Národní divadlo [Stavovské divadlo]

Othello, benátský mouřenín

Premiéra: 18.12.2014 | 2:30
Překlad: Jiří Josek. Dramaturgie: Daria Ullrichová. Scéna: Lucia Škandíková. Kostýmy: Iva Němcová. Režie: Daniel Špinar.
Poslední uvedení: červen 2017.
Proslulá tragédie, ve které i ten nejstatečnější ztratí svou integritu. Benátky jsou ve válečném stavu, nejvyšší hodnost v armádě má muž odlišné pleti, kdekdo chce udělat kariéru. Pro zákeřného Jaga není tak těžké docílit toho, aby důvěřivý maurský vojevůdce Othello podlehl „zelenooké stvůře“ žárlivosti...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
72 %
kontroverzní inscenace (437.)
72911000
Volby

Hodnocení (98)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Landa  70 %
31.7.2015 | 2975 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Velkou úlohu v inscenaci sehrála scéna, která evokovala moderní budovu (s průhledem na střelnici), k níž odosobněnost jednání lidí, kde je každý každému ukradený, patří. A pokud se do takové společnosti dostane člověk jako Desdemona (ve Špinarově podání více zromantizovaná), pak takový naiva chtě nechtě dojde k úrazu. Jago D. Prachaře byl tvrdým manipulátorem, což zde vycházelo hlavně z jeho osobnostní prapodstaty, a tak se řítil střemhlav do bahna. Plošeji na mě působily výklady postav Othella, Roderika a Cassia, což bylo nejspíše vinou krácení, které však zase prospělo dynamice inscenace.
Lukáš Dubský  70 %
5.6.2015 | 1039 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Othello působí moderním dojmem, je to akční thriller o tragickém vyústění jedné velké lásky, která se stala terčem manipulátorského Jaga. Krácení prospívá tempu inscenace, méně už psychologii postav. To je zřetelné především u Othella (K.Dobrý), který podlehne Jagově klamu zdánlivě příliš rychle. Jago v podání D.Prachaře je úlisný manipulátor. Zdá se však, že jeho cílem není ani tak touha po moci, jako spíš prostá radost z vlastních intrik. Možná nejzajímavější z celého hlavního tria je ale M.Borová. Povedená je i scénografie, které vévodí vzadu umístěná střelnice. (více v článku na blogu)
Jan Pařízek  60 %
20.4.2015 | 858 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Zvolená forma modernějšího pojetí toto klasiky mi přišla dobrá a nijak rozhodně nevadila. Scénu i kostýmy hodnotím pozitivně, ještě více pak hudební stránku. Po první části převažovala jasná spokojenost, ale bohužel vyznění druhé mi přišlo poněkud slabší. Většina scén v závěru na mě neměla výraznější dopad, i přes silný a tragický děj. Po herecké stránce však nemám větších výtek, líbil se mi především D. Prachař, ale nezklamal ani K. Dobrý a mile překvapil výkon L. Žáčkové. Potěšilo též provedení šaška v podání J. Bouškové. 65%
Veronika Boušová  90 %
12.4.2015 | 277 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Nic není tak černobílé jako předsudky, naznačují šaškovy xenofobní vtipy. Díky jejich zakořeněnosti je spontaneita životu nebezpečná (viz Desdemona). Dřímající patologii osobnosti dokáže spustit jediná informace (viz Othello). Když čekáte zloducha, dostanete zloducha. Na to jste přišli, ne? (viz Jago). Špinar režíruje Othella částečně jako otřepané téma. S odstupem, nadhledem, mírnou ironií. Současně dává prostor skvělým hercům, aby postavy aktualizovali a rozvinuli. Je to zábavná jízda na syntetickém tygrovi z kolotoče zprofanované klasiky, kterému občas pohlédnete do sakramentsky živých očí.
Helena Grégrová  70 %
5.4.2015 | 1575 hodnocení
+ souhlasím
Dojmologicky jsem vyskloňovala nemálo přívlastků, které by pojmenovaly můj převážně pozitivní pocit nejpřiléhavěji, až zbyl nejvýstižnější vítěz: "čistá". Inu tedy - inscenace čistá jak svatební noční košile Desdemonina.
Pavel Širmer  60 %
12.1.2015 | 1919 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Úpravou a krácením některých dlouhých dialogů a monologů byla hra vytvarována směrem k modernějšímu dramatu. Dynamické inscenační řešení s krásnou výpravou bylo efektní, tvůrci však příliš preferovali formu, která převážila nad obsahem. U Jaga se sice dalo vypozorovat několik nápaditých motivací, odkazujících k dnešní společnosti, ale zůstalo jen u letmých náznaků, s nimiž se dostatečně nepracovalo. Skrze další postavy (včetně titulního Othella) se mnoho nesdělilo. Divadlo má být především o obsahu a nebylo by dobré, kdyby byl v činohře ND i do budoucna upřednostňován vnějškový efekt.
Michal Novák  60 %
20.12.2014 | 1124 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
U inscenace DpP jsem se divil, proč se nekrátilo, u této jsem moc nerozuměl celé koncepci. Na postavách dramatu (s výjimkou Desdemony) není patrný vývoj, což korunuje Othello, jenž se sesypal hned po té, co se do něj zasekl dráp intriky. Najednou není o čem hrát, místo napětí nastoupí ornament - běsovství postavy, Karlem Dobrým odvedené ve velkém stylu. „Jagem roku“ zůstává Jan Teplý z Palmovky. Nečinná dramaturgie pouští i scény s nelogickým vyzněním, tuto inscenaci tvoří nahodilosti. Postava klauna, z něhož padají rasistické vtipy, je špatný vtip. Jen atmosféra působivě těžkne...
Johana Hovorková  80 %
3.3.2015 | 87 hodnocení
(+2)
Špinarovo provedení Othella považuji za skvělé vyvážení moderního provedení a shakespearovské klasiky. Hereckým výkonům nelze vytknout vůbec nic, naopak. Vynikající Karel Dobrý i David Prachař a v neposlední řadě Jana Boušková - šašek mě bavil. Chladná scéna, na které velmi dobře vyniknou emoce, je - jak je u Špinara zvykem - skvělá. Stejně tak hudba. Jediným minusem, jak zde v komentářích mnohokrát zaznívá, je snad příliš rychlý přerod zamilovaného Othella v žárlivého šílence. Mě však Dobrého výkon natolik pohltil, že tento problém je jen taková drobnost, která mi zážitek rozhodně nezkazila.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Cihla  80 %
4.6.2018 | 7 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavá moderní scéna. Skvěle ho ztvárnil K. Dobrý a úžasný výkon podal i D. Prachař. Tempo inscenace je rychlé a akční. Na představení jsme vzali 13-ti letého syna a i jemu se představení líbilo. Hra nemá hluchá místa, zkrácení sice zrychlilo děj, ale trochu ubralo na celkovém vyznění psychologie jednotlivých postav.
AliV  80 %
8.2.2018 | 109 hodnocení
+ souhlasím
Výborné herecké výkony ve vkusně "osekané" podobě Shakespearova dramatu. Snad jen bleskový přerod Othella nebyl příliš uvěřitelný a šaška na kolečkovém křesle bych také oželela.

(viděno v říjnu 2016)
Roman Rejf  80 %
30.5.2017 | 8 hodnocení
+ souhlasím
Skvělý David Prachař
Marsed  80 %
16.5.2017 | 158 hodnocení
+ souhlasím
Musím říct, že klasika režírovaná Špinarem mi sedí. Velmi emotivní, neotřelé. Herecké výkony K. Dobrého, D. Prachaře a ostatních velice kvalitní. Divákům, kteří by čekali klasiku s ničím nových nedoporučuji.
Honzy  40 %
4.5.2017 | 274 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
OTHELLO, BENÁTSKÝ MOUŘENÍN je dalším svébytným "dílem" režiséra Špinara podle Shakespearovy předlohy.Bohužel, moderní transformace Shakespearovy moc nesedí, a tudíž vznikla další kontroverzní inscenace.Přispívají k tomu i šaškovské rasistické narážky, místy až za hranou únosnosti.Lze konstatovat, že Špinarovy režisérské postupy se opakují i z jiných inscenací, takže žádné kladné překvapení se nekoná.Z hereckých výkonů zaujmou K.Dobrý a I.Orozovič. Psáno z reprízy 28.4.2017 Hodnocení 40%.
Vltava  40 %
14.3.2017 | 47 hodnocení
+ souhlasím
Na představení se mi líbila aktualizace dobového zasazení a pojetí některých konkrétních scén, zejména hudebních, ale jinak mi přišlo po všech stránkách průměrné, až na herecké výkony. Naopak mi vadilo primitivní pojetí rasové problematiky, které vnímám v takto samoúčelném podání jako naprosto neakceptovatelné. Daleko vhodnější by bylo, kdyby byla tato problematika úplně vypuštěna. Představení ve mě totiž před koncem vyvolalo obrovské očekávání, že se jí bude zabývat konečně také vážně, ale dějový zvrat nepřišel a tento potenciál nebyl využit.
Michal Ernat  80 %
8.12.2016 | 27 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace se mi líbila. Bohužel zjišťuji, že režie má pořád stejné nápady a že byla použita naprosto stejná hudba jako v Pýše a předsudku, to mi přijde trochu divné. Ale hra obecně hezká.
Leni  0 %
26.9.2016 | 9 hodnocení
+ souhlasím
Othella jsem naposledy viděla na této scéně s Borisem Rösnerem v hlavní roli. Nezapomenutelný zážitek, který mám stále někde ve svém srdci.
Tentokrát jsem už při roztažení opony tušila, že bude zle a bylo ještě hůř. Větší pitomost, která má se Shakespearem podobnou pouze zápletku, jsem neviděla. Přede mnou seděli ve třech řadách žáci gymnázia v Rokycanech. Upřímně jsem litovala, čemu byli vystaveni a co si s sebou někde v srdci ponesou. Nicotu, prázdnotu a nudu.
Gaspoda  100 %
8.5.2016 | 53 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Pro me naprosta bestofka cas je relativni v praxy 2,5h trvajici pro me na 1,5h. Minutu se clovek nenudi nekouka na hodinky jak se obcas stava. Dej jede od zacatku do konce. Herecke vykony K.Dobreho, D.Prachare,M.Borove a L.Zackove byli famozni. Ten krik a agrese sem asi divnej ale nadmiru se mi to libilo. Prachar slizkej intrikar . Karl Dobrej je pro me skvelej herec.Doporucuji a zajdu znovu.
Georges  80 %
2.5.2016 | 24 hodnocení
+ souhlasím
Poutavě předvedený moderní Shakespeare, výborná scéna, akčně zahrané představení, nádherně hnusný Jago - Prachař. (Až na ty rasistické fórky).
Izamar  100 %
31.3.2016 | 16 hodnocení
+ souhlasím
Mimořádná inscenace, pan Špinar opět dokázal, jak dobře si rozumí s klasikou a jak dobře dokáže vyhmátnout vše, co je životné, a neživému vdechnout život nový. Jeho inscenace Othella má osobitou poetiku a přitom je velmi syrová, chlapská. Není zde jediného momentu, který by nudil, diváka nechával netečného. Velmi moderní a svěží dílo. Pro každého herce musí být radostí a poctou v jeho inscenacích hrát, protože je co hrát. I komparzu dokáže dát významotvornou příležitost . Šašek svými rasistickými "vtipy" je geniální postavou a jeho škleb je viditelným šklebem pokřivené duše lidí kolem nás.
Bethrezen  30 %
30.3.2016 | 51 hodnocení
+ souhlasím
Další z nepovedených režijních pokusů pana Špinara. Prvně zůstal podtitul "benátský mouřenín" i když ve hře Othello černochem není. A dále celková koncepce modernizace této hry je podivná až zmatená. Herci se snaží, ale když se Othello zhroutí z intrik tak hra úplně ztrácí smysl. Překvapivě se hlavní postavou hry vlastně stane Jago. A co absolutně nechápu je šašek pronášející rasistické vtipy. Opět jde v režii ND a pana Špinara o další nepovedený pokus o "moderní pojetí" hry. Člověk odchází z divadla a říká si, jestli viděl co viděl a kam až činohra ND může klesnout.
J_V  70 %
18.3.2016 | 47 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Desdemona zde září jako živá smyslná žena a chemie mezi ní a Othellem je úchvatná. Scénografie a hudba také na jedničku. Šašek tu vůbec být nemusel.
Kateřina Vodáková  60 %
26.2.2016 | 159 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Syrová, zapamatovatelná inscenace. Vzbudí emoce, donutí diváka přemýšlet. Tradičně vynikající I. Orozovič a P. Děrgel. Šašek v podání J. Bouškové - více trapný než vhodný, vtipný už vůbec ne. Ze hry je bezpečně poznat Špinarův rukopis a jeho oblíbené prvky, to platí i pro jako vždy úchvatnou scénu L. Škandíkové. Myslím si ale, že inscenaci by znatelně prospělo výrazné omezení střelby (je jí zde opravdu příliš), podle mě nejsem jediná, komu tento zvuk dělá zle a nechce na něj chodit do divadla. Ústřední trio Dobrý, Prachař, Borová - do rolí dávají maximum.
Kytkap  80 %
25.2.2016 | 5 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
85 % Jedno z nejpovedenějších představení na scéně Stavovského divadla. Líbila se mi scéna, hudba, režie i herecké výkony většiny herců, zejména pak Karla Dobrého a Magdaleny Borové.
Magieee  90 %
21.2.2016 | 29 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Prostě Karel Dobrý! Skvělá inscenace, u které mě Špinar přesvědčil, že to i umí.
Všichni herci prostě famózní. Musím jít určitě znovu.
Frankovka  90 %
14.2.2016 | 258 hodnocení
+ souhlasím
Jedno z nejlepších představení ND poslední doby! Zážitek.
Fingee  80 %
14.2.2016 | 46 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Mám dilema jestli 80 nebo 90% skvělé představení. Na konci jsem brečela zejména díky výkonu Karla Dobrého. Ale skvělá byla i Borová, Žáčková, Orozovič, Pidrmanová. Představení skoro nemám co vytknout. Špinar je super, ta hudba, ta scéna! Musím znovu!
Tomáš Molík  90 %
11.1.2016 | 45 hodnocení
+ souhlasím
Skvělé představení, úžasná režie scéna i kostýmy, perfektní hudba doplňující atmosféru, geniální herecké výkony všech účinkujících bravo !!!
Michvon  80 %
5.1.2016 | 193 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Špinar Shakespeara umí, ale kvalit Hamleta ze ŠD tato inscenace bohužel nedosahuje. Karel Dobrý, ač je dobrý, tak jeho Othellovi ne vždy zcela rozumím. Šašek je zajímavé ozvláštnění - doteď vlastně nevím, zda se mi líbil, anebo mě štval, každopádně zaujal a utkvěl v paměti. Prachař a zejména Borová jsou výborní.
HonzaB  40 %
30.10.2015 | 14 hodnocení
+ souhlasím
Silně modernistické režijní pojetí jsem moc nepochopil. K čemu scéna se střelnicí,k čemu mikrofony při scéně z radní síně,k čemu moderní anglicky zpívaná hudba? K čemu Othello s tetováním? A proč byla řada dialogů krácena? Co mi naopak zas tak nevadilo byla postava šaška na kolečkovém křesle, protože ty rasistické výroky v Shakespearovi opravdu jsou. Jen si kladu otázku,zda ty jeho glosy (které v řadě jiných inscenací bývají vypuštěny) zbytečně neodvádějí pozornost od skutečné dramatické linky děje. Celkově ale spíše rozčarování, šel jsem na Shakespeara,a místo toho viděl Othella od Špinara.
Sendy  80 %
14.9.2015 | 153 hodnocení
+ souhlasím
75%
Foook  50 %
20.5.2015 | 41 hodnocení
+ souhlasím
Odfláknutá repríza dne 19.5.2015. Herecké výkony mimo K. Dobrého nestály za nic. Při srovnání s jinými inscenacemi Othella nelze upřít režisérovi pokus o nové ztvárnění, což se mu jistě podařilo, inscenace však kulhá ve vedení herců a jejich zřejmé nechuti se při reprízách snažit o kvalitní divadlo.
Teejay  60 %
20.5.2015 | 66 hodnocení
+ souhlasím
Antická tragedie v novém tisíciletí. Navíc zaujme, vtáhne, nenudí. Příjemné překvapení v produkci ND, až nezvykle svěží. Chvíli trvá, než začnete brát striktní modernizmus, ale otevřenému diváku to vadit nebude. 65%
Kevinator  80 %
16.5.2015 | 193 hodnocení
+ souhlasím
Zaujaly hlavně režijní nápady, scéna, výběr hudby. Představení nenudí, má spád a napětí.
Sloupek6  80 %
26.4.2015 | 40 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Čisté představení s výbornými hereckými výkony.Vizuální stránka vynikající, Okouzlila M.Borová i uhrančivý K.Dobrý.
Vladimír Rogalewicz  80 %
24.4.2015 | 752 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Asi nejlepší produkce ND posledních několika let. Špinarovi se inaugurační režie povedla. Vysoce moderní představení, které však nepopírá Shakespeara. Funkční a nápaditá scéna, dobré kostýmy, nadprůměrné herecké kreace. Takto by měl vypadat standard Národního divadla.
Orienteering  80 %
8.4.2015 | 56 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
85% Výborná scéna i hudba,byla jsem nadšená. Karel Dobrý jako Othello mě dokázal od začátku strhnout, skoro jsem z něj nespustila oči :) David Prachař jako Jago i Magda Borová jako Desdemona taky velmi dobří. Rasistické vtípky šaška až na výjimky nevadily (jeden nebo dva se mi zdály trochu "přes čáru", ale do inscenace zapadly).
J.anek  90 %
5.4.2015 | 424 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Tuška se rozčiluje kvůli rasistickým vtipům. Obávám se, že nepochopila klíč k celé inscenaci. Škoda, protože je to zážitek. Živočišná Magda Borová, krásný Igor Orozovič, kluzký David Prachař a autentický Karel Dobrý. Skvělá scéna. Ale když někdo nechce porozumět, tak prostě neporozumí. Ten povyk kolem Špinara nedovedu pochopit - já jsem nadšený a moc se těším.
Janina1976  70 %
16.2.2015 | 7 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Inscenace, které nejde nic moc vytknout - výborné herecké výkony (D. Prachař a K. Dobrý na sebe velmi dobře "slyší", což dokázali již v Tartuffovi), výborná scéna a perfektní scénické pojetí inscenace a tak bych mohla pokračovat. Ale bylo to takové...chladné a odosobněné, nedokázalo mě to vtáhnout. Dávám přednost Špinarovým hrám na menších scénách, ty mě zatím nezklamaly.
Ba-jo  80 %
9.2.2015 | 239 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Další z vizuálně-plexisklově působivých inscenací pod taktovkou D. Špinara. Na v poslední době nijaké výkony činohry ND nadprůměrná hra s nadprůměrným hereckým nasazením zejména v mužských rolích tj. Othello - Karel Dobrý, Jago - David Prachař a Cassio - Igor Orozovič. Na rozdíl od letní Zkrocenky se zde Špinar více drží Shakespeara a nápadem k rasistickými vtipy hířícímu šaškovi (Jana Boušková) pouštět ryze černošskou hudbou (Nina Simone) mě dostal!
Mora  50 %
8.2.2015 | 143 hodnocení
+ souhlasím
Navzdory úctyhodným hereckým výkonům a zajímavé vizuální stránce některých scén ve mně představení jako celek nevyvolalo vůbec žádné emoce. S tímto Othellem jsem se zcela minula. A šašek? Ten mě ani nepobavil ani nepobouřil. Připadal mně jen zbytečný...
Lucilla  70 %
18.1.2015 | 214 hodnocení
+ souhlasím
75%
Scena napadita, vyber hudby skvely, jen ten text byl az moc seskrtany. Jsem zvedava, jak bude hra vypadat za cas, az si trochu sedne. Protoze ted byli nejzajimavejsimi postavami na jevisti Desdemona M.Borove a Jago D.Prachare. Othello K.Dobreho mi neprisel moc vycnivajici nad vetsinu, naopak jeho okamzity prechod od zamilovanosti k zarlive silenosti byl az moc uspechany. Takze vizualne bez problemu, kvuli hercum si to jeste nekdy urcite zopakuju ;-)
Godot  90 %
18.1.2015 | 21 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
95%S mikrofonem, disco koulí, nafouknutým srdcem, plastovým tygrem na kolečkách a  bez tělky. Vizuálně, slast. Chladné prostředí střelnice nádherně kontrastuje s temperamentními postavami. Neuvěřitelný Karel Dobrý je démonem na jevišti.Desdemona(Magdaléna Borová), která konečně není unylá, je skvěle vykreslená postava. Othellův přechod mezi štastným novomanželem a žárlivým šílencem je udělaný jako sepnutím spínače, což je škoda. Herecky ani vizuálně se inscenaci nedá nic vytnout, ba naopak. Špinar umí stále překvapovat už se jen zbývá těšit, co provede s naší hlavní scénou jako umělecký šéf.
Guildenstern  70 %
17.1.2015 | 406 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Všichni dobře víme, že aranžování působivých scén jde Špinarovi mnohem lépe než vývoj psychologie postav, jeho inscenace jsou spíše audiovizuálním zážitkem, nejinak je tomu i tady - skvělá výprava, hudba, práce s prostorem.. Na druhou stranu vlivem škrtů je hra osekána na nezbytné minimum a jde spíše o takový fastfood, kde motivace postav nejsou zcela objasněny (myslím, že výkladů by se našlo víc, spíš je tam ale od všeho trochu). Myslím, že je to legitimní přístup k Othellovi a celkově bych inscenaci označil za povedenou, když takhle nebudou v ND vypadat všechny, nemám námitek. Super plakát
Jirkan  90 %
17.1.2015 | 564 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
16.1., 2.5., 19.12. 2015: Karel Dobrý zapracoval na své roli Othella, další repríza byla mnohem lepší a propracovanější! Vedle jeho výkonu nelze přehlédnout A. Švehlíka - není malých rolí. Šašek sice působí jako "pěst na oko", ale beru to jako účel a ten kontext něco do sebe má (vč. obsazení). Pomyslnou třešní na dortu je M. Borová! Asi nejlepší její herecký výkon, který kdy předvedla v ND. Nikdo v inscenaci není pozadu a jmenovat vše tu nelze. Pro mne vše funguje, příběh se pěkné skládá. Asi zatím nejlepší režie D. Špinara v ND.
DarkMatter  90 %
17.1.2015 | 29 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Super zážitek. Marně sem v ND vybíral něco klasického. Tohle sem koupil ještě před premiérou s nadějí, že to nebude úplná moderna, takže pak sem byl trochu zklamaný a šel na to s obavami. Příjemné překvapení, líbilo se, nadchlo. Super výkony hlavních herců, především úžasný Karel Dobrý! S většinou komentářů souhlasím - je to na efekt, je to osekané, rasista šašek pobavil i znechutil. Nicméně atmosféra, výkony, efekt - paráda. Hned bych šel znovu, ale úplně chápu, že některé ta hra nadchne a jiné vůbec ne. Možná mi to více připomínalo film než divadlo.
Eviik  70 %
17.1.2015 | 289 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
75 %
Příjemný divadelní zážitek. Modernizace mi nevadila. Naopak scéna se velmi povedla. Chválím i výběr hudby. Karel Dobrý byl v roli žárlivce velmi přesvědčivý. Výborná byla rovněž Desdemona v podání Magdalény Borové a David Prachař v roli Jaga. Jenom škoda, že byl původní text velmi sestříhán a tak některé části působily trochu uspěchaně.
Monulinka  80 %
16.1.2015 | 391 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Tato modernizace Shakespeara se dle mého povedla, i když díky škrtům to někdy šlo možná až příliš hopem, a souhlasím, že pauza mohla přijít dřív. Super scéna, skvělá hudba (a zpěv M. Borové - i celý její přesvědčivý výkon), Karel Dobrý pro mě jednoduše fascinující. Dojetí, zhnusení, pohoršení, smích, napětí - nikdy jsem nezažila v takto velkém divadle absolutní ticho, kdy se vám svírá hrdlo, stejně jako Desdemoně za okamžik na scéně.
JimmyII  70 %
8.1.2015 | 22 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Pro mě byla hra příjemně zmodernizovanou verzí nestárnoucí klasiky, zasazenou do nádherných kulis střelnice (výborný nápad!). Hudební složka skvěle doplňuje atmosféru, kterou především nesou na bedrech svými výbornými výkony slizký David Prachař a intenzivní Karel Dobrý. Ženskou složku reprezentuje upřímná Desdemona, obyčejná Emilie a svůdná Bianca. Postava Šaška je pak krutým zrcadlem současné společnosti a dokonale splňuje svou roli, když uvádí obecenstvo do trapných rozpaků. Jediná výtka míří k přestávce, která měla přijít o 20 minut dřív. Zde ubírá představení na atmosféře a intenzitě.
Antioch  50 %
8.1.2015 | 149 hodnocení
+ souhlasím
repríza 7. 1. 2015
Janis  70 %
29.12.2014 | 275 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Aktualizace evokuje prostředí (nadnárodních) firem, kde vedle oficiální firemní kultury roste i ta paralelní. Na firemních večírcích se unifikují postoje, v kuřáckých pauzách u popelníků bují předsudky, xenofobie ("firemní vtipálek" a (duševní) mrzák Šašek), šíří se zaručená pravda, která destruuje kariérní postup jiných, lehce se podléhá (Othello) intrikám a manipulaci kolegů.
Autorsky dobré, úpravy textu beru. Fajn "lounge" hudba, symbiotická s tím unifikovaným a přesto velmi konkurenčním prostředím, kontrastující s bublajícími emocemi.
Práce s herci mě trochu zklamala, Desdemona ok.
Vladimír10  40 %
28.12.2014 | 563 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Při každé návštěvě nového představení ''národní'' činohry se mi hrůzou klepou kolena, protože nedokážu odhadnout, s jakým rádoby moderním výstřelkem režisér, v tomto případě budoucí šéf souboru, přijde. Daniel Špinar v tomto ohledu nezklamal. Celý text přílišnými škrty znepřehlednil a repliky, které do textu přidal zejména postavě J. Bouškové, by ve Stavovském divadle vůbec neměly zaznít. Pakliže si chtěl vybít své nechutné rasistické postoje vůči černochům, nemusí je prezentovat ve hře W. Shakespeara. Výborní K. Dobrý a A. Švehlík nemohli již tak stupidní inscenaci svými výkony zachránit.
Vlatyes  100 %
25.12.2014 | 51 hodnocení
+ souhlasím
Úžasný Karel Dobrý! Zahrál proměnu z elegantního zamilovaného chlapáka na uzlíček nervů a vraždící monstrum bez rozumu, aby se mu nakonec rozum vrátil a prohlédl svůj strašný čin a znovu si uvědomil svou lásku. Zejména scény, kdy bojuje se zelenookou příšerou a svůj boj prohrává,jsou fascinující.Inscenace se hodně drží Shakespeara,ale je aktuální a moderní.Zejména šašek, který jediný říká otevřeně to, co si všichni myslí, ale z prospěchářství o tom mlčí. Skvělá hudba, kostýmy a celá scéna.Snad mi jen trochu vadil opakující se D. Prachař.To už bylo trochu figurkaření,ale jinak úžasná inscenace.
Irena7  90 %
24.12.2014 | 27 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Opravdu povedená inscenace - úžasná hudba,kostýmy i scéna, skvělí herci v hlavních rolích, hlavně Othello a Desdemona (Daniel Špinar si vybral opravdu Dobře). A šašek a jeho vtipy-kdo vnímá inscenaci jako celek, pochopí, že právě toto je protirasistický prvek. Za mě celkově obrovský zážitek, který si určitě zopakuji.
Elba  80 %
24.12.2014 | 13 hodnocení
+ souhlasím
Vynikající herecké výkony, skvělá výtvarná a hudební složka, má to tah, napětí, vášeň. Šašek říkající vtipy - dobrý nápad a obraz. Za mě výborná inscenace po všech stránkach. (Kdo čeká úplnou klasiku, může být zklamán.)
Divadelnik  0 %
23.12.2014 | 138 hodnocení
+ souhlasím
Opět řečeno paskvil a to se stal D.Špinar novým uměleckým šéfem!
Pavel123  40 %
12.4.2015 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Bohužel musím konstatovat, že další Shakespearovo dílo na pudě Národního divadla považují za nepovedený pokus.
Par emočních scén ale v celku nezajímavá inscenace.
Othello svírající se v epileptické agonii???
Šašek naprosto trapný.
Nejvýraznější postava Jago?. Snaha byla, bohužel chyběli city, emoce?
Diváci byly zmatení, v sále bylo mrtvé ticho, občas jsem zahledla i spící lidí ?.
Tuška  0 %
23.12.2014 | 2 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
To nikomu nevadí, že je to plné rasistických vtipů? Jak někdo může pana Špinara jmenovat šéfem činohry ND? Že to paní Boušková neodmítla říkat? To je na žalobu za rasistické postoje.
Tuška
Tomáš Chaloupecký  70 %
16.5.2023 | 21 hodnocení
LavinieCamui  90 %
16.3.2022 | 705 hodnocení
Alorinka  90 %
25.7.2021 | 18 hodnocení
Andro  100 %
18.9.2020 | 46 hodnocení
Alzbeta.m  70 %
26.3.2019 | 48 hodnocení
Kosan  70 %
15.12.2018 | 247 hodnocení
Dajcik  80 %
25.11.2018 | 260 hodnocení
Mary  80 %
19.7.2017 | 81 hodnocení
Stan  70 %
1.5.2017 | 47 hodnocení
Monule  60 %
26.3.2017 | 17 hodnocení
Radiator  70 %
24.3.2017 | 87 hodnocení
Lukrativni  70 %
14.3.2017 | 77 hodnocení
Národosolsobě  40 %
10.3.2017 | 320 hodnocení
Slavek53  60 %
22.12.2016 | 88 hodnocení
Benger  90 %
25.11.2016 | 8 hodnocení
Dramaholik  90 %
13.10.2016 | 125 hodnocení
JaNaD  80 %
4.10.2016 | 70 hodnocení
Marie friedlova  70 %
1.10.2016 | 73 hodnocení
Zzajic  70 %
12.9.2016 | 58 hodnocení
Terezavra  70 %
22.5.2016 | 8 hodnocení
Justina  100 %
14.4.2016 | 77 hodnocení
Plšík  70 %
29.3.2016 | 732 hodnocení
Panapollon  60 %
26.3.2016 | 51 hodnocení
Eninae  60 %
2.3.2016 | 29 hodnocení
PavelK  40 %
14.2.2016 | 221 hodnocení
Marek515  90 %
12.12.2015 | 60 hodnocení
Matouš Hájek  70 %
7.11.2015 | 57 hodnocení
Kytina  70 %
4.11.2015 | 175 hodnocení
Vendula_Z  70 %
1.11.2015 | 92 hodnocení
LadyFrancess  80 %
29.6.2015 | 26 hodnocení
Marcela  80 %
15.6.2015 | 413 hodnocení
Lumca  80 %
19.5.2015 | 351 hodnocení
Klob  70 %
17.5.2015 | 128 hodnocení
Adaben  70 %
24.4.2015 | 46 hodnocení
Mcleod  70 %
19.3.2015 | 57 hodnocení
Milan  70 %
5.3.2015 | 52 hodnocení
Bina  90 %
8.2.2015 | 27 hodnocení
Filip Dvořák  100 %
12.1.2015 | 16 hodnocení
Babija  70 %
15.2.2015 | 3 hodnocení
Benjamin  90 %
9.2.2015 | 2 hodnocení
Naty1011  100 %
29.12.2014 | 2 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.