Letní shakespearovské slavnosti

Bouře

Premiéra: 28.6.2021 | 2:25
Překlad: Martin Hilský. Scéna: Jakub Kopecký. Kostýmy: Simona Rybáková. Hudba: Petr Kaláb. Choreografie: Jan Kodet. Úprava a režie: SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský).
Nejkrásnější Shakespearova pozdní hra, v níž se objevují témata a motivy, které alžbětinského dramatika zajímaly po celý život: velká láska, pletichy, pomsta či odpuštění. Ale i téma iluze, skutečnosti a plynutí času. Co může způsobit ztroskotání jedné lodi? Kolik plahočení po neznámém ostrově, kolik konců starého života a kolik nových začátků! A kolik zázraků! A co když to ztroskotání bylo jen snem, magickým přeludem...?
Letní shakespearovské slavnosti
Hodnocení inscenace
Redakce
63 %
Uživatelé
69 %
69591000
Hodnocení redakce
Iva Bryndová 70 %
Lukáš Dubský 60 %
Pavel Širmer 50 %
Jan Pařízek 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (63)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  70 %
16.9.2021 | 578 hodnocení
Lukáš Dubský  60 %
18.8.2021 | 1165 hodnocení
+ souhlasím
65%. Obrazově a pohybově zajímavá podívaná, jejímž hlavním motivem je lidskost a schopnost odpuštění. Povedla se výprava i atmosférotvorná hudba P.Kalába. Herecky potěšili nejednoznačný Prospero D.Prachaře, rozevlátý Ariel C.Kassaie a puberťácká Miranda E.Křenkové. Pojetí postav Steffana a Trinkula M.Danielem a J.Poláškem je problematické, některé scény sice vyznívají vtipně, ale jejich dějová linka míří vinou neustálého zcizování do ztracena. Mystická atmosféra je navozena dobře, některé motivy jednání postav by si ale ještě zasloužily rozpracovat. (více v článku na blogu)
Pavel Širmer  50 %
25.7.2021 | 2036 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Vizuálně zdařilé, efektní kombinace hudby, výpravy, pohybu. Skvělý scénický nápad s observatoří je bohužel v koncepci využit jen minimálně. S komickými výstupy Trinkula a Stefana dostali J. Polášek a M. Daniel možnost naložit volněji, což by nemusel být problém, kdyby nesklouzávali k lacinosti a prvnímu plánu. Výklad některých postav a způsob ztvárnění zůstává na povrchu, u vnější stylizace. S propojením více žánrů obsažených v Shakespearově hře si dvojice režisérů neporadila. Klíčová „bilanční“ témata se sice v samotném závěru ke slovu dostanou, ale většinu představení jsou nešťastně upozaděna.
Jan Pařízek  70 %
17.7.2021 | 914 hodnocení
+ souhlasím
Rozhodně povedené. V první řadě příjemně podmanivá hudba a zdařilá choreografie. Společně vytvářejí správně magickou atmosféru. Výtečný D. Prachař, jenž opravdu jasně táhne celou inscenaci. Vedle něj ale též skvělý C. Kassai a E. Křenková, která to celé moc pěkně oživuje. Komické duo J. Poláček - M. Daniel ani nijak nevadilo, ba naopak, občas i docela dobře pobavilo. Ve výsledku další letní shakespear co neurazí a spíše přinese příjemný večer. 75%
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Kateřina Vodáková  90 %
24.8.2023 | 226 hodnocení
+ souhlasím
Divadelní symfonie! Snové a kreativně promyšlené propojení slova, hudby, obrazu a pohybu, kdy se divák odtrhne od reality a připadá si součástí poetického filmu. Bouře od SKUTRů snoubí vše, kvůli čemu jsem zamilovaná do divadla. Chytlo mě to od začátku a už nepustilo. Oči se mi rozevřely dokořán a nechtěla jsem, aby dění někdy skončilo. Klidný D. Prachař dodává veršům sametovost, krásně roztomile funguje chemie mezi Z. Piškulou a éterickou E. Křenkovou, C. Kassai dokáže na jevišti do Ariela doslova vrůst. Humorné výstupy jsou vtipné a nadčasové, plynutí celku úchvatně doplňují kulisy purkrabství, měsíc a jemný vítr. Nestačí zažít jednou. :)
JirkaS  100 %
7.8.2023 | 368 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
V prostředí Nejvyššího purkrabství Pražského hradu se pro mě zrodil klenot a já tak viděl jedno z nejlepších představení v rámci LSS. Duo SKUTR vytvořilo inscenaci, která mě nadchla a nenudila. Chválím herecké výkony, především excelují dokonale filozofující D. Prachař, roztomile pubertální E. Křenková, skvěle divošský a charismatický R. Mácha, kouzelně uhrančivý C. Kassai a sošný pro lásku hořící Z. Piškula. Kostýmy, scénografie, hudba, režijní nápady, všechno si dokonale sedlo a utvořilo celek, který na mě zafungoval. A odlehčení děje v podobě M. Daniela a J. Poláška bylo vítaným zpestřením. Za mě jedno velké BRAVO a děkuji! /26.7.2023/
Medvědí princezna  80 %
2.8.2023 | 12 hodnocení
+ souhlasím
Krásné, čisté, hravé, pohádkové. Taková má bouře být. Textově trochu jinde, ale nevadilo to.
Lenka Vodrážková  50 %
1.8.2023 | 6 hodnocení
+ souhlasím
Vizuálně velmi zdařilé, efektní kombinace hudby, výpravy a pohybu vynikne zejména v prostředí hradního nádvoří. Do hlavní dějové linky zasahovaly pro mě velice rušivě laciné "komické" výstupy Trinkula a Stefana, zřejmě úlitba "letnímu" obecenstvu, které se chce především bavit.
DeeCee  70 %
24.7.2023 | 18 hodnocení
+ souhlasím
Moc hezké provedení Shakespearovské inscenace. SKUTRovský rukopis očividný, nadpřirozené bytosti a jejich čáry, mnoho páry, dýmu. Největšími tahouny hry jsou jednoznačne D.Prachař a C.Kassai. Hlavně Csongor, jeho Ariel byl skvělej. Viděno v ženské alternaci s E.Kŕenkovou, upřimně, H. Vagnerovou si tam místo Elišky ani neumím představit. Vedlejší postavy mě ale nějak moc nebraly, kromě R.Máchy a Z.Piškulu.
Adam Zelinka  80 %
16.8.2022 | 239 hodnocení
+ souhlasím
Velka kvalita, SKUTR nezklamal. Výborný Prachař a Daniel.
Čiko  70 %
11.8.2022 | 1089 hodnocení
+ souhlasím
65%
Letní shakespearovské slavnosti se v posledních letech propadly do podivné šedi a průměrnosti. Z ní ale příjemně vyčnívá Bouře v režii dua SKUTR.
Inscenace se odehrává na povedené scéně, pod kterou je podepsán J.Kopecký. Zdařilá je i choreografie J.Kodeta a zejména pak hudba, kterou složil P.Kaláb. Samotné herecké výkony jsou velmi vyrovnané, vyzdvihl bych D.Prachaře, R.Máchu, C.Kassaie. Velmi dobré jsou také společné výstupy E.Křenkové a Z.Piškuly. M.Daniel a J.Polášek příliš tlačí na pilu. Přitom by jejich obrazy mohli být pěkným kontrastem k ostatnímu dění.
Mě osobně tato Bouře nepobouřila a doporučil bych návštěvu inscenace.
Wetty  40 %
9.8.2022 | 25 hodnocení
+ souhlasím
Totální úlet. D.Prachař a C.Kassai drželi hru alespoň nad vodou, jinak by se hra sama v bouři potopila. Pozitivně překvapila E.Křenková. Avšak M.Daniel a J.Polášek zbytečně zabředávali do trapných a lascivních vtipů.
Golftom  60 %
9.8.2022 | 60 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavé zpracování, které míchá vtip i vážné momenty. Jen scény Stefana jsou už trochu moc levné. Zarazilo mně nevyužití zajímavé scény s měsícem.
Pigeon  60 %
3.4.2022 | 19 hodnocení
+ souhlasím
65 %
MarekT  50 %
22.1.2022 | 6 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace Bouře není vyloženě špatná, ale mě příliš nenadchla. Na můj vkus obsahuje až příliš mnoho pohybových prvků, některé postavy mají celkem málo prostoru a zápletka je průměrná (ta ale není tím nejdůležitějším). Naopak verše (zejména monology Prospera) jsou krásné a do ztemnělé Královské zahrady se hodí. Hlavním tahounem je Prachařův Prospero, který je ztvárněn obdivuhodně. Trinkulo a Stefano zprvu bavili, potom už moc ne, některé jejich narážky byly zbytečné.
Graiv  40 %
30.10.2021 | 114 hodnocení
+ souhlasím
Po delší době na Slavnostech a velké zklamání. Vizuálně krásné a hudebně zajímavé představení sklouzlo jinak bohužel k lidové zábavě pro maloměstského diváka, který přijel v létě do Prahy na výlet. Od SKUTRu prostě očekávám jiný typ představení a nezbývá než doufat, že šlo opravdu jen o exces a pánové nás budou brzy opět bavit po svém, jak je máme rádi.
Tompal  40 %
15.9.2021 | 11 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Ne, ne, ne. Obrovské zklamání. A to ze dvou důvodů:
1) Ta hra je skvělá a nabízí tolik krásných a magických momentů ale z toho se v tomto nastudování dochovalo jen málo. Zkrátka jsem čekal něco mnohem poetičtějšího a hlubšího, tohle jde jen po povrchu.
2) Od SKUTRů, jsem čekal mnohem víc magické atmosféry a rozhodně jsem nečekal přihlouplé bulvární aktualizace. Držím palce (jim i sobě) aby se z tohoto propadu do prvoplánového mainstreamu vyhrabali.
Nezachrání to ani dobrá hudba, nápaditá výprava a skvělé pohybové vstupy. Csongor Kassai skvělý jako vždy!
M217  70 %
6.9.2021 | 30 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace kterou jednoznačně táhne David Prachař a Csongor Kassai jako Prospero a Ariel. Další devízou této inscenace je skvělá výprava a zajímavá pohybová stránka, která je již pro režijní duo SKUTR typická. Zklamáním jsou pro mě Marek Daniel s Josefem Poláškem, kteří během svých výstupů často sklouzávali ke zbytečným narážkám na současnou situaci. Z původních 60 % inscenaci dalších 10 přidává skvělá hudba od Petra Kalába.
R.JELEN.21  60 %
25.8.2021 | 251 hodnocení
+ souhlasím
Lví podíl celého úspěchu je jednoznačně v postavě Ariela (Csongor Kassai), která je prostě skvěle zahraná. Od M. Daniela a J. Poláčeka jsem čekala více, něco bylo vtipné a něco už zbytečné.
Měli jsme štěstí, že jsme neměli i opravdovou bouři.
Když to srovnám se Zimní pohádkou, tak ta se mi líbila více.
PS: Narážky na současné osazenstvo hradu a podhradí k LSS na Hradě už asi tak nějak patří. Mně nevadí, pokud jsou to textu zasazeny vkusně, taky je to někdy hraničící a někdy už za hranou. Narovinu říkám, že bych se bez toho obešla.
Maruš Staňková  10 %
21.8.2021 | 44 hodnocení
+ souhlasím
Snad nejkrásnější Mistrova v přežvýkané a vyplivnuté odporné formě - hmotě dua SKUTR. "Režisérům" opět více než vadil text, který nebyli schopni jej jakkoli vyložit. Vznikla opět "nepoživatelná míchanice" vlastních "vykradenin" (větrák z Kytice, hudba a choreografie z "hradního" Snu..., D. Prachař, který opět hraje D. Prachaře, který stojí vedle (či za) rolí s vědomím vlastní geniality ji komentuje... a samozřejmě "Skůtří talisman" C. Kassai, který je stejné, ať hraje v Krvavé svatbě, Kytici či Snu. Za kladnou zmínku stojí je vynikající Radúz Mácha, který se tvůrcům ubránil.
Leafeltova  90 %
19.8.2021 | 134 hodnocení
+ souhlasím
krásné obsazení, super kostýmy, výborné herecké výkony, krásná scéna, pro mě TOP
Slamajak  60 %
17.8.2021 | 72 hodnocení
+ souhlasím
Skvělé z hlediska scénografie, vizuální a hudební složky a choreografie a hereckých výkonů. Režijně-dramaturgické pojetí mi ale nesedlo, ztrácí se v tom určitá hloubka, kterou do toho Shakespeare na rozloučenou s divadlem vložil. Aktualizace a humor oukej, ale místy až moc (rozuměj: místy až příliš laciné).
Víťa84  70 %
25.7.2021 | 93 hodnocení
+ souhlasím
Viděno 24.07.2021 v Brně.
D.Prachař, E.Křenková, Z.Piškula a další..
Antonio  100 %
20.7.2021 | 125 hodnocení
+ souhlasím
Včera 19.7. v Ostravě bylo super doporučuji zajděte. Děkuji všem hercům za fajnový kulturní zážitek příští rok těšíme se.
Jerman  60 %
18.7.2021 | 130 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Výborná hudba, zajímavá pohybová složka, solidní herecké výkony, tedy dalo by se říci další podařená režie SKUTRů. Tato Shakespearova hra, vlastně pohádka,je pro jejich poetické někdy až manýristické chápání divadla jako stvořená. Vše jde dobře až na scény, kde se na jevišti pohybuje dvojice Trinculo a Stefeno, kde prvního hraje Marek Daniel. Ten je jako utržený ze řeťezu s lacinými vtípky nadbíhájícími jednodušším divákům. Herci si do krásně přeloženého Shakespeara přidávají svoje aktualizace (včetně očkování) a zavání to pak šmírou. Bouře by neměla být Kancelář Blaník.
J.anek  90 %
10.7.2021 | 499 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Nádhera. SKUTŘi vědí, kterak v létě pobavit tak, aby se divák zasmál a autor zůstal celý. Jevišti, které chytře roste do výšky, vládne Prachařův Prospero, jenž bravurně balancuje mezi stylizací a zcizujícím civilem. Bavila mě scéna setkání Ferdinanda s divokou Mirandou, která má z krásného mladíka živočišnou radost. 15 let rozdílu mezi Vagnerovou a Piškulou jako by vůbec neexistovalo. Kalibán je nečekaně sexy a Ariel je zábavně vzdušný. Drobné aktualizace baví a vysílají pohrdavé poselství k Hradu. A nesmím zapomenout na vynalézavé choreografie a nádherné kostýmy.
Okacko77  90 %
9.7.2021 | 5 hodnocení
+ souhlasím
Krásná hudba, choreografie i pěkné výkony herců. Celkově to funguje krásně. Vstupy Marka Daniela a Josefa Poláška asi každému nesednou do jinak magické atmosféry. Mně se ten kontrast mezi tajemnou a až hrubě všední polohou líbil. Drobné nedostatky technického rázu, hlavně osvětlovač neměl nejlepší den a často nesvítilo co mělo a svítilo co nemělo.
Terezak  60 %
8.7.2021 | 73 hodnocení
+ souhlasím
65 %
Krásná scéna a kostýmy a ještě krásnější hudba. Mezi postavami,obecně dobře zahranými, herecky vyniká Prachařův Prospero, jehož přítomnost na jevišti posouvá úroveň hry o řád výš. Co ji naopak snižuje a nabourává atmosféru,je místy trapný a laciný humor snažící se reagovat na aktuální dění (opravdu nemyslím že je nutné cpát do Shakespeara vtípky o covidu...),zejména v podání pánů Daniela a Poláška; často není zřejmé, zda to do hry bylo opravdu přidáno, nebo se jedná o improvizační show této dvojice.
Zita.kolarova  100 %
10.4.2024 | 17 hodnocení
Nezavisla  80 %
13.11.2023 | 63 hodnocení
BlackAngel  90 %
24.10.2023 | 33 hodnocení
Ala  60 %
29.7.2023 | 168 hodnocení
Evie  80 %
6.6.2023 | 15 hodnocení
Teres  60 %
15.5.2023 | 266 hodnocení
Tereza Rybková  60 %
12.4.2023 | 48 hodnocení
Karina  90 %
30.3.2023 | 21 hodnocení
SaXion  50 %
12.3.2023 | 40 hodnocení
Applejuice  90 %
8.1.2023 | 379 hodnocení
Čermáci  60 %
20.9.2022 | 32 hodnocení
HodnaTeta  80 %
26.8.2022 | 184 hodnocení
Margaret  70 %
25.8.2022 | 126 hodnocení
Coward  90 %
17.8.2022 | 283 hodnocení
Moonek  40 %
23.5.2022 | 100 hodnocení
Tamcitu  80 %
26.12.2021 | 63 hodnocení
Braddy  70 %
26.12.2021 | 214 hodnocení
Pilina  100 %
20.12.2021 | 19 hodnocení
JaneEyre  70 %
18.11.2021 | 117 hodnocení
Nikoss  70 %
2.10.2021 | 116 hodnocení
Šípal  50 %
2.10.2021 | 215 hodnocení
Franz.K  70 %
2.9.2021 | 43 hodnocení
Zuzana L  60 %
25.8.2021 | 27 hodnocení
Anca.rambo  60 %
24.8.2021 | 112 hodnocení
Xcepek  70 %
18.8.2021 | 668 hodnocení
Bartys  80 %
18.8.2021 | 56 hodnocení
Katareena  80 %
28.7.2021 | 13 hodnocení
Janca525  50 %
20.7.2021 | 144 hodnocení
Firestone  70 %
17.7.2021 | 45 hodnocení
LuKrej  70 %
11.7.2021 | 97 hodnocení
Lucas  70 %
11.7.2021 | 35 hodnocení
Lukáš Jeníček  90 %
11.7.2021 | 44 hodnocení
Zma  70 %
10.7.2021 | 37 hodnocení
HawkeyeSaw  60 %
8.7.2021 | 224 hodnocení
Lenka K.  50 %
5.7.2021 | 101 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.