %
1.2.2018 | 184 hodnocení
+ souhlasím
Viděno 12.12 2017 v Hradci a hodně jsme se pobavili, Pavla Tomicová byla skvělá. Musím však vytknout, že my diváci ve třetí řadě na balkoně jsme ze scének založených na komunikaci s diváky neměli vůbec nic, protože jsme nic neviděli. Proto si myslím, že by tomuto představení slušela více komornější scéna
Marlenin-zápisníček  70 %
15.1.2018 | 178 hodnocení
+ souhlasím
75%
PajaM  90 %
9.11.2017 | 25 hodnocení
+ souhlasím
Vtipné, odlehčené interakcí s diváky, především v první polovině hry. Vadil mi Kotvald na konci (to má mít efekt/prožitek většího propojení s dobou, o které se ve hře mluví?). Ale Pavla Tomicová je prostě geniální komediantka, u které není přepnutí
do dramatické polohy násilné a ustojí ho. Takže si budu pamatovat její výkon, nikoliv Kotvaldův.
Marsed  80 %
14.6.2017 | 161 hodnocení
+ souhlasím
Zábavné, hravé pěkně strávený večer.
Martina_K  70 %
14.6.2017 | 62 hodnocení
+ souhlasím
Nebylo to špatné, ale čekala jsem to lepší..
Diogenes  70 %
20.4.2017 | 72 hodnocení
+ souhlasím
Znal jsem rozhlasovou hru, která mi připadala sevřenější. Na jevišti se David Drábek rozjede až moc a je z toho estráda. V každém případě výborné herecké výkony, hodně skvělých nápadů a vtipů.
Martin21  90 %
29.12.2016 | 458 hodnocení
+ souhlasím
Za takovy vykon, jaky podava Pavla Tomicova, by se zaslouzila Thalie!) Predstaveni plne energie vsech ucinkujicich, parada... !
Honza1  80 %
18.1.2016 | 84 hodnocení
+ souhlasím
Skvělá one woman show P.Tomicové. V téhle zemi není moc komedialních hereček, které by utáhly takové představení. V druhé části už se ale ztrácí děj a je to více estráda P.Tomicové, než divadelní hra. Viděli jsme jubilejní představení, a tak jsme měli "štěstí" na závěrečný přídavek s P.Kotvaldem. To bych si asi i odpustil. Bylo to trošku "mimo". Pobavili jsme se, i když krátit by se určitě dalo a představení by to snad prospělo. P.Tomicová určitě 100%. Celkově 80%.
Popelka  60 %
2.7.2015 | 35 hodnocení
+ souhlasím
Bohužel Klicperák přistoupil k uvedení hry pro velký zájen na velkou scénu, ačkoli charakter představení je více založen na interakci s publikem a na to je beseda mnohem lepší. Škoda.
Barka  80 %
22.1.2015 | 296 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Pavla Tomicová je jednoznačně největším plusem celé inscenace. Její neskutečná energie, fyzické ztvárnění postavy a především komediální talent utáhne bez problémů celou tříhodinovou stopáž, i když, především ve druhé půlce, děj už trochu pokulhává. Celkově ale inscenace hodně balancuje na hraně kýče a nemohla jsem se ubránit otázce, co je ještě etické a kde už to tvůrci přepískli. Každopádně jedna otázka mi leží v hlavě víc než jiné... kdyby Milenu hrála jiná herečka než Pavla Tomicová, bylo by stále ještě na co koukat?
Koeman2  100 %
9.11.2014 | 182 hodnocení
+ souhlasím
Co dodat? To se nedá popsat, to se musí vidět. A ne jednou. Tomicová a Zapletal - to je na Thálii :-)
Dianavanova  80 %
12.6.2014 | 44 hodnocení
+ souhlasím
Bylo zajímavé se dívat na reakce ostatních lidí, zvláště důchodců. Osobně se mi Tomicová vážně líbila a člověk to musí brát s nadhledem :)
Fedorocko  80 %
4.6.2014 | 750 hodnocení
+ souhlasím
Pavla Tomicová opravdu skvělá, žádný Petr Kotvald se na závěr nekonal ( asi na základě zdejších recenzí byl z představení vypuštěn). Ovšem i bez tohoto výstupu byla druhá půle zbytečně natažená. Ale stálo to za to.
Janis  70 %
15.4.2014 | 284 hodnocení
+ souhlasím
Drábek je mistr estrádní satiry, který ovládá svou parketu. V divácky úspěšné Kouli ale stvořil nejen coververzi té minulé, ale i obraz dnešní masové zábavy.
Pokud se oprostím od nekorektností a jízlivostí (hlavně vůči ženám, zvláštní), která je jeho hrám i postavám vlastní, můžu se bavit. Nadchly mě výkony Zapletala (senior), Lubica Valchařové, Tlachecí Sedlárové. Silný soubor. Že eruptivní herecký talent Tomicové utáhne celou hru, netřeba opakovat.
Výborná i hudba. Přetažené délce (zvl. po přestávce) rozumím tak, že za své peníze musíme zvládnout plnou porci, jako u Televarieté. Ok, beru.
MAXSAM  100 %
28.12.2013 | 17 hodnocení
+ souhlasím
Jedinečné superpředstavení, zážitek na celý život, nutno vidět!!!
Frankovka  80 %
11.4.2013 | 278 hodnocení
+ souhlasím
Divadelní smršť. Těším se na Vaše další hostovačky v Praze.
Vratislav Honzálek  70 %
5.4.2013 | 110 hodnocení
+ souhlasím
Tak viděno podruhé během 3 let a musím hodnocení snížit z 80% na 70% a to prakticky jen kvůli délce. Jinak již zde zaznělá pozitiva samo zůstávají.
PS: a žádný Kotvald na ani jednom z představení nebyl (2012 a 2015), to vypadá, že to bylo jen na premiéře a v následujících pár představeních už ne
Národosolsobě  70 %
4.4.2013 | 330 hodnocení
+ souhlasím
pořád dost vtipné, myslím, že odstředivější než výchozí rozhlasová verze, dojde i na trochu klišé vtipy o blbé blondýně. Pavla Tomicová udrží i slabší pasáže, zcela fenomenální je Zora Valchařová-Poulová.
Vladimír Rogalewicz  80 %
4.4.2013 | 806 hodnocení
+ souhlasím
V zásadě velice povedené. Skvělá Pavla Tomicová, dobří všichni herci, forma kabaretu zde dobře vyvažuje vážnou podstatu celé hry. Zápory: dramaturgie - všechny scény mohly být minimálně o třetinu kratší, ne každý nápad přebujelé fantazie autora a režiséra musí zůstat ve výsledném tvaru; stylizace redaktora jako senilního staříka - nefunkční, rušivá, místy až urážlivá; vystoupení Petra Kotvalda v závěru - naprosto neopodstatněné, opět nefunkční, shazující celou dobře vystavěnou hru. Ryzí (televizní) kabaret - zde sice funguje, ale podruhé bych ho nesnesl. (Divadlo v Celetné, Praha, 3.4.2013)
Tomáš Molík  100 %
4.1.2013 | 45 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Skvostné, úžasné představení, Pavla Tomicová je geniální a za tento výkon by si zasloužila Thalii, David Drábek je nejlepší autor současnosti, ostatní herci super výkony. Podle mne je Klicperovo divadlo Hradec Králové nejlepší scénou České republiky!!!!
LavinieCamui  100 %
30.12.2012 | 825 hodnocení
+ souhlasím
Viděn Silvestrovský speciál dne 29. 12. 2012
Helena  80 %
10.10.2012 | 15 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Možná tak 75% :). Také se mi rozhlasová hra líbíla více - v ní je vedle Tomicové výborný Jan Vondráček, moc nechápu, proč je v divadelní verzi moderátor senilním staříkem, jeho "normálnější" podoba mi připadala silnější. V divadle jde také mnohem více o kabaret, zdá se mi, že se ztratil nějaký jasný dramatický oblouk (možná by to tolik nevadilo, kdyby byla každá scéna o kousek kratší). Některé výkony ale opravdu výborné (třeba v postavě běžkyně Radmily).
Princezna Evženka  70 %
27.9.2012 | 95 hodnocení
+ souhlasím
Musím se přiznat, že rozhlasová podoba hry mě baví víc. Nicméně i tak jsem se výborně bavila a jsem ráda, že došlo i na mou oblíbenou větu: "Mám pustit Dívko, dívko toulavá?"
Kevinator  80 %
26.9.2012 | 196 hodnocení
+ souhlasím
Nezapomenutelný výkon Pavly Temelín Tomicové. Z ostatních herců se mně líbila Zora Valchařová. Zbylí herci někdy až moc tlačili na pilu, jejich výkony chvílemi působily křečovitě (Sára Tlachecí). Jinak text, kostýmy super.
Čiko  70 %
25.9.2012 | 1085 hodnocení
+ souhlasím
75% Je dobře, že si z toho Pavla Tomicová neudělala one woman show a na jevišti partneří s ostatními. Jen bych přeci jen trochu ubral improvizace s diváky. Jinak jsem se bavil nad očekávání dobře.
Meresanch  80 %
25.9.2012 | 146 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Viděno v Celetné. Mám hodně naposlouchanou rozhlasovou hru, ale převod na jeviště se myslím dost povedl. Pavla Tomicová výborná, i když to chvilkama vypadalo, že do konce představení ztratí hlas. Výborná i představitelka Radmily. Vysoce oceňuji taky kostýmy - od kostýmku s butony, chrastícími náramky a kabelkou "vujtón" až po epesní teplákovku...
Jirkan  80 %
25.9.2012 | 564 hodnocení
+ souhlasím
24.9. 2012 - Divadlo v Celetné: Mám téměř stejný názor jako uživatel "Lukasd", takže se opakuji :-). Drábek opravdu NEnapsal text, který by koulařku Milenu "znemožnil". Drasticky humorná (satirická) místa vyvažují i místa vážnější (a později některá vyustí v komiku). Jen jestli to nebyla moc velká porce :-). Závěrečný koncert P. Kotvalda jsem trochu dramaturgicky nepobral, vnímal jsem to jako něco navíc. Pavla Tomicová = miláček publika. Jiří Zapletal by v první půlce mohl trochu ubrat. Reakce narvaného divadla a závěrečná děkovačka ukazují, že na tom kusu dramatiky něco je. Podařilo se to.
Tech.KA  90 %
6.3.2024 | 52 hodnocení
Xviktorie  90 %
2.2.2024 | 51 hodnocení
VoH  30 %
6.12.2023 | 29 hodnocení
Jitrenka  70 %
5.12.2023 | 94 hodnocení
LuKrej  60 %
22.7.2023 | 97 hodnocení
Beebb  70 %
31.1.2023 | 49 hodnocení
Braddy  80 %
4.11.2022 | 203 hodnocení
Jeane987  90 %
24.10.2022 | 82 hodnocení
Martina Zelená  70 %
28.7.2022 | 11 hodnocení
B.such  90 %
28.2.2022 | 33 hodnocení
Ivan Andrejevič Bubnov  60 %
30.1.2021 | 67 hodnocení
Kedy  40 %
14.10.2020 | 111 hodnocení
Papirek32  80 %
16.9.2020 | 166 hodnocení
Anna.anna  80 %
17.9.2019 | 25 hodnocení
Fleurinka24  100 %
5.8.2019 | 7 hodnocení
Snekac  90 %
18.6.2019 | 294 hodnocení
MicRuz  70 %
28.2.2019 | 19 hodnocení
Kosan  80 %
15.12.2018 | 277 hodnocení
Dajcik  100 %
25.11.2018 | 287 hodnocení
Zahon.blaha  60 %
16.3.2018 | 19 hodnocení
Chonrec  90 %
25.1.2018 | 24 hodnocení
Matab  70 %
15.1.2018 | 15 hodnocení
Rita H.  70 %
24.11.2017 | 14 hodnocení
Rivah  80 %
23.11.2016 | 264 hodnocení
Unionboy  100 %
13.11.2016 | 453 hodnocení
Michal Vávra  70 %
9.11.2016 | 22 hodnocení
UnStable  70 %
31.3.2016 | 27 hodnocení
Sholi  50 %
5.3.2016 | 12 hodnocení
Maggie  90 %
10.2.2016 | 42 hodnocení
Chamyl  20 %
30.11.2015 | 29 hodnocení
Dezodoo  80 %
9.10.2015 | 107 hodnocení
Xcepek  70 %
30.6.2015 | 659 hodnocení
Klob  70 %
3.4.2015 | 129 hodnocení
Zizzi  100 %
5.5.2014 | 43 hodnocení
Kata_rina  70 %
14.2.2014 | 45 hodnocení
Katkafo  60 %
2.2.2014 | 25 hodnocení
Jezinka11  100 %
26.12.2013 | 47 hodnocení
Capinka  90 %
21.12.2013 | 85 hodnocení
Lucka.  70 %
12.1.2013 | 102 hodnocení
Keyja  100 %
28.11.2012 | 44 hodnocení
Bacraj  70 %
18.11.2012 | 171 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.