Divadlo Na zábradlí [hlavní scéna]

Macbeth – Too Much Blood

Premiéra: 7.4.2017. Dramaturgie: Lucie Ferenzová. Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková. Hudba: Jakub Kudláč. Scéna a režie: David Jařab.
Inscenace je hrána (záměrně) v jednoduché angličtině.
1:50


Variace na Shakespearova Macbetha, ve které tak docela nevíme, jestli se odehrává v minulosti (kdy „muži byli ještě muži“, „ženy byly ještě ženy“), současnosti nebo nedaleké budoucnosti (kde kultivovanost, korektnost a empatie opět ustoupily nejnižším pudům). Zlo se nerodí v temném kotli, ale vyrůstá z neochoty přiznat sobě i okolí to, co nás uspokojuje. A tam, kde nemůže být ukojena přirozená touha po štěstí, nastupuje touha po moci. Moci, která nám dovolí pomstít se za vlastní traumata a pocity méněcennosti...
14!
Cena divadelní kritiky 2017 (nejlepší inscenace)
Divadlo Na zábradlí
Hodnocení inscenace
Redakce
69 %
Uživatelé
72 %
72731000
aktivovat hlídání nových termínů
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (82)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Pavel Širmer 70 %
(zadáno: 14.5.2018, počet hodnocení: 1639)
přínosný / zajímavý komentář
Adaptace D. Jařaba v jednoduché angličtině dává Shakespearově tragédii nezvyklý odstup a parafrázuje ji tak způsobem, který by v češtině zdaleka tak dobře nefungoval. Důrazem na Macbethovo sexuální tápání výklad doslovuje pohled na osobnost a na dění kolem něj. Vše použité bylo obhájeno a funguje. Jak už zde zaznělo, inscenaci by prospělo rychlejší tempo a méně bezeslovných pauz. Nesporně však jde o pozoruhodný experiment.
Iva Bryndová 70 %
(zadáno: 27.3.2018, počet hodnocení: 273)
přínosný / zajímavý komentář
67% - Skvělé výkony celého souboru, oceňuji hlavně ústřední manželskou dvojici (M.König a J.Schmidtmajerová). Inscenace působivá, jen jsem se nedokázala zbavit dojmu, že forma, byť nesmírně zajímavá, tak nějak přebíjí obsah. Macbetha, kterého znám, jsem si spíš domýšlela, byť některé momenty, jako výklad Macbethova manželství mě hodně zaujaly.
Jiří Koula 50 %
(zadáno: 9.10.2017, počet hodnocení: 1565)
přínosný / zajímavý komentář
45 % Sečteno a podtrženo, Macbeth - Too Much Blood je rozhodně promyšlená a dobře udělaná inscenace, soubor Divadla Na zábradlí je skutečně skvěle vycepovaný... Avšak já očividně nespadám do cílového publika. Více viz blog.
Anežka Hrebiková 70 %
(zadáno: 29.9.2017, počet hodnocení: 212)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi moderní, vysoce stylizované, cool pojetí Shakespeara, zobrazující na poměrně funkčním principu vyprázdněnost dnešní společnosti. Pro současného diváka má inscenace jistě adekvátní výpovědní hodnotu. Ke konci už to sice trochu dře, co se týče rytmu, ale jinak, why not?
74%
Jan Pařízek 80 %
(zadáno: 15.6.2017, počet hodnocení: 784)
přínosný / zajímavý komentář
Ale ano, funguje to. Je to jiné, bezpochyby zvláštní, přesto má to svoje působivé kouzlo a také silné momenty. Líbila se mi vykreslená atmosféra, kterou velmi pěkně dotvářela zvolená hudba. Volba angličtiny umožnila skvělou práci s výslovností, artikulací a vůbec moc pěkné hrátky s jazykem. Samotný příběh se pro mě nijak nevytratil, naopak byly momenty kdy jsem do něj byl přímo vtažen. Tedy celkově povedená záležitost, jenž stojí jistě za návštěvu. 77%
Lukáš Holubec 50 %
(zadáno: 15.6.2017, počet hodnocení: 663)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Vizuálně pěkný a velmi zvolna podaný vtip, jenž by při stopáži skeče Monty Pythona zanechal hluboký zážitek s respektem. Rozhodně nepatřím mezi vyznavače klasických děl držící se striktně předlohy, případně ctící blankvers. Naopak. A David Jařab pojal Macbetha skutečně po svém a novátorsky. Navíc v příběhu bylo použito několik zajímavých pohledů na charaktery postav. Jenomže... ano, dost možná budu v menšině, ale tohle byl prostě neúměrně protažený experiment, který jsem rád viděl, zaznamenal, ale nic víc z toho nezůstalo. Na tak kvalitní tvůrce mi to přišlo hodně málo. What to say? Nothing.
Lukáš Dubský 70 %
(zadáno: 14.6.2017, počet hodnocení: 852)
přínosný / zajímavý komentář
Jařabova nová inscenace je povedenou černou komedií, která se snaží o originální uchopení známého kusu. Vesměs se jí to daří, přináší vlastní výklad, že nenávist a války mají vlastně jednoduchý prazáklad v obyčejné lidské frustraci. Režisér napsal scénář ve zjednodušené angličtině, přehnaný důraz herců na výslovnost je zdrojem komických situací. Nejde ale jen o pobavení publika, právě taková "basic" angličtina je dnes univerzálním dorozumívacím prostředkem. Inscenace se soustředí na intimní vztah ústředního páru, vedlejší postavy jsou výrazně osekané, čarodějnice pak nahradili bezdomovci.
Helena Grégrová 70 %
(zadáno: 6.5.2017, počet hodnocení: 1434)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
65 %. Inscenace působivě reflektuje vyprázdněnost naší stále vykloubenější a šílenější doby, jež je plná bezobsažných frází a povrchní bagatelizace. Vynikající herecká práce s originálně uchopenou a funkční nadsázkou i parodií. Škoda jen, že poněkud monotónní rytmizace ubírala celku šmrnc a mě místy lehce uspávala.
Veronika Boušová 90 %
(zadáno: 29.4.2017, počet hodnocení: 277)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
So, what to say? Lekce angličtiny pro začátečníky, lekce ze Shakespeara pro pokročilé. Kódování textového obsahu do pohybové a mimické formy je precizní a precizní je i herecké provedení. Z parodické linky místy vyvstávají kvintesence archetypu s intenzitou a důrazem, hodným jednoho z nejvýznačnějších dramat. Hudba a scéna odkazují k psychedelickému westernu a z highlandera se stal kanadský rančer. Inscenace potvrzuje kvality a sehranost ansámblu, ale přinejmenším Miloslav König a Anežka Kubátová by excelovali i v klasickém nastudování. Proto bych uvítala pokračování - lekci 2, série classic.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Bernardblack 30 %
(zadáno: 22.11.2020, počet hodnocení: 277)
přínosný / zajímavý komentář
I love "banister" (hold onto the handrail:)
But I hate "Jařab":)
Slamajak 80 %
(zadáno: 9.9.2020, počet hodnocení: 38)
přínosný / zajímavý komentář
Skutečně originální pojetí, na jedničku. Herecké výkony na jedničku, a pro M. Königa a A. Kubátovou jedničku podtrženou. Snad jen místy až zbytečně pomalé - a možná by nebylo na škodu, kdyby s herci nějaký fonetik dopiloval anglickou výslovnost.
Aam 90 %
(zadáno: 23.10.2019, počet hodnocení: 10)
přínosný / zajímavý komentář
Chytry, bezvadne zpracovany, Königa hodne muzu
Alzbeta.m 80 %
(zadáno: 19.6.2019, počet hodnocení: 46)
přínosný / zajímavý komentář
Za mě to fungovalo. Líbí se mi, jak se DnZ nebojí experimentovat. König excelentní - mohla bych se na něj dívat pořád. Hra s jazykem pobavila. Druhá polovina za mě určitě lepší než první. Ocenila bych méně hluchých míst.
LavinieCamui 80 %
(zadáno: 2.6.2019, počet hodnocení: 310)
přínosný / zajímavý komentář
Originální pojetí, pro mě naprosto funkční.
Marta Dusza 80 %
(zadáno: 30.4.2019, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace hluboká ve své banálnosti. Jazyk postav je omezen na krátké jednoduché repliky, které jsou navíc psané v jednoduché angličtině. Režisér inscenace D. Jařab vysvětluje všechno násilí jako důsledek toho, že Macbeth nechce dát své ženě syna: /fuck me, or kill him/ řekne mu Lady Macbeth ukazujíc na vůdce Duncana. Všechno je tu seškrtané na to nejpodstatnější: (ne)láska, válka, krev, moc. Jazyková jednoduchost dává vzniknout spoustě komických situací. Přesto všechno postavy nepůsobí plakátovitě a forma inscenace nepopírá závažnost toho, co se na jevišti děje.
Jerman 20 %
(zadáno: 29.4.2019, počet hodnocení: 62)
přínosný / zajímavý komentář
Nevím čím tato "lekce angličtiny pro začátečníky" tak zaujala kritiku a část divácké obce. Já jsem tedy asi nic nepohopil, takový styl divadla je mi cizí. To že tento "Mackbeth" se stal inscenací roku 2017 ex aequo s Jiráskovou Lucernou Hany Burešové v Dlouhé svědčí o skutečně široce rozkročeném vkusu českých divadelních kritiků.
Kristián F. 80 %
(zadáno: 26.4.2019, počet hodnocení: 45)
přínosný / zajímavý komentář
85% Zjednodušená angličtina a holé věty s malým počtem slov a přehnaný důraz na výslovnost přináší do díla komické až parodické situace. Hlavním tématem v této adaptaci je především boj o moc, do jehož zájmu se dostane Macbeth. Hru můžeme označit za vynikající experiment. Vytknul bych, jak už zde zaznělo pomalejší tempo a delší pauzy beze slov.
Vladimír Rogalewicz 70 %
(zadáno: 24.11.2018, počet hodnocení: 614)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavý nápad, perfektně dotažený do konce. Obdivuju režiséra i herce za dokonalé dodržení zvoleného (nesnadného) stylu po celou dobu představení. Divák je na začátku pobaven, s průběhem inscenace se ale začíná lehce nudit. A ano, chybí tomu jakýkoli přesah či poselství. Jde o (v DnZ další v řadě) dokonale inscenovanou studijní etudu, která je zřejmě zajímavější a důležitější pro tvůrce než pro publikum.
MMK 20 %
(zadáno: 14.11.2018, počet hodnocení: 99)
přínosný / zajímavý komentář
Angličtina pro začátečníky by mohla být dobrý nápad, kdyby mezi jednotlivými větami nebyly dlouhatánské pauzy. Vznikla tak zbytečně rozvláčná hra.
Brbla z Olomóca 80 %
(zadáno: 13.5.2018, počet hodnocení: 69)
přínosný / zajímavý komentář
Viděno dne 12.5.2018 - Olomouc, S-klub:
+ poetika současného DNz mne překvapuje novátorstvím,uchvacuje a naplňuje zároveň
+ máte k dispozici jen 60 nejjednodušších anglických slov,máte klasický Shakespearův text,přepište ho na modernu tak,aby lidi pochopili i tleskali. Musíte být hóóódně originální,odvážní a schopní.
+ najděte herce na stejné vlně,musíte mít hóóódně štěstí
+ zjištění: jak ironie podpořila,nikoliv zesměšnila vážné téma o chuti moci
---------------------
- chtělo by se to trošičku otřít o aktuální českou (i slovenskou) politickou realitu, myslím, byla by to síla.
Aněs 70 %
(zadáno: 2.5.2018, počet hodnocení: 51)
přínosný / zajímavý komentář
Svěží, zábavné, ale přesto nejde o frašku.
PavelK 70 %
(zadáno: 29.4.2018, počet hodnocení: 197)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavé, výtvarně i herecky povedené, ale samotný nápad se zjednodušenou angličtinou na mě fungoval prvních 20 minut, pak se mi to rychle okoukalo. Rozhodně ale zajímavá a povedená inscenace.
Monulinka 80 %
(zadáno: 15.4.2018, počet hodnocení: 386)
přínosný / zajímavý komentář
No, nečekala bych, že se u Macbetha tak zasměju. Zjednodušená angličtina a přehnaná výslovnost jsou zajímavé a zábavné, i když toho čekání na repliku bylo někdy moc aneb trochu málo slov na tu délku. Vyzdvihnout musím skvělé výkony M. Königa a J. Schmidtmajerové. Je trochu škoda, že motivace některých postav se ztrácí. Rozhodně ale chválím za odvahu a invenci.
KSnow 100 %
(zadáno: 12.4.2018, počet hodnocení: 102)
přínosný / zajímavý komentář
Macbeth přenesený do dnešního syrového a strašidelně primitivního trumpovského světa, kde se člověk stává zlým tak vlastně náhodou, protože nedokáže najít své místo ve světě jinak. Macbeth sám nedokáže naplňovat ideály toxické maskulinity, kterých je kriminální podsvětí plné, tak se uchýlí k násilí a postupně přivede k šílenství nejen celé své okolí, ale i sám sebe. Pro mě je tato inscenace vzorem toho, jak se klasický příběh dá až příliš dobře aktualizovat, a jak se dá myšlenka skvěle zhmotnit ve formě. Uf, na tohle půjdu asi ještě několikrát.
Falos 60 %
(zadáno: 26.3.2018, počet hodnocení: 224)
přínosný / zajímavý komentář
skvleej milan konig
Hacko 80 %
(zadáno: 13.2.2018, počet hodnocení: 56)
přínosný / zajímavý komentář
75%
Mkrat 80 %
(zadáno: 6.2.2018, počet hodnocení: 24)
přínosný / zajímavý komentář
Představení, které určitě stojí za zhlédnutí. Způsob jak si autor hraje s angličtinou je neotřelý a přitom rozhodně ne prvoplánový. Herecké výkony doplněné skvělou prací s hudbou tvoří opravdu zajímavý zážitek.
JimmyII 90 %
(zadáno: 30.1.2018, počet hodnocení: 22)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Krásná ukázka aktualizace klasického textu pro dnešní dobu a dnešního diváka. Přes brutální zkratku zachovává poselství původního textu a současně přidává odkazy pro současný svět a společnost. Skvělá scéna, hutná, atmosférická hudba a geniální nápad s jednoduchou, ale pečlivě vyslovovanou a přehnaně artikulovanou angličtinou. Herecky bezchybné, zaujal hlavně König v titulní roli a alternující Johana Schmidtmajerová v roli jeho ženy.
Mandevillek 100 %
(zadáno: 14.11.2017, počet hodnocení: 42)
přínosný / zajímavý komentář
Asi nemám, co ybch vytknul. Zajímavá scéna, zajímavé, osobité anglické pojetí. Změny charakterů postav. Dvě čarodějnice vyměněné za dva čaroděje? proč ne, za mě to funguje :) Přes stylizaci do amerického Jihu zároveň abstraktní a mrazivé.
Koeman2 80 %
(zadáno: 20.9.2017, počet hodnocení: 133)
přínosný / zajímavý komentář
Shakespearovské drama o boji o moc i s vlastním egem podané v easy English (aneb lekce angličtiny pro začátečníky). Zábavné, originální, aktuální. Skvělý výkon Miloslava Königa v roli zakomplexovaného "bosse" Macbetha, ale i ostatních herců skvěle sehraného Divadla Na zábradlí.
Denisa H. 80 %
(zadáno: 31.5.2017, počet hodnocení: 306)
přínosný / zajímavý komentář
85 %. Odvážný nápad hrát představení jen v angličtině se - k mému docela překvapení - velmi dobře osvědčil. Důkladný přízvuk a mluva převážně jen v krátkých větách sice často vyloudí na divákově tváři úsměv, někdy i smích, přesto ale hra neztrácí nic ze své krutosti. Hlavními pilíři jsou scéna, hudba a perfektní herecké výkony zaměřené na detail - gest a mimiky. Mezi M. Königem a A. Kubátovou to skvěle funguje!
Marie friedlova 90 %
(zadáno: 5.5.2017, počet hodnocení: 73)
přínosný / zajímavý komentář
Sorry jako, Macbeth?
J.anek 90 %
(zadáno: 5.5.2017, počet hodnocení: 323)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Elementární angličtina kontrastuje s noblesní britskou výslovností. Elegantní scéna a kostýmy zase s ubohostí lidského počínání. Hraje se o tom, co zmůžou okolnosti, když se jimi necháme vláčet. O překvapivě banálních motivech, které nás vedou k zvrácenostem. Minimalismus i přemíra symbolů. Postmoderní koktejl nejen pro náročné. Soubor ve skvělé formě. Radost z divadla a hrůza z jeho aktuálnosti.
Lucilla 70 %
(zadáno: 2.5.2017, počet hodnocení: 214)
přínosný / zajímavý komentář
Proti experimentum na jevisti nic nemam a tento se povedl. Anglictina muze nekoho odradit, ale zadny strach, tohle da i zacatecnik (v pripade potreby jsou k dispozici ceske titulky). Co je ovsem treba, je znalost predlohy. Byly vytazeny jen opravdu dulezite momenty, takze nektere motivace postav zustanou utajeny. Ale jako netradicni pojeti a priblizeni klasiky jinou formou to funguje. Chvalim vsechny ucinkujici, i kdyz A.Kubatovou a M.Koniga asi o trosicku vic ;-)
Vaklav 70 %
(zadáno: 30.4.2017, počet hodnocení: 246)
přínosný / zajímavý komentář
Po první půlce se mi chtělo tleskat (a také jsem tleskal), všechno hrálo, po druhé půlce jsem zatleskal stále s chutí, povedená byla především její druhá část.
Neviděl jsem hru klasicky pojatou, ale přípravu na představení jsem nezanedbal, takže jsem se orientoval a určitou znalost předlohy nejde než doporučit... Nebudu si myslet, že to všichni máme v malíku, já třeba ne...
Někdy je jednoduchá angličtina až moc opakující se i ty fórky, až jsem se skoro unavil, ale skvělá hudba mě vždy dostala zpět do hry, a pak jsem nebyl vůbec tááájrd! (abych tedy taky přihodil něco ze hry)
Eviik 90 %
(zadáno: 29.4.2017, počet hodnocení: 288)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Tento experiment se opravdu povedl. Anglického textu se není třeba bát. Myslím, že mu porozumí i začínající angličtináři (a pokud ne, tak si mohou přečíst české titulky :-)). Tvůrci z původního textu vybrali jenom ty nejdůležitější momenty, takže k porozumění určitě pomůže znalost předlohy. Jednoduché věty sice pobaví, ale mnohem silnější okamžiky se odehrávají beze slov. Anežka Kubátová (té musím pochválit bezchybnou angličtinu) i Miloslav König jsou opravdu výborní, ale ani zbytek ansámblu nezaostává. Rozhodně "must see"!
Národosolsobě 90 %
(zadáno: 6.4.2017, počet hodnocení: 294)
přínosný / zajímavý komentář
! generálka 6/4/17
M. l. 70 %
(zadáno: 30.4.2019, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Minimalistická a funkční interpretace Macbetha. I když jsem celou dobu byla na pochybách, zda takové zploštění jazykové (anglické fráze a floskule ukazují vyprázdněnost vztahů) a motivické (Macbetha ke krutosti vede jeho homosexualita a neschopnost dát ženě syna, fuck me or kill him) vystačí na celý příběh. Jednoduchost řeči ale skvěle korespondovala s jasnou mizanscénou a dobře načasovanými pohyby. Je to dobré zrcadlo společnosti, která nepěstuje kulturu řeči. Nejlepší bylo, že z jednoduchosti se zároveň nestal prvoplán. Byla to sice derivace ze Shakespera, ale rozhodnutá a dotažená.
Kokosbaba 70 %
(zadáno: 18.11.2020, počet hodnocení: 107)
Owles19 90 %
(zadáno: 31.12.2019, počet hodnocení: 7)
Sova.jan 90 %
(zadáno: 26.10.2019, počet hodnocení: 18)
Terazky 50 %
(zadáno: 23.9.2019, počet hodnocení: 47)
Kubicek 50 %
(zadáno: 10.5.2019, počet hodnocení: 29)
MikulaF 70 %
(zadáno: 24.4.2019, počet hodnocení: 55)
Valerius 70 %
(zadáno: 3.4.2019, počet hodnocení: 64)
KatZen 80 %
(zadáno: 28.3.2019, počet hodnocení: 32)
Barbora23 90 %
(zadáno: 14.3.2019, počet hodnocení: 42)
Tomas22 50 %
(zadáno: 20.2.2019, počet hodnocení: 88)
Xcepek 60 %
(zadáno: 19.2.2019, počet hodnocení: 551)
Kosan 100 %
(zadáno: 15.12.2018, počet hodnocení: 187)
Kokoska 30 %
(zadáno: 30.11.2018, počet hodnocení: 26)
Dajcik 100 %
(zadáno: 25.11.2018, počet hodnocení: 197)
Lapte 80 %
(zadáno: 13.11.2018, počet hodnocení: 30)
Rivah 30 %
(zadáno: 9.11.2018, počet hodnocení: 212)
MarekLinhart 40 %
(zadáno: 18.10.2018, počet hodnocení: 152)
Ba-jo 80 %
(zadáno: 18.10.2018, počet hodnocení: 212)
Nakafishie 80 %
(zadáno: 18.10.2018, počet hodnocení: 29)
Dzaamek 50 %
(zadáno: 21.6.2018, počet hodnocení: 69)
VeruS.11 60 %
(zadáno: 30.5.2018, počet hodnocení: 90)
Lerus 70 %
(zadáno: 22.4.2018, počet hodnocení: 50)
Julii 70 %
(zadáno: 13.4.2018, počet hodnocení: 36)
Mcenole@senam.cz 30 %
(zadáno: 5.4.2018, počet hodnocení: 52)
Step.zuzana 70 %
(zadáno: 4.4.2018, počet hodnocení: 57)
Miskova Pet 70 %
(zadáno: 20.3.2018, počet hodnocení: 53)
Klob 90 %
(zadáno: 17.3.2018, počet hodnocení: 128)
Petra. 70 %
(zadáno: 30.1.2018, počet hodnocení: 43)
Petr-sima 90 %
(zadáno: 29.1.2018, počet hodnocení: 76)
Blahme 70 %
(zadáno: 27.1.2018, počet hodnocení: 62)
Radiator 90 %
(zadáno: 24.1.2018, počet hodnocení: 86)
Teres 80 %
(zadáno: 24.11.2017, počet hodnocení: 126)
Graiv 90 %
(zadáno: 13.11.2017, počet hodnocení: 105)
Suzana 70 %
(zadáno: 19.10.2017, počet hodnocení: 269)
Oliverpiv 50 %
(zadáno: 17.10.2017, počet hodnocení: 73)
Dramaholik 70 %
(zadáno: 27.9.2017, počet hodnocení: 120)
Adamantino 70 %
(zadáno: 19.9.2017, počet hodnocení: 32)
Petrr 70 %
(zadáno: 22.6.2017, počet hodnocení: 210)
Plšík 40 %
(zadáno: 13.6.2017, počet hodnocení: 523)
Proda 80 %
(zadáno: 27.5.2017, počet hodnocení: 21)
Sluha 70 %
(zadáno: 29.4.2017, počet hodnocení: 176)
Vltava 70 %
(zadáno: 25.4.2017, počet hodnocení: 47)
Tarbík 80 %
(zadáno: 18.4.2017, počet hodnocení: 121)
Dolente 80 %
(zadáno: 12.4.2017, počet hodnocení: 57)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.