Letní shakespearovské slavnosti

Macbeth

Premiéra: 28.6.2022 | 2:30
Překlad: Martin Hilský. Dramaturgie: Maria Wojtyszko. Scéna: Jana Bačová-Kroftová. Kostýmy: Zuzana Štefunková-Rusínová. Hudba: Vratislav Šrámek. Pohybová spolupráce: Karel Basák. Režie: Jakub Krofta.
Jedna z nejtemnějších tragédií Williama Shakespeara. Hluboký středověk v legendami opředeném Skotsku. Nikdy nekončící se bitva. Svět, ve kterém věštba definuje realitu větší silou než racionální úsudek. Strach, toxické vztahy a především neukojitelná touha po moci, která způsobí katastrofu – to vše provází hlavního hrdinu na jeho posledním ďábelském tažení...
14!  
Letní shakespearovské slavnosti
Hodnocení inscenace
Redakce
58 %
Uživatelé
67 %
67151000
Hodnocení redakce
Michal Novák 70 %
Jiří Landa 70 %
Jan Pařízek 50 %
Pavel Širmer 40 %
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (19)

HODNOCENÍ REDAKCE
Michal Novák  70 %
(zadáno: 25.7.2022, počet hodnocení: 1090)
+ přínosný / zajímavý komentář
V inscenaci „nejtemnější a krutě aktuální Shakespearovy hry“ tvůrci akcentují příběh o zlu v nás a jak se dere ven z jakési ctižádosti, touhy po moci. Ani se o tom moc nehloubá. Hraje se i o politických narcisech a bezvýrazných čekatelích. A o souboji s časem. Pohled je to místy poťouchlý. Ctí se text. Děj pádí přímočaře, jako staré loutkové „rakvičkárny“, bez aktualizování, zato s originálním pojetím čarodějnic –hudebnic na ochozu, …jako by si s gustem modelovaly svoji efektní show. Herecky je inscenace zajímavá tam, kde dochází k posunům a zvratům, tj. u postav ústřední dvojice (Marek Němec, Lenka Krobotová) a Malcolma (Filip Kaňkovský).
Jiří Landa  70 %
(zadáno: 24.7.2022, počet hodnocení: 2928)
+ přínosný / zajímavý komentář
Inscenace J. Krofty dokazuje, že lze i v dnešní době bez monstrózních režijních nápadů nastudovat titul, který klade důraz zejména na precizní hereckou práci a vystavění situací, čímž dokáže plně připoutat pozornost. Ústřední dvojice M. Němec a L. Krobotová přesvědčili, že jejich spojení není pouhým reklamním tahem, zdařile jim přihrávali V. Vašák, T. Měcháček či F. Kaňkovský. Velké plus za řešení scén s čarodějnicemi, stejně tak jako za výstup K. Issové coby Lady Macduff (škoda, že v této úpravě působí solitérně). Dojem z inscenace mi kazilo pouze pojetí postavy Sluhy v podání V. Vondráčka, které hraničilo s figurkařením.
Jan Pařízek  50 %
(zadáno: 12.7.2022, počet hodnocení: 821)
+ přínosný / zajímavý komentář
Bohužel pro mě většina scén vyzněla spíše do prázdna. Žádný větší náboj či zaujetí se zde nedostavilo. Oceňuji herecký výkon M. Němce, jenž nijak nezklamal. Herecké pojetí L. Krobotové mi však příliš nesedlo. Přišlo mi to místy až příliš afektované, byl bych raději za více zlomyslnosti a podlosti. Pochvala pak pro sluhu V. Vondráčka, který velmi příjemně překvapil a přinesl svěží nádech do řady scén. A v každém případě ani zde nezklamaly čarodějky. Snad nejlepší část celé inscenace. Výborné skloubení se správně dynamickou hudbou, to se opravdu povedlo. Jako celek však maximálně lehce lepší průměr, určitě jsou na LSS lepší počiny. 55%
Pavel Širmer  40 %
(zadáno: 7.7.2022, počet hodnocení: 1808)
+ přínosný / zajímavý komentář
45%. Smysl koncepce J. Krofty je zřetelný i bez znalosti inscenačního záměru. V záměrném upozadění psychologie postav se projevuje účelovost jednání a povrchní pózy na efekt, které často vídáme např. v médiích či u politiků. Režisér a dramaturgyně neprojevili dostatek důslednosti v přizpůsobení tvaru výpovědi. Výstup Lady Macduff se stal nadbytečným, složité bylo najít smysl v posílení komiky u Banqua (T. Měcháček) či Sluhy (V. Vondráček). Funkční bylo naopak uchopení Macduffa (V. Vašák). Ústřední pár M. Němec a L. Krobotová koncepci dobře slouží, s reprízami se jim snad podaří doladit celistvost a usazení extrémnějších poloh.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Antonio  80 %
(zadáno: 27.7.2022, počet hodnocení: 99)
přínosný / zajímavý komentář
Z Ostravy 26.7. Pěkný kulturní zážitek ...
Kami  90 %
(zadáno: 25.7.2022, počet hodnocení: 7)
přínosný / zajímavý komentář
Na tuhle hru jsem se vážně těšila. Pojatá jako rockový koncert tří čarodějek a do toho se odehrával zbytek děje, ve kterém se objevilo i dost humoru. Jestli je něco, co musím určitě vyzdvihnout, tak právě tyhle tři zpěvačky - bavila jsem se, měla husí kůži, prostě to skvěle zapadlo do sebe. Marek Němec jako král skvělý, věřila jsem mu každé slovo. Překvapili mě i Tomáš Měcháček a Vojtěch Vondráček - oba se svých rolí zhostili na výbornou. Celkově mě letošní premiéra slavností bavila a rozhodně ji příští rok navštívím zase.

Viděno 16.7.22
R.JELEN.21  70 %
(zadáno: 22.7.2022, počet hodnocení: 185)
přínosný / zajímavý komentář
Já jsem spokojená, konečně to není úprava, která by křičela: Já Shakespearovi ukážu co dokážu!
Uměla bych si představit lepší Lady Macbeht, asi bych byla radši za výměnu roli u L. Krobotove a K. Issove, ale třeba oproti loňské Bouři je to pro mou osobu nebe a dudy.
Karel1964  70 %
(zadáno: 11.7.2022, počet hodnocení: 40)
přínosný / zajímavý komentář
65% Představení neurazí, ale ani nijak zvlášť nenadchne. Postava Macbetha tak nějak velmi ochotně souhlasí stát se bídákem. Neviděl jsem tam žádné hlubší dumání nad tím, jestli být bídák a král nebo si zachovat čest. Také lady Macbeth to nijak extra neprožívá.
Pan Němec a Měcháček hrají skvěle, ale celkově to nijak zvlášť nezapůsobilo. Ale čarodějnice jsou skvělé :)
Michalmusek  70 %
(zadáno: 4.7.2022, počet hodnocení: 261)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavé nápady, třeba koncertující čarodějky. Něco zase zvláštní, například matka mluvící svou roli i roli jejího syna. Z herců bych vyzdvihl pana Němce, Kaňkovského a Matáska. U paní Krobotové mi chyběl větší prožitek, zvláště v její závěrečné scéně, ale nadruhou stranu chápu, že když něco hrajete téměř každý den a hrát pasáž zbláznění na 100%, tak to by jí asi po prázdninách odvezli rovnou do ústavu. A z čarodějek je asi logicky nejvýraznější paní Schmidtmajerová.
Nikoss  70 %
(zadáno: 4.7.2022, počet hodnocení: 93)
přínosný / zajímavý komentář
Na letní scénu na Pražském hradě s inscenacemi proměnlivé kvality rozhodně nadprůměr. Ctí se a preferuje Shakespearův text, režijně promyšlené bez snahy povýšit režiséra nad autora, herecky dobře zvládnuté. Muzikantské čarodějnice dobrý nápad.
Zdarda  70 %
(zadáno: 2.8.2022, počet hodnocení: 79)
Anwen  60 %
(zadáno: 26.7.2022, počet hodnocení: 10)
Avlis  90 %
(zadáno: 26.7.2022, počet hodnocení: 136)
Theo13  30 %
(zadáno: 16.7.2022, počet hodnocení: 10)
Axioma  60 %
(zadáno: 15.7.2022, počet hodnocení: 70)
Matěj Konečný  60 %
(zadáno: 8.7.2022, počet hodnocení: 138)
Xcepek  90 %
(zadáno: 5.7.2022, počet hodnocení: 610)
Birter  70 %
(zadáno: 5.7.2022, počet hodnocení: 154)
Tamcitu  30 %
(zadáno: 4.7.2022, počet hodnocení: 17)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.